Přejít na obsah


Fotka

"ergonomie" v temné komoře


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 November 2008 - 09:50:12

Vážení. Buduji novou komoru a moc rád bych znal vaše názory a zkušenosti s vniřním uspořádáním. Jako například: Sedíte nebo stojíte? V jaké výšce máte zvětšovák? Mokrou část vlevo nebo vpravo nebo jinde? Já totiž například léta (8-10) ve svojí první temnici ani neměl židli a teď naopak chvilku (2 roky) v nouzovém prostoru pracuji v sedě a nějak nevím co je lepší. Mnohokrát děkuji za vaše odpovědi.
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 November 2008 - 10:11:41

Takže - ergonomie dle Pavla_P
Zvětšovák mám vcelku vysoko - cca 120cm - je to dle mého lepší, člověk se ke zvětšenině nemusí tak ohýbat. Jen musí šmatat víc nahoru po ovládacích prvcích :)

Suchou část mám mimo mokrou. Má komora je opravdu komora, takže je to úzký prostor cca 180cm. Na jedné stěně mám misky, na stěně druhé zvětšovák. (samozřejmě posunuto, abych měl za zády vždy volno) U zvětšováku stojím, ale k miskám jsem si dal židli, protože když má člověk čekat ty min. tři minuty než to bude hotové vystál by důlek. Takhle se vždy rozvalím a čekám, poslouchám... Já předtím váhal, jestli si do nové komory dát kuchyňskou linku, nebo kancelářský stůl. Vyhrál to stůl a nelituju. Stal ze z něj tímto stůl pracovní a já konečně nemontuju věci v obýváku na koberci, ale ně něm. Vůbec je to pro mě teď takové místo odpočinku....

Pak si to chce dobře rozmyslet i pozice světel, jejich vypínačů a tak. O úložných prostorech nemluvě...
  • 0

#3 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 November 2008 - 10:23:26

díky, díky. Mne limituje prostor ještě víc - "místnost" má rozměry 130 x 210 cm. Jinak ještě doplním - používám Magnifax IV, měřím 198 cm a jsem pravák. A ano, světla .... Kam dát svítidla (s ochranným osvětlením)?Mám starou aladinku a jedno větší svítidlo s rubínovou žárovkou.
  • 0

#4 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1,252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 20 November 2008 - 10:27:57

U mě je ergonomie vynucená :D

umístění misek je tak aby se vůbec vešly a když zvětšuju 30x40 tak už musím mít misky i přes dřez

Zvětšovák cca 90cm nad zemí stoleček dodělávanej mezi kuchyňskou linku a zeď. Dlouho jsem řešil zda 4 nebo 3 nohy a vyhráli 3 když utoho budu chtít sedět je víc místa na nohy navíc se to nekývá :D

U zvětšování stojím, to sezení v tak malém prostoru není pohodlné, musela by být jezdicí židle a to bych se tam utlouk o stěny.
  • 0

#5 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 20 November 2008 - 10:46:10

Jsem podobně vysoký a řeším nyní podobnou věc jako ty.
Myslím že to je podobné jako při hře na hudební nástroj - správné je takové postavení/rozestavění, které dopřeje největší pohodlnost. Což při naší výšce znamená zvětšovák vysoko a možnost si občas sednout (čekání na papír v chemii a pod). Když je v komoře nepohodlí a brzy se unavím, nemám potom chuť zvětšovat a dostávám špatnou náladu.

Mimochodem je tu vlákno s fotkami fotokomor místních temnokomorníků, tam jde leccos okoukat.
  • 0

#6 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 November 2008 - 10:53:09

Mně se osvědčila kancelářská židle s kolečky, mezi mokrou a suchou částí jezdím, to je úplně nejpohodlnější. Jinak fotky komor zdejších komorníků jsou tady
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 November 2008 - 11:19:52

Taky doporučuju - pokud sedět - mít volný prostor pod stolem. Zvětšovák mám na kancelářském stolku, tak to není problém, ale misky jsou na bývalé kuchyňské lince, pod kterou samozřejmě s židlí zajet nemůžu a po pár hodinách začínají z toho kroucení bolet záda. Osobně buduju komoru ještě o trochu menší ale zato stálou, deska zvětšováku v takové výšce, abych se pod ní vešel s nohama (jsem limitován max výškou stropu) - snadno došáhnu na hlavu zvětšováku; otočka o 180st - misky na stole v podobné výšce, zase s možností zajet pod ně. Zatím jsem ve fázi příprav, nebo spíš stagnace :D
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 November 2008 - 11:35:32

ergonomie komory = jednoznačná odpověď není, záleží na prostoru a okolnostech
byl by to námět na pěknej článek, rozpracovat - třeba dle fotek ve vlákně o komorách - nákresy, výhody, nevýhody, je li zde nějaký kreslič takových výkresů
osobně můžu doporučit držet se obecných zásad a spustit zkušební provoz v nehotové komoře
třeba i s miskama na prkně, mezi dvěma židlema
moc se mi to osvědčilo - už po hodině práce vidím, co je potřeba kam dát, že musím doplnit ohřev pod misky apod.
  • 0

#9 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 November 2008 - 11:54:36

Tisíceré díky všem. To vlákno s obrázky vašich komor jsem předtim nějak přehlédl. Tam a tady je prakticky všechno, co jsem potřeboval.
  • 0

#10 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 November 2008 - 11:59:25

Zjistil jsem zajímavou věc: potřebuji mít zvětšovák vlevo, a misky postupně doprava. Když jedu do leva, tak mi to nejde. Je to problém praváků? Mají to leváci naopak....?
  • 0

#11 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 November 2008 - 13:35:25

Zjistil jsem zajímavou věc: potřebuji mít zvětšovák vlevo, a misky postupně doprava. Když jedu do leva, tak mi to nejde. Je to problém praváků? Mají to leváci naopak....?


zajmavej postřeh. jako pravákovi mi to takhle na druhej pokus taky sedí líp...


k tý ergonomii - radim - zlatý slova: nedostatek času a peněz mně taky donutil spustit zkušební provoz bez kolaudace a chlebíčků pro hradecký temnokomorníky :D a vůbec nelituju. změn je hodně a další sou na obzoru. svym způsobem je snad i nutný udělat za temnokomornickej život těch temnic víc - to máte jako s barákem. ten třetí je taky prej lepší jak ten první...

jako nesmírně důležitej vnímam prázdnej prostor. pro pohodlnou a čistou práci je k nezaplacení! vim, že nedostatek místa je prokletim větší části z nás, ale po zralym uvážení sem nakonec například některý procesy z vlastní labiny přemístil do náhradních prostor, byť by se třeba i takový praní, sušení, vypínárna a střižna do komory taky vešlo, ale bylo by tam k nehnutí případně k vzteku - já do těch krámů, co vo ně už potřetí zakopnu nebo se rejpnu potom kopu, což může bejt docela drahý...

možná to bude znít srandovně a rozhodně nejsem první, kdo na to přišel, ale v temnici by měly mít svoje místo i ty už zmiňovaný vodpočinkový zóny, relaxační vopěrky, místečka na nohy, dobře vovladatelný rádio, stereo, gramec... pro prostatiky klidně pisoár, pokud je někomu eklhaft do výlevky k rodinalu... a hajzlik máte dole v patře... to všechno dělá dobrou fotku. vysloveně zakázaný sou pak kompromisy typu:
...když tam nebudeš bude tam kočárek, kolo, věci po babičce, po dětech... to už přivodilo temnou smrt nejednomu nadějnýmu a talentovanýmu kolegovi! zrovna teď jeden takovej... ech, škoda mluvit :?

děláme to pro sebe, pro svý hobby, svou zábavu - naplňte ten prostor radostí - udělejte si vlastní zlepšováčky, kravinky na který budete hrdý a který vám někdy i pomůžou, vyhrajte si se stylem, dyzajnem přístrojů, nápadama... já momentálně řešim, jestli budu mít barovou stoličku v komoře s kolečkam nebo bez, votočnou a tlumičem, s vopěrkou nebo bez ní a s tvrdym povrchem korespondujícím s barvou a strukturou dřeva na skříňkách a nebo černou koženkou podle zvětšováku a stylovýho analogovýho (!) sterea... :D

nejdůležitější rada na závěr - vyhněte se všem digitálním minutkám, teploměrům a jinejm pokušením nepřítele... :D :D :lol:
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 November 2008 - 13:40:14

Ani nevis jak se klepu na to, abych si do komory mohl dat gaucik. Jen to budu muset jeste nejak prebudovat, aby se tam dalo chodit .)
  • 0

#13 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 November 2008 - 14:02:11

ještě jednu věc - komora je jako chalupa, tedy
nikdy není a nebude hotová, žije svým životem
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 November 2008 - 14:09:49

Ani nevis jak se klepu na to, abych si do komory mohl dat gaucik. Jen to budu muset jeste nejak prebudovat, aby se tam dalo chodit .)


gaučík... i ty brute - ty mně drásáš... ani nevíš, jak rád bych, ale to bude až další fáze - to bude za pár roků celej aťas s prosklenym stropem a s vlněnym perskym kobercem, samovarem a poházenejma proprietama po podlaze... :D
  • 0

#15 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 November 2008 - 10:47:52

Já jsem temnokomorník opravdu občasnej a ještě s tím, že jsem na to předtím patnáct let nešáh' a v poslední době se snažím činnost obnovit. Zatím jsem plně závislý na koupelně a lepší situace nebude. Ale před koupelnou je kamrlík a v něm vestavěné skříně a jednu z nich se mi podařilo získat (vyreklamovat na manželce!!! :wink: ) pro své potřeby.

Kamrlík zatemním, ve skříni bude napevno(!) zvětšovák, hodiny.... bude tam sklad papírů apod. Židle bude otočná na kolečkách s opěrkou pro nohy. Jediná nevýhoda bude v tom, že vývojky budou na vaně a s každým papírem budu muset proběhnou dveřmi do koupelny. Ale pořád lepší než zvětšovák na pračce naproti vaně.

Pak bude důležité vyřešit jak co nejrychleji pokaždé přestavět koupelnu na tu chemickou a vodní část fotokomory. Zatím mám plexi desku, ta se položí navrch vany, na to misky. Prát přímo ve vaně.
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 November 2008 - 10:52:00

jimmimu ale i těm s obrovskejma laboratořema si dovoluju už jen kvůli čistotě, pohodlí a i prostoru silně doporučit cokoliv ve stylu nova procesorů - po letech toužení sem se plác přes kapsu a stálo to za to :wink:
  • 0

#17 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 21 November 2008 - 12:01:45

možná to bude znít srandovně a rozhodně nejsem první, kdo na to přišel, ale v temnici by měly mít svoje místo i ty už zmiňovaný vodpočinkový zóny, relaxační vopěrky, místečka na nohy, dobře vovladatelný rádio, stereo, gramec... pro prostatiky klidně pisoár, pokud je někomu eklhaft do výlevky k rodinalu... a hajzlik máte dole v patře... to všechno dělá dobrou fotku. vysloveně zakázaný sou pak kompromisy typu:
...když tam nebudeš bude tam kočárek, kolo, věci po babičce, po dětech... to už přivodilo temnou smrt nejednomu nadějnýmu a talentovanýmu kolegovi! zrovna teď jeden takovej... ech, škoda mluvit :)


naprosto s Tebou souhlasím a shodou okolností právě řeším podobný problém, ale nějak mě ta ženská vždycky "ubije" argumenty typu "a proč by ti nestačila koupelna !?!" Ach jo :wink:
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 November 2008 - 12:21:08

protože bych ti miláčku nenapravitelnym způsobem zničil tou ukrutně jedovatou a agresivní chemií a jejíma vejparama ručníčky, dečičky, kosmetiku, vanu, umyvadlo... zrcadlo by zešedlo ještě dřív než tvoje krásná tvář... a ty by si určitě nechtěla, viď :) :wink:
  • 0

#19 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1,252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 21 November 2008 - 12:45:13

protože bych ti miláčku nenapravitelnym způsobem zničil tou ukrutně jedovatou a agresivní chemií a jejíma vejparama ručníčky, dečičky, kosmetiku, vanu, umyvadlo... zrcadlo by zešedlo ještě dřív než tvoje krásná tvář... a ty by si určitě nechtěla, viď :) :wink:


Tento citat bych si s dovolenim zapsal a ulozil pro pozdejsi uziti :D
  • 0

#20 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 November 2008 - 13:47:51

...cokoliv ve stylu nova procesorů...

Co to je? Kolik to stojí? Je to i pro nás, co děláme několik fotek ročně....? :wink:
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 November 2008 - 14:29:21

V tomto případě je označení procesor poněkud vzletné, protože jde o pouhé vyvolávání ve vertikálních nádržích. Kolik stoji origo nevim, ale když jsem to poptával ve výrobně bazénů s rozměry 3x 60x60x5cm, chtěli po mě kolem patnácti set....
  • 0

#22 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 November 2008 - 14:41:21

třeba něco takového http://cgi.ebay.co.u...2|39:1|240:1318

zkoušela jsem v tom dělat minulý víkend. Ušetřilo mi to jednak prostor, tj. ulehčilo manipulaci (žádnou misku teď nepřevrátím) a protože jsou tam lázně de facto stále nalité (samo, že se musí sem tam obnovit), tak plánuju zvětšovat i tento víkend;), ušetří mi to to šílené chystání v koupelně...ještě musím některý věci v koupelce dořešit...jako nechat někde udělat el. zásuvky atp. ...a potom bude dostupnost pozitivního procesu pro mě ještě snadnější :wink:
Do teď jsem zvětšovala cca jednou za půl roku :) Do koupelky vlastně nemohl nikdo přijít, teď není vůbec problém, aby se, samo když nebudu zrovna ve vaně prát fotky, někdo ospršil.
  • 0

#23 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 November 2008 - 14:45:13

Zjistil jsem zajímavou věc: potřebuji mít zvětšovák vlevo, a misky postupně doprava. Když jedu do leva, tak mi to nejde. Je to problém praváků? Mají to leváci naopak....?


Já jsem levák a jedu taky z leva doprava. Přijde mě to tak nějak lepší...takže to asi bude platit obecně.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních