Přejít na obsah


Fotka

Kava a citron na vyvolanie filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
179 odpovědí na toto téma

#151 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 4 August 2017 - 07:45:17

bez kometáře...


  • 0

#152 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 4 August 2017 - 08:59:45

Duuri, Resolut:   možná hledáte ekologii,  ale  zapomínáte na  vyvolávač,  obsažený v naprosté většině  těchto  eco-pro komerčních vývojek (protože  dnes  v  US, Kanadě  i  v EU  je  vše, co je  označeno EKO,  velice in a  lidi to kupují, i když to bývá  sakra předraženo, a  vše,  co jako EKO či zelené reklamu,  z trhu mizí).

dosti jedu: vyvolávač, který obvykle dnes ani v MSDS uváděn u  komerčních vývojek nebývá, je fenidon (dnes  asi B) či dimezone S.   Takže se  vrátíme k  mnoha vývojkám  i  tu  na  TK popsaným,  fungujícím na principu superaditivity fenidonu a askorbanu, pokud  je  v  msds napsána  kyselina askorbová, l-askorbová a najdete tam i byť špetku uhličitanu sodného (většinou v těch práškových) či  draselného (v tekutých koncentrátech kvůli lepší rozpustitelnosti), je to opět  o askorbanu,  a  vlastně i  ke  kodaku  xtol  atd.atd.     Koukněte do bzenčákových článků,  který to před lety docela  systematicky  testoval a psal zde o tom.  

Já mám osobní zkušenost  velmi dobrou s  orig. xtolem,  je mnoho těch, kteří  úspěšně  používají mnohá léta  tzv. mytol a  mnoho dalších,  co  používají rádi a úspěšně  tyto  tzv. vitaminové vývojky negativní i pozitivní,  míchaných doma dle mnoha  veřejně dostupných receptů  i  kupovaných,  ať už je výrobcem a prodejcem kdokoli.    Ti dva hlavní US  "výrobci" a  prodejci  nedělají nic jiného,  než  že  pod  svou značkou naváží, namíchají a  prodávají  leccos z  dnes již patentově nechráněných a  dříve již  veřejně publikovaných  receptů,   dříve se  čestně přiznali,  co je vlastně obsahem sáčku či lahve,  dnes  už  leccos označí jen jako  "ECO developer"   a  schluss.   Nemám důvod si  myslet,  že  by  ty  ECO friendly  vývojky od  U.S.  či  E.U.  výrobců nefungovaly,   kdyby  byly špatné, neprodávaly by se,   a nemám důvod si myslet,  že výsledky by byly  moc  odlišné  od  XTOLu  či jeho klonů. 

 

Výjimkou je  asi pan Moersch,   který  vyrábí hodně dle svých vlastních,  mnohdy unikátních receptur - týká se zejména pozitivního procesu.  Nakolik  jsou  jeho negativní vývojky více či méně původní,  netroufám si odhadnout,  ani  nechci, neb  asi odvádí dobrou práci,  dle  ohlasů, které má jak od  publika,  tak  fotografů, kteří u něj nakupují.  A u negativních vývojek se  nedá tak moc kouzlit  jako  u pozitivních (kde je pořád ještě díky  různorodým reakcím různých papírů na různé vývojky co objevovat :-) ).  

 

p.s.  pokud  vám někomu chybí askorban sodný,   není problém,  vemte dostupnou kyselinu askorbovou a zažívací sodu (bikarbonu) a  použijte přepočet molárních hmotností pro přesnou náhradu. 

pomůcka:

https://en.wikipedia...odium_ascorbate

http://www.lenntech....-calculator.htm


  • 3

#153 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 4 August 2017 - 09:04:25

sakra,  odklepl jsem a nepřečetli si po sobě.   Promiňte,  tisková oprava: 

část první věty: 

"a  vše,  co jako EKO či zelené reklamu,  z trhu mizí"   

má správně znít:

"a  vše,  co jako EKO či zelené reklamu nemá,  z trhu mizí"

v části druhé  věty:

"je fenidon (dnes  asi B) či dimezone S"

nahraďte  šklebící se  žlutý ksicht   písmenem B,   správné znění:

"je fenidon (dnes  asi B ), či dimezone S"


  • 0

#154 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 267

Publikováno 4 August 2017 - 10:31:02

@jirin_ol  dakujem za vycerpavajucu odpoved :)


  • 0

#155 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 4 August 2017 - 10:39:08

ano,  vyčerpala mě pro dnešek :-D  


  • 0

#156 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 4 August 2017 - 15:48:57

Nevím jestli předmětem,ale já osobně mám v plánu dále používat nesmrtelnou kombinaci Tri-x400+D76,žádný kafenol,tol,nal+pomeranče a jiné hovadiny a pokračovat v obsahové stránce fotografií,nikoliv formalistické...Tak jako vědci konečně objevili a světe div se,že nejlepší potravou pro kojence je-mateřské mléko,tak i u mě převládá názor,že nejlepší pro mé věci bude i nadále vývojka a ustalovač,přesněji řečeno-některé vývojky prověřené desítky léty...A nyní si jdu po ránu zalít ranní kávu,protože vývojku nepiju!

Poznámka na konec,bylo tady už na temné spousty lidí,i "nejvyšších" typu Milana Červenky,alias Krakena a byli tu docela dlouho.A dnes? Milan mi prostě říkal-víš,já jsem to pověsil na hřebík,už nefotím!!! Tak dlouho laboroval,vymýšlel vymyšlené,až mu na jeho vlastní tvorbu prostě nezbyl čas...

Príspevok presne podľa hesla "čo nevyhovuje mne, to si nezaslúži žiť" ... Jak smutné ... každému niečo vyhovuje, každý má svoje obľúbené kombinácie ale prečo hneď odsudzovať niečo alternatívne? Veď Vás nikto nenúti kafenol používať. Zoberte si, že by sa týmto merítkom na nás pozerali digitálisti... skončili by sme s tým, že napríklad "ja v kúpelni nevyvolávam filmy, ja sa v kúpelni kúpem a umývam. Mne stačí môj fulframe a photoshop"... Keď nepočítam ničím neprispievajúcich komerčných hipsterov, ktorí sa rozhodli, že LOMO bude in, tak analógová fotografia dávno nie je mainstream a preto musím povedať : "Ďakujem za každého človeka ktorý skúša a experimentuje alebo sa snaží obnoviť nejaký ten alternatívny proces". Je smutné, že aj v rámci tejto komunity sa navzájom odrádzame od rozvoja okrajových technológií a postupov. Pozor, nehovorím o prípade, keď niekto niečo vyskúša a následne upozorní ďalšieho kolegu, že to proste nefunguje ... to je ale iná story.

 

TriX-400 s D76d (v modifikácii jirin_ol) mám naozaj rád, no zároveň sa učím mokrý koloidný proces ... Budiž, asi skonštatujete, že kyselinu octovú používate skôr na tlačenku ako do vývojky ale to ma asi neodradí učiť sa túto historickú techniku aj naďalej....


  • 5

#157 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 4 August 2017 - 16:37:03

..... Budiž, asi skonštatujete, že kyselinu octovú používate skôr na tlačenku..............

 

Zlatá slova, furt jsem přemýšlel, co bude dnes k večeři... naštěstí jsem kouknul na Temnou.. :-P :-P


  • 0

#158 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 5 August 2017 - 05:27:34

Asi jsme se nepochopili.Vůbec mi nevadí alternativní přístup kolegů temnokomorníků,klidně ať laborují když je to baví.Spíš se obávám,že nějak ty výsledky nejsou v porovnání s digitálisty tak nějak obecně vidět.Fotografických výstav je spousta,ale klasické fotografie na nich člověk nevidí...Mě to právě připadá,že se pořád jen experimentuje a experimentuje a mnohdy objevuje objevené a na autorskou tvorbu není už čas.Po dlouhé době jsem objevil výbornou autorskou výstavu Antonína Kostky z Brumova-Bylnice.Asi tohoto tvůrce není potřeba představovat.To prostě byla pastva pro oči! Klasické vzorně vyzvětšované fotografie jednotného rukopisu,brilantní techniky a to prostě byla paráda! Tento pán to dělá už od roku 1975,temnou tady zná,ale nepřispívá,říká že na to nemá čas-že raději jde na jedno a nebo za svítání vstupuje se svým Pentacon sixem do horské krajiny...ty výsledky jsou potom vidět na výstavách.Kolik je takových podobných tady? A nebo jinak-proč nejsme nikde moc vidět? Pamatuji dobu,kdy se tady dělal kalendář Temné a bylo na to dost času,ve finále když šlo do tuhého nebyli lidi schopni poslat tři!!! fotografie na papíře 18x24...to byly sáhodlouhé diskuse proč se to nedalo stihnout atd,nakonec kalendář vyšel,ale příští ročník se už nekonal...Mě se prostě zdá a nebudu asi sám,že nejsme,bohužel nejsme nějak výrazněji vidět na výstavních panelech po celé ČR,a opravdu toho sjezdím po republice docela dost...A nebo možná-i cesta může být cíl! Přeji všem Dobré Světlo a hezký víkend!


  • 4

#159 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 267

Publikováno 5 August 2017 - 13:22:33

Nuz aj taketo pribehy pise zivot. Chvalabohu kazdy to vidime inak.


  • 0

#160 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 13 February 2018 - 20:44:44

Tak jsem taky zkusil tu kávu, sodu a vitamin C. Říkal jsem si, že se o to podělím.

 

Použil jsem následující recept na půl litru.

8 lžiček instatní kávy velvet

13,5 lžičky sody

1,5 lžičky vitamínu c.

 

Film jsem použil foma 200 (expirovaný asi 2003, dostal jsem ho z navíječkou metráže :-))

 

Nejvtipnější pasáž byla, když jsem chtěl aplikovat přerušovač fomacitro. Když jsem to nalil do tanku, bohužel ne dříve, tak jsem si vzpomněl, jak jsme jako děti dělali výbuchy pomocí sody a octa. Tak nějak to vypadalo, gigantický hrnečku vař efekt. Nestíhal jsem všechno utírat. Takže asi nepřerušovat.

 

Přikládám skeny negativu. Tak se můžete kochat, nebo kritizovat. :smile:

 

Přiložený soubor  film180K_0001.jpg   194.45K   7 Počet staženíPřiložený soubor  film180K_0023.jpg   131.59K   7 Počet stažení


  • 1

#161 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 13 February 2018 - 21:27:01

Kysly prerusovac je zverstvo ...


  • 0

#162 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 February 2018 - 15:02:21

Vďaka tomuto fóru som sa dozvedel o Caffenole aj o Rollei 35T a tu je"výsledok".
https://www.flickr.c...02/38298959184/
https://www.flickr.c.../in/photostream
https://www.flickr.c.../in/photostream
https://www.flickr.c.../in/photostream
https://www.flickr.c.../in/photostream
https://www.flickr.c.../in/photostream
https://www.flickr.c.../in/photostream
https://www.flickr.c.../in/photostream
https://www.flickr.c.../in/photostream
  • 4

#163 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 June 2019 - 21:07:50

Je to docela sranda! Já jsem se o tom dočetl před nedávnem, a tak jsem dneska za tím účelem exponoval v parku. Ne, že bych záměrně fotil vyloženě blbosti, ale pořizoval jsem takové obrázky, aby to nebolelo, když nebudou. Určitě bych ten proces nezkoušel na nějakém filmu, na který bych fotil svatbu, narozeniny nebo třeba pivo. Aspoň jsem pocvičil kompozici, pořídil i pár záběrů s porušením pravidel (na střed), ono když to bylo od středu symetrické na všechny strany, tak výjimka potvrzuje pravidlo... Držel jsem se návodu výše zmiňovaného: http://photo-utopia....-in-coffee.html

 

Fomapán 100 jsem exponoval, jako 45 ГОСТ, tedy na polovic, jak píšou v návodu. Byla radost pořizovat aparátem Зенит snímky s menší hloubkou ostrosti. Světla bylo totiž dost, a když je dost světla, na nominál mám venku většinou časy jen 1/500 a cloním. A někdy hodně. Dneska jsem se dostával i na 1/125 a ve stínu méně, a tak jsem na plnou (nebo dost velkou) díru odpichoval od pozadí stromy a podobně. No. A pak jsem nacpal ten film do Plastimatky. Připravil jsem dle návodu 300 ml vody, rozpustil 2 zarovnané lžičky sody a přidal 5 vrchovatých lžiček nejlevnějšího granulovaného Bellaromu. Při a po míchání jsem vložil kousek filmu. Byl jsem připraven tu vývojku vylít a pak ten film normálně pullnout v R09, kdyby se nic nedělo. Snímky nebyly předůležité, ale pokud bych viděl, že ten kafenol nic nedělá, asi bych byl vůl, kdybych v tom zkoušel volat. A já už jsem vůl v dost věcech, další takové bych ani nepotřeboval. Ale, světe div se, ono se dělo. Tmavlo to pěkně. Tak jsem si řekl, že to zkusím.

 

Dle návodu jsem první minutu překlápěl. Pak jsem byl odsouzen k jednomu překlopení za půl minuty po dobu půl hodiny. Prvních deset minut jsem to vydržel a neustále koukal na stopky na mobilu. Pak jsem uchopil staré hodinky, synchronizoval čas s mobilem a dále pak překlápěl podle těch hodinek, zatímco jsem letmo na tom mobilu sledoval, co se děje ve světě [na mobilním přístroji nelze sledovat zároveň stopky a dění ve světě (dalo by se, ale jsem línej to udělat)]. Po půlhodině jsem vyndal, přerušil vodou (ne kyselinou) a ustálil normálním fixem, který běžně používám.

 

No, a výsledky jsou mírně dostatečné. Je to celkově moc tmavý. Včetně okrajů. Asi ta káva ztmavuje negativ jako celek. Ustáleno je dobře, fix funguje na výbornou, ale i tak je i perforace je dosti tmavá (jistě, je daleko světlejší než zbytek, ale i tak je tmavá a pole jsou ještě tmavší). Zvětšovat půjde. Ale bude to úplně jiné, než obvykle. Těžko říct, čím to je. Přeexpozicí na polovic? Kávou? Absencí céčka? Častým překlápěním (ale bylo dle návodu!)? To jsou spíše řečnické otázky, do procesu vstupuje takové množství proměnných, že je velmi těžké určit, kdo za to může, a lepší negativy budou vznikat jen spolu s dalšími zkušenostmi a pokusy.

 

Závěr: nejsem velmi spokojen s výsledkem, spíše je dostatečný, ale pracovat se s ním určitě dá. Co mne naprosto fascinovalo je, že to fakt funguje, a že, pokud bych změnil některé postupy nebo ingredience, budou možná výsledky i lepší. Zkušenost na výbornou a výsledek na čtyřku. Ale funguje...!


  • 0

#164 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 1 July 2019 - 09:13:50

Je to docela sranda! Já jsem se o tom dočetl před nedávnem, a tak jsem dneska za tím účelem exponoval v parku. Ne, že bych záměrně fotil vyloženě blbosti, ale pořizoval jsem takové obrázky, aby to nebolelo, když nebudou. Určitě bych ten proces nezkoušel na nějakém filmu, na který bych fotil svatbu, narozeniny nebo třeba pivo. Aspoň jsem pocvičil kompozici, pořídil i pár záběrů s porušením pravidel (na střed), ono když to bylo od středu symetrické na všechny strany, tak výjimka potvrzuje pravidlo... Držel jsem se návodu výše zmiňovaného: http://photo-utopia....-in-coffee.html

 

Fomapán 100 jsem exponoval, jako 45 ГОСТ, tedy na polovic, jak píšou v návodu. Byla radost pořizovat aparátem Зенит snímky s menší hloubkou ostrosti. Světla bylo totiž dost, a když je dost světla, na nominál mám venku většinou časy jen 1/500 a cloním. A někdy hodně. Dneska jsem se dostával i na 1/125 a ve stínu méně, a tak jsem na plnou (nebo dost velkou) díru odpichoval od pozadí stromy a podobně. No. A pak jsem nacpal ten film do Plastimatky. Připravil jsem dle návodu 300 ml vody, rozpustil 2 zarovnané lžičky sody a přidal 5 vrchovatých lžiček nejlevnějšího granulovaného Bellaromu. Při a po míchání jsem vložil kousek filmu. Byl jsem připraven tu vývojku vylít a pak ten film normálně pullnout v R09, kdyby se nic nedělo. Snímky nebyly předůležité, ale pokud bych viděl, že ten kafenol nic nedělá, asi bych byl vůl, kdybych v tom zkoušel volat. A já už jsem vůl v dost věcech, další takové bych ani nepotřeboval. Ale, světe div se, ono se dělo. Tmavlo to pěkně. Tak jsem si řekl, že to zkusím.

 

Dle návodu jsem první minutu překlápěl. Pak jsem byl odsouzen k jednomu překlopení za půl minuty po dobu půl hodiny. Prvních deset minut jsem to vydržel a neustále koukal na stopky na mobilu. Pak jsem uchopil staré hodinky, synchronizoval čas s mobilem a dále pak překlápěl podle těch hodinek, zatímco jsem letmo na tom mobilu sledoval, co se děje ve světě [na mobilním přístroji nelze sledovat zároveň stopky a dění ve světě (dalo by se, ale jsem línej to udělat)]. Po půlhodině jsem vyndal, přerušil vodou (ne kyselinou) a ustálil normálním fixem, který běžně používám.

 

No, a výsledky jsou mírně dostatečné. Je to celkově moc tmavý. Včetně okrajů. Asi ta káva ztmavuje negativ jako celek. Ustáleno je dobře, fix funguje na výbornou, ale i tak je i perforace je dosti tmavá (jistě, je daleko světlejší než zbytek, ale i tak je tmavá a pole jsou ještě tmavší). Zvětšovat půjde. Ale bude to úplně jiné, než obvykle. Těžko říct, čím to je. Přeexpozicí na polovic? Kávou? Absencí céčka? Častým překlápěním (ale bylo dle návodu!)? To jsou spíše řečnické otázky, do procesu vstupuje takové množství proměnných, že je velmi těžké určit, kdo za to může, a lepší negativy budou vznikat jen spolu s dalšími zkušenostmi a pokusy.

 

Závěr: nejsem velmi spokojen s výsledkem, spíše je dostatečný, ale pracovat se s ním určitě dá. Co mne naprosto fascinovalo je, že to fakt funguje, a že, pokud bych změnil některé postupy nebo ingredience, budou možná výsledky i lepší. Zkušenost na výbornou a výsledek na čtyřku. Ale funguje...!

 

Jestli je tmavá (osvícená) perforace, bude problém někde jinde než ve vývojce. Leda by to kafe nějak obarvilo podložku, ale to se mi nezdá.


  • 0

#165 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 July 2019 - 12:50:16

No, osvícený by být neměl, a na žádném jiném negativu to nemám, jen na tom z kávy. Okraje nejsou průhledné, ale stále jsou výrazně světlejší než exponovaná pole. Třeba to barví. Zkusím sem pak dat fotku.
  • 0

#166 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 1 July 2019 - 13:56:56

Káva barví.  čím horší instantní káva,  tím  lépe fungující "staining developer". :-)

já bych ovšem na  tohle  neopakovatelné Umění  neměl  trpělivost. 


  • 0

#167 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 267

Publikováno 1 July 2019 - 15:10:27

mne sa osvedcila najlacnejsia tesco "kava", s bielou etiketou


  • 0

#168 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 July 2019 - 21:31:44

Tu kávu z teska jsem nezkoušel, ale mám Bellarom a povšiml jsem si, že pan minotaurus ji použil taky a má z toho skvělé fotky. No, ta káva barví, takže obarvila podložku, a ještě je zřejmě převoláno. Když to je těžký. V návodu, který jsem zmiňoval, to chlapec volá půl hodiny a každou půlminutu překlápí. Tady https://www.digitalt...s=C&TimeUnits=T je na nominál 17 minut, takže při pullnutí na polovic by to mělo být ještě kratší, a jinde jsem četl 12 minut. Na to musí každý asi přijít sám, protože tato vývojka vnáší tolik proměnných do procesu, a čas je jen jednou z nich, třeba mám silný kafe a nemůžu volat půl hodiny a pořád překlápět, třeba standovat. Anebo překlápět, ale kratší čas. Ale zvětšovat to půjde, i když je to tmavé. Ale mám tam chybu v kompozici, že totiž to rozvětvení listů se dotýká dolního okraje a naopak nahoře je zbytečně moc místa.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#169 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 July 2019 - 00:33:13

Tu kávu z teska jsem nezkoušel, ale mám Bellarom a povšiml jsem si, že pan minotaurus ji použil taky a má z toho skvělé fotky. No, ta káva barví, takže obarvila podložku, a ještě je zřejmě převoláno. Když to je těžký. V návodu, který jsem zmiňoval, to chlapec volá půl hodiny a každou půlminutu překlápí. Tady https://www.digitalt...s=C&TimeUnits=T je na nominál 17 minut, takže při pullnutí na polovic by to mělo být ještě kratší, a jinde jsem četl 12 minut. Na to musí každý asi přijít sám, protože tato vývojka vnáší tolik proměnných do procesu, a čas je jen jednou z nich, třeba mám silný kafe a nemůžu volat půl hodiny a pořád překlápět, třeba standovat. Anebo překlápět, ale kratší čas. Ale zvětšovat to půjde, i když je to tmavé. Ale mám tam chybu v kompozici, že totiž to rozvětvení listů se dotýká dolního okraje a naopak nahoře je zbytečně moc místa.


Ahoj,
v recepte, ktorý som použil ja je aj vitamín C.
Vznikne tam ďalšia vyvolávacia látka- citran sodný, v káve vyvoláva len kyselina kávová (ak si to dobre pamätám z Caffenol blogu).
Takisto je tam KBr proti závoju.
Prepočet na 500ml nájdeš na flickri pri fotkách, ktoré som tu nalinkoval 14.2.2018.
Link na pôvodnú receptúru je tu:
http://shakyphotogra...so-far.html?m=1
Sú tam aj časy aké treba použiť pri vyššej teplote ako 20'C
(60 min pri 20'C, pri každom 1'C navyše skráť čas o 6 min).
A skús Fomu 100 exponovať ako iso 100.
  • 0

#170 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 July 2019 - 22:26:14

Děkuji! V podstatě se nachází ve většině receptů. Ale zatím jsem jej nesehnal. Budu muset hledat dál. No, a sehnat KBr bude ještě složitější. Asi to bude muset udělat nějaký eshop. Ale vyzkouším ten návod, když budu mít vše dostupné. A exponovat budu 100 jako 100.


  • 0

#171 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 267

Publikováno 3 July 2019 - 22:52:23

1kg vitaminu C stoji tusim okolo 14 eur a ako antifog agent namiesto KBr ide pouzit jodidovana kuchynska sol... vzdy som ju pridal ci uz na filmy alebo papiere.. recepty mam z http://m.caffenol-co.../chapter11.html
  • 0

#172 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 4 July 2019 - 07:40:30

1kg vitaminu C stoji tusim okolo 14 eur a ako antifog agent namiesto KBr ide pouzit jodidovana kuchynska sol... vzdy som ju pridal ci uz na filmy alebo papiere.. recepty mam z http://m.caffenol-co.../chapter11.html

 

C-  18,24€/kg


  • 0

#173 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 4 July 2019 - 09:50:25

https://fichema.cz/k...2861014033.html

:-)


  • 0

#174 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 4 July 2019 - 11:20:17

No jo!

Vy, Cesi musite byt skratka lepsi.
:D


  • 0

#175 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 4 July 2019 - 12:43:59

jsem rád,  že neříkáš  vy švédi zaj......

:-D


  • 0

#176 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 4 July 2019 - 13:26:59

Svedi ste!
Ale zaj ... ? Vsak ste Cobolakom narod najblizsi.


  • 0

#177 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 267

Publikováno 4 July 2019 - 17:21:17

nah aj za menej :D https://www.mojaleka...-askorbova-1kg/


  • 0

#178 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 4 July 2019 - 22:47:39

Priatelia, ja si to C budem nadalej kupovat v Centralchema. Mam to vyskusane, cistota vysoka, bezozbytku rozpustim v TEA.


  • 0

#179 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 July 2019 - 22:48:43

Dobrý den, dobrý večer a dobrou chuť, pokud právě ochutnáváte vývojku. Dlouho jsem tu nebyl, protože jsem si dovolil být na dovolené, a to se nestává tak často. Většinou makám, jako šroub. A i na té dovolené jsem makal, jako šroub. A taky fotil. A kdyby mi nedošly fomapány, asi bych fotil dodnes, jenže došly, a tak, než mi přijdou nové (metráž, panebože, jó, konečně, to zase bude dotazů, jak dostat metráž do kazety, jak to udělat ve tmě a bez navíječky, jak to nepoškrábat a spolehlivě uchytit a podobně; zatím to pochopitelně nepíšu, protože ty filmy ještě doma nemám, ale ono to přijde!!), jsem otestoval dříve vytvořenou pozitivní vývojku vhozením osvíceného papíru (urval jsem jen kousek!). Ten papír zčernal, chudák. A tak jsem se zavřel v koupelně. Mučil jsem tam ten kávově vyvolaný film, protože mne to zajímalo. A určitě je zvětšovatelný. Bohužel je to foceno mobilem, takže to nemá žádný dynamický rozsah a ještě je to křivý, posterizovaný, zašuměný, upravoval jsem perspektivu v editoru, no hrůza, je to prostě jen orientační. Nelze méně kvalitním digitálním zařízením reprodukovat ani negativ, ani print. Ale funguje to.

Přiložený soubor (y)


  • 2

#180 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 11 July 2019 - 08:18:23

Mně to přijde slušné!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních