Přejít na obsah


Fotka

Získávání Ag z použitého ustalovače


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
88 odpovědí na toto téma

#1 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 21 březen 2009 - 13:16:18

ale jednu věc před vylitim udělám určitě - dostanu stříbro z ustalovače, to je totiž fakt svinstvo
asi elektrolyticky


Vo tom taky přemejšlím. Je-líto takovej vzácnej matroš vyhazovat, takže se mi hromaděj kanystry s vyjetým fomafixem ve skříni. Elektrolyticky to stříbro vytěžit by neměl bejt větší problém. Co s ním pak teda nevim, asi z toho vytepu nějaké okrášlovadlo a věnuji přítulkyni :!:
  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 březen 2009 - 15:13:35

Co tak vzpomínám... V mnoha nemocnicích se Ag "profesionálně" elektrolyticky dostávalo z ustalovače. Pravdou je, že tehdejší RTG filmy obsahovaly stříbra více než hodně a také ustalovače bylo na jednu várku tak 250 litrů. Pak to šlo do Safiny.
Kamarád dělal totéž podomácku (snad používal nabíječku automobilových akumulátorů...??? To si už nepamatuji zcela přesně) a stříbro prodával (za vcelku dobrý peníz) nějakým umělcům-šperkařům, kteří z něj lili velmi originální šperky, a také nějakému restaurátorovi puškaři, který je snad používal k repasování a ke zkrášlování starožitných zbraní.
  • 0

#3 poly

poly

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 9

Publikováno 23 březen 2009 - 14:08:06

Chlapíci, chtělo by to nějakého praktika. Dřív (-15 let) jsem elektrolýzou skleničku stříbra vytěžil, ale z rychloustalovače se mi to loni nepovedlo (tam je cosi amonný apod) - je to chemicky trošku jinak. Protože ten smrad amonný se lépe vypírá atd.
Na to tu jsou jiní chemici experti.
Přimlouvám se, pokud někdo uspěl s elektrolýzou, tak sem s tím.

Stříbro má být na krku a ne v kanále, ne?
Jarda
  • 0

#4 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 23 březen 2009 - 14:39:07

Chlapíci, chtělo by to nějakého praktika. Dřív (-15 let) jsem elektrolýzou skleničku stříbra vytěžil, ale z rychloustalovače se mi to loni nepovedlo (tam je cosi amonný apod) - je to chemicky trošku jinak. Protože ten smrad amonný se lépe vypírá atd.
Na to tu jsou jiní chemici experti.
Přimlouvám se, pokud někdo uspěl s elektrolýzou, tak sem s tím.

Stříbro má být na krku a ne v kanále, ne?
Jarda


Jardo a jak jsi to v tom čase -15 dělal? Jeký elektrody (měď a grafit?) , jaká elektrika atp atd?
  • 0

#5 poly

poly

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 9

Publikováno 23 březen 2009 - 14:53:39

Jedna elektroda uhlík z baterie, druhá, kde se to stříbro vylučovalo - nerez plech z leštičky (cca 10x15 cm). Proud přes trafo - voltáž zjistím. Umístěno v malém akvárku a semotamo promíchnout, myslím. Podmínka je, aby tam tekl určitý proud.
Po 5ti dnech jsem to z plechu seškrábl, takové šupinky.

Lovím to z hlavy, ale nic složitého to nebylo.
Primitivní a funkční.

Nyní mi to nefunguje. Asi založím večer zvlášť vlákno, někdo snad pomůže. :oops:
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 březen 2009 - 17:50:40

doporučený PH toho ustalovače, aby to dobře fungovalo, je někde v rozmezí 8-10, přičemž 8 se obecně doporučuje jako ideální hodnota, aby se vytvořil dostatečně homogenní povrch....
takže je asi logický, že to s kyselym ustalovačem nebude fungovat.
  • 0

#7 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 březen 2009 - 18:55:20

Anoda (kladná elektroda) má být uhlíková, katoda má být měděná. O proudu a napětí nevím, ale nejsem si jistej, jestli by to mělo kromě rychlosti mít na reakci nějakej zásadní vliv. Já použil staší autobaterii. Jinak to stříbro, které se vyloučí na katodě bude amorfní - je to černý prášek. Po vysušení se má žíhat v plameni s přidáním trochy sody (uhličitan sodný), jako tavidla. K tomu černýmu prášku jsem už dospěl, jen jsem to ještě nezkoušel tavit, mám toho zatím málo.
  • 0

#8 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2009 - 09:47:02

A co zkusit stříbro vyredukovat méně ušechtilým kovem?
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 březen 2009 - 10:11:57

A o jakém množství stříbra se tu bavíte?
  • 0

#10 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 24 březen 2009 - 10:32:50

Legrace je v tom, kam pak s ním????
Aby Vám ideu nezničila realita ....Já jsem hnusnej co?????? i když pravdomluvnej.....
Ono totiž stříbro co mají zlatníci se taví ve vakuu, jinak je plný sajrajtu a blbě se z něho dělá. Dcera studuje šperkařinu a coby dobře vychovanej fotr jsem se o to zajímal.- Zkoupit stříbro od kamarádů a přetavit jej. No a tak jsem se dozvěděl o potřebné kvalitě pro šperkaře.
Co se tejče proudu a napětí, to není kritický. Jen musí bejt stejnosměrný. Napětí v celku něco přez volt ( možná několik voltů) a proud co dá zdroj. Řádově taky 50 - 200 miliampér. Počítám-li nerez desku o velikosti 1 decimetr.
Taky jsem to zkoušel, ale stříbro co jsem dostal bylo černý.
Pokud se do toho pustíte, tak jen pro radost. Náklady budou jak časové, tak i finanční asi pod hranici podnikání.
Přeji zdar a pokud by někdo chtěl píchnout s elektrikou. tak jsem ochoten.
Otec.
  • 0

#11 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 březen 2009 - 11:22:06

No takhle, to je jasný, že je to jenom tak pro srandu...
  • 0

#12 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 březen 2009 - 12:15:00

na vytěsnění stříbra z ustalovače stačí na hladinu ustalovače hodit železnou "vlnu"... takový ty šponky a tak.... ne ocelový, to by nefungovalo.
na dně nádoby by měl zůstat černej sajrat - stříbro.
  • 0

#13 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 březen 2009 - 15:26:56

Myslím, že David mi říkal jak se postupně dopracovat k dusičnanu stříbrnému. To už může být zajímavé na techniky.
  • 0

#14 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 24 březen 2009 - 15:40:25

Sákriš, já na ten postup ustalovač-stříbro-dusičnan měl někde vypsanej postup, tuším že to bylo z nějakýho VTM z šedesátých let, ale kde jen to můžu mít? Jistý je, že tam bylo potřeba kyselinu dusičnou na ten dusičnan.
  • 0

#15 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 24 březen 2009 - 15:57:37

Sákriš, já na ten postup ustalovač-stříbro-dusičnan měl někde vypsanej postup, tuším že to bylo z nějakýho VTM z šedesátých let, ale kde jen to můžu mít? Jistý je, že tam bylo potřeba kyselinu dusičnou na ten dusičnan.


Přátelé. Večer sem něco šoupnu ze staré literatury. Myslím z Davidova rádce.
Nebo se dá ustalovač nechat vykoupit. Bohužel je ta firma až na Moravě.
  • 0

#16 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2009 - 16:44:36

Pokud jde o získání dusičnanu. Ustalovač zahřát cca na 50 °C potom do něj vnést cca 10 g práškového zinku. Stříbro je vytěsněno méně ušlechtilým kovem. Zbytek zinku se rozpustí v HCl černý bordel na dně je kovové stříbro. Po jeho promytí je možné ho rozpustit v kyselině dusičné za vzniku dusičnanu. Z toho je možné získat o5 kovové stříbro např. pečlivě očištěným silnějším měděným drátem. Pokud by někoho lákal elektrolytický způsob je něco málo zde:http://www.innovatio...id=26&Itemid=53
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 březen 2009 - 16:46:32

Sákriš, já na ten postup ustalovač-stříbro-dusičnan měl někde vypsanej postup, tuším že to bylo z nějakýho VTM z šedesátých let, ale kde jen to můžu mít? Jistý je, že tam bylo potřeba kyselinu dusičnou na ten dusičnan.


Přátelé. Večer sem něco šoupnu ze staré literatury. Myslím z Davidova rádce.
Nebo se dá ustalovač nechat vykoupit. Bohužel je ta firma až na Moravě.


na to se těším...nerad vyhazuju věc,i z kterých ještě může být užitek...takže u Zdeňka ve vaně budeme vylučovat stříbro a pak jej měnit na AgNO3 :x
  • 0

#18 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 březen 2009 - 16:52:14

Mám doma už asi 100l použitého ustalovače. Snad se to tedy bude k něčemu hodit.
  • 0

#19 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 24 březen 2009 - 17:53:21

Vzpomínám si, že mi maminka vyprávěla jak házela dědovi do ustalovače padesátníky (tehdy byly snad měděný) a byly pak krásně stříbrný. Buď to stačí jednoduše hodit do ustalovače a nebo mi část technologie zamlčela. Zkusil bych to s Eurocentem. Poměr výkon/námaha mi přijde vynikající, tedy pokud to bude fungovat...
  • 0

#20 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 25 březen 2009 - 00:35:32

Tak jsem vyštrachal toto. Ale v té odborné firmě to dělají elektrolýzou. Jinak by se za chemii nedoplatili.

Na jen litr ustalovače dáme 5g zinkového prášku. Po několika hodinách se srazí na dně hlen ze zinku a stříbra. Odlijeme vodu a necháme sedlinu usušit. Přebytečný zinek se dá vyloučit čtyřnásobně zředěnou kyselinou sírovou.

Dále je tu návod, jak si udělat dusičnan stříbrný....taky dobrý
Dusičnan stříbrný si uděláme ze stříbra: použijeme rozředěnou kyselinu dusičnou a poté necháme odpařit.

A dále .....
Smícháním roztoku dusičnanu stříbrného s bromidem draselným vzniká bromid stříbrný.
--------------------------------------------------------------------------
Bromid stříbrný – světlocitlivá látka do desek bromostříbrných.
Chlorid stříbrný vzniká spojením se solí chlorovou (např. kuchyňskou solí)
Chlorid stříbrný tvoří součást přímo kopírujících papírů.
  • 0

#21 ce

ce

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 březen 2009 - 11:28:34

Tzv. elektrolytické striebro vykupuje v Čechách firma Galmet s.r.o - podrobnosti na nete.
Tam Vám dajú aj informáciu o výkupcoch-spracovateľoch použitého ustalovača vo Vašom okolí...ak teda si to nevyťažíte sami.
http://www.galmet.cz/
  • 1

#22 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 5 září 2009 - 08:46:40

Pokud si doma nechcete tavit šperky, nebo něco podobného s práškovým Ag a stačí vám hřejivý pocit v srdci, že do přírody nepouštíte toxické Ag ionty, mohla by vás zajímat tato možnost. Jde o to, že v roztoku ustalovače jsou disociované stříbrné kationty Ag+ a ty lze jednoduše vysrážet sulfidem sodným.

Vypadne černá sraženina sulfidu stříbrného, který padá ke dnu nádoby a potom jednoduše slejete vodu (=dekantace), tohle opakujete alespoň třikrát a snecháte někde v teple vyschnout, dřív tenhle "stříbrný kal" vykupovala firma Safina.
Ve vyčerpaných ustalovačích se obvykle nachází 3 - 5g stříbra.
Na jeden litr ustalovače přijde přibližně 3-4 g sulfidu sodného, ten přidávejte do ustalovače někde venku, kvůli zápachu a nejlépe rozpuštěný předem v troše vody.
  • 0

#23 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 5 září 2009 - 10:00:05

tak trochu oftopík, ale:

a) film lze ustálit v roztoku s obsahem max. 8-10 g/l Ag.
:-) RC papír lze ustálit v roztoku s obsahem max. 4-6 g/l Ag.
c) baryt lze ustálit v roztoku s obsahem max. 2 g/l Ag.
d) pro archivní stálost a maximální kvalitu je při ustalování barytu doporučeno používat roztok s maximálním obsahem 0,5 g/l Ag.

http://www.apug.org/...html#post855185

baj teh vej je to docela zajímavej artikl (na tom apugu)...
  • 0

#24 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 5 září 2009 - 10:25:08

Pokud si doma nechcete tavit šperky, nebo něco podobného s práškovým Ag a stačí vám hřejivý pocit v srdci, že do přírody nepouštíte toxické Ag ionty, mohla by vás zajímat tato možnost.

Vypadne černá sraženina sulfidu stříbrného, který padá ke dnu nádoby a potom jednoduše slejete vodu (=dekantace), tohle opakujete alespoň třikrát a snecháte někde v teple vyschnout, dřív tenhle "stříbrný kal" vykupovala firma Safina.


Co s tím sulfidem sříbra dál? :-) Ja chci stříbro....
  • 0

#25 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 září 2009 - 10:39:45

Co s tím sulfidem sříbra dál? :-) Ja chci stříbro....


Přímo stříbro je zbytečné. Ale pokud jsi opravdu odvážný (dobytek), tak můžeš propraný sulfid rozpustit v kyselině dusičné - uvolní se mrak sulfanu (jedovatý a smrdí) Tohle dělat pod odtahem a plyn likvidovat zaváděním do roztoku sodného louhu. Výsledkem bude roztok dusičnanu stříbrného (potemníkovi se hodí) v kyselině dusičné - ta se dá oddestilovat - a roztok sulfidu sodného v louhu (to taky půjde nějak separovat, ale jsem liný vymýšlet jak).

Pokud se to nezprasí, tak je to krásně ekologické a ekonomické.
  • 0

#26 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 22 leden 2010 - 20:07:09

při stěhování komor jsem mimo jiné shromáždil všechnu nepotřebnou a odpadní chemii - jenom ustalovače mám nějakých 90l - tam už by na proutek být mohlo...
  • 0

#27 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 leden 2010 - 11:14:13

při stěhování komor jsem mimo jiné shromáždil všechnu nepotřebnou a odpadní chemii - jenom ustalovače mám nějakých 90l - tam už by na proutek být mohlo...


Na proutek ne, ale kdyby si s tím člověk pohrál, tak bz se to určitě dalo používat (až po tom převedení na sulfid nebo něco podobně rozumného a zahuštění odparem) ke galvanickému postříbřování :)
  • 0

#28 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 23 leden 2010 - 17:41:06

Elektolýza: Tuším, že ideální napětí na elektrodě je 1,2V, stříbro bude na katodě, nejlepší by byla stříbrná, ale jse to i na nerezu a podobně. Anodu dejte uhlíkovou. Vyšší napětí jsou na hovno. Dokonce by mizel i ten uhlík. NEní třeba spěchat, několik ampér by bylo vhodné.
  • 0

#29 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 23 leden 2010 - 20:06:52

Taková možná hloupost
- pokud by se našel nějaký "likvidátor" a projevil zájem, možná bychom mu mohli na temnosrazy přivést své nashromážděné odpady (pochopitelně jen ty o kterých je tady řeč :D ). Ty půlroční či roční periody by na to asi byly docela i vhodné.
  • 0

#30 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 leden 2010 - 20:46:50

To už si můžeme rovnou společně koupit tu sviňi z prostředka prvního řádku tohohle bazaru :D
  • 0

#31 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 21:34:31

to sice neni vůbec blbej nápad, ale... součástková základna je v tom hrubě obstarožní (selenovej usměrňovač, eh).
  • 0

#32 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 leden 2010 - 21:49:07

No, ono kdyby to bylo provozuschopné a zachovalé, tak to může jet klidně na uhlí a pracovat na principu pobíhajících trpajzlíků, ne?
  • 0

#33 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 23:08:39

v podstatě by stačilo obstarožní součástky nahradit něčím novějším
čehož se klidně ujmu

otázkou spíš je - v jakym stavu jsou elektrody & mechanická konstrukce (ideální je, co jsem tak četl, nerezovej kýbl tvořící jednu elektrodu a druhá uhlíková elektroda uvnitř kýble pohyblivá, zajišťující promýchávání elektrolytu)
  • 0

#34 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 leden 2010 - 23:40:11

Takže vlastně zbývá jen sehnat tu uhlíkovou elektrodu, výrobu kýble z nerezu dovedu zařídit. Elektrický zapojení je sranda, mocný diody jsou za pár pětek a odmotat trafo z nabíječky autobaterek taky jde. Jestli má ten bazarovej verk dobrý trafo a uhlík, tak by to šlo.
  • 0

#35 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 leden 2010 - 23:49:07

Přátelé, kamarádi, jelikož jsem měl získávání stříbra tak nějak na mysli, skladuju již někilik let ustalovač v kamystech. Mám ho asi 200 litrů. Počkám až toho bude kubík a žačnu přemýšlet nad tím co s tím.
  • 0

#36 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 leden 2010 - 00:08:14

Snad nebude vadit, když se svezu s dotazem, který mám už delší dobu na mysli, nicméně s tímto tématem může docela dost souviset viz kraken. Při skladování přeci není potřeba skladovat vodu, žejo. Kdybych ty nádoby stále odvětrával, odpařuje se i něco škodlivého?
  • 0

#37 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 leden 2010 - 00:14:10

Elektrolysovat jen když fouká vítr směrem na ty sousedy ktrým se potřebuji pomstít!
Spíš nevím jak získané Ag dočistit a přetavit.
BTW: legrční je nechat si Ag z ustalovače vykvést na měděném drátku, s dětma tomu říkáme "chlupatej drát" :wink:
  • 0

#38 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 leden 2010 - 01:12:28

Moc se v tom nevyznám, ale co ho vyčistit tém, přetavení. To bych věděl mám známeho ve sklárnách tam by to sříbro mohlo povolit¨.
  • 0

#39 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 24 leden 2010 - 01:58:59

Moc se v tom nevyznám, ale co ho vyčistit tém, přetavení. To bych věděl mám známeho ve sklárnách tam by to sříbro mohlo povolit¨.


rekl bych ze by to stacilo poskadlit svajcem v nejakem keramickem taliru :wink:
  • 0

#40 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 24 leden 2010 - 03:17:04

Podle mě není důležité z toho získávat stříbrné pruty.. osobně by mě (a ostatní alternativní kolegy) nejvíc zajímal AgNO3.
  • 1

#41 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 leden 2010 - 12:32:57

elektrolyticky vyloučený stříbro na povrchu nerezový elektródy by mělo jít sloupnout vbyčejně nožíkem (prej to moc nedrží) a mělo by bejt čistý (jakože žádná sloučenina prej).
prej.
hovno tomu rozumim (tyhle elektrolytický reakce mě nikdy nebavily)
  • 0

#42 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 leden 2010 - 19:12:25

Nevím jak jste daleko s výrobou ale mám doma hotový zařízení i s trafem a elektrodama.
Otec si to "pujčil" z Tesly v roce 1970. Je to v podobě průhledného akvárka cca 40x25x25cm. stačí jen nalejt a zapnout. My to doma běžně používáme pro odstranění skvrn červenýho vína z mamčiných šatů (pravidelně po každým plese :-) ) Tak jestli někdo má cestu s ustalovačem přez Hradec tak mu to klidně zelektrolízuju.
  • 0

#43 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 21:06:19

elektrolyticky vyloučený stříbro na povrchu nerezový elektródy by mělo jít sloupnout vbyčejně nožíkem (prej to moc nedrží) a mělo by bejt čistý (jakože žádná sloučenina prej).
prej.
hovno tomu rozumim (tyhle elektrolytický reakce mě nikdy nebavily)


Nedrží, je to takový sajrajt na kovu na bázi námrazy :x
Jako kluk jsem to z ustalovače "těžil" na nějaké křebíky nebo tak nějak. No ale kila toho nebyla :D
  • 0

#44 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 9 srpen 2010 - 16:56:22

Mě by zase zajímalo, jak ekologicky zlikvidovat staré neexp. papíry. Mám jich doma asi kylo až dvě, mají závoj tak je ani nechci používat, nesetkal se s tím někdo? Napadlo mě stříbro převést na thiosíran a ten odprodat, ale s nákupem thiosíranu a analýzou kolik Ag je tam v roztoku by se to spíš prodražilo.
  • 0

#45 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 9 srpen 2010 - 16:59:51

A co takhle papíry před použitím vybělit ? Takto recyklované se dají použít i rok . Materiál s obsahem Ag jako fotopapíry se vykupuje , cena je ovšem směšná - cca 30kč/kg .
  • 0

#46 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 srpen 2010 - 17:11:51

Šlo by si elektrolitickým způsobem připravit desky na daugerotypii?
  • 0

#47 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 9 srpen 2010 - 20:04:52

Kdysi jsem to zkoušel a nezadařilo se. Buď mi zbyli na desce (plošňák, takže měď OK) stopy thiosíranu, nebo se mi nepovedlo jódování, nevim. Rozhodně destička byla po vyvolání stejnoměrně našedlá bez ohledu na to, že jedna půlka byla na světle a druhá zabalená. Byl to ale jen rychlonápadovej pokus na sobotu, věřím, že při studiu pramenů se zadaří.
  • 0

#48 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 leden 2011 - 20:19:16

Ogaři, jak sem už dřív psal mám doma nejakých 200 litrů ustalovače. Po nejakej době se mi na stěnách pet flašek vysrážala nejaká šračkola.

Co to je???

Ide mi o to, že to chcu včilkaj přelét do větších 20 litrových kanystrů a bojím sa abych o nejaké cenné sloučeniny stříbra nepřišel.
Pokud to bude mět neco společného s tým stříbrem, jak to dostat s tych stěn petflašek nejak dolů.

Díky za informace.
  • 0

#49 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 27 leden 2011 - 20:42:00

A ta tavoje srackola ma jakou barvu?

Napada me ze by se thiosiran mohl rozlozit a vypadnout z nej sira. Pak by to bylo nazloutly. Kdyby to bylo stribro tak by to bylo spis sedy.

Jinak na analyticky dukaz stribra potrebujes chlorovodici, amoniak a dusicku. A delit kationty - postup: rozpustit promytou srackolu - tedy nevim v cem vysledny roztok by mel byt spis neutralni, vysrazet chlorovodici chloridy, ty usadit nebo odstredit, promyt srazeninu, rozpustit pripadny Ag+ v amoniaku a pak zkusit srazit dusicnou.
  • 0

#50 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 leden 2011 - 21:59:40

Chemiku, ogaro, je to spěšej do žluta, to zas ja. Má to takú barvu jak vypledle natřená žlutá stěna. Taková žlutavo bílá mišmajpoalin, no nevím jak bychtová řekl.

Temu druhému odstavci sem nerozumněél, mluvíl si nejakú divnú řečú. Na mne mosíš pomálu, v klídečku, jak s debilem.

Např: Vezmeš si hrnec, postavíš ho na ploténku, naleješ do něho ustalovač, pustíš plyn a necháš to zevřít. Kdybyvá si to nevřelo ani po hodině, zastav plyn, vyvětraj barák, znova ho pusť a nezapoměň škrnút sirkama pod hrncem ty debile....

Tak nejak bych si to představoval....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních