Přejít na obsah


Fotka

Svitek 120 - překrývání snímků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

Anketa: Využije to někdo? (2 uživatel(ů) vložilo hlas)

Využije to někdo?

  1. Ano (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  2. Asi ne (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  3. Ne (1 hlasy [100.00%])

    Procento hlasů: 100.00%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 prosinec 2008 - 16:37:30

Snad to tu už nějak moc konkrétně nebylo, ale když už jsem se dostal k cvakání na 120cítku svitky s Linhofkou Press 70, tak pro ty, kteří by mohli mít stejný problém dávám k dispozici jedno z možných řešení.

Záda (nebo kazeta? Ani pořádně nevím jak se tomu správně nadává) Rollex 6x9 prý nejdou upravit na novou tloušťku papíru s filmem, která je menší než dřív bývala.

Opravář mi poradil přidávat vrstvu papíru na navíjecí cívku. Nějak jsem to patlal tak, že jsem nalepil papír, a pak na něj nalepoval začátek svitku, ale nic moc pohodlnyho.

Dnes jsem si udělal masku, podle které se dá pěkně vystřinout (díry vyřezat) a nachystat tak papír přímo a nebudu se tak muset patlat při zakládání svitku.

No a pokud se to někomu bude hodit, tak tady je verze pro čtyři svitky. Pro správnou velikost je potřeba nastavit při tisku šířku vytištěného obrázku (délku jednoho proužku k nalepení) na 210 mm. Tisknout na standardní kancelářskou A4 (tisk "na výšku"). I když to třeba některy tiskárny nevytisknou úplně do krajů, tak ty tam stejně nejsou tak nutny - včetně nápisu, kterým je označená strana, kterou se má začít namotávat.

Vzhledem k tomu, že je papír po vyřezání děr (např. na rýsovacím prkně žiletkou) dost "nestabilní", je dobry ho pro pohodlny přilepení kompletně na jedné straně potřít lepidlem (sice se člověk při namotávání trošku upatlá, ale pěkně se to potom poddá). :)

Řešíte někdo taky tento problém - stejně - jinak - jak? :D
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 prosinec 2008 - 21:13:36

Za sebe můžu říct, že to asi nevyužiju, jediný problém s překrýváním políček jsem měl s Flexou poté, co upadla na zem... O to ale nejde - tvůj problém s tloušťkou krycího pásu a jeho řešení mi přijdou jako dost specifické, což je přesně to, co z toho dělá naprosto vynikající příspěvek sem. Díky za něj, on se časem někdo, komu se bude hodit, najde :D
  • 0

#3 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 prosinec 2008 - 21:54:24

...


oki, nejní zač :D
  • 0

#4 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 červen 2020 - 16:02:08

Náhodou jsem si všiml, že je tu nějaký postarší link co už dávno neplatí. Tak jsem pohledal a soubor nahrál sem, kde snad nějaký rok vydrží, kdyby někdo chtěl:

https://12in.cz/temp/maska.gif


  • 0

#5 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 4 červen 2020 - 18:36:31

Vážený kolego, Luisifere, několik jar zpět jsem získal od našeho kolegy KIMA - Rollex LINHOF 6x9 pro stará záda Linhof 4x5" na Kardan - Bi System. Mezery jsou zcela rovnoměrné v plném počtu 8 snímků na filmu 120. Žádné potíže se nevyskytly za celou dobu, co mi doslova s hůry spadla do pazour. Bylo to gesto od KIMA, kterého si velmi považuji. Díky !  "Starý Jezevec"  Erik


  • 0

#6 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 4 červen 2020 - 19:57:13

Panstvo,

zbytečně složité. Vezměte do zásoby cívky z Ilfordů (s kulatými průřezy). Ty fungují dostatečně (tedy ty mé, z devadesátek - 2000+ novější už jsem nevyzkoušel). Ano, mezery nejsou dokonale souměrné, ale k překrývání nedochází. 

Pak je možné další řešení. Na Linhof Rollexu je místa pro snímek habaděj - "dnešní", šestdevítkové napodobeniny, jen blednou závistí - takže nic nevadí, když "šachtu" uskromníme o 1-2 mm  na každé straně. Vlepením (pro strojní inženýry i jinou metodou spojování materiálů) "vymezovacích lišt", kupř. plast, hliník, samolepící prefabrikáty, samolepící tapety a jistě i mnoho jiného. Kdysi jsem to tak udělal a je to řešení na celý život. Nikdo se nemusí patlat s cívkama... Snímky stále parádní. Z hlavy už to nedám, ale řekl bych, že na dlouhé straně je Rollex 87 mm? Velkorysé!

Zdravím kolegu Erika...  Potěšilo mě, vám udělat radost. ;)


  • 0

#7 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 4 červen 2020 - 20:02:59

... ještě přehlédnutá "drobnost". Kazeta Super Rollex (tedy i ta Erikova) zmíněným problémem již netrpěla. 


  • 0

#8 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 4 červen 2020 - 20:19:34

A ještě jedna věc, když už mám půl Republiky v sobě... teď nevím jestli té západokarpatské, nebo té od Františka, praotce/Ringo Čecha. Kdyby náhodou někdo disponoval zbytnou kazetou Linhof Rollex 6x9, nejlépe v černé kůži (i když není podmínkou). Moc by se mi hodila k mé Technice III. 

Jako obvykle, jsem jí kdysi pustil do světa s verdiktem, že Super-Rollex je přeci super! Čím víc však člověk zraje, tím víc si váží vyzrálých "statků", žen, kulturních cenností atp.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních