Přejít na obsah


Fotka

MG vývojka?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
42 odpovědí na toto téma

#1 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2009 - 12:53:15

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, v čem se liší různé MG vývojky a která se vám nejvíce osvědčila? Já jsem doteď nevyvolával v ničem jiném než v Ilford MG (vlastně všechny chemie používám od ilfordu). Teď jsem však veškerou chemii zdělal a chtěl bych vyzkoušet něco jiného. Voni ta Ilfordí chemie bude určitě dost drahá, ne? Když si vezmu, co chtěj za papíry...
  • 0

#2 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 březen 2009 - 13:00:56

co se týče ceny, zrovna pozitivní vývojky jsou celkem v pohodě
  • 0

#3 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 březen 2009 - 13:04:16

Mně osobně přijde, že s vývojkama na současnejch papírech nemá moc smysl laborovat. Jediné podle čeho vybírám je barevná teplota a cena/výdrž. Mám tedy studenou, neutrální a teplou vývojku a to: Amaloco 2002, Amaloco 6006, Tetenal Wariospeed W. Všechny tři mají výdrž dobrou a ceny také slušné (vzhledem k ředění). Hloubku černé neřeším, myslím si, že to je spíš v papírech. Jediné další kritérium, které bych zahrnul je štrnost k životnímu prostředí. Ale nevím, kde takovou Amaloco 8008 sehnat.
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 březen 2009 - 13:18:31

Nejraději mám fomu GD-L. Má neuvěřitelnou výdrž (klidně ji nechám týden v misce nalitou a stále pracuje, nejlepší je druhý den) koncentrací se dá velmi dobře řídit kontrast a celkově mi přijde, že tak nějak dává fotkám dost šťávu....
  • 0

#5 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 19 březen 2009 - 13:36:28

dá se ilfordí MG vyvolávat i normální papír?
v komoře co nás ji sdílí víc, tak tam po jednom borcovi zůstala půlka flašky ilford multigrade s nápisem ať to někdo adoptuje... stojí to tam odhadem rok
  • 0

#6 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 březen 2009 - 13:48:27

v pohodě.... pokud už není hnědá jak kofola :)
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 březen 2009 - 13:48:55

Dá, ale tahle už asi bude zkažená....
  • 0

#8 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 březen 2009 - 13:57:50

multigrade vydrží opravdu dlouho
  • 0

#9 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 19 březen 2009 - 14:36:07

aha, neco delam spatne. ten muj 3/4 roku stary multigrejd uz je temer jako kofola a furt jede. asi bych mel ty kontakty vyhodit....
(pro upresneni - vzdy jen doleju, co pri predchazejici seanci vypily baryty)
  • 0

#10 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 březen 2009 - 14:58:39

já mluvil o koncentrátu, pokud je tento hnědý jak kofola, bude asi v pytli....
.... mě se to stalo se PQ universál. Nevydržela tak dlouho jako Multigrade... :-)
  • 0

#11 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 19 březen 2009 - 17:03:50

...jo,jo i když na flašce píšou ilfordi spotřebujte po naředění do 24 hodin, nepodléhejte panice, určitě jí nevylejvejte, vydrží oravdu dlouho. Co si pamatuju, tak někdo psal že koncentrát už mu tekl jako med a pořád fungoval. Osobně mám namíchanej litr a půl a dolejvám novou až když jí vytahám papírama.
  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 březen 2009 - 18:05:42

Mně osobně přijde, že s vývojkama na současnejch papírech nemá moc smysl laborovat. Jediné podle čeho vybírám je barevná teplota a cena/výdrž. Mám tedy studenou, neutrální a teplou vývojku a to: Amaloco 2002, Amaloco 6006, Tetenal Wariospeed W. Všechny tři mají výdrž dobrou a ceny také slušné (vzhledem k ředění). Hloubku černé neřeším, myslím si, že to je spíš v papírech. Jediné další kritérium, které bych zahrnul je štrnost k životnímu prostředí. Ale nevím, kde takovou Amaloco 8008 sehnat.


Šetrnost k šivotnímu prostředí? Snad před vylitím pořádně rozředím, a je hotovo. To by mohl za chvíli někdo nabádat, aby se všechny roztoky nosily no sběrného dvora :-) .
  • 0

#13 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 březen 2009 - 18:12:47

... To by mohl za chvíli někdo nabádat, aby se všechny roztoky nosily no sběrného dvora :-) .


Tak to je samozřejmost. Nebudu dávat Bursíkovi záminku, aby ještě víc znepříjemňoval nám temnkomorníkům život.
  • 0

#14 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 březen 2009 - 18:41:29

Taky jsem zkoušel Ilford multigrade, kterej byl v koncentrátu lehce hnědě zbarvenej. Fotky vypadaly jako vždycky, žádný mapy nebo fleky, tonálně se chovala jak jsem byl zvyklej.

Jinak roztoky by neměly přijít do odpadu, jsou fakt toxický, hlavně selenové tónovače. Ředěním se vůbec nic nevyřeší, všechno absotutní množství tím tak jako tak přijde do vody. Je třeba si uvědomit, že čistírny odpadních vod jsou technologicky především k odstraňování organického znečištění biologickou oxidací (bakteriemi). Ty větší maj i čistcí stupně na základní anorganiku, především dusičnany a fosfáty. Složitější toxický látky jima často beze změny procházej, rovnou do řeky.
  • 0

#15 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 20 březen 2009 - 16:43:15

Já používám Ilford MG bez problému 14dní.Celou tu dobu ho mám ve skleněným slotu,který když nepracuju,je zakrytý sklem.Je tam sice asi tak 3 cm prostoru pro vzduch,ale i tak vydrží.Myslím, že by vydržel i déle,ale pak už dolévám nebo měním kvůli nízké hladině pro papír.
  • 0

#16 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 březen 2009 - 21:01:14

Oscar: Nemáte tušení, co se s těma věcma děje ve sběrném dvoře?
  • 0

#17 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 březen 2009 - 21:51:17

Nojo, ale takhle bychom mohli zpochybnit cokoliv. Samozřejmě, že to zaleží na poctivosti konkrétního člověka. Jako všechno... jako argument pro vylévání veškerejch chemikálií do odpadu neberu.
  • 0

#18 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 březen 2009 - 21:53:46

Jo aha, pardon, to nebylo myšleno jako pochybnost, nevšim jsem si toho otazníku :-). No oni by to měli dát k zneškodnění buď k výrobci, nebo odpadové firmě, která má autorizaci k zneškodnění těchhle odpadů...
  • 0

#19 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 21 březen 2009 - 12:05:25

Oscar: Nemáte tušení, co se s těma věcma děje ve sběrném dvoře?


Tohle by mne taky dost zajímalo. Tedy přesněji zajímala by mne převažující realita ne všeobecná teorie. Extrapolací zkušeností z fungování jiných podobných institucí v této naší domovině, bych si skoro tipnul, že to naředí a vylejí do kanalizace... :!:
  • 0

#20 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 březen 2009 - 12:47:48

taky začínám uvažovat, že to budu lejt do kanálu
všechno
neměl by v tom bejt takovej problém a nebudou mi konečně doma strašit ty lahve
ale jednu věc před vylitim udělám určitě - dostanu stříbro z ustalovače, to je totiž fakt svinstvo
asi elektrolyticky
pak už je i ustalovač celkem neškodná chemikálie.... celkem.... no co, když se může odpad čistit koncentrovanym louhem nebo sírovkou :!:
  • 0

#21 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 březen 2009 - 12:03:47

Ahojte,
otvorím po nejakej dobe znovu toto staršie vlákno..Skúsenejší nech mi prepáčia, mám jednu otázku:

Vedeli by ste mi poradiť kontrastnejšiu MG vývojku, bežne dostupnú?

Prečítal som už celé fórum, vyzerá to, že odpoveď nebola jednoducho napísaná, prípadne to treba riešiť pridaním chemických zlúčenín, na čo si ja celkom netrúfam, proste asi mi nič iné nezostáva, než sa spýtať v duchu "líná huba, holé neštěstí" :wink:

Zatiaľ používam Ilford MG, a minule som sa dostal do fázy, že ani MAG na max (farebná hlava) mi už nepomohlo..stále trochu šedivky. Som začiatočník, komoru tak pol roka, tak prax ešte stále "pokulháva"... Zrejme mám nekontrastný negatív (bolo aj šedivo, zimne, aj sa ešte učím volať).

Odkázaný som na bratislavské fotopredajne, resp. možno z netu voľačo, bežne dostupnejšie.

Keby ste mi vedeli poradiť buď priamo výrobok alebo fintu, budem rád, dík,

Ď.
  • 0

#22 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 březen 2009 - 12:10:29

Foma GD-L
kontrast se řídí ředěním
  • 0

#23 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 březen 2009 - 12:13:17

Gorgi dík,
to bola rýchlofka :wink:
  • 0

#24 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 březen 2009 - 12:48:50

poznas obchod ScArt v Bratislave? Tak tam zajdi a kup vyvojku Calbe N113. Web maju na www.scart.sk
  • 0

#25 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 březen 2009 - 13:21:54

hej, poznam, mam u nich uz daco objednane, dik.
  • 0

#26 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 březen 2009 - 14:15:06

Gorgi,
že som taký smelý ešte - odkiaľ si ju zohnal, tú GD-L? Ani Foma ju na e-shope nemá, hmm.. Alebo existuje nejaká tajná distribučná sieť? :)
  • 0

#27 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 14:26:24

Gorgi,
že som taký smelý ešte - odkiaľ si ju zohnal, tú GD-L? Ani Foma ju na e-shope nemá, hmm.. Alebo existuje nejaká tajná distribučná sieť? :)

V e-shopu není. Napiš jim objednávku mailem. GD-L se distribuuje v 1l flaškách a pak v kanystrech, tuším. Jedna flaška je za cca 70,-
  • 0

#28 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 březen 2009 - 14:38:09

Paráda, dík!
Som vedel, že v tom bude mafia a černota (čti temnota).
  • 0

#29 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 březen 2009 - 14:39:46

Já ji kupoval u pana Šilara v jeho e-shopu www.nakoukni.cz/fotos
dobrá cena, rychlá expedice, doporučuju...
  • 0

#30 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 14:43:02

Já ji kupoval u pana Šilara v jeho e-shopu www.nakoukni.cz/fotos
dobrá cena, rychlá expedice, doporučuju...


Jo, pravda, taky u něj nakupuju a nenapadlo mě to. Hlava děravá...:)
  • 0

#31 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 3 srpen 2009 - 09:11:52

Kolegové, co o tom víte. Včera, tedy 2.8. jsem byl u Škody pro Amaloco 6006 a tam mi prodavač řekl, abych si vzal víc, protože Amaloco končí.

Tak když jsem se začal zajíždět na nějakou chemii ... , to je binec.
Zdařec Luigi :evil:
  • 0

#32 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 3 srpen 2009 - 13:34:21

Kolegové, co o tom víte. Včera, tedy 2.8. jsem byl u Škody pro Amaloco 6006 a tam mi prodavač řekl, abych si vzal víc, protože Amaloco končí.

Tak když jsem se začal zajíždět na nějakou chemii ... , to je binec.
Zdařec Luigi :evil:


tak se na Amaloco vyprdni a koupej v MG Ilford - je to parádní vývojka
  • 0

#33 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 srpen 2009 - 13:48:17

Také myslím, že nemá moc smysl se na konkrétní pozitivní vývojku příliš vázat. Osobně jsem s Amaloco 6006 i 2002 velmi spokojený (hlavně s cenou a výdrží), ale pokud jí Škoda přestane prodávat je zde pořád velká nabídka jiných.

Nevím nic o tom, že by Amaloco úplně končili. Spíš je Škoda definitivně přestane dodávat.

Pokud vím, zrušili ale produkci negativní vývojky AM50/AM20, která je ovšem naopak velmi specifická a tedy i těžko nahraditelná.
  • 0

#34 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 únor 2010 - 16:53:22

Nejraději mám fomu GD-L. Má neuvěřitelnou výdrž (klidně ji nechám týden v misce nalitou a stále pracuje, nejlepší je druhý den) koncentrací se dá velmi dobře řídit kontrast a celkově mi přijde, že tak nějak dává fotkám dost šťávu....


Ahoj, mozes mi prosim ta napisat nieco o riedeni GD-L?
Dnes som si bol po nu a na nej je napisane riedenie 1+2 az 1+5.
Rad by som kontrast riadil mg filtrami, nie pridavat este dalsiu premennu ...
Jednoducho chcem pouzivat konstantne riedenie.
Dik za tipy.
  • 0

#35 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 únor 2010 - 17:01:19

Já používám 1+4. Ani už nevím proč. Asi proto, že je to tak akorát :) Kontrast taky řídím filtrováním...

Jo, k té výdrži. Zrovna minulý týden jsem si řekl, že ten tisíciletej roztok, už vyměním. Docela jsem se podivil, jak mi čerstvý roztok hodil úplně jiný fotky. (pro stejnou fotku jsem musel změnit gradaci i čas) Takže si to asi chce občas zkontrolovat i když to dál vesele vyvolává.... (asi si zvolím kontrolní ústřižek pro porovnávání...)
  • 0

#36 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 únor 2010 - 17:10:43

Já používám 1+4. Ani už nevím proč. Asi proto, že je to tak akorát :) Kontrast taky řídím filtrováním...

Jo, k té výdrži. Zrovna minulý týden jsem si řekl, že ten tisíciletej roztok, už vyměním. Docela jsem se podivil, jak mi čerstvý roztok hodil úplně jiný fotky. (pro stejnou fotku jsem musel změnit gradaci i čas) Takže si to asi chce občas zkontrolovat i když to dál vesele vyvolává.... (asi si zvolím kontrolní ústřižek pro porovnávání...)


diky :roll:
certvym roztokom myslis asi namiesanu vyvojku, ze ...
nestaci pred volanim dorobit trosku cerstvej a doliat do pouzitej?
tak to robim teraz napriklad :lol:
  • 0

#37 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 únor 2010 - 17:31:20

ano, ano, čerstvá GD-L mi dává kontrastnější snímky (s hlubší černou) a vyžaduje kratší expozici než použitá. Ředím taky 1:4. takový psychologický kompromis :roll:. Možná je to jenom náhoda, ale přijde mi, že taky dost záleží na teplotě. Studená se chová jako vyčerpaná (pomalá, slabá).
  • 0

#38 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 únor 2010 - 17:33:54

gdl je dobrá, ale právě proto, že se může chovat různě bych na začátek zvolil nějakou "konfekční" vývojku na mg papíry
on se ten koncentrát nezkazí a dá se vytahnout za měsíc, dva
běžné vývojky - ilford, amaloco, tetenal
u ilfordu 30,- za litr pracovního roztoku? jednou týdně se to dá vydržet
jinak regenerace přilitím koncentrátu - používám a taky mi funguje u pozitivních vývojek
  • 0

#39 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 únor 2010 - 17:34:21

...
nestaci pred volanim dorobit trosku cerstvej a doliat do pouzitej?
tak to robim teraz napriklad :roll:


takto jsem to dělal před mnoha lety, ovšem s jinou vývojkou než GDL.... na pozitivní vývojku jsem měl 2 lahve po 5l, na ustalovač taky... po každém vyvolávání jsem použité nalil zpět do "pracovní" lahve a doplnil vycejbrané a odpařené čerstvou ze zásobní lahve až po hrdlo... a tak pořád dokolečka, až čerstvá došla, pak jsem teprve vážil a míchal novou... to stejné s ustalovačem. Když jsem v jedné dávce dělal moc fotek (svatby, velká cena, PT apod.), tak jsem doplňoval vydatněji.
  • 0

#40 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 únor 2010 - 17:36:37

Jo, na teplotě určitě záleží. Nedávno nějak nejela, změřil jsem teplotu, zjistil jsem, že má patnáct stupňů, tak jsem ji ohřál - trochu jsem to přehnal, měla asi 28 :) a vyvolávalo to úplně jinak...

krilo - tohle jsem praktikoval s tím tisíciletým roztokem. Já osobně si myslím, že je lepší mít pod rukama roztok o jasném ředění a stáří, než tohle dolívání, páč zas takový peníze to nestojí... Ale dost lidí dolívá - záleží zasejc na vkusu každého...
  • 0

#41 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 únor 2010 - 17:44:13

Já osobně si myslím, že je lepší mít pod rukama roztok o jasném ředění a stáří, než tohle dolívání, páč zas takový peníze to nestojí... Ale dost lidí dolívá - záleží zasejc na vkusu každého...


právě z toho důvodu, že mi čerstvá vývojka vyvolávala jinak než polovyčerpaná nebo už nadoraz a občerstvovaná pracovala furt stejné, jsem regeneroval. po delší době už bez proužkových zkoušek, "by oko" se dalo trefit až na výjimky blbě exponovaných políček i s papíry různého kontrastu do stejného výsledku.
  • 0

#42 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 únor 2010 - 18:08:02

Mno, na druhou stranu, zapoměl jsem napsat, že na vývojku mám pětilitrovej kanystr, do kterýho po práci v komoře slejvám, takže ono než se vyčerpá těch pět litrů, chvilku to trvá... (a samozřejmě tam taky občas trochu čerstvé občas cmrndnu...)
  • 0

#43 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 10 prosinec 2010 - 10:37:08

Dotaz...můj Ilford MG už má barvu kofoly :) a i když fotky pořád lezou a kolegové zde píšou že to je ok..zdá se mi že zčernání není jak by mělo být..černá prostě není černá...na druhou stranu je mi líto půl té flašky vyhodit....lze nějak vyřešit??? třeba méně naředit?? resp. zvýšit koncentraci???
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních