Přejít na obsah


Fotka

Houba v objektivu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
51 odpovědí na toto téma

#1 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 leden 2009 - 15:26:22

mám biometar 120 (bez MC), koupil jsem ho ve zvláštním stavu - mezi jednotlivými skly/čočkami jsou při průhledu patrné jakoby pavučiny snad degradovaného lepidla (stářím/teplem ?). Jde to víceméně od okrajů ke středu - přirovnal bych to lehce k jinovatce, která se tvoří na oknech při mrazu. máte s tímhle onemocněním objektivů (CZJ nebo i jiných) zkušenosti?
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2009 - 15:29:33

prema: jde vidět, že se v tom skutečně vyznáte :-)

mám biometar 120 (bez MC), koupil jsem ho ve zvláštním stavu - mezi jednotlivými skly/čočkami jsou při průhledu patrné jakoby pavučiny snad degradovaného lepidla (stářím/teplem ?). Jde to víceméně od okrajů ke středu - přirovnal bych to lehce k jinovatce, která se tvoří na oknech při mrazu. máte s tímhle onemocněním objektivů (CZJ nebo i jiných) zkušenosti?

Nebo to nějaká to houba(fungus)? Viz třeba
tu.
  • 0

#3 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 leden 2009 - 15:35:59

Nebo to nějaká to houba(fungus)? Viz třeba
tu.


no jo, to vypadá, že je to ono! :)
dík za odkaz :-)
  • 0

#4 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 leden 2009 - 16:16:07

hrome, tak to jsem asi docela v prdeli.. ted na to nafotim jeden film a uvidi se. kazdopadne houba je na houby :-)
umi to nekdo vycistit? resp. rozlepovali/cistili zevnitr/slepovali jste nekdy nekdo nejakou takovou optiku? vubec se mi do toho nechce.
  • 0

#5 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 8 leden 2009 - 16:53:22

Taky mi rostou nějaké hříbečky v objektivu - u nové akvizice - yashica Mat 124G . Byť měla být v super stavu. Budu s ní muset k doktorovi!
  • 0

#6 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 8 leden 2009 - 23:08:46

Taky mi rostou nějaké hříbečky v objektivu - u nové akvizice - yashica Mat 124G . Byť měla být v super stavu. Budu s ní muset k doktorovi!

to chce fungicidy :oops:
  • 0

#7 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2009 - 23:21:29

vsetko to zavisi na skladovani, videl som aj napadnuty max 10 rocny(=mladucky) nepouzivany objektiv. tento typ plesne ide pekne dolu peroxidom vodika. a aj aj k tomu nahodou neda dostat, neznamena to ze sa s tym neda fotit, je to obvykle aj tak pri okrajoch. kazdopadne nepotesi no .. vseobecne sucho a silikagel v policke by mali byt automaticke veci, skoda len ze tak malo ludi to dodrziava.
  • 0

#8 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 8 leden 2009 - 23:28:41

Pokud je to plíseň, tak je zapotřebí objektiv rozebrat a plíseň vyčistit. Nemusí to být až takový problém.

Kupodivu to nenapadá "lepidlo" - tedy pojivo, který jsou spojeny dublety (tuším je to tzv. kanadský balzám), ale hoduje to na volných površích čoček.

Zatím jsem se s tím setkal asi tak 15x a vždycky se mi podařilo ten sajrajt vyčistit. Problém (alespoň u Nikkorů) nepředstavovala obvykle samotná plíseň, jako spíše se k ní dostat. Tedy rozebrat (a pak také pochopitelně složit) objektiv tak aby bylo možné se dostat se k napadenému povrchu.

Samotnou plíseň v lehčích případech vyčistíme pouze vatou se 60% lihem, v závažnějších případech je nutno použít vhodné abrasivum - já používám zubní pastu ELMEX (ne, nedělám si legraci a ani nejsem pod vlivem omamných a psychotropních látek - fakt to tím jde dobře). S jedinou výjimkou se mi to podařilo vyčistit tak, že nebylo znát stopy po napadení. V jediném případě došlo k poškození MC vrstev na vnitřních površích objektivu, což bylo patrné když jsem měl tu konkrétní čočku v ruce a díval jsem se na to v příhodném světle zešikma pod specifickým úhlem. Při pohledu skrz smontovaný objektiv to při zcela specifickém osvětlení bylo patrné jako nepatrné obláčky (ale bylo nutno vědět co a kde hledat).
  • 0

#9 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2009 - 07:38:56

ahoj, mam podobný problém, i když to tedy zrovna není houba: mám rozjednanou koupi jednoho krásnýho aparátu, ale na zadní straně předního členu objektivu je kruhová skvrna, pravděpodobně usazeniny, jak v něm kondenzovala pára
nemáte s tím někdo zkušenosti - půjde to vyčistit? jak moc to ovlivní fotky pokud by se to nevyčistilo?

Vložený obrázek
  • 0

#10 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2009 - 11:11:34

seykb: Tak tohle mi povědomé není. Musel bych to vidět, takhle mě nenapadá, co přesně to je.
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2009 - 11:31:38

seykb: Ale podle toho, jak na to koukám - zdá se mi to z fotky jako poměrně dost pravidelný kruhový útvar což neodpovídá ani plísni ani nějakému mazivu napařenému na čočkách (to už jsem také několikrát viděl).
Skoro to vypadá na nějaké poškození tmelení čoček - což je druh závady, který se údajně nevyplatí opravovat (?).
  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 9 leden 2009 - 11:46:48

Ahoj.
Pokud by se jednalo o klasické konstrukce objektivů z Prartiky, popřípadě z Psixe, tak by jsem je dokázal rozebrat a vyčistit. Už jsem je několikrát rozebíral a složil a fotí do dnes.Bohužel některé napařené vrstvy se setřou i s plísní. Kanadský balzám, kterým jsou čočky lepeny se může poškodit, ale jde o velmi řidký jev.- neopravitelný.
  • 0

#13 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2009 - 11:51:06

je to 75ka na Mamiyu 6, přední člen je tmelenej ze dvou čoček, takže by to mohlo být ono...
tak teď fakt nevim, jestli do ní jít :-)
  • 0

#14 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2009 - 14:22:41

seykb: sice jsem to neviděl na vlastní oči, ale důvěru to opravdu nebudí. Já bych do toho nešel.
  • 0

#15 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 leden 2009 - 15:10:47

je to 75ka na Mamiyu 6, přední člen je tmelenej ze dvou čoček, takže by to mohlo být ono...
tak teď fakt nevim, jestli do ní jít :-)


Ahoj, kamosova 75ka na Mamiyu 6 ma presne to same - bud je to zkondenzovana voda, nebo roztlemene cocky - nicmene s tim neni problem a foti to jako nove.
  • 0

#16 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 leden 2009 - 21:02:49

Mám se pouštět do čištění? Mám za to, že když čočky jednou rozlepím, tak budu potřeboavt nový kanadský balzám, abych je zase slepil. Nebo stačí jen zahřát? Já nevim. docela se toho bojím. Jednou v opilosti jsem si troufl opravit mechanismus clonění u MIRu a povedlo se.. ale do toho CZJ se mi moc vrtat nechce. No uvidím, co vyleze z toho filmu. Třeba tomu dá ta houba ten správný bokeh.

Jinak objektivy skladuju hezky v suchu (tenhle jsem tak koupil:( ). Včera jsem i ten napadený projistotu ozářil UV.. ale je to spíš s křížkem po funuse.
  • 0

#17 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 10 leden 2009 - 15:27:57

hypnogen: znovu opakuji - plíseň nenapadá kanadský balzám (tedy alespoň já jsem se s tím nikdy nesetkal), ale je to na volných površích čoček. Čili k vyčištění plísně není zapotřebí nic rozlepovat! Je potřeba objektiv rozebrat - a to samo o sobě nemusí být triviální.
  • 0

#18 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2009 - 19:05:31

Vlcaku, dík, to jsem potřeboval slyšet ;)
  • 0

#19 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 10 leden 2009 - 19:51:25

Vlcaku, dík, to jsem potřeboval slyšet ;)


jsi z Praglu? muzu ti to ukazat, aby jsi to videl na vlastni oci - je to mozna vlastnost toho objektivu :-), nevim - ja osobne by jsem to asi nekoupil, i kdyz to vliv nema...
  • 0

#20 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2009 - 10:21:08

jsi z Praglu? muzu ti to ukazat, aby jsi to videl na vlastni oci - je to mozna vlastnost toho objektivu :roll:, nevim - ja osobne by jsem to asi nekoupil, i kdyz to vliv nema...


bohužel, jsem z Plzně, do Prahy se v nejbližší době nedostanu, ale díky moc za nabídku...
zkusím si domluvit nějakou možnost nafotit si s tim objektivem svůj film a uvidím, co z toho poleze
nerad bych to ale vzdal, pokud to na obraz nebude mít vliv - nebo myslíte, že by se ten problém mohl časem ještě nějak zásadně zhoršit?
  • 0

#21 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 únor 2009 - 01:07:58

Dneska jsem ten biometar rozebral (nic složitého), k čištění jsem používal isopropanol, ale houba pryč moc nechtěla.
Jakože řekněme 50% jsem odstranil, ale ten zbytek ani za nic, fakt jsem se snažil, tlačil jsem, ale nešlo to..

sundávali jste to někdy někdo? a čím?
  • 0

#22 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 20 únor 2009 - 07:21:25

Čistil jsem takhle jeden Takumar, na vnitřních površích čoček byly stromečky. Použil jsem Hofmanské kapky 1:3, necal jsem je pár minut působit a pak setřel. Asi záleží na typu houby a napařených vrstvách - nevím jestli u Biometaru jsou? Pokud by byly čočky bez vrstev, zkusil bych ředěné Savo (proti plísni), ale za výsledek neručím, spíš jako krajní řešení, pokud by objektiv nebyl jinak použitelný.
  • 0

#23 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 únor 2009 - 10:01:16

Objektiv byl relativně normálně použitelný. Bohužel uvnitř ty čočky nějaké ty vrstvy mají, tak bych to nerad riskoval nějakou neověřenou chemií. Každopádně savo sice plíseň zabije, ale neznamená to, že ji odstraní (ten fungus jsem už asi dávno zabil UV výbojkou, ale šlo o to, dát ji pryč)
  • 0

#24 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 únor 2009 - 13:38:23

Zkušenost s plísní mám..... CZJ objektiv, vcelku to jde rozebrat i složit. Nejlím se osvětšilo (aspoň mě) napatlat eterem a nechat působit (tedy doplňovat). Většinou to pustilo dolů. Jednou jsem musel sáhnout k drastičtější metodě, začal jsem jedlou sodou s vodou, závěrem jsem končil na leštícím brusivu na zrcadla (pro dalekohledy). Tím to pustí určitě, ale i s MC vrstvami. Většinou to nemá vliv, teda pokud to není každá čočka. Změna světelnosti není významná.
  • 0

#25 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 20 červenec 2009 - 11:41:53

Použil jsem pastu odol a ocet na uchošťouru a po pěti minutách dřiny je objektiv Certa jeko nový. Asi největší úskalí bylo povolit vntřní kroužek což se díky vybroušenému peánu a chvilce nahřátí objímky v páře podařilo. Myslím že na značce pasty moc nezáleží, jen aby nebyla příliš abrazivní.
  • 0

#26 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 říjen 2009 - 14:35:31

mám možnost koupit Yashicu 635, vypadá pěkně, ale zdá semi, že z vnitřní strany vnitřního elementu snímacího objektivu je plíseň.
Měl jsem možnost to prohlédnout jen okem, ale vypadá to jako cca 15 menších fleků (asi tak okolo 1mm) hodně připomínajících plíseň. Trochu se mi zdálo, že to bylo i po těle foťáku. Jinak je v moc pěkném stavu, funkční a za dobrou cenu. V tom stavu, jak to je to myslím vliv na fotky mít bude.

Moje otázka je, jestli má cenu do toho jít a zkusit to vyčistit. Když jsou ty flíčky tak malé, tak možná ještě nemuselo dojít k naleptání skla? Nevím, jak je to s MC vrstvami - jestli na zadním členu objektivu vůbec nějaké jsou, ty se předpokládám naleptají snáž než vlastní sklo.

Další otázka je k zabití plísně - nejdostupnější mi přišlo UV světlo, zřejmě ale musí být dost silné aby plíseň zabilo, četl jsem i zkušenosti, kdy po osvícení plíseň vesele rostla dál.
Někde jsem četl doporučení na gamma záření, to mě fakt pobavilo, jakoby se jeho zdroje prodávali v sámošce.
Někde jsem taky četl o zahřátí foťáku na určitou teplotu - bylo tam až 220stupňů. To mi přijde hrozně moc - můj dotaz ale je, jestli by foťák nepřežil 120st??? Bylo by totiž poměrně snadné jej vyklávovat, asi je to blbost, ale plíseň i spory by to určitě zničilo.

Samozřejmě bych docela nerad levně koupil foťák a přitáhl si plíseň, která se mi rozšíří na ostatní objektivy.
  • 0

#27 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 říjen 2009 - 14:55:26

Je dobre ze te to gama zareni pobavilo :( Je to asi ta nejsnadnejsi metoda jak znicit plisen bez rozebirani aparatu. Zarizeni sice nemaji v samosce, ale v Rezi u Prahy a ozarovani provadeji jako sluzbu.

Zcela bezne se ozaruje dreveny nabitek i cokoliv jineho napadeneho plisni, takze s fotakem by nemel byt problem. Obycejna zidle stoji asi 150 korun, a ta je o hodne vetsi nez fotak. Cena se odviji od velikosti predmetu. Trva to asi 3 dny nez ti tu vec vrati.

Jak to funguje je treba k videni v jednom dilu serialu Kus dreva ze stromu (ozaruji tam drevorezby napadene nejakym hmyzem).
  • 0

#28 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 říjen 2009 - 15:13:42

petr22
ok, díky za info ke gamma - to jsem nevěděl, že je to až takhle bežně dostupné, takže to budu mít v paměti, jako možnost
  • 0

#29 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 říjen 2009 - 15:31:11

Tady je kontakt:
http://www.muzeum-ro...dkonzervace.htm

Jako prvni moznost bych to ale skusil nechat nejakou dobu na primem slunecnim svetle, to je zadarmo.
  • 0

#30 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 říjen 2009 - 15:35:03

Sakra chybka :( Vznikl neklikaci odkaz

Koukam na cenik ozarovani, je to asi za 100 Kc (to je minimalni castka kterou si reknou), za 300 Kc je vec velikosti truhly.

Idealni by bylo vybrat od vice lidi plisni napadene objektivy a aparaty a nechat to ozarit najednou.
  • 0

#31 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 říjen 2009 - 15:36:19

Asi opatrně s objektivama, gamazáření barví sklo a plasty nahnědo. Po letech to sice vyšisuje, ale hnědej objektiv..... nic moc
  • 0

#32 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 říjen 2009 - 15:42:06

Aha, voni to tam i píšou, to sem zas jednou "chytrej", sorry :(
  • 0

#33 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 říjen 2009 - 15:53:05

Plesnivy objektiv taky nic moc :(

Mam tady Pentacon Six s mericim hranolem se 180mm a 120mm sklem, to cele bylo za litr. Akorat je to vytazene z nejake potopene nemecke ponorky, protoze to telo je malicko narezle a ta skla malicko plesniva. Asi 14 dni to tu mam polozene na slunci, tak uvidim co z toho vznikne.
  • 0

#34 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 3 říjen 2009 - 16:25:33

Asi 14 dni to tu mam polozene na slunci, tak uvidim co z toho vznikne.


No to nevím, tipoval bych, že to po dalších čtrnácti dnech bude ještě rezavější, než to je :(
  • 0

#35 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 říjen 2009 - 16:46:56

Zatim to vypada takhle:

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#36 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 4 říjen 2009 - 22:32:28

to už je fakt dost zasažené :( to budeš asi muset rozebrat a vydrhnout ručně
  • 0

#37 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 2 červenec 2011 - 00:05:30

Zdravím,
z vnitřní strany objektivu se nachází tento mléčný povlak. Co myslíte, je to houba? Nemáte někdo zkušenosti s otevřením tohoto objektivu?
Vložený obrázek
Vložený obrázek

Děkuji a přeji hezký den :-D
  • 0

#38 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 červenec 2011 - 07:41:28

Zdravím,
z vnitřní strany objektivu se nachází tento mléčný povlak. Co myslíte, je to houba? Nemáte někdo zkušenosti s otevřením tohoto objektivu?
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Děkuji a přeji hezký den :-D


to může být i napařený mazací tuk z mechaniky zoomu, možná i plíseň - z tohoto celkového pohledu to moc vidět není.
rozebrání a vyčištění zoom objektivu je obvykle u mechanika, který to umí, cena 600-1000 Kč, tak zvaž, jestli se zrovna tento kousek vyplatí napravovat.
  • 0

#39 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 2 červenec 2011 - 11:48:40

to může být i napařený mazací tuk z mechaniky zoomu, možná i plíseň - z tohoto celkového pohledu to moc vidět není.
rozebrání a vyčištění zoom objektivu je obvykle u mechanika, který to umí, cena 600-1000 Kč, tak zvaž, jestli se zrovna tento kousek vyplatí napravovat.


Sám se do toho asi nedostanu, co? No pokud to nebude na závadu fotek, tak to tak asi nechám, ale když to tam nějak bude vadit, tak bych to zkusil vyčistit, jen bych potřeboval poradit jak se do toho dostanu, na netu jsem o tomhle objektivu našel akorát inzerci... Asi nebude moc dobrej, co? :-D
  • 0

#40 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 2 červenec 2011 - 12:02:05

A ještě, jak poznám, že je to houba?
  • 0

#41 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 2 červenec 2011 - 19:25:20

Janko, koukni na příspěvek do petr22 s fotkami, hlavně ta druhá fotka ukazuje jak taková houba může vypadat.
  • 0

#42 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 červenec 2011 - 20:21:15


to může být i napařený mazací tuk z mechaniky zoomu, možná i plíseň - z tohoto celkového pohledu to moc vidět není.
rozebrání a vyčištění zoom objektivu je obvykle u mechanika, který to umí, cena 600-1000 Kč, tak zvaž, jestli se zrovna tento kousek vyplatí napravovat.


Sám se do toho asi nedostanu, co? No pokud to nebude na závadu fotek, tak to tak asi nechám, ale když to tam nějak bude vadit, tak bych to zkusil vyčistit, jen bych potřeboval poradit jak se do toho dostanu, na netu jsem o tomhle objektivu našel akorát inzerci... Asi nebude moc dobrej, co? :-D


to, co máš ty na objektivu - jakoby mléčný závoj na vnitřních členech či vnitřní straně přední čočky, ti bude fungovat jako dokonalé změkčovadlo s plnou parádou....
možná se dovnitř dostaneš, pokud konstrukce umožní vyjmout přední člen zepředu. pokud je totéž i někde na vnitřní skupině, tak se dovnitř dostat můžeš, ale ať pak při tobě stojí všichni svatí, abys to byl schopen opět poskládat - ale seřídit už bude asi trochu loterie.
přinejnorším si řekneš "ale aspoň jsem to zkusil:

k objektivu: jeho značka napsaná hrdě na obrubě, je známa, ale ten objektiv, jeho původ, konstrukci a kvalitu neznám, jestli je dobrej nebo ne se uvidí na fotkách... tohle asi nebude ten případ "za málo peněz hodně muziky", ale třeba se mýlím.....
  • 0

#43 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 červenec 2011 - 22:11:54

objektivy co je na nich napsané exakta beru s velkou rezervou...a všem ostatním doporučuje totéž.

na jaký bajonet to máš? mám v krabici pár telecích zoomu co nikdy nehodlám používat, tak bez záruky za poštovné + něco na pití dodám.
  • 0

#44 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 3 červenec 2011 - 10:14:36

Dobrý, to moje zatím tak nevypadá. Jestli mi to bude změkčovat, tak to beru, poněvadž mám radši trošku měkčí fotky.
Já to právě mám na M42 závit.. takže jsem toho moc nesehnal :-D A kupovat k tomu redukci, přiznám se, že jsem se bál, poněvadž jsem si nebyl jist přenosem clony a manuálně si nejsem ještě tak jistej... Ale kdyby to šlo nějak propojit, tak bych byl moc vděčnej :-)
[/code]
  • 0

#45 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 3 červenec 2011 - 10:25:55

Jé a koukám, že jsi z Brna, dneska večer tam jedu a budu tam i zítra ráno, budeš tam?
  • 0

#46 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 3 červenec 2011 - 10:36:30

Kdyžtak poslal jsem ti mail s telefonem na mě :-) ještě jednou děkuji a omlouvám, se že tady píšu tolik příspěvků po sobě, nevím, kde se upravují ty předešlé :-D
  • 0

#47 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 3 červenec 2011 - 10:38:43

Značku Exakta používaly dvě společnosti - dědicové předválečné Ihagee Kamerawerk z Drážďan. Byla to jednak východoněmecká VEB Ihagee Kamerawerk, která byla v roce 1968(1970) začleněna do VEB Kombinat Pentacon a dále západoněmecká větev společnosti Ihagee Kamerawerk AG (později asi Ihagee-Exakta Photo AG a dále Ihagee AG), která skončila v konkurzu v roce 1976.
Samotná značka "Exakta" byla prodána do Japonska. V roce 1982 značku koupila Miranda Foto-Video GmbH z Norimberku, ale nějaké výrobky "Exakta" dál vycházely ze společnosti Cosina. Další osudy značky jsou nejasné - objevuje se na nejrůznějších výrobcích bůhvíodkud a vesměs dost pochybné kvality.

Tento konkrétní zoom objektiv se prodával pod různými značkami (pravděpodobně i "Praktica") a pro různé bajonety. Zřejmě je totožný s tím, co jsem kdysi měl na Praktiku B. Není to nic moc. Dnes lze za přístupný peníz dostat originály.
  • 0

#48 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 červenec 2011 - 12:04:35

Značku Exakta používaly dvě společnosti - dědicové předválečné Ihagee Kamerawerk z Drážďan. Byla to jednak východoněmecká VEB Ihagee Kamerawerk, která byla v roce 1968(1970) začleněna do VEB Kombinat Pentacon a dále západoněmecká větev společnosti Ihagee Kamerawerk AG (později asi Ihagee-Exakta Photo AG a dále Ihagee AG), která skončila v konkurzu v roce 1976.
Samotná značka "Exakta" byla prodána do Japonska. V roce 1982 značku koupila Miranda Foto-Video GmbH z Norimberku, ale nějaké výrobky "Exakta" dál vycházely ze společnosti Cosina. Další osudy značky jsou nejasné - objevuje se na nejrůznějších výrobcích bůhvíodkud a vesměs dost pochybné kvality.

Tento konkrétní zoom objektiv se prodával pod různými značkami (pravděpodobně i "Praktica") a pro různé bajonety. Zřejmě je totožný s tím, co jsem kdysi měl na Praktiku B. Není to nic moc. Dnes lze za přístupný peníz dostat originály.


Doplňuji, že na objektivech k drážďanské Exaktě se jméno Exakta nevyskytovalo, myslím, že totéž platí o západní poválečné Exaktě, všude tam byly jména výrobců. Ihagee byl výrobce fotoaparátů, nikoliv objektivů, ty bral od Zeisse, Schneideru, Mayera a dalších.
  • 0

#49 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 3 červenec 2011 - 12:47:45

... velmi správně. Opět musím Muzejníkovi napsat za jedna :lol:
  • 0

#50 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 červenec 2011 - 13:17:40

Když mi ctný Nejširší doktor tak hezky nahrál... :lol:))
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních