Přejít na obsah


Fotka

Stavba panoramaticke kamery


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

Anketa: Jaký formát by se mě líbil na panoramatické kameře? (44 uživatel(ů) vložilo hlas)

Jaký formát by se mě líbil na panoramatické kameře?

  1. kinofilm & Horizont (1 hlasy [7.14%])

    Procento hlasů: 7.14%

  2. svitek, tedy negativ cca 50x170mm & Noblex (9 hlasy [64.29%])

    Procento hlasů: 64.29%

  3. 7x17" (1 hlasy [7.14%])

    Procento hlasů: 7.14%

  4. 8x20" to jisti (3 hlasy [21.43%])

    Procento hlasů: 21.43%

  5. neco jiného, viz. můj příspěvek v diskusi (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 prosinec 2008 - 13:04:39

Přeji všem krásný, už téměř předvánoční den!
Poté, co jsem v podstatě zdárně (byť po letech) dokončil stavbu sklopky 8x10", zjistil jsem, ze mě to docela bavilo. Ale protože jsem s kamerou +- spokojen a neplánuji další verzi (spíš nějaký ServicePack), tak přemýšlím, do výroby čeho se pustit. A protože trošku tápu, říkám si, že menší brainstorming v prostředí zdejšího fóra by nebyl špatný...
Uvažuji o panoramatickém foťáčku ve verzi s otočnym optickým členem, neb to má být VÝZVA!
Internet jsem prošel, ledasco okouklal či potěžkal. Protože je mi ale jasné, že pokud by se dílo zdařilo (a jiná alternativa se pochopitelně nepřipouští), nebudu s ním stejně příliš fotit, nerad bych stvořil něco pro jinou osobu nepoužitelného. Proto by mě zajímal i názor okolí, po jakém stroji by třeba na zdejším fóru byla poptávka...
Předem ale upozorňuji, že nenabízím výrobu čehokoliv na zakázku či ve více kusech, neb nato nejsem zaveden časově, ani vybavením...
  • 0

#2 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 prosinec 2008 - 14:25:51

to je tezke jaky format.
Nejjednodussi a velikostne jeste prijatelny je ten svitek, tedy cca 6x17, pripadne delsi nudle.
Nicmene u toho je nutnost zvetsovat. Nebo delat male kontaktiky.

U vetsiho to zase nejde ve forme svitku (i kdyz i Foma dokaze narezat leccos, viz film do Panoramu No.4), a musi se jit cestou planfilmu. U toho je zase nutnost resit prohnute kazety..

Me osobne by se libil nejaky extra velky format treba 15x40 nebo tak neco :wink:

Ale staci mi co mam : tedy 6x17 (ktere pouzivam) a 10x30 - ktere budu rozchazovat pres vanoce (svitek na tento rozmer nam Foma narezala)
  • 0

#3 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 prosinec 2008 - 14:38:43

Já si myslím, že tohle vyřešil Kubikula s Vlčákem. Kodak panoram, al-vista, conley a podobné hračky na formát 6x17cm a 10x30cm, které jsou celkem dostupné a mechanizmus ovládání, váha a použitelnost jsou fajn. Váha cca 1kg, neostříš, hodinu nestavíš a nesrovnáváš horizont. Prostě si najdeš místo, odhadneš odkud kam bude vycházet snímek a fotíš :wink: Pro blázny se vyráběla i kamera 8,5 x 26 inch (Al-vista senior) :wink: Nejhorší problém je s filmy.

Spíš pokud by se ti podařilo takovéhle kamery obšlehnout a vyrobit levněji než se sežene na ebay s poštovným a clem do ČR. Nebo takový cirkut, to by bylo něco :wink: Nejhorší jsou ty filmy na co fotit a ne čím fotit.
  • 0

#4 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 prosinec 2008 - 15:35:00

jinak nestandartni planfilmy jakychkoliv rozmeru jsou schopni narezat na www.sheetfilm.be - resp ve Wephoto. Kdysi jsem jim psal na plan 10x30cm a vychazelo to dost prijemne, za kus chteli 1EURo.
  • 0

#5 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 prosinec 2008 - 15:42:38

Tak to je výzva. Jednou se to tu už probíralo a svůj názor jsem snad moc nezměnil.

Myslím, že má smysl stavět to co není možné jinak rozumě získat, tedy to co se bude lišit od Kodak Panoramu a kinofilmových kamer
.
Pro mě tedy, hlavně kamera na velmi dlouhý čas a kamera na dost velký formát.

Stavbou pravého panoramu na kinofilm bych se nezabýval. Bude to titěrné pro konstrukci a nedosáhne se asi o moc víc než co je hned dostupné v ruských kamerách Horizon a FT2.

Stavba na svitek 6x17 může mít smysl především pro dlouhé časy a jinou optiku. Dlouhé časy jsou něco, po čem velmi toužím dlouho. Jiná optika může být dostupná Noblexem a ta mě zajímá leda na krajinu.

Pak je nyní vynímečně dostupný formát 10cm svitku a tam by šlo opět o to co v předešlém bodě 6x17.

A poslední zajímavou možnost vidím v kameře 20x60cm za využití pomalých filmů řezaných z 50x60, tedy podmínka dlouhé časy.
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 prosinec 2008 - 15:44:40

Tak to je výzva. Jednou se to tu už probíralo a svůj názor jsem snad moc nezměnil.

Myslím, že má smysl stavět to co není možné jinak rozumě získat, tedy to co se bude lišit od Kodak Panoramu a kinofilmových kamer
.
Pro mě tedy, hlavně kamera na velmi dlouhý čas a kamera na dost velký formát.

Stavbou pravého panoramu na kinofilm bych se nezabýval. Bude to titěrné pro konstrukci a nedosáhne se asi o moc víc než co je hned dostupné v ruských kamerách Horizon a FT2.

Stavba na svitek 6x17 může mít smysl především pro dlouhé časy a jinou optiku. Dlouhé časy jsou něco, po čem velmi toužím dlouho. Jiná optika může být dostupná Noblexem a ta mě zajímá leda na krajinu.

Pak je nyní vynímečně dostupný formát 10cm svitku a tam by šlo opět o to co v předešlém bodě 6x17.

A poslední zajímavou možnost vidím v kameře 20x60cm za využití pomalých filmů řezaných z 50x60, tedy podmínka dlouhé časy.


a je to tady, Kubikula uz neusne :wink:)
  • 0

#7 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 9 prosinec 2008 - 15:55:01

Mimochodem, kdyby měl někdo zájem, tak mám doma na CD v pdf formátu celkem dost stažených U.S. patentů na tohle téma. Je to dost inspirativní. A je tam i pár patentů od Kodaků... Ten patent co je zmiňovanej ve vlákně o Panoramech je jen jeden z mnoooha.
  • 0

#8 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 prosinec 2008 - 15:57:37

a je to tady, Kubikula uz neusne :wink:)

Aspon nebudu sam :wink: Kubikulo, budes zitra na srazu?
Tak, kinofilm nema cenu zcela jiste...
Dokonce ani u svitku si nejsem jisty, jestli je vyroba smysluplna, protoze Noblex je osvedcena konstrukce a i cenove to neni uplne nedostupne, o Horizontu nemluve...
Zase pri stavbe vetsiho formatu si nedokazi predstavit jinou prezentaci nez kontakt, navic jsem z duvodu materialu odkazan na CB...
  • 0

#9 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 prosinec 2008 - 15:59:42

a je to tady, Kubikula uz neusne :wink:)

Aspon nebudu sam :wink: Kubikulo, budes zitra na srazu?
Tak, kinofilm nema cenu zcela jiste...
Dokonce ani u svitku si nejsem jisty, jestli je vyroba smysluplna, protoze Noblex je osvedcena konstrukce a i cenove to neni uplne nedostupne, o Horizontu nemluve...
Zase pri stavbe vetsiho formatu si nedokazi predstavit jinou prezentaci nez kontakt, navic jsem z duvodu materialu odkazan na CB...


ano pouze CB a kontakt co vic si prat :wink:, pak ma vyznam to co pise Zdenek a to tech 20x60
a nebo si udelat podomacku Autochrome.
  • 0

#10 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 prosinec 2008 - 16:22:43

Tak 20x60 riznout jde, 8x20", tedy cca 20x50cm se 'standartne' vyrabi...
Jenze!
Ma ta kamera byt 'jednosnimkova', nebo k tomu kazety?
Na takovej negativ to bude chtit nekoho 'silnyho + blbyho' na noseni a slusnou lafetaci k tomu :wink:
  • 0

#11 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 prosinec 2008 - 16:28:32

Tak 20x60 riznout jde, 8x20", tedy cca 20x50cm se 'standartne' vyrabi...
Jenze!
Ma ta kamera byt 'jednosnimkova', nebo k tomu kazety?
Na takovej negativ to bude chtit nekoho 'silnyho + blbyho' na noseni a slusnou lafetaci k tomu :wink:


uprimne, kdybych o tom premyslel, tak pouze kazety.
  • 0

#12 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 prosinec 2008 - 17:10:34

Tak 20x60 riznout jde, 8x20", tedy cca 20x50cm se 'standartne' vyrabi...
Jenze!
Ma ta kamera byt 'jednosnimkova', nebo k tomu kazety?
Na takovej negativ to bude chtit nekoho 'silnyho + blbyho' na noseni a slusnou lafetaci k tomu :wink:


Rozměr 20x50 je první skok, který má smysl proti Panoramu 10x30. Formát 1:3 mi přijde jako poslední, který je poměrně přirozený a mi je velmi sympatický. Úhel by měl pak opět jako v Panoramech a sice 110-140.

Jako sklo stačí brejlová čočka, nebo velmi jednoduchý objektiv. Je to dost velký formát, kvalita se násobí pohybem a optimum je zhruba základní sklo, tedy nejvíce 300mm.

Taková kamera bude jistě stačit na jeden výstřel, či na jednotlivé výstřely. Žádné další hejblata netřeba, tak konstrukce může být celkem primitivní. Největší potíž vidím v zajištění relativně pomalého a rovnoměrného pohybu.

Panoram 10x30 se vejde do střední fotobrašny a dá se lehce nosit na rameni. Nemáte žádne příslušenství, tak je to lehčí než běžná kinofilmová výbava. On ten film je prohlý, takže ta bedýnka není tak veliká.
Něco pro formát 20x50 bude odhadem stejně těžké, nebo spíše lehčí než 18x24 a vejde se do běžného ruksaku. Díky pomalu nemožnosti dalšího vybavení to ale bude určitě lehčí.
  • 0

#13 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 9 prosinec 2008 - 17:22:16

No jo, no. Právě to zajišťení rovnoměrnýho pohybu mě před nedávnem dohnalo k tomu zběsilýmu stahování patentů. Sice se to dá řešit elektromotorem a převodama, ale tím se zase ztrácí ta jednoduchost a krása. :wink:
  • 0

#14 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 9 prosinec 2008 - 17:25:09

Pokud chcete stavět všelijaké šílenosti, doporučuji zkusit sehnat knížku John Evans; Adventures with pinhole and home-made cameras. Na Amazonu už sice není, ale snad by se dala sehnat jinde. Je tam moře nápadů.

A nebuďte troškaři, zkuste třeba tohle, techická data jsou impozantní :wink:

Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#15 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 prosinec 2008 - 17:39:36

Panoram 10x30 se vejde do střední fotobrašny a dá se lehce nosit na rameni. Nemáte žádne příslušenství, tak je to lehčí než běžná kinofilmová výbava. On ten film je prohlý, takže ta bedýnka není tak veliká.
Něco pro formát 20x50 bude odhadem stejně těžké, nebo spíše lehčí než 18x24 a vejde se do běžného ruksaku. Díky pomalu nemožnosti dalšího vybavení to ale bude určitě lehčí.

Tak pokud se bavime o negativu 8x20", tak technologcky se jedna o objektiv 210mm. Celkem lehce se dopocita, ze priblizne rozmery fotoaparatu by byly cca 50x25x25cm. To je setsakra vic nez ma moje sklopka a to jsem jeste pri jeji stavbe mistem nesetril!!
S tim souvisi i vaha, ja bych rekl, ze min nez 10kg to nebude, ale pravda, tady varim pomerne hodne z vody...
Pokud ma byt pohyb objektivu plynuly a pomaly, dosel jsem k elektromorotu, podle me to neni zase takovy problem a vyhody v podobe presnosti a relativni jednoduchosti nastaveni casu se me jevi jako dostatecne...
Zeby jsme zitra zalozili na srazu 'panorama' stul?
Nemate nekdo tak velky negativ, at mam lepsi predstavu o mechanickych vlastnostech? Ja jedu nejvice 8x10...
  • 0

#16 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 prosinec 2008 - 17:58:43

Aha, tak přesně o to mi nejde. Těžké, složité, dobré leda pro divadlo. Jde mi o něco tak sympaticky primitivního jako Panoram (i když dírka je ještě jednodušší).
  • 0

#17 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 prosinec 2008 - 18:17:58

Tak pokud se bavime o negativu 8x20", tak technologcky se jedna o objektiv 210mm. Celkem lehce se dopocita, ze priblizne rozmery fotoaparatu by byly cca 50x25x25cm. To je setsakra vic nez ma moje sklopka a to jsem jeste pri jeji stavbe mistem nesetril!!
S tim souvisi i vaha, ja bych rekl, ze min nez 10kg to nebude, ale pravda, tady varim pomerne hodne z vody...

Ano, objem kamery je veliky, ale je to prazdna bedynka z tenkeho materialu. 10kg se mi nezda, ale samozrejme zalezi na materialu a konstrukci. Treba rozdil No1 6x18 a No4 10x30 mi neprijde dramatickej a na jednom rameni se daji nosit lehce oba (vyzkouseno a rozhodne lehci nez bezna 9x12 vybava). Ta 8x20" (50x25x25cm) by sla uz na zada, ale zadny drama - to nedosahne ani na to co jsem videl u JKCZ s Linhofkou 4x5".

Nemate nekdo tak velky negativ, at mam lepsi predstavu o mechanickych vlastnostech? Ja jedu nejvice 8x10...


Todle mi prijde jako docela zasadni. U Panoramu "vysi" film jen za konce. U toho vetsiho by to mohl byt problem, ale pokud to bude mit "planovou" tloustku, tak by to asi mohlo jit. Nebo to resit, jak to mel Sudek.
  • 0

#18 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 prosinec 2008 - 19:46:10

Já by jsem se nejvíce bál plynulosti rotačního pohybu. Pokud by se řešil jak motoricky, tak pérem, tak obojí má svoje specifika. Raději by jsem viděl to péro a "rarášek ze starej zrcadlovky. Co takhle vykuchat starou tiskárnu a použít pojezd i s elektronikou z ní. Film ohnout obráceně a samozřejmě vodící tyče z tiskárny taky ohnout do 180 stupňů.
Pokud motor, tak malý krokový!!!!
  • 0

#19 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 prosinec 2008 - 21:54:26

... ale zadny drama - to nedosahne ani na to co jsem videl u JKCZ s Linhofkou 4x5".

kde jsou ty casy... :wink:
nejaka 11x14 se nekde nepovaluje volna??
  • 0

#20 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 prosinec 2008 - 22:05:18


... ale zadny drama - to nedosahne ani na to co jsem videl u JKCZ s Linhofkou 4x5".

kde jsou ty casy... :wink:
nejaka 11x14 se nekde nepovaluje volna??


nikde nic, ted jsm projel ebay :wink:
  • 0

#21 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 prosinec 2008 - 01:16:39

chalani, jedině 1x3...v metrech, neééééééé?
  • 0

#22 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 10 prosinec 2008 - 11:36:17

chalani, jedině 1x3...v metrech, neééééééé?


No z toho vagonu, to by šlo panorama tak 0,5x1,5. Tessar 900 to vykryje.
  • 0

#23 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 prosinec 2008 - 12:32:30

Tessar 900, tuž to myslím bečka se skléčkama, nééé :D
  • 0

#24 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 10 prosinec 2008 - 13:38:23

Tessar 900, tuž to myslím bečka se skléčkama, nééé :D


20kg to jistě bude, ale j k tomu hezká dřevěná škatule
  • 0

#25 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 12 prosinec 2008 - 17:28:49

Aha, tak přesně o to mi nejde. Těžké, složité, dobré leda pro divadlo. Jde mi o něco tak sympaticky primitivního jako Panoram (i když dírka je ještě jednodušší).

Takze jsme to spolu trosku probali na pivu/vinu/kafi ci kdo tam co pil...
Do faze projektu postupuje fotacek na negativ 8x20", primerene jednoducha konstrukce...
Objektiv bude ta 210mm z Magnoly, pokud Kubikula pozaduje specifickou kresbu, tak si ho bude muset popatlat vazelinou :wink:
Otaceni planuji elektromotorkem s preferenci dlouhych casu (ono ma cenu vubec delat neco kratsiho nez 1/10?)
Planuji variantu 'jednosnimkovou'...
Zaklad bude dural (neumite ho nekdo svarovat) v nejake drevene pixli, at to vypada sexy.
Nabidky na subdodavky prijimam zde :)
- Nemate nekdo prislusny film ci moznost roznout 20x24? Exponovany...
- Nemate nekdo zkusenosti s elektrtomotorkama a sprevodovanim do tak pomalych otacek? Nekolikarychlostni prevodovecku? Stary gramofon/video/magnetofon k likvidaci?
- Pristup na obrabeci stroje (pro obrabeni drobnych dilu)?
- Nevite o nekom, kdo reze/pali z mosazi?
Pripominky?
  • 0

#26 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 prosinec 2008 - 17:57:57

vidím,že překážek je ještě dost :wink:

měl bych tu pro tebe ten gramofon
  • 0

#27 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 12 prosinec 2008 - 18:11:13

Motorky by šly použít ze starejch tiskáren. Jsou tam i s výstupem pro řízení otáček. Mohu dodat. Jsou sice na asi 30 voltů, ale to by jsem Ti přemotal na požadované napětí.
Pokud by jsi trval na novém, tak by jsem doporučil ohlédnout se po modelářských doplňcích. Tam jistě seženeš co hledáš.
Motorek a kolečka jsou taky v mechanice pro cédéčka.
Roman
  • 0

#28 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 prosinec 2008 - 18:33:33

A bude to vařit i kafe? :wink:
  • 0

#29 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 12 prosinec 2008 - 19:16:11

Motorky by šly použít ze starejch tiskáren. Jsou tam i s výstupem pro řízení otáček. Mohu dodat. Jsou sice na asi 30 voltů, ale to by jsem Ti přemotal na požadované napětí.

Vcera jsem jednu kuchnul, ale bylo to naposledy, co rozebiram inkoustovou tiskarnu, jeste dneska vypadam jako hornik po vyfarani ze sichty :wink:
Ale ty motorky jsou krokace (MINEBEA 17PM-K008-P1T) a nejsem si uplne jistej, jestli vyhody neprevysi muj strach z plynulosti chodu...

Motorek a kolečka jsou taky v mechanice pro cédéčka.

Mam v hledacku, nejake tu mam kuchnuty, takze uvidime...
Ono je tam skoro vetsi vyber nez modelarske motorky, notabene modelari s chuti ty pouzivaji...
http://www.mitsumi.c...av/index_e.html
Ono je ale problem, jak to zprevodovat. Protoze potrebuji vetsi rozsah otacek, nez jakej je me schopnej ten motorek dat, tak to vypada na potrebu nekolikarychlostni prevodovky/prevodovek, aby se ziskal potrebny rozsah. A to me skoro prijde nejrozumnejsi resit nejakou remenovou prevodovkou, kde prehazovanim reminku urcuji prevodovy pomer. Budu muset nato v klidu sednout a propocitat...
Ono proto taky shanim ten gramofon (diky Venco, kdyztak se ozvu, co je to zac?), protoze ten motorek by navic mel mit stabilizaci otacek...[/url]
  • 0

#30 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 12 prosinec 2008 - 19:19:43

A bude to vařit i kafe? :wink:

Nebylo v pozadavcich...
Pravdepodobne ale ne (byt 5V-500mA na USB by nemusel byt takovy problem nekde vytahnout), nebot ac jsem tezkej kafar, byl by problem z napajenim, respektive s kapacitou baterii...
Ale diky za podnetny prispevek, mas jeste dalsi vyborne napady, ktere tu mas potrebu ventilovat? :)
  • 0

#31 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 prosinec 2008 - 20:07:50

Ale diky za podnetny prispevek, mas jeste dalsi vyborne napady, ktere tu mas potrebu ventilovat? :wink:


Mám, můžu zaslat seznam?
  • 0

#32 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 15 prosinec 2008 - 14:48:26

podle náznaků ve vlákně Panoram se zdá že bitovod také špekuluje
  • 0

#33 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 8 březen 2009 - 21:04:38

Vložený obrázek
Dneska jsem si dovezl domu ;-)
  • 0

#34 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 březen 2009 - 12:56:17

Vložený obrázek
Dneska jsem si dovezl domu ;-)


Moc pěkný, to sis nechával dělat podle nějakého výkresu - vlastního návrhu, nebo to je někde objednatelná "stavebnice"? Na kolik tahle hromádka plechu přišla?
  • 0

#35 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 březen 2009 - 12:59:29

Vyrabeno podle vlastniho navrhu, je to castecne 1mm dural, castecne 2mm hlinik (tvrzenej). Mel jsem to zdarma...
  • 0

#36 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 březen 2009 - 13:09:06

jeste se zeptam co to vlastne bude?
procetl jsem si co vlastne chces - tedy 8x20" kameru. S belarem jako objektivem... Nemas nekde nakres? vcelku by me to zajimalo. Asi ne ze bych to chtel, spis pro zajimavost, abych se pokochal co delaji jini.
  • 0

#37 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 9 březen 2009 - 13:21:14

jeste se zeptam co to vlastne bude?
procetl jsem si co vlastne chces - tedy 8x20" kameru. S belarem jako objektivem... Nemas nekde nakres? vcelku by me to zajimalo. Asi ne ze bych to chtel, spis pro zajimavost, abych se pokochal co delaji jini.


Taky tak, taky tak. Máš-li někde Bohoušku náčrt finálního stavu ke kterýmu směřuješ, esi bys ho sem nepostnul bychom se mohli kochat. Su zvědavej jako sviňa. Čest tvýmu budovatelskýmu úsilí ! ;)
  • 0

#38 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 březen 2009 - 13:45:42

Bohuzel, je mi lito, ale nic jako finalni nacrt zatim neexistuje, mam sice predsevzeti, ze behem stavby to budu prubezne kreslit, ale nejsem si jisty, zdali se me je podari dodrzet... Ono finalni reseni jeste ani nemam vymysleno, hodlam to resit tak nejak za chodu. Zatim mam nakresleno jenom +- to, co me bylo paleno + neco malo technologickych rozvah:
http://www.birdboxph.../boblex/im1.jpg
http://www.birdboxph.../boblex/im2.jpg
http://www.birdboxph.../boblex/im3.jpg
http://www.birdboxph.../boblex/im4.jpg
Obecne negativ 8x20", objektiv Componon 210/5.6 (by sbriza). Kubikula se dozadoval dloooouhych casu, takze pohyb s prihlednutim k tomuto pozadavku, snazim se o moznost 'prebiti' negativu v polnich podminkach.
Vice detailu spise casem, pripadne na presny dootaz, nejlepe vysvetlit 'rukamanohama', mozna zitra U Kruhu...
  • 0

#39 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 březen 2009 - 13:49:37

Bohuzel, je mi lito, ale nic jako finalni nacrt zatim neexistuje, mam sice predsevzeti, ze behem stavby to budu prubezne kreslit, ale nejsem si jisty, zdali se me je podari dodrzet... Ono finalni reseni jeste ani nemam vymysleno, hodlam to resit tak nejak za chodu. Zatim mam nakresleno jenom +- to, co me bylo paleno + neco malo technologickych rozvah:
http://www.birdboxph.../boblex/im1.jpg
http://www.birdboxph.../boblex/im2.jpg
http://www.birdboxph.../boblex/im3.jpg
http://www.birdboxph.../boblex/im4.jpg
Obecne negativ 8x20", objektiv Componon 210/5.6 (by sbriza). Kubikula se dozadoval dloooouhych casu, takze pohyb s prihlednutim k tomuto pozadavku, snazim se o moznost 'prebiti' negativu v polnich podminkach.
Vice detailu spise casem, pripadne na presny dootaz, nejlepe vysvetlit 'rukamanohama', mozna zitra U Kruhu...


tak to uz se tesim na zitrek, dost me to zajima.

To take bude panoram dvojmuzny, Kubikula je zvykly ;)
  • 0

#40 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 březen 2009 - 15:55:29

Teda rysuje se z toho neco zajimaveho. Uz bude treba strilet, tak dodam patricny film. Moje skladove zasoby obsahuji i format 50x60.

Primlouvam se za nejake vymenitelne sroubeni objektivu. To sklicko nebude mit fajnove podani, tak bych to testnul i s necim jinym.
  • 0

#41 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 březen 2009 - 16:02:44

Bohoušku, ten objektiv tam bude "běhat"? ;) Tak jako běhá Kubikulovi na panoramu?
  • 0

#42 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 březen 2009 - 16:07:37

A nebyl bys schopnej riznout jeden film, nejlepe exponovanej pasek? Abych si to mohl osahat, jak se bude chovat film? Ja to planuju zkouset s RC papirem, ale prece jenom, film by asi dodal realnejsi chovani...
Sroubeni objektivu bude +- vymene, ale pripadna vymena objektivu bude docela hodne narocna cinnost, se kterou popravde prilis nepocitam. Ostatne si dobre pamatuju, jaks me ukazoval svoje fotky a 'jaka je tam krasna vinetace a neostrost' atd... I proto (mimo finance a velikost) tam neni nejakej Sinaron, ale JENOM Componon. A docela bych se divil, ze by nato nestacil!
Jinej objektiv by se tam musel jednak vejit (coz by nebyl asi takovej problem), ale musel by se sestelovat/zaostrit, coz asi bude horsi. Ono neni 210mm jako 210mm, ze...

Bohoušku, ten objektiv tam bude "běhat"? :) Tak jako běhá Kubikulovi na panoramu?

Jojo, otocnej objektiv, stejne jako Kubikuluv Panoram, Horizont ci Noblex. Proto tomu taky rikam pracovne (a skrome) Boblex ;)
  • 0

#43 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 březen 2009 - 16:54:21

A nebyl bys schopnej riznout jeden film, nejlepe exponovanej pasek? Abych si to mohl osahat, jak se bude chovat film? Ja to planuju zkouset s RC papirem, ale prece jenom, film by asi dodal realnejsi chovani...
Sroubeni objektivu bude +- vymene, ale pripadna vymena objektivu bude docela hodne narocna cinnost, se kterou popravde prilis nepocitam. Ostatne si dobre pamatuju, jaks me ukazoval svoje fotky a 'jaka je tam krasna vinetace a neostrost' atd... I proto (mimo finance a velikost) tam neni nejakej Sinaron, ale JENOM Componon. A docela bych se divil, ze by nato nestacil!
Jinej objektiv by se tam musel jednak vejit (coz by nebyl asi takovej problem), ale musel by se sestelovat/zaostrit, coz asi bude horsi. Ono neni 210mm jako 210mm, ze...

Bohoušku, ten objektiv tam bude "běhat"? :) Tak jako běhá Kubikulovi na panoramu?

Jojo, otocnej objektiv, stejne jako Kubikuluv Panoram, Horizont ci Noblex. Proto tomu taky rikam pracovne (a skrome) Boblex ;)


50x60 jsem zatím neexponoval. Čili můžem obětovat jeden neexponovanej a na světle řezat dle libosti.

No s tím Compononem. Já se právě bojím, že to bude takové přísné moderní sklo a že zvětšovací sklo není moc na dálku. Pořád mi vychází, že pro panoramatickou kameru je dobrý tema otevřená krajina. Když bych nějaký fajnově zastaralý sklo objevil, je šance ho tam loupnout?
  • 0

#44 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 březen 2009 - 17:04:06

50x60 jsem zatím neexponoval. Čili můžem obětovat jeden neexponovanej a na světle řezat dle libosti.

Skoda filmu...

No s tím Compononem. Já se právě bojím, že to bude takové přísné moderní sklo a že zvětšovací sklo není moc na dálku. Pořád mi vychází, že pro panoramatickou kameru je dobrý tema otevřená krajina. Když bych nějaký fajnově zastaralý sklo objevil, je šance ho tam loupnout?

Teoreticky ano, pokud nebude mit maximalni prumer pres nejakych 90mm a primerenou delku. Maximalne by se musely udelat novy streva te objektivove casti...
Osobne ale doufam, ze kombinace prstu umastenych od burtu a pripadneho povoleni objektivu by te ukojila... Uvidime...

Bohousek
  • 0

#45 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 9 březen 2009 - 17:14:52

ackoliv o tento fotoaparat nemam zajem(mel bych, ale nemuzu mit vsechno, ze), davam za pravdu Kubikulovi, na cambo 4x5 jsem nejdriv jako znouzectnost dal xenar 4,7/13,5cm , nasledne jsem koupil apo-sinaron N 150mm nejnovejsi verzi, stejne fotim tim xenarem, je to takove kremovejsi ;)
  • 0

#46 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 9 březen 2009 - 17:42:31

Kubikula napsal :
No s tím Compononem. Já se právě bojím, že to bude takové přísné moderní sklo a že zvětšovací sklo není moc na dálku. Pořád mi vychází, že pro panoramatickou kameru je dobrý tema otevřená krajina.

V tomhle příspěvku http://www.temnakomo...iewtopic&t=2125 je pro uvedenou věc použit také Componon / dokonce od stejného zdroje/,jak jsem popsal 150 mm . Něco jsem s tím už dělal,ostřeno bylo většinou od cca 15 m dál/i hodně dál/ . Na zvětšeninách 40x40 namáte šanci poznat,že to je zvětšovací objektiv.Ostré to je jak prase / Yashinon z déčka při optimálním clonění nebo Biometar 80 se můžou jít v tomhle směru bodnout/,přenos kontrastu velice slušný,bokeh naprosto bezproblémový.Jestliže ten váš strojek předpokládá jistou nedokonalost jako klad / chápu,dovedu si to samozřejmě představit/ tak to opravdu není příliš dobrá volba.
  • 0

#47 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 březen 2009 - 20:43:16

Autor fotacku (tedy ja) ma potrebu se o zvetseninu/kontakt porezat a kdyby nebyl zbytecne velkej/drahej, dal by tam nejakyho Sironara :D
Componon se me jevilo jako 'dostatecne', neb je to prece jenom na kontakty :D
Pokud bude mit Kubikula zajem, muzem zkusit vymyslet nejake kurvitko, treba objektiv trosku povolit 8-O
Ale nejdriv to musim dodelat! Takze panove, bude tam Componon!
Pokud tedy nekdo nemate volne skla ze Sironaru :)

Bohousek
  • 0

#48 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 březen 2009 - 20:52:29

panove, podle me si musite tu kameru prizpusobit pro konkretni sklo, neni 210mm jako 210mm.
Nevim jak se to vedecky jmenuje - ten bod jak se kolem nej otaci ten objektiv :D, ten musi byt u vsech stejny...

Napr. u jedne takovehle obludy jsem videl Tessar 75mm z Rolleiflexu, to by se mi libilo, takove starsi sklo.
  • 0

#49 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 9 březen 2009 - 21:06:42

Tak, ono se nejenom lisi "flange distance", ale i 'ohnisko 210mm' neni vzdy 210mm... Nastesti pan Schneider je v tomto velmi sympaticky a odchylky od skutecne hodnoty jsou v radu spise desetin milimetru, nez v milimetrech. I kdyz tenhle Componon ma zrovna skutecne ohnisko 212mm...
S tim, ze objektiv musi byt pohyblivy (nejenom shift) kvuli presnemu nastaveni ve vsech smerech jsem seznamen a pocitam s tim...

Ten Tessar je peknej, znam (a mam ho ve sve Rolleflexe), ale ruku na srdce, zrovna o tomto Tessaru, ktery se navic pouziva zacloneny hvuli hloubce ostrosti prohlasit, ze je to "takove starsi sklo"... No, clovece, to bych se bal kde na me v noci ze skrine vybafnou panove Wanderslab a Merté z CZ :D

Bohousek
  • 0

#50 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 17 listopad 2009 - 19:29:49

Dovolim si mensi 'status report', neb bych uvital drobnou pomoc od zdejsiho kutilstva...
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Ted se pomalu poustim do otocne casti objektivu. Pohon predpokladam krokovym motorkem, nebyl by tu nekdo schopen udelat jeho ovladani? Predem dekuji Lukasovi...
Potom shanim nejakou trubku, do ktere to namontovat. Zatim mam v zaloze novodurovou trubku promeru 110mm (vnejsi), ovsem nevim, je-li tento material hoden ucasti na tomto projektu. Nemel by nekdo k dispozici/pristup k cca 20cm nejake tenkostene trubky (asi dural), pripadne moznost to ukroutit z plechu?
Predem dekuji...

Bohousek
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních