Přejít na obsah


Fotka

Medium format folding camera


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
113 odpovědí na toto téma

#101 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 November 2008 - 13:28:54

Kecam, byl to Symmar. Doufam :)
  • 0

#102 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 February 2009 - 08:30:10

Včera mi přišla Agfa Isolette III. Ač měla být v pořádku, byla úplně v řiti, tož jestli to někoho zajímá, popíšu opravu. (ne konkrétně, spíš takový tipy, co kde povolit je možno najít na webu..

Vady:

Zatuhlé ostření:
Je veliká legrace vyšroubovat přední člen, aniž byste cokoliv poškodili, díky vhodným kleštím a hadru se to nakonec podařilo, ale bylo to o chlup od odření. Poté, co jsem vyšrouboval přední dva členy, naložil jsem je na dvě hodiny do izopropylalkoholu (Tetenalího spreje na čištění filmů) Pak jsem jim řádně opucoval závity a krapet je přimázl. Horší bylo seřídit ostření, ještě to nemám ověřené, ale minimálně nahrubo to jistě sedět bude. Objevný postup - foťák na stativ, před něj rozsvícenou lampu, ostřil jsem na kus již vyvolaného filmu, který se choval jako vcelku slušná matnice...

Zatuhlá závěrka:
Nejtěžší bylo ji rozebrat, ale pak už šup šup, řádně vystříkat izopropylalkoholem, krapet jsem do ni stříknul i mazivo, ale to možná ani nebylo nutné...

Zatuhlý dálkoměr:
Zase litr izopropylalkoholu, maziva, čištění... Seřízeno pomocí metru, manželky a vázičky na tv....

Díry v měchu:
První pokus na první díře - sekundové lepidlo - hloupost, nefunguje.
Druhý pokus, velmi úspěšný, vynález století a tak - lepidlo na neopren. Je černé, hutné a i po vyschnutí velmi pružné...

Venkovní plech ošklivý:
Zubní kartáček, zubní pasta - je jak nový....

Koženka odlepená:
Chemoprén extrém na obuv - špica...


Sečteno a podrtženo, asi osm hodin čisté práce, ale stálo to zato, chodí a vypadá to víc než dobře....

Měch bych asi i tak chtěl nový, už kvůli pocitu a tomu, že jde objednat v různých barvách. Chci modrý :)))
  • 1

#103 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 17 February 2009 - 11:18:41

Todle obdivuju, že někdo dává věci dohromady. Mi se bohužel daří spíše opačné.
  • 0

#104 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 February 2009 - 11:39:07

Ja to sem psal hlavne kvuli te oprave mechu onim lepidlem na neopren. Zatim to funguje bajecne, cvicim s tim jak blazen a spoj porad drzi....
  • 0

#105 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 February 2009 - 11:59:15

pavle gratuluju a přeju krásný vobrázky
  • 0

#106 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 February 2009 - 12:21:50

Pst... už jsem dnes dvakrát pod různými záminkami utekl ven z práce a cvakám dění kolem. Napadl nový sníh a je tu milion lidí kvůli mistrovství. Docela žně :)
  • 0

#107 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 February 2009 - 15:43:07

Ať slouží!
Já po několika letech používání Moskvy II dospěl někdy loni k závěru, že ji dám do pucu a po prozkoumání webu jsem absolvoval podobné martyrium.U Moskvy byly 2 zásadnější problémy: a)rozebráním objektivu se zcela rozhodil už tak mírně šejdrem měřicí dálkoměr, B) po vyčištění závěrky tato pracuje na všech časech správně kromě 1 vteřiny. Prostě ten čas je ve skutečnosti cca 0,8s. Seřízení dálkoměru u Moskvy/Super Ikonty je prostě pro hračičky, chce to trpělivost s natáčením těch prizmátek a občas se nebát použít mírně hrubší sílu při srovnávání toho ramínka, v němž jsou. Odměnou za strávený čas je plynule běhající strojek, u kterého přesně vím, co od něj čekat.
Měch byl naštěstí OK, ale to lepidlo na neopren si budu pro budoucnost pamatovat. :cry:
V současnosti bez Moskvy v kapse a Sverdlovsku 4 v druhé prakticky nevycházím z domu. :D
  • 0

#108 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 February 2009 - 19:43:03

Tu Isoletku vem Pavle na fotopivo. Pokukoval jsem na ni na E-bay nezávisle na tobě. Chtěl jsem něco na IR fotky:)
  • 0

#109 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 February 2009 - 07:37:07

Chtěl jsem se optat...
Zkusil jsem včera fotit se sluncem přímo v záběru. Na papíru to ještě nemám, ale na negativu je jasně u všech fotek co jsem tak měl jasná čára jdoucí diagonálně přes to slunce. Všiml jsem si toho už i při seřizování ostření objektivu, kdy tam byla jedna dominantní odrazová čára, měnící svůj úhel dle natočení předního elementu. Jako klasická flare mi to nepřijde. Tak jestli to je normální :)
Fotku dodám případně večer....
  • 0

#110 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 February 2009 - 07:38:33

Jo, čočka je triplet, dva členy jsou pevné, vstupní pupila je pohyblivá sloužící ku ostření...
  • 0

#111 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 February 2009 - 08:21:40

jo, to čipy dělají, tuším se tomu říká blooming :roll:
  • 0

#112 Stistko

Stistko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 March 2017 - 15:37:00

Zdravím všechny nadšené sběratele měchem opatřených fotohraček!

 

Nedávno se mě dostala do ruky záležitost nesoucí název Agfa Billy Record s objektivem Jgestar 105mm f8.8. Závěrka je A. C. Gauthier s časy B, 1/25, /50, 1/100.

Ze zvědavosti mé vlastní, jsem začal přístroj ohledávat a zjišťoval případné nedostatky.

 

Zjistil jsem následující:

  1. Měch byl v určitém místě poškozen
  2. Závěrka reagovala na spoušť následovně, třikrát ne a jednou ano.
  3. Optická soustava zašlá časem.

Řešení problému v pořadí:

  1. Oprava pomocí „vteřiňáku“ neúčinná, tak abych mohl odexponovat svitek na zkoušku, zalepil jsem díru pomocí materiálu na utěsnění fotografických přístrojů.
  2. Demontáž objektivu a pročištění závěrkového mechanismu.
  3. Následovalo čištění optické soustavy.
  4. Během demontáže nalezena vada clony. Jeden z nýtků vypadl a tím pádem nevycentroval lamely clony do kruhového otvoru. Oprava byla provedena vložením nýtku nového.

Po kompletaci přístroje a vložení filmu, jsem „letěl“ div jsem se nepřerazil, odexponovat první svitek. Vše co se mě dostalo do zorného pole, bylo v ten okamžik „zmrazeno“. Nutno dodat, že zábava netrvala příliš dlouho. Svitek a pole 6x9 = 8 snímků. Následné vyvolání a naskenování materiálu, přineslo rozpačité pocity.

 

V prvé řadě jsem si u expozimetru nenastavil správnou citlivost filmu (fakt jsem se těšil, až to poprvé zmáčknu). Citlivost filmu 200 u expozimetru 400. S tím si film poradil expoziční pružností. Co mě u výsledného obrazu znepokojilo, byl obraz samotný, viz fotografie. Středově byl snímek ostrý, ke krajům se však rozostřoval. Vznikl tak pitoreskní výjev. Pokládám si otázku, čím to asi může být? Je anastigmat správně sestaven? Reaguje závěrka na nastavení času? Prosím o cenné příspěvky a komentáře. Děkuji!!

 

Více na https://www.flickr.c...157681374511306


  • 0

#113 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 March 2017 - 20:11:46

na zkoušku bych fotografoval na otevřenou clonu a časem b, tím se vyřadí dvě neznámé a dá se to okem kontrolovat

taky se dá vybrousit čímkoli jednoduchá matnice, přiložit místo filmu na filmovou dráhu a při otevřených dvířkách sledovat obraz, ostřil bych na nějaké hodně osvětlené místo, třeba tam něco zajímavého uvidíš

asi je nějaká vada v objektivu, úplně chápu to zklamání

-

nejlíp přístroj odeslat k léčiteli, ale pak cena celkové opravy může přesáhnout cenu přístroje

nejlíp se tohle léčí OKAMŽITÝM nákupem jiného, plně funkčního přístroje

ať se daří!


  • 0

#114 Stistko

Stistko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 March 2017 - 11:26:18

na zkoušku bych fotografoval na otevřenou clonu a časem b, tím se vyřadí dvě neznámé a dá se to okem kontrolovat

taky se dá vybrousit čímkoli jednoduchá matnice, přiložit místo filmu na filmovou dráhu a při otevřených dvířkách sledovat obraz, ostřil bych na nějaké hodně osvětlené místo, třeba tam něco zajímavého uvidíš

asi je nějaká vada v objektivu, úplně chápu to zklamání

-

nejlíp přístroj odeslat k léčiteli, ale pak cena celkové opravy může přesáhnout cenu přístroje

nejlíp se tohle léčí OKAMŽITÝM nákupem jiného, plně funkčního přístroje

ať se daří!

Děkuji za radu!

Byla to cenná a užitečná informace, hlavně s tou matnicí. Jednu jsem doma měl a problém byl odhalen. Výsledkem byla špatně sestavená soustava čoček. Vlastně jsem tímto dosáhl optického defektu, který lze definovat jako astigmatismus. Možná mě někdo opraví, ale ze snímku mám takový pocit.

 

Ještě jednou děkuji, přeji příjemný průběh jara a dobré světlo!! 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních