Přejít na obsah


Fotka

Fuji 6x4.5 a Fuji 6x9


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 prosinec 2008 - 21:59:49

Ahoj hlavy studovane. Potreboval bych informace o fotoaparatech Fuji 6x4.5 a Fuji 6x9 Professional. Takove prakticke zkusenosti a tak. Dekuji predem.
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 prosinec 2008 - 22:21:01

Co strýček google nebo ebay?

GA645 - AF fotoaparáty, objektiv 60/4
GS645 - několik druhů, všechny MF, základní má 75/3,4 (s měchem - "sklopka"), GS645S WIDE 60 má sklo 60/4 - můj favorit, až nebudu vědět co s penězma.
GA645zi - a poslední co vím - AF verze se zoomem 55 - 90/4.5-6.9 - mimochodem krásný rozsah, jen ta světelnost :) Bodejž by udělali třeba bifokální 55/90mm.

Byli i další modely a označení, nechce se mi to ale hledat...

A ještě něco. v základním postavení fotí na výšku a jsou to dálkoměry resp. hledáčkové přístroje (AF verze). O větší fujiny jsem se nikdy nezajímal.
  • 0

#3 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 5 prosinec 2008 - 23:08:43

me se hodne libi pro zmenu Bronica RF 645, taky moc hezky fotacek...

Ty Fuji 6x4,5 me nejak nenadchnuli
  • 0

#4 Marek

Marek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2008 - 00:52:27

Ja mam GA645Wi a pocity rozporuplne.

Ma to naprosto uzasny 45/4 objektiv, slusny AF, mereni apod...zkratka fotky to dela skvele. ALE je opravdu problem ho udrzet vodorovne (ramecek v hledacku je tak zvlastne zakriveny, ze neni moc podle ceho rovnat - a nasazovat neustale vodovahu me moc nebavi), pomerne poruchovy (temer u vsech po chvili odejde korekce paralaxy, me ted zacalo blbnout i previjeni - castecne osvecuje prvni policko a zacal blbnout i AF...nejak nema silu na tahani tubusu). Na to, ze se k nemu chovam velmi slusne, mi to prijde byt docela mizerie...

Ale i pres to vsechno je to idealni fotak na hory...lehky, pomerne kompaktni, idealni ohnisko a vysledky jsou opravdu spickove. Ale zpetne bych mozna vzal spis nejaky z tech manualnich modelu...je tam toho min k rozbiti :)
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 prosinec 2008 - 10:32:23

Nicméně na GS verze jsem taky nějakou velkou chválu nečetl, především ohledně hledáčku a ostření, měchu. Objektivy jsou prý ale opravdu povedené (je to dálkoměr, tak taky aby nebyly žejo). Ta Bronica je zajímavá alternativa, jenom je myslím trochu hůř sehnatelná, mám ji ale taky na wish-listu. :) :D navíc má akorát 65mm objektiv a příjde mi už dost dlouhý (supluje záklaďák), 45mm má zase už externí hledáček, jediná stovka je pro mě zajímavým ohniskem (ani dlouhý ni krátký).
  • 0

#6 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 6 prosinec 2008 - 11:54:20

Pokud se nepletu, tak tuhle Bronicu jsem teď viděl u Škodů ... takže pokud před Vánoci nevíte co s penězi :)
  • 0

#7 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 6 prosinec 2008 - 12:05:28

Ahoj hlavy studovane. Potreboval bych informace o fotoaparatech Fuji 6x4.5 a Fuji 6x9 Professional. Takove prakticke zkusenosti a tak. Dekuji predem.


Mno jde taky dost o to, co si od těhle aparátů slibuješ, resp. na co je chceš používat. Ta Fujica 6x9 existuje ve dvou základních typech a to s výměnnými objektivy - G690, G690BL, GL690 - a s pevně zabudovanými skly - GW690 s devadesátkou a GSW690 s pětašedesátkou. Uvedený typy (jestli jsem to vyjmenoval správně) pak měli ještě různý modifikace. Měl jsem možnost vyzkoušet výměnnou i pevnou verzi a obojí má svoje.
Jednou z podstatnejch předností dálkoměrných aparátů je pro mě malá hmotnost a kompaktní rozměry. U 6x9 je s kompaktními rozměry samozřejmě trochu potíž :), ale ta "pevná verze" je poměrně skladná a hlavně překvapivě lehká, je to aparát, který se ještě dá "přibalit" do báglu. Musíš se ale, logicky žeano, spokojit s tím, že máš jenom jedno ohnisko. "Výměnná verze" má objektivy ohnisek 50(nesehnatelné a když, tak nezaplatitelné), 65 (obtížně sehnatelné a dosti drahé), 100, 150 a 180 mm. Pro 100 a 150 je v hledáčku rámeček s korekcí paralaxy, ostaní skla mají hledáčky externí. Objektivy jsou to (osobně vyzkoušen 65 a 100) vynikající s nádhernou kresbou a krásným bokeh, všechny jsou ale poctivým kusem skla a železa a v tom je právě zádrhel té "výměnné verze" - je to dost těžkej a neskladnej systém a je potom otázkou jestli tudíž není lepší vozit sebou spíše nějakou sklopku s lehkými, kompaktními, zaplatitelnými a dobře sehnatelnými skly, která ti navíc umožní pohyby objektivu vůči rovině filmu. Záleží zkrátka co si od toho slibuješ. Tož asi tak, ve stručnosti :D
  • 0

#8 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 6 prosinec 2008 - 12:26:04

Ještě nějaký odkázky :

:) http://www.dantestel...chnical/gw.html
:D http://www.lallement...tures/G690.html
  • 0

#9 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2008 - 18:08:43

Přiznávám se k GA645. Chtěl jsem původně ten jejich dálkoměr s měchem, ale jak jsem tak hledal, pořídil jsem tohle, je to tak dva roky, vyšla cca na 300 E, skoro nová. Skvělá optika, měří to taky dost dobře, používám to většinou v "A" módu. Mám to hlavně na cesty. Někdy vadí hluk, měl jsem to třeba v Gruzii v Mschetě v kostele a jak to tak hlučelo, bylo mě to blbý. Jinak docela spokojenost. Daj se na tom v ruce udržet i rel. dlouhý časy.
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 prosinec 2008 - 20:38:26

Půl roku fotím s GSW690III Prof.
Totální manuál, nic neměří, nic se nehýbe jinak, než "silou paží fotografa", žádné baterky.
Hledáček dobrý - v protisvětle špatně viditelný rámek (jako skoro u všech FR), ale vzhledem k jednomu ohnisku to vcelku nevadí. Perfektně vyřešený systém výměny filmů (v porovnání např. s P67II - naprosto hvězdný).
Objektiv nebudu komentovat - nelze mu (přes nízkou světelnost) nic vytknout. Krajinář bude hledat těžko lepší, streetař si narazí citlivý film.
Hmotnost daleko nižší, než u zrcadla, ale i tak je dobré míti pořádný festovní stativ.
Chování protisvětle pouze o "skoronic" horší, než u Pentaxů (ale je málo objektivů, které snáší protisvětlo tak, jako právě Pentaxy).
Příjemný rozměr filtru - 67mm, vcelku slušná vysouvací sluneční clona.
Kuriozitka: k převinutí na další políčko je třeba "zarýglovat" převíjecí páčkou 2x.
Focení dosti "drahé" - 8 políček na 120.
Cena kamery i v bazarech dost vysoká (kolem 1000 USD).
Co chcete ještě vědět?
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 prosinec 2008 - 20:50:16

Pozapoměl jsem na ještě jednu "raritku":
Závěrka má T, což je při (mých častých) dlouhých expozicích opravdu výhodné. Stisknutím spouště závěrku otevřete, exponujete, ale...! Zavření závěrky je možné pouze: 1. převinutím na další políčko (to je nevýhodné, protože film se zvláště při tomto rozměru políčka deformuje), 2. přestavením kroužku s časy závěrky na jiný čas než T (tedy v praci na 1sec., která "sousedí" s T). Vcelku to není problém při expozicích nad 5-6 sec., protože "pohnutí" kamerou, kterému se při manipulaci s kroužkem nelze vyhnout, trvá pouze jednotky procent celkového času expozice. Ale třeba u expozice 2-3sec. to už problém je. Pak je výhodné - po uplynutí expozičního času - prostě zakrýt objektiv víčkem a následně zavřít závěrku přestavením kroužku.
Archaismus jako mraky, ale když si zvyknete, je to spíše úsměvné...
U "mých" expozic (tmavý prales, po západu slunce a ještě na ISO 50-100...) od 1min do 5min, ale i 15min., to problém není žádný.
  • 0

#12 JardaX

JardaX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
  • LocationPha , UL
Reputace: 12

Publikováno 7 prosinec 2008 - 03:21:35

Ahoj, tak Fuji GW 690 se mi líbí ale zatím váhám. Není mi ale úplně jasná konstrukce toho foťáku. Má to být manual a při tom žadný volič časů není nikde vidět jako kdyby to byl jen poloautomat s předvolbou clony. Jak je to tam s nastavením časů ?
Dík za informace
  • 0

#13 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 prosinec 2008 - 09:48:57

Ahoj, tak Fuji GW 690 se mi líbí ale zatím váhám. Není mi ale úplně jasná konstrukce toho foťáku. Má to být manual a při tom žadný volič časů není nikde vidět jako kdyby to byl jen poloautomat s předvolbou clony. Jak je to tam s nastavením časů ?
Dík za informace


Volič časů je kroužek na objektivu, jak clona - viz třeba tyto obrázky.
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 prosinec 2008 - 21:14:52

Když umístíte sluneční clonu do "nepracovní polohy", vše (volič časů a clon) je ukryto pod ní...
  • 0

#15 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 284

Publikováno 15 říjen 2009 - 10:26:48

zdravím,
mám nově GW 690 a nevím, zda s ní jde fotit na planfilmy 6x9, a pokud ano, tak prakticky jak, se mi ale pořád plete, že jsem nekde četl, že to jde
a taky nevím, jak na multiexpozici
za případné rady děkuji
MR
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních