Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1538 odpovědí na toto téma

#851 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 8 červenec 2015 - 08:42:49

Mezi těmi proprietkami vidím expozimetr. Jak s ním pracujete?

 

 

V tom konkretnom pripade expozimeter som nepouzival. Bol tam so mnou jeden z mojich studentov, fotografoval na plany, on chcel expozimeter.  A ako pouzit expozimeter v mokrom kolodiovom porecese? Tema na dlhsiu debatu... Jednou vetou asi tak: sem-tam usetrite jednu skusobnu dosku...


  • 1

#852 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 27 červenec 2015 - 12:39:11

Zdravím všechny výbušné mokrokolojdníky!

 

Chtěl bych se zeptat jak jste se vypořádali s problémem kazet - tedy jaké kazety používáte, formáty, jak upevňujete sklo nebo plech, jaké jste provedli úpravy a vůbec postřehy z praxe aby byla manipulace s kazetamy nejjednodušší, nejrychleší a celkově co nejvíce příjemná.

 

Sám přemýšlím a uvažuju, že bych tenhle proces rád vyzkoušel. Kamerku již mám (dřeváka 13x18), materiály a chemii bych určitě bral od Mamuta a teď řeším jak na kazety. K aparátu jsou klasické dřvěné oboustrané na desky s dřevěným šoupětem. Deska se do otevřené kazety plní "předem" kdy se vloří pod vybrání, mírně vtlačí dolů proti pružině uprostřed a zajistí se dvěma caplíky. Zde vidím potenciální problém jelikož budu mít víc než dost mokrou desku ohmatat a to hlavně na konci v okolí caplíků. Na druhé straně bude proužek přímo v kontaktu s dřevěným rantlíkem. Nejlepší řešení je desku vkládat mokrou stranou napřed ale to předpokládá buďto jednostrannou kazetu s otvorem na obou stranách a nebo rozkládací kazetu napůl.

 

V mém konkrétním případě by bylo asi nejjednodušší vyjmout přepážku s pružinami, která je z tenkého kartonu a je navolno v rybině akorát nejde bez poškození vyndat. Po této úpravě by se deska vkládala první následovaná oříznutou vložkou s pružinou. Caplíky by byly na jedné straně trvale vyčnělé a na druhé straně by nebyly třeba.

 

Pokud se osvědčil jiný způsob, případně další rady, budu rád. Nebo pokud máte (třeba i poškozenou) desku coby kandidáta pro předělání bylo by to super - potřebuju kazetu co se zasouvá pod 4 plíšky v rozích na způsob bajonetu (vložíte mírně z boku do vybrání a následně zasunete 2-3 cm na doraz na místo.

 

Díky

 

Michal


  • 0

#853 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 27 červenec 2015 - 12:55:31

ja sel cestou kazety kterou jsem za 3 hodiny vyrobil z odpadu po paspartovani

.

vydrzela pres 160 plechu a dusicnan ji nechal zit dal

 

wp_h.jpg


  • 2

#854 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 27 červenec 2015 - 14:44:45

Já jsem si vyřízl okýnko do přepážky běžné kazety Lisco 13x18.  Překvapilo mě, že to není plast, ale hliník, dost masivní. Přes každý roh jsem přetáhl kousek stříbrného drátku a plechy láduju zezadu. Velikost okýnka je 12x16,5, plný formát se tímhle způsobem vytvořit nedá. Na 30x40 jsem si kazetu musel vyrobit, tam používám něco na způsob Vámi popisovaného systému předního nabíjení s caplíkama. A na sklopce Certotrop používám původní plechovou kazetu na skleněné desky 6,5x9 cm bez úprav. Pravda už trochu rezne, ale nic dramatického.


  • 0

#855 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 27 červenec 2015 - 21:36:50

30x40cm a 18x24cm - pouzivam povodne drevene dvojkazety /FKD/ bez mechanickej upravy, uchytenie dosiek povodnym sposobom, kazety na miestach kde je predpoklad, ze budu dotykat s AgNO3 som povrchovo upravil napustenim specialnym moridlom a farbou

5x7" a 4x5" - pouzivam moderne kazety Lisco a Fidelity upravene tak ako robil aj napr. Alex Timmermans   http://collodion-art...der-to-wet.html

9x12 cm - pouzivam povodne plechove kazety bez upravy

 

upravy mozu byt individualne podla potreby a typu kaziet - na YouTube najdete rozne. prajem vela uspechov.

 

Pravidelne a dokladne cistenie hlavne drevenych a plechovych kaziet je velmi dolezite, /stare drevene/ kazety odporucam otestovat na svetlotesnost /napr. fotografickym papierom a silnym svetlom/.

 

@ milosm - vynikajuca idea :)


  • 1

#856 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 27 červenec 2015 - 23:19:53

Na dřevě jsem tedy kromě hnědých fleků žádné stopy působení AgNOnezpozoroval. Nečistím ho vůbec. Samodomo kazetu mám přitom povrchově "upravenou" jen hodně jednoduše černým sprejem, některé části vůbec.


  • 0

#857 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 28 červenec 2015 - 09:01:23

Na dřevě jsem tedy kromě hnědých fleků žádné stopy působení AgNOnezpozoroval. Nečistím ho vůbec. Samodomo kazetu mám přitom povrchově "upravenou" jen hodně jednoduše černým sprejem, některé části vůbec.

 

Pri castom pouziti AgNO3 rozlozi nechranene drevo. Je to skusenost - nie len moja. 


  • 1

#858 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 28 červenec 2015 - 11:17:16

Moznosti uprav kazet je rada, jen bych pridal jeden poznatek. Snazte se minimalizovat stycne plochy mezi zcitlivenou deskou a kazetou. Idealne jen ve 4 rozich - nerezovy drat (treba vyplet z kola). Cim mene stycnych ploch, tim cistejsi vysledek. Samozrejme ten, kdo preferuje defekty v obraze, necht podlozi desku po celem obvodu.

:)


  • 2

#859 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 28 červenec 2015 - 11:36:02

:D

 

Moznosti uprav kazet je rada, jen bych pridal jeden poznatek. Snazte se minimalizovat stycne plochy mezi zcitlivenou deskou a kazetou. Idealne jen ve 4 rozich - nerezovy drat (treba vyplet z kola). Cim mene stycnych ploch, tim cistejsi vysledek. Samozrejme ten, kdo preferuje defekty v obraze, necht podlozi desku po celem obvodu.

:)


  • 0

#860 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 30 červenec 2015 - 08:40:54

Díky všem za příspěvky,

 

Záda pro moderní kazety jsou pro mě svatej grál a byly by fajn, v současném zadku ale nechci dělat úpravy a tak půjdu cestou obětování jedné (nejhorší) kazety. Ze začátku zkusím jaká bude manipulace při vkládání mokrých desek stejným způsobem jako původní suché skleněné desky. Pokud to nebude dělat dobrotu patrně zkusím upravit kazetu pro vkládání zezadu.

 

A ještě otázka, kameru jsem ošetřil voskem na nábytek - kamera vzhledově výrazně ožila a všechny kluzné plochy jdou mnohem hladčeji, navíc bude dřevo méně reagovat na vlhkost (snad). To samé bych rád použil i na kazety - jak je to s chemií, kolodiem nebo dusičnanem versus voskovaný povrch? Počítám, že kromě omezení nasákavosti povrchu a vůbec vyšší odolnosti dřeva proti vlhkosti by vosk měl pomoci hladšímu pohybu šíbrů v kolejničkách. Vydrží to, nebo to chemie rozpustí nebo něco dalšího? Případně, čím nejlépe ošetřit povrch dřeva proti účinkům chemikálií.

 

Díky.


  • 0

#861 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 1 srpen 2015 - 15:07:21

Tank na zcitlivování desek může být normálně slepené akvárko patřičného rozměru silikonem? Předpokládám, že zaschlý silikon v roztoku dusičnanu žádnů paseku nenadělá.


  • 0

#862 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 8 srpen 2015 - 21:05:41

Ach jo!

Zase chyba. Lak mi smyl obraz. Použil jsem kolodium skladované v teple. Vývojka a ustalovač byl v lednici asi měsíc. Testovací deska byla nádherně černá a exponovaná obraz neměl chybu.

Vyzkoušel jsem polít lakem jinou  starou nelakovanou desku a vše bylo OK.

Chyba tedy není v laku.

Může to být kolodiem?


  • 0

#863 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 9 srpen 2015 - 18:10:03

Tank na zcitlivování desek může být normálně slepené akvárko patřičného rozměru silikonem? Předpokládám, že zaschlý silikon v roztoku dusičnanu žádnů paseku nenadělá.

Slepil jsem nádržku na zcitlivovací roztok z víka starého gramofomu a plastové desky. Jako pojidlo jsem,použil první tmel v kartuši, který mi padl v OBI do r uky (univerzální "slepí-a-utěsní-všechno", černý.). Stěny jsou dost popatlané i zevnitř -  absoluně žádná reakce silikonu s dusičnanem. Bez obav.


  • 0

#864 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 9 srpen 2015 - 20:46:58

HCST - ano mozete pouzit silikon. Ovsem mozete na zcitlivovanie pouzit aj obycajnu vodorovnu umelohmotnu fotomisku. 

 

123 - vyvojku a ustalovac nemusite mat v chladnicke. Skuste dat do laku destilovanu vodu, tak 8 ml na 250ml. 


  • 1

#865 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 9 srpen 2015 - 23:22:16

Podle starých učebnic se tradiční železnatá vývojka nejdéle udrží skladovaná na světle. Což v chladničce není zrovna ten případ.


  • 0

#866 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 10 srpen 2015 - 04:31:40

Díky za odpovědi.


  • 0

#867 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 20 říjen 2015 - 18:19:25

Neviem, ci este niekto sa zaobera s mokrym kolodiovym procesom...  Ked ano, tak vyskusajte tuto formulu
kolodia. Je to moja vlastna formula Nr. 5 , take zlozenie som este inde nevidel.

diel A : 120 ml 4% kolodium, 60 ml eter
diel B:  1,5g - bromid amonny /NH4Br/, 3g - chlorid amonny /NH4Cl/, 2g - jodid kademnaty /CdI2/, 60 ml etanol

Tuto formulu testujem od jula, vysledky su povzbudzujuce: vyrovnana tonalita, mala nachylnost k zavoju, stalost. 

 

Přiložený soubor  1.jpg   129,31K   5 Počet stažení    Přiložený soubor  2.jpg   128,89K   6 Počet stažení  Přiložený soubor  3.jpg   85,98K   5 Počet stažení   Přiložený soubor  4.jpg   112,31K   6 Počet stažení


  • 5

#868 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 22 říjen 2015 - 10:08:23

Tonalita zajímavá, ale vzhledem k Cdl2 v části B nesnadno dostupná.

 

Mám dotaz k části A - je možné použít  Diethyleter stabilizovaný Phenidonem?


  • 0

#869 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 22 říjen 2015 - 10:40:01

Tonalita zajímavá, ale vzhledem k Cdl2 v části B nesnadno dostupná.

 

Mám dotaz k části A - je možné použít  Diethyleter stabilizovaný Phenidonem?

 

CdI2 sa da zohnat...   ale v nudzi mozete pouzit KI, samozrejme stalost kolodia bude viac obmedzen

ether - predpokladam, ze ano.  pripadne mozete pouzit aj rovnake mnozstvo etanolu


  • 0

#870 grajcaricka

grajcaricka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 listopad 2015 - 08:06:08

Nazdar parto...... Na obraze sa mi urobil vzor ako ked je namraza na okne.... Co by to mohlo byt... Mam tyzden zarobenu chemiu, a asi 4 obraz... Prve tri boli v poriadku..... Predpokladam ze to bude striebrom to som reparovala a dorabala a nakolko som rozbila hustomer neviem zmerat hustotu.... :(
  • 0

#871 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 5 listopad 2015 - 10:06:46

Chemicka necistota -  na doske, alebo medzi sebou kontaminovane chemikalie. kde a co, tak to uz tazko povedat. Ked sa to objavilo neskor, tak nedostatocne vyprata doska po ustaleni.  Alebo....  ?  


  • 0

#872 grajcaricka

grajcaricka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 listopad 2015 - 11:33:46

Dakujem za rychlu reakciu.... Musim to nejak vytestovat
  • 0

#873 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 5 listopad 2015 - 11:42:29

kedy sa objavila ta "namraza"?   po zcitlivovani? po vyvolani? po ustaleni? po lakovani?  aj dajaky sken by bol dobry


  • 0

#874 grajcaricka

grajcaricka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 listopad 2015 - 11:53:22

Az po vysuseni obrazku..... Skan nemam ale skusim mobilom
  • 0

#875 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 5 listopad 2015 - 15:04:10

Děkuji za odpověď.

mt


  • 0

#876 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 10 listopad 2015 - 19:05:37

Modifikovanal som  formulu Nr. 5 na  Snadno Dostupnu Formulu Nr.5.1  

diel A : 120 ml 4% kolodium, 60 ml 99.9% izopropyl alkohol
diel B: 1,5g - bromid amonny /NH4Br/, 3g - chlorid amonny /NH4Cl/, 2,5 g - jodid draselny /KI/, 60 ml 99.9% izopropyl alkohol

 

Dosiahnuta citlivost je asi o 2 EV nizsia ako u Nr.5, kolodium po namiesani staci nechat odstat 2-3 dni, potom ma stale fotograficke vlastnosti asi 2-3 tyzdnov.

 

 

Ambrotypia 18x24 cm s kolodiom Nr. 5.1

 

Přiložený soubor  IMG_20151108_0003-11.jpg   99,08K   6 Počet stažení


  • 3

#877 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 26 listopad 2015 - 12:01:17

Omlouvám se, zase jsem líný jít zatopit do komory a vylučovací metodou řešit své další drobné trápení.

Proto se zeptám:

Mám na pozadí posledních snímku pruhy zrnitého charakteru. Pruhy vychází z jednoho místa a jsou pravidelné. Napadá vás co by to mohlo být?

 


  • 0

#878 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 26 listopad 2015 - 12:49:25

plechy

.

zbytky chemie krycej folie

 

.

vycistit alkoholom


  • 0

#879 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 26 listopad 2015 - 12:52:40

Jak dostat kolodiové a snímky, zvětšeniny  na internet? Můj kancelářský skener to absolutně nezvládne. Přefocování je náročné, zvláště u lakovaných desek. Mám se pachtit v jistě nepřeberné nabídce skenerů, nebo existuje nejaká klasika? Nějaký FM2 mezi skenery?


  • 0

#880 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 26 listopad 2015 - 12:59:48

plechy

.

zbytky chemie krycej folie

 

.

vycistit alkoholom

Také mě to napadlo, folie nebyla dokonalá, šlo o plechy z kraje tabulea nečistil jsem je. Děkuji. A zase se zeptám na další věc. Lze použít denaturovaný líh? Možná zbytečně používám čistý alkohol.


  • 0

#881 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 26 listopad 2015 - 13:03:11

ano

.

2x -3x celu plochu


  • 0

#882 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 26 listopad 2015 - 13:10:39

ano

.

2x -3x celu plochu

Skvělé, děkuji. Vždy čistíte, nebo jen když je horší folie? A může to být příčinou smývání kolodia při lakování?


  • 0

#883 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 26 listopad 2015 - 13:23:29

uz som dlho necistil, ale co si pametam tak zalezalo na varke plechov

.

z ktorej casti valca sa rezala

 

.

to zmyvanie netusim, je tu teoreticka moznost (aj ked asi mala)


  • 0

#884 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 26 listopad 2015 - 13:45:15

uz som dlho necistil, ale co si pametam tak zalezalo na varke plechov

.

z ktorej casti valca sa rezala

 

.

to zmyvanie netusim, je tu teoreticka moznost (aj ked asi mala)

Děkuji.


  • 0

#885 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 26 listopad 2015 - 13:54:25

plech necistim nicim, ked je folia neprerusena a ked plech pouzivam poprve po odlepeni folie. este sa mi nikdy nestalo, ze plech bol znecisteny pod foliou - ked teoreticky aj to je mozne.

 

sken - Alexey to robi takto http://www.ambrotype...pe-scan_en.html      ja podobne: menisie skenujem vacsie prefotim. najradsej ale ramujem :)


  • 0

#886 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 12 prosinec 2015 - 21:06:13

Moje osvedčené a najoblúbenejsie kolódiové formule na portréty sú recepty, ktoré obsahujú kademnaté soli.

Tvorca pôvodných receptov bol Mathew Carey Lea (1823-1897) americký chemik, ktorý vo svojich neskorších rokoch
sa začal venovať fotografickej chémie a vôbec fotografii. Lea bol priekopníkom používania kademnatých solí, preto
jeho kolódia boli veľmi štabilné. 
Napísal niekoľko sto článkov a rôznych publikácií, veľmi zaujímavým čítaním je jeho fotografická príručka:
https://books.google...3AQAAIAAJ&hl=sk

Jeho recepty časom boli aj modifikované, nižšie sú formule, ako ich používam ja, odporúčam na vyskúšanie:

 

Kolodium Lea no.2 Portrait

bromid amonný /NH4Br/ 1,5 g
jodid kademnatý /CdI2/ 3,5 g
éter 60 ml
etanol 60 ml
kolodium 120 ml

 

Kolodium Lea no.3 Portrait

bromid kademnatý /CdBr2/ 1,5 g
jodid kademnatý /CdI2/ 3,5 g
éter 60 ml
etanol 60 ml
kolodium 120 ml

 

 

 

Niekoľko ambrotýpií veľkosťou  18x24 cm a 24x30 cm pri ktroých som použil kolódiá Lea 2 a Lea 3:

 

Přiložený soubor  ambr01.jpg   68,84K   38 Počet stažení  Přiložený soubor  ambr02.jpg   134,35K   26 Počet stažení  Přiložený soubor  ambr03.jpg   138,23K   23 Počet stažení   

 

Přiložený soubor  ambr04.jpg   114,12K   21 Počet stažení  Přiložený soubor  ambr05.jpg   126,04K   22 Počet stažení   

 

 

 

 



 


  • 5

#887 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 9 leden 2016 - 13:11:39

Malá hloubky ostrosti je krásná, moderní, přesto bych rád občas zaclonil můj nový, krásný objektiv Darlot  Petzval  220mm F4. Objektiv nemá clonu ani šuplík na clonu. Lze snadno odšroubovat zadní člen.

Než začnu vrtat, pilovat, brousit lakovat plech, zkoušet a testovat, rád bych se zeptal, zda mi někdo můžete poradit.

Dále mě zajímá závěrka. Něco je na ebay, ale absolutně se v tom nevyznám, nevím co shánět či koupit.Kloboučkuji pouze proto, že nemám závěrku( nepotrpím si na retro).

Objektiv mám v destičce cambo na foťáku cambo.

Děkuji.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 1

#888 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 18 leden 2016 - 10:07:28

 Je to taková drobnost, až se stydím ptát.

Dělám fotky na plech. Rád bych zase používal sklo, ale to čištění není úplně snadné a nebaví mě to. Lze si připravit zásobu vyčištěných  skel, nebo se musí vyčištěné sklo použít okamžitě? 


  • 0

#889 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 18 leden 2016 - 11:02:39

 Je to taková drobnost, až se stydím ptát.

Dělám fotky na plech. Rád bych zase používal sklo, ale to čištění není úplně snadné a nebaví mě to. Lze si připravit zásobu vyčištěných  skel, nebo se musí vyčištěné sklo použít okamžitě? 

 

To vobec nie je drobnost: cistota je pol zdravia a to plati aj pre nosne medium. Bez cisteho skla nemate cisty obraz. Na Vasu otazku je odpoved ano. Ja to robim tak, ze skla cistim naraz aj 20-30 ks, potom ich ukladam do kabice tak, ze medzi kazdym kusom dam obycajny kacelarsky papier. Samozrejme po cisteni sklo uz drzat na hrane, alebo treba pouzit rukavice.

Viete s tym bavi-nebavi je to tak, ze cistenie je sucast celeho procesu. Staci na to mysliet, ze co by bolo, keby Vas nebavilo ustalenie alebo vyvolanie... :)

Objektiv - neviem co sa da robit... ja osobne tento nadherny objektiv by som nerozrezal za nic. Podla mna treba predvidat: objektivy bez clony su obmedznene a duplou, ked nemamte ani zavierku. S tym treba pocitat uz pri kupe. Na Vasej strane by som kupil objektiv s clonou. Zavierky na VF zvykli predavat na eBayi, rozne  /stare, moderne elektronicke...atd./, neviem nemam skusenost, zavierku nepotrebujem. Ale ked budete kupovat, tak musite pozriet, ci rozmery budu pasovat.


  • 0

#890 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 18 leden 2016 - 12:48:43

Děkuji. S těmi skly to udělám stejně.

Objektiv samozřejmě řezat nebudu. Vystřihnu si clonu nejprve papírovou a budu zkoušet průměr, polohu atd... V těle objektivu jsou dvě místa, jakoby dělaná na umístění clony. Nechám to na léto, neb mám v atelieru chladno a vadí mi jak se sklo zamlžuje, dotknu-li se objektivu.

Kloboučkování je dobré. Při prvním snímku jsem se bál , že rozpohybuji fotoaparát, ale to se nestalo.

Výborné je, že se mi expozice zkrátila na 3-5 sec, přesně jak jsem čekal a to i při výrazně snížené intenzitě osvětlení.

Závěrka mě zajímá spíše pro použití objektivu i na film. Jsem přesvědšen, že to někdo má vyřešené a poradí mi.

Děkuji a zdravím vás.


  • 0

#891 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 22 leden 2016 - 13:40:59

http://petapixel.com...studio-lighting


  • 1

#892 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 24 leden 2016 - 22:17:27

Prosím moudré hlavy o radu. Dnes mi v ustalovači uplaval celý obraz 24x30. Neměl ani náznak snahy držet se skla. První odtrh okraje se udělal už vývojkou. Fotil jsem venku při teplotě těsně nad nulou, desku připravoval a vyvolával ve sklepě s teplotou cca 15°C. Přípava desky byla jako vždy, očištěná lékárenským lihem, dosucha zaleštěná... Kde jsem mohl spáchat chybu?


  • 0

#893 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 25 leden 2016 - 08:30:01

Dokonale ocistinie skla je nutne, niekedy nestaci lieh a krieda. Odporuca sa pred beznim cistenim kyselina sirova alebo kyselina chromsirova.

Da sa este pouzit podlievanie pod kolodium - albumin, kaucuk alebo zelatinu.


  • 0

#894 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 25 leden 2016 - 22:10:30

Tak je pravda, že bylo sklo z jiného zdroje než obvykle. Bez použití razantnějších čistidel jsem se zatím obešel i při pokusech na 30x40, tak jsem žádnou "čertovinu" nepředpokládal ani včil. Zatím se mi vrstva na skle ani na plechu nikdy nezačala uvolňovat ani na okrajích. Hlavou mi lítalo podezdření na vysokou vlhkost vzduchu v kombinaci s teplotama...  Jak často se takovéhle patálie po lihovém čištění stávají? A používáte čištění kyselinou v procesu běžně, nebo jen vyjímečně? A ještě jeden čistící dotaz. Tentokrát k Alu plechům. Výše se řešilo kdo čistí, kdo ne a jak. Já teda čistím opět pouze lékárenským 68% lihem a někdy se mi stává, že v obraze zůstanou stopy po čištění (okraj tahu papírové utěrky) co nebyly patrné ani po nadýchnutí na desku. Tady.

Bez čištění po sloupnutí krycí folie se mi moc nechce tvořit. Kazů v obraze jsem takhle měl mnohem víc... Potkal jste se s tím někdo? A jak jste to překonali?


  • 1

#895 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 26 leden 2016 - 09:54:07

Oppps pardon, samozrejme nie "beznim" ale beznym...

Ano, aj ja mam taku skusenost. Jedneho casu som mal take skla, ze bolo treba cistit  velmi zdlavo. Vtom case som experimentoval aj s podlievanim.

Standardne, bezne cistim kazde jedno sklo nasledovne: s kyselinou sirovou alebo kyselinou chromsirovou riadne ocistim obidve starny (samozrejme pouzivat ochranne prostriedky!!!) , oplachnem vodou, nasleduje lieh a plavena krieda, oplach liehom, vodou a na zaver destilkou. Ked to nestaci, tak v kyseline chromsirovej su dosky 10-20 hodin. Po takom cisteni za osem rokov nikdy som nemal problem s vrstvou.
Plechy s foliou necistim vobec, plechy beriem len z jedneho zdroja, a su dokonale ciste. Nikdy som nezaznamenal ziadny problemy. Problemy som ale zaznamenal velmi casto s vodou z vodovodu ci zo studni, preto na finalny oplach vzdy pouzivam  destilku.

 

Ked uz cistite tie plechy liehom, tak na zaver este len poliat liehom (neuterkovat), trosku nechat a volne nechat vyschnut? Hmmm... 

Podlievanie: robim to vtedy, ked nepracujem na vlastorucne pripravene, cistene skla. Najviac sa mi osvedcil kaucuk rozpusteny v benzine - jednak oddeluje sklo od vrstvy jednak vrstva sa drzi na kaucukovom podklade velmi stabilne. Samozrejme aj albumin je dobry, aj zelatina je dobra.

Vplyv na mechanicku stabilitu vrstvy okolitej teploty a vlhkosti som nezbadal, pri tom som uz robil v exterieri od -10 do +40 C v roznych podmienkach. Skla ale som mal do predu pripravene a zabalene.

 

Prajem Vam vela stastia a radosti z kolodia :)


  • 3

#896 knuf

knuf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 60

Publikováno 2 březen 2016 - 10:35:12

ahojte, po dlhej priprave som konecne vcera spravil svoje prve dve dosky - zatial len kvoli testu svetiel, ktore som si postavil pre WPC. 

 

je mi jasne, ze umele osvetlenie je pri WPC nekonecna tema, tak mozno niecim prispejem

 

postavil som dve LED svetla :

 

1. 24 panelov, z ktoreho kazdy ma 48 studenych 5630 lediek - plocha asi 30*60cm. celkova cena s chladicmi, zdrojom, ramom a stojanom : cca 4200CZK

2. styri 90w hybridne akvaristicke LED chipy s 5 kanalmi v 10000K+15000K+420nm+445nm+455nm.  celkova cena : cca 5600 CZK

 

svetlo cislo 2 je asi 5x silnejsie v modrej oblasti ako svetlo cislo 1 - merane cez arduino s TSL235R s modrym filtrom 

 

test:

 

scena vo vzdialenosti cca 2m od kamery, svetla umiestnene po stranach objektivu kvoli rovnomernemu osvetleniu pre pruzkovy test

 

merana expozicia : sverdlovskom 4 na iso 3 na sedu tabulku : 1 sekunda na clonu 8

 

pouzita expozicia (zvolena z pruzkovky) : 2 sekundy na clonu 11 , kompenzaciu vytahu som zanedbal (mohla byt tak max +1/3 )

 

materialy : cierny plech 9x12, trojtyzdnovy OWH, MD-4 - vsetko od mamuta, fomafix

 

cas vyvijania : 15~20 sekund

 

nelakovane, scan z v500 

 

...............

 

prilozene : testovaci plech (moj druhy plech v zivote :) + fotka svetiel 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 3

#897 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 2 březen 2016 - 13:06:55

Zaujimavy experiment, zaujimave svetla. Ja - okrem prirodneho svetla - pouzivam niekolko sustav 5500k/ 85/400W  a  2x zablesk 800 - 1600 Ws, a docela som spokojny. 

 

Alex Timmermans na svojom webe popisuje tiez zaujimavy pokus so svetlami, odporucam Vam:  http://collodion-art...n-light_15.html


  • 0

#898 knuf

knuf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 60

Publikováno 2 březen 2016 - 13:32:43

diky, alexa som samozrejme cital :)

 

ja som tie svetla postavil hlavne kvoli treningu na doma a tiez mam pocit ze som stratil oko v terene, tak si chcem trochu oddychnut pri portretoch a zatisiach...

 

hlavne tie hybridne akvaristicke LEDy mozem doporucit - pri teste boli na spodnej hranici svojho vykonu a na plnu dieru by mi to dalo 1/2s, co je dost slusne

 

navyse - casto sa diskutuje o vplyve spektralneho charakteru svetla (teda hlavne v near-UV a modrej oblasti ) na tonalitu kolodia. LEDky, ktore som pouzil su urcene pre akvaristicku komunitu a maju 5 oddelenych kanalov (skupin LED v serii), ktorymi sa daju nastavit intenzity na jednotlivych vlnovych dlzkach. nielenze mi vyrobca ponukal customizovany chip s vlastnymi vlnovymi dlzkami (napr. 360nm,380nm,400nm,420nm,450nm) ale tymto sposobom by sa asi dala elegantne ovplyvnit tonalita fotografii upravou intenzit na maximach spektralnej citlivosti striebornych soli (450nm pre bromidy a 420 pre jodidy)


  • 0

#899 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 2 březen 2016 - 16:59:51

hmmm... zaujimava myslienka. akvaristiku nepestujem, ryby mam rad len pecene alebo varene, vynimocne surove (zavinace, sushi),

 

mozete dat dajake linky na tie akvaristicke lampy? 


  • 0

#900 knuf

knuf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 60

Publikováno 2 březen 2016 - 18:13:17

 a co taky surstromming ?

 

inak - akvaristi tieto LEDky volaju "dream chip" - prave preto, lebo im to umoznuje napodobovat denne zmeny v osvetleni (vecer viac cervenej, na obed pridaju modru a UV a pod.)

 

a podla toho sa daju aj vygooglit. tu konkretne ta moja bezna akvaristicka verzia, aj ked ja som dal za 4 kusy 147 USD (na aliexpresse) :

 

http://ac-rc.net/cat...products_id=158

 

konkretny vyrobca/dodavatel z aliexpressu je tento. specializuju sa na hybridne LEDky pre akvaristov a pestovatelov (k tomu mam predsa len blizsie) a v detailoch produktov byva obcas vlozena tabulka vlnovych dlzok, ktore vedia integrovat to custom chipu :

 

http://www.aliexpres...108.0.35.QckNcT


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních