Přejít na obsah


Fotka

Získávání Ag z použitého ustalovače


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
88 odpovědí na toto téma

#51 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 leden 2011 - 00:04:35

navrhuju ustanovit odbornou komisi pro získávání stříbra z ustalovače elektrolýzou.

chemik (nebo někdo jiný, znalý) odhadne potřebné vybavení, já jsem schopnej vyrobit zdroj (střídavej i stejnosměrnej, jenom mi řekněte napětí a proud, nebo aspoň vnitřní odpor), ustalovače se tu po republice najde taky dost, nějaký uhlíkový a nerezový elektrody by snad též někdo splašil... s čistotou bych si zatim nelámal šišky, hlavně když se to bude lesknout, ne? :)

a pak z toho budeme třeba dělat šperky. a nebo se to promění do podoby pár flašek piva a nazdar. hlavně to nelejt do kanálu :)
  • 0

#52 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2011 - 01:48:12

Krakene, a už jsi zkoušel tu tvoji sračkolu přepálit?
  • 0

#53 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 leden 2011 - 02:03:17

navrhuju ustanovit odbornou komisi pro získávání stříbra z ustalovače elektrolýzou.

chemik (nebo někdo jiný, znalý) odhadne potřebné vybavení, já jsem schopnej vyrobit zdroj (střídavej i stejnosměrnej, jenom mi řekněte napětí a proud, nebo aspoň vnitřní odpor), ustalovače se tu po republice najde taky dost, nějaký uhlíkový a nerezový elektrody by snad též někdo splašil... s čistotou bych si zatim nelámal šišky, hlavně když se to bude lesknout, ne? :)

a pak z toho budeme třeba dělat šperky. a nebo se to promění do podoby pár flašek piva a nazdar. hlavně to nelejt do kanálu :)


Nedal by se použít zdroj od nějakého malého elektrického spotřebiče (nabíječka na mobil...) vhodného napětí doplněný příslušným odporem? Sice pak elektrolýza zabere víc času kvůli malému proudu, ale zas těchto zdrojů se asi všude válí spousta.
  • 0

#54 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 leden 2011 - 02:14:17

Pokud si doma nechcete tavit šperky, nebo něco podobného s práškovým Ag a stačí vám hřejivý pocit v srdci, že do přírody nepouštíte toxické Ag ionty, mohla by vás zajímat tato možnost. Jde o to, že v roztoku ustalovače jsou disociované stříbrné kationty Ag+ a ty lze jednoduše vysrážet sulfidem sodným.

Vypadne černá sraženina sulfidu stříbrného, který padá ke dnu nádoby a potom jednoduše slejete vodu (=dekantace), tohle opakujete alespoň třikrát a snecháte někde v teple vyschnout, dřív tenhle "stříbrný kal" vykupovala firma Safina.
Ve vyčerpaných ustalovačích se obvykle nachází 3 - 5g stříbra.
Na jeden litr ustalovače přijde přibližně 3-4 g sulfidu sodného, ten přidávejte do ustalovače někde venku, kvůli zápachu a nejlépe rozpuštěný předem v troše vody.


Není mnohem jednodušší nalít do kýble s železem/zinkem...? Vyloučí se kovové stříbro, zbytek kovu se na konci dá odstranit vhodnou kyselinou.

V USA se na téhle bázi údajně dělaly komerční "odstříbrovače" ustalovačů, člověk si koupil nádobu s železnou vlnou, nalil tam ustalovač, nechal den stát, vylil, po čase se to prý dalo poslat zpátky a na oplátku se na účtu objevily nějaký dolary. Někde o tom byla diskuze.
  • 0

#55 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 28 leden 2011 - 11:09:20

no tak esli to je zluty a ani na svetle to nehnedne, neb na svetle by se mohlo nejaky to kovovy stribro z toho vyredukovat, tak bych to oznacil za siru z thiosiranu a s klidem vyhodil.

No, kolik stribra v tom ustalovaci muze byt? 2g/L ? pak by to bylo 400g stribra...pri cene 600euro za kilo, by to snad i stalo za nejaky homemade. Ty zelezny piliny jsou asi nejsnazsi cesta. Pri elektrolyze by se to zasejc nemuselo cistit.

Tak dve nerezovy elektrody do plastovyho sudu a zdroj. Zkusim nekam mrknout na napeti. Musi se to udelat tak aby se vylucovalo jen stribro, nechceme ani elektolyzu vodu ani vytvared sulfid. Nerez by mela byt kvalitni, nejaka 316ka.
  • 0

#56 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 28 leden 2011 - 11:24:07

Takze 2-5 voltu, podle vzdalenosti elektrod. Proudovou hustotu pomalu zvysovat tak aby se vylucovalo ciste stribro, kdyz se to prezene zacne stribro cernat. Ke konci, kdy v roztoku zbyde pod 0.1-0.5g/l to zacne cernat taky. Pak se to musi zastavit. Jinak je tu hazard s tim sulfanem - sirovodikem, takze vetrat, a nesmrdet. Pozor je stejne jedovaty jako kyanid! nastesti to smrdi jak certova zumpa uz ve stopovych koncentracich.

Pokud je tam i rychloustalovac, muze se vyrobit i amoniak (cpavek).
Tak zacit na par 20-50mA. Sakrys nikde nemuzu najit nejaky osvedceny hodnoty... :) ale kdyz se to nejdiv ozkousi v malym, muzete merit napeti a proud a pak to prenest do sudovy velikosti nebude problem.
  • 0

#57 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 28 leden 2011 - 13:14:02

Vložený obrázek

no to skutecny napeti zalezi na vzdalenosti elektrod, delal bych to pomalu protoze pohyblivost molekul v komplexech nebude nic moc. Michadlo to urychli. Z toho thiosiranu asi vznikne oxid siricity a kolidni sira v podobe zlute sracky, aspon myslim.

Pro prenos z maly nadoby do sudovy velikosti je dulezita ta proudova hustota - ampery na plochu elektrody. Potrebne napeti se zmeni, pokud se zmeni vzdalenost elektrod nebo vodivost roztoku.

Vic nevim, musela by se teorie uvest do praxe a ozkouset to. Hlavne to prosim zkousejte na dobre vetranem dvorku a na svou zodpovednost ;-D
  • 0

#58 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 leden 2011 - 13:44:30

[quote name="Chemik"]Takze 2-5 voltu, podle vzdalenosti elektrod. Proudovou hustotu pomalu zvysovat tak aby se vylucovalo ciste stribro, kdyz se to prezene zacne stribro cernat. Ke konci, kdy v roztoku zbyde pod 0.1-0.5g/l to zacne cernat taky. Pak se to musi zastavit. Jinak je tu hazard s tim sulfanem - sirovodikem, takze vetrat, a nesmrdet. Pozor je stejne jedovaty jako kyanid! nastesti to smrdi jak certova zumpa uz ve stopovych koncentracich.

Smrdí to fakt pekelně, mám to ověřený :) Coby žák 8. třídy jsem se jal elektrolyzovat stříbro z ustalovače. trafo na 24V, dioda, elektrody ze šroubováků, flaška od okurek, to přece musí vyjít ! Jakmile začaly vystupovat bublinky nastala evakuace. Takže jestli někoho napadne pokusničit třeba s autonabíječkou, tak venku a nestůjte po větru. Ale jakejsi černej šůrvajz z toho fakt vypadnul. Naopak je hezký hodit do ustalovače kousek měděnýho drátu a pár dní nechat být, chlupy co na něm narostou vypadají prima.
BTW Nechcete někdo koupit ten elektrolyzér z bazaru a rozjet živnost: "Za stovku na hodinu si elektrolyzujte co hrdlo ráčí ! " :)
  • 0

#59 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 leden 2011 - 17:42:45

Co se týká elektrolytického získávání Ag. Napětí kolem 1.5V, proud dle velikosti elektrod. Optimálně někde kolem 300 až 500 mA na decimetr katody. Stejnosměrně, to je jasný. Jde ještě o jednu věc. Na jakou elektrodu se bude Ag vylučovat. Na mědi to poměrně dost drží, tu bych vynechal. Na stříbře to vytváří skoro homogení povrch. Ideálně železo, nebo resp nerez.
Ovšem co se získá, není to žádnej šlágr. Pár g z litru, cena za g Ag, návratnost prvotní investice?
To radši do toho hodím pár 10kč mincí a rozdám je v okolí..... A ustalovač odevzdám s popisem do sběrny nebezpečného odpadu.
  • 0

#60 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 leden 2011 - 18:39:12

Chemiku, díky! velké díky!
konečně to někdo trochu jasnějc popsal.

mám teď před sebou ještě jednu velkou zkoušku, ale složit malej zdroj kolem 2-3 V do 1 A s nastavitelnym proudovym omezením by neměl být problém, tak to zkusím během jara dát dohromady.
bohužel použitej ustalovač, co jsem tu měl, jsem minulej podzim na přání rodičů odvezl do sběru, páč jim těch asi 20 x 2 l plastovejch lahví u mě v pokoji vadilo (můj pokoj, sakra!).
do té doby snad něco vyzískám (moc jsem teď nefotil) a budu tu legraci moct na chalupě zkusit.

poznámka - ta elektroda, kde se bude vyločovat stříbro, bude z nerezu, to chápu - ta druhá by měla být spíše z uhlíku, ne? a nebo je to buřt? a jak s vzájemnou plochou elektrod - nebude mít negativní vliv rozdílná plocha anody a katody?
přiznám se - elektrolityckým reakcím opravdu nerozumím.
  • 0

#61 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 leden 2011 - 20:10:56

a nejsem debil?

vždyť by se na to vlastně víc hodil (regulovatelnej) proudovej zdroj... což navíc situaci vlastně i zjednodušuje.)
  • 0

#62 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 leden 2011 - 21:01:38

No, hlavně, abyse ta elektroda nerozpouštěla. Zdroj bych si představoval z nějakýho běžnýho stabliku posílenýho výkoňákem.
  • 0

#63 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 29 leden 2011 - 13:00:57

Nerezova elektroda by mela stacit. Uhlikova muze byt ale asi nesezenes tak cisty uhlik. Plocha je lepsi vetsi ale zalezi taky na mnozstvi stribra a taky velikosti nadoby. Mala elektroda povede k pomalejsimu procesu - rychlejsimu vycerpani roztoku v okoli, pak bys k zachovani proudu musel zvysit napeti coz by vedlo k vylocovani sulfanu a zcernani stribra. Nejpomalejsi proces bude difuze komplexnich sloucenit stribra v okoli elektrody. Urychli se to tim michanim.

Pak tu elektrodu muzete vzit a zapojit obracene v roztoku AgNO3 s dusicnou a jeste jednou precistit rozpustenim, pak uz by melo byt stribro velmi ciste - tj. stribrne :roll:
  • 0

#64 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 leden 2011 - 14:40:05

no jasný - vždyť už jsem to někde četl - nerezovej hrnec to chce...
  • 0

#65 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 18 únor 2011 - 16:11:34

Svého času jsem taky stavěl elektrolyzér a nejlepší uhlíkové elektrody seženete v obchodech s materiálem pro svařování. Jmenuje se to "drážkovací elektroda" a je to tyčka čistého uhlíku pokryta mědí, která jde velmi snadno oloupat. Když to ustrouháte do špičky, tak je z toho perfektní tužka s tuhou o průměru asi centimetr :lol: cena bývá velmi lidová
  • 0

#66 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 únor 2011 - 17:08:26

a nejsem debil?

vždyť by se na to vlastně víc hodil (regulovatelnej) proudovej zdroj... což navíc situaci vlastně i zjednodušuje.)


Proudovej zdroj ano, ale s rozumným omezením napětí. Zapojení je vcelku triviální, kdysi jsem to používal k postříbřování měděných součástí......
  • 0

#67 Alexi

Alexi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 prosinec 2013 - 13:16:33

Ahoj všichni chemici.

Nemáte náhodou doma zbytečný použitý ustalovač ve větším množství? Rád bych něco yyzkoušel........
  • 0

#68 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 14 leden 2016 - 20:52:31

tak trochu oftopík, ale:

a) film lze ustálit v roztoku s obsahem max. 8-10 g/l Ag.
B) RC papír lze ustálit v roztoku s obsahem max. 4-6 g/l Ag.
c) baryt lze ustálit v roztoku s obsahem max. 2 g/l Ag.
d) pro archivní stálost a maximální kvalitu je při ustalování barytu doporučeno používat roztok s maximálním obsahem 0,5 g/l Ag.

http://www.apug.org/...html#post855185

baj teh vej je to docela zajímavej artikl (na tom apugu)...

hodně staré vlákno, ale nedá mi to:

 

Když budu ustalovat baryty na archivní stálost, vyčerpám ustalovač pouze minimálně a tak by teoreticky šel použít dále na ustalování RC nebo filmů.

Zkoušel to někdy někdo, ustálit film v ustalovači předtím použitém na papíry? Napadají někoho nějaká rizika?

 

Mě snad jenom to, že z papírů se mohou uvolňovat vlákna, která by se mohla chytit na filmu - možná by tu ale stačila filtrace...?


  • 0

#69 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 14 leden 2016 - 22:28:28

 

...

hodně staré vlákno, ale nedá mi to:

 

Když budu ustalovat baryty na archivní stálost, vyčerpám ustalovač pouze minimálně a tak by teoreticky šel použít dále na ustalování RC nebo filmů.

Zkoušel to někdy někdo, ustálit film v ustalovači předtím použitém na papíry? Napadají někoho nějaká rizika?

 

Mě snad jenom to, že z papírů se mohou uvolňovat vlákna, která by se mohla chytit na filmu - možná by tu ale stačila filtrace...?

 

Preco nepouzivas dvojstupnove ustalovanie?

Pouzivat ustalovac napred na papier, potom na film je naozaj zly napad. Uz len ten bordel, co ti napada do misky pocas ustalovania papiera ...

Na chemii nesetri. Predsatav si, kolko usilia si vynalozil a potom zvrzas na "halierovych" polozkach.


  • 1

#70 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 14 leden 2016 - 23:12:13

 

 

...

hodně staré vlákno, ale nedá mi to:

 

Když budu ustalovat baryty na archivní stálost, vyčerpám ustalovač pouze minimálně a tak by teoreticky šel použít dále na ustalování RC nebo filmů.

Zkoušel to někdy někdo, ustálit film v ustalovači předtím použitém na papíry? Napadají někoho nějaká rizika?

 

Mě snad jenom to, že z papírů se mohou uvolňovat vlákna, která by se mohla chytit na filmu - možná by tu ale stačila filtrace...?

 

Preco nepouzivas dvojstupnove ustalovanie?

Pouzivat ustalovac napred na papier, potom na film je naozaj zly napad. Uz len ten bordel, co ti napada do misky pocas ustalovania papiera ...

Na chemii nesetri. Predsatav si, kolko usilia si vynalozil a potom zvrzas na "halierovych" polozkach.

 

používám dvojstupňové ustalování, jak na filmy, tak na papíry.

O tom, kolik to ve skutečnosti stojí, se nepřu, šlo mi o princip. Samozřejmě že ustalovač stojí úplný prd v porovnání s vývojkama.

Jde o to, že při zpracování papírů ten ustalovač tolik nevytěžím, jako u filmů, když ho musím vylejt při nižší koncentraci stříbra než při použití na filmy.

No a druhej cíl byl - získat ustalovač s co největším obsahem stříbra kvůli jeho recyklaci.

 

takže mechanický nečistoty můžou bejt problém, to jo.


  • 0

#71 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 leden 2016 - 00:14:40

Prepac, myslel som si, ze to minimalne vies, ale ked pouzivas dvojstupnove ustalovanie, prvy ustalovac mozes velmi silne vycerpat.

 

Mozno ta bude ale bude zaujimat ine

http://www.kodak.com...les/J215ENG.pdf

http://www.kodak.com...212ENG-0311.pdf

 

Kolko toho planujes vytazit? Alebo je to skor koli ekologii?


  • 0

#72 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 15 leden 2016 - 10:17:31

Pokud by to bylo kvuli ekologii (stribro z vycerpaneho ustalovace je toxicke pro vodni organismy), nemusi se delat elektrolyza. Staci dat do ustalovace na par dnu kousky zeleza, na ktere se stribro navaze (jde o nejakou tu atomovou vymenu, jako kdyz date hrebik do CuSO4, uz je to nejaky ten patek, co jsem mel na skole chemii). Ja pouzivam odpad po domacim obrabeni ocelovych profilu (zejmena z vrtani), jinak lze pouzit kousek "ocelove vlny" (nebo jak se to cesky rekne, v Aj je to steel wool) na lesteni. Tekutinu pak opatrne vylit, spodni sajrajt vysusit/odfiltrovat, vyhodit - v takove forme je mene skodlivy. Zdravim.


  • 0

#73 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 červenec 2020 - 17:37:19

Oživím vlákno.

V Macek-Paspa mě zaujala zmínka o srážení stříbra dithioničitanem sodným, že lze použít i odbarvovač "Duha"

 

Duha už se nejmenuje, ale složení sedí, vyrábí ho stále druchema. 

 

Vyjetý ustalovač jsem při 40°C zalkalizoval krystalovou sodou na praní - vzal si 25 g/litr, kontrola ind. papírkem. Potom jsem přidal 10g/l odbarvovače rozpuštěného ve vodě. Po smíchání se roztok pomalu zbarvuje od čiré, přes žlutou a hnědou do černa a na stěnách kanistru se sráží stříbrný povlak. Nijak rychle mi to neběželo, ani to nezašunělo, měl jsem obavy z úniku H2S, tak mísení proběhlo venku. Trochu to smrdí, ale starý pokus s elektrolýzou smrděl o dost hůř.

 

Pokud se o to budete někdo, na vlastní zodpovědnost, pokoušet, tak pracujte opatrně, jde sice o běžně dostupné věci, ale i tak děláte chemii. Oblečení, rukavice, brýle atd...


  • 0

#74 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 1 květen 2022 - 22:10:41

Máte někdo ozkoušený postup/možnosti, jak přetavit vyloučené stříbro z ustalovače? Asi to bude chtít tyglík (krásný slovo), tavidlo a teplotu kolem 1000°C. Tohle asi na sporáku nedám. Samozřejmě nic z toho nemám.


  • 0

#75 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 2 květen 2022 - 06:02:21

Stříbro se taví při 961,8°C, takže těch 1000°C to bude podle mě spíš polotekutá pasta. To chce kyslíko-propanbutanový hořák aspoň. Minimálně něco takového https://www.hornbach...sf-3100/922872/ co se dá použít na tvrdé pájení. Tavidlo borax nebo uhličitan sodný, struskotvorná přísada prostě. Chrání roztavený kov a pohltí nečistoty.


  • 0

#76 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 2 květen 2022 - 07:37:09

Vážený pane kolego, oceňuji Váš velmi dobrý nápad, jak při dnešních cenách recyklovat část nákladů na zhotovení fotografie. Pracovní pobyt v Kutné Hoře by poskytl mnohem patrnější ekonomický efekt, než zpětná těžba stříbra z velmi, na obsahu stříbra, ošizených emulzí. Takový narozeninový odpustek ve formě stříbrného slitku v ročním cyklu, to je jedna z cest, jak eliminovat 100+1 důvodů, proč opustit klasický fotografický proces negativ - positiv a nepřeorientovat se na tvorbu datového šumu. Alergie na stříbro může být příčinou, že se výše zmíněný postup stane neudržitelným a vlekle neufinancovatelným. Budete se muset naučit žít bez fotoaparátu, jak velí ekonomický bonton tzv. "Zatuchlé Kotliny". Nejnovější GSM s 11 objektivy v lidové ceně Kč: 67 000,- (bez příslušenství), Vás učiní bezpochyby radostným, neuvěřitelně tvůrčím profesionálem a stanete se středem pozornosti v každém stravovacím zařízení. Prý se s tím dá dokonce i platit a předpovídá to počasí. I písničku prý zahraje...

"Čest vítězům, sláva poraženým... !"  S přáním nádherného, slunečného, májového dne: "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#77 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 2 květen 2022 - 11:28:48

http://analoguephoto...ted-film-fixer/


  • 0

#78 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 2 květen 2022 - 12:21:52

 

vypadá to jako pitomost, ale líbí se mi ta idea dělat z toho nějaké temnokomornické DIY šperky :)


  • 1

#79 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 2 květen 2022 - 12:22:11

15g stříbra ze 4l plně vyčerpaného ustalovače, to mi nepřijde jako špatné. Otázka jsou náklady na extrakci. Aktuálně je na trhu cena stříbra 530CZK za unci. Takže v těch 15g je asi 280CZK.


  • 0

#80 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 2 květen 2022 - 14:41:11

a nebýt tam těch 961.8 °C, tak třeba i zajímavost pro temnokomornicko-chemický dorost (bych se přidal)

 

 

vypadá to jako pitomost, ale líbí se mi ta idea dělat z toho nějaké temnokomornické DIY šperky :)

 

 


  • 0

#81 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 2 květen 2022 - 15:09:10

 

a nebýt tam těch 961.8 °C, tak třeba i zajímavost pro temnokomornicko-chemický dorost (bych se přidal)

 

 

vypadá to jako pitomost, ale líbí se mi ta idea dělat z toho nějaké temnokomornické DIY šperky :)

 

 

 

tata jednou potreboval cosi pajet stribrem a kupoval si kvuli tomu naco takoveho:

https://www.mall.cz/...ka-100047145339

ale ono asi bude pajeni stribrem trochu jednodussi nez tavba nejakeho vetsiho mnozstvi stribra


  • 0

#82 Amater1a

Amater1a

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2022 - 19:05:25

Stříbro bych z ustalovače získával 2 možnostmi. 1.Za pomoci HNO3. 2. Za pomoci světla.
1. Varianta - Nitruje se Ag a poté bych na to šel přes Tollensovo činilo-po reakci činidla s aldehydem vznikne stříbrná vrstvička.
2. Varianta - Ustalovač se přelije do světlé nádoby, tuto nádobu dáme na světlo. Za pár dní se na dně objeví černošedivé kousky stříbra,které lze lehce přefiltrovat.
  • 0

#83 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 květen 2022 - 21:14:11

Elektrolýza: 1V 5A strieborný +kontakt, ustaľovač je po procese znovu použiteľný, len to trošku trvá.

Nie je to vlastná skúsenosť, len z literatúry.


  • 0

#84 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 květen 2022 - 21:55:10

Díky kolegové!

Je to pokus, když už je v  ustalovači stříbro, tak proč ho z něj nevyrazit.

Ekonomická stránka jde mimo, kdybych měl vyjetýho ustalovače na sudy  řešil bych to, takhle ne.

Samotný vysrážení stříbra je snadný, stačí slít vyjetý ustalovač a použitou vývojku (v těch s hromadou siřičitanu je Ag dost - třeba D76, D23, DK20 Microphen...) do kanistru, zalkalizovat a těžba se v redukčním prostředí rozeběhne sama a vyvolávače ji jen podpoří. Přídavek odbarvovače to urychlí. Pak to stačí nechat někde venku, občas protřepat a oklepat stříbrnou vrstvu.

Na rozpouštění louhu použijte skleněnou nádobu, umí se dost ohřát.

Usazený kal opatrně dekantovat a několikrát propláchnout vodou. Zpočátku je to dost zasolený, tak stačí vodovodní, ke konci raději převařenou, líp se to v ní usazuje.

Posud to mám.

Při 1000° bude stříbro bezpečně tekutý (je to krystalická látka, tak to půjde fázovým přechodem), na ohřátí zkusím někoho přemluvit. (Při přemlouvání asi propijeme víc, než jednu unci).

A teď v čem to ohřát, kde koupit tyglík? Jaký tavidlo, borax a soda 1+1? Přidat sklo(nožaři ho dávají)? Jak jít na pícku/izolaci? Může to chladnout rychle? Metalurgií jsem naprosto nepolíbenej.


  • 1

#85 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 3 květen 2022 - 06:22:08

Prubnuli jsme přetavit usazeniny co vyskočily na petflaškách s ustalovačem pohozených venku na světle, mrazu a teple. Obouchat černé flaše, dekantovat, filtrovat... Papíry s kalem a šupinkama stříbra do grafitového tyglíku a šup s tím do pícky (jednoduchá samodomo konstrukce ze staré tlakové nádoby od čerpadla vystlaná sibralem s hořákem zrobeným prodloužením starého acetylénového hořáku a flaša propanu). Tavidla potřeba nebylo (kolega huťař mě s nabízeným boraxem poslal hnojit jabloně). Uhlíky filtrpapíru pomohly uzavřít hladinu taveniny. Několik gramů stříbra se z tyglíku vylilo. No asi tak na pět protiupířích diabolek do flustbroku. Víc ustalovače jsem znehodnotil zrycheným postupem vyrážení stříbra pomocí zinkového prachu podle staré literatury. Stříbrný kal s přebytkem nezreagovaného zinku v tyglíku zrobil hnusnou houbovitou slitinu zinku a stříbra. Navíc to při tavbě dost hnusně a jedovatě smrdělo zinkem a ani pokusy o naši detoxikaci nabytkem piva se neukázaly jako prospěšné. Tudy vede pouze trnitá cesta. Metoda vyrážení klínu klínem (stríbro zinkem, zinek z hlavy pivem) prokazatelně způsobuje nadměrnou bolest hlavy. Závěr pro sebe mám takový, že šikovná cesta je petflašky s ustalovačem (směska fomafixu a thiosíranu po kolodiu) pohodit na rok až dva venku a sklizené vysrážené šupinky do tyglíku. Pokud mi nějaký cemik osvětlí kolik louhuna litr do toho šoupnout abych proces podpořil v rychlosti a nezaprasil příměsmi budu jen rád. Podzimní tavba se blíží a flašky se ještě moc nečernají...


  • 1

#86 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 květen 2022 - 21:15:16

Kápnuls na to, u nás taky začínají být upíři a vlkodlaci pěkně vlezlý :-D

Alkalizaci jsem zkoušel krystalovou sodou, to si vzal 25 g/l i louhem sodným, šlo to rychleji. Po troškách přimíchávám alkálii a ověřuju lakmusákem, jak přejde k modrý, tak dobrý. Macek-Paspa doporučují 8-20g odbarvovače (dithioničitanu) na litr, dal jsem tam 1 balení (60g) na 10l a funguje taky. Za den je kanistr zrcadlově stříbrný, po oklepání a protřepání je za tři dny usazeno. Prubni si to v malým množství. https://www.druchema...exba-odbarvovac

Tavba se rýsuje, podám zprávu. 


  • 1

#87 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 květen 2022 - 00:28:02

Tak první tavba proběhla.

 

Získal jsem útvar ze kterýho by šla o vánocích věštit budoucnost. Asi to pojmenuju "Projekt Orákulum" :-) - Připomíná to orla hledícího vpravo, co to asi znamená?

Tavící miska je ze zlatnických potřeb v Soukenické - prima obchod, milé prodavačky.

Tavidlo soda, borax mi došel a je neprodejný, achjo...

Topení plamenometem na pájení trubek, powergas je propalhrtan.

Lítají z toho okouzlující žlutý plameny (rozklad sody),srdce pyromana zaplesá.

Nečekaně se komplikovalo sušení kalu, keramická miska pod květináč mi při ohřevu rupla. A to jsem ji předtím pekl v troubě a nechal pomalu chladnout. Asi to bude lepší nechat uschnout samovolně.

 

Ani to nijak moc neprskalo a nesmrdělo, v celým procesu se kromě Ag nepoužívá kov (njn, soda, detailisti) a organika se při těhle teplotách bezpečně rozloží.

 

Po očištění má stříbrolesklý výsledek 4,5g (neboli 9 diabolek). V dnešní ceně 84 korun. A to se fakt nevyplatí

 

Faktor zábavy 100% 

 

Chemická část procesu je v pohodě, nevyskytly se zrady, všechno lze koupit volně v drogerii. 

Metalurgická část potřebuje doladit, ale pec kupovat nehodlám.

Máte někdo pec na přetavení toho co mi zbylo?

 

Nicméně celý proces od ustalovače po stříbro je realizovatelný v domácích podmínkách, vše legálně ke koupi.

 

Jestli si to budete chtít zkusit, tak pozor na bezpečnost, brýle oblečení, rukavice, prostor na útěk, hasičák, číslo na IZS atd....

Žíraviny, vysoký teploty, otevřený plamen, pára, tekutý kov...

 

Málo platný, vlastní stříbro je vlastní stříbro a "buřty v lese jsou buřty v lese". :-)


  • 4

#88 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 9 květen 2022 - 08:24:00

Ha, tak to jsem s 8g skoro milionář :-D


  • 0

#89 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 14 září 2022 - 08:08:58

Tak mám další recyklaci za sebou. Díky Stříbrokazovi za uvedení potřebných gramáží sody a odbarvovače.

Já si teda ten postup jako obvykle na prasáka zjednodušil vypuštěním náznaků metodičnosti (měření pH, snaha o přesné vážení...). Po částečném vysušení filtrpapírů (no dobře, filtrů na kafe) jsme to i s papíry šoupli do tyglíku a do pece. Po roztavení a spálení většiny organiky se to vylilo i s popelem, rozmíchalo ve vodě, lehký podíl se opakovaně odchrstl jak při rýžování a koncentrát těžkého podílu pěkně za mokra zabalený do kousíčku hajzlpapíru zase zpátky do rozpáleného tyglíku i se slitkem a drobky z minulé tavby. Po roztavení se nalil kov do připravených vypálených hliněných formiček. Výsledkem je 15 gramů kovu. Slitek jedna je pěkně kujný, slitek dva je znečištěný a při kutí praská (půjde do další tavby).

No a bo jsme tam měli raznici na mince a kujný slitek se do ní vlezl, tak je z něj plně konvertibilní stříbrná ražba. Má 9,5 g takže je to měna pěkně tvrdá (2,25 pražského groše na vrcholu slávy než to začali v Kutné Hoře šidit jinými kovy ve slitině). Takže než to stříbro pokorně odevzdávat jako nebezpečný odpad, tak raději razit alternativní měnu :-D

Zábava je to výborná. Jak na dvoře Rudolfa II. "A tam děláme co? Ále... stříbro z vody..." Ještě mě čeká zlato ze švestek. Nezdolně je zase cpu do beček akorát mám strach, že se to ani letos nepovede a bude z toho jako každým rokem normální gořalka...


  • 4




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních