Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1539 odpovědí na toto téma

#1101 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 9 červenec 2019 - 21:35:43

jmpetzval: děláte krásná "kolodia", díval jsem se co máte na webu, prostě nádhera, tomuto bych se chtěl v budoucnu alespoň přiblížit.

 

Jinak kolodiování se budu věnovat tento víkend, udělám si čas. Mám koupeno už asi půl roku 2.5 litru eteru za "akčních" 900kč, takže budu míchat kolodium z tohoto nejdříve, potom vyzkouším tedy izopropyl-děkuji za informaci.

 

Ještě bych se chtěl zeptat na možnosti materiálů desek. Černě lakované desky se mi zdají sice praktické, ale z hlediska ušlechtilosti materálu je sklo prostě někde jinde, k tomuto procesu mi plech moc nepasuje. Černé hladké sklo se prakticky nedá sehnat, dokonce jsem byl letos na jaře se známou(vitrážistkou) kvůli sklu na sympoziu skla TGK, ale kromě informací jsem nic nedovezl, je to problém. Díval jsem se, že nějaká černá skla prodává Mamuth-photo, ale netuším proč, mi to neukazuje ceny ani nejde vložit do košíku nic, zkoušel jsem se i přihlásit, ale nefunguje to, nevíte proč? Takže, jaké jsou možnosti nákupu černého skla, popř. jak pracovat s čirým sklem, je černý samet jediné řešení, má někdo něco vyzkoušené ohledně tohoto, je mi jasné že si můžu všechno vyzkoušet, ale z tohoto důvodu používám internet, abych získal informace od zkušenějších. Asi se vám zdá, že řeším nepodstatné věci(sklo, pech, ...) a nějaké výsledky nikde, uznávám, ale já musím mít prostě jisté věci nekompromisně dořešené, být informován abych se posunul dál, takže řeším i takové pro někoho zbytečnosti, díky za pochopení.

 

...chino...


  • 0

#1102 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 10 červenec 2019 - 07:45:49

Pane Chino,

polejte obycejne cire sklo, exponujte jako by to byl cerny plech. Po vyvolani a ustaleni nechte poradne uschnout. Mezitim zakupte cerny balakryl - je vodou reditelny. Bezpecne je nastrikat, ale pri trose sikovnosti se da sirsim stetcem natrit kolodiova strana skla.

Pokud pujdete do stetce, je dulezite se nevracet, jinak si kolodium potrhate. Proste namocit stetec, natrit jednim smerem. Nechat uschnout, natrit kolmo na predchozi vrstvu. Takto 3-4 natery. Prvni vrstva vypada opravdu ohavne, tak nepodlehnete pokuseni ji opravovat.

 

Jste-li staromilec, pak jedna vrstva sandarakoveho laku a nasledne cerny lak ze sazi, pripadne asfaltu.

Na sandarakovy lak se da take striknout autoemail ve spreji. Lak kolodiovou vrstvu ochrani pred rozpustenim.

 

Vsechno jsem testoval a funguje, v poslednich dvou pripadech mate nejem obraz, ale i krasnou vuni starych casu.

 

V.


  • 1

#1103 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 10 červenec 2019 - 12:13:49

Pan Chino,

 

v podstate asi tak ako pisal vlkm, ale par poznamok:

 

- plech/ hlinik prevazne pouzivam len pri takych portable akciach, ked fotografujem ludi, a za pomerne kratky cas treba urobit co najviac fotografii... vtedy plech je "nutne zlo", a ma niekolko vyhod, lebo oproti ambrotypie vypracovanie je kratsie o min. 1-2 krokov, ludia hned nerozbiju, atd. vlastnu tvorbu robim skoro vylucne na sklo, teda ambrotypie.

- cierne sklo je drahe a tazko dostupne. - mamuth photo ma cierne sklo, len maju do 26.7. zatvorene, preto neviete nakupovat v e-obchode

- mozete si vybrat ci chcete zaciernit stranu skla (vtedy otoceny obraz) alebo stranu vrstvy (neotoceny obraz)

- vacsinou pouzivam klasicky sandarakovy lak (obsahuje alkohol, pred lakovanim vyskusat !!!) alebo lak na vodnej baze z OBI  https://www.obi.hu/a...75-ml/p/3056330   tento lak nerozpusti vrstvu, vysusenie je rychlejsie, preto pouzivam pri beznej fotografovani (ako hlinikovy plech) - kupujem v Madarsku, neviem ci v CR alebo SR sa da dostat tento lak

- priamo na vrstvu nikdy nestrikajte, nenanasajte ciernu farbu/ asfalt.  vrstvu treba dokonale vysusit, po vysuseni velmi opatrne odstranit pripadny zavoj a necistoty, potom nalakovat, lak tiez dokonale vysusit az potom striekat/ nanasat ciernu farbu/ asfalt. idealne je pred tym urobit skusku - na menej vyderenej ambrotypii. vacsinou pouzivam zazracny doma robeny cierny maglajs (receptura prisne tajna), ale ked uz sprej, tak pouzivam tento na vodnej baze. farba cierna matna 9005  https://www.efarby.s...dnej-baze-p2777

- urcete je moznost pouzivat aj ine kombinacie, len ich treba pred "ostrym" pouzivanim poriadne otestovat

- ano, aj cierny zamat mozete pouzivat,je to archaicky sposob ramovania ambrotypii. vtedy mozete si vybrat ci Vasa ambrotypia bude otocena, ci nie, a tedy z ambrotypie mozete robit trebars kontakt na papier... len aj v tom pripade treba vrstvu nalakovat, lebo vrstva je mechanicky nestabilna a dost krehka

- su to velmi podstatne veci, lebo od toho zavisi finalny zhlad Vasho obrazu

 

nech sa Vam dari :)


  • 2

#1104 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 10 červenec 2019 - 23:13:27

...pár cvaků příslušenství...

 


  • 0

#1105 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 10 červenec 2019 - 23:18:52

...tak až nyní :mrgreen: ...

Přiložený soubor (y)


  • 5

#1106 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 10 červenec 2019 - 23:34:30

1-kazeta s vložkou na 25x25cm

2-pracoviště

3-držák desek lze prakticky vyrobit na nekonečné množství různých rozměrů desek, já mám vyroben držák na dva rozměry desek

4-opět kazeta na desky, držáky a dorazy desek jsem nechal vytisknout na 3D tiskárně, bohužel jsem podlehl a nevyrobil vše z tradičních materiálů, konvenční technologií.

 

Díky za osvětu ohledně "materiálů desek", už jsem zkoušel stříknout černým sprejem, vypadá to nadějně, resp. toto půjde zdokonalit ke spokojenosti...

ch.


  • 1

#1107 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 11 červenec 2019 - 13:17:43

mate to moc pekne,  len na kolodium nepouzivajte tu zlto-olivovo-zelenu lampu, ale cervenu :)

 

som zvedavy aj na Vase fotografie


  • 0

#1108 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 11 červenec 2019 - 20:57:01

Doplním výše uvedené barvy a laky o svou cestu. Po pár kolizích se sandarakem raději používám exteriérový UV stálý lak od firmy Odif. Lesklý. Při nanesení v tenké vrstvě dokáže udělat "krupičku" která tlumí odlesky. Problémy dělá jen pokud je nanesený v silné vrstvě, deska není suchá, nebo je blbě vypraná. To dokáže zmléčnit.


  • 0

#1109 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 12 červenec 2019 - 18:31:34

k ciernemu sklu..neni to sice ze hmota skla je cierna ale ma jednu stranu zaciernenu.. 

https://www.agc-your.../brands/lacobel vyskusane lak prezije scitlivenie v phode. jedina nevyhoda je hrubka 4mm


  • 1

#1110 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 červenec 2019 - 09:03:29

Duuri, a aká hrúbka by ti vyhovovala? Neviem, kde kupuješ sklo, ale skús niekde, kde rámujú obrazy. Oni používajú sklá hrúbky 2 a 3 mm.


  • 0

#1111 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 14 červenec 2019 - 08:29:30

Ten material sa pouziva na rolldoor skrine..moja 4x5 kazeta zvladne viacej ale samodomo alebo chamonix uz maju problem
  • 0

#1112 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 22 červenec 2019 - 21:25:04

20190717151-1.jpg 20190717_151504.jpg

 

17.7,2019  Gombasek -  ferrotypa 18x24cm  / 24x30cm  

https://www.preziden...rd-prav-mensin/

 

.


  • 7

#1113 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 22 červenec 2019 - 22:41:44

jmpetzval: gratuluji a závidím (umění kolodia i prezidenta). Mimochodem jsem se právě vrátil ze Slovenska.

 

Něco ohledně mého snažení: z počátečních nezdarů jsem se dostal k docela uspokojivým výsledkům. Ten čas se krásně stíhá, po čtyřech minutách vytahuju z tanku a v půlce šesté minuty už začínám exponovat, tohle jde absolutně bezvadně všechno. Ale bílá tedy není moc bílá ale spíše taková ta nahnědlá sépie, ale myslím že je to i umělým osvětlením(svítím trvalými světly 2x65W LED plus fresnel halogenem 1000W který je žlutý). Fotím na čiré sklo, to lakování sandarakem a pak černým sprejem sice funguje, ale nějak se mi to moc nelíbí, možná mám špatný sprej, černá není černá, je taková moc lesklá i když mám matný sprej. Každopádně nechávám skla čirá a dál toto neřeším, dá se to popř. i kontaktovat jistě, ale ještě stejně nemám nic k prezentaci. Něco bych sem i dal, ale nevím jak to sklo vyfotit, na černém papíru to vypadá pod jistým úhlem dobře, ale když jsem to vyfotil tak není moc vidět, natož nějaké detaily.

 

 

Teď něco ohledně expozice. Fotografuji v interiéru, mám těch cca. 2000W z metru až dvou, ale při výtahu řekněme 500mm a cloně 16(defacto plná díra) exponuju 1minutu. Když jsem zkoušel portrét s metrovým výtahem tak jsem exponoval minuty dvě a klidně by to ještě sneslo a to mluvím pořád o plné díře, když zacloním tak mám několika minutové časy. Dospěl jsem tedy k závěru, že budu muset pořídit nějaký záblesk. Takže prosím, jaký záblesk koupit, jeden nebo raději dva? A jaký výkon? Odjakživa se vyhýbám umělému osvětlení a hlavně bleskům, ale vidím že se bez tohoto prostě neobejdu! Budu to používat výhradně na velkoformát, takže nějaké ty digitálistické funkce nebudu potřebovat. Nemáte někdo nějaký tip?

 

Jinak jsem nadšený, některé ty negativy jsou ostré jako břitva, dokonale prokreslené, je to krása když to člověk vidí naživo. Jak jsem psal, z těch počátečních peripetií už vidím výsledky, ono to půjde !!!

 

Takže díky moc za informace, chino...

 

jmpetzval: paní Čaputová je fakt pěkná žena, my jsme na tom s hlavou státu hůř a to nemluvím o vyšším principu morálním...jednou bude zase líp...


  • 2

#1114 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 23 červenec 2019 - 07:03:43

Pekny den,

 

blesky jsem poridil 4studio F-600 v setu se stojany a dalkovymi odpalovaci. Fotim tak, ze sundam koloboucek, odpalim blesky, nasadim kloboucek. Maji sestistupnovou regulaci intenzity zablesku, takze se s tim da docela vyhrat.

Mate opravdu zakladni clonu 16? Jestli by to nechtelo svetelnejsi objektiv 8-)

 

Pane Jmpetzvale, jak prosim polevate vyvojkou vetsi formaty? Do 18x24 mi to vceku jde, ale 24x30 mam zpravidla flekaty.


  • 2

#1115 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 23 červenec 2019 - 11:14:21

prepacte nie som doma, pisem na dajakom tablete, takze len velmi strucne
 
chino - moj nazor a moja prax: portret-zablesk min. 2x400Ws, zatisie-5500K/180W ziarivky v softboxe s difuzorom, min. 2x6 ks. treba snazit tak svietit, aby svetlo bolo v takom rozsahu, na ake je kolodium citlive - to je dolezite. radsej mam rad umele svetlo, resp. take svetlo ktore mam v rukach.  prirodne svetlo pouzivam len na krajiny. Vase exp. casy na portret su velmi dlhe. pri stalom svetle exp. cas max do 5 sec. dlhsie casy uz su videlne. aj podla mna f/16 je viac ako vela, bolo by treba svetlejsi objektiv, ine svetlo, citlivesie kolodium
 
vlkm - ano, aj ja tak robim.je lepsie ked clovek ma rezervu, svetlo moze regulovat nielen clonou v obj., ale difuzorom, umiestnenim, vykonom...  aj preto pouzivam vyhradne kolodium Lea3, lebo okrem stability ma vyssiu citlivost, aj +1 EV robi vela. vyvolanie: pri 24x30 pouzivam vacsi pohar na polievanie :) v podstatne ziany iny rozdiel. od 30x40 uz pouzivam rozne pomocky, sklenarske drziaky a pod. flaky ale nemusi Vam robit len nerovnomerne polievanie, ale aj vodorovne zcitlivovanie, prerusenie chemicky necistou vodou, ustalovanie znecistenym ustalovacom, atd.. bolo by treba vidiet tie flaky.  na prerusenie, prve umyvanie pouzivam misku s vodou. po tomto umyvani este umyvam raz polievanim z obidvoch stran a snazim pouzivat cistu alebo dest. vodu. 

  • 2

#1116 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 23 červenec 2019 - 22:16:52

Děkuji za informace, pořídím dva blesky 600Ws - poslední investice. Ohledně objektivů momentálně investovat nehodlám, mám Anastigmat (Hugo Mayer) 360mm-širokáč pro formát 40x50, Aplanát (Hugo Steinhel) 850mm cca.- záklaďák pro 50x60, takhle "velká" skla se špatně shání a světelné budou stát moc peněz. Ještě mám rozebraný Doppel Anastigmat Choroplast 500mm, ten má světelnost 4.8, ale momentálně čeká na generálku lamel clony a výrobu přední příruby(mj. váží 6.5kg), na ten není momentálně čas. Teď při kolodiování prakticky necloním kvůli těm dlouhým časům, jsou to defacto výřezy, protože dělám "pouze" 25x25cm, uvidím jak to půjde s blesky. Jinak ještě pořád nedovedu sklo vyleštit, aby na něm držela emulze po celé ploše, kousíček se mi vždy odlepí a to se mi  zdá absolutně vyleštěné. Sklo po vyleštění, resp. přesně před politím, ofouknu klysterovacím balonkem. 

 

Pokusil jsem se vyfotit jedno sklo, ale není na něm nic vidět(to jen tak pro ilustraci). Jinak to křídlo je krásně prokreslené, je vidět každá struna, stejně tak je vidět kresba drátěného skla, to přesvícení na něm mi udělal digitál. Na druhé fotce portrétní tělo a za ním široké, obě těla z praktických důvodů na stolních stativech. Za zadním-širokým tělem, černé dveře-vchod do komory! 

 

PS: v Tv právě běží 2001 Vesmírná odysea, ten film se mi nikdy neokouká...

 

...chino...

Přiložený soubor (y)


  • 1

#1117 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 24 červenec 2019 - 09:11:05

pouzivam elinchromy 6000ws a 2400ws a pro aspon trosku zajimavou praci se svetlem je to zalostne malo

.

vecsinu prace pres euryscop IV no.6 udela modelovaci nebo trvale svetlo


  • 0

#1118 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 24 červenec 2019 - 15:38:52

Panove,

 

jmpetzval: sklo je opravdu blbe polite vyvojkou, pekne se to da pozorovat sikmo z boku, je videt, kam vyvojka nezatekla.

Zjevne je treba trenink.

 

chino: neni odlepeny ten ruzek, kde sklo drzis pri polevani? Klasicka literatura doporucuje podlozit prst kouskem kartonu, aby sklo neteplalo.


  • 0

#1119 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 24 červenec 2019 - 18:01:42

chino - no pane, to je vyborne, gratulujem Vam. ste na dobrej ceste. aj atelier mate moc pekny. ja Vas chapem, ze uz nechcete investovat do svetelneho objektivu, lebo poznam ceny, atd. atd. ani netreba hned na zaciatok mat vsetko...  ale predsa odporucam Vam jeden objektiv, ktory pouzivam od sameho zaciatku, aj ked som mal a mam ovela kvalitnejsie objektivy,  ale svojom sposobom povazujem tento objektiv za perfektny... a je velmi lacny. https://www.ebay.com...EwAAOSwuIRdNqVt   - na ibeji mate tento typ milion za cca 60 USD nie je problem kupit aj so zavitovym kruzkom. je na 18x24 ale v pohode vykresli aj 24x30, ba za urcitych podmienkach da sa aj na 30x40. 300mm, f/4.5... podla mna pre portretovanie 2x600Ws s objektivom f/16 asi bude malo. 

sklo - neviem co podla Vas znamena "lestit", sklo cistim pomerne zdlhavo, ponorenim na 24h do kyseleny sirovej, potom vodou, potom mechanicky drvenou kriedou/liehom, potom vodou a nakoniec dest. vodou, preto mne vrtsva je na skle pomerna stabilna. ale ak Vas chapem dobre, tak Vam vadi to miesto prstov... kde drzite dosku...  ak ano, tak su rozne podnosy https://www.mamut-ph...olavaci-podnosy, alebo podtlakove drzadla, ake maju sklenary, alebo nieco take.

 

vlkm - asi ano, alebo vacsi pohar

 

milosm - milosi, si maximalista, od Tvojich svetiel by mi aj vlasy vyrastli  :cool:

 

.


  • 1

#1120 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 24 červenec 2019 - 19:23:42

...pánové, včera jsem udělal další sklo 25x25 a jeden roh zase nedrží. Při polévání jsem se ale povrchu nedotknul ani na milimetru, dával jsem si pozor a jsem si tím jist, myslím že nebude problém polévat aniž bych se dotknul povrchu kde je kolodium. Ten roh nedrží protože jsem to tam držel při odmašťování a leštění.

 

jmpetzval: vidím, že co se týče čištení povrchu, mám se co učit ještě a zdokonalovat, super tipy, díky. Ten Industar určitě pořídím-za ty peníze není co řešit. Jinak jsem úplně zapomněl že mám ještě Extra Rapid Aplanat ve cloně 8, základní ohnisko na 30x40-ještě jsem nezkoušel ani kolik vykreslí a jak...za chvilku ho beru a nabíjím do těla, to dneska vyzkouším alespoň. Jinak jdu právě dodělávat teleskopický držák hlavy připevněný na Thonet křesílko, práci čest...

 

...chino...


  • 0

#1121 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 24 červenec 2019 - 20:43:55

mam proste rad svetla trosku dalej od fotografovaneho takze som skor pristipkar

.

pre ukazku kolegovia na novom zelande

 

 

 

milosm - milosi, si maximalista, od Tvojich svetiel by mi aj vlasy vyrastli  :cool:

 

.


  • 1

#1122 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 24 červenec 2019 - 20:48:15

pan chino, ale skuste pouzivat tenke gumene rukavice (kupujem v lekarni, 100ks za par euro) a mastnota z Vasich prstov sa nedostane na sklo... alebo skuste sklo drzat na boku. urcite je to mensia plocha ale jedna sa len o zvyk. na druhej strane zatial to nie je kardinalny problem, casom to vyriesite, tako ako sa Vam to hodi. dolezitejsi je, ak chcete robit portrety, aby ste znizili osvitovy cas. viete este zvysit citlivost vrstvy s pouzivanim kolodia len cisto z kademnatych soli (Lea 3), a tiez ten Industar 300/4.5 Vam bude robit vela. inak je to Tessar s tvrdou kresbou.

 

sklenene dosky v starych casoch aj podlievali. bud zelatinou (na 1 lit. vodu 5-10g zelatina a 1g chromsulfat draselny KCr(SO4)2 ), alebo kaucuk rozpusteny v benzine (sirupovity roztok). parkrat som skusal, kaucuk bol ovela lepsi, ale nepotreboval som, lebo nebol dovod. dokladne cistenie je podla mna lepsie, ako podlievanie.

 
  • 1

#1123 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 24 červenec 2019 - 21:43:28

jmpetzval: gumové rukavice používám, každopádně vím kde je chyba, budu trénovat. Vyzkouším i Lea3, ale je toho teď moc, zítra dorazí záblesky - jsem zvědavý jak si s tím poradím a mám spoustu jiných plánů mimo focení tak se uvidí. Jinak ten Rapid Aplanat vykreslí na všechny clony i 50x50 před chvilkou vyzkoušeno. 

 

Otázka, kde nakupujete bromid a jodid kademnatý? U Verkonu kde nakupuji není v nabídce.

 

A ještě co mi vrtá hlavou, na defacto všech vyvolaných sklech mám někde jakoby malinké kapičky, vypadá to jako bych tam nalil vývojku moc rychle a ten stříkanec udělal kapičky, ale vývojku liju sice rychle, ale pochybuji že to vystříkne. Tuším že něco podobného někdo nade mnou řešil, chtělo by to asi detailně vyfotit pro náhled, tak to sem připíchnu výhledově, třeba mi někdo poradí co to dělá.

 

...chino...


  • 0

#1124 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 24 červenec 2019 - 22:09:06

Primo chemie pro fotografy:

 

https://www.puralab....y/#af-catalog-B


  • 2

#1125 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 25 červenec 2019 - 17:59:30

skuste http://www.agrecycling.cz/

 

ak nema nieco na webe, tak co potrebujete napiste mu mailom


  • 1

#1126 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 25 červenec 2019 - 23:17:55

Díky za odkazy, koukám že i cena dusičnanu stříbrného se značně liší, já kupoval tedy předražený, pokud je cena na puralab.cz aktuální?

 

Záblesky jsou na pantografech, zatím zkušebně vyzkoušené a odpálené, bude to zajímavé každopádně, ovládání se zdá jednoduché, ale praxi nemám, odpaloval jsem to zatím externím bleskem co jsem držel v ruce, nebo co doporučíte popř?

 

Taky jsem vyčistil a zprovoznil starý vojenský kahan, zítra zalakuju nějaký skla a opatrně "zapeču", plamen-teplo se používá jako urychlení schnutí?...nebo by mohlo pomalé sušení nějak poškodit emulzi?

 

Níže cvak skla 25x25, fakt to neumím vyfotit digitálem, ty místa co se zdají být nejostřejší, jsou ostré dokonale, z toho mám radost. Možná tam budou vidět i nějaké ty světlé flíčky-kapky(třeba na těch svislých prknech ve spodní části)?...ale nevím jak to bude zkomprimované...

 

Škoda že není víc času, kolodium mám namíchané, ale kdy? Navíc v komoře je momentálně 24.9°C. Zítra vyzkouším večer nějaký portrét s blesky, ale určitě budu mít zase nějaký dotaz.

 

...chino...

Přiložený soubor (y)


  • 3

#1127 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 26 červenec 2019 - 07:10:08

Pekny den,

 

blesky odpaluju dalkovym ovladanim. Ma krom sanek pro nasunuti na fotak i tlacitko.

Cena 1500.- mi prijde "normalni", staci chlapcum zavolat a poptat se, jsou velmi vstricni.

 

Nasel jsem vcera v knize Reprodukcni fotogragie - Miroslav Smazik predpis na polevani hotovych kolodiovych desek zelatinou.

1000ml vody, 5g zelatiny, 5-10 kapek kyseliny karbolove. Jeste mokre kolodium se nekolikrat poleje teplou zelatinou a necha okapat.

 

Zidle s podporou hlavy se mi moc libi 8-).

 

V.


  • 0

#1128 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 26 červenec 2019 - 09:04:33

pan chino, no vyborne :)   som zvedavy na portrety. nikdy som nepouzival ziadny kahan, nemam velmi rad otvoreny plamen v komore a nikdy som to nepotreboval. ludia to aj robia, vraj na teplom povrchu rovnomernejsie roztecie lak, a samozrejme aj schnutie je rychlejsie. dosky susim volne na stojanoch. ked to potrebujem rychlejsie, tak kahan ajtak malo pomoze, vtedy pouzivam fen. ani rychle, ani pomale susenie vrstve neublizi. extremy som neskusal. 

blesky, ako pise pan vlkm - mate viac moznosti, robte ako Vam vyhovuje najlepsie.

 

milos, mas pravdu, aj ja pouzivam svetla trosku dalej od fotografovaneho. asi tak 0,3 m   :cool:


  • 1

#1129 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 26 červenec 2019 - 09:58:44

Ohledně sušení sandarak. laku, zkoušel jsem to už asi před týdnem-po polití jsem to dal na stojánek, ale zdálo se mi, že je vidět směr ztíkání-tzn. uhlopříčně. Takže jsem uznal, že bude lepší sušit normálně na plocho-prostě to položit na stůl třeba, resp. jsem nachystal i ten kahan, to ale všechno vyzkouším a uvidím výsledky. Do nějaké emulze se mi zatím nechce, mám půl litru sandaraku.

 

Koupil jsem taky přísavku na sklo a 3mm plexisklo-budu ještě vyrábět ponorný držák skla 45x45 do tanku, jenom nevím jak budu 3mm plexi ohýbat, ten menší držák byl z 2mm a nahříval jsem to horkovzduškou a ohýbal na vyrobeném kopytu, tohle půjde asi o poznání hůř, jestli vůbec. To jenom tak až se budu nudit, na ty velký skla je čas, nemám ještě zažitý ty menší. 

 

vlkm: tu židli jsem kdysi dostal od kámoše k narozeninám, teď se ideálně hodila, je to starý otočný holičský křeslo, nějakej držák hlavy to kdysi mělo, ale zbyly tam jenom díry po něm zezadu, teď jsem je zakryl jiným držákem. Jinak záblesky mám také - F600 z 4studio.

 

Odpalovat budu zatím tím externím bleskem, fungovat to bude a nemusím mít hned všechno hned.

 

jmpetzval: ty blesky odpalujete opravdu tak blízko - 0.3m? Neumím si představit, že sedím a do očí se mi odpálí dvě taková světla na plný výkon, i když se do nich nebudu dívat a nebudou přímo ve výšce očí. S tím bude ještě laborování, asi se podívám na nějaké instruktážní video na záblesky na youtubu, protože je spousta možností a všechno zkoušet na kolodia by bylo časově hodně náročné. Jestli svítit i trvalými, popř. jakou intenzitou, jak nastavit modelovací světlo a jak záblesk, prostě možností nekonečně mnoho.

 

Ještě dodělávám třetí - nejvychytanější model kamery kamery, určený možná k prodeji, ale teď se snažím spíš fotit než na něm pracovat, je na tom spousta dodělávek a ty jsou prostě nejhorší. A další věci kolem domu, jenomže v tom vedru nejsem schopnej odpoledne něco dělat, začínám něco dělat tak kolem 18h do půlnoci cca. až je dýchatelný vzduch.

 

...chino...


  • 0

#1130 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 26 červenec 2019 - 12:49:31

Na varnishovanie kolodii je super kontaktný gril alebo toastovač, ktorý sa dá otvoriť na 180 stupňov. Jednak sa sklo na tom dá dobre a rovnomerne (a bez plameňa) nahriať a po druhé sa to na tom dobre suší :) Fajn je možno dať na gril nejaký drevenný rámik, na ktorý sa sklo položí aby neležalo priamo na teflonovej ploche a zahrievalo sa rovnomerne sálajúcim teplom.


  • 1

#1131 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 26 červenec 2019 - 20:12:10

pan chino, vidite pan cilaman ma vynikajuci napad. moznosti su neobmedzene. s tymi bleskmi, no doma v atelieri urcite nie, tam mam vacsiu sustavu zableskovych a stal. svetiel (ale predsa mensie ako ma milos), ktore pouzivam zvlast, ci kombinovane, tam nie je treba. ale ked idem dakde fotografovat, tak vacsinou mam so sebou len male blesky  2x400Ws elinchromy, ked nie presne 30cm, ale viac ucite nie ako pol metra a to na priamo. inak to nepojde. nie je to velmi prijemne, ale da sa vydrzat. pri portretoch treba mat dostcujuce svetlo na expoziciu s jednym odpalenim, lebo dvojity (viacnasobny) zablesk ma za vysledok viac alebo menej aj dvojity (viacnasobny) obraz.


  • 0

#1132 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 27 červenec 2019 - 02:03:59

Tak dnes dvě kolodia na sirokac a dva portrety. Portrét: obj. pro 50x60 na clonu 14, metrový výtah, dvě trvalá led světla a dva záblesky 600Ws na plný výkon...A je to na hraně, chtělo by to víc, resp. je to super, ta ostrost je dokonalá ale spíše podexponované(tak to i chci defacto), ostrost neuvěřitelná. Záblesky tedy asi z 80cm, takže s tím se ještě pohne. Opěrka hlavy super. Jenomže ono by to sneslo ještě delší výtah, takže to bude zase o něco brát světlo, no uvidím. Každopádně jsem dneska doexponoval posledni namíchané kolodium. Míchat nové budu až udělám spoustu a spoustu jiných věcí. Ty portréty jsou super, ale to musí člověk držet v ruce a vidět naživo. V příští várce budu muset zapracovat na čistotě skla, dneska mi ty dva portréty čistila manželka  kamaráda a bylo to znát že ví jak se to dělá. Jinak jsem objednal chemii na kademnaté soli a kyselinu sírovou. Vyzkouším lea3, hned namíchám a bude doba zrání, Díky Vám pánové zdejším za rady, ještě sem nějaké kolodium třeba přihodím časem. A rady budou opět vítány...

 

Jinak mám jako hlavní osvětlení komory, led žárovku s dálkovým, za 209kč - ta červená je super, i zelená má dobrý odstín, takže si přepínám, za ty peníze prostě bezkonkurenční...

Ještě jsem nelakoval, ale stojánek je plný zákazníků...

 

...chino...


  • 0

#1133 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 27 červenec 2019 - 08:24:26

Pane chino, ze porad prudim s objektivama. Obcas je na akru/bazosi videt tessar 300, nebo 360, obojí s minimalni clonou 4,5. To by problemy se svetlem mohlo poresit a nestoji majlant. 8-)
  • 0

#1134 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 27 červenec 2019 - 08:39:41

vlkm: díky za tip, ještě nějaký sklo pořídím určitě, ale vyzkouším i Aplanat ve cloně 8 co mám, mně nebude vadit že fotím na plnou díru, malou HO chci a je to vždy výřez z většího objektivu takže tam žádný vady nejsou. Teď jdu konečně lakovat, ať to mám dodělaný.

 

Jinak před chvilkou jsem mluvil s bratrancem o černám sklu, je vyučený skláč- brusič a foukač ze Železného Brodu, u nás se prý černé sklo vůbec nevyrábí, prý pouze tmavě zelené, ale ta zelená že je k nerozeznání od černého, černé prý tak možná v Číně. Tak mi sežene jeden vzorek, dělají to prý v tlouštce 4mm. To prostě taky vyzkouším.

 

...chino...


  • 0

#1135 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 27 červenec 2019 - 09:20:56

pane chino, som netrpezlivy, neukazete tie portrety??? :)  no samozrejme, vsetky fotografie musi clovek drzat v ruke... ale zatial aspon, aby sme mali sajnu...  blesky este mozete dat blizsie. co sa tyka objektivu len suhlasit mozem s panom vlkm a ako som Vam pisal vyssie aky typ Vam odporucam. 

cierne sklo mamut ma v ponuke https://www.mamut-ph...00x1050-mm.html

ale predpokladam to viete. vyskusal som, ale pre mna to nie je velmi dolezite


  • 1

#1136 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 29 červenec 2019 - 20:34:11

pane jmpetzvale, ohledně těch dvou portrétů je to asi tak, ten jeden byl můj známý který u mě zrovna byl, druhý den jsem sklo nalakoval sandarakem a dal mu ho, ale byl opravdu podexponovaný, nevím jak bych to fotil digitálem. A ten druhý portrét byl autoportrét, jenomže jsem druhý den chtěl umýt druhou stranu ještě pod vodou a smyla se mi vrstva kolodia-v jednom místě byl kousek odchlýplý a proud vody během sekundy vrstvu smyl. Chybami se člověk učí, ale vůbec toho nelituju, jsem šťastný že to jde, bylo to opravdu podexponované a ten svůj portrét bych asi ani nikde neprezentoval. Příště sem něco ale zase můžu dát.

 

O skleněných černých deskách od Mamuth-photo vím, ale objednávat celou desku 800x1050 se mi nechce, objednám na zkoušku černé plechy 25x25cm.

 

Za ty tipy na světelnější skla děkuji, něco pořídím, ale jak jsem už psal, momentálně se budu muset věnovat jiným povinnostem, kolodiovat budu zase tak za týden až dva.

 

Ještě otázka, pokud dostatečně neusvítím portréty i když dám záblesky blíž, budu muset koupit další blesk pravděpodobně, blýsknout 2x je asi nesmysl, že

 

...chino...


  • 3

#1137 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 30 červenec 2019 - 21:10:11

pane chino, jasne, nechcem nic silit, som len trosku zvedavy.

prudom vody nikdy neumyvam ambrotypie (na skle vrstva sa drzi horsie - hladsi povrch), ferrotypie sa daju (na lakovanom plechu vrstva je mechanicky stabilnejsia - drsnejsi povrch). ambrotypie umyvam velmi opatrne v miske s niekolkonasobnou vymenou vody. umyvanie/ vymyvanie je takisto dolezite, ako vymyvanie filmov, ci fotopapierov. od akosti vymyvania zavisi finalna stalost.

vyssie som Vam pisal, ze pri portretoch viacnasobny odpal bleskov ma za nasledok viacnasobny obraz. ci viac ci menej, ale nikdo nevydrzi uplne bez pohybu opakovany odpal. ked chcete mozete o vyskusat. ak fotografujete zatisie, tak samozrejme bez nasledkov mozete aj viackrat odpalit blesky, spravnu expoziciu najlepsie, najpresnejsie urcite skuskami. niekedy je dobra pomocka aj expozimeter (flashmeter), ale po case uz aj tak nie je co merat, lebo clovek to proste vidi.

 

budem sa tesit, ked sa ozvete, hodne uspechov

 

.

 

.


  • 1

#1138 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 31 červenec 2019 - 08:48:13

Noo nam ked sa to pri tych nasich pokusoch v kapro.at odlepovalo tak bol problem v kolodiu.. Je pravda ze to bolo bezkadmiove kolodium poorboy, odparilo sa s neho asi moc asucasti. A trosku aj v cistore skla (je pravda ze to tak suflikantsky umyvame:), ale ked drzalo tak ani umyvanie pod vodou z kohutika nevadilo.


  • 0

#1139 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 31 červenec 2019 - 10:57:43

Všechna kolodia jsem vymýval proudem vody, u žádného nebyl problém, myslím že to drží dobře. To jedno jak se smylo, bylo v jednom místě narušeno, viděl jsem že je tam škrábanec až na sklo, ten proud vody se dostal ke sklu v tomto narušeném místě a celou vrstvu smyl. Každopádně budu příště opatrný.

 

Včera jsem zkoušel jen tak narychlo, jak velká je hloubka ostrosti u těch mých objektivů na plnou díru při výtahu cca. 1200÷1300mm. V ten okamžik je řekněme obličej velký přes celou matnici (50x50cm), HO je ale větší než bych chtěl, nechci naklápět standartu abych měl ostré jenom oči, ale tohoto efektu chci dosáhnout. Samozř. to chce světelnější sklo, ale jaké?...aby vykreslilo alespoň 30x40cm? Jaká je nabídka starších skel pro takhle velké formáty, peněz na zbyt sice nemám, ale je dobré vědět co je na trhu. Tzn. jaké portréťáky na ULF?

 

...chino...


  • 0

#1140 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 31 červenec 2019 - 20:10:35

No já používám Rodenstock Portrait No. 3 Petzvalovy konstrukce. Je to 300/2,8 ale je to holt při 30x40 široké. Dá se s ním jít od mírně nadživotních leč širokoúhle deformovaných hlav.


  • 0

#1141 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 14 srpen 2019 - 11:31:41

pan chino, prepacte, ale vela som rozmyslal nad Vasou otazkou ohladom objektivov. na ulf kupit svetelny objektiv nie je celkom jednoducha vec. preto by som na to nikdy neisiel tak, ze ake poznam a ake by boli idealne. ale zial tak, ze ake su na predaj, a ake su dostupne pre mna. na mojom webe mozete pozriet momentalny vysledok toho boja snov a moznosti. pravidelne sledujem ebaj, ulf forumy, atd. a ked sa vynori nieco, co by som chcel a mozem si aj dovolit, tak to kupim. mudrejsiu radu zial Vam neviem povedat. asi s tym koresponduje aj odpoved pana dalisa,  vysledok kupy je casto vacsi alebo mensi kompromis. 

 

tento tyzden som ramoval nove ale aj starsie ambrotypie,... :

 

20192016ambro001.jpg

Generacie (ambrotypia 18x24cm)

 

 

.


  • 3

#1142 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 17 srpen 2019 - 13:21:28

https://aukro.cz/mok...plet-6952797680


  • 0

#1143 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 21 srpen 2019 - 16:10:14

Pane jmpetzvale: s těmi objektivy je to přesně jak píšete, velká nabídka 
na ULF není, mám zatím čtyři skla na která jsem tak nějak narazil během 
asi čtyř let na paladixu, mimochodem dvě z toho od zdejšího štamgasta 
JKCZ. Na ebay se občas také dívám, ale ani tam toho moc není, nehrotím 
to. Opravil jsem asi před týdnem irisovou clonu na Choroplastu 500/4.8, 
ten objektiv vykreslí na plnou díru min. 90x90cm(víc jsem nebyl v ten 
okamžik schopný vyzkoušet). Každopádně jsem s jeho malou hloubkou 
ostrosti na plnou díru spokojený, na 1000mm výtah(tedy měřítko 1:1) a 
clonu 4.8 je HO cca. 10mm, jak bylo vidno na matnici. Nějaká 
soudkovitost není vidět, ale chtělo by to delší ohnisko než těch 500mm, 
pokud časem na něco narazím a bude to za rozumný peníz, tak to koupím.

Ještě napíšu jednu příhodu co se mi stala. Asi před týdnem jsem koupil 
jeden litr 4%ního kolodia za krásných 250kč, obsahuje 84% etheru! 
Namíchal jsem dávku s isopropylem, bromidem a jodidem draselným jako a nechal 
tři dny uzrát. Po krátké expozici se záblesky jsem sklo normálně vyvolal 
a ustálil. Na skle se neobjevil žádný obraz, sklo bylo absolutně čiré, 
zcitlivené to bylo dobře to jsem viděl po vytažení z tanku se stříbrem. 
Byl jsem docela zklamaný, ale stalo se, čím to je nevím. Ještě tedy 
musím dodat, že bylo v komoře a tudíž tedy vše ...18°C. Takže jsem po 
sobě uklidil a odešel. Asi za dva dny jsem šel do komory, koukám na to 
sklo a vidím strukturu krystalkovité námrazy, jako když v zimě mráz 
kreslí na okno. Vyfotil jsem to mobilem, foto přikládám. Nevíte někdo co 
se stalo? Může to být velkým procentem etheru v klasickém kolodiu, nebo 
nízkou teplotou? Příště si zatopím to není problém, kolodium použiji 
osvědčené, ale i tak by mě zajímalo co se stalo.

...chino...

Přiložený soubor (y)


  • -1

#1144 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 22 srpen 2019 - 13:18:46

Pekny den,

tohle se mi rozlezlo po skle, kdyz jsem fotil v pleneru a mnoho vody nemaje odflaknul zaverecne prani.

Ze by zkystalizovany thiosiran?

 

Kolodium by melo fungovat i ciste s etherem, dal bych mu jeste par tydnu cas k vyzrani a testnul znovu.


  • 1

#1145 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 23 srpen 2019 - 21:00:53

pan chino, ved mame stale dajake objetivy, aj ked nie vzdy je to idealne. a co sa tyka Vasej prihody...  je to pravda ze Vase kolodium obsahuje eter viac, ako je to bezne (castejsie 48, 66% napr. OAB...atd.), ale to urcite nesposobuje tento jav.  a taktiez ani teplota 18 C... no to ste asi len zartovali, ved to je priamo idealna teplota na pracu. preiznam sa Vam, ze neviem, mne take nieco sa nestalo nikdy. a vidiet to na malej fotke je rozdiel, ako pozriet na zivo.  a co pise pan vlkm... no skoda, ze nema fotku, lebo by sme mohli porovnat :)   podla mna ale kludne to odlozte ad acta, a radsej pretestujte Vase kolodium a cely proces znova, aj sportovci stale trenuju...  a portretmi ako ste postupili?

 

take sa mi nestalo, namrazu mavam iba na okne, ale veci ine sa mi stali,  tiez poslednej dobe mi z toho lezu take pekne bytosti... 

 

 

2019ferro006port.jpg  2019ferro005port.jpg

 

 

.

 

 


  • 2

#1146 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 26 srpen 2019 - 16:58:54

Priste vyfotim a poslu. Ono sklo s krystaly je jiz zrecyklovano...


  • 0

#1147 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 27 srpen 2019 - 14:57:59

jmpetzval: teď jsem o víkendu udělal tři řekněme docela povedené ambrotypie 25x25cm a jednu ferotypii na zkoušku, jsem spokojený s výsledkem, ještě budu muset zapracovat na čistotě plochy, není to stoprocentní a jako umění to nebudu vážně nikdy považovat(různé skvrny apod.). Nemám to vyfocené na digitál mimo té ferotypie, to čiré sklo se nedá slušně vyfotit. Každopádně fotím s Choroplastem 500/4.8 na plnou díru, HO je u toho metrového výtahu super. Snímek níže je cca. na výtah 500mm, takže je HO větší. Jinak se musím zaměřit i na kompozici, pořád jsem se soustředil aby bylo dobře zaostřeno na oči a potom na snímku vylezlo rušivé logo na tričku, přitom by nebyl problém toto odstranit. Dnes večer mám domluveno také focení, takže něco udělám a zítra budu zkoušet nástřik černou barvou. To musím ještě dořešit...

...chino...

Přiložený soubor (y)


  • 2

#1148 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 28 srpen 2019 - 19:58:03

Další dva pokusy, ty šmouhy na skle nejsou, musím vymyslet pozadí na kterém to půjde fotit.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#1149 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 29 srpen 2019 - 09:52:35

pan chino, je dost znacni problem v domacich podmienkach korektne a hodnoverne digitalizovat kolodiove fotografie, s tym problemom kazdy z nas neustale zapasi. aj preto je tazke posudit fotografiu z hladiska spravnej expozicie. napriek tomu nesmelo hovorim, ze tak sa mi zdaju, ze su tmave, alebo taky bol zamer? alebo pocit tmavosti mam iba z tmaveho pozadia?  tmave pozadie pri portretovani mate radsej ako svetle? je to individualne, ja napr. castejsie pouzivam svetle pozadie ako tmave.

co sa tyka kompozicie, je to asi tak, ze postupne, ako ziskate technicku rutinu, tak budete mat aj viac casu sa zaoberat s kompoziciou. takze to pride. kompozicia je aj tak taka individualna zalezitost, aj  ked asi vsetci uznavame dajake zakladne pravidla. stvorcove fotografie su aj menej obvykle, aj kompozicne ine.

podla mna ale ide Vam to dobre, a drzim palce :)

 

svoje obrazy rad ramujem, obcas chodim na blsaky a na burzy starozitnosti a kupujem stare ramy. tento tyzden som zaramoval jednu 18x24cm ambrotypiu, moj oblubeny motiv z ktoreho som urobil ambrotypie od 10x15cm do 30x40cm...

 

 

2019ambro099x.jpg

 

 

 

.


  • 5

#1150 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 29 srpen 2019 - 14:28:07

pane jmpetzvale, ano, vím že je to tmavé, ale mně se to takhle líbí -když ze tmy vyleze pouze obličej. Mám černé i bílé pozadí, ale bílé jsem zatím nepoužil. Ale je to i tím, že fotím vždy až večer za tmy, takže nasvítím trvalým světlem a záblesky pouze obličej. Každopádně mám záblesky na plný výkon, takže když budu chtít trochu přiclonit, tak bude nedostatek světla a bude podexponováno, přesně jak jste předpovídal. Koupím ještě jeden záblesk 600Ws, vidím, že takhle je to na hraně, budu potřebovat i větší HO, resp. budu potřebovat další záblesk při použití těch méně světelných objektivů. Jinak já plánuji skla připevnit na zeď zcela minimalisticky pomocí čtyř absolutně malých a nenápadných příchytek vlastní konstrukce, právě si nechávám na 3D tiskárně tisknout zkušební vzorek, zepředu bude vidět pouze čtvereček 1x1cm(tedy 4 čtverečky). V těch starých rámech to ale může vypadat také dobře (viz vaše ukázka), záleží na motivu a samozř. na vkusu každého jedince.

 

Jinak zjišťuji, že už nemám moc triček bez hnědých skvrn, budu muset pořídit nějaký brindák, 80% triček už musím nazývat pracovními.

 

Ohledně lakování sandarakem, defacto vždy se mi udělá na skle taková krupička, není to absolutně hladké, je to jen místy, ale je to vada kterou musím odstanit, lak je koupený od mamuta, přefiltruji ho a naleju na sklo, sklo je čisté, ještě ho ofouknu balonkem, nevím čím to je.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

1 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních


    Oliver