Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1538 odpovědí na toto téma

#1051 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 21 June 2018 - 18:52:02

pekny fotoaparat ....  ano, redukcia ako pozeram asi na 10x15?  na mensiu dosku bude Vam treba menej kolodia :D

 

nech sa Vam dari, prajem vela radosti :)

 

Dekuji, dekuji.

Zatim schanim chemii. V podstate mam problem jen s etanolem, ale ten snad nahradim denaturovanym lihem. Ciste kolodium uz snad sezenu. Pidim se vlastne jen po dusicnanu a to kvuli cene.


  • 1

#1052 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 21 June 2018 - 19:30:12

etanol som objednal v lekarni ako aj kolodium :)


  • 0

#1053 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 21 June 2018 - 21:24:02

napisal som Vam sz

 

 

 

 

pekny fotoaparat ....  ano, redukcia ako pozeram asi na 10x15?  na mensiu dosku bude Vam treba menej kolodia :D

 

nech sa Vam dari, prajem vela radosti :)

 

Dekuji, dekuji.

Zatim schanim chemii. V podstate mam problem jen s etanolem, ale ten snad nahradim denaturovanym lihem. Ciste kolodium uz snad sezenu. Pidim se vlastne jen po dusicnanu a to kvuli cene.

 


  • 0

#1054 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 22 June 2018 - 05:24:14

Pekne rano,

ethanol se da s uspechem nahradit isopropylem. Dusicnan tady: http://www.agrecycling.cz 1325,-/100g.

Umite  nekdo koupit levneji?


  • 0

#1055 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 23 June 2018 - 03:04:11

Ahoj lidicky,

 

jmpetzval uz mi ohledne ethanolu a dusicnanu poradil. Je to stejny odkaz jako vyse a maji ho tam podstatne levneji, nez jsem kde nasel ja sam.

Trosku me ale prekvapuje, ze ethanol, tedy napr. ten 96% kupujete v lekarne. V CR, kdyz jdu nekde okolo lekarny, tak se tam stavim a ptam se. Absolutne bez sance. Ptal jsem se i zname magistry a rikala mi, ze mam zapomenout na to, ze to normal koupim prostrednictvim lekarny. Treba 1L.

Tak potom nevim. No, ale ted uz na to prdim, kdyz lze nahrazovat izopropylem. Jinak... ten jsem taky nasel v ruznych prodejnach, za ruzne ceny. Je v nich nejaky rozdil co do chemickeho slozeni treba? At neco nezvoram :)

 

Pekny den vsem 


  • 0

#1056 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 23 June 2018 - 03:13:25

A jeste jeden dotaz bych mel.

 

Kde schanite cerne eloxovane plechy? Ja hledal na netu a nasel jsem nejake lakovane, ale ten elox je jina technoůlogie nanosu barvy. Je v tom nejaky problem? Taky se nekde v praveke diskusi tady psalo o plesich o tlousce 0,6mm. Proc zrovna tak malo, kdyz se pouziva sklo vetsinou o tlousce 2mm? U tech lakovanych plechu meli prave dost vyber co do tloustky.

Tak jen se tak hloupe ptam :)

 

Hezky den


  • 0

#1057 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 23 June 2018 - 06:37:17

Elox neshanime, pouzivame lakovane, nebo si plechy sami asfaltujeme. Plech tloustky 0.6 mm pro bezne velikosti staci, dobre se paspartuje.

Koupil jsem u firmy ALCON (www.hlinik.cz), 200,-/kg. Posilaji sbernou sluzbou TQM Opava.


  • 0

#1058 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 23 June 2018 - 07:13:45

Ano, vim, ze se daji asfaltovat. Tedy ze se da asfaltovat i to sklo. Je tady o tom cely postup. Ale to je pro me zatim jeste hooodne vzdalena vec. Stejne jako albuminovy proces. Jsem zacatecnik. 

 

Jinak. Presne tam jsem hledal. Je to ale ALCOM. Jen jsi se uklikl asi :).

 

Kazdopadne dekuji a pekny vikend preji


  • 0

#1059 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 23 June 2018 - 08:08:21

Elox neshanime, pouzivame lakovane, nebo si plechy sami asfaltujeme. Plech tloustky 0.6 mm pro bezne velikosti staci, dobre se paspartuje.

Koupil jsem u firmy ALCON (www.hlinik.cz), 200,-/kg. Posilaji sbernou sluzbou TQM Opava.

 

Co se pasparty tyce, tak urcite vyhoda. Jem me tak napada, jestli potom jeste nepodlozit plech v kazete sklem? Prijde mi to, ze se bude vlnit, ohybat.


  • 0

#1060 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 23 June 2018 - 09:11:38

Formaty 13x18 a  18x24 se mi nevlni, plech sedi na vsech rozich a zezadu je lehce pritlacen na trech mistech sestrihanou houbickou na nadobi. Ne moc, tak akorat, aby se neprohnul. S vetsimi formaty zkusenost nemam.

Kdyz fotim na planfilm, tak ten je v ranecku opreny po celem obvodu a zezadu na nej polozim stejne velky obdelnik 3mm letecke preklizky. Pritlak opet houbickou. Mam ale rozklopne kazety....

 

Pekny vikend vsem.


  • 0

#1061 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 23 June 2018 - 11:26:19

Formaty 13x18 a  18x24 se mi nevlni, plech sedi na vsech rozich a zezadu je lehce pritlacen na trech mistech sestrihanou houbickou na nadobi. Ne moc, tak akorat, aby se neprohnul. S vetsimi formaty zkusenost nemam.

Kdyz fotim na planfilm, tak ten je v ranecku opreny po celem obvodu a zezadu na nej polozim stejne velky obdelnik 3mm letecke preklizky. Pritlak opet houbickou. Mam ale rozklopne kazety....

 

Pekny vikend vsem.

 

Ano ano. Ja mam kazetu s ocelovym platkem (pruzinou), ale to jsou uz jen detaily to poresit  :)


  • 0

#1062 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 24 June 2018 - 20:03:55

Ocelové péro má sílu plech prohnout a dokonce přilepit na šíbr kazety. Mi v kazetě 30x40 stačilo přilepit péro dobře lepící páskou. Nebylo třeba kazetu nijak kuchat. Podložení sklem je taky cesta, ale zbytečně se ti to bude při práci motat pod rukama. To, že plech v kazetě kapku klektá mě ve většině případů netrápí. Vejde se to do hloubky ostrosti. Model se většinou stejně hýbe víc. 

Co se týče alkoholu, používám normální technický líh a je to taky OK. Dokonce jsem to někde vyšťáral v nějakém receptu pod samostatným názvem kolodia. Jen už si nepamatuju kde a jak se to jmenovalo.


  • 0

#1063 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 25 June 2018 - 09:39:15

Tak jsem psal na ten ALCOM a ceny jsou uz vyssi.

 

kopie zpravy:

 

materiál RAL 9005 :
0,6x130x180 - 250,- kč/kg ( do 1 kg se vleze 25 ks )

Možno objednat potřebný počet kusů.


Cena uvedena bez DPH a dopravného.
Cena platná do 02/07/2018 nebo vyprodání zásob.
Cena platná pouze při objednání poptávaného mnoľství.
Termín dodání : cca 2x v měsíc stříháme svitek RAL 9005 ( na začátku měsíce a v prostřed )
 
 

  • 0

#1064 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 25 June 2018 - 15:24:56

Cena lítá. Já od nich bral 7 kilo v lednu a bylo to za 330 Kč/kg  bez DPH...


  • 0

#1065 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 8 August 2018 - 17:39:39

Pekne odpoledne,

v kvetnu jsem sliboval vysledek pokusu se stribrnym prstynkem na alutypii.

Zalozil jsem do policky alutyp se stribrnym prstynkem slintackou prilepenym na stribrne vrstve.

...a jak ten cas leti...

Dnes jsem odlepil, vrstva beze zmeny. Kolem mohl volne proudit vzduch, nikterak jsem to netemoval.

Od te doby jsem neco postudoval a podle "Fotografickeho ukazovatele" za cernani stribra mohou

"chemicke vypary i v mnozstvi zcela nepatrnem".

 

Pekne leto, V.


  • 0

#1066 vasekismolik

vasekismolik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 September 2018 - 11:10:45

Nazdar děcka

Jsem vám jen chtěl pogratulovat že držíte vlákno při životě

Věrně Václav

 

www.anologuelife.cz


  • 0

#1067 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 2 September 2018 - 13:39:43

Vlkm, dík za report. Plíšky v medailonku už dál nečernají, těžko říct, o co šlo. Nepatrného množství výparů je těžké se zpětně dopátrat.
  • 0

#1068 jansperka

jansperka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 September 2018 - 19:31:39

Priatelia, vedeli by ste mi poradiť, z čoho vznikajú takéto  "čierne kométky"? Mám podozrenie na vývojku. Používam štandard z tohto fóra. Mám pocit, že kopírujú smer polievania v helper tray-i. Stretli ste sa s tým? diky za odpovede :)

Přiložený soubor (y)


  • 1

#1069 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 27 September 2018 - 18:03:17

@ jansperka: myslite tu ciernu zvislu ciaru cez fotoaparat dole? lebo ine chyby velmi nevidim. tazko povedat, hlavne takto cez net,nevidno to riadne.  nemyslim si, ze robi to vyvojka... skor dajaka zrazena necistota.  ale mate este zbytky kolodia na okrajoch, treba trosku dlhsie ustalovat.

 

inak musim Vam blahozelat: robite kolodiovy proces pomerne kratko, ale vysledok je slusny.  nech sa Vam dari  :)


  • 1

#1070 jansperka

jansperka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 September 2018 - 20:23:25

@ jansperka: myslite tu ciernu zvislu ciaru cez fotoaparat dole? lebo ine chyby velmi nevidim. tazko povedat, hlavne takto cez net,nevidno to riadne.  nemyslim si, ze robi to vyvojka... skor dajaka zrazena necistota.  ale mate este zbytky kolodia na okrajoch, treba trosku dlhsie ustalovat.

 

inak musim Vam blahozelat: robite kolodiovy proces pomerne kratko, ale vysledok je slusny.  nech sa Vam dari  :)

Musím Vám poďakovať, do veľkej miery je to aj s Vašou pomocou, ale aj vďaka tomuto fóru z ktorého som veľa čerpal :)


  • 1

#1071 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 1 October 2018 - 14:40:38

Pekny den, protoze cizi nestesti potesi....

Kolodiun Lee#3, patricne uzrale, deska umyta plavenou kridou, kyselinou, destilovanou vodou oplachnuta,

v prachuproste mistnosti ususena. Tak jako vzdycky. Exponuji, poliji vyvojkou, sleduji vyvolavani a prerusim

destilovanou vodou. Na povrchu kolodia se vytvori nahnedla vrstvicka cehosi, co popraska a odplave.

Na desce zustane pomerne dobre drzici, pruhledna, velmi lehce mlecne zakalena kolodiova blana.

Bez naznaku obrazu.

 

Druha deska polita v zapeti jinym kolodiem jen s jodidem draselnym naprosto v  poradku.

 

Krusny je zivot kolodisty.


  • 0

#1072 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 7 November 2018 - 07:57:38

pre inspiraciu :)


  • 1

#1073 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 14 February 2019 - 06:05:33

Tohle tady musím napráskat: Zdá se, že F. S. Archer nebyl prvním vynálezcem mokrého kolódiového procesu. Už 1850 o tom ve Francii publikoval svůj spisek Gustave Le Grey. (Zdroj: Skopec, Rudolf: Dějiny fotografie od nejstarších dob k dnešku, Orbis, Praha 1963, str. 98.)

 

To lepší na chřipce.  


  • 1

#1074 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 10 March 2019 - 18:34:14

testovacie ambrotypie 10x15cm - porovnanie kolodii Lea 3  v dvoch roznych stadiach zrenia  (samozrejme rovnaka expozicia, rovnake volanie, prerusenie, ustalenie... etc.)

 

2018ambr004t.jpg     2018ambr005t.jpg

 

1. datum miesania: 25.11.2018                                                2. datum miesania; 2.5.2017

 

 

kolodium 1 a 2 su miesane podla tej istej receptury, chemikalie pochadzaju z rovnakych zrojov.

pripominam, ze kolodium Lea 3 je vysoko stale kolodium, pouzitelnost je viac ako 2 roky, ale doba zrenia je tiez dlhsia, asi 3-ale radsej 5-6 mes. (vidno aj na test. obr.)

 

povodna formula Lea 3 modifikovana na objem 240 ml, eter a etanol boli nahradene izopropylom

 

1,5g bromid kademnaty

3,5g jodid kademnaty

120 ml 4% kolodium

120 ml izopropyl alkohol

 

motiv tak sa mi zapacil, ze urobil som aj dve ambrotypie 30x40cm  :)


  • 2

#1075 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 11 March 2019 - 00:03:41

.


  • 4

#1076 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 11 March 2019 - 20:12:51

pekne milos... zvlastne su tie prirodzeno-maskovane tvare. ako zo sna

 

ambrport141115-2.jpg

 

ja take velmi nezvyknem, ale ked uz kvoli mne sa natrela blatom, tak clovek uz velmi nema na vyber.  taky skutok zasluzi sklo 30x40cm 


  • 2

#1077 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 11 March 2019 - 20:16:57

vyborne ste to :)
.
my sme sa len farbou namazali :(
  • 0

#1078 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 19 May 2019 - 17:59:24

Ahoj, předběžně nabízím zde..Z časových a fin. důvodů jsem se rozhodl prodat komplet pro mokrý kolódiový proces/velkoformátovou fotografii. Dřevák 13x18 s objektivem Tessar 18cm 1:4,5, k tomu asi 8 oboustranných dřevěných kazet - 1 uzpůsobena pro kolódium + dřevěný stativ Berlebach Mulda (uzpůsobený pouze pro tento dřevák), DIY zcitlivovací tank + DIY přenosný dřevěný skládací box do plenéru, nějaké desky, chemie + sedátko s opěrkou hlavy na portrétování.. Nějaké foto najdete na fotoreportech z kolodiových dílen : www.zastavcas.cz Cena k jednání cca 20t + možnost zaškolení do procesu.. Info klidně na resolut@tutanota.com.


  • 0

#1079 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 22 June 2019 - 21:42:48

.


  • 1

#1080 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 24 June 2019 - 18:16:37

ale Milos, povedlo... :)   cez vikend som testoval vynovene derevene kazety z Armenska na 24x30cm, takym vysledkom:

 

 

2019-06-22ambo01_24x30.jpg

 

 

 

 

 


  • 4

#1081 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 25 June 2019 - 11:43:39

Dobrý den, tak jsem včera dodělal kazetu na sklo, namíchal kolodium a zcitlivovač. Před prvním zkoušením bych měl ale ještě pár dotazů ohledně trvanlivosti roztoků. Výše jsem se dočetl, že je dobré míchat vždy čerstvé, je ale možné jejich použití např. druhý, třetí, ...den?

 

1. Namíchané kolodium(KBr, KI): zrání 1den, 3dny větší kontrast, kolik dnů je ale ještě použitelné, max.?

2. Vývojka(FeSO4, cukr, ...): vydrží namíchaná třeba 4dny,nebo raději míchat vždy novou?

3. Ustalovač(20% Thiosíran): ustalovač bude mít pravděpodobně větší trvanlivost? Jaká je jeho vydatnost, zaručené ustálení? Jinak, výše se min. 2x uvádí: na 200gr. Thiosíranu 1litr. vody. V případě, že má být roztok 20%ní, neměl by být poměr 200gr. na 800ml. vody? Je mi jasné, že budou fungovat oba poměry, ale jde o princip.

 

Děkuji za rady, chino.


  • 0

#1082 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 25 June 2019 - 20:01:09

Pane Chino,

 

 

nechcete radsej robit kvasene uhorky?  dnes som zakladal v tejto sezone prvu davku 5 lit. pohar z vlastnej urody. ked chcete, tak poslem Vam recepturu... na aky format budete robit kolodium? prve pokusy robte radsej na mensi format (menej materialu, jednoduchsia manipulacia...)

 

1. tazko jednoznacne stanovit. po 2 tyzdnoch postupne klesne citlivost, farba bude tmavsia (hnedobordova, tmavojantarova). po mesiaci? max. po dvoch mesiacoch? pridanie maleho mnozstva cisteho acetonu "regeneruje"  kolodium, ale toto nie velmi vhodne riesenie, neodporucam. podla mna jedinym riesenim je pouzivanie formulu Lea 3 - receptura o par prispevkov vyssie. dlhodobo (viac ako 2 r.) stabilne a citlive kolodium

2. nie, vyvojka ne nezmar. pol roka vydrzi v pohode, aj opakovanie po niekolnasobnom pouzivani (treba zachytit bez vody a prefiltrovat). dobre riesenie je miesanie novej nepuzitej a pouzitej prefilltrovanej vyvojky v pomere 1+1...1+3  (kvoli redox potencialu vyvojky...) - ale nemusite. drzat v normalnej teplote (nie v chlade). 

3. ustalovac vydrzi tiez dost. ked uz nefunguje, tak to budete vidiet. filtrovat pravidelne, roztok musi byt ciry, inak moze robit zavoj alebo ine defekty. podla toho ci budete pouzit pentahydrat, alebo bezvodny, ale nemusite to dajako extra riesit: 200 az 300g tiosiranu na jeden liter. mozete pouzivat aj komercne ustalovacie, ryhloustalovace, napr. fomafix, alebo ilford rapid fixer, atd. 

4. zabudli ste na AgNO3 - kupte si hustomer, po pouziti cca 20-30 dosiek skontrolujte hustotu, hustota ma byt medzi 1070 a 1080 kg/m3. roztok treba pravidelne filtrovat, cistit, dopnit dusicnan strieborny a destilku, chranit pred znecistenim, pred kovovymi predmetmi, atd. pripadne ked uz chcete velmi bazirovat, tak nastavit pH ... okolo 4

5. na nete najdete bohatu literaturu mokreho kol. procesu - dajte si pivo zo siedmeho schodu a este trosku prestudjte cely proces. kazdemu z nas to padne na uzitok, tak aj pivo, ako aj studium

6. ked potrebujete pomoc, tak kludne napiste, prepacte za preklepy, nevidim na ten fras

7. drzim Vam palce, prajem vela uspechov a radosti z toho prekrasneho procesu :)


  • 3

#1083 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 26 June 2019 - 00:02:52

.


  • 1

#1084 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 26 June 2019 - 04:17:30

jmpetzval:

děkuji za vyčerpávající odpověď, přesně tohle jsem potřeboval! Já když něco dělám, tak se raději informuji předem než zbytečně ztrácet čas experimentováním, i když tento proces bude tak trochu experiment. Jinak vlákno jsem tak nějak přečetl a byl jsem na workshopu v Žirovnici u Mirka Pokorného, takže myslím že nějaký teoretický základ mám. AgNO3 jsem namíchal v přesném poměru 9gr na 100ml a hustotu změřil(byla 1076). Jinak kazetu mám upravenou na tři možné formáty, 10x10cm, 25x25cm a 45x45cm, mám rád čtverec. Dnes dám přes noc do dusičnanu zcitlivět politou desku a zítra budu snad konečně poprvé něco tvořit, už se neskutečně těším. Pořád jsem něco vyráběl a teď už konečně dojde na samotný proces. Zatím mám nařezané pouze malá skla 10x10cm, ty větší samozř. přijdou na řadu až si budu jistý že už něco umím. Příští týden mám dovolenou tak budu kolodiovat, snad se bude dílu alespoň trochu dařit. Všem díky moc za toto vlákno.

...chino...


  • 0

#1085 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 1 July 2019 - 18:12:27

Pánové problém, namíchal jsem kolodium a vývojku-ale zůstala čirá, namíchal jsem i AgNO3 a pravděpodobně se zcitlivovač nepodařilo jodizovat, politá deska-sklo, zůstala absolutně čirá po vytažení za cca. 10hodin. Je možné, že toto výše způsobila voda s kterou jsem to míchal, tedy omylem jsem koupil demineralizovanou vodu místo destilované, s touto jsem namíchal jak vývovku, tak kolodium i dusičnan stříbrný. Ted už jsem tedy namíchal vývojku novou s destilkou-ta už se zakalila, namíchal jsem i nový dusičnan, právě už asi 7hod znovu jodizuji-mám novou desku politou ve zcitlivovači, tak uvidím jestli bude už deska mléčně zakalená. V čem by to mohlo ještě být a jak jodizovat ten starý roztok s demineralizovanou vodou? Namíchalj sem "pouze" třetinu dusičnanu, takže ještě je z čeho míchat. Nejsem teď moc na internetu, není signál, díky moc za rady, chino...


  • 0

#1086 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 1 July 2019 - 19:30:50

Demi voda by neměla být problém. Osobně na dusičnan používám jen demi vodu z laboratoře. S některýma destilkama do žehliček a tak bývají trable. Ale můdrů radu v čem je obtíž nemám...


  • 1

#1087 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 2 July 2019 - 06:31:26

Pekny den,

demi voda nevadi, pouzivam na roztok AgNO3 i na vyvojku. Vyvojka funguje i cira 8-)

 

Nebylo kolodium pri noreni do zcitlivovaci lazne zaschle? Pak by se stribro nedostalo k  bromidu/jodidu a deska by zustala cira.


  • 0

#1088 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 July 2019 - 06:40:14

Pokud je destilka nekvalitni, roztok s dusicnanem stribrnym je zakaleny.

http://kozubik.net/a...dium_clanek.htm


  • 1

#1089 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 2 July 2019 - 07:28:31

Takže i druhý roztok AgNO3 s destilkou neváže stříbro, po prvním 10hod. jodizování je vytažená deska opět úplně čitá, zcitlivovač je také čirý, tak opravdu nevím. Zkusím namíchat další kolodium, míchám poloviční dávky 60ml vody a 60ml kolodia, používané chemikálie jsou čisté, používám sklo vymyté destilkou, čistotu dodržuji absolutní ale dílo se nedaří. Jinak používám DiethylEther 99.5%(stabil ethanol) a kolodium od Fagron(u). KBr a KI mám koupené u Verkon(u), prostě netuším kde je chyba. Každopádně to namíchané kolodium nemá nějak velký zákal a to je namíchané už čtvrtý den, pouze na dně je malá usazenina, ale kolodium je spíše bezbarvé. No dnes namíchám nové kolodium a nechám do zítřka odstát, potom zase pokusím jodizovat to stříbro, co dělám špatně nevím.

Jkcz: roztok s dusičnanem je úplně čirý jak píšu výše, no budu zkoušet dál, kdyby někoho něco napadlo tak napište, díky moc všem...

chino.


  • 0

#1090 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 2 July 2019 - 08:23:52

muzes popsat presny postup michani kolodia?

.


  • 1

#1091 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 2 July 2019 - 08:38:50

Moment, vodu do kolodia? To se mi nezda....


  • 0

#1092 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 2 July 2019 - 09:31:34

Pan Chino, ved som Vam vravel, ze najprv skuste tie kvasaky :D

 

kolodium - ked ste tam dali 60ml vody, tak to cele vyhodte, nie je dobre, je to zle,  jkcz Vam posiela link, ma tam vsetko pekne napisane, prestudujte, a robte vsetko podla toho. namiesajte nove kolodium. voda max. 3 ml v ktorej rozpustite KBr a KI  (asi robite take kolodium...)

 

vyvojka - nechapem co znamena, ze ostala cira. priehladna? ci bezfarebna? definujte vsetko co pistete presnejsie. ma byt priehladna, cista, do svetlozlta zafarbena, postupne stmavne az do hneda

 

AgNO3 - no ked kolodium mate nedobre, tak darmo mate zcitlivovaci roztok dobry, svetlocitlivu vrstvu nebudete mat :)  toto cele demin. voda to urcite nema na svedomi. tak ako pise jkcz, nekvalita voda sa zakali od dusicnanu = podla toho viete aj testovat kvalitu Vasej vody na rozpustenie dusicnanu streborneho. cca 1 ml vody, par krystalikov dusicnanu a skusku uz mate na svete.  z jodizovania nerobte kovbojku - ja mam prvu desku cca 15 min. v cerstvom roztoku a udruha je uz dobra za max. 3 min. ... alebo kvapnem tam kvapku jodu.  ked zcitlivovaci roztok kvapne Vam na ruku, tak Vam tam zanecha po case tmavohnedy flak - svojim sposobom aj to j testovanie roztoku :D

 

ako pise milosm, strucne ale podrobne popiste Vase postupy,  na dialku to cele inak ide velmi tazko... 


  • 1

#1093 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 2 July 2019 - 11:23:07

Kdyby nic nepomohlo, pak je jeste moznost koupit kolodium od mamut-photo.com Tim se vylouci chyba kolodia.


  • 0

#1094 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 3 July 2019 - 14:31:33

Dobrý den, omlouvám se za zmatené dotazy, spěchal jsem a dopadlo to jak to dopadlo bohužel. Takže znovu a lépe.

 

1. Zcitlivovací roztok jsem namíchal i z destilované vody(mimo první pokus s demineralizovanou), prsty mám už každopádně hnědé-pokud je toto známka zjodizování?...tak v tomto tedy problém asi nebude.

 

2. Kolodium, výše jsem psal že jsem použil 60.ml. vody, to jsem se upsal, samozř. jsem použil líh dle receptů zde známých, konkr. DiethylEther 99.5%. smíchané s kolodiem a KI + KBr. Postupy jsem použil dva, v prvním jsem nejdřív smíchal 3ml vody s KI, 3ml vody s KBr atd(recept dle resolut), pak jsem použil i recept se stejným množstvým surovin, pouze jiná technologie, smíchal jsem nejdřív kolodium s etherem a do toho potom KI+KBr rozpuštěné v 6ml vody(tento recept jsem našel někde v tomto vláknu-tuším že od jmpetzvala). Pořád ale se stejným výsledkem, tzn. že deska vytažená ze zcitlivovače je čirá-ne mléčně zakalená.

 

Přemýšlím, čím to může být, myslím že je něco špatně s namíchaným kolodiem, protože není moc zakalené, jenom na dně je malá blanka a jinak je docela čirý.

 

a) nemůže to být že používám líh 99.5%, resp. jsem včera koupil v lékárně 96%ní a namíchal další várku z tohoto.

B) po namíchání kolodia tento roztok přeliju a zašroubuji zátkou do hnědé lahvičky z lékárny, je to uložené ve tmě v temnékomoře. Nemusí to být na světle např?

 

Když tedy shrnu postup. kolodia, ingredience namíchám a v zavřené hnědé lahvičce nechám ve tmě zrát. Nemusí to být třeba otevřené na světle?

 

...díky moc za trpělivost, chino...


  • 0

#1095 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 3 July 2019 - 15:10:28

Tak jsem šel ještě mrknout na vývojku(cukr, FeSo4, kyselina octová,...), je namíchaná čtvrtý den, je čirá s mírným nádechem do hnědá.

Když tedy vše shrnu, zcitlivovač bude ok a vývojka také, takže myslím že dělám něco špatně s mícháním kolodia, ingredience-gramáž dodržuji přesně, techn. postupy jsem dělal dva a u obou výsledek stejný, vážím váhami na dvě desetinná místa v tom problém taky nebude. Takže jediné co mě teď napadá je špatný líh(99.5% je moc), nebo fakt, že kolodium zraje uzavřené ve tmě? To jsem zvědavý čím to nakonec bude, ty recepty nejsou nijak složité, bude to nějaká maličkost (bohužel podstatná).

...chino...


  • 0

#1096 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 3 July 2019 - 16:14:11

Pan Chino, no Vy davate nam poriadne zabrat :)  ale nebojte sa, vsetko dopadne dobre.

 

 

-   dodrzali ste vsetky predpisy?  skontrolujte to prosim aj mnozstvo, ale aj cely Vas postup podla clanku jkcz  http://kozubik.net/a...dium_clanek.htm

    odpoved by som prosil na otazku:  je dajaky rozdiel vo Vasom postupu a v postupu popisany jkcz?

 

-   preto je celkom dobra myslienka zacinat tento proces hotovymi chemikaliami, napr. mamut-photo/ riesit naraz vsetko je dost narocne

 

 

 

Moje odpovede na Vase dotazy;

 

 

>> 1. Zcitlivovací roztok jsem namíchal i z destilované vody(mimo první pokus s demineralizovanou), prsty mám už každopádně hnědé-pokud je toto známka zjodizování?...tak v tomto tedy problém asi nebude.

 

AgNO3 roztok asi mate v poriadku. hnede flaky nie su od jodu :)  ale to nie je teraz podstatne.  100g AgNO3 na 1 lit. vody asi tazko pokazit. alebo ste to robili inak? dufam, ze nadobu na roztok nemate kovovu...

 

 

>> 2. Kolodium, výše jsem psal že jsem použil 60.ml. vody, to jsem se upsal, samozř. jsem použil líh dle receptů zde známých, konkr. DiethylEther 99.5%. smíchané s kolodiem a KI + KBr. Postupy jsem použil dva, v prvním jsem nejdřív smíchal 3ml vody s KI, 3ml vody s KBr atd(recept dle resolut), pak jsem použil i recept se stejným množstvým surovin, pouze jiná technologie, smíchal jsem nejdřív kolodium s etherem a do toho potom KI+KBr rozpuštěné v 6ml vody(tento recept jsem našel někde v tomto vláknu-tuším že od jmpetzvala). Pořád ale se stejným výsledkem, tzn. že deska vytažená ze zcitlivovače je čirá-ne mléčně zakalená.

 

Přemýšlím, čím to může být, myslím že je něco špatně s namíchaným kolodiem, protože není moc zakalené, jenom na dně je malá blanka a jinak je docela čirý.

 

60 ml alkohol, 60 ml eter, alebo 120 ml alkohol (eter sa da nahradit rovnakym noszstvom alkoholu) a 120 ml 4% kolodium.  1.5g KBr a 2g KI. poradie miesanie je dolezite len z hladiska najlepsieho rozpustenia jednotlivych komponentov.  cerstvo miesane kolodium podla Ostermana Same day estra dry je silno zakalena do bielozltej farby. po 2-3 dni sa vycisti, farba slameno-zlta, na dne sa usadi biely sediment

 

a) nemůže to být že používám líh 99.5%, resp. jsem včera koupil v lékárně 96%ní a namíchal další várku z tohoto.

 

nemoze. keby ste tam naliali hnusny, odporny deneturovany lieh, tak aj s tym by muselo fungovat

 

 

B) po namíchání kolodia tento roztok přeliju a zašroubuji zátkou do hnědé lahvičky z lékárny, je to uložené ve tmě v temnékomoře. Nemusí to být na světle např?

 

Když tedy shrnu postup. kolodia, ingredience namíchám a v zavřené hnědé lahvičce nechám ve tmě zrát. Nemusí to být třeba otevřené na světle?

 

nie je podstatne ani svetlo ani tma. cas je podstatny. u toho druhu kolodia je 2-3 dni

 

 

 

Ked uz Vas stale otravujem s kvasenymi uhorkami, tak Vam aspon ukazem ako  vyzeraju.  tento rok to je uz druhy 5 lit. pohar, zakladal som ich dnes, zrenie 2-3 dni, presne ako kolodium  Extra dry :D

 

 

kovaszosuborka2019.jpg

 

 

 

 


  • 5

#1097 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 8 July 2019 - 22:35:23

Pane jmpetzvale, děkuji za Váš čas a hlavně trpělivost, odpověděl bych dřív, ale neměl jsem připojení na internet.

 

odpoved by som prosil na otazku:  je dajaky rozdiel vo Vasom postupu a v postupu popisany jkcz?

Není žádný rozdíl v mém postupu oproti postupu jkcz!

 

AgNo3 mám ve skleněném demižonu (musel jsem kvůli tomu přelít moc dobrou hruškovici 60%), špunt gumový, tank skleněný, držák desek z plexiskla, tudíž zcitlivovací lázeň nepřijde do styku s kovem.

Opravdu dbám na čistotu všeho, i sklo vymývám destilovanou vodou, vážím a měřím absolutně přesně, vše jsem měl nastudované, pouze jsem se špatně vyjádřil ve spěchu, za to se omlouvám.

 

Tak a teď tedy jak jsem pokračoval? Vylučovací metodou jednotlivých komponent došla řada na eter, takže jsem v lékárně zakoupil 180gr.(víc mi neprodali) alkoholu 96% (i s lahvičkou za 208kč.) a namíchal třetí várku-poloviční dávky kolodia. Za den a noc opět úplně stejně opakoval celý proces...a chino raduj se!...na skle vidím konečně obraz!

Opravdu nevím co jsem v prvních dvou případech zanedbal, ničeho si nejsem vědom, s jiným lihem to prostě šlo, vidím že to jde a to je super, vše konečně spěje dobrým směrem. Až bude další pokus(namíchám napůl ether s 96%ním lihem) tak zde ukážu výsledek, vyfotím i držák desek pro inspiraci co jsem vymyslel do kazet, pořád je co vymýšlet a dělat. Bylo toho spousta co jsem vyrobil kvůli kolodiovému procesu, teď je potřeba konečně konat, trénovat, užívat si to.

 

...dobré světlo všem, chino...


  • 1

#1098 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 8 July 2019 - 22:39:33

jmpezval: kvašené okurky není zrovna můj šálek kávy, když už tedy zeleninu, tak raději kus pečeného bůčku s kyselou uhorkou  :-P ...


  • 0

#1099 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 9 July 2019 - 07:58:41

Pane Chino,

v pristi varce otestujte misto lekarenskeho lihu isopropyl. Funguje mi bez problemu.

 

V.


  • 1

#1100 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 9 July 2019 - 12:26:10

Pan Chino,  radostou citam, ze robite pokroky. trosku je zvlastne, ze neviete, kde sa stala chyba. nebolo by zle na to prist, lebo clovek sa uci najlepsie na vlastnych chybach. dakujem, ze mi dakujete, ale dakujte hlavne sebe, lebo je to vysledok Vasej prace a vytrvalosti.

 

vlkm Vam tu pise, ze nemusite kupovat lekarsky lieh, do konca ani eter nie, ale to vsetko mozete nahradit (rovnakym mnozstvom) izopropyl alkoholom. a to vsade, kde sa pouziva lieh (kolodium, vyvojka, lak). ipa je dostupnejsi, lacnejsi a stabilnejsi, ako lieh a eter. 

 

som zvedavy na Vase prace, tak budem rad, ked sem vlozite dajake fotografie, ci uz finalny vysledok, ci uz proces, alebo vybavenie.

 

aby ste nepovedali, tak aj ja pridam nieco:

 

 

 20190706mm.jpg

 

 

na fotke je moj dlhorocny priatel  Miqueu Montanaro, vynikajuci oksitansky (Francuzsko) hudobnik, skladatel a folklorista. drzi v ruke svoj portret (18x24cm ferrotypiu), ktory som mu robil cez vikend na jednom festivale, kde som mal kolodiovu tvorivu dielnu a aj Miqueu vystupoval. Miqueu-a som uz portretoval vickrat, vzdy bol velmi trpezlivy a zaroven nadseny z toho pekneho procesu. 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • 6




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návětěvníků, 0 anonymních