Přejít na obsah


Fotka

Dojíždění papírů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
59 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 09:49:43

Hola. Někde furt dělám chybu. Celou dobu mé temné kariéry. Papíry mi do druhého dne znatelně tmavnou. Je jasné, že se to krapet hne vždy, ale dle mého to co se děje mně není normální. Fotka jakoby vždy přes noc dojede o clonu, dvě. Včera jsem dělal proužkovku na černou u 131, tento papír jsem použil poprvé. Po vytažení se proužky lišily významě. Když nechám takovou proužkovu uschnout v mikrovlnce, není ten efekt tak výrazný. Tuhle jsem jen omyl a nechal v misce. Dnes ráno šok - celá černá plocha kde mělo být 6 proužků slitá do černé, světla posunuta tak o dvě clony. Řešil jsem to vždy tak, že jsem tento jev kompenzoval kratším osvitem, nicméně takhle se to dělat nemá. Fotka kterou jsem dělal a měla dost kresby v černé byla ráno taky slitá a taky tmavší. Postup - za mizivého osvětlení červených diod exponuji fotku, tu hodím do GD-L, poté přeruším buď jen vodou, nebo citrónovkou, hodím do fomafixu P, tak půl minuty vyčkám (tady je možná první chyba) pak zkontroluju a nechám v ustalovači ležet tak deset a víc minut. Poté vyndám, nechám okapat, hodím do umyvadla, to tak 4x vypustím a fotku pak hodím na zem k uschnutí. Ráno přijdu a děsím se. Nejhorší je, že efekt dojíždění není konstatní. U některých fotek se to téměř nehne, někde to ujede jak prase. Jsem z toho nešťastný, prosím o pomoc!
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 27 březen 2009 - 09:55:15

to je zajimavé. u mě se to chová vcelku standardně, klasický dry down efekt, nic nepředpokladatelného. jinak 131 diky chlorbrom emulzi mají tu krásnou vlastnost, že délkou máchání ve vývojce můžeš ovlivnit krytí. takže když krapet přesmahneš pod zvětšovákem, tak to pak o něco dříve vytáhneš. já standardně 131 nechávám ve vývojce 5 minut.
jinak ještě k těm proužkům - záleží pod jakým světlem je pozoruješ. při umělém osvětlení nemusíš přechody černé mezi proužky pozorovat, pak s tím vyjdeš na denní světlo a ejhle, najednou tam nějaké drobné rozdíly vyskočí. to by taky mohl být důvod, proč se ti večer vše zdá tak nějak ok a ráno máš snímky přepečené. ale rozhodně to není nijak dramatická změna.
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 09:59:00

Máchal jsem je tři minuty jako ostatní papíry, zkusím přidat. U mě se právě nejedná o typické doschnutí. Spíš jakoby stále působila vývojka mi přijde. Nejspíš špatně peru? Ta zmíněná proužkova nebyla nic jemného, to byly rozdíly jak prase. Od temně šedé po černou. A ráno všechno k nerozeznání černé.
  • 0

#4 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 březen 2009 - 10:09:34

pokud je to co si myslím, tak s tím jsem bojoval u papírů od fomy:
zde klikni
od tý doby co dělám na kentmere a adox to nesleduju, nebo prostě už podvědomě svítím míň
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 březen 2009 - 10:27:38

je to jak píše zajda - další ze "skvělejch" vlastností fomy. pominu-li draj dounův syndrom :) , tak u ostatních značek se mi to prostě ještě nestalo...

ale je pravda, žese s tim dá naučit počítat. rád to ale rozhodně nemam :D
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 10:27:56

Když já mám pocit, že u mě to není ono typické dosychání, ale že tam je ještě něco navíc :( Jinak proužkovky většinou nedělám na jednom papíře zakrýváním, ale každý čas zvlášť na jiný papírek. Zvětšovák se mi totiž rozsvicí postupně.

Jinak je to tedy spíš problém fomy? Ostatní papíry ten efekt nemají tak výrazný? Jestli jo, tak snad raději budu používat něco jiného, třeba ilford, ač je dražší. Ve výsledku by pro mě byl levnější, protože co já už toho druhý den vyházel...
  • 0

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 březen 2009 - 10:29:45

ne pavle, neni to typický dosychání, je to foma
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 10:35:01

Teď jsem si uvědomil, zda značné zesílení toho efektu, které mě skorem dohnalo k slzám nesouvisí s tím, že jsem načnul novou krabici papírů, kupovanou jindy, jinde...
  • 0

#9 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 27 březen 2009 - 10:37:07

Já bych moc nelaboroval, to že je to pokaždý jiný je divný ..... ponechal bych to dýl v tom ustalovači. Já to tam nechávám dýl než na to kouknu.
Takový druh napětí v sobě člověk vytváří :D
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 10:39:34

Jako ještě než rozsvítím? To dnes chci zkusit. Nechám to tam prostě deset minut a hotovo :) Snad u toho neumřu :) A pak vypotřebuju tři vany na vyprání. Uvidíme co se stane :)
  • 0

#11 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 27 březen 2009 - 10:45:54

Nevěřím, že je to Fomou. Nebo jsem diltenat a to, o čem píšte, jen nevidím. Ty papíry do rána trochu ztratí kontrastu to ano, ale že by černaly?

Já rozsvěcím ihned po namočení do ustalovače. V tom ustalovači asi bude nějakej háček tam by se veškerý tmavnutí mělo zastavit nebo ne?
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 březen 2009 - 10:50:18

JKCZ napsal: to je zajimavé. u mě se to chová vcelku standardně, klasický dry down efekt, nic nepředpokladatelného

dry co????? :) :D
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 březen 2009 - 10:53:48

Nevěřím, že je to Fomou. Nebo jsem diltenat a to, o čem píšte, jen nevidím. Ty papíry do rána trochu ztratí kontrastu to ano, ale že by černaly?

Já rozsvěcím ihned po namočení do ustalovače. V tom ustalovači asi bude nějakej háček tam by se veškerý tmavnutí mělo zastavit nebo ne?


Souhlasím, dělám téměř od začátku na Fomy bromy 131, trošku to ztratí šťávu a stíny, ale s tím počítám. Nic divného se něděje....Na srazu to Pavlíku prodebatíme, dáme po kalíšku a bude faň.
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 březen 2009 - 11:04:01

apropó, teď ještě jednou koukam o kterejch, žeto fomách je řeč a zrovna ty 131 sou snad jediný, který mi to nedělaj... :) :D
  • 0

#15 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 březen 2009 - 11:18:59

pozoruju hlavně klasický dry down, který je zrovna u fomatonů 132 na které dělám dost značný. prostě různě exponovaný zůstanou různý, jen všechny posunutý
  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 březen 2009 - 11:27:05

foma 111 variant a gdl - usuším je teda, znova podívám a když je to ono stejně ještě jedno a půl osvitovýho čísla uberu na to zatažení a většinou to mám druhej den ráno tak jak jsem to chtěl, ale specielně tahle kombinace papír a vývojka to dělá hodně
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 11:30:01

Ještě otázka. Jak dlouho přerušujete? Přiznávám bez mučení, že u mě to jde jen o namočení do přerušovače dlouhé tak pět sekund a pak tepr do ustalovače. Navíc včera jsem na přerušení používal jen čistou vodu, po vzoru velkého admina který to dělá také tak... Pak taky jestli nezáleží na typu ustalovače, používám Fomafix P který má jiné složení než klasický fomafix.
  • 0

#18 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 27 březen 2009 - 11:30:23

když jsem zkoušel různé pozitivní vývojky, tak nejméně dojížděly printy vymáchané v Ilford Multigred a nejvíce v Dektolu, opravdu minimálně o clonu. Taky jsem se s tím hodně pral a nakonec jsem se něj kvůli tomu vykašlal a dělám v Multigrejdu.
Škoda, protože Dektol má tón jemně do hněda a opravdu hlubokou černou. Tipuju, že typově odpovídá oné energické GD-L.

A na papírech to podlě mě až tak moc nezáleží, zkoušel jsem Fomy i Adoxy a oba se chovali v tomto směru stejně.
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 březen 2009 - 11:39:16

ja nyní přerušuju fomacitrem, nebo kyselinou citronovou velmi slabé koncentrace - po jednom sezení vylejvám, už kvůli čistotě a to je tak po půl čtverečným metru fotek maximálně na 1,5 - 2 l vody v misce
používám dražší ustalovač a tak mu dopřejvám přerušovač čerstvý pokaždé
obrázek v přerušovači nechávám tak půl až jednu minutu
  • 0

#20 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 březen 2009 - 11:54:43

Jako ještě než rozsvítím? To dnes chci zkusit. Nechám to tam prostě deset minut a hotovo :D Snad u toho neumřu :) A pak vypotřebuju tři vany na vyprání. Uvidíme co se stane :)


já jsem sice proti Vám uplný temnokomornický dítě, ale tento problém se mi zatím nestal, kromě klasického uschnutí papíru a tím malinkému tonovému posunu. Rosvítím si nejdřív po 3 min v ustalovači. Mám pocit, že po krátkým přerušení a eště jen vodou by mohlo dojít k tomu, že nasáklá vývojka v emulzi po rozsvícení a a po krátkém ustalení by mohla dojet. ikdyž to by se projevilo hned a ne až druhý den. Jenže pokud se toto děje při zachování stejného postupu nově, pak je to záhada.
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 12:00:26

Děje se to vždy, ale pokaždé jinak silně.

Tak jako tak mi z této debaty vychází, že musí existovat nějaká proměná, která to způsobuje. Je tu až příliš velký rozptyl toho, jak komu papíry při schnutí pracují. A už to, že existují nejenom krajní body, ale celá škála síly problému napovídá, že celá věc bude způsobena něčím, co si fakt zaslouží odhalení :) Asi zkusím udělat jednu věc a to přemluvit admina, aby u mě doma vyrobil zvětšeninu. Tím se dá dost věcí vysledovat.
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 12:12:39

Ještě dotaz. Když se tedy to "uschnutí" uvádí kolem 10-15 procenty - jakým způsobem je to aplikováno na čas? 10 sekund - 10 procent je něco jiného v klasických číslech a něco jiného v osvitových.
  • 0

#23 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 březen 2009 - 12:28:18

Já to dělám tak, multigrejd, octovka nebo citronka, podlevá šmaku, a ustalovač si míchám taky podle šmaku.
Multigrejd minimálně 3-4 min. poté minimálně minutu v přerušovaču a 10 min v ustalovaču. U zkoušek to trochu krátím ustalovač cca 3- 4 minutky a šup s tým do mikrovlny. pak to výtáknu, dám si po kalíšku, kóknu na to, vidím že je to dobré. No tož tak to dělám a foma 131 sú O.K.

Tož tak.
  • 0

#24 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 březen 2009 - 12:45:02

by mě zajímalo kde chodíte na ty cifry - pokud to nechám ve vývojce dýl jak půl minuty tak to mám jak botu - minutu v přerušovači - minutu až dvě v ustalovači a pak to hážu do vody na asi deset minut

u toho ustalovače je to asi málo, co?
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 12:45:09

Pro jistotu se optám. Těch deset minut co to nechávaš v ustalovači je celou dobu po tmě, nebo po chvíli rozsvítíš, zkontroluješ a zbylý čas necháš? Já to v ustalovači většinou máchám po celou dobu co dělám v komoře, mám nalito do velké misky pět litrů a fotky tam prostě přihazuju. Vytáhnu je pak všechny najednou.
  • 0

#26 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 12:47:40

pokud to nechám ve vývojce dýl jak půl minuty tak to mám jak botu?


Ypresi, pokud si správně exponoval, tak to můžeš mít ve vývojce jak dlouho chceš. Papír se nepřevolá. Ale musíš ho dovolat. Takže si dej do komory minutku, nechávej to tam ty minimálně tři minuty u barytu a tak minutu u RC a dělej to pokaždé stejně. Jestli to máš černé jak bota, máš přeexponováno!
  • 0

#27 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 březen 2009 - 12:59:19

asi po minutě a půl nedočkavostí rozsvicuju - a s tou čerností to bude určo tím že to přesmažuju na zvětšováku - 1-2clony od plné díry a vychází mi to podle proužkovky cca na minutu
  • 0

#28 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 13:02:41

Tímhle způsobem ti nemá jak dojet černá, taháš to prostě moc brzy. Dělej to tak jak jsem ti napsal. A i proužkovky tam nechávej tři minuty!
  • 0

#29 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 27 březen 2009 - 13:16:15

Já nevím, s tím rozsvěcením při ustalování mi to přijde trochu kách. Obvykle to nechám v ustalovači 5 minut, potom vezmu fotografii na denní světlo (když je k dispozici) a tam posoudím jak moc jsem to zkonil a případně to jedu znova. Když se to zdá ok, tak to hodím do druhého utalovacího stupně (viz. článek dvoustupňové ustalování) a pokračuju podle plánu. Sice to zabere trochu času, ale chrlit kvanta fotografií tu není cílem, že :lol:
  • 0

#30 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 27 březen 2009 - 13:37:34

Píšete o deseti minutách v ustalovači. Já když zvětšuji, tak po jedné minutě už svítím, ale papír stále leží v ustalovači. Používám ze 70% Fomu a 30% Kentmere. Po usušení malinko, ale opravdu malinko fotky ztmavnou. Tady jsem četl, že někomu zesvětlají. Zrovna před 30-ti minutami jsem dodělal několik zvětšenin a taky už předem počítám že budou o cca 5% tmavší, ale nic jiného. Ustaluji 3+3 minuty. Ale peru 45 minut až hodinu v tekoucí vodě. Už jsem se kratším praním pěkně napálil a od té doby peru dýl.
  • 0

#31 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 13:46:10

Já si čím-dál-tím víc myslím, že odbývám to praní. Budu manželku muset přesvědčit, že to až takový mrhání není .)
  • 0

#32 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 březen 2009 - 13:56:31

Já si čím-dál-tím víc myslím, že odbývám to praní. Budu manželku muset přesvědčit, že to až takový mrhání není .)

já jsem předevčírem vzal sebou přítulku a celou dobu do mne hučela že nechápe co mi na tom tak trvá že se s tím zbytečně camrám
  • 0

#33 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 březen 2009 - 14:00:36

Máš ji vyrazit za dveře se slovy "rychle se ani pes nevysere". Ta moje to chvíli taky zkoušela, ale teď už mám naštěstí klid. Prostě ví, že když jdu do komory, tak neexistuju. Maximálně občas na mě něco milého houkne přes dveře. Tahle práce holt vyžaduje čas, pečlivost a klid...
  • 0

#34 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 27 březen 2009 - 14:07:18

No, zrovna u těch 131 píšou že kvalita přerušovacího procesu má vliv na stabilitu obrazu.
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 březen 2009 - 14:13:25

Ještě dotaz. Když se tedy to "uschnutí" uvádí kolem 10-15 procenty - jakým způsobem je to aplikováno na čas? 10 sekund - 10 procent je něco jiného v klasických číslech a něco jiného v osvitových.

třeba já bych to na nijaký procenta převádět neuměl - nemám to tady, ale pracuju v osvitových číslech kde deset vteřin je asi číslo "8"(?) v prostředním režimu mých mechanických hodin - tak nastavím kousek před "7" - ale já zvětšování tak neřeším, je možný že krajináři to potřebujou na 5 procent přesně
ta doměnka, že to "něco" způsobuje a není to konstantní je zajímavá - jedna proměnná mě napadá - doba, teplota, (ne) častý pohyb vody kolem fotografií při praní - tohle vzhledem k rozdílné teplotě vody léto/zima
nyní - voda ze studně je kolem 6°C to dělám tak, že snímek dám postupně do třech misek(během jedný hodiny) s vodou kolem 16°C a pak to dám na chvíli proudit do tý studený, snad mi fotky za pár let nevyblednou :lol:
  • 0

#36 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 březen 2009 - 14:21:30

No, zrovna u těch 131 píšou že kvalita přerušovacího procesu má vliv na stabilitu obrazu.


ano, dělal jsem asi dvakrát na tyhle papíry a přerušoval jsem podle zvyku obyčejnou vodou, nebo tím slabým roztokem- už nevím a výsledek fatální do koše = tyhle papíry přerušovat řádně a nevyčerpaným roztokem
  • 0

#37 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 březen 2009 - 18:29:16

Hola hola.
Včera jsem změnil postup. Přerušoval jsem citronovkou, silnější než obvykle, po dvě minuty. Fomafix P je pomalejší (test s filmem mi trval pět minut i u čerstvého), takže jsem fotku nechával v ustalovači bez rozsvícení deset minut. Poté ještě pár dalších minut navíc během čehož jsem si připravoval další fotku. Fotky jsem postupně házel do umyvadla, které pomalu utíká, dopouštěl jsem vodu. Ležely v něm tak tři hodiny s asi šestkrát vyměněnou vodou. Poté jsem je ještě dal prát do průtokové pračky na dvacet minut, přidal sodu a nechal se sodou stát dalších dvacet minut. Následně jsem je ještě osprchoval vlažnou vodou. Výsledek? Fotky se téměř nehnuly, tedy max tak o 3 procenta, což je spíš rozdíl mokrá/suchá. Problém tedy byl zřejmě buď ve špatném přerušení, ustálení(tedy svícení během ustalování), či špatném praní. Dost bych věřil tomu, že ve všem zároveň :) Díky všem za pomoc, já su tak šťasné! :)
  • 0

#38 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 28 březen 2009 - 18:31:42

Hola hola.
Včera jsem změnil postup. Přerušoval jsem citronovkou, silnější než obvykle, po dvě minuty. Fomafix P je pomalejší (test s filmem mi trval pět minut i u čerstvého), takže jsem fotku nechával v ustalovači bez rozsvícení deset minut. Poté ještě pár dalších minut navíc během čehož jsem si připravoval další fotku. Fotky jsem postupně házel do umyvadla, které pomalu utíká, dopouštěl jsem vodu. Ležely v něm tak tři hodiny s asi šestkrát vyměněnou vodou. Poté jsem je ještě dal prát do průtokové pračky na dvacet minut, přidal sodu a nechal se sodou stát dalších dvacet minut. Následně jsem je ještě osprchoval vlažnou vodou. Výsledek? Fotky se téměř nehnuly, tedy max tak o 3 procenta, což je spíš rozdíl mokrá/suchá. Problém tedy byl zřejmě buď ve špatném přerušení, ustálení(tedy svícení během ustalování), či špatném praní. Dost bych věřil tomu, že ve všem zároveň :twisted: Díky všem za pomoc, já su tak šťasné! :twisted:

sodu?
  • 0

#39 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 březen 2009 - 18:34:01

Sodu na praní, rada od Danyho.
  • 0

#40 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 28 březen 2009 - 18:44:45

Sodu na praní, rada od Danyho.

to jako na nějaké dodatečné ustálení?

já teda papíry hážu na odmočení do misky se zobáčkem v jednom rohu a tam pomalu proudí voda z kohoutku - takže bych měl přidat tu sodu do té vaničky?
  • 0

#41 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 březen 2009 - 18:47:09

no jo, uhličitan sodný dělá zázraky a usnadňuje vypírání :twisted:
  • 0

#42 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2009 - 18:50:52

u těch 131 jsem o té "důležitosti" přerušovacího procesu taky slyšel nebo četl, ale už nevím kde...
Vždycky si koupím citronku, kterou vždycky stříknu do misky a zaleju vodou, ta flaštička mi vydrží tak měsíc, to je investice zanedbatelná. Mělo by to být kyselý, což je. Baryty v tom nechám minutu, pak tak 3 minuty v ustalovači, jo a ten ředím řadší míň než 1+9. Se stálostí problém nemám.
A s tím světlem, určitě radši tmavší filtr, žárovku jen tak 15W (myslím, že rozdíl proti 40W s filtrem moc nepoznám, zato papíry určitě...) a svítit někam do kouta. V komoře mi stačí vidět, kam šahám... Fotku nebo zkoušku kontroluju na normálním světle...
  • 0

#43 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2009 - 18:53:27

no, sodu jsem taky vyzkoušel, je to určitě dobrý prubnout. Mě se to taky osvědčilo. Používám to u těch 131 i těch Adoxů, co se tu diskutují vedle ve vlákně...
  • 0

#44 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2009 - 19:45:34

mno tož já ti nevím ,baryty jsem dělal poprvé včera:) a ztmavnutí jsem nenašel ,maximálně tak rozdíl suchá mokrá.Jsou to sice 111N což je pevná gradace od fomy,ale snad to není takovej rozdíl.ve vývojce jsem to měl něco málo přes 4 minuty přerušeno v octu a ustáleno v fomafixP ,asi kolem 10 minut.Práno přes noc v miskách pro 30x40 vždy jeden papír na 3 litry vody a 1 misku.potom chvilka pod kohoutkem se silonkou a hybaj na sklo.Teda vmým případě na plexi pač sklo mi neteřinka prošlápla ,když jsem ho nestihl uklidit.Plexi se vlní jak jej papíry táhnou ,prostě sklo je sklo .Štve mě ta slintací páska pač mi nejde strhnout z papíru a mám dodrbaný okraje.
  • 0

#45 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 březen 2009 - 20:07:23

.Štve mě ta slintací páska pač mi nejde strhnout z papíru a mám dodrbaný okraje.

strhnout z papíru? vysvětli, co tropíš...
  • 0

#46 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2009 - 20:31:37

no tož přece když chci napnout baryt ,musím ji přilepit na sklo.slintací páska rtreaguje na vlhko tož když dám fotku po praní na sklo tož je mokrá ne??a jak zaschne tak ze skla slintačku strhnu v klidu,ale z papíru kousek jde a kousek nee
  • 0

#47 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 28 březen 2009 - 20:58:11

:twisted:))) Papír se ořízne s páskou nebo bez ní,podle potřeby.Nic se rozhodně nesundává !!! Ani to samozřejmě nejde.
  • 0

#48 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 březen 2009 - 21:03:17

no tož přece když chci napnout baryt ,musím ji přilepit na sklo.slintací páska rtreaguje na vlhko tož když dám fotku po praní na sklo tož je mokrá ne??a jak zaschne tak ze skla slintačku strhnu v klidu,ale z papíru kousek jde a kousek nee


hm, sem si to myslela, že tropíš nějakou nepřístojnost :twisted:
U barytu je potřeba při zvětšování ponechat větší okraj kolem obrázku, abys potom mohl slintací pásku odříznout a kojlem obrázu ti ještě nějaký okraj zbyl, pokud ovšem stojíš o to, mít nějaký okraj...
  • 0

#49 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2009 - 21:05:12

ale jo neboj okraje se tvoří oříznou to pujde ,jen jsem myslel že to třeba sloupnu :twisted:
  • 0

#50 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 březen 2009 - 21:11:46

ale jo neboj okraje se tvoří oříznou to pujde ,jen jsem myslel že to třeba sloupnu :twisted:

To asi nepůjde...jediné řešení maximálního využití papíru, resp. vyhnout se slintací pásce, by byla leštička (ale asi omezené formáty a musí se to umět - určitě už se to tu řešilo), a nebo naválečkovat fotku na sklo emulzí dolů (ale musí být sklo v supr stavu) - ani nevím, jestli se tyto metody tady někomu daří...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních