Přejít na obsah


Fotka

Planfilm 6,5x9


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
45 odpovědí na toto téma

#1 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 22 leden 2009 - 19:44:34

Ahoj všichni, zajímal by mě váš názor na jednu věc. Zvažuji koupi kazety tzv. Type J pro Mamiyi RB67. Jedná se o kazetu, do které je možno zasunout dva kusy planfilmu 6,5x9 a fotit na ně obrázky velikosti 6x7. Chci se tedy zeptat:

1. Vyplatí se u SF alespoň pro některé případy používání planfilmu místo svitku? Na některých diskusních fórech jsem si přečetl, že planfilm má silnější podložku než svitek, méně se kroutí a proto se z něho lépe zvětšuje i se lépe skenuje. Můžete mi to potvrdit/vyvrátit ev. dodat jiné výhody planfilmu v této velikosti?

2. Jak je to s dostupností materiálu? Díval jsem se namátkou na Škodu, v rozměru 6,5x9 je možno koupit pouze Ilford FR4 plus. Cena se mi při tom počtu kusů zdá dost vysoká. Nebylo by lepší koupit větší plany a ořezat je (např. moje oblíbená Foma 100 se prodává v rozměru 9x12 a cenově vychází lépe).

3. Jak je to s vyvoláním? Vím, že normálně se planfilmy vyvolávají v miskách. Je možné tyto trpaslíky vyvolat v upravené vývojnici (zkusil bych zvětšit vzdálenost čel)?

Předem díky za postřehy a doporučení.
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 leden 2009 - 19:54:19

ti nevim, jedinou výhodu bych viděla v možnosti: co obrázek to jiné volání...
Jinak bych se na to vybodla, a abych ještě po tmě ořezávala plany :wink:
Ale to jest jenom můj subjektivní názor :lol:
  • 0

#3 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 leden 2009 - 20:14:40

1. Finančně se to těžko vyplatí, ale jestli holduješ zonovému systému tak to za to (spíš) stojí. Planfilmy mají silnější podložku, jde o desítky nanometrů, přesně je to v datasheetech. Rovněž podložka bývá z jiného materiálu (nevím jestli vždy), ale to není tak důležité. Rovný film se skenuje lépe, ale i svitek lze vyrovnat zapomenutím v pod pořádnou bichlí :wink:

2. Hůře dostupné atypické rozměry je skutečně nejjednodušší nařezat, fígle jak na to proběhly před časem v diskusi na largeformatphotography.info, kritický bod je nepoškrábat emulzi.

3. ??

Hlavní půvab planfilmu v takovém pidirozměru bude v možnosti separátního volání jednotlivých obrázků, jinak s tím bude spíš zlobení.
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 22 leden 2009 - 20:26:43

Připadá mi to dost šílený nápad. Pokud máš dost rollkazet, tak proč se trápit listy v takovém malém formátu. Ale proti gustu...
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 leden 2009 - 20:33:53

Kamarád který na plany 6,5x9 fotí je souká do klasické vývojnice plastimat, kterou si upravil tak, že cívka pojme 9cm filmy. Může tak volat i 9x12. Slepil prostě dvě cívky proti sobě tak, že střed prodloužil jiným středem třetí vývojnice. Jinak celkově se mi ty plany zdají jako bezva věc. Podložka je tužší, je to jako u jiných planfilmů. Dle mého je největší výhoda možnost vyvolat každý snímek dle potřeby a to, že nemusíš čekat, až film dofotíš. Na různé pokusy to je už vůbec skvělé... Co se dostupnosti týče, je možné, že by to Foma i nařezala. Zkusím se ti pak u toho kamaráda zeptat, nicméně ten má zásoby už pár let staré...
  • 0

#6 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 22 leden 2009 - 20:50:19

Taky jsem vo tom chvíli uvažoval, ale já bych do 6x9 kazet potřeboval ty plany ještě vo chlup menší, pročež jsem jako jedinou dostupnou cestu viděl nařezat je z 9x12. Výhody jsem spatřoval následovný :
- možnost samostatnýho volání
- lepší rovinatost planu oproti 120 svitku (zvláště některý typy rolek jsou na tom dost neslavně)
- malej rozměr kazet oproti rolce, což je příjemný při focení z ruky (navíc mám ke svýmu měchostroji "planfilm vopakovačku", kterážto je velmi výrazně kompaktnější než záda na film a přitom má jen o 2 záběry na jedno nabití míň než svitek).

I zakoupil jsem před půl rokem balení F100 a ... doposud nic nenařezal. Výhody jsou nasnadě, ale ta vobštrukce s tím řezáním mne při pohledu na velikost výslednýho políčka zatím tak nějak odradila.
  • 0

#7 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 22 leden 2009 - 22:03:25

Pokud máš dost rollkazet, tak proč se trápit listy v takovém malém formátu.

Právě že rollkazet mám málo. Mám jednu 6x7 a jednu 6x4,5 (ale to je taková nouzovka). Chtěl bych ještě jednu 6x7 - viz můj inzerát v bazárku. Můj osobní problém je totiž v tom, že ačkoliv se na svitek vejde 10 záběrů 67, já obvykle vyfotím tak 6 až 8 a pak dost dlouho čekám na dofocení, protože se mi nechce to jen tak něčím zaplácnout. Třeba teď mám v kazetě Velvii, hotových 7 záběrů a nemám čím fotit na ČB. Z tohoto hlediska by mi ta kazety na planfilmy byla asi dobrou pomůckou. I když to zase znamená hodně omezený sortiment filmů...

Kamarád který na plany 6,5x9 fotí je souká do klasické vývojnice plastimat, kterou si upravil.

Něco takového bych asi taky zkusil, pokud to toho půjdu. Kvedlání planu v misce mě spíše odrazuje :wink:

Hůře dostupné atypické rozměry je skutečně nejjednodušší nařezat, fígle jak na to proběhly před časem v diskusi na largeformatphotography.info, kritický bod je nepoškrábat emulzi.

Mám zkušnosti s navíjením kinofilmové metráže do kazet i s vlepováním filmů do dírkové kamery. Takže o sobě vím, že práce v úplné tmě mi nejde zcela dobře, takže to řezání jsem už zcela zavrhl. Je to další faktor, který by mě asi časem od focení stejně akorát odrazoval.
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 leden 2009 - 22:39:52

Právě že rollkazet mám málo. Mám jednu 6x7 a jednu 6x4,5 (ale to je taková nouzovka). Chtěl bych ještě jednu 6x7 - viz můj inzerát v bazárku. Můj osobní problém je totiž v tom, že ačkoliv se na svitek vejde 10 záběrů 67, já obvykle vyfotím tak 6 až 8 a pak dost dlouho čekám na dofocení, protože se mi nechce to jen tak něčím zaplácnout. Třeba teď mám v kazetě Velvii, hotových 7 záběrů a nemám čím fotit na ČB. Z tohoto hlediska by mi ta kazety na planfilmy byla asi dobrou pomůckou. I když to zase znamená hodně omezený sortiment filmů...


Vyprdnul bych se na to. Jestli je problém vyfotit dva snímky na svitku tak budeš mít stejný problém s jedním snímkem v kazetě 6x9. Těmi dvěma centimetry navíc u negativu podle mě zas tolik na výsledné fotce nezískáš a cenově budeš někde úplně jinde.

P.S. Zeptej se Kubikuly jak se řeže potmě planfilm do panoramu a myslím, že tě od téhle myšlenky dostatečně odradí.
  • 0

#9 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 23 leden 2009 - 00:03:29

Řezání plafilmu si nedokážu představit :wink: (raději)
Jinak planfilm kazety pro RB jsou výborná věc pro jednotlivé záběry s různým zpracováním, testy vývojek, snímky, které je okamžitě nutné vyvolat apod. Někdy je sám využívám (mám 2).
Fakt je, že Ilford je jediný, koho jsem vygooglil v tuzemských prodejnách na 6x9. A je drahý.
Jen kazety na J na RB bývají levné :lol:
  • 0

#10 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2009 - 07:52:36

Poměrně levně jsem 6,5 x 9 Wephota koupil v Belgii - http://www.sheetfilm.be/.
Foma také tento formát řeže pro vývoz a dá se s nimi domluvit.
  • 0

#11 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 23 leden 2009 - 08:11:59

Poměrně levně jsem 6,5 x 9 Wephota koupil v Belgii - http://www.sheetfilm.be/.
Foma také tento formát řeže pro vývoz a dá se s nimi domluvit.

Zajímavý odkaz. Jaké máš s těmito filmy zkušenost? Když zrovna 6,5x9 jsou nyní "out of order".

Jak je to s tím řezáním od Fomy? Museli bychom udělat nějakou hromadnou objednávku nebo jsou ochotni komunikovat s jednotlivcem?
  • 0

#12 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 23 leden 2009 - 08:13:30

Museli bychom udělat nějakou hromadnou objednávku nebo jsou ochotni komunikovat s jednotlivcem?


Tím jsem se chtěl zeptat, zda někdo víte, kde je zhruba finanční objem objednávky, od kterého se se mnou budou bavit :wink:
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2009 - 08:15:09

Normálně tam zavolej, většinou, když člověk nespěchá se s nimi dá dohodnout, aby dali nějaký ten balíček určený po nařezání na export stranou...
  • 0

#14 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2009 - 08:39:36

Přesně tak. Ve Fomě nijak nepodmiňovali odebraným množstvím. Spíš byl problém v tom, že bych musel nějakou dobu čekat, až budou tu exportní zakázku připravovat. Ptal jsem se tam někdyv létě a musel bych čekat asi dva měsíce.
Filmy Wephota se zatím učím zpracovávat. Předběžné výsledky však vypadají velice dobře. Krabičky připomínají krabičky od ORWO a možná se i vyrábějí na stejném zařízení, ale to nevím jistě.
  • 0

#15 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 23 leden 2009 - 11:26:38

Díky za info. Asi do té kazety půjdu, mám rozmyšlené jak a v jakém režimu ji budu používat. Planfilmy poptám ve Fomě, časový faktor mě netrápí. Máte kontakt na nějakého konkrétního člověka z Fomy, nebo mám prostě zavolat na obchodní oddělení?
  • 0

#16 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 23 leden 2009 - 13:54:13

Je to asi věc pro fajnšmekry. Občas se objevují cívky pro JOBO 2000 na plany 6x9 za pár šupů v bazarech. Mi přijde, že těch políček na svitku není až tolik, takže jedno volání mi stačí.
  • 0

#17 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 17 únor 2009 - 20:54:47

Tak jsem dnes koupil krabičku planfilmů FP4+ velikosti 6,5x9. Poradíte mi, co mě v ní čeká? Jsou jednotlivé filmy nějak samostatně balené nebo něčím proložené? A jak poznám, na které straně je emulze?

Předem díky za odpovědi.
  • 0

#18 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 18 únor 2009 - 11:23:02

Tak jsem dnes koupil krabičku planfilmů FP4+ velikosti 6,5x9. Poradíte mi, co mě v ní čeká? Jsou jednotlivé filmy nějak samostatně balené nebo něčím proložené? A jak poznám, na které straně je emulze?

Předem díky za odpovědi.


Ahoj, ty které jsi koupil patrně proložené nebudou. To se dělalo dříve. Když držíš list na výšku a jsou vystřižené zoubky - označení filmu v pravém horním rohu, tak emulze je k tobě. Někde se to tu už popisuje.

Možná bych byl tak "blbej" a prodal ti tank na listy 6x9.
  • 0

#19 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 19 únor 2009 - 12:20:13

ahoj, trochu se sem vecpu, ale tohle by se třeba někomu mohlo hodit

http://cgi.ebay.de/P...2|39:1|240:1318
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 únor 2009 - 18:17:40

sou na ty combi-plany dost rozporuplný reakce po světě... nemáte někdo osobní zkušenost? docela by mě to zajmalo
  • 0

#21 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 19 únor 2009 - 18:33:44

sou na ty combi-plany dost rozporuplný reakce po světě... nemáte někdo osobní zkušenost? docela by mě to zajmalo


Mi by dost zajímalo něco takového na 810.
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 únor 2009 - 10:01:15

Ja zatim zadny rozporuplny necetl, mel jsem cest pouze s tem negativnimi....
  • 0

#23 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 únor 2009 - 10:04:04

ale tak jo, čet sem i povídání od lidí, co sou prej spokojený, ale je pravda, že jich bylo míň a že jim ty vostatní dost nadávali... :-o
  • 0

#24 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 20 únor 2009 - 14:01:21

Aha, tak nic. No on by v tom jinak Jirka uz urcite delal.
  • 0

#25 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 duben 2018 - 13:42:59

Zdravím, odpuste oživení starého vlákna.

 

 

Rád bych se zeptal jestli je možné řezat film 120 do planfilm kazet. (bez krycího papíru samozřejmě) Já jsem byl odhodlanej že jo, mám teď na cestě x kusů 69 planfilm kazet. Teď jsem ale znejistěl, když jsem si tu přečetl že planfilm je tlustší a tužší materiál, aby ta nastřihaná 120-tka neměla tendence se třeba vlnit v teh kazetách... (ano zase jsem jednal rychleji než to celé lépe promyslel, ale kazety byly v aukci s dobrým koncem, nemohl jsem déle otálet:)

 

No, je to možná trochu bláznovtsví tenhle muj podnik, 9x12 určitě dává větší smysl v tomhle ohledu. Ale jsem v tomhle menšim formátu už trochu zavedenej výbavou, aparátem kterej akceptuje rollback i planfilm, zvětšovákem 69... Rollku používám, ale láká mě právě ta možnost zpravovávat jednotlivá pole samostatně.

 

Děkuji za jakékoliv podměty, s pozdravem Váca

 


  • 0

#26 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 10 duben 2018 - 14:49:00

A máš nějakej důvod nepoužít rovnou plochej film 6x9?


  • 0

#27 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 10 duben 2018 - 14:59:33

Šíře planfilmu je 6,4, zatímco svitku 6,2 cm. Je otázka, jestli to nebude vyklouzávat z drážky.


  • 0

#28 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 duben 2018 - 15:59:18

Ovšem pokud budou staré desky, lze na ně nařezané kousky svitku nalepit. Možná. Něčím, co půjde einfach dolů - medem?
  • 0

#29 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 10 duben 2018 - 16:13:41

Když už se musely kupovat kazety, nakoupil bych tedy i planfilmy... Proč si mazat "med kolem huby", že ploci. ;)

Na Fotoimpexu je Foma po 50 ks za slušnou cenu. Poštovné potvrdí, že každá sranda něco stojí.


  • 0

#30 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 duben 2018 - 16:28:26

Protože to jde. I v případě nákupu planů pak plan podložený deskou leží ve stejné rovině jako deska, při použití vložek nikoliv. Sám ovšem používám vložky, je to pohodlné.
  • 0

#31 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 10 duben 2018 - 16:39:02

... a jde o staré kazety na skleněné desky? Vidím jen planfilm x svitek... Letem světem - jedem s medem! Zejména bacha na zcukernatělý, ten planparalelnosti vůbec nesvědčí. ;)


  • 0

#32 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 duben 2018 - 17:07:06

Děkuji za podměty.
Kazety jsou Lisco, "plasťáky" s šíbrem z obou stran.

Původně jsem vycházel z toho, že takhle malej planfilm se nedá moc dobře sehnat. Co jsem obešel známé firmy v praze, tak nikdo nic. Jedni mi nabídli "zakázkovou výrobu"/objednávku.
Z toho hlediska jsem uvažoval o tom, že by to mohlo být i ekonomičtější. Jednal jsem totiž s Foma, že bych si od nich vzal metráž filmu 120 bez krycího papíru, pokud by to bylo možné. To ale ještě nemam potvrzené jestli budou technologicky schopni, či ochotni pro jednotlivce. (Nicméně važim si, že se jsou ochotní se mnou vubec jednat, a rovnou mě neodpálkovali:)
Ovšem netušil jsem, že plan je navíc i širší.

Nj, pustil jsem se do toho trochu zbrkle. To se mi občas stává..
  • 0

#33 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 duben 2018 - 20:15:50

já všem kutilům přeju, mnozí už to viděli a prominou - třeba tě to nějak inspiruje co já vím

svitek se kroutí, ale fotografovat na jeho kousky se dá i takhle

http://rhx.rajce.idn..._do_kamery_6x9/

-

jinak já před mnoooha léty koupil už tehdy prošlou stovku fp4 6x9 planů a vždy jednou za pár týdnů-měsiců si z nějakého důvodu nějaký cvaknu třeba v p-sixu

ty plany po desíti letech přibližně nejeví vůbec žádné změny a to je válím v krabičce vedle zvětšováku

to byla tehdy serie! kdo ví, jestli to dneska mají stejně


  • 0

#34 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 10 duben 2018 - 20:27:47

Mám planfilmy 18x24 cm AGFA Mamoray (ortochromatický jednostranne poliaty rentgenový film ISO 50) a bežne naň fotografujem na veľký formát. Keďže mám kameru na 9x12 a na 13x18, strihám ho a vyjde mi z neho jeden planfilm 9x12 a jeden planfilm 13x18. Ako odpad mi zostáva úzky pásik a obdĺžnik 6x9 cm... Presný rozmer toho kúska neviem, musel by som odmerať... Ten odpad 6x9 cm by som Ti mohol za poštovné poslať, v podstate mi nie je na nič, ale je to dosť neobvyklý a špecifický typ filmu... :-) :-)


  • 0

#35 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 duben 2018 - 03:30:05

hele já se omlouvám, asi mám špatnou interpretaci. Mě nešlo o nejaký kutilství, naopak bych se v tom rád naučil trochu chodit a věděl kde proces zrovna ovlivňuju. Nicméně chápu, došlo mi, že takovýhle dotazy tady jsou možná trochu stupidní. Představoval jsem si to trochu jako hurvínek válku, aneb: "negativ jako negativ, kazeta na 69 vemu 120 nařežu a budu mít svobodu volání. To by bylo skvělý kdyby mi Foma poslala metráž, třeba bych ještě ušetřil když by to bylo bez papíru a bez cívek."

Ty plan-kazety umělohmotný mi přišly zajímavý i co se týče váhy, potažmo počet snímků vs váha tý "kovařiny", totiž tý železný roll kazety na 8 polí. +NE/nutnost sundavat a skladnit záda s matnicí, +ta svoboda volání, potažmo expozice..

Planfilm jsem viděl jenom v krabičce, vubec mi nedošlo že to je jinak tlustý matro a tim pádem vlastně asi i dopady na rovinu. O tom že to bude vyšší pole než svitek jsem začal pochybovat když jsem to "odklepnul", to mě sem přivedlo.

 

Sakra, teď snad ještě začnu bejt na pochybách jestli ty Lisco kazety vubec nepudou, nebo nebude sedět rovina s baby linhof zádama/ matnicí.


  • 0

#36 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 duben 2018 - 03:36:06

dodoxbb: děkuji ti za ponuku, vlastně by mě tyhle věci moc lákaly. Svítil bych na to minimálně hodinu:)  (pokud se u toho dá spočítat vliv zčernání) a byl zvědavej na vísledky víc než kdy jindy. Ale nevim jestli bych tohle uměl volat, jak s tim pracovat... Jsem fakt pořád na začátku.
  • 0

#37 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 duben 2018 - 03:37:25

sakra, nemůžu editovat. Za pravopis se stydim.


  • 0

#38 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 11 duben 2018 - 08:04:11

ISO 50 nie je nejak málo citlivé, v normálnych podmienkach sa s tým fotografuje úplne normálne, jednu clonu dole oproti napr. Fome 100. Údaje o schwarcšildovi som nenašiel - asi výrobca nepredpokladal podobné využitie :-) Inak pracuje sa s tým úplne normálne, vyvoláva sa bežnými postupmi, len je to hodne kontrastné, treba použiť vyrovnávacie vývojky a je to taký ostrý brilantný materiál. A má ešte jednu skvelú výhodu - je to orto, takže sa s tým dá pracovať pri červenom svetle. Preto aj to rezanie na menšie kusy je vcelku v pohode, robím to v komore pri bežnom svetle.

Priznám sa, že som stále tiež v pokušení zaobstarať si tento formát - pokukujem po Baby Graflexe, len ešte to stále neprerástlo do neprekonateľnej túžby :-) :-) 6x9 cm je fajn formát, je už dosť veľký a pritom nie je príliš veľký. Len je o tom málo informácií, kamier, kaziet a filmov len malá ponuka, tak stále váham. Držím palce...   

 

dodoxbb: děkuji ti za ponuku, vlastně by mě tyhle věci moc lákaly. Svítil bych na to minimálně hodinu:)  (pokud se u toho dá spočítat vliv zčernání) a byl zvědavej na vísledky víc než kdy jindy. Ale nevim jestli bych tohle uměl volat, jak s tim pracovat... Jsem fakt pořád na začátku.


  • 0

#39 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 11 duben 2018 - 09:26:08

Dodo, mohl bys sem prosím dát nějaké ukázkové foto dělaná z toho Mamoray filmu?


  • 0

#40 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 duben 2018 - 16:53:52

Dodoxbb: jako moc se mi líbí co o tom píšeš. To já nemyslel tak že by to bylo moc málo citlivé. Mám totiž takovou obsesi že mě baví fotit v noci, třeba zástavbu s krajinou bez osvětlení, na malý isa dlouhý expozice. Hodina osvitu, tmavý nebe... Ani vlastně pořádně nevím proč zrovna tohle mě vzalo.
  • 0

#41 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 11 duben 2018 - 21:30:47

neviem sem dať fotky, ale tu je napríklad jedna nočná - planfilm 9x12

https://www.facebook...&type=3

a jedna vodná

https://www.facebook...&type=3


  • 0

#42 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 11 duben 2018 - 21:55:41

Mno, psal jsem to nedávno jinam na fórum - 6x9, potažmo 6,5x9 potažmo 2"x3" je prostě mezi formátama taková chytrá horákyně, proto ho mám taky rád. Kromě filmu a planu existovaly ještě historicky navíc filmpaky - a přestože se ten formát shrnuje obvykle jako jeden, je pod tím skryto formátů vlastně několik. Kontolní otázka - ty Lisca jsou vážně 6,5x9? Není to náhodou na palcový formát 2,25x3,25? Nedávno jsem v ruce držel Graflexí kazetu na tenhle formát spolu s plechovou na desky 6,5x9 a přišlo mi, že ty drážky pro film byly užší než prostor v "plechovce", takže možná...Až je budeš mít v ruce, tak to prostě zkus s kusem svitku a uvidíš, jestli bude film držet a jak moc se bude kroutit...Proč planě teoretizovat. A jinak prostě plany od Fomy. Tuším, že je snad dělá ještě i Ilford...


  • 0

#43 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 12 duben 2018 - 07:53:47

neviem sem dať fotky, ale tu je napríklad jedna nočná - planfilm 9x12

https://www.facebook...&type=3

a jedna vodná

https://www.facebook...&type=3

Děkuji, moc pěkné, hlavně to noční foto mě oslovilo. Zajímalo mě, jaké bude mít takový film podání. Nepřijde mi to extrémně kontrastní, podařilo se ti ty pozitivy hezky ukočírovat :-)


  • 0

#44 Vaca

Vaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 duben 2018 - 21:10:10

Bret3: tak se mi konecne dostaly do ruky ty kazety. A samozrejme jsi mel pravdu. Je to palcovej format 2,25x3,25"..
Svitek se tedy do toho dostat neda, a vlastne i to vysledne policko zaberu je zase jeste o neco mensi..

No jo, jsem proste amater o tomhle sem vubec nemel povedomi, zase jsem si to predstavoval jako hurvinek valku:) Tak ted jsem rad ze mi Foma nepristoupila na tu metraz filmu 120 bez papiru. Ted bych mel doma minimalne 30metru filmu kterej bych neumel pouzit. (Asi bych byl nucen si vyrobit panoramatickou dirkovou komoru:)

Takze ted jak dal? Je realne ten palcovej plan u nas vubec sehnat?

Ja to s tema kazetama nechci vzdat, jednak jsem za ne dal naky prachny, sice to nebyla zavratna suma, ale prece.
A druhak 6kazet = 12 snimku pri mensi hmotnosti nez linhof rollkazeta na 8.
Ale hlavne, sliboval jsem si od toho vetsi pohodli prace v terenu, kdy neni treba sundavat a nekam ukladat matnici..


Uznavam, nejdriv jsem mel tady sondovat, do detajlu si vse overit, a pak teprva jednat. Udelal jsem to spatne, obracene.. Blahove jsem si myslel ze 69 je proste standart kterej je vsude stejnej. Ouch.


Dekuji vsem za trpelivost.
  • 0

#45 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 duben 2018 - 05:11:26

Ten pidiformát jsem řešil pred 3 roky. Nakonec mi známý privezl Arista odněkud z Floridy.
Legračnī je, že to byla Foma pro Arista. Ve Fomě v HK mi to neprodali, že by měli problém.
  • 0

#46 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 duben 2018 - 08:07:46

Bret3: tak se mi konecne dostaly do ruky ty kazety. A samozrejme jsi mel pravdu. Je to palcovej format 2,25x3,25"..
Svitek se tedy do toho dostat neda, a vlastne i to vysledne policko zaberu je zase jeste o neco mensi..
 

kvalitní páková řezačka s paralelním vodítkem či zhotovený přípravek či kombinace obojího

koupit plany foma 10x15

potmě říznout na dva kusy

chce to trochu soustředění, udělat značky, ale jde to a ani nemusíš volat za nějakej oceán :-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních