Přejít na obsah


Fotka

Retuš negativu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 březen 2009 - 20:37:44

Retuš pozitivu znám, ale negativ jsem ještě neretušovat. Děláte někdo i takovéhle věci? Kino asi nemá smysl (moc malé), ale svitek nebo planfilm určitě nějak jde.

Asi jsem moc šetřil a použil starou vývojku. I když jsem vše 2x přefiltroval mám na svitku pár jako by škrábnutí a teček. Tentokráte to dopadlo ještě dobře, jedná se o podvečerní fotku, tak se dané věci pravděpodobně schovají v temnotě, ale pro příště bych rád našel lepší řešení než pak vydloubat černé tečky, čárky a domalovat na pozitivu.

Zabýval jste se s tím už někdo? Scan se mi moc nechce dělat, protože burani v minilabech neakceptují ani přiložený vzor. Tedy výstup fuj a hádat se nechci.

Možné řešení je třeba i duplikát negativu. Ale zase o ničem polotónovém nevím. Maximálně mě teď napadá bitovodův vynález na paladixu a to osvit dat na film. Cenově bych se raději přiklonil k té klasické retuši.
  • 0

#2 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2009 - 22:02:21

černá vodovka a retušovací štětec. tak nás to učí ve škole.
  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 březen 2009 - 22:26:46

Bílá ďubka na negativu - červená (třeba razítkovací) barva, bílý flíček na pozitivu retušovat černou (šedou) retušovací barvou.
Černá ďubka na negativu - retušovat černou barvou na pozitivu.
Pravděpodobnost, že by se Vám podařilo na negativu docílit stejné šedé je skoro nulová ;-)
  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 březen 2009 - 22:27:26

černá vodovka a retušovací štětec. tak nás to učí ve škole.


Takže v podstatě stejně jako pozitiv? Třeba se ta barva chytí i na negativ. Zkusím na vyřazeném filmu a uvidím. Díky za tip.
  • 0

#5 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2009 - 22:48:30

ano celkem stejné jako pozitiv, jen tady si dávám víc pozor abych nenaděl víc škody než užitku.
  • 0

#6 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2009 - 22:55:15

ještě doplním že máme průsvitný podstavec s deskou, na který opatrně dám buďto plochý nebo svitkový film. pod deskou je umístěna lampička. vedle mám bílou kachličku s černou vodovkou a retušovací šťetec (2) .
  • 0

#7 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 březen 2009 - 08:12:54

Myslím, že větší negativy lze retušovat i měkkou tužkou s ostrou špičkou, a to nejenom tečky, ale i plošky, které je potřeba tonálně upravit. Mám pocit, že se to tak dřív dělalo v ateliérech.
  • 0

#8 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 březen 2009 - 10:10:06

Myslím, že větší negativy lze retušovat i měkkou tužkou s ostrou špičkou, a to nejenom tečky, ale i plošky, které je potřeba tonálně upravit. Mám pocit, že se to tak dřív dělalo v ateliérech.


ano to je taky možnost ale ten šťeteček je bezpečnější.
  • 0

#9 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2009 - 10:48:17

Prajem len Ti pevné nervy a kopec času...
Takže túto činnost si nechávam na dochodok.. ;-))
  • 0

#10 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2009 - 23:57:11

Co doporucite na skoroderavou deltu ?
Dneska sem vymachal, zavesil (120tku) a blbec jsem nahore neudelal zahyb a ona si vyklouzla do vany. Fleky se vypraly, ale co cert nechtel tak spodni kolik mi do ni udelal dva vrypy - zrova na mistech kde jsou krasne videt :D
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2009 - 00:01:08

Co doporucite na skoroderavou deltu ?
Dneska sem vymachal, zavesil (120tku) a blbec jsem nahore neudelal zahyb a ona si vyklouzla do vany. Fleky se vypraly, ale co cert nechtel tak spodni kolik mi do ni udelal dva vrypy - zrova na mistech kde jsou krasne videt :D


http://www.temnakomo...iewtopic&t=1244
  • 0

#12 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2009 - 00:09:48

Co doporucite na skoroderavou deltu ?
Dneska sem vymachal, zavesil (120tku) a blbec jsem nahore neudelal zahyb a ona si vyklouzla do vany. Fleky se vypraly, ale co cert nechtel tak spodni kolik mi do ni udelal dva vrypy - zrova na mistech kde jsou krasne videt :D


http://www.temnakomo...iewtopic&t=1244

Diky, vyzkousim
  • 0

#13 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 10 březen 2009 - 09:40:05

Petre, myslim ze ve fotografii prodavaji retusovaci stolecek, je tam zrcadlo + lampicka - nicmene ja bych to neresil - nejsem sadomasochista, radsi to opravit na pozitivu.

Drive se to delavalo na deskach, tam je to neco jineho nez na planu, tak rozmery negativu byly vetsi. Podle me do 9x12 je to nerealizovatelne,
u 9x12 pouze i tak vetsi plocha.
  • 0

#14 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 březen 2009 - 10:31:40

Ano, negativ jsem retušoval tuším že cca 9x12 a možná i větší... To když jsme měli dělat zátišší a fotit s Globikou... naštěstí jsem měl jen malou "dubku" takže dvakrát jsem na to tuknul štětcem a bylo :-)
  • 0

#15 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 duben 2009 - 19:42:28

No za mého mládí se retušovaly portrétní negativy všechny od 6x9 po 18x24.
  • 0

#16 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 27 duben 2009 - 06:31:43

moja prax v mladosti (nepovinna) bola retusovat svadobne negativy 13x18... do retuse patrilo hlavne odstranovanie vad koze cize tkz. zehlenie... na retusovanie som pouzival iba mekku ceruzku... skor narodeni, ktori si nechali spravit svoje svadobne foto v byvalych komunaloch si to mozu overit na svojich negativoch na ich matnej strane.. :(
  • 0

#17 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 leden 2010 - 10:31:14

Potřebuji na negativu vyretušovat kousek vypadlé emulze z oblohy. Půjdu na to tužkou. Rozumím správně, že mám retuš provést va straně emulze?
  • 0

#18 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 9 únor 2014 - 19:50:41

už som aj ja dospela do štádia, že potrebujem retušovať drobnú závadu na pozadí .... 


  • 0

#19 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 9 únor 2014 - 20:06:24

Nebuď cimprlína ... teď, když ses dala na krajinky, to snad už tolik nevadí, ne? :)


  • 0

#20 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 10 únor 2014 - 17:29:47

Jirko,

to že som sa dala na krajinky, neznamená, že som upustila z aktov :). Len rozširujem svoje zameranie :).


  • 0

#21 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 10 únor 2014 - 20:55:58

Jirko,

to že som sa dala na krajinky, neznamená, že som upustila z aktov :). Len rozširujem svoje zameranie :).

Evlo,   myslím, že  můžeš  být  v  naprostém klidu... lepší mít  rozšířené zaměření  než  pozadí,  tak  akty opouštět ani retušovat  nemusíš  :mrgreen:


  • 1

#22 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 11 únor 2014 - 11:10:07

Potřebuji na negativu vyretušovat kousek vypadlé emulze z oblohy. Půjdu na to tužkou. Rozumím správně, že mám retuš provést va straně emulze?

Retušuju (potřebuju to jen vyjímečně) film na straně emulze hodně zředěnou červenou anilinkou postupným nanášením barvy štětečkem 00.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních