Přejít na obsah


Fotka

dvoulázňové vyvolávání - další možnosti


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
66 odpovědí na toto téma

#1 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 březen 2009 - 14:35:18

Chci se zeptat zkušených temnokomorníků, kteří mají praxi s dvoulázňovými vývojkami, zda existuje nějaký způsob řízení vyvolávání.

Některé filmy, které jsem zkoušel v dělené D-23 byly málo kryté. Samozřejmě - mohu více exponovat, ale jistě jsou další možnosti.

Mohu přidat metol? Bude to mít efekt na krytí negativu?

Mohu vyvolávání opakovat? Např. nalít A, věmenit za B, vyprat a znovu A atd... Bude se vyvolávání sčítat? Neznehodnotím si tím roztok A?

Jsou nějaké jiné monosti?
  • 0

#2 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 12 březen 2009 - 15:41:18

Trošku ty dvoulázňovky zrovna zkouším. Inspirován Bzencakem - Diafine a inspirován Davidem - Pextral.
Především pozoruju velkej rozdíl jestli použiju louh , nebo borax jako zásadu v roztoku B. Dnes se snad dostanu ke zkoušení s Kodalkem.

Borax varianty mi vycházej takový šedivý asi budou vhodný opravdu na divoký světelný podmínky. Z louhu mi lezou zase takový až moc šťavnatý negativy. Zajímavý je, že to je zároveň kontrastní a zároveň vyrovnaný. Něco takovýho jsem dřív neviděl. Asi to bude dobrý na negativy pro alternativní techniky.
  • 0

#3 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 12 březen 2009 - 16:46:10

Já zkoušel Pextral (s louhem).
Film jsem dle návodu exponoval o dvě clony více.
Negativ hnědej, dobře krytej, ale se závojem.
Značku filmu si nepamatuju a nemůžu ho najít.
Ani s citlivostí si nejsem jistý, ale nejspíš 100ASA.

V povídání k Pextralu kdosi (snad Ing.Papsa?) říkal, že v první lázni se materiál nechá nasáknout stoprocentně a ve druhé lázni se veškerý vyvolávač spotřebuje. Na každý úkon jsou 4 min. dostatečnou dobou a charakter vyvolávání závisí jen na složení prvního a alkalitě druhého roztoku. Vysloveně tam upozorňuje na to, že ovlivňovat proces pomocí času je chybné. Toto je ovšem v rozporu s vývojkou Emofin od Tetenalu.
  • 0

#4 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 12 březen 2009 - 17:08:05

Pokračuju s odpovědí tady:
http://www.temnakomo...c&p=42674#42674
  • 0

#5 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 březen 2009 - 10:08:34

No vidím, že to holt budu muset zkusit. Ještě mě napadlo zvýšit teplotu.
  • 0

#6 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 13 březen 2009 - 23:33:57

Díky kolegovi Davidovi jsem měl možnost prostudovat Koblicův Pextral.
Zaprvé - oproti Diafinu - Koblic píše vyvolávací časy A - cca 1 minuta, B cca 1,5 minuty. Tedy ne 3+3 nebo 5+5 apod.
Sám Koblic píše upravené recepty kolegů fotografů, kde zmenšuje množství pyrokatechinu v A a louhu v B pro menší krytí a kontrast (vývojka také potom méně využívá citlivost filmu). Pro extra měkké negativy doporučuje místo pyrokatechinu metol nebo kombinaci pyrokatechin a metol.
Sám jsem první test udělal na prošlý Orwo NP15 (udaná citlivost 25 ASA), a vhodná expozice mi připadla na 100-200 ASA. Proti tomu Neopan 400 vychází zhruba jako čtyřstovka nebo 640 ASA, jak je doporučováno u Diafinu. Řekl bych, že z tabulky od Diafinu se dá odrazit :)
Vyvolával jsem v Agfa Rondinax, tedy provzdušňoval, a po závoji ani památka.
  • 0

#7 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 16 březen 2009 - 16:49:15

...Vyvolával jsem v Agfa Rondinax, tedy provzdušňoval, a po závoji ani památka.


V té krabičce se vyvolávají kinofilmy? Že by optimální věc na Pextral?
  • 0

#8 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 březen 2009 - 17:24:47

...Vyvolával jsem v Agfa Rondinax, tedy provzdušňoval, a po závoji ani památka.


V té krabičce se vyvolávají kinofilmy? Že by optimální věc na Pextral?


a co Jobo procesor? tam je ve valci vzduchu ...:)
  • 0

#9 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 16 březen 2009 - 18:43:31

Jobo procesor samozřejmě - mělo by to jít dobře.
Nenapsal jsem, že jsem Pextral použil v mírnější verzi - A jen 5g pyrokatechinu, B 15g louhu.
Omluvte také chybu v časech - v A se máčí 2 minuty, B 1 - 1,5 minuty.
Co se Rondinaxu týká: dlouho jsem neviděl nic tak geniálně jednoduchého :)
Má to ukazatel délky navinutého filmu (zhruba po třetinách), teploměr (nepříliš přesný) a film do toho dostanete i když z tanku kape voda. Vše za denního světla, vyrobeno 1945-1950 (?)
Zkoušeli jste už někdo ostrost zrna z Pextralu? Zatím jsem z něj dělal pouze scany.
  • 0

#10 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 březen 2009 - 01:23:30

Tak zrno tam je, uniformní, ostrý, ale ne tak akcentovaný jako u Rodinalu. Rozhodně to není jemnozrnná vývojka, ale proti podání zrna jsem rozhodně neměl námytky.

Nicméně navrhuji pokračovat ve vláknu pro pextral: http://www.temnakomo...viewtopic&t=939

Tady to asi bylo myšleno právě na jiné možnosti dvoulázňového volání.
  • 0

#11 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 1 duben 2009 - 23:20:25

Jobo procesor samozřejmě - mělo by to jít dobře.
Nenapsal jsem, že jsem Pextral použil v mírnější verzi - A jen 5g pyrokatechinu, B 15g louhu.
Omluvte také chybu v časech - v A se máčí 2 minuty, B 1 - 1,5 minuty.
Co se Rondinaxu týká: dlouho jsem neviděl nic tak geniálně jednoduchého :twisted:
Má to ukazatel délky navinutého filmu (zhruba po třetinách), teploměr (nepříliš přesný) a film do toho dostanete i když z tanku kape voda. Vše za denního světla, vyrobeno 1945-1950 (?)
Zkoušeli jste už někdo ostrost zrna z Pextralu? Zatím jsem z něj dělal pouze scany.

V mírnější verzi znamená tohle množstvbí na litr nebo nebo pro vyvolání jednoho filmu??
  • 0

#12 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 2 duben 2009 - 12:27:41

V mírnější verzi znamená tohle množstvbí na litr nebo nebo pro vyvolání jednoho filmu??


Uvedené množství jsou na litr a lze v něm vyvolat více filmů.
Další ve vlákně Pextral.
  • 0

#13 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 duben 2009 - 12:25:23

Zkoušel jsem tedy to opakované volání a nemohu jej doporučit. Vyrovnávací efekt je v podstatě tentam a zrno je poměrně dost velké (zkoušel jsem to na PAN400).

Chci se zeptat, kdy vylít B roztok a namíchat nový. Bzencak v článku píše po nějaké době. Je to v okamžiku, kdy roztok B již obsahuje příliš roztoku A, takže již tolik nevyrovnáná? Nebo se zkrátka vyčerpá.

Druhý dotaz: jak je to s dobou v roztoku A? Někde jsem četl, že není dobré film koupat příliš dlouho, protože roztok A je v podstatě samostatná vývojka, která je schopná film normálně vyvolat.
  • 0

#14 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 23 duben 2009 - 13:06:47

Zkoušel jsem tedy to opakované volání a nemohu jej doporučit. Vyrovnávací efekt je v podstatě tentam a zrno je poměrně dost velké (zkoušel jsem to na PAN400).

Chci se zeptat, kdy vylít B roztok a namíchat nový. Bzencak v článku píše po nějaké době. Je to v okamžiku, kdy roztok B již obsahuje příliš roztoku A, takže již tolik nevyrovnáná? Nebo se zkrátka vyčerpá.


Když jsem roztok A užil opakovaně, třeba třikrát během jednoho dne, tak se mi výsledek jevil na oko stejný.
Trošku bych měl strach z toho, co se z filmu do roztoku vyplavuje, protože se nepředepírá.

Roztok B nejraději používám čerstvý, i když taky jsem ho používal opakovaně během jednoho dne. B je levné, vyčerpává se, není to doporučované a nemá to smysl ředěnou zásadu skladovat. Když přijde vyvolávací období, tak skladuju koncentrovanější zásadu jako zásobní a pro každé jednotlivé volání, nebo alespoň volací den jí ředím na pracovní.




Druhý dotaz: jak je to s dobou v roztoku A? Někde jsem četl, že není dobré film koupat příliš dlouho, protože roztok A je v podstatě samostatná vývojka, která je schopná film normálně vyvolat.


Asi bude záležet na druhu vyvolávací látky. Myslím, že samotný metol vyvolá, ale bude mu to trvat o dost déle, než je běžný čas použití A.

V chemii docela plavu, tak to ber spíše jako doporučení z mých pokusů.
  • 0

#15 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 duben 2009 - 13:50:13

tedy to se picnu!

já používám oba roztoky už asi dva měsíce (odhadem tak 20 filmů) bez výměny :)

výsledky se mi líbí, ale vyrovnávací efekt už se pravda zčásti vytratil
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 duben 2009 - 13:57:25

No Bzencak uváděl vylejt Béčko po 15 filmech, tuším. :)
  • 0

#17 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 23 duben 2009 - 14:33:16

Kdy namíchat nové Béčko? No to záleží jaká je to zásada, jak velkou má pufrovací schopnost (jak dlouho je schopná držet si tu správnou zásaditost) a taky kolik splodin volání se nahromadí v Bé roztoku. Zásady s kodalkem, boraxem toho snesou hodně. Nejméně toho vydrží hydroxid. Obecně tak po 15 až 20 filmech doporučuji udělat nové Béčko. Je to jen za pár kaček.
  • 0

#18 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 23 duben 2009 - 15:04:01

Koblic právě ten hydroxid doporučuje neskladovat.

A jak je to s tím znečišťováním roztoku A?
Když jsem při klasickém volání nepředepíral,
tak jsem občas měl problémy nabubláváním a šmouhováním.
Když si představím , že se mi tam ty antiahalačky a hlavně ty vypírací pomocné látky budou koncentrovat,
tak z toho nemám moc dobrý pocit.
  • 0

#19 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 23 duben 2009 - 17:35:37

V Áčku ten sajrajt z antihalaček nevadí. Je chemicky neutrální.
  • 0

#20 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 23 duben 2009 - 19:51:19

A kdybychom se opravdu báli, řidme se Koblicem úplně, a používejme minimálního množství roztoku - 100ml na nejvýše tři svitky hned po sobě. Potom nehrozí už vůbec nic.
  • 0

#21 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 duben 2009 - 10:17:37

V Áčku ten sajrajt z antihalaček nevadí. Je chemicky neutrální.


Dobře, dík za rady, přestanu být přehnaně opatrný. To ten Pextral, jinak spíše vše tak trochu šidim. Zkusím více šetřit a využít déle roztoky.

Ještě bych ale uvedl pro upřesnění, že dělám ve velkých válcích rotačně, tak je asi 100ml pracovního roztoku na jeden list 8x10".
  • 0

#22 kucera.jar

kucera.jar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 květen 2009 - 12:13:34

Trošku ty dvoulázňovky zrovna zkouším. Inspirován Bzencakem - Diafine a inspirován Davidem - Pextral.
Především pozoruju velkej rozdíl jestli použiju louh , nebo borax jako zásadu v roztoku B. Dnes se snad dostanu ke zkoušení s Kodalkem.

Borax varianty mi vycházej takový šedivý asi budou vhodný opravdu na divoký světelný podmínky. Z louhu mi lezou zase takový až moc šťavnatý negativy. Zajímavý je, že to je zároveň kontrastní a zároveň vyrovnaný. Něco takovýho jsem dřív neviděl. Asi to bude dobrý na negativy pro alternativní techniky.


Ahoj pratele,

stejne jako Vy jsem se nechal inspirovat Bzencakovym Diafinem. Vysledkem jsem byl doslova unesen. Volal jsem pokusne kino Kodak Tri x exponovany na 400, 800 a 1600 a to cojsem dostal predcilo vsechna moje ocekavani. :roll:

Film byl pouzitelny ve vsech trech citlivostech a i v protisvetle se mi to moc libilo. Nejlepe se mi zda exponovat na citlivost tak kolem 1000-1200. Ostrost je velmi dobra a zrno srovnatelne s filmy 100 ASA. Opravdu velmi pekny vysledek. Navic ani stopa po fialovem nadechu filmove podlozky, kterou v jinych vyvojkach nekdy Tri X ma. Dokonale ciste a i kdyz jenom na zacatku 3x preklopim v A i B a pak necham v klidu, tak tam neni zadene pruhovani od produktu volani. Proste takovouhle kombinaci jsem dlouho hledal a nasel v podstate napoprve:). Giganticky vysledek pri minimalni namaze. Bzencaku diky, diky, diky :roll:
Volal jsem jeste HP5 ve svitku, ale tam uz to tak pekne nebylo.
  • 0

#23 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 květen 2009 - 17:10:29

Ahoj.Chtěl bych se vás zeptat pánové kde se tahle vývojka (vývojky) dají sehnat.
Nebo jak a z čeho je nasadit.
Teď 15.6. budu mít v Hradci výstavu analogových portrétů, rád bych tam vystavil i něco z dvoulázňový vývojky. Jako takovou zajímavost. Díky za případnou odpověď 8-O
  • 0

#24 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 květen 2009 - 17:23:29

http://www.temnakomo...=article&sid=36
  • 0

#25 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 květen 2009 - 17:57:21

Díky.Jsem si toho nevšiml. 8-O
  • 0

#26 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 11 červenec 2012 - 07:52:36

Páni, tie dvojlázňovky fungujú tak, že v roztoku A už prebieha vyvolávanie alebo sa len nasiakne roztokom emulzia a až v B začne vyvolávanie?

lebo ak je v roztoku A vyvolávač a je tam zásadité prostredie, tak vyvolávanie trebárs tie tri minúty prebiehať musí, síce svetlá to nevyvolá, ale to sa od vyrovnávacej vývojky očakáva a v roztoku B sa to dovolá s tým, že to ide viac na tiene.
  • 0

#27 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 11 červenec 2012 - 08:49:27

V klasických dvoušichtovkách probíhá vyvolávání opravdu až v Béčku. Řídit volání se dá jedině chemickým složením roztoků. Na čase nezáleží. Tak třeba u Diafinky se to dá jednoduše udělat záměnou metaboritanu za borax.

No a aby to nebylo zas tak jednoduché takt řeba Emofinka je mrška trochu jiná a volá už v první lázni. Ale to jsme už někde jinde... to už jsme u barvotvorných vyvolávačů a to je spešl svět sám pro sebe...
  • 0

#28 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 11 červenec 2012 - 08:59:15

to Bzencak:

a čím je teda zastavený proces volania v roztoku A? roztok A ma neutrálny resp. kyslý charakter alebo čo spôsobuje nevyvolávanie

keď zoberiem tvoj návod na Diafine, je tam hydrochinon, fenidon, siričitan 35g a pyrosiričitan 6g

siričitanu je tam najviac a ten by mal robiť zásaditú reakciu vody, neviem ako pyrosiričitan, keď namiešaš to Ačko, aké to ma pH?
  • 0

#29 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 11 červenec 2012 - 11:02:51

Ano až zásadité prostředí umožní samotné vyvolávání. Ačko by mělo být neutrální nebo kyselé. Nikdy jsem to ale osobně neměřil. Prubnu to večer eslivá najdu lakmusáky.
  • 0

#30 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 12 červenec 2012 - 06:59:40

to Bzencak:

Ahoj, mrkol si to pH toho Ačka?
  • 0

#31 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 červenec 2012 - 07:21:00

Prepáč, zabudol som sa večer na pivečku. Co nejdřív se budu snažit to napravit.
  • 0

#32 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 červenec 2012 - 08:51:10

Takže v Diafince má Ačko pH 6 a Béčko s metaboritanem má pH 10.
  • 0

#33 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 12 červenec 2012 - 15:07:39

Diky, tak potom je to jasné, v Áčku to teda nebeží a začne to frčať až v B.
  • 0

#34 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 14 červenec 2012 - 08:05:07

to Bzencak:

keď robíš s tou Diafinkou máš nejaký postup ako kvedlat v A a B a čas dávaš 3+3?

Vďaka.
  • 0

#35 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 červenec 2012 - 12:39:13

Jo přesně tak! Všechno odhadem. Neměřím teplotu ani čas. Čas expozice při snímání taky jen odhadem podle stínů (někdy to jsou i hodiny).
Jen pro pořádek: fotím na plany a tak si to možu dovolit. Diafinku mám pouze na jinak nezvladatelné jasové rozdíly.
Jinak dělám většinu krajinek s 510 Pyro a na aťas mám FX10tku.
  • 0

#36 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 19 červenec 2012 - 17:16:25

mám takú jednu blbú otázku, ale snáď mi niekto poradí. Kamarát mi dal borax, dal mi plnú krabičku, v ktorej býva kazeta filmu 35mm, neviete koľko to môže byť gramov boraxu, nemám doma váhu, čím by som to odvážil, koľko je tam boraxu. Diky.
  • 0

#37 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 19 červenec 2012 - 17:30:57

mám takú jednu blbú otázku, ale snáď mi niekto poradí. Kamarát mi dal borax, dal mi plnú krabičku, v ktorej býva kazeta filmu 35mm, neviete koľko to môže byť gramov boraxu, nemám doma váhu, čím by som to odvážil, koľko je tam boraxu. Diky.


Ze zvědavosti jsem to zkusil: 30g
  • 0

#38 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 19 červenec 2012 - 18:46:05

diky za skúsenie, to som potreboval, máš to u mňa :mrgreen:
  • 0

#39 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 21 červenec 2012 - 14:01:06

tak som si namiešal doma dvojlázňovku z ID11, chcem sa pobaviť s nejakými nočnými fotkami, bude sranda :mrgreen:
  • 0

#40 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 23 červenec 2012 - 18:12:53

Ahojte, dalo by sa s týmito dvojroztokovými vývojkami fungovať aj tak, že po namočení do roztoku A, kde sa nevyvoláva sa ide do roztoku B, kde sa vyvoláva, potom prerušiť resp. opláchnuť vodou a zase ísť do roztoku A a potom do roztoku B a takto riadiť prípadne krytie resp. kontrast?

alebo krytie ovplyvniť radšej zložením roztoku B?
  • 0

#41 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 červenec 2012 - 18:44:01

hledej, pan Pentaxista něco podobného zkoumal a psal o tom tu někde v článku či nějakém fóru už před nějakým časem.
  • 0

#42 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 23 červenec 2012 - 19:11:40

Asi pred hodinou som vybral z vývojnice Acrosa stovku, fotil som na neho v noci, kontrastné fotky so svetelnými zdrojmi. Negatív vyzerá celkom k svetu podľa mňa, vyzerá byť menej krytý, ale pri vyrovnávajúcej vývojke som ani nečakal, že to bude veľmi kryté.

Vývojku som urobil z ID11, tak, že som sáčok A rozpustil do 500ml destilky a sáčok B do 1000ml destilky, do 500ml roztoku A som pridal 250ml roztoku B, upravil pH roztokom kyseliny citrónovej a dolial destilkou na 1l

z roztoku B som odlial 500ml a dolial na 1l destilkou a do toho som dal plnú krabičku z filmu 35mm boraxu (nevážil som, ževraj by to malo byť cca 30g).

Takže zloženie ak ID11 obsahuje toto
metol 2g
siřičitan sodný bezvodý 100g
hydrochinon 5g
dekahydrát tetraboritanu disodného (borax) 2g

podľa kariet bezpečnostných údajov by v prášku A mali byť iba vyvolávače - metol, hydrochinón a v prášku B ostatné

roztok A
metol 2g
hydrochinón 5g
siričitan sodný bezvodý 25g
borax 0,5g
pH roztoku 7,05

roztok B
siričitan sodný 50g
borax cca 31g

roztok B mi vznikol ružovej farby, neviem úplne prečo, možno ID11 v prášku obsahuje niečo ako indikátor napr. toho, že je zásaditá alebo niečo - samozrejme negatív po ustálení a vypratí má podložku akú má mať a nie je ružová :mrgreen: tak som sa trocha pobavil s takouto vývojkou, nechcelo sa mi kupovať a vážiť chemikálie :-P
  • 0

#43 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 23 červenec 2012 - 21:28:57

V prvom rade si treba uvedomiť, že komerčná ID11 sa nerovná D76 a tá sa nerovná pôvodnému receptu na D76. Sú podobné, ale nie identické. V roztoku A vyššie uvedeného zloženia už vyvolávanie prebieha, pretože metol nepotrebuje zásadité prostredie k činnosti (ak sa mýlim, opravte ma). Môj názor je taký, že dvojlázňovky používať také, aké sa predpisujú a neskúšať ich vyrábať z drahých komerčných vývojok. Samozrejme, rozhodujúci je výsledok a Váš osobný vkus. Ja napr. neviem prísť na chuť pyrovývojkám. Stále mi vypáli kontrast a treba pri zväčšovaní veľmi mäkčiť, ale to neznamená, že sú zlé. Jednoduucho nemám odladený proces.
  • 0

#44 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 23 červenec 2012 - 21:52:59

s tým zložením je to možné, ale podla MSDS je v part A je naozaj metol a hydrochinon, ja som to chcel iba skúsiť, lebo chemikálie nemám nakúpené a toto mi prišla ako možnosť a skúšaniu sa medze nekladú, či prebieha vyvolávanie pri pH 7 s metolom a hydrochinónom neviem, rád sa podučím niečo v tejto oblasti, bol to iba taký pokus, ale zistil som, že funguje s nejakým výsledkom
  • 0

#45 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 23 červenec 2012 - 22:00:36

ale podľa článku čo mám tak metol funguje už v mierne alkalickom prostredí, neviem, či pH 7 ho už aktivuje a stačí aby tam bolo 25g siričitanu a hydrochinón v spojení s metolom dokáže fungovať tiež v slabej až strednej alkalite.
  • 0

#46 Gusto

Gusto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 5

Publikováno 13 leden 2014 - 15:42:01

Nedávno jsem hledal postup, jak na fomu 400 35mm pushovanou na 800. Nakonec jsem si namíchal vlastní recept doulázňovky, proč nezkusit něco nového... Sice o tom píšu na vláknu Foma 400, ale dále jsem experimentoval s myšlenkou, zda je možné mít univerzální lázeň A a pár či několik speciálních lázní B za účelem manipulace se strmostí a jemnozrnností v souvislosti s použitým filmem, a to už patří sem. Tady je pokusný recept (vždy g na 1l):

lázeň A:
metol 4
fenidon 0,2
hydrochinon 4
bromid draselný 1
siřičitan sodný 60
kys. boritá 1

lázeň B var. 1:
siřičitan sodný 40
borax 10

lázeň B var. 2:
uhličitan sodný 40
bromid draselný 1

Pozn. k lázni A:
Poměr metol a hydrochinon je 1:1 s cílem spíše měkké gradace (ve srovnání s klasickým poměrem v ID-11).
Siřičitan sodný: množství 100g/l je rozděleno mezi A a B var. 1.
Jelikož siřičitan sodný jé zásada (9-10 v koncentraci 50g/l), tak hlavně metol by měl být aktivní již v lázni A, tedy časem pobytu exponovaného filmu v A se může ovlivnit volání, více na:
http://www.largeform...y.info/twobath/

Pozn. k lázním B:
Siřičitan a borax jsou mírné zásady (9-10 a 9,2 na 50g/l), takže teoreticky by měl být negativ měkký, siřičitan v B by opět teoreticky měl ovlivnit vzhled zrna.
Uhličitan sodný je silnější zásada (11,2 na 50g/l), takže větší kontrast.

Cíl tohoto nedokonalého experimentu je:
- vliv zásaditosti (nebo koncentrace zásad) lázně B na výsledný kontrast
- vliv siřičitanu sodného v lázni B na zrno

Výsledek (foma 400@800):
5min v A a 5 min v B var. 1:
- negativ spíš míň krytý
- výborná gradace
- zrno malé, neartikulované
- spokojenost s výsledkem, sneslo by to více času v A pro větší krytí negativu

6 min v A a 4 min v B var. 2:
- neg. krytý dostatečně (navýšení času v A)
- kontrast větší ve srovnání s var. 1 (silnější zásada B var. 2)
- příjemně artikulovanější zrno (absence siřičitanu v B var. 2)

Nedovolil bych si vyvozovat obecnější závěry, ale vliv tam evidentně je. Pokud jsem v něčem mystifikoval, prosím zkušenější o opravení. V obou případech byl výsledek pro mne příjemným překvapením. Nejsem zastáncem nějakého přemrštěného pokusničení, plýtvání časem i materiálem, ono je nejlepší mít tu jednu babu a s tou to táhnout v dobým i zlým... a hlavně to s ní umět jako ve Zkrocení zlé ženy. Experimenty s lázní B mohou být příjemným zpestřením jinak fádního života s lázní A.

Dvoušichtovkám zdar!
  • 1

#47 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 20 únor 2016 - 12:22:40

Ahoj, kupoval v posldnej dobe niekto Diafine? Ak ano, tak kde? Ma niekto info? Jedine, co som nasiel je fotoimpex a amazon. Dik za pripadne info..
  • 0

#48 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 20 únor 2016 - 12:29:10

scart.sk ?


  • 0

#49 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 20 únor 2016 - 13:42:55

Ten fotoimpex nie je dobry?


  • 0

#50 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 20 únor 2016 - 21:34:35

Ten fotoimpex nie je dobry?

Bol by v poho az na brutalne postovne
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních