Přejít na obsah


Fotka

Jemnozrnná vývojka - koncentrát


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 3 březen 2009 - 08:57:11

Měl bych jeden dotaz...
Po nějaké odmlce se víc vracím do temné komory a řeším nějaké "standardizované" vyvolávání.
Pro filmy jako Neopan 400 nebo různé "retro" jako Efke či třeba ten čínský GP3 užívám Rodinal - jsem spokojen a nevidím důvod měnit.

Přeci jen bych ale rád ještě najel na nějakou alternativu pro filmy jako je Delta100/400 či Kodaky T-MAX, kde nechci "stylové" zrno, ale naopak maximální jemnozrnnost. Jako vývojka by mi vyhovovala ID11, možná i Microphen, ale chtěl bych něco v koncentrátu na jedno použití - vyvolávám dost nepravidelně a tak by mi skladování "klasických" roztoků moc nevyhovovalo.

Napadá vás nějaký námět? Zaujal mě Ilford DD-X, což je údajně velmi podobné Microphenu. Nebo něco zcela jiného - Tetenal Ultrafin?
  • 0

#2 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 březen 2009 - 09:02:28

Měl bych jeden dotaz...
Po nějaké odmlce se víc vracím do temné komory a řeším nějaké "standardizované" vyvolávání.
Pro filmy jako Neopan 400 nebo různé "retro" jako Efke či třeba ten čínský GP3 užívám Rodinal - jsem spokojen a nevidím důvod měnit.

Přeci jen bych ale rád ještě najel na nějakou alternativu pro filmy jako je Delta100/400 či Kodaky T-MAX, kde nechci "stylové" zrno, ale naopak maximální jemnozrnnost. Jako vývojka by mi vyhovovala ID11, možná i Microphen, ale chtěl bych něco v koncentrátu na jedno použití - vyvolávám dost nepravidelně a tak by mi skladování "klasických" roztoků moc nevyhovovalo.

Napadá vás nějaký námět? Zaujal mě Ilford DD-X, což je údajně velmi podobné Microphenu. Nebo něco zcela jiného - Tetenal Ultrafin?


videl jsem spoustu fotek ktere byly delane v kombinaci DD-X a Delta a bylo to paradni, ostatne DDX by "mel byt" tekuty Microphen?
Osobne s tim ale zkusenosti nemam, jedu vetsinu veci v Ilford LC-29 coz je moje velka oblibenost vedle Rodinalu.
  • 0

#3 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 3 březen 2009 - 11:50:59

Jo DD-X je mňamózní, ale hodně drahý. Microphenu je pouze podobný, ne však shodný. Kdyby nestál takové nekřesťanské peníze, asi ho aji používám.

Já osobně si brousím zuby na ADOLUX ADX 02, ale furt jsem se k ní nedostal. Má někdo nějaké zkušenosti?

Anebo je daší cesta, a to míchat si vývojky:)
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 březen 2009 - 12:24:03

Namíchat se toho dá hodně. Dobrá, jemnozrná a trvanlivá je třeba Herrmannova vývojka:

pyrokatechin 9g
metol 9g
soda sicc 60g
siřičitan sodný sicc 60g

Ředíme 1+19. S filmy typu delta nepracuji, takže volací čas neporadím, ale u fomapanu 100 to je dle situace kolem 18 minut. Negativy jsou oproti rodinalu jemnozrnější, ale jinak mi připadají podobné.
  • 0

#5 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 3 březen 2009 - 16:21:18

Já Deltu momentálně máchám v TETENALu UltraFin Plus a výsledky z toho mám lepší než z ID-11 ale to je spíš levejma rukama.
  • 0

#6 michal_str

michal_str

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 březen 2009 - 19:01:52

Svého času jsem používal kombinaci Ultrafin Liquid a FP4+. Není to špatné, ale neřekl bych, že to je jemnozrnná vývojka. To zrno tam je, ale je rozmyté, tak se trochu ztratí. Především na jemných šedých přechodech na obloze to u větších formátů bylo vidět a nelíbilo se mi to. Tak jsem si řekl, že to nemá cenu šidit, buď ať tam to zrno je přiznané nebo ať tam není vůbec, a vrátil jsem se k Rodinalu.
Když nechci zrno, používám ACROS a Rodinal 1+100.
  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 březen 2009 - 08:42:01

Nakolik moje skromné znalosti sahají, snad většina práškových / vážených vývojek se dá vyrobit jako koncentrát - rozpustit přísady v menším množství vody než je předepsáno. Pokud je takovýto roztok dobře uschován a jen se z něj odebírá (použitá vývojka se nevrací do láhve) vydrží nejméně několik měsíců.
Například kolega (myslím že se vyskytuje i zde pod nickem khorak) takto pracuje s vývojkou ID-68 (fenidon/hydrochinon, příbuzná Microphenu nebo DD-X). Dávka na 1 litr se rozmíchá v 1/2 litru a uloží. Pracovní roztok se připravuje mícháním koncentrátu s vodou 1+7, coz odpovídá ředění normální vývojky 1+3. Pracovní roztok se použije jednou a vyleje. Koncentrát vydrží nejméně 1/2 roku.
Pokud vím, stejným způsobem se dá pracovat s vývojkami typu A49/Atomal/Fotomal.
  • 0

#8 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 4 březen 2009 - 10:18:32

Tak několik měsíců vydrží i naředěná ID-11 ale z vlastní zkušenosti vím že se v menším množství vody při zachování 40 stupnů rozmíchat nedá.
  • 0

#9 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 4 březen 2009 - 16:49:51

Jo DD-X je mňamózní, ale hodně drahý. Microphenu je pouze podobný, ne však shodný. Kdyby nestál takové nekřesťanské peníze, asi ho aji používám.

Chci se zeptat v čem je podobný a v čem jiný. U Microphenu mi vadila absence kresby ve světlech a malá hranová ostrost. Jak se v těchto parametrech chová DD-X? V datasheetu píšou že světla by měly být prokresleny a o ostrosti žádná zmínka.
  • 0

#10 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 březen 2009 - 19:50:49

Jo DD-X je mňamózní, ale hodně drahý. Microphenu je pouze podobný, ne však shodný. Kdyby nestál takové nekřesťanské peníze, asi ho aji používám.

Já osobně si brousím zuby na ADOLUX ADX 02, ale furt jsem se k ní nedostal. Má někdo nějaké zkušenosti?

Anebo je daší cesta, a to míchat si vývojky:)


ADX02 mám, použřil jsem ji dvakrát, rozhodně nezklamala, přímé srovnání jsem ale nedělal.
  • 0

#11 head

head

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 12:33:58

ja bych klidne na ty novy emulze doporucil amaloco AM 74 (koncentrat 500ml, 180 Kc), ale na nejaky velky push to neni, to radsi DDX nebo i ty tetanaly.
  • 0

#12 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 březen 2009 - 15:53:30

Tak jsem se rozhodl pro DD-X, uvažoval jsem o něm hned od začátku threadu a příspěvky vesměs potvrzovaly, že to pokud to není přímo nejlepší volba, tak je to minimálně volba vhodná.
Už mám doma flašku, v dohledné době vyzkouším :wink:
  • 0

#13 nikon2704

nikon2704

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 březen 2009 - 16:13:25

dobrý den,
snad jsem tady dobře. Pokud ne, prosím mně nasměrujte jinam.
Chtěl jsem se jen zeptat, dá-li se někde v česku objednat resp. přímo koupit běžné základní chemikálie pro čb proces, jako např. pyrokatechin, metol, uhl.sod.bezv., siř.sod.bezv., parafenylendiamin, atd.
kdysi před lety jsem skončil s dvacetiletým vyvoláváním negativů a teď bych se zase k tomu rád vrátil. Měl jsem vymyšlenou výbornou vývojku pro zvýraznění zrna u FOMA 400 (snad to ještě někde najdu) nebo vývojku, že jsem mohl číst text umístěný vedle svítící 60W žárovky a tak to chci zopakovat s nikonem zase.
předem Vám díky fšem za odpověď.
  • 0

#14 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 březen 2009 - 16:24:15

zdravím, zkuste TENTO link, nebo tlačítko "hledat"
  • 0

#15 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 3 září 2018 - 05:34:02

Nakolik moje skromné znalosti sahají, snad většina práškových / vážených vývojek se dá vyrobit jako koncentrát - rozpustit přísady v menším množství vody než je předepsáno. Pokud je takovýto roztok dobře uschován a jen se z něj odebírá (použitá vývojka se nevrací do láhve) vydrží nejméně několik měsíců.
Například kolega (myslím že se vyskytuje i zde pod nickem khorak) takto pracuje s vývojkou ID-68 (fenidon/hydrochinon, příbuzná Microphenu nebo DD-X). Dávka na 1 litr se rozmíchá v 1/2 litru a uloží. Pracovní roztok se připravuje mícháním koncentrátu s vodou 1+7, coz odpovídá ředění normální vývojky 1+3. Pracovní roztok se použije jednou a vyleje. Koncentrát vydrží nejméně 1/2 roku.
Pokud vím, stejným způsobem se dá pracovat s vývojkami typu A49/Atomal/Fotomal.


Dubtaro prosim tě pro tu Id-68 s ředěním 1:7 jsou časy dohledatelné přibližně jako pro DD-X 1:3? A nebo je to spíž podobnější Atomalu? Jde mi o to kde vzít poměr ředění a času pro ID-68
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních