Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1537 odpovědí na toto téma

#1151 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 29 srpen 2019 - 15:47:15

pane chino, jasne, ked sa Vam paci tak to je v poriadku. ved clovek prvom rade  fotografuje pre seba... no neviem kdo ako, ale ja urcite ano. nizsie so dal jednu abmrotypiu, asi pred dvoma rokmi som to robil, s tmavym pozadim, v tomto konkretnom pripade ani ja som nevedel nic ineho predstavit len tmave pozadie a exteremne malu hlbku ostrosti. par ludi mi hovorili, ze ta mala hlbka ostrosti uz nie, uz je to samoucelne, ci ako vraveli. ja ale hovorim, ze to nie je samoucelne, ale ucelne. a ucel je to, ze sa mi tak paci. jedna z mnoha veci co ma fascinuje na velkoformatovej fotografii je mala hlbka ostrosti. velmi rad takto fotografujem portrety.

samozrejme, co sa tyka ramovania suhlasim, kazdy ma to svoje videnie. a to je tak dobre.

lakovanie: jeden moznosti: lak priliz riedky, je tam malo sandaraku alebo vela vody (250ml etanol, 50g sandarak, 5 ml destilka, 30ml levandulovy olej - pred pouzitim otestovat !!!), druha moznost skuste trosku zohriat dosku (pozor na otvoreny ohen !!!  ja to robim fenom, atd.), alebo neviem...  neviete mi tu krupicu odfotit ?   predpokladam, ze lakujete stejne, ako lejete kolodium na dosku...

s tym trickom je to len prva faza. od doby ako pracujem doma a nie v atelieri, vsade su hnede flaky... vsade :)

 

 

DSC_0199.jpg

 

 

 

.


  • 5

#1152 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 29 srpen 2019 - 17:00:33

Tu krupičku dělává obvykle voda přidaná do laku kvůli jeho "zkrocení". Lakování je taky dost otázka osobního vkusu. Já mám raději povrch spíš "mat" který dělám nástřikem laku. Není tam potom tolik reflexů jako na hladkých plochách.

No a ty skvrnité trika mě pobavily. Já jsem při práci staré prase (kam utřít ruce jnam než do gatí) a to mě odsoudilo k jedněm kolodiovým monterkám. Divím se, že mě o ně ještě neobrala nějaká stříbrokopka. Původní barva už je ve výrazné menšině. V podstatě vypadám jako bych někoho rozpáral motorovou pilou a cákance krve pěkně zestárly :-D


  • 0

#1153 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 29 srpen 2019 - 21:01:32

jmpetzval: ten portrét výše se mi líbí úplně nejvíc-co jsem procházel nedávno váš web, tohle je moje gusto, malá HO, černé pozadí, oči jako břitva. Zítra nějak vyfotím tu krupičku a dám to sem, snad. Jinak zítra fotím svatbu(digi), v dobrém rozmaru jsem na to kývnul známému, ale vůbec mě to nebaví, exhibovat s digitálem je opruz, to jsem prostě podcenil, ale už se stalo.

 

Dalis: nástřik laku, to jako nějaký na vodní bázi, nebo prostě sandarak ve spreji? Každopádně budu muset také určit nějaký trvalý oděv na kolodiování.

 

Dnes jsem objednal ještě jeden záblesk 600ws, už aby byl doma, hned ho vyzkouším s Aplanatem ohniska cca. 850mm, obraz je na matnici krásný, ale to je každý, že...


  • 0

#1154 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 30 srpen 2019 - 07:38:22

UV stálý exteriérový lak http://kreativni.pro...e-spreji-250ml/

Akorát koukám, že změnili obal. Doufám že ne recepturu. Tohle složení při opatrném nástřiku více tenkých vrstev dobře ustálené, vyprané a vyschlé desky nijak nereagovalo s kolodiem. Vlhký, blbě vypraný povrch stříklý silnou vrstvou dělá mléčný závoj. Akorát oproti voňavému sandaraku smrdí práce umělinou, ale už se mi nikdy nestalo, že bych desku při finalizaci poškodil lakem.

Pokusnou desku jsem trápil skoro rok ve venkovních podmínkách (bez přímého deště) a nic se nestalo.


  • 3

#1155 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 30 srpen 2019 - 19:32:37

Dalis: určitě vyzkouším, sprejem se dá nanést absolutně rovnoměrná vrstva, jinak Sandarak nanáším stejně jako kolodium, sušení nad kahenem se neosvědčilo, myslím že ten lak také chce svou dobu vytvrzení, nechávám volně na stojanu schnout, tedy uhlopříčně...

 

Dnes ještě budu portrétovat sousedku pravděpodobně, takže jdu za chvilku filtrovat kapaliny, to zase bude proces, jeden veliký...kdo nezažije, neuvěří...

 

Mám za sebou 7hodin absolutního soustředění, požehnání u rodičů nevěsty, mše kostel, svíčková, park portréty, první tanec, zábava, momentky, fakt dřina, nechtěl bych se tím živit...jsem rád že to mám za sebou, jdu filtrovat.

 

...chino...


  • 0

#1156 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 30 srpen 2019 - 20:42:47

pan chino, niehovoril som o  suseni, ale ohrievanie pred lakovanim. je to velky a podstatny rozdiel, lebo na teplej doske lak sa rozlieva rovnomernejsie a asi aj mozno krajsie. sandarakovy lak som skusil jedneho casu aj striekat s rozprasovacom na kvety, ale dokonale vymytie bolo obtiazne a tiez nebolo to nic prevratneho. od archaickeho nalievania nie je podla mna lepsia cesta.

rad pozrieme na Vase obrazy z dnesneho "neuveritelneho procesu".

 

pan dalis asi mate pravdu s tou vodou. tento lak nepoznam, v tom suhlasim, ze lakovanie je otazkou vkusu. v poslednej dobe u mna lak je len ochranna medzivrstva medzi vrstvou a ciernou farbou. na ambrotypiu pozeram cez sklenenu stranu, kazdy obraz je leskly a stranami spravne. druha vec je, ze nie kazdej teme pasuje leskly povrch. 

 

pani, takto vyzera moje tohorocne letne pracovne oblecenie, este nie je tak znicene (casto nosim aj zasteru), takze asi ostane aj na buduci rok. niekedy mam taky dojem, ze vyzeram v tom ako masiar (reznik), alebo este nieco horsie...

 

 

20190830ww1.jpg  20190830ww.jpg

 

 

 

 

.

 

 

.


  • 2

#1157 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 30 srpen 2019 - 22:43:14

... :mrgreen: ...krásný pracovní oděv!!!...bílá je sice nepraktická na tmavé skvrny, ale i řezníci a páni doktoři preferují elegantní bílou, barvu čistoty, barvu bohatých i chudých, tradici co se nikdy neokouká...prostě super ohoz... :mrgreen: ...

 

Dnešní dvojportrét:"nakonec sousedi", aneb Karolína a Kamil, dopadna z mého hlediska podprůměrně, plech 25x25, výtah cca. 500mm, plný výkon záblesků a trvalek, plná díra na f4.8 jako vždy, ostré oči! Ano ostrost a kompozice super, ale je to pravděpodobně přeexponované, není černá, pouze odstíny šedi. Ten kratší výtah je znát, takže budu muset logicky řešit hlavně výtah a podle toho svítit. Jinak kolodium staré 14dní-odzkoušené, vývojka 4dny nepoužitá samozř.

 

Páni kolodisti, pokud pojedete přes Vysočinu poblíž, jste vítání, shlédnout o čem mluvím, můžete osobně... :mrgreen: ...

 

...chino...


  • 0

#1158 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 3 září 2019 - 15:16:37

pane chino, som rad, ze sa Vam paci moje letne pracovne oblecenie. aby som Vam este dopovedal cely pribeh, tak v tom obleceni nechodim len doma v tmavej, ale takto chodim obcas aj medzi ludi, ked ich fotografujem v ramci mojich dileni. nech vidia, ze coho je schopny dusicnan strieborny.

 

mrzi ma, ze susedia nedopadli podla Vasho ocakavania. samozrejme, pri expozicii musite zohladnit vytah. ked fotografujete na plany, je to jednoducha vec. po merani expozice pouzijete korekciu podla dlzky vytahu. u kolodiovych fotografii to potrebuje trosku cviku, alebo ak mate chut na babranie, tak mozete urobit pruzkovu skusku na sklo podobne ako pruzkovu skusku robime pri zvacseni, alebo u kontaktoch pod zvacsovakom. siber kazety vytahujete (alebo zatvarate) postupne a v jednotlivych fazach exponujete roznymi parametrami. po vyvolani a ustaleni budete vidiet spravnu expoziciu. zjednochusena verzia je iba jedna skusobna fotografia na sklo (aby sa dalo lahko umyt). menej presna ale este jednoduchsia je pouzivat  expozimeter (luxmeter...).  pri konstantnej farebnej teplote a hlavne konst. vlastnosti kolodia by ste mali dostat pomerne korektne udaje. 

 

rozpravali sme o stvorcovych kompoziciach. jedneho casu aj mna to fascinovalo, casto mam take motivy, kompozicie, ktore mesiace nosim v hlave. taky bol aj tento motiv zatisia, ktoreho som urobil tiez ambrotypie roznych formatov az do 30x40cm, a tento motiv mi natolko nedal pokoj, ze musel som urobil kazetu pre format 30x30cm. od kamarata, zberatela starozitnosti som dostal zaujimavy sedliacko-rusticky ram, a myslienka po niekolko tyzdnovej robote dostala aj fyzicku podobu.

 

30x30ambro001.jpg

 

 

 

 

 

.


  • 4

#1159 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 3 září 2019 - 19:01:53

pane jmpetzvale, čtverec výše zarámovaný je krásný, vypadá to výtvarně, jako kresba, super! Brzy budu testovat tři záblesky, uvidím jak to půjde a taky dodělám několik věcí na kameře-pro lepší zaostřování prakticky a ještě namíchám dusičnan abych měl 7.5 litru na velké desky, je toho moc co bych měl teď stihnout...

 

Přihodím dva sobotní portréty na plech, před chvilkou jsem lakoval asi šest různých desek, nejlepší je to když je lak čerstvě rozlitý, ten povrch je dokonale lesklý a čirý(mluvím o plechu), po zaschnutí zmatní, tohle ještě není k mé spokojenosti, objednám lak ve spreji a uvidím jak to bude vypadat.

 

...

Přiložený soubor (y)


  • 2

#1160 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 5 září 2019 - 20:38:03

...jeden ne zcela povedený...

Přiložený soubor (y)


  • 2

#1161 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 6 září 2019 - 16:25:36

pan chino v zivote je to tak... ale ked na to poviete, ze to je to umenie, mozno budete mat aj nasledovnikov :)

 

prepacte, nereagoval som na Vase pozvanie, dakujem pekne, samozrejme to plati aj opacne: ked budete chodit okolo Lucenca, tak sa zastavte...  mozeme poliat nielen kolodium, ale aj moje domace destilaty :)


  • 0

#1162 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 9 září 2019 - 11:29:38

jmpetzval: fotografii nepovažuji snad ani za umění, resp. nepovažuji ani ty moje nejoblíbenější fotografy(třeba Funke, Wiškovský, Rössler, M. Tichý) za umělce, žila a žije spousta jiných opravdových mistrů, malířů, architektů atd., i když v poslední době se za umělce považuje kdejaký egoistický pohádkář, samozř. i spousta fotografů. Opravdových umělců je v každém oboru pár...

 

Dnes namíchám dva litry dusičnanu a zítra testnu první "velký" formát 45x45...technologie se doladí operativně při prvním pokusu, je jasné že se nějaký problém objeví.

 

Moje bydliště je 10km od D1-Velké Meziříčí pro případ návštěvy! Mám také svoje švestková, hrušková a ořechovicová kolodia ze zahrádky, dokonce ve větších demižonech než mám stříbro. Chtěl jsem zde navrhnout nějaké kolodiové setkání u mě, mám dostatek prostorů na přespání i fotografování, vše možno provozovat i za nepříznivého počasí, ale letos je všeho nějak moc, každý víkend se něco děje a popravdě už se těším až budu mít zase chvilku klid. Prakticky do konce října jsou víkendy pasé. Takže klidně hned třeba na jaře, pokud bude zájem, můžeme něco vymyslet. Moravská pohostinnost je samozřejmostí, popřemýšlejte o tom, páni KOLODISTÉ !!!

 

...jdu najít a vymýt nějaký ten demižon...na stříbro... :-P  :-P  :-P  :-P ...

...chino...

 

 

 

 


  • 4

#1163 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 9 září 2019 - 15:22:01

Tak téma semináře je jasné. Co je a není umění. Teď už jen ten termín setkání kolodionistickeho moravského. Popřemýšlet bude o čem, až bude o čem.
  • 0

#1164 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 165

Publikováno 9 září 2019 - 16:09:35

pokud se neco semele tak se bratislava prijede podivat / nejake vybaveni priveze ukazat

.

pripadne na oplatku nejaky vikend v kapro.at


  • 0

#1165 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 9 září 2019 - 16:22:14

! Jo:)
  • 0

#1166 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 9 září 2019 - 18:54:01

bratia, pre mna je realne take stretnutie len cez letne obdobie. pripadne tu u nas, nedaleko od Luceneca, v juni budeme robit  Medvessky fotomaraton. existujucu velkoformatovu a kolodiovu sekciu mozeme rozsirit a posilnit aj slovenskymi, ceskymi a moravskymi priatelmi.

 

s tym umenim ste ma ale vydesili :D


  • 0

#1167 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 11 září 2019 - 10:29:04

Dobrý den všem zdejším, včera jsem se snažil udělat nějaké zkušební expozice na výtah 1600mm(foto z mobilu níže), Aplanátem 860mm na plnou díru f16. Dvě led trvalá světla a tři záblesky 600Ws! Jenomže jsem zjistil, že bych potřeboval pro správnou expozici na tyto podmínky 4-násobný výkon, neříkám, že chci takhle standartně exponovat, ale budu potřebovat výtah více než těch 1000mm a budu chtít i přiclonit. Pokud bych použil světelnější objektiv na tento výtah, tak se HO zase zmenší, takže i s tímto bych musel přiclonit pro větší HO. Takže otázka, jaký hodně výkonný záblesk se dá sehnat? Nějakých dalších 2x 1200Ws se mi teď už zdá málo, nevyráběl se třeba nějaký generátor se záblesky, 6000Ws by se mi zdálo jako minimum. Nedalo by se třeba na ebayi něco sehnat, aby mě to finančně nepoložilo.

Když si vzpomenu, že jsem ještě "nedávno" zastával názor, že umělé osvětlení kazí atmosféru a že se vždy obejdu bez něj...a teď vidím, že je všechno úplně jinak...

 

Ke srazu kolodiování: času je ještě na promyšlení dost, určitě něco vymyslíme a zrealizujeme! Jarní období není podmínkou, tedy pane jmpetzvale, měl by jste zájem dojet, pokud by byl sraz v letním období? Vyčlenit si víkend, resp. komu se to jak bude hodit, od pátku do neděle pro přespolní... :-P ...

 

...chino...

Přiložený soubor (y)


  • 1

#1168 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 11 září 2019 - 12:39:37

v kapro.at je zablesk 3000ws


  • 0

#1169 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 13 září 2019 - 21:12:31

pane chino, no strasne patalie mate s tym svetlom. este stasite, ze robim len max. 30x40cm ambrotypie vytah tak cca okolo 1000 mm, f/3.8-4.5  na klasicky portret 2x1200Ws je viac ako dost.

 

stretnutie - urcite mam zaujem prist, ale to neviem co budem robit pozajtra a nie este cez leto :)  a pre Vas by bolo realne prist sem?


  • 0

#1170 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 15 září 2019 - 08:36:46

Preco si to to neskusite kolko vam treba. Ved mozete pouzit viacej zableskov pri jednej epozicii..

 

tu su 4x5 zvacsenie viac nez 1:1 clona F8 :

 

Přiložený soubor  IMG_1233.jpeg   81,29K   2 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_1236.jpeg   75,17K   2 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_1239.jpeg   99,36K   2 Počet stažení

 

kazda expozicia bolo okolo 20s a zablesk spolu 9000ws, je pravda ze blizko boli len 4500ws (cca 50cm)

 

 

Přiložený soubor  IMG_1240.jpg   147,37K   2 Počet stažení

36 sekund + zablesk 9000ws vzdialene meter a viac.. 

 

Přiložený soubor  IMG_1245.jpg   140,89K   2 Počet stažení

 

15s, clona f3.5+zablesk

 

Co sa Va snazim poveda je ze potrebujete daleko viac svetla pri vasom formate a skle..F16 je velmi moc na tak malo svetla. 


  • 1

#1171 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 165

Publikováno 15 září 2019 - 21:01:29

dnes test svetiel a objektivov

.

duuri a pali

 

.

niekolko krat pouzite plechy takze "umenie"

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 7

#1172 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 15 září 2019 - 21:47:10

pane jmpetzvale, reálné by pro mě bylo přijet, ale stejně jako Vy, nedokážu nyní zaručit nějaký termín, tzn. že je pravděpodobně předčasné určovat jakýkoliv termín i zde na Moravském poli, až nastane správná chvíle, zde na tomto místě s patřičným časovým odstupem VÝSTRAŽNÝM písmem napíšeme !!! Po zimě budeme moudřejší...

(PS: můj praděda z otcovy strany byl Maďar, ale znám jenom několik slov od našeho populárního hungaristy Jiřího Wimmera: "ruptomhrdloš melétnék - až se ucho utrhne" a "mumrajčardáš - tanec")... :-P ...

 

duuri: jak jsem psal, že bych potřeboval min. 4násobný výkon na ty moje parametry(1600mm výtah, f16), tak to jsem měl již odzkoušené těmi 4násobnými záblesky, tedy veškerá moje světla na plný výkon - 4x exponovaná, 3záblesky po 900Ws plus všechna trvalá. Došel jsem tedy i díky Vám k závěru, že objektivy s min. f16 nebudou použitelné na kolodium(portrét), tedy že mám použitelné momentálně pouze to jedno sklo - 500mm/f4.8, u tohoto mi bude stačit výtah pouze max. 1300mm a když ho min. přicloním, bude HO akorát na portrét. Ušetřím tím několik EV, jinak soudkovitost na těch 1300mm není na matnici vidět, z důvodu soudkovitosti jsem právě spíš na větší výtah zamýšlel to delší sklo(aplanát 840mm/f16)...

 

Ještě ohledně záblesků, dostal jsem tip na pána co fotí kolodia s nějakým starým Elichromem 6000Ws, ale na e-mail nereaguje, pravděpodobně mě považuje za konkurenci a nechce podávat žádné informace, což samozř. respektuji, každý svého štěstí strůjcem. Ke zdárnému výsledku se nějak zase dopracuji...případné rady samozř. vítám, děkuji !

 

Včera jsem udělal dva portréty - ambrotypie 25x25, super výsledek, max. spokojenost...sklo je lepší než plech, ještě to kvalitně zalakovat bude třeba !!!

 

...chino...

 

 


  • 0

#1173 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 15 září 2019 - 21:52:17

milosm: bezva portréty, pěkně nasvíceno, je vidět že je světla dostatek, já musím zatím pouze na plný výkon zepředu což mi neumožňuje žádný další prostor pro nasvícení...super!


  • 0

#1174 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 18 září 2019 - 14:06:36

jmpetzval: fotografii nepovažuji snad ani za umění, resp. nepovažuji ani ty moje nejoblíbenější fotografy(třeba Funke, Wiškovský, Rössler, M. Tichý) za umělce, žila a žije spousta jiných opravdových mistrů, malířů, architektů atd., i když v poslední době se za umělce považuje kdejaký egoistický pohádkář, samozř. i spousta fotografů. Opravdových umělců je v každém oboru pár...

 

Dnes namíchám dva litry dusičnanu a zítra testnu první "velký" formát 45x45...technologie se doladí operativně při prvním pokusu, je jasné že se nějaký problém objeví.

 

Moje bydliště je 10km od D1-Velké Meziříčí pro případ návštěvy! Mám také svoje švestková, hrušková a ořechovicová kolodia ze zahrádky, dokonce ve větších demižonech než mám stříbro. Chtěl jsem zde navrhnout nějaké kolodiové setkání u mě, mám dostatek prostorů na přespání i fotografování, vše možno provozovat i za nepříznivého počasí, ale letos je všeho nějak moc, každý víkend se něco děje a popravdě už se těším až budu mít zase chvilku klid. Prakticky do konce října jsou víkendy pasé. Takže klidně hned třeba na jaře, pokud bude zájem, můžeme něco vymyslet. Moravská pohostinnost je samozřejmostí, popřemýšlejte o tom, páni KOLODISTÉ !!!

 

...jdu najít a vymýt nějaký ten demižon...na stříbro... :-P  :-P  :-P  :-P ...

...chino...

Hurará! Už pár let se ohlížím nad nějakým, slovanským jazykem hovořícím, setkáním ethéristů. A tvá pozice u D1 je více než strategická. Tuhle myšlenku nezahazuj.


  • 0

#1175 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 20 září 2019 - 08:45:16

milos, ten test svetiel a objektivov dopadol velmi dobre.

 

pane chino, mame to dohodnute. dufajme, ze z toho nieco bude. a este taka malicka sukromna otazocka: Vas prastary otec odkial pochadzal? 

ked mate nove ambrotypie,  tak preco ich nam neukazete? :)

no, ja Vam ukazem, aj ked nie som celkom spokojny...  24x30cm, robil som cely tyzden, ale... 

 

ambr24x30014-22a.jpg

 

 

.


  • 4

#1176 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 20 září 2019 - 12:58:14

První, co ze mě vypadlo: To je paráda! Rád bych to viděl naživo...

 

milos, ten test svetiel a objektivov dopadol velmi dobre.

 

pane chino, mame to dohodnute. dufajme, ze z toho nieco bude. a este taka malicka sukromna otazocka: Vas prastary otec odkial pochadzal? 

ked mate nove ambrotypie,  tak preco ich nam neukazete? :)

no, ja Vam ukazem, aj ked nie som celkom spokojny...  24x30cm, robil som cely tyzden, ale... 

 

ambr24x30014-22a.jpg

 

 

.


  • 1

#1177 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 22 září 2019 - 22:44:31

Dovolím si vás obveselit trochou nervozního mektání výborně zachyceného na Redovu kameru.

 


  • 5

#1178 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 23 září 2019 - 16:42:54

pan dalis, nie kazdy fotograf musi byt zaroven aj Cicero. zaujimave je to "pseudo-ramovanie" ambrotypii o 0:38  

gratulujem Vam :)


  • 0

#1179 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 24 září 2019 - 13:46:08

pane jmpetzvale: nechci sem dávat každý portrét, všechno to jsou prakticky moji přátelé a myslím, že by většina nesouhlasila s nějakou prezentací na internetu, i když je mi jasné, že to zde bude těžko někdo nějak zneužívat. Ohledně mých předků, netuším odkud přesně byl můj praděda. Vím jen, že jako mladý odešel na Zakarpatskou Rus kde se oženil, postavil mlýn a splodil moji babičku, ta odešla za války pracovat sem na Vysočinu kde se provdala za mého dědu a splodila mého otce. Jinak ta kytice 24x30 je super, bezva tonalita !!!

 

Dalis: náhodou bezva video, já bych to takhle určitě nedal (možná po trošce zkapalněných švestek). Ty rámečky ze starých prken jsou SUPER !!! Já zatím skla přibíjím hřebíky s velkou hlavou(tzv. papíráky) do fotokomory na zeď (černé OSB desky).


  • 0

#1180 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 září 2019 - 07:07:37

Dali: Velmi dobrý počin... :-P


  • 0

#1181 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 26 září 2019 - 10:11:21

Konečná fáze je sice "digitální", ale to co tomu předcházelo....
 
https://www.youtube....h?v=piHlXink6K8


  • 0

#1182 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 26 září 2019 - 10:16:26

ano Borut je velmi cielavedomy a sikovny..


  • 0

#1183 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 26 září 2019 - 10:46:47

Líbí se mi, že se nebojí spojit staré a nové, i když jsem byl osobně zvědavý opravdu na ruční kolorování....přece jen sken a následně photoshop, to už takový odvaz není.


  • 0

#1184 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 29 září 2019 - 09:24:28

??? Naco je to dobre takto? Akoze len preto, aby tam bol ten wcp proces? Ked su tie “mazanice” na skle alebo na plechu, je to ok, lebo to patri k tomu postupu. Aj ked niekto to vie urobit aj bez tych mazanic. Ale naco si kto takto komplikovane spati digitalnu tlac?

Pre originalitu staci pekne vytlacit a dat dotvorit detom do skolky ...

Kks a este sa chvali, kolko noci na tom robil .... To fakt neobdivujem. Tie male originaly su daleko vzacnejsie nez tie velke papiere.
  • -1

#1185 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 29 září 2019 - 09:33:58

Dovolím si vás obveselit trochou nervozního mektání výborně zachyceného na Redovu kameru.


Toto sa mi paci daleko viac!!!
  • 1

#1186 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 30 září 2019 - 21:40:25

pan chino, tonalitu myslite na hnede zafarbenie vrstvy? ak ano, tak to docielite tak, ze urobte o trosku silnejsi ustalovac, tak asi 30% roztok thiosiranu (cca 300g na 1 lit.), a ustalujte  dlhsie ako treba. vysledok pravdepodobne bude do hneda zafarbena vrstva. ale opatrne: treba to sledovat, lebo extra nadmerne ustalovanie  ma za nasledok zoslabenie, devastaciu obrazu. tento efekt mozete zvysit s kolodiom, kde davate o nieco viac jodidov.

 

glerin - ambrotypie kolorovali rucne zo strany vrstvy. nerobili to velmi casto, ale ferbenie bola beznou praxou:  https://www.google.c...iw=1680&bih=939

vyskusal som to aj ja, ale nikdy som nemal zaujem o farebne fotografie. treba na to trosku casu a vela cviku, ako na vsetko v zivote.

Borut Peterlin je podla mna vynikajuci fotograf, preto nekomentujem jeho "odvahu spojit stare a nove"

 

.


  • 3

#1187 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 1 říjen 2019 - 10:14:58

pane jmpetzvale: ano myslel jsem ty odstíny hnědé. Ustalovač míchám 25%ní standardně, netušil jsem že můžu ovlivnit odstín ustalovačem, to koukám tedy. Co se kolorování týče, mně se to líbí, ale nemám moc trpělivost na nějaké věci, což by byl tento případ. Ale znám jednu velice nadanou a trpělivou dívku, má talent na kresbu, malování atd, Takže už jsem počítal s tím, že ji někdy oslovím a něco vyzkoušíme. Škoda že nepůjdou asi sehnat ty zlaté okrasné rámečky jak se tehdy dělávaly.

 

Ohledně nástřiku černé barvy na ambrotypie: zkoušel jsem stříkat malou airbrushovou pistolí. Celkem čtyři vrstvy, kryje to bezvadně, spokojenost, barva černá-vodou ředitelná tabulovka(školní tabule). Stříkal jsem to na již sandarakem nalakovanou vrstvu, i přímo na kolodiovou vrstvu, nějaký rozdíl v tom nevidím, pravděpodobně bude ale rozdíl v trvanlivosti?...

 

Včera jsem dovezl dva záblesky po 2000Ws. Tak jsem to hned nasadil na pantografy a zkušebně odpálil, je to síla, budu to muset ještě změkčit, neodvážil bych se do toho přímo podívat. Pokud bude večer čas tak něco vyzkouším, kolodium je pořád nějaké namíchané. Jinak už jsem zjistil, jak kolodium ztrácí časem citlivost, resp. fotím do těch třech týdnů, potom už to neusvítím a je to dost podexponované.


  • 0

#1188 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 1 říjen 2019 - 12:54:28

Chino: k tomu stárnutí, dá se to i využít. Když jsem potřeboval fotit extremně světelným monoklem na plnou díru a kloboučkovat, tak mi přestárlé draselné kolodium posloužilo velmi dobře. A bo to bylo na sněhu, kontrast se mi hodil.

Kolorování - pruboval jsem to anilínkama, vypadalo to šikovně, ale sandarak to rozplizl. Muselo by se to stříknout, ale to už mi za pokusy nestálo.

 

Evla: Díky, moc si toho vážím.


  • 0

#1189 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 1 říjen 2019 - 14:38:02

pan chino, som rad, ze uz zacinate riesit detaily. to znamena, ze zaklady uz mate za sebou. ano, aj ja som nanasal farbu priamo aj na vrstvu, niekedy vznikli "diky tomu": skrvny, preto radsej vrstvu a ciernu farbu oddelim vrstvou laku. od tej doby spavam lepsie.

som na to zvedavy, ako sa Vam osvedcia tie nove zablesky.

starnutie kolodia sa da vyrovnat do urcitej miery preexponovanim, pravda u Vas je to tazsie, alebo acetonom, ktory sa dava po kvapkach do kolodia. samozrejme aj tu acetonovu metodu som vyskusal, hranica medzi malo-dost-vela je velmi tenka, ked je vela, tak mate slusnu sancu znehodnotit aj dusicnan strieborny. preto radsej pouzivam stale a dlohodobe kolodium. 

 

pan dalis - kolorovanie som robit aj ja  s anilinkami, pred kolorovanim na vrstvu som nastriekal velmi tenko riedky akrylovy lak, ktory poriedne som vysusil. takto vrstva bola chranena, ked som kolorovanie pokazil, tak som vedel umyt aj vodou, ale nakoniec po niekolko dnovej praci nemal som odvahu anilinovu farbu bantovat, a preto ambrotypie som ramoval ciernym zamatom. ale je este stale vo mne a ta myslienka, ze ako kombinovat rozne vrstvy, aby bolo dobre.


  • 0

#1190 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 1 říjen 2019 - 18:23:12

Dalis: je mi jasný, že se dá za jistých podmínek staré kolodium naexponovat dobře, kolodium co fungovalo se každopádně nevylévá! To kolorování mě fakt zajímá, obzvláště když mám talentovanou malířku k dispozici, bude jí to také bavit, na to se těším. 

 

 

pane jmpetzvale, díky za rady cenné, s acetonem se mi ale experimentovat nebude chtít to vím jistě, ale je vidět že jste se setkal se všemi problémy které já právě řeším, bez tohoto vlákna bych byl dočista ztracený kolodista. Ohledně černění ještě, dnes jsme měl v plánu polít černou barvou vrstvu, vím že to nemůže fungovat dokonale - to by bylo moc jednoduché, ale určitě to vyzkouším, nějaká méně povedená kolodia popř. obětuji, resp. všechno je experiment takže to neřeším! Jinak mi tento pátek doveze paní od mamuta černá skla, takže i ty mám v plánu co nevidět vyzkoušet, doveze mi i dvě lahve kolodia, tu jednu hned namíchám na lea3. Záblesky čekají na beauty dishe (tento týden), ale momentálně už jsou v "boudě" nachystané na první ostrou expozici, komora se vytápí na víc jak 15° co tam bylo, jdu na to..."už je čas, musím jít"...


  • 0

#1191 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 2 říjen 2019 - 18:23:26

...včerejší soused na 3/4 výkon 2x2000Ws záblesků(plus staré záblesky), asi z jednoho metru, nechtěl jsem mu to hned osolit naplno do očí. Výtah 1350mm, 500ohnisko, plná díra 4.8. Je tam už hodně malá HO, příště přicloním a osolím tomu, bude to zase na okraji podexpozice, ale to se doladí!...

Přiložený soubor (y)


  • 3

#1192 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 165

Publikováno 6 říjen 2019 - 14:09:50

aj nejaku tu kvetinku obcas ...

.

8x10 / 150mm@f16 / 8minut

 

Přiložený soubor  sinarP2_191005_1.jpg   119,15K   0 Počet stažení


  • 6

#1193 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 8 říjen 2019 - 18:45:20

milos, pekne kvetinky rastu u vas... 


  • 0

#1194 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 8 říjen 2019 - 18:48:36

pan chino, vidim, ze tie svetla robia svoje. chudak sused... este vidi? :)


  • 0

#1195 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 8 říjen 2019 - 20:57:28

První 45x45 portrét/sklo, výtah 1350mm, trochu jsem to přiclonil, plný výkon záblesků, ty šmouhy tam nejsou je to čisté, naživo pěkné v měřítku víc než 1:1.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#1196 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 165

Publikováno 16 říjen 2019 - 15:32:39

"backstage" foto z duuriho vysperkovanych kolodii

.

8x10 / 150mm@f8 / jeden a pol minuty

 

Přiložený soubor  sinarP2_190914_1.jpg   239,65K   2 Počet stažení


  • 1

#1197 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 8 listopad 2019 - 13:47:08

https://aukro.cz/mok...plet-6956882089

Zaujalo mě teď na aukru. Pro mě moc velká pálka, ale třeba by to tu někoho mohlo zajímat.
  • 0

#1198 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 8 listopad 2019 - 13:49:15

https://aukro.cz/mok...plet-6956882089

Zaujalo mě teď na aukru. Pro mě moc velká pálka, ale třeba by to tu někoho mohlo zajímat.

uzivatel resolut je vlasnikom :)


  • 0

#1199 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 8 listopad 2019 - 13:57:30

uzivatel resolut je vlasnikom :)


Taky mě to mohlo napadnout :D
  • 0

#1200 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 14 listopad 2019 - 22:15:28

priatelia kolodisti, mate nieco noveho?   pan chino, ako sa maju nove zableskove svetla?

 

dlhsi cas som riesil rozne zatisia, vysledkom troch radostnych tyzdnov v atelieri a v tmavej komore su tieto 30x40cm ambrotypie. 

 

 

 

2019ambro30x40_110.jpg  2019ambro30x40_111.jpg

 

 

 

 

.


  • 8




2 uživatel(ů) prochází toto téma

1 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních


    Oliver