Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1536 odpovědí na toto téma

#1001 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 21 December 2017 - 20:09:32

vlkm  - doba zrania pre Lea 2 cca 1-2-3 tyzdne, trvanlivost 3-5 mesiacov mozno aj viac  /presne to zistite opakovanymi testami/, po case treba korigovat kontrast predlzit expoziciu cca o 1-2 EV a podvolat cca 40-50% pripadne podla potreby inak

 

TomasVachuda -  jedni hovoria, ze idelne pH pre pozitivy (ambrotypie, ferrotypie) okolo 4, pre sklenene kolodiove negativy okolo 6, druhi hovoria, ze to nie je podstatne. ja hovorim, ze ked mam pH nastavene, tak je to poznat v lepsom, ale ked nemam nastavene pH ani vtedy nie je katastrofa. ale ked ste zaciatocnik, tak rieste dolezitejsie veci a nie pH roztoku dusicnanu strieborneho.  pozorujte sem-tam hustotu pre 10% roztok  asi 1080 kg/m3, dokonalu cistotu (pravidelne filtrovat, cistit nadoby a nastroje), pre rozpustenie, dolievanie AgNO3 pouzit len dobru pretestovanu destilku...


  • 1

#1002 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 22 December 2017 - 08:52:44

Dobry den,

dekuji za odpoved. Do tri mesicu kolodium spotrebuju, expirace me trapit nebude.


  • 0

#1003 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 10 January 2018 - 11:59:08

Dobry den,

otestoval jsem zbytek dva mesice stareho kolodia "Same day". Vysledek vcelku pekny, az na delku expozice.

Cerstve stacilo exponovat 20-30 sec, stare za stejnych podminek 7 minut. Kontrast a mnozstvi polotonu

zhruba stejne.

Lakovani se napoprve nepovedlo, lak kolodium rozpustil. Po pridani  2ml vody do 30ml laku se zadarilo.

Po uschnuti jsem sandarakovy lak jeste prestrikal cernym autolakem, neb fotim na sklo. Vypada to podstatne

lepe, nez jen polozene na cernem papire.

 

Dale potvrzuji pouzitelnost formule 5.1 uzivatele jmpetzvala (timto mnohokrate dekuji za zverejneni)

 

Konecne mam kademnate soli, tak jsem namichal Lea 3. Bromid i jodid jdou rozpustit v lihu, nebylo treba

rozpoustet v destilce. Prekvapilo me, ze se kolodium po priliti lihu s rozpustenym bromidem a jodidem

vubec nezakalilo. Zrat ma 5-6 mesicu, takze v lete se uvidi.

 

Zato nove namichane "Same day" je i po dvoudeni dekantaci matne nazloutle, nikoli cire. To je zajimave,

nebot posledne se pekne vycerilo.

 

Na zaver bych mel otazku. Tusite cim pretirali kolodiom stari mistri? Asfaltovym lakem? Nejake mezivrstvy?

 

S uctou, V.


  • 0

#1004 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 10 January 2018 - 20:04:36

lakovanie - nie je zle pouzivat nie celkom vyderene dosky na skusku laku. ked zmyje, tak par ml destilky vzdy pomoze. v procese nerad pouzivam netradicne prvky, ale priznam sa Vam, ze sem-tak predsa pouzivam vodny lak z OBI https://www.obi.hu/p...50-ml/p/3056298

- tento lak vrstve urcite neskodi
ako ciernu farbu na pozadie Vam odporucam spej Aqua ciernu matnu http://www.motipdupl...reje/aqua_lack/  

- je na vodnej baze, takze lakovnie a vrstvu Vam urcite necha na pokoji.

Lea 3 - po mesiaci uz mozete testovat, po dovoch uz da celkom solidny vysledok, po piatich je najlepsie.

Same day - skuste v takom poradi: pripravte rozok A: alkohol (120ml) a do alkoholu zaliat (120 ml) kolodium a pomiesat, potom roztok B: v (6ml) teplej destilovanej vode najprv rozpustit jodid draselny (2-2.5g) potom bromid draselny (1.5g), potom roztok B po stalom miesani pomali zaliat do roztoku A a nechat 2-3 na pokoji. ked to nepomoze, tak prefiltovat niekolkokrat cez hustu vatu, az do uplnej cirosti. pockajte este 2-3 dni a vyskusajte.

stari majstri - ambrotypie nechali bez cierneho nateru a obrazy ramovali tak, ze pod sklenenu dosku dali cierny zamat. ked ambrotypie natierali, tak zo strany skla a nie vrstvy (vrstva by nevydrzala horuci asfalt). ferrotypie fotografovali na naasfaltovany zelezny plech (teraz to robime na elox. hlinik).


  • 2

#1005 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 11 January 2018 - 10:47:29

Dekuji mnohokrate, vyzkousim. Vsechna moje skla jsou treningova, takze kdyz se nejake podari lakovanim znicit, nevznika zadna skoda.

 

Ohledne lakovani jsem nasel:

 

We have now to make a background for the positive, of some black material, which may consist of a piece of black velvet, black paper, etc., of the same size as the plate; or we may apply a coating of black varnish, either to the collodion surface, or to the posterior surface of the glass. If the varnish on the background be applied to the collodion side, the picture is not laterally inverted, but it loses considerably in transparency by, the intervening collodion; in consequence of this inconvenience, the background is generally placed on the side of the glass without the collodion.

Formula No. 1. For Black Varnish
Oil of turpentine, 50 ounces.
Asphaltum, 2 ounces.
Canada balsam, 4 ounces.

 

Pokusim se otestovat, nejak se nemuzu smirit se stranove prevracenym obrazem.


  • 0

#1006 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 15 January 2018 - 11:12:23

Dobry den,
posterhy z vikendoveho kolodiovani:
- prefiltrovat kolodium pomohlo (po filtraci bylo pekne cire), ale i zakalene dava uspokojive vysledky
- nefunguje mi dvojchromanovy zesilovac
- dvouslozkovy s hydrochinonem a dusicnanem stribrnym funguje
- postup michani Same day jsem testnul, kolodium se zakalilo bile a dnes rano bylo jiz pekne cire - tezko rict, co se posledne stalo, ze zezloutlo

 

Pekny den V.


  • 1

#1007 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 15 January 2018 - 21:44:23

zosilnovac s dvojchromanom som neskusil na kolodiove dosky, ale dobre funguje pyrogallol+dusicnan strieborny (recepturu najdete o stranu do zadu).

kludne dajte sem aj dajake obrazy, aby sme videli vysledok Vasej prace.

 

nech sa Vam dari, vela uspechov


  • 0

#1008 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 16 January 2018 - 11:07:16

Pekny den,

 

nize vikendove dva kousky, v realu to neni tak moc tmave. Svisle pruhy dela scaner, na originale nejsou.

 

testx2.png

 

testx1.png

 

 

Ostatni jsou ponekud infantilni, to jest ruzne panenky, ktere byla dcera ochotna zapujcit za

prislib fotky. Aranzovala si je sama, takze to podle toho vypada. Cil byl ziskat jistou praxi pri

polevani kolodiem, volani, otestovani zesilovacich lazni a lakovani sandarakovym lakem.

 

Kvetina je pres sandarak prestriknuta cernym lesklym emailem, Synek jen prelakovan sandarakem.

Oboji je podstatne ostrejsi, skenovani pres sklo/lak neni nikterak kvalitni...

 

Pyrogallol mam, pri pristich pokusech taktez vyzkousim.


  • 1

#1009 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 16 January 2018 - 17:50:34

dakujem, je to celkom fajn.
par veci by som robil inak, napr. malokedy pouzivam cisto cierne pozadie, radsej svetle, ktore osvetlim tak, aby na obraze malo sedu farbu. kolodiove fotografie sam od seba su dost tmave a nie vzdy je potrebne este ztmavnit celkovy dojem s ciernym pozadim.

osvetlenie: neviem ake svetlo pouzivate, ale pri portretoch je dobre svietit tak, aby pri stalom svetle expozicny cas bol co najjkratsi, ale urcite ostal pod 5 sec. (dlhsi cas sposobuje pohybovu neostrost). pri zableskovom svetle treba  exponovat na jeden zablesk (dlasie zablesky sposobia duplicitny obraz). dolezita je farebna teplota (vlnova dlzka) a intenzita svetla.  ... svetlach sme tu pisali tiez, asi o dve strany do zadu.

preco potrebujete zosilnovat obrazy? ked exponujete (a vyvolavate) spravne, tak malokedy treba zosilnovat ci zoslabovat. na zaciatok skuste robit expozicne pruzkove skusky (podobne ako u zvacsovani).


  • 0

#1010 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 17 January 2018 - 10:55:43

Ja dekuji 8-)

S tim pozadim by to chtelo neco udelat, i kdyz originaly vypadaji o dost lip, tmave to pravda je.

 

Svitim 2x stavebnima LED reflektorama 20W , spektrum maji posunute do modre, takze se dostanu

na 7-10 sec. Chystam se zapujcit na otestovani svetla a blesky od kamarada, a kdyz to bude ono, poridim.

 

Zesilovat a zeslabovat se chci naucit ciste proto, abych to umel, nemam v planu tim zachranovat spatnou

expozici/volani. Jak rikal jeden z mych byvalych sefu "dobry vedet".

 

Pekny den vsem, V.


  • 0

#1011 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 18 January 2018 - 08:37:45

Jeste malickost,

ve vyvojce jde nahradit cisty lih izopropylem. Otestovano na nekolika dvojicich desek.

Shodna expozice a doba volani, nepoznam rozdil.

 

 

V.


  • 0

#1012 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 18 January 2018 - 09:15:22

svetlo - blesky na serioznu pracu nad 2x 400 Ws. stale svetla sa mi odvedcili ziarivkove 5500K take nieco: http://www.cvaknito....rovka-e27-135w/    ale aspon 4-8 ks na obidve strany. LED svetla nepouzivam, nemam skusenost

 

izopropyl - vo vyvojke alkohol ma jedinu funkciu: pomoze k rovnomernemu rozteceniu vyvojky na doske. 

vsade (lak, kolodium, vyvojka) uz roky pouzivam (aj) izopropyl alkohol. do kolodia do konca nepouzivam ani eter, ani alkohol, vsetko nahradim izopropylom. vtedy zbadat mensie ale nepatrne rozdielnosti. dlhorocne testy hovoria o tom, ze bez problemov sa da pouzivat izopropyl aj do kolodia, laku ci vyvojky.


  • 0

#1013 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 18 January 2018 - 11:26:10

Jeste jsem zapomel, lih jsem koupil u firmy mamahuta z Ceskych Budejovic za 158Kc/l. Je v nem pridano 1% KET

Bral jsem tam sandarakovou pryskyrici a levandulovy olej, tak to bylo s jednim postovnym.

 

Diky za tip na svetla blesky.

 

V.


  • 0

#1014 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 17 February 2018 - 21:52:45

https://www.dpreview...osures-handheld


  • 0

#1015 jansperka

jansperka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 March 2018 - 16:46:50

Dekuji mnohokrate, vyzkousim. Vsechna moje skla jsou treningova, takze kdyz se nejake podari lakovanim znicit, nevznika zadna skoda.
 
Ohledne lakovani jsem nasel:
 
We have now to make a background for the positive, of some black material, which may consist of a piece of black velvet, black paper, etc., of the same size as the plate; or we may apply a coating of black varnish, either to the collodion surface, or to the posterior surface of the glass. If the varnish on the background be applied to the collodion side, the picture is not laterally inverted, but it loses considerably in transparency by, the intervening collodion; in consequence of this inconvenience, the background is generally placed on the side of the glass without the collodion.
Formula No. 1. For Black Varnish
Oil of turpentine, 50 ounces.
Asphaltum, 2 ounces.
Canada balsam, 4 ounces.
 
Pokusim se otestovat, nejak se nemuzu smirit se stranove prevracenym obrazem.

Celkom by ma zaujímal výsledok. Tiež sa mi viac pozdáva stranovo neprevrátený obraz
  • 0

#1016 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 25 March 2018 - 18:43:26

Pekny vecer,

natreni vyse uvedenym varnishem se vcelku povedlo. Terpentyn ale smrdi a velmi dlouho to cele schne.

Da se koupit nesmrdici pro malire, ale taky patricne drahy...

Shrnto: pokud se budeme chtit drzet starych postupu, funguje to bez nejakych zaludnosti.

Pohodlnejsi je ale pouzivat modernich vodou reditelnych barev. Rozdil na prvni ani druhy pohled nepoznate.


  • 1

#1017 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 19 April 2018 - 10:59:16

Zdravím Všechny, kterým v žilách koluje kolodium :)

 

s procesem jsem na samém začátku a zatím jen vyrábím a scháním vše potřebné. Napadla mě taková věc. Jakým způsobem řešit likvidaci již nepoužitelných chemií?? Jak recyklovat? A ještě jedna věc. Mam v hlavě výrobu zcitlivovacího tanku a chci pořešit i vodotěsnost. Nepoužívá někdo? Převoz TK na místo atd. aby tekutina necintala. Pěkný den.


  • 0

#1018 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 19 April 2018 - 12:20:50

Pekny den,

odpadu neni prilis - pouzity thiosiranovy ustalovac a vyvojku slivam do kanystru od destilky a jednou za cas odezu do sberneho dvora.

Zbytky kolodia po polevani desek schovavam do extra 100ml lahvicky a kdyz je plna, prefiltruju pres smotek vaty, doredim a znovu pouziju.

 

Zcitlivovaci tank mam skleneny, obaleny preklizkou a vickem, ktere tesni jen proti prachu. Lazen v litrove flasce. Pred seanci

naliju do tanku, po seanci pres dva kavove filtry naleju zpet do zasobni flasky.


  • 0

#1019 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 19 April 2018 - 14:26:43

Díky za reakci a odpověd. Dusičnan po filtraci zřejmě doplňujete s pomocí hustoměru. Ale to kolodium?
  • 0

#1020 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 19 April 2018 - 14:28:56

Jinak ještě. Někdo tady psal, že ustalovač a vývojku používá opakovaně.
  • 0

#1021 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 19 April 2018 - 15:52:59

Jinak ještě. Někdo tady psal, že ustalovač a vývojku používá opakovaně.

 

Nie som veľký chemik ale ani jednu z dvoch spomínaných vecí by som nerecykloval. Vývojka, ktorá stečie z exponovanej dosky nie je tá istá ako nová ... obsahuje totiž striebro - preto sa pri vyvolávaní snažíš udržať na doske čo najviac vývojky. Navyše železo, ktoré obsahuje časom oxiduje ...

 

Thiosíranový ustálovač je pomerne slabý. Dostal som odporúčanie od skúseného kolodistu zarábať si vždy nový - zo skúsenosti v 300ml ustálovača (60g Thiosíranu) ustálim tak do 8 dosiek 5x7" potom som už väčšinou tak sfetovaný z éteru, že stejne nevládzem fotiť ďalej. Thiosíran neskladujem medzi viacerými foteniami, proste si vždy zarobím nový. Nie je to nijak vážne škodlivá chémia, vylievam ju do kanalizácie.


  • 0

#1022 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 19 April 2018 - 19:24:50

O vyvojce psal jmpetzval...onehda vetsinu zapomel doma a mel sebou jen par desitek ml. Takze recykloval bez viditelne ujmy na kvalite. Tak aby budouci recyklat neredil oplachovaci vodou. Je to o nekolik prispevku vyse. Ale to nedelam, jsem prilis liny.

 

Vyvojky na desce staci opravdu velmi malo, pouzivam laboratorni stricku:

https://www.verkon.c...keyword=střička

Je treba trochu potrenovat, aby na desce nebyla nepolita mista, ale prijde mi to pohodlnejsi, nez polevat z lahvicky, ci kadinky.

 

Thiosiran po pouziti prefiltruju a sleju do zasobni lahve. Novy rozdelavam az kdyz se na muj vkus dlouho ustaluje. 

 

Dusicnan jen prefiltruju a uschovam, hustotu obvykle nemerim. Dnes jsem prvne slunil a dolival dle hustomeru. Nedelal bych to, ale o vikendu budu fotit na vetsi format a bude potreba vic roztoku do vetsiho zcitlivovaciho tanku. Pouzite kolodium redim tak nejak od oka.  

 

Budu objednavat kolodium, ether a isopropyl. Jestli jste ochotny si to nekde v Praze nebo Klanovicich vyzvednout, tak  dejte vedet, muzeme zajit na pifko a pokecat.


  • 0

#1023 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 19 April 2018 - 23:23:16

O vyvojce psal jmpetzval...onehda vetsinu zapomel doma a mel sebou jen par desitek ml. Takze recykloval bez viditelne ujmy na kvalite. Tak aby budouci recyklat neredil oplachovaci vodou. Je to o nekolik prispevku vyse. Ale to nedelam, jsem prilis liny.

 

Vyvojky na desce staci opravdu velmi malo, pouzivam laboratorni stricku:

https://www.verkon.c...keyword=střička

Je treba trochu potrenovat, aby na desce nebyla nepolita mista, ale prijde mi to pohodlnejsi, nez polevat z lahvicky, ci kadinky.

 

Thiosiran po pouziti prefiltruju a sleju do zasobni lahve. Novy rozdelavam az kdyz se na muj vkus dlouho ustaluje. 

 

Dusicnan jen prefiltruju a uschovam, hustotu obvykle nemerim. Dnes jsem prvne slunil a dolival dle hustomeru. Nedelal bych to, ale o vikendu budu fotit na vetsi format a bude potreba vic roztoku do vetsiho zcitlivovaciho tanku. Pouzite kolodium redim tak nejak od oka.  

 

Budu objednavat kolodium, ether a isopropyl. Jestli jste ochotny si to nekde v Praze nebo Klanovicich vyzvednout, tak  dejte vedet, muzeme zajit na pifko a pokecat.

Diky za info. Mrkal jsem na tech strankach uz drive na nejaky hustomer. Mel by zrejme stacit /co do mernych hodnot/ ten pod cislem 003 predpokladam.  Nebo pri procesu samotnem vyuziji i vetsi rozsah pri jinem mereni? Zrejme ne, ale uvitam kazdy postreh, zkusenost a radu.

Jinak, zatim chemie nekupuji, cekam a sleduji teprve nejake kamery na Ebay atpd. Jedna mi o fous utekla...  :cry: . Presne tu, kterou jsem chtel.

Zatim tedy studuji teorii a zapisuji a zapisuji :)

Takze jedine pivko bez chemie zatim :)


  • 0

#1024 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 20 April 2018 - 07:47:22

Presne ten hustomer pouzivam.

 

Jestli jsi trochu zrucny, tak se da neco jednoducheho postavit. Chystam se vyhodit torzo prvniho prototypu.

Na prvni pokusy dobre...


  • 0

#1025 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 20 April 2018 - 08:34:16

Presne ten hustomer pouzivam.

 

Jestli jsi trochu zrucny, tak se da neco jednoducheho postavit. Chystam se vyhodit torzo prvniho prototypu.

Na prvni pokusy dobre...

 

 

No, zrucnost mi nechybi. Prave proto jsem si chtel postavit aparat sam. Jako prvni vec jsem vyhledaval nejake sklo ke "krabici". Jelikoz jsem (kdyz uz, tak uz) pocital s formatem tak 18 x 24 a letitou skromnou praxi s fotografii mam (kino a digital "pouze") bylo mi jasne, ze to musi byt nejaka 300mm a nachazel jsem spise takove ty modernejsi typy. Tedy ne nove, ale proste ne takove ty mosazne. Nakonec jsem z toho upustil z pocitovych duvodu. Ono je precejenom zajimave ozivit stareho ducha te stare kamery. Ta predstava: co z toho vyslo, jakyma rukama to prochazelo, co se v okoli delo atd. je pro me fascinujici. Mi treba prijde i takove jakoby nepatricne pri kolodiu (ve vsi ucte ke vsem, kteri pouzivaji) pouziti zablesku pri portretech. Ja pri foceni (digi) osobne nejradeji pouzivam stale svetla a pokud je moznost, tak venkovni. Ikdyz tam uz zablesk kombinuju.

Ale jeste k te stavbe. Lidi, kteri do toho sli, se prave dost potykali s problemy s ohnisky atd. Mi osobne prijde nejhorsi vyroba toho mechu :). A ty mas nejaka fota, tve vyroby? Jen tak pro zajimavost?

 

Pěkny den


  • 0

#1026 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 20 April 2018 - 19:45:25

Inu, kolik lidi, tolik chuti... "moderni" tessary bez zaverky nikterak neurazeji muj jemnocit. Nestoji majlant, takze je pouzivam.

 

Mech se vcelku da, nejvetsi prud je s vystrihovanim papirovych zeber, zbytek je v pohode. Kdo nekdy slepil vystrihovanku z ABC,nemuze mit problem. Stavbu jsem nefotil, navod zde:

 

Chapu, ze na velikosti zalezi, ale pro zacatek bych doporucoval format max 13x18, nebo mensi. Pro odladeni procesu a nasledne experimenty s ruznymi kolodii.


  • 0

#1027 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 21 April 2018 - 23:17:50

vlkm.. Klánovice, collodista v sousedství, dáme to pifko?


  • 0

#1028 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 23 April 2018 - 18:33:55

Hodil by se tento patek nekde v okoli? Vic asi do zpravy, at nezaplevelujeme vlakno.


  • 0

#1029 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 23 April 2018 - 23:06:23

SZ


  • 0

#1030 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 26 April 2018 - 11:55:36

Ahoj, má niekto skúsenosti s kademnatými solami v kolódiu?

 

Ide mi konkrétne o to, či môžem použit Bromid Kademnatý Tetrahydrát, alebo je lepšia anhydrická verzia?

Mám totiž možnosť za rozumnú cenu kúpiť ten tetrahydrát, ale nerád by som kúpil blbosť. Sedliacky rozum mi hovorí, že by to taký problém byť nemusel, ale praktické skúsenosti sú asi lepšie :)

Díky


  • 0

#1031 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 26 April 2018 - 16:30:50

Bude použitelný  - akorát u hydrátu by se měla zvýšit navážka, jelikož pětina váhy jsou ony čtyři molekuly vody (je otázka kterou chemikálii používali v 19. století a tedy i jak moc věrné jsou moderní směsi pokud se používá bezvodá látka). Molekulová váha bezvodého CdBr2 - 272,22 g/mol, CdBr2 tetrahydrát má 344,28 g/mol. PS - kde je k mání ona hydratovaná látka?


  • 0

#1032 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 26 April 2018 - 16:38:29

SZ


  • 0

#1033 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 4 May 2018 - 04:57:48

Zdravim Vsechny,

 

procital jsem problematiku lakovani a pri zniceni "snimku" po naliti sandarakoveho laku se zde doporucovalo jeho naredeni. Tak kdyz tak nejak vyjdu z tradicnich pomeru namichani, nebo origos laku zakoupeneho, nebylo by lepe ho tedy naredit rovnou vice? Nebo bude dochazet k nejake jine pasece?..... Jen me tak napadlo.

 

Diky za reakce a pekny den preji


  • 1

#1034 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 4 May 2018 - 10:27:20

Pekny den,

 

1) bude to pomaleji schnout.

2) pri velkem mnozstvi vody by mohly vypadavat castecky pryskyrice.

 

Pokud rovnou naredime tak jak se pise vyse, nic zasadniho se nestane (odzkouseno pri posledni varce).


  • 0

#1035 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 21 May 2018 - 21:32:55

Stala se mi opakovaně taková věc, kterou si neumím vysvětlit. Z alutypie jsem nechal u šperkaře vyříznout a do stříbrného oválného medailonku vsadit dva portrety o výšce cca 2 cm. Po cca měsíci jeden z obrázků skoro úplně zčernal. Nechal jsem ho vyměnit a zcernal i ten druhý. Obě desky ležely ve stojánku od pořízení asi půl roku, po tu dobu se na nich žádná degradace neprojevovala. Lakovane byly sandadakovym lakem hned po pořízení snimku. U jiných desek jsem nikdy nic takového nezaznamenal. Skoro si začínám myslet, že to nějak souvisí s tím stříbrným medailonkem, ale chemicky to asi nemá logiku. Nemá někdo nějaký lepší tip? Budu vděčný za řadu, byl to dárek pro vnučku.
  • 0

#1036 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 22 May 2018 - 06:21:15

Pekne rano,

 

medailonek je s vickem? Je hlinikovy plech prelakovany i z rubove strany? Je to lepene nejakym agresivnim lepidlem?

A je to opravdu stribro?


  • 0

#1037 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 23 May 2018 - 18:51:35

Ano - ne - ne - ano


  • 1

#1038 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 25 May 2018 - 05:05:09

Pekne rano,

kamoska sperkarka doporucuje alutypii prestrikat neprodysnym lakem. Epoxidovym, polyuretanoym.

 

Provedl jsem pokus a na alutypii polozil stribrny slitek a dal do sacku. Uvidime za mesic.


  • 0

#1039 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 27 May 2018 - 18:37:17

Budu se těšit na výsledek experimentu. A děkuju za tip od kámošky.


  • 0

#1040 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 2 June 2018 - 20:11:23

Himl Laudon, sem si zase užil divokých srážek s realitou... Čím krotíte rychlost vývojky v horkých dnech? Klasická octovka závojovala po 2 vteřinách, totéž pouze s kyselinou dusičnou místo octové po 7...


  • 0

#1041 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 2 June 2018 - 20:35:46

Cukr - cca dvě lžíce na 300ml vývojky - kdyžtak postupně odzkoušet aby se to s nim nepřehnalo


  • 0

#1042 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 3 June 2018 - 10:17:45

nie je pravda, omyl - cukor, presnejsie biely hroznovy cukor  vo vyvojke (ked vobec davame do vyvojky) ma uplne inu funkciu

 

Dalis - treba len vyhladat a porovnat na v knihach (ci na nete...) recepty na normalne dni a na leto...  treba o nieco znizit obsah FeSO4, a o nieco zvysit kyselinu octovu (alebo kyselinu dusicnu)


  • 1

#1043 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 3 June 2018 - 19:31:11

Něco jsem dohledal, něco dokonzultoval a nebudu se rozpakovat v případě potřeby vývojku "pokřtít" destilkou, případně destilkou a kyselinou.

Na ten cukr mě navedly nějaké zmínky tady ve vlákně o jeho funkci "brzdy".

Jak je to s tím cukrem tedy? A krystal (sacharoza) nebo glukoza? A co zmiňované sklony cukrovaných vývojek závojovat?


  • 0

#1044 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 3 June 2018 - 21:24:41

sacharidy maju oxidacno-redukcne vlastnosti, v nasom pripade vysledok redukcie je kovove striebro. ale nie vsetky sacharidy. len glukoza (hroznovy cukor), fruktoza (ovocny cukor), laktoza (mliecny cukor). ale sacharoza (repny cukor) NIE.  vo vyvojkach pouzivali spravidla glukozu. vysledok by mal byt jasnejsi, "kovovejsi"  obrazok.  podla mojich dlhorocnych pokosov pouzivanie cukru (glukozy) vo vyvojke neprinesie prevratny, kolosalny vysledok k lepsiemu. aspon u mna nie.

 

takze ako som pisal cukrom nevyriesite ten Vas problem (sacharozou duplou nie...) . ten riesite tak, ako som Vam to pisal hore. mimochodom ja vobec nemyslim ale ani nemam/ nikdy nemal tento problem s letnymi ci zimnymi vyvojkami. pravda vyskusal som vela receptur, vratane vlasnych, ale pouzivam jednu recepturu furt s najlepsim vysledkom uz devat rokov:  360 ml dest. voda, 16g FeSO4, 15 ml kyselina octova, 15 ml alkohol (pouzivam izopropyl).  a pri tom vobec nemeriam presne, len od oka. 

 

a zavoj po 2 sec. ??? a to ako ste zistili ze mate zavoj? a aky zavoj? jemny? akej farby?   mimochodom ten zavoj Vam nemusi sposobit vyvojka.  ale uz asi na to musite prist sam, pripadne mi napiste na mail, ale na dielku to ide tazko. neverte vsetkemu co citate a pocujte. verte len k tomu, co ste vyskusali a Vam to funguje: menej obrazkov a viac experimentov :)


  • 2

#1045 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 3 June 2018 - 21:39:16

cilaman, bourvil - jeden z vyhod Cd soli v kolodiu je fakt, ze taketo riesenie neprinesie nechcenu vodu do kolodia. preto treba pouzivat anahydrat a nema zmysel pouzivat vodnu verziu

 

cilaman - pouzitu vyvojku treba zachytit (nie s vodou na prerusenie!!), prefiltrovat a miesat 1+1, 1+3  s cerstvou vyvojkou. dovod nie je financny alebo usporny ale  redox potencial vyvojky (stare fotograficke knihy z 19. storocia odporucaju taketo riesenie na dosiahnutie stabilnejsej vyvojky)


  • 2

#1046 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 6 June 2018 - 19:12:11

cilaman, bourvil - jeden z vyhod Cd soli v kolodiu je fakt, ze taketo riesenie neprinesie nechcenu vodu do kolodia. preto treba pouzivat anahydrat a nema zmysel pouzivat vodnu verziu

 

cilaman - pouzitu vyvojku treba zachytit (nie s vodou na prerusenie!!), prefiltrovat a miesat 1+1, 1+3  s cerstvou vyvojkou. dovod nie je financny alebo usporny ale  redox potencial vyvojky (stare fotograficke knihy z 19. storocia odporucaju taketo riesenie na dosiahnutie stabilnejsej vyvojky)

 

Dik za tipy ;)


  • 0

#1047 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 June 2018 - 14:38:22

Dela nekdo mokry kolodiovy proces ted v Brne? Uz jen v tomto vlaknu se toho (pro know-how) napsalo drahno, jednou videti je ale nenahraditelne... dekuji


  • 0

#1048 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 10 June 2018 - 15:42:04

ad diskuze o cukru a vývojce pro kolodiu:

 

předně děkuji kolegovi jmpetzvalovi za osvětlení dalších podrobností co se týče vývojkové alchymie.

 

Stran mé rady s cukrem (řepným - tedy řepným cukrem, který máme všichni doma v kuchyni) je to přepapouškovaná ale vyzkoušená rada jak zpomalit vývojku - přidání cukru zvýší viskozitu vývojky, ta pomaleji proniká do vrstvy kolodia a tím pádem zpomaluje efekt redukce stříbra, čili vyvolávací efekt jako takový. Přiznám se, že o efektu třeba takové glukozy z hlediska chemických reakcí jsem neměl ponětí. Tohle je spíš fizikální úprava kinematiky během vyvolávání a mě osobně se v posledních horkých dnech osvědčila jelikož mám temnici v podkroví a v odpoledních hodinách je tam horko k padnutí. Pro úplnost: lázeň stříbra používám stále 9% a ne slabší jak se někde radí a kolodium je obyč pozitivní od Jacobsona - tedy 1,5g bromid kademnatý, 2g jodid draselný v 5ml vody a to vše do 80ml ethanol, 80ml ether a 120ml kolodium. Zcitlivuji 3 minuty a vyvolávám tak aby se objevily náznaky polotónů a hned přerušuji - teď v horku to je cca po 10 vteřinách. Vývojka je obyč pozitivní tedy po 15 g nebo ml skalice a kyseliny octové a to vše do 360ml vody a 20ml ethanolu


  • 1

#1049 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 20 June 2018 - 18:22:43

Zdravim pratele kamaradi,

 

 

tak dnes dorazila ma prvni kamera. Jen se hloupe zeptam. V kazete je jesta jakoby pasparta (ramecek. Ten slouzi predpokladam jako moznost mensiho formatu? Kdyz ho odstranim, mam rovnou tech 13x18. Tedy rozmery formatu kamery.

Drzim to opravdu poprve v ruce :)

Přiložený soubor (y)


  • 2

#1050 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 20 June 2018 - 21:14:58

pekny fotoaparat ....  ano, redukcia ako pozeram asi na 10x15?  na mensiu dosku bude Vam treba menej kolodia :D

 

nech sa Vam dari, prajem vela radosti :)


  • 1




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návětěvníků, 0 anonymních