Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1536 odpovědí na toto téma

#951 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 18 únor 2017 - 17:52:33

V jaké kvalitě používáte kademnaté soli? Stačí tzv. čisté, či p.a.?

Díky ;)

Moje osvedčené a najoblúbenejsie kolódiové formule na portréty sú recepty, ktoré obsahujú kademnaté soli.

Tvorca pôvodných receptov bol Mathew Carey Lea (1823-1897) americký chemik, ktorý vo svojich neskorších rokoch
sa začal venovať fotografickej chémie a vôbec fotografii. Lea bol priekopníkom používania kademnatých solí, preto
jeho kolódia boli veľmi štabilné. 
Napísal niekoľko sto článkov a rôznych publikácií, veľmi zaujímavým čítaním je jeho fotografická príručka:
https://books.google...3AQAAIAAJ&hl=sk

Jeho recepty časom boli aj modifikované, nižšie sú formule, ako ich používam ja, odporúčam na vyskúšanie:

 

Kolodium Lea no.2 Portrait

bromid amonný /NH4Br/ 1,5 g
jodid kademnatý /CdI2/ 3,5 g
éter 60 ml
etanol 60 ml
kolodium 120 ml

 

Kolodium Lea no.3 Portrait

bromid kademnatý /CdBr2/ 1,5 g
jodid kademnatý /CdI2/ 3,5 g
éter 60 ml
etanol 60 ml
kolodium 120 ml

 

 

 

Niekoľko ambrotýpií veľkosťou  18x24 cm a 24x30 cm pri ktroých som použil kolódiá Lea 2 a Lea 3:

 

attachicon.gifambr01.jpg  attachicon.gifambr02.jpg  attachicon.gifambr03.jpg   

 

attachicon.gifambr04.jpg  attachicon.gifambr05.jpg   attachicon.gifambr06.jpg

 

 

 

 


 


  • 1

#952 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 18 únor 2017 - 18:54:41

resolut - ked viete zohnat, tak samozrejme kvalita p.a. nic nepokazi :)  ked nie, tak v hociakej kvalite, len treba otestovat. Tie chemikalie zial patria do skupiny, ktore su v poslednej dobe tazko zhanatelne a z toho dovodu aj drahe nielen tu, ale v celej EU.

 

Ale treba hladat, niekedy mensie chemicke firmy  maju stare alebo prebytocne skladove zasoby, a predavaju prekvapivo lacno :) 


  • 2

#953 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 18 únor 2017 - 19:04:56

jmpetzval - díky .. Ano, p.a. umím sehnat, ale je dvakrát dražší :) Ale nevadí.. Horší je to s éterem, ten jsem zatím nesehnal..


  • 0

#954 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 18 únor 2017 - 19:22:21

jmpetzval - díky .. Ano, p.a. umím sehnat, ale je dvakrát dražší :) Ale nevadí.. Horší je to s éterem, ten jsem zatím nesehnal..

 

ja mam vsetky chemikalie p.a. (lebo take viem zohnat), ale tak skuste malu vzorku a otestujte. etherem aj ja mam rozne patalie, je to strasne nevdacna vec. preto som raz vyskusal ether (ale aj etanol) v kazdej recepture (nielen v kolodiu ale aj vo vyvojke a v laku) nahradit izopropyl alkoholom. mensie rozdielnosti su, ale su zanedbatelne, vsetko funguje v pohode, nie vzdy a nie stale pouzivam tu nahradu, ale druhy rok fungujem takto, a na obrazoch nezbadam nic, ani po case. ved aj John Coffer odporucal denaturak :)


  • 2

#955 ViktorK

ViktorK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 únor 2017 - 20:48:05

ahojte nechcete niekto dusicnan strieborny? nemam cas na wet plate momentalne tak keby niekto chcel dajt vediet :)


  • 0

#956 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 20 únor 2017 - 14:02:21

Moc děkuji za odpovědi, už v tom mám zase více jasno :)

 

Mám ještě jeden dotaz: u kolodií se rozlišují doby trvanlivosti a zrání. Trvanlivost je mi jasná, ale co je u kolodia doba zrání...???


  • 0

#957 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 20 únor 2017 - 14:21:01

Ba ne :D 

 

Mám další......kolodiový proces se neobejde bez lakování sandarovým lakem...??? 


  • 0

#958 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 20 únor 2017 - 14:22:14

*sandarakovým


  • 0

#959 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 20 únor 2017 - 14:48:41

Pane jmpetzvale, o nedůvěře k vám nemůže být řeči. Jen mne upřímně překvapilo, źe s životnosti vývojky to může být jinak, než jsem se dočetl ve více než sto let staré německé fotografické příručce a než ukázala moje praktická zkušenost. Chemii pouzivam predepsanou, od Penty, domnivam se, ze kvalitní. Uzavírm v plastové lahvi, přebytečný vzduch vymáčknu. Už po týdnu začne roztok ružovét, po měsíci je červený. Pak mu přestávám věřit a vyleju ho. Zkusím tedy vydržet a budu velice rád, když se ukáže, źe jsem se mýlil.
  • 0

#960 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 20 únor 2017 - 14:59:50

Taky nevím, co je doba zrání. Ale k lakování sandarakem se můžu vyjádřit, opět jen na základě zkušeností. Bez něj se samozřejmě obejdete, a to velice dobře. Sandarakovy lak sice chrání vrstvicku stříbra na desce, ale ona zas tak moc náchylná není - vystačíte s běžnou opatrností. Sandarak ztlumí jas světel, ferrotypie celkově potemní, mně se to nelíbí. Slyšel jsem, že šelak je v tomto směru výhodnější, ale mám ho teprve objednaný.
  • 0

#961 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 20 únor 2017 - 16:39:47

Lakovanie: miešam si akrylovy lak. Za 2 roky, čo robím kolodium na sklo, sa mi zatiaľ nijaký obrázok týmto lakom nepokazil.
  • 1

#962 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 20 únor 2017 - 17:03:37

ahojte nechcete niekto dusicnan strieborny? nemam cas na wet plate momentalne tak keby niekto chcel dajt vediet :)

 

ahoj Viktore......kolik ho máš a za jakou cenu....???


  • 0

#963 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 20 únor 2017 - 19:10:35

Pan Horenak - prepacne, nehovoril som o tom, ze ste sa mylili. ale keby aj ano, omyl je prvy krok na ceste k idealnemu. vsetci sa mylime a vsetci sa ucime cely zivot, tato osarpana fraza duplou plati pre ludi, ktori sa zaoberaju mokrym kolodiovym procesom. Tato technika, je tmava bazina, neskutocny labyrint. casto som sam spozoroval tento jav, ze nieco inak funguje u mna, ako u druheho, ci naopak. staci aj nevedomky zmenit jedeho premenneho, z tisice... a niekedy aj skusenosti su opacne.

Vidite, napriklad nesuhlasim ani s tym, co pisete o vrstve a o lakovani. Mam uplne inu skusenost. Kolodiova vrstva, hlavne na skle (ambrotypia) je aj chemicky, ale hlavne fyzicky velmi krehka a nestabilna. Pravda u ferrotypie je situacia trosku ina, vrstva je stabilnejsia.
Lakovanie je velmi dolezity krok celeho procesu nielen preto, lebo kvazi konzervuje vrstvu, ale aj preto lebo pri suseni kolodiovy obraz straca kontrast a spravnym lakovanim ciastocne ten kontrast a brilanciu dostane naspat. Nevyhnutne je pouzivanie lakovania vrstvy u ambrotypii, kedy cierny asfalt natierame na stranu vrstvy (a nie na stranu skla), preto, aby sme dostali fotografiu so spravnymi stranami. Bez lakovania asfalt ci farba by rozpustil (-a) vrstvu. Podla toho mozeme konstatovat, ze lakovanie fakticky nam urci finalny vyzor hotoveho obrazu.

Niekolkokrat som uz napisal moj nazor, podla ktoreho pouzivat hociaku historicku fotograficku techniku ma zmysel a vyznam vtedy, ked pouzivame autenticku techniku, technologiu a materialy. Zdoraznujem, to je iba moj nazor, nehovorim, ze je absolutna pravda. Viem, ze som v tomto smere ultraortodoxny. Ale roky vidim, ako tato myslienka mi prinasa ovocia: vytuzenu kvalitu, vacsiu stabilitu celeho procesu, urcitych veciach istotu dobreho vysledku a to hlave pri vypracovani dosiek vacsieho formatu (24x30 cm a vacsie), kde rozmerom umerne sa zvacsuju aj chyby aj problemy. Tento moj nazor sa vztahuje aj na lakovanie: klasicky a autenticky lak je sandarak rozpusteny v etanole s levandulovym olejom. Je pravda, ze treba vediet taky lak namiesat aj pouzivat. Je pravda, ze nedobry lak lahko zmije hotovu fotografiu z dosky. Je pravda, ze nespravne lakovanie nam zhorsi vysledny vizualny efekt, a je pravda, ze niekedy netrafime do vkusu, ci chceme matene lakovanie, ci leskle... Lebo lesk viete pekne riadit pomerom miesania. ... ale to je prave pekne, co pekne, prekrasne: byt stale na ceste a nikdy nedosiahnut ciel.
Prakticke riesenie problemov lakovania je jednoducha ako facka: robit, skusat... a takto dookola. Casom som zbadal suvislosti medzi urovnou vysusenia vrstvy, pomermi miesania laku a medzi finalnym vizualny efektom. Treba urobit par ambrotypii, ktore budu sluzit len ako skusobne dosky na lak. Ovsem tento rok aj ja som vyskusal moderny lak vodou rieditelny od OBI na akrylovej baze. Musim uznat ma urcite vyhody, a pracuje sa s nim pekne. Su aj ine laky, kamarat pouziva benzinom rieditelny dajaky tiez moderny...

Spominate selak... v dome, ktory sme kupili pred tym byval stolar. Nasli sme tam majland suroveho selaku. Len selak rozpustatne tiez v etanolu, ktory zas moze rozpustit vrstvu. Vysklusal som, da sa pekne aj so selakom... ale mne sa najviac paci ten klasicky sandarakovy... ta vona  :) nadhera, dvojity zazitok :)

Ospravedlnujem sa za rozsiahly a mozno unavny prispevok, za superlativy a aj za stale protirecenie, ale o tomto procese zial neviem pisat (rozpravat) malo a bez emocii.


Mirreaux - nedavno som pisal :) cim dlhsia zivotnost (takze obsahom kadmia), tym dlhsia doba zrenia.
Skuste to pozriet napr. tu        http://www.mamut-pho...michane-kolodia     
Tu najdete rozne druhy kolodii, a viete aj kupit. Odporucam, Cambal robi dobre chemikalie. A s tym suvisi moje dalsie odporucanie: prve pokusy robte hotovymi
chemikaliami (ustalovac mozete pouzivat aj bezny fomafix ci ilford rapid fixer, a pod.). Staci ked kupite kolodium extra dry (pouzit ale do 1-2 mes.), obycajnu
vyvojku (pozitivny standard) a roztok dusicnanu strieborneho. Budete mat istotu, ze chemikali su dobre. Ved neistoty budete mat az-az :)

Lakovanie - uz som to napisal vyssie


  • 2

#964 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 20 únor 2017 - 19:18:42

Děkuji....ale stále nevím, co to "zrání" znamená......je to snad, že se obraz na desce stále mění....nebo jak si to mám představit...??? mamut photo znám a chystám se tam objednat mou první chemickou výbavu.

 

Děkuji


  • 0

#965 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 20 únor 2017 - 19:55:51

Děkuji....ale stále nevím, co to "zrání" znamená......je to snad, že se obraz na desce stále mění....nebo jak si to mám představit...??? mamut photo znám a chystám se tam objednat mou první chemickou výbavu.

 

Děkuji

 

zrani, zrenie je cas na kolko treba nechat kolodium odstat, aby bolo pouzitelne.  po uplynuti tej doby treba cerstve kolodium prefitrovat od sedimentu a je pripravene na pouzivanie.


  • 2

#966 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 21 únor 2017 - 16:23:24

Já jsem na lakování prubnul lak ve spreji (fixativ) pro výtvarníky od firmy Odif. Sice oproti sandaraku smrdí jak čert, ale když se nešplíchne silná vrstva najednou (to lehce zmléční) tak se s ním pracuje dobře a bez rizika smytí obrazu.  Navíc nástřik laku udělá strukturu jak na matném papíře.


  • 1

#967 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 21 únor 2017 - 16:56:41

Podělím se o takovou taškařici. Při jednom focení se mi opakovaně stalo, že na obraze byla kresba proudů.

Vařil jsem mozek čím to bylo a nakonec jsem před dalším focením vytáhl vývojku z komory, kde bylo docela zima (octovka mi fajně zmrzla) a při filtrování koukal jak na vývojce plavou "mastné" oka jak na polívce. Po zahřátí zmizely a vývojka šlapala bez téhle vady. Při ochlazení vývojky z ní hustotou "vypadl" alkohol, který potom fajně maloval.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 2

#968 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 21 únor 2017 - 19:49:18

Mirreaux - samozrejme, aby moja veta bola uplne jasna ma zniet tak:  zrani, zrenie je cas na kolko treba nechat NOVE, CERSTVO MIESANE kolodium odstat, aby bolo pouzitelne. po uplynuti tej doby treba cerstve kolodium prefitrovat od sedimentu a je pripravene na pouzivanie.  :)

 

Dalis - ano, aj ja mam take iste skusenosti so studenou vyvojkou.


  • 1

#969 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 21 únor 2017 - 20:21:23

Když se vlákno zase hýbe, nadhodím dotaz. Mám chuť na experimet s náhradou octovky ve vývojce za kyselinu dusičnou a přídavek dusičnanu barnatého. Nepodělili byste se prosím někdo o zkušenosti a recept?


  • 0

#970 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 21 únor 2017 - 21:18:47

Dalis - dusicnan barnaty som nikdy nepouzival a v recepturach velmi som s nim ani nestretol. ale kyselinu dusicnu som jedneho casu pouzival, asi tak ako kyselinu octovu...  prezradite prosim Vas, preco chcete nahradit kyselinu octovu?   


  • 0

#971 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 21 únor 2017 - 21:28:02

Chci něco na způsob MD4. Vývojku o něco pomalejší, méně náchylnou na převolání a hlavně s takovýma těma perleťově lesklýma světlama. No a při sklech 30x40 by neustálé nákupy MD4 kapku lezly do peněz. Obzvlášť když jsou dámy v laboratoři ochotné spolupracovat. No a taky tím smradem z octa vždycky promořím barák.


  • 0

#972 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 21 únor 2017 - 22:02:20

chapem. niekedy radsej miesam a skusam, ako fotografujem.   viete, ale po dost dlhej dobe experimetovania som prisiel na to, na co som prisiel kedysi aj v klasickej fotografii: zazracne vyvoky, zazracne chemie neexistuju. vyskusal som dost veci, ale som sa vratil k jednoduchej vyvojke, pouzivam formule Extra Dry, Lea3, Lea7, obcas modifikovane podla seba ci uz pomerom miesania, ci uz obsahom (napr. pouzivam do kolodia niekedy aj chloridy NaCl alebo CoCl2)... existuje len cielovedoma praca, spoznanie a dodrzanie pravidel procesu (od zaciatku do konca: od pripravy dosiek cez osvetlenie a exponovanie az do lakovanie).

 

mimochodom: co chcete dosiahnut s vyvojkou (a aj kvazi riadenie kontrastu) je ciastocne mozne napr. miernym preexponovanim a miernym podvolanim. mieru (a pomer) treba urcit skusmo. 


  • 1

#973 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 22 únor 2017 - 05:15:53

JMP: to sa až dobre číta o tej vytrvalej a cielavedomej práci - tiež sa musím priznať, že inak sa k výsledku dopracovať neviem, aby som bola spokojná.
  • 0

#974 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 22 únor 2017 - 07:52:20

JMP: Jo tak s vytrvalou a cílevědomou prací určitě nepolemizuju. Experimentování s mícháním mě zas až tak nebaví. Proto jsem se ptal na zkušenosti ať neprohledávám už prohledaná zákoutí na slepých cestách. Jen ta barnatá vývojka mi na práci seděla (žádný octový závan a hlavně ten perleťový lesk) a chci ji jako variantu ke klasické vývojce. Dva typy kolodia (Extra Dry a Lea.3), dva typy vývojky (klasika a barnatá) a fertig.

To použití kyseliny dusičné mělo nějaké významné negativa?


  • 0

#975 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 22 únor 2017 - 08:53:17

Dalis - nie, nemalo. ale nemalo ani vyznamne pozitiva. zjednoduchsene: okrem vone/ smradu octovej velky rozdiel som nepozoroval. 


  • 0

#976 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 1 březen 2017 - 16:40:09

Zdravím a prosím o radu.

 

Mám vše připravené: namíchané chemikálie od Mamut Photo - Lea 2, MD4 a ustalovač.

Právě mi poštou přišel dusičnan stříbrný a chystám se ho namíchat.

 

Moje otázka zní: v několika videích na youtube jsem viděl, že někteří lidé používají jak při míchání, tak při focení respirátor. Nejsem žádný chemik a tak neznám nebezpečí, která s kolodiovým procesem souvisí. Můžete mi, prosím, někdo shrnout na co si dát pozor.

 

 

Velice děkuji


  • 0

#977 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 1 březen 2017 - 18:53:41

Mali ste dusicnan strieborny tiez kupit od Cambala ako roztok -  AgNO3 nie je problem rozpustit vo vode, ale...  nie je jedno, ze v akej vode. Musi byt destilka. Ale destilka nie je ako destilka. Kupenu destilovanu vodu vzdy otestujte - jkcz tu pise, ze ako (na konci clanku) http://www.temnakomo...ss/#entry516020

Test destilky je nutny !

Moze urobit 9% alebo 10% roztok - 1000 ml destilka a 90g resp. 100 g AgNO3. Je dobre ked viete nastavit pH hodnotu roztoku (musite mat pH meter alebo indikatorove pruzky). Idealne pH pre pozitivy je okolo 4 - tento krok nie je celkom pre uplneho zaciatocnika, pouziva sa na to cpavok, resp. kyselina ladova octova, alebo kyslelina dusicna. Takze to podla mna radsej vynechajte.

V buducnosti budete potrebovat hustomer na zistenie vycerpanosti zcitlivovaceho roztoku:  9% roztok ma hustotu okolo 1072kg/m3, 10% roztok okolo 1080 kg/m3.  

Roztok pred kazdym pouzivanim treba riadne prefiltrovat, nadoby a nastroje pre AgNO3 vyhradne pouzivat na tento ucel, nekontaminovat inymi chemikaliami, cistit pravidelne a vyhradne s destilovanou vodou.

Po pravidelnych intervaloch je nevyhnutna udrzba roztoku (ze ako, to zatial nechajme...). 

 

Krystalicky AgNO3 rozhodne netreba jest, roztok netreba pit. To je evidentne. Pripadny prach netraba inhalovat, ale to nie je velmi realna hrozba. Dvajte si pozor aby Vam roztok nefrkol do oka - tato hrozba uz je ovela realnejsia. To je nebezpecne, lebo hrozi nenavratne poskodenie zraku, alebo slepota. Ked nepozivate rukavice, tak ruky budete mat hnede niekolko dni, alebo tyzdnov - tak bezne gumene  rukavice nie su na skodu. Ja rusko, okuliare, zasteru, masku, respirator, atd. nepouzivam, sem-tam rukavice ano. Este zijem, a nie som ani slepy, aj ked raz to bolo na male.  Ja to robim osem rokov tak, ako som Vam pisal. Vy to robte tak, ako to povazujete za vhodne. 

Pozor treba davat este na kolodium (prudko horlave, vybusne pary, Lea2 obsahuje kademnate soli) a na sandarakovy lak (horlavy).

 

Samotny proces predpoklada urcite vedomosti z (fotografickej) chemie. Samozrejme treba aj dodrzat bezne bezpecnostne predpisy s chemikaliami, Ani osvetlenie nie je jednoduche a dobra expoziciu treba trafit. Uspesne zvaldnutie a produkovat staly vysledok je casto spojene s komplikaciami. Preto odporucam Vam, aby ste pred prvym testom poriadne prestudovali cely proces, jednotlive pracovne kroky, a materialy, ktore budete pouzivat. Ked sa chcete s tym nadhernym procesom zaoberat vazne, je nevyhnutne seriozne studium aj teoretickych zakladov. Neberte moje slova vo zlom, viem to z vlastnych skusenosti.  Nech sa Vam dari.


  • 3

#978 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 1 březen 2017 - 20:07:19

Vůbec Vaše slova neberu ve zlém.....naopak....a děkuji. Rukavice i brýle jsem použil a na potřetí mi vyšlo toto.

 

ivmjmR.png


  • 4

#979 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 1 březen 2017 - 20:33:02

Gratulujem. Slubny zaciatok...  ale je este co robit s cistotou :D.  Je to plech (ferrotypia)?  Na aky format pracujete?


  • 1

#980 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 1 březen 2017 - 20:56:13

ano, budu muset ještě hodně a hodně ladit....ale udělalo mi to neskutečnou radost :) a ano, je to plech....formát 13x18


  • 1

#981 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 1 březen 2017 - 21:40:38

Mozno, ze je aj lepsie, ze to beriete z lahsieho konca:  

 

- mensi format=mensie problemy

- ked pouzivate cierny hlinikovy plech s foliou, tak po odstraneni folie mate cisty povrh - nemusite cistit, odpadne Vam nie lahky a zdlhavy proces cistenia sklenenej dosky.  Foliu odstrante tesne pred naliavanim kolodia, po odstraneni folie s ciernym povrchom nic nerobte, ani holou rukou nechytit. Nevydareny plech mozete ocistit vodou alebo/ a alkoholom - najlepsie vtedy ked vrstva je este vlhka. Po vyschnuti ocistite jedine alkoholom aj to tazko

- na eloxovanom plechu vrstva je mechanicky stabilnejsia, na skle ovela je krehkejsia, stava sa, ze sama "odplava" 

 

Po case ale zacinaju problemy s opotrebovanim chemikalii :)  ale nech Vas to neodradi. Drzim Vam palce.


  • 2

#982 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 10 březen 2017 - 11:46:20

Mám další dotaz (potíž). Čím je dána citlivost vrstvy...??? Mám pocit, že nedokážu dosáhnout standardní citlivosti. Při focení musím exponovat velice dlouho, například ten Pentacon (výše) jsem exponoval 1 minutu....osvětleno zblízka 300w halogenovou lampou. Zatím fotím jen doma, takže neustále zkouším a fotím svou přítelkyni. Sedí přímo u okna na denním světle (ne na přímém slunci) a musím exponovat alespoň 45 sec, jinak jsou fotky velice tmavé. Jen pro úplnost, fotím na plech, chemii mám od pana Čambála, objektiv se světelností 4,5. 

 

Děkuji za případné poznatky a rady ;)


  • 0

#983 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 10 březen 2017 - 13:42:59

Citlivost je daná kombinací více faktorů a je i v čase proměnná, citlivost ovlivňuje složení kolodia a taky jeho stáří - čili něco jako standardní citlivost neexistuje - může být citlivost obvaklá pro dané kolodium o určitém stáří a nějakých standardizovaných osvitových podmínek. V realitě je to stejně víceméně alchymie. Nezanedbatelně se do expozice projevuje kvalita a hlavně spektrální charakter osvětlení. Sám se dostávám na podobně dlouhé časy. Kolodiová vrstva je citlivá hlavně na modrou část spektra s přesahem do UV části. Správné světlo na kolodium není jen o intenzitě ale i o vhodném spektru. Je možné, že vrstva není schopná ze svitu 300W žárovky absorbovat skoro nic a proto tak dlouhá expozice - absence slunečního svitu je řešitelná vhodným zdrojem, který emituje s dostatečným přesahem do citlivé části spektra. Někde jsem četl o pokusech s osvětlením pomocí modrých LED diod. Dlaší možnost by pak asi i bylo svítit UV zdrojem ale to v případě portrétu už nemusí být zrovna příjemné a bezpečné.


  • 2

#984 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 10 březen 2017 - 14:15:27

Díky.....ale právě i na denním světle jsou ty expozice velice dlouhé. Uznávám, když jsem napsal standardní citlivost, nevyjádřil jsem se správně. Ale co jsem stihl vypozorovat, tak běžné délky osvitu v podmínkách, podobných mým, jsou mezi 10 a 15 vteřinami. To je to, co se snažím odhalit.....zkrátit čas. Kolodium je uzrálé, používáno dle pokynů výrobce. 


  • 0

#985 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 10 březen 2017 - 19:27:53

mozete mi povedat, ze s cim/ kym ste porovnavali Vase osvetlenie? 

 

panom Bourvilom teba len suhlasit, ale by som dodal eset jeden dolezity faktor (casovy limit nalievanie-zcitlivenie-expozicia-vyvolanie... doska musi byt mokra do vyvolania... a ten celkovy cas samozrejme musi byt co najkratsi) a tiez par myslienok, ktore korenia v mojich skusenostiach. fotograficka citlivost mokrej dosky je okolo 1 ISO, ale prakticky viac pod, ako nad. to je ale len jedna vec, druha je spektralna citlivost. podla mna Vas problem je dosledok nevhodneho osvetlenia.

 

pozriete obrazky: 

 

 

Přiložený soubor  spect01.jpg   27,91K   5 Počet stažení    - spektralna citlivost kolodia (zlozenim sa da trosku posunut citlivost, k zelenej, ale nie velmi vela)

 

Přiložený soubor  spect02.jpg   29,79K   7 Počet stažení    - ako svieti halogen

 

Přiložený soubor  spect03.jpg   31,52K   6 Počet stažení    - kolodiova mokra doska "vyuziva" len 6% z halogenoveho osvetlenia

 

 

takze to je odpoved na Vasu otazku. pri takom osvetleni expozicny cas 1 min. je realne. riesenie je jednoduche: treba vymenit svetla a inak svietit.  osvetlenie je samostatne stojacia kapitola vo fotografii, a to duplou plati na kolodiove fotografie. bez vhodneho osvetlena nedosiahnete dobre vysledky. ake je vhodne osetlenie?  charakter a sila svetla je druhorade, resp. podriadene k potrebam osvetlenia danej scheny. dolezite je farebne spektrum osvetlenia. ja v interieri pouzivam jednu malu zostavu studiovych bleskov 2x600 Ws a jednu vacsiu zostavu 2x1600 Ws bud zvlast, alebo spolu, castejsie priamo - (vyhody: farebna teplota 5500 K, dost male, prenosne, silne ostre svetlo pre mna vhodne hlavne na portrety, nevyhody: velmi neprijemne brutalne silne svetlo pre modela/ -ku), dalej pouzivam 2 ks 60x60 cm softbox s 8x180W 5500K ziarivkami, vacsinou bez difuznych prvkov, takze otvorene softboxy - (vyhody: trosku jemnejsie svetlo, da sa dalej zmekcit napr, pre zatiasia. menej neprijemne pra modela/-ku pri portretoch, nevyhody: pomerne velke a nekompaktne pri prenasani). pri takej zostave aj s tym najmenej citlivym kolodiom dosiahnem exp. parametre f/4.5 a 5-10 sec, (pri beskoch jeden odpal)  ale napr. s Lea3 casto aj clonim aj do f/8-f/11.  v exterieri je treba pouzit priame slnko, pri portretoch aj odrazovu dosku.  su teraz modene tie LED panely, nemam skusenosti, ale kamarati vychvaluju. treba vela skusat a podla toho vybrat sposob vhodneho osvetlenia. klasicka expozimetria je mozna len okrajovo. na zistenie vhodnej expozicie odporucam Vam pruzkovu skusku, tak ako sa to robi pri zvacsovani. postupne vytahujete siber z kazety a postupne neaxponujete pruzky na dosku s roznymi casmi. 

 

pamatam sna moje zaciatky s kolodiom: mna to chytilo najviac a na vacsne casy vtedy, ked zacinali problemy... :)   prajem Vam vela zdaru!

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • 2

#986 knuf

knuf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 60

Publikováno 10 březen 2017 - 20:46:21

Ano ano. LEDky. Sice nie panely, ale moduly s vyssim vykon. Ja mam napr. 4x90w akvaristicke moduly (vela modrej) a mam tak 1sekundu pri f5.6 s owh na 9x12. To ale na max. Dost ludi taku ziaru nezvlada moc dobre....
  • 0

#987 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 20 březen 2017 - 18:59:00


  • 3

#988 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 20 březen 2017 - 21:07:37

... ten klip je hodně dobrej. :-P


  • 0

#989 nip

nip

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 21 březen 2017 - 22:13:06

Ano ano. LEDky. Sice nie panely, ale moduly s vyssim vykon. Ja mam napr. 4x90w akvaristicke moduly (vela modrej) a mam tak 1sekundu pri f5.6 s owh na 9x12. To ale na max. Dost ludi taku ziaru nezvlada moc dobre....

knuf, zeptám se ... 1sekundu na mokrou desku??? Určitě?

 

Já jsem tedy vyzkoušel LEDky až někam k 25000k a k podobnému času se u portrétu ani nepřiblížím ...:-( Sice s menší watáží, 16x20w ... ale stejně ... v akvaristice se používají tak kolem 9000k.

Můžeš mi prosím specifikovat jaké to jsou moduly?

děkuju


  • 0

#990 mirreaux

mirreaux

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationChomutov
Reputace: 7

Publikováno 22 březen 2017 - 15:15:59

Taky se chci na něco zeptat.....když tu mluvíte o akvaristických modulech...tak máte na mysli něco jako Vario LED light...???14224-jk-animals-akvarijni-osvetleni-var


  • 0

#991 knuf

knuf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 60

Publikováno 23 březen 2017 - 09:03:26

 

Ano ano. LEDky. Sice nie panely, ale moduly s vyssim vykon. Ja mam napr. 4x90w akvaristicke moduly (vela modrej) a mam tak 1sekundu pri f5.6 s owh na 9x12. To ale na max. Dost ludi taku ziaru nezvlada moc dobre....

knuf, zeptám se ... 1sekundu na mokrou desku??? Určitě?

 

Já jsem tedy vyzkoušel LEDky až někam k 25000k a k podobnému času se u portrétu ani nepřiblížím ... :sad: Sice s menší watáží, 16x20w ... ale stejně ... v akvaristice se používají tak kolem 9000k.

Můžeš mi prosím specifikovat jaké to jsou moduly?

děkuju

 

 

Ano, 1 sekundu na mokro, kukni napriklad moj posledny post s portretmi v tomto threade :)

 

Pouzivam vysokovykonne hybridne multichipy - high power hybrid multichip modules - mam sice len s defaultnou konfiguraciou kanalov (10000K+15000K+420nm+445nm+455nm), ale vyrobcovia su schopni vacsinou dodat akekolvek vlnove dlzky az po hlboke UV, ktore je ale na fotenie bez specialneho skla zbytocne - tato "farebna" konfiguracia by sa dala este vytunit nahradenim tych bielych kanalov 10000K a 15000K napriklad kanalmi o 400nm a 380nm. ( bezna foto optika je pod 350nm nepriepustna takcitak)


  • 0

#992 nip

nip

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2017 - 12:35:58

knuf, díky moc.

Tak to vypadá, že mi tam chybí krátké kanály kolem těch 420nm. A budu muset i přitlačit ve watáži, abych ta světla nemusel dávat tak blízko k lidem. Ty hybridy jsem přehlédl.

Díky za inspiraci. Jdu na to.


  • 0

#993 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 23 březen 2017 - 17:53:25

osvetlenie: literatura uvadza citlivost kolodia v rozpati cca 400 az 525 nm (casto pisu hodnoty 403 az 521 nm). mimo toho rozsahu nema velky vyznam svietit (aj ked experimentovat je stale radost). intezita osvetlenia hlavne u portretov musi byt taka, aby expozicne casy boli okolo 5 sec.(okolo 10 sec.uz ide na ukor ostrosti), a aby podla moznosti sa dalo pracovat aj s hlbkou ostrosti (clonenie). na druhej strane treba aj na to mysliet, ze velmi silne svetlo je neprijemne, niekedy az neznesitelne. u zatisi samozrejme su realne aj dlhsie osvitove casy. okrem osvetlenia sa da riesit aj "citlivejsie" kolodium (ako Lea3), napr. u mna medzi Extra Dry a Lea3 je rozdiel v citlivosti az 3... EV na porspech Lea3..

celkom uspesne pokracujem v projekte Tradicne pastierstvo v 21. storoci (vsetko fotografovane a spracovane  v improvizovanom atelieri)

vyber z r. 2015-2016: ambrotypie 18x24cm a 30x40 cm

 

Přiložený soubor  IMG_20151206_0002-1.jpg   91,46K   4 Počet stažení   Přiložený soubor  IMG_20151206_0003.jpg   87,76K   5 Počet stažení   Přiložený soubor  IMG_20151206_0007.JPG   67,46K   3 Počet stažení  Přiložený soubor  IMG_20151206_0004.jpg   69,66K   3 Počet stažení

vyber z r.2017: ambrotypie 24x30 cm

 

Přiložený soubor  web1.jpg   93,32K   3 Počet stažení   Přiložený soubor  web10.jpg   149,7K   3 Počet stažení   Přiložený soubor  web12.jpg   178,91K   3 Počet stažení  Přiložený soubor  web13.jpg   175,94K   3 Počet stažení  Přiložený soubor  web14.jpg   150,73K   3 Počet stažení


  • 6

#994 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 24 březen 2017 - 17:33:12

Jmpetzval výtečná idea cyklu. Kéž všem portrétovaným vydrží energie k práci a najdou za sebe pokračovatele.


  • 1

#995 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 25 březen 2017 - 18:20:55

Jmpetzval výtečná idea cyklu. Kéž všem portrétovaným vydrží energie k práci a najdou za sebe pokračovatele.

 

dakujem.  ano, urcite najdu...


  • 0

#996 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 8 duben 2017 - 19:40:59

zosilnenie mokrych kolodiovych dosiek

roztok A: destilovana voda 500ml, kyselina citronova 10g, pyrogallol 8-15g
roztok B: destilovana voda 100ml, dusicnan strieborny 5g

postup:
- tesne pred pouzivanim pripravime pracovny roztok 6:1 (A:B)
- po vyvolani s FeSO4 dosku oplachneme vodou potom polejeme s pracovnym roztokom
- pozorujeme ucinok, pri pozadovanej urovni proces zastavime oplachnutim
- dosku ustalimea potom vypracujem tak, ako bezne pri mokrom kolodiovom procese

zosilnovac zvysi hustotu aj kontrast. mnozstvom jednotlivych komponentov, alebo pomerom miesania roztokov A a B vieme regulovat intenzitu a charakter zosilnenia. sklenenu dosku po zosilneni mozeme pouzivat ako negativ na kontaktne kopie, alebo pri miernom zosilneni ako ambrotypiu, ktora ma tvrdsi charakter. ucinok odporucam najprv vyskusat na skusobnych doskach.
 


  • 2

#997 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 22 listopad 2017 - 10:06:53

Dobry den,

pochlubim se kolodiem Nr. 2 od mamuta. Objektiv tessar clona 8, 30 sec. sklo 13x18cm. 

Skenovano primo ze skla, v pocitaci jen invertovani barev a orez.

Sviceno 2x LED reflektorkama 20W, koupenyma v Hornbachu za necele tri stovky.

Maji svetlo tak hnusne do modra, ze se to kolodiu musi libit...

 

 

kol1.png 


  • 2

#998 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 20 prosinec 2017 - 20:36:01

Dobry den,

namichal jsem kolodium Lea no.2 Portrait s jodidem kademnatym a bromidem anonnym.

Tusite nekdo jak dlouho ma zrat a jak dlouho pak vydrzi funkcni?

 

Posledni obrazek kolodium Same Day Extra Dry, doma namichane, zralo dva dny.

 

m2m.png


  • 1

#999 TomasVachuda

TomasVachuda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2017 - 13:04:55

Dobrý den,

rád bych se vás zeptal, jak je to s kyselostí stříbrné zcitlivovací lázně. Jsou nějaké parametry, které bych si měl hlídat?

Děkuji


  • 0

#1000 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 21 prosinec 2017 - 13:41:01

Zkusenejsi kolegove pisi vyse, ze ma byt okolo 4. Osobne jsem ph nemeril, neb lazen je cerstva...


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních