Přejít na obsah


Fotka

čištění zrcátka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 prosinec 2008 - 20:21:54

Zdravím Vás,
dneska mi konečně přišel nový mazlík nikon FM2, který jsem vyměnil za F90x. Má trochu zaprasený zrcátko.
Tak se chci zeptat, zda máte nějaké osvědčené způsoby jak čistit(přípravky, pomůcky,...), nebo jestli s tím chodíte do fotoobchodů?

Díky, Honza
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 prosinec 2008 - 20:48:42

Pak si nezapomeň zkontrolovat, jestli to zrcátno není hnuté (tj. že ostrost máš tam, kde ji v hledáčku vidíš). Je to jinak docela nemilé překvapení :lol:

Hlavně bych ale doporučoval prostudovat starší vlákna o čištění optiky:

čím čistíš optiku?, JAK čistiti "prasiti" NAše miláčky OBJEKTIVY?, Čištění matnice

a v případě potřeby se ptát tam. Tady bych to nechal jen na ty věci související přímo se zrcátky (dát do servisu/vyndat/nevyndat/jak vyndat...)
  • 0

#3 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 prosinec 2008 - 21:58:39

a v případě potřeby se ptát tam. Tady bych to nechal jen na ty věci související přímo se zrcátky (dát do servisu/vyndat/nevyndat/jak vyndat...)

tož se ptám :lol:
  • 0

#4 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 18 prosinec 2008 - 16:30:44

Přípravky stejné jako na optiku, jenom si ho jedním prstem podložím a pak hodně opatrně.
  • 0

#5 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 červen 2016 - 09:14:21

Buďte pozdraveni!

 

Chtěl bych se zeptat, jestli může nějak drobný neodfouknutelný prach/nečisota na zrcátku ovlivnit přenos obrazu na matnici a do hranolu. Ač nejsem stár, oči mám už takové všelijaké a každé zlepšení obrazu ve foťáku je vydatně vítáno, pač nemám AF.

Musím se drze přiznat, že mi to nedalo a na kousku zrcátka jsem se pokusil o čištění hadříkem na optiku - sotva jsem se toho dotýkal, žádný tlak jsem nevyvíjel. Nečistota šla rychle dolu, ale objevila se mi tam (pod určitým úhlem viditelná) namodralá neohraničená mapa, která po dalším lehkém přetření zmizela. 

 

Měl bych tedy dva dotazy - 1) vadí ten drobný sajrajt a 2) doprasil jsem to? .... Sám za sebe pocitově bych na obě otázky odpověděl, že ne. Foťák fotil a fotí zas, obraz jsem viděl a zase vidím, ale třeba jsem něco přehlédl...

 

Moc díky a pěkný víkend.


  • 0

#6 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 17 červen 2016 - 09:54:36

Mám za to, že drobné nečistoty na zrcátku neovlivní obraz na matnici. Horší už je když se na zrcátku utvoří jakýsi povlak téměř nepostřehnutelný, jako když se mírně zrcátko zamlží. To už ovlivňuje kontrast a pocit ostrosti. Tam je na místě opatrně, nějakým přípravkem na optiku, očistit, v podstatě odmastit. Jednotlivá zrnka prachu při komponování a zaostřování oko (mozek) přestane vnímat.

Zrcátka bývají  povrchově pokovená a jsou tudíž snáze poškoditelná než zrcadla skleněná, pokovená ze spodní strany a ještě chráněná lakem.  Tudíž nečistit ničím abrazivním.

Ta mapa, která se Ti tam objevila je z nedokonale očištěného zmiňovaného povlaku. Je dobré čistit celé zrcátko a ne jen místa s viditelným znečištěním. Jorge už Ti tam popsal způsob.


  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 17 červen 2016 - 10:14:25

co mám odzkoušeno  na  pokovených zrcátkách v SLR,  čistý isoprophylalkohol  tyto  stopy povlaku po zaschnutí nenechává, jako např.  líh (ethylalkohol) nebo  některé komerční vodičky na čištění optiky (nejhorší jsou navlhčené ubrousky na brýle a optiku, dle mé zkušenosti, navíc se s nimi blbě pracuje,  kvůli  velmi omezenému prostoru) ,   chce  to  jen  opravdu  čistotu  (sám používám  smotek  velmi jemné,  čisté  lékárenské  vaty na špejlce),   a  okamžitě po otření  IPA lehce navlhčeným smotkem znovu velmi jemně  otřít  smotkem vatičky suché). 


  • 1

#8 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 17 červen 2016 - 11:56:27

co mám odzkoušeno  na  pokovených zrcátkách v SLR,  čistý isoprophylalkohol  tyto  stopy povlaku po zaschnutí nenechává, jako např.  líh (ethylalkohol) nebo  některé komerční vodičky na čištění optiky (nejhorší jsou navlhčené ubrousky na brýle a optiku, dle mé zkušenosti, navíc se s nimi blbě pracuje,  kvůli  velmi omezenému prostoru) ,   chce  to  jen  opravdu  čistotu  (sám používám  smotek  velmi jemné,  čisté  lékárenské  vaty na špejlce),   a  okamžitě po otření  IPA lehce navlhčeným smotkem znovu velmi jemně  otřít  smotkem vatičky suché). 

 

K tomu se připojuji. Naprostý souhlas.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních