Přejít na obsah


Fotka

Historické VF přístroje


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
224 odpovědí na toto téma

#151 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 2 prosinec 2013 - 17:12:47

Zdravím.
Myslel jsem si, co že to měl za vynález Graflex - grafmatic - zásobník na plany.
Teď jsem narazil na tuto - http://www.ebay.co.u...=item416b50795e
Námět pro kutily ?
  • 0

#152 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 leden 2014 - 10:30:45

upravil jsem záda na moderní kazety a napasoval do kamery
jediná potíž nastala v tom, že při záběru na výšku mi upevňovací packa zasahuje do roviny kazety, viz. obrázek
nevyhnu se tedy umístění dvou háčků na upevnění zad po levé a pravé straně a budu musit přece jen do kamery vrtat-nerad
ptám se na ty klapací pojistky, nebo háčky, z mosazi, jestli se to nedá někde sehnat, popřípadě jestli někdo nemá-nedá-neprodá
asi bych to dovedl vyrobit, ale nejsem kovotepcem, trvalo by to a jestli mám v garaži kosek mosazi ani nevím
Přiložený soubor  na_sirku.jpg   78,28K   115 Počet stažení
Přiložený soubor  na_vysku.jpg   74,78K   111 Počet stažení
Přiložený soubor  hacek_sem.jpg   70,33K   95 Počet stažení
moc díky, zatím bych tedy fotografoval jen "na šířku"
  • 0

#153 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 24 leden 2014 - 02:17:20

Zdravím, koupil jsem si tento super kopusek.Nevíte někdo zhruba datum výroby a původ? Štítek chybý :(

Ahoj,pred tydnem jsem byl tuna v antiku a byla tam uplne stejna camera i s deskama ze dreva a byl to
Parisio Cantini -large format folding wood camera
Parisio Cantini Empoli
Vincenzo Candela
Vse co jsem nasel o teto nadhere,maji ji za 300$
  • 0

#154 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 24 leden 2014 - 02:19:33

vsechno blizsi najdes na wikipedii,je to zajimavy pribeh
jsem jim to trochu zprovoznil,mit penize tak uz je doma.
Je to nadhernej kousek,techto camer se moc nevyrobilo!
  • 0

#155 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 24 leden 2014 - 02:26:28

abych se trosku pochlubil,opravoval jsem jednu cameru v muzeu,byla ve stavu...no coment
a takhle je po me oprave,bohuzel nebyl orig.objektiv,tak jsem tam vsadil jiny co se jim tam povaloval a nevedeli co s nim a tady je vysledekPřiložený soubor  Picture 1 076.jpg   347,97K   87 Počet staženíPřiložený soubor  Picture 1 077.jpg   364,74K   100 Počet staženíPřiložený soubor  Picture 1 078.jpg   337,42K   98 Počet staženíPřiložený soubor  Picture 1 079.jpg   347,36K   99 Počet staženíPřiložený soubor  Picture 1 080.jpg   346,89K   77 Počet stažení
  • 3

#156 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 24 leden 2014 - 07:31:21

Moc pěkné.
  • 0

#157 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 24 leden 2014 - 07:52:54

Já tady mám ještě jeden rozebraný a neuplný Kodak 2D. Moc toho nechybí. Matnici, měch, všechny chybějící dřevěné a mosazné části si zvládnu udělat sám, ale nevím kde sehnat ty kolejničky pro posuv standart závitem (nemám prodlužovací část http://i.ebayimg.com/00/s/MTYwMFgxNjAw/z/UD8AAMXQS6pRtnyi/$T2eC16V,!ygE9s7HI7osBRtnyi7RR!~~60_57.JPG) to bude asi lepčí koupit celý ten kus někde za mořem.
  • 0

#158 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 24 leden 2014 - 09:38:25

Jestli chybi jen ty mosazne kolejnice, tak to bych zkusil nejakeho mistniho soustruznika. Obcas se objevuji na largeformat ci ebay komplet podlazky na nahradni dily, ale je to dost drahe.
  • 0

#159 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 24 leden 2014 - 09:45:39

Chlapi, pokud "mosaznými kolejničkami" myslíte ozubený hřeben, tak ten se dá zakoupit jako běžný strojní díl, záleží ovšem na požadovaném modulu ozubení ....
  • 0

#160 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 24 leden 2014 - 09:52:35

Chlapi, pokud "mosaznými kolejničkami" myslíte ozubený hřeben, tak ten se dá zakoupit jako běžný strojní díl, záleží ovšem na požadovaném modulu ozubení ....

Tož ty mosazné dráhy co jdou vidět na fotce:
http://i.ebayimg.com/00/s/MTYwMFgxNjAw/z/UD8AAMXQS6pRtnyi/$T2eC16V,!ygE9s7HI7osBRtnyi7RR!~~60_57.JPG
  • 0

#161 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 24 leden 2014 - 10:06:37


Chlapi, pokud "mosaznými kolejničkami" myslíte ozubený hřeben, tak ten se dá zakoupit jako běžný strojní díl, záleží ovšem na požadovaném modulu ozubení ....

Tož ty mosazné dráhy co jdou vidět na fotce:
http://i.ebayimg.com...7RR!~~60_57.JPG

Jasně, to už si rozumíme :)
Takže změřit modul a vybrat nějakou vhodnou náhradu. Bohužel mosazný s přímým ozubením není, takže zbývá zvolit jiný materiál nebo nahradit i původní ozubená kolečka.
  • 0

#162 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 24 leden 2014 - 10:30:18

abych se trosku pochlubil,opravoval jsem jednu cameru v muzeu,byla ve stavu...no coment



Nadherna masina, pekna praca :)
  • 0

#163 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 leden 2014 - 11:28:53

tak jako dobrá hospodyňka vymontoval jsem kdysi ze zrušených skříní mosazné pianové panty a tak mosaz mám, vzpomenu prvního ročníku středního odborného učiliště a háčky vyrobím
tím děkuji i kolegovi, co mi nabízel strojní výrobu, než bych to nakreslil, to mám vypilované :cool:
  • 0

#164 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 24 leden 2014 - 17:10:01

diky vsem,ona je to nadherna prace a zvlast kdyz to pak maka jak pred sto lety,na cisteni jsem pouzival takovou vodicku,je to neco na zpusob kyseliny,-rust free- a pak jemnouckou dratenou vaticku,je to absolutne bez skrabancu,veskere mosazne casti jak z fabriky.Je fakt,ze v muzeu jsou ruzne vosky a cistici prostredky na stare drevene casti.Je to radost s tim delat,ale vsechno jsem musel nejdriv vyzkouset ,co je nejvhodnejsi.Ja si myslim ze tam u vas se neco takoveho da sehnat taky,obcas se clovek taky musi trefit do dreva,aby to bylo stejny a stejne stary.Nebudu se moc rozepisovat.
  • 0

#165 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 únor 2014 - 12:08:51

drevo bude zrejme vlhkem pokroucene, pokud jen trochu, muzes zkusit maznout hrany sibru mydlem.

 

 

 

čili potřebuju li namazat nějaké pohyblivé části dřevo-dřevo, můžu použít mýdlo bez obav?

nebo jsem slyšel o vosku ze svíčky, jedná se o plochu běžně nepřístupnou, poraďte, večer bych to rád utáhl zpátky

 

 

 

 

 

 

nějak se mi nepodařilo použít citaci správně


  • 0

#166 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 únor 2014 - 11:05:16

zeptám se ještě na čistění větší matnice, jedná se o ručně vyrobenou, broušenou 

jak ji vyčistit, z které strany a čím, aby prokoukla, je umaštěná

dík


  • 0

#167 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 17 únor 2014 - 12:49:44

zeptám se ještě na čistění větší matnice, jedná se o ručně vyrobenou, broušenou 

jak ji vyčistit, z které strany a čím, aby prokoukla, je umaštěná

dík

pokud je moc spinava, tak bych ji vyndal a umyl vodou s detergentem; jinak doporucuji penu ve spreji na cisteni monitoru a cisty hadr


  • 0

#168 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 březen 2014 - 14:15:09

upravil jsem záda na moderní kazety a napasoval do kamery
jediná potíž nastala v tom, že při záběru na výšku mi upevňovací packa zasahuje do roviny kazety, viz. obrázek
nevyhnu se tedy umístění dvou háčků na upevnění zad po levé a pravé straně a budu musit přece jen do kamery vrtat-nerad
ptám se na ty klapací pojistky, nebo háčky, z mosazi, jestli se to nedá někde sehnat, popřípadě jestli někdo nemá-nedá-neprodá
asi bych to dovedl vyrobit, ale nejsem kovotepcem, trvalo by to a jestli mám v garaži kosek mosazi ani nevím
attachicon.gifna_sirku.jpg
attachicon.gifna_vysku.jpg
attachicon.gifhacek_sem.jpg
moc díky, zatím bych tedy fotografoval jen "na šířku"

caplíky mám hotové, kdyby tak mi někdo poskytl několik mosazných šroubků-vrutů do dřeva, nebo avizo, kde bych je v malém dostal

ty dnešní "pomosazené s křížovou hlavou" moc se to tam nehodí


  • 0

#169 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 28 březen 2014 - 15:00:01

 

upravil jsem záda na moderní kazety a napasoval do kamery
jediná potíž nastala v tom, že při záběru na výšku mi upevňovací packa zasahuje do roviny kazety, viz. obrázek
nevyhnu se tedy umístění dvou háčků na upevnění zad po levé a pravé straně a budu musit přece jen do kamery vrtat-nerad
ptám se na ty klapací pojistky, nebo háčky, z mosazi, jestli se to nedá někde sehnat, popřípadě jestli někdo nemá-nedá-neprodá
asi bych to dovedl vyrobit, ale nejsem kovotepcem, trvalo by to a jestli mám v garaži kosek mosazi ani nevím
attachicon.gifna_sirku.jpg
attachicon.gifna_vysku.jpg
attachicon.gifhacek_sem.jpg
moc díky, zatím bych tedy fotografoval jen "na šířku"

caplíky mám hotové, kdyby tak mi někdo poskytl několik mosazných šroubků-vrutů do dřeva, nebo avizo, kde bych je v malém dostal

ty dnešní "pomosazené s křížovou hlavou" moc se to tam nehodí

 

na mosazny sroubky a vruty chodim sem: http://www.kutil.eu/...jovaci-material

 

tyhle jsou taky dobry, ale s mosazi u nich zkusenost nemam, http://www.li-ca.cz/


  • 0

#170 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 březen 2014 - 10:54:01

aha, poštovnýmu se nevyhnu -  no sepíšu si hrstku mosazi a objednám u toho kutila


  • 0

#171 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 29 březen 2014 - 20:48:08

zkus fabory.ja kupoval u nich, urcite je budete mit I u vas v Hradci
  • 0

#172 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 31 březen 2014 - 06:57:57

aha, poštovnýmu se nevyhnu -  no sepíšu si hrstku mosazi a objednám u toho kutila

 

Li-ca maj prodejnu i v Hradci, tipuju ze HK znamena Hradec Kralove a ne Hong Kong :)


  • 0

#173 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 březen 2014 - 13:14:34

no zašel jsem do fabory a škatuli objednal,

takovej mix, chleba to v garáži neujídá

jen to nevysypat omylem do uhlí, ale uhlí nemáme, tak snad nic nehrozí :-)


  • 0

#174 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 25 duben 2014 - 07:57:45

Přátelé velkoformatici ahoj,

tak jsem to už nevydržel a pořídil si dřevák 13x18. Představte si, že hledám dřevák po celé Evropě a nakonec jsem přes místního sběratele dostal kontakt na 84 starého pána, jehož otec byl fotograf tady v Bechyni, čili cca 20 km. od mého bydliště (Tábor). Zemřel před 34 lety a on měl jeho dřevák ve skříni.

 

Určitě Vás, komunitu VF budu prosit a žádat o rady ohledně samotného foťáku, přidám i fotografie a budu potřebovat pomoc. Foťák je německý typ, asi Goerz (nemá štítek), mahagon, výborný stav kování a kolejniček, měch – no nevím, pak Vám popíšu. Protože získané dřevěné kazety 13x18 jsou nepoužitelné, čeká mě předělat záda na anglický systém. Už se mi z Ameriky vezou anglická záda 5x7 (z Japonska – Wista Rittreck) a koukám po nějaké moderní kazetě Lisco 13x18.

 

Takže začínám. Dnes téma : OBJEKTIV !!!

 

Na dřeváku je krásný objektiv Extra Rapid Lynkeiskop, Serie C, No.4, ohnisko 24 cm, F=6,8.  Na diskusích je veden jako výroba Goerz 1890, prý výborný RR (Rapid Rectilinears)= dokonale nezkreslující, přímočarý (architektura), ale jinde píšou, že je výborný i na portét. Byl to prý 1. povedený objektiv Goerzu a předchůdce ještě lepšího Dagora.

 

No  teď ten problém: Ač  se zdá dřevák i objektiv ve skvělé kondici, tak za těch 34 let prostě ztratili „Steckenblenden“ – tedy sadu plechů, které se vkládají do průřezu na objektivu a které jsou clonou. Plechy vyrobit jistě nebude takový problém, ale průser pro mne je jaké mají mít díry, aby to odpovídalo cloně „X“.

 

Napadají mě 3 řešení:

1) Najít někoho, kdo má tento objektiv včetně „steckenblenden“, zajet za ním a změřit si díry šuplerou (nebo mi to šikula změří sám)

2) Zkoušet „nějak“ exaktně s provizorně vyrobenou dírou a měřit na matnici expozici

3) Asi se dá vypočítat z ohniska, vstupní čočky atp., ale v tom jsem úplně mimo.

 

Posílám 2 fotky z www. Jedna je ten objektiv včetně 2 steckenblenden, druhá je objektiv o číslo větší (ale ten můj jinak vypadá úplně stejně jen má No.4.

 

Budu rád, za jakékoliv připomínky a rady od těch, kdo se v tom orientují.

 

Dobré jarní světlo přeje všem velkoformatikům, Zdařec LUIGI :shock: 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#175 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 25 duben 2014 - 08:39:17

Pokud zname ohnisko, tak nejrychlejsi a nejmene presne je vzorecek otvor clony=ohnisko/clonove cislo, takze treba pro clonu F22 by mel otvor byt 260/22=11.8mm. Ja pouzivam o chlup slozitejsi a o chlup presnejsi postup: kameru s nasazenym objektivem zaostrim na nekonecno, na predni stenu objektivu si prilepim kousek pauzovaci papir, rozsvicenou baterku prilozim na stred matnice a svitim smerem dovnitr kamery do objektivu. Na pauzaku zmerim prumer vykresleneho kruhu. Vzorec ohnisko/prumer vykresleneho kruhu=clonove cislo.


  • 0

#176 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 25 duben 2014 - 10:03:54

Jirko, díky za rychlou odpověď. Myslíš, že když použiji tvoji druhou metodu dojdu ke správnému průměru prosvíceného kruhu, když jak vidíš na fotkách mám rantl objektivu dost daleko před čočkou? Nebo musím pauzák nacpat těsně před čočku? Díky, zdařec Luigi :shock:


  • 0

#177 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 25 duben 2014 - 12:28:35

Mam taky nektere objektivy s integrovanou slunecni clonou a moc to neresim. Myslim, ze ten rozdil ve vykreslenem kruhu pri posunu pauzaku o centimetr vpred bude minimalni.


  • 0

#178 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 26 březen 2015 - 01:09:32

Nemáte někdo jakusik můdrů radu kterak proměřit rychlost závěrky? Povedlo se mi docela rozběhat starou předsádkovou plátěnou závěrku a chtěl bych nějak ověřit jestli její rychlost odpovídá nastavení.


  • 0

#179 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 březen 2015 - 07:06:34

Mam zbastlene neco podobneho

http://www.mraggett....uttertester.htm

ale uz to roky nepouzivam, protoze se pri exponovani temer nedostavam pod casy 1s.

A kdyz uz mam tu potrebu zkouset, tak radeji vezmu 2-3 objektivy a postupne procvakavam casy a porovnavam je mezi sebou.

Jeste jsem zaregistroval aplikace do chytrych mobilu, ale takove zarizeni nevlastnim, takze vyzkouseno nemam.


  • 0

#180 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 26 březen 2015 - 07:24:35

Kolega Flaizer tady něco podobnýho za pár korun nabízel http://www.temnakomo...-zaverky/page-3


  • 0

#181 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 26 březen 2015 - 07:54:40

Díky, měl bych být pečlivější v prohledávání již napsaného. Moje úvahy se ubíraly ještě cestou vysokorychlostního záznamu kamery. Inu nějak si už pomůžu.


  • 0

#182 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 11 duben 2021 - 19:29:36

Pustil jsem se do pucování a opravy mého Sandersona 10x12". Musel jsem vyrobit novou vložku se stativovým závitem. Původní mají Whitwortův závit W 5/16". Redukce UNC 1/4"-20 x W5/16" bohužel nejde vyrobit. Malý průměr velkého závitu W5/16" je menší než velký průměr menšího závitu UNC 1/4"-20, jinými slovy se to rozpadne. Jak jsem zjisti, stejně to bude chtít nějakou mezidesku a kameru připevnit na oba závity. Jeden závit 1/4" tu kameru neudrží, otáčí se na něm i při silném utažení. Dřevěná vidlice přední standarty byla prasklá a prošroubovaná přes velké úhelníky, to se mi teda nelíbilo, takže jsem se pustil do výroby nového spodního nosníku, samozřejmě z čeho jiného než z mahagonu. Použil jsem dostupný mahagon Sipoo a je to vidět, že to není původní. Bohužel mahagonové dřevo s časem tmavne a hlavně mahagonů je spousta druhů. Těžko říct, který se používal. Holt 100 let starou mahagonovou fošnu nemám. Musím ještě dopucovat záda, pak vyrobit objektivovou destičku, samozřejmě bude z mahagonu a samozřejmě nový měch, to bude výzva. 

Přiložený soubor (y)


  • 4

#183 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 11 duben 2021 - 19:54:29

vypadá to luxusně


  • 0

#184 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 11 duben 2021 - 21:16:50

ano, velmi pekna praca. som skutocne zvadavy na vysledok.

 

 

.


  • 0

#185 zoe

zoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 89

Publikováno 11 duben 2021 - 22:48:00

Mistrovské dílo!


  • 0

#186 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 14 duben 2021 - 21:14:09

Jojo měchy to znám, zkoušeli jsme vyrobit s otcem na zvětšovák, moc slavně to nedopadlo, kónickej žádná sranda. Parádní je ten stativ, takovej bych taky chtěl ale za hubičku zrovna nejsou.


  • 0

#187 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 15 duben 2021 - 05:29:25

Krásná práce. A 10x12" je úžasný formát.


  • 0

#188 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 15 duben 2021 - 11:34:58

nový měch, to bude výzva. 

Já pro výrobu měchů trpělivost nemám, pro kameru 27x33 cm (rekonstrukce je u konce) objednával jsem u Angličana, http://custombellows.co.uk/, stalo to před pár lety s DPH a poštovným 250 liber. Teď jsem objednával měch pro Cambo SC-4 (8x10") u Číňana, https://www.ebay.co....ecbuyonline2008 - ten je levnější (152 libry oproti nabídce Angličana 210 liber, obě ceny bez DPH a dopravy), má dorazit za týden. 


  • 0

#189 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 15 duben 2021 - 14:22:07

Custom bellows můžu taky doporučit. Před lety jsem nechal vyrábět měch na Kodak Master View 8x10", zasílal jsem jim originál jako vzor.


  • 0

#190 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 16 duben 2021 - 08:20:54

Kluci co vyráběli KUFY včetně měchů taky ještě žijí a ruce jim furt neupadly.


  • 0

#191 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 16 duben 2021 - 12:00:55

Děkuju moc. 

Custom bellows jsem také našel, je to samozřejmě varianta. Ve VOSS Žádovice jsem zakoupil za několik stokorun knihařská plátna dle zdejších rad a zkusím to. Třeba si ho nakonec po neúspěchu pokorně objednám, ale teď mi to nedá. Přeci jen 250GBP není úplně málo a dneska po Brexitu mi k tomu připočtou ještě české DPH  :evil: . 


  • 1

#192 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 21 duben 2021 - 10:20:32

Číňan měchy skutečně vyrábí, posila, dokonce dorazí to bez cla a DPH. A lze si zvolit každou barvu, pokud bude černá nebo červená.


  • 0

#193 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 28 červen 2021 - 13:44:48

Tak jsem zase trochu pokročil. Už mám objektivovou destičku a opravená původní záda. U nich jsem musel dolepovat poulámané rohy a samozřejmě vyrobit novou matnici. Přemýšlím nad výrobou kazety pro formát 24x30cm (Fomapan 100). V mezičase jsem se pustil do výroby zad pro kazety 8x10", no a pak ještě ten měch a můžu vyrazit...

Přiložený soubor (y)


  • 6

#194 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 28 červen 2021 - 13:53:53

Nádhera... Skvělá práce. Můj obdiv.
  • 0

#195 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 červen 2021 - 16:44:39

fantastický


  • 0

#196 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 25 prosinec 2021 - 19:55:17

Tak jsem konečně doplakal záda 8x10" k mému Sandersonovi. Pořád jsem přemýšlel, z čeho udělat listové pružiny a rozhodnutí nakonec padlo na pružinový bronzový plech tl.1mm. Klidně ale mohl být z tenčí, jsou zbytečně tvrdé. Dřevo je samozřejmě mahagon.

Přiložený soubor (y)


  • 6

#197 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 28 prosinec 2021 - 22:28:08

Bezvadný! Jak se s tím plechem pracuje? Nikdy jsem to neměl v ruce.


  • 0

#198 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 29 prosinec 2021 - 11:55:22

Opracovávat to lze obyčejnými nástroji, řezat pilkou, pilovat pilníkem, vrtat a ohýbat, jde to i ustříhnout nůžkami na plech, tedy blbě ale jde to. Zas tak tvrdé, resp. kalené, jako ocelové pružiny to není. Materiálově je to fosforbronz CuSn6 pružinově tvrdý, popis zde: http://www.litomysky.cz/mat/fb.htm, plech zakoupen tamtéž, zde: http://www.litomysky.cz/mat/pbpl.htm.Jak jsem psal výše, zakoupil jsem nejsilnější tl.1mm z obavy, že to bude měkké, ale na tuto délku pružiny by dle mého v pohodě stačila tl. 0,7mm. Proto mám také ty pružiny namontované jakoby vzhůru nohama, už měli takový tah, že bych snad ani kazetu pod matnici nedostal a hlavně ji pak nedostal ven. Asi budu muset vzadu v tom rámečku, který vede kazetu, udělat výřez pro prsty, abych si při jejím vyndávání pomohl i z druhé strany.


  • 2

#199 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 29 prosinec 2021 - 12:03:22

Moc, moc pěkné - dotáhl jsi k dokonalosti to, co jsem já dotáhl tak do 50% když jsem si pořídil mého miláčka Field kameru Robert Lechner Reisekamera z r. 1904 na13x18 a zjistil, že mi "německý" systém a dřevěné kazety nevyhovují a jal se k předělávce na anglický systém "podsouvaných, moderních kazet". Tys to dotáhl včetně mosazných pružin (to fak čumim..), já nakonec koupil v Džaponsku přes Emeriku hotová moderní záda 13x18 z Wista Rettreck a ty jsem tam přidělal tak, abych nezk...il původní historickou hodnotu Lechnera. Takže o to víc Tě obdivuji a přeji Dobré světlo na 8x10"- zdraví Luigi :shock:


  • 0

#200 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 13 únor 2022 - 20:19:11

Děkuji Ti, konečně jsem se dostal k výrobě papírového modelu měchu. Rozměry vpředu a vzadu pasuje bezvadně, ale budu muset přidat ještě tak dva faldy, aby to při max výtahu tolik nešponovalo. No, tak teď už jen vyrobit ten opravdový...

 

Přiložený soubor (y)


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních