Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1539 odpovědí na toto téma

#1251 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 9 únor 2020 - 13:39:09

potesi nas aj to ked niekto pride ze si chce iba vyvolat film a ...

.

sobota / 8x10 / 16x12

 

.

Přiložený soubor  sinarP_200208_1.jpg   168,99K   7 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_200208_2.jpg   182,5K   6 Počet stažení Přiložený soubor  camera12x16_200208_1.jpg   107,98K   6 Počet stažení


  • 2

#1252 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 11 únor 2020 - 17:51:32

dalsi prototyp / cca 400w uv

.

8x10 / f9 + cca 1:1 / 15s exp / 10s dev

 

.

mam z toho radost no

 

 Přiložený soubor  sinarP_200211_1.jpg   206,26K   3 Počet stažení


  • 3

#1253 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 11 únor 2020 - 18:08:58

pravom :)   inak co to je za svetlo?


  • 0

#1254 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 11 únor 2020 - 18:32:10

uv-led pasy / 100x60cm

.

v strede skombinovane s bielymi pasmi pre "prijemnejsi" pocit v ociach

 

.

cisto uv-led je docela psychodelicky zazitok

 

pravom :)   inak co to je za svetlo?


  • 0

#1255 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 11 únor 2020 - 18:57:14

vidim, ze uz by bolo na case aj u mna experimentovat s led svetlami... (ja este klasika, ziarivky a studiove besky).  vyzera to dobre, a podla toho co pises, by sa dalo aj na portrety, 2 ks s dostatocnymi kratkymi casmi

 

.


  • 2

#1256 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 18 únor 2020 - 21:14:18

panel je docela dost funkcny aj pre portret

.

uv 480w / odrazka

 

.

8x10 / heliar 36cm@4.5 / exp 2s / dev 15s / lea.no2 + derivelogic

 

Přiložený soubor  sinarP_200218_1.jpg   258,91K   3 Počet stažení


  • 4

#1257 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 18 únor 2020 - 22:19:54

ano je, a je tam podla mna este aj dostatocna rezerva. vazne uvazujem...

 

 

 

.


  • 1

#1258 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 24 únor 2020 - 01:04:22

nedela nam tu preprsala takze namiesto fotenia medzi stromami pho-bo u vietnamca a atelier

.

12x16 / voigtlander 45cm@4.5 / 4 - 12sec exp / dev 15sec / lea.no2 - stary poe boy

 

.

Přiložený soubor  camera12x16_200223_1.jpg   157,38K   4 Počet stažení Přiložený soubor  camera12x16_200223_2.jpg   148,92K   3 Počet stažení Přiložený soubor  camera12x16_200223_3.jpg   138,1K   3 Počet stažení


  • 7

#1259 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 7 březen 2020 - 17:12:16

uz je jar, ved ani riadna zima nebola... je cas ist fotografovat do pleneru...  aj na kolodium.

 

moja skoro celodenna praca:  lucensky park/ tuharsky potok / ambrotypia 24x30cm

(laborovana samozrejme na mieste v mobilnej tmavej komore, v kufri auta)

 

 

2020ambro007_24x30.jpg

 

 

.


  • 12

#1260 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 27 březen 2020 - 22:59:30

dnes som trosku hral s vyvojkami: pyrogallol vs. siran zeleznaty...   ak clovek trosku vyladi pyrogallol, nie je velky rozdiel,... pre mokry kolodiovy proces aj pyro-vyvojka je archaicka a autenticka.  pyro je dravejsi, pracuje tvrdsie, rychlejsie, ako siran zeleznaty, vysledok je hustejsi (viac kryty) obraz, preto je vhodnejsi pre kolodiove negativy a menej pre pozitivy (ambrotypie). najlepsie vysledky (pre ambrotypie) som dosiahol s recepturou:  9g pyrogallol, 10ml alkohol, 40ml kyselina octova, 300ml dest. voda. 

ktora vyvojka je lepsia? ako pre koho... siran zeleznaty da zaruceny a vyrovnany vysledok aj pre zaciatocnika, pyrogallol poskytuje priestor pre experimentovanie a je o lyzicku sladsi :)

 

 

 

2020ambrotest01.jpg     2020ambrotest02.jpg

 

pyrogallol                                                                                 siran zeleznaty

 

 

 

.


  • 7

#1261 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 28 březen 2020 - 14:21:58

asistenku s funkcnym kufrom ako ma jmpetzval nemam

.

tak zatial aspon takto

 

.

foma100 8x10 -> agfa cp -> sklicko

 

Přiložený soubor  leica_sl_200328_134743.jpg   116,04K   6 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_200328_30x40wetplate.jpg   203,94K   5 Počet stažení


  • 5

#1262 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 28 březen 2020 - 18:10:57

pri tom je najdolezitejsie mat asistenku s velkym kufrom...  

 

z vcerajsieho dna mi ostala jedna testovacia ambrotypia 18x24cm, a ja co s tym, a spomenul som, ze tu sa pred casom rozpravalo o rucnom kolorovani kolodiovych fotografii... a pred rokmi aj ja som robil take nesmele pokusy a vzdy som mal rad rucne kolorovane dobove fotografie... tak za par hodin lahkej a zabavnej prace som urobil v tomto kalendarnom roku moju prvu rucne kolorovanu ambrotypiu ... 

 

(dokonale vysusenu vrstvu polakovat - lak dokonale vysusit - anilkinky velmi neriedit a natriet podla potreby aj nikolkokrat - obraz pozerat zo strany skla - namalovanu stranu nelakovat... aj ked urcite by sa dalo najst vhodnu kombinaciu farba-lak....  ale len zakryt ciernym kartonom a tak ramovat)

 

 

2020ambrocolor001.jpg

 

 

.


  • 6

#1263 jansperka

jansperka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 duben 2020 - 04:07:24

dnes som trosku hral s vyvojkami: pyrogallol vs. siran zeleznaty...   ak clovek trosku vyladi pyrogallol, nie je velky rozdiel,... pre mokry kolodiovy proces aj pyro-vyvojka je archaicka a autenticka.  pyro je dravejsi, pracuje tvrdsie, rychlejsie, ako siran zeleznaty, vysledok je hustejsi (viac kryty) obraz, preto je vhodnejsi pre kolodiove negativy a menej pre pozitivy (ambrotypie). najlepsie vysledky (pre ambrotypie) som dosiahol s recepturou:  9g pyrogallol, 10ml alkohol, 40ml kyselina octova, 300ml dest. voda. 

ktora vyvojka je lepsia? ako pre koho... siran zeleznaty da zaruceny a vyrovnany vysledok aj pre zaciatocnika, pyrogallol poskytuje priestor pre experimentovanie a je o lyzicku sladsi :)

 

 

 

2020ambrotest01.jpg     2020ambrotest02.jpg

 

pyrogallol                                                                                 siran zeleznaty

 

 

 

.

chcel by som sa Vás opýtať na tú receptúru s pyrogallol-om. Z čoho ste vychádzali, keďže na rôznych stránkach som našiel receptúry, ktoré majú 10x menej toho pyrogallolu. cca 1g.

J.

A ešte jedna prosba: Sandarakový lak som mal krásny - číry, keď som pridal kúsok levanduľového oleja, trochu sa zamútil (kupoval som nejaký 100 percentný..). Na skle to nemalo nejaký výrazný efekt, ale mi to vŕta v hlave. Nejaký zdroj (link) na kvalitný olej? prípadne náhradu - okrem vôňe je to akýsi plastifikátor aby sa časom nevytvárali krakely 


  • 2

#1264 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 2 duben 2020 - 19:35:54

Vzdy som bol velmi empiricky zalozeny clovek.  Viem (skoro) vsetko aj teoreticky vypocitat, ale radsej experimentujem. Dajaky cas pyrogallolom som bezne volal filmy a pred rokmi som uz skusal pyrogallol aj na kolodiove dosky. vtedy nemal som na to dost casu, takze ostalo to visiet. Pouzival som recepturu z dajakej starej knihy, a tam tiez bolo okolo 4g pyrogallolu. Teraz, ked som sa k tomu vratil, tak som nenasiel ani knihu, ani moje poznamky, takze som zacinal od 15g :)  Kyselina octova okrem to, ze konzervuje pyrogallol (v roztoku je nestaly, co je nevyhoda pyrog. vyvojky), aj brzdi vyvojku. Takze treba najst optimalny pomer pyrogallol-kyselina octova. Skusal som pyrogallol v rozpati 1 az 15g, kyselinu octovu od 10ml do 150ml. Alkohol ma rolu iba pre lepsie roztecenie vyvojky na doske, takze to kludne moze ostat 10ml na objem 400-500ml vyvojky. Ta receptura sa mi pacila najviac, ktoru som uviedol vyssie. Experimentujte, a najdite aj Vy taky pomer, ktory je pre Vas dobry. 

 

Sandarakovy lak - pred rokom som miesal naposledy sandarakovy lak, vacsie mnozstvo, vtedy levandulovy olej som kupil z Madarska z Tihanyu. Pre lakovanie je lepsi ciry lak, ale ako pisete so zakalenym lakom tiez sa da. Vysledny obraz nebude taky leskly. 

 

.


  • 3

#1265 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 31 květen 2020 - 10:14:15

dlho sme s duurim zvazovali ci budeme fotit aj mimo atelier a ci ist overenou cestou eskimo3

.

prvy test v "domacich podmienkach"

 

.

Přiložený soubor  sinarP_200530_1.jpg   72,08K   2 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_200530_2.jpg   115,56K   2 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_200530_3.jpg   93,61K   2 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_200530_4.jpg   85,25K   2 Počet stažení


  • 4

#1266 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 2 červen 2020 - 13:43:38

ano eskimo je najlepsia volba...  alebo asistentka s funkcnym velkym kufrom :)

 

 

.


  • 1

#1267 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 2 červen 2020 - 19:40:47

Dobrý večer. Koukám co je tady nového a vidím moc pěkné kolorování...a v Blavě Eskymo Welzla? Já jsem si zatím vyrobil nůžkový stolní stativ a na druhý model udělal nástavbu na 75x75cm(zatím jedna ambro. 60x70cm). Jenomže jsem zjistil, že nedokážu rozlít pryskyřici na tak velkou plochu(abych tam nemusel vylít litr). Otázka, je ta pryskyřice opravdu nutná, někdy před půl rokem jsem některý skla rovnou zalakoval černou barvou-vodou ředitelná tabulovka a pořád je to úplně v pohodě, nemůže to stříbro časem třeba nějak zoxidovat když se nezalakuje nejdřív pryskyřicí? Resp. nestačilo by pouze zalakovat vrstvu kolodia barvou bez rozpouštědel? Pokud je to blbost, tak se něco zase vymyslí...

...díky, chino...

Přiložený soubor (y)


  • 3

#1268 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 2 červen 2020 - 20:16:31

Zdar, vidim ze zima bola plodna :) pekny aparat.

Eskimo quickfish 3 je novy pribytok. Ked tak ho dovezieme ukazat:)

 

My to lakujeme ciernou vodou rieditelnou farbou (sprej), treba sice viac vrstiev ale vysledok je fajn.Ziadne patologicke zmeny nepozorujem. Varnish nam moc nesiel rozpustalo to kolodia..

Ale nahriatim varnishu a plochy by si su mohol pomoct.


  • 1

#1269 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 2 červen 2020 - 21:07:29

duuri: to jsi mě odpovědí potěšil. Já to nechci šidit sandarakem, ale když to rozliju na velký sklo tak to prostě nezvládnu rovnoměrně, vznikají takový mapy, do stříkací pistole je to moc hustý to jsem zkoušel. Taky jsem zkoušel dva spreje bezbarvý(vodní báze), ale ani jeden nebyl úplně čirej, dělalo to mírně bílej závoj. Takže by bylo ideální to jenom zalakovat černou barvou, samozř. víc vrstev aby to neprosvítalo.

 

Jinak nahříváni skla i laku-jsem taky zkoušel u toho sandaraku, ale ani tak jsem to nedal, resp. nebudu chtít riskovat že tímto zalakováním pokazím třeba pěkně naexponovaný velký sklo.

 

Eskimo 3 je bezva, koukám po něm už nějakej čas. Chtěl jsem teda původně koupit nějaký větší auto kde bych udělal komoru, ale praktičtější bude určitě stan, udělat nějaký sklo někde v přírodě by bylo super. I tohle je v plánu.

 

Ad. moje rozšíření, udělal jsem samozř. i větší kazetu na 60x70 a větší tank s "akvárkem". Velký mezery mám ale zatím ve spotřebě matnic, neb na tu jednu ambrotypii  co jsem udělal, se mi podařilo rozbít dvě matnice 75x75cm...


  • 2

#1270 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 2 červen 2020 - 21:18:17

no zdravim, pane chino, samozrejme aj duuri....   pane chino, ja som na Vas dajako stratil mailovu adresu. prosim poslite mi ju....

 

no predsa by slusilo tie vrstvy rozdelit... ja to uz desatrocia tak robim, aj tak budem pokracovat. ale robte tak ako je Vam lepsie... ved vzdy vsetko je o tom :)  pane chino, vidim, ze ULF posuvate do hornej roviny nebies. ja stojim na 30x40. aj to je moc, casto krok spat na 24x30. to je prijemny rozmer a da sa laborovat aj v superb combi. ale rad by som pozrel taky format, max. som robil 40x50...

 

ozvite sa prosim, nech sa Vam dari :)


  • 1

#1271 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 3 červen 2020 - 10:51:37

Na mensie kolodia pouzivame:

https://eshop.dejmark.sk/zero

 

Cierny a priesvitny (tiez je mliecny ale ked vytvrdne je ciry). Hlavne vodou rieditelny. Na taku velku plochu neviem ci to ma zmysel. Skusim opacit Boruta ako riesi on svoje velke kolodia

 

Skusali sme aj farbu s alkydovou zivicou a zatia kolodia drzia, ziadne zvetravanie nepozorovat.

Takto nieco: https://eshop.valor....kty/praimex-hs/

 

Co sa tyka stanu siel priamo z US of A, ale nie do vyrobcu ten odmietol shipping mimo kontinent. Takze stan stal 2/5 celkovej ceny :) ale zatial super..


  • 1

#1272 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 3 červen 2020 - 11:19:18

duuri, pokud jsi v nějakým kontaktu s Borutem a byl by ochotný poradit, tak by to bylo super, ale je mi jasný že si každej hlídá svoje postupy. Ještě vyzkouším nějaké fixírky, resp. malé rozprašovače co se teď používají s oblibou na dezinfekce. Rád bych použil samozř. tradiční sandarak, ale formou spreje.

 

Ohledně Eskimo, koukal jsem po verzi quickfish 6, že to prodávají pouze ve státech jsem zjistil, kde to konkrétně koupit a jak ještě budu muset promyslet.


  • 0

#1273 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 3 červen 2020 - 12:23:50

ja tajomstva nemam, postupy nie su moje, preto ich ani nedrznim pre seba. prave naopak, v komunite kolodistov by to malo byt prirodzene vzdielanie poznatkov. 

 

mam taky dojem, ze o tejto teme som uz tu pisal, ale aby to bolo vsetko na jednom mieste, skusim urobit strucny sumar:

 

lak: malokedy pouzivam autenticky sandarakovy, len na vlastne obrazy a len ked to ukazujem - zohrejem len dosku aj to len teplym vzduchom, nie otvorenym ohnom, nie kahanom. dobry lak nenecha po sebe "mapy". 

vseobecne pouzivam tento lak  https://www.obi.hu/a...50-ml/p/3056298

je to na vodnej baze, takze na vysusenu vrstvu je neskodny, ako pise aj duuri, vyzera ako huste mlieko, po vytvrdnuti bude ciry. je to celkom masivny lak, takze ked z neho bude medzivrstva, tak da da riedit dost. bezne riedim 1+3 - 1+5.

 

rozhodne som za lakovanie, takze za rozdelenie vrstvy od pripadnej farby. v poslednej dobe obrazy, hladve, ktore si necham doma nefarbim, ale ramujem ciernym zamatom. myslim aj na to, ze mozno, chcem robit z nich aj dajake kontakty... inak stalo sa mi parkrat, ze bez rozdelenia, aj vodna cierna farba urobila jemne bodky do vrstvy. Takze lakovanie, rozdelenie vrstiev, a v medzikrokoch poriadne vysusenie, moja viac ako desatrocna skusenost hovori jednoznacne.

 

farba:  standardne pouzivam tuto farbu  https://www.farlesk....BCABEgJ0VfD_BwE

RAL 9005, matna... tiez je na vodnej baze... je lepsie pouzivat matnu ako lesklu (leskla obsahuje lak, a doba vyschnutia je asi trojnasobok).   

ked chcem byt velmi autenticky, tak pouzivam staru recepturu:  sadza, (smola), kanadsky balzam, etanol, mozno voda, vsetko v takom pomere a v takej teplote, aby z toho vznikol lahko natieratelny maglajs a nezozral vrstvu - takze treba skusit.

 

tie postupy robim nezavisle od velkosti a od nosneho media, takze od 9x12cm az do 40x50cm, aj ambrotypie aj ferrotypie.

 

 

.


  • 5

#1274 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 4 červen 2020 - 09:21:22

Děkuji za informace, vyzkouším lak z OBI a uvidím. Přihodím cvak z mobilu, ambro 45x45(z povodí řeky Nigér) a 30x40, nějak mě nebaví to vůbec(lépe) digitalizovat.

Přiložený soubor (y)


  • 4

#1275 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 4 červen 2020 - 12:46:18

chino: tak Borut to polieva varnishom..ze to chce prax


  • 2

#1276 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 4 červen 2020 - 13:41:08

chino: tak Borut to polieva varnishom..ze to chce prax

 

 

:mrgreen:


  • 2

#1277 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 4 červen 2020 - 22:06:42

...je mi to jasné, zase je to o trpělivosti a tréninku, jako všechno na tomto světě.

 

A když už jsem tady, napíšu vám, jak chino rozbil první matnici, aneb jak pýcha předcházela pád...

 

Když jsem dobrousil matnici a že jsem si s ní fakt vyhrál(tři jemnosti písku), sestavil jsem poprvé fotoaparát a nainstaloval matnici. Točil jsem klikou na stativu a trapézový závit lehce zvedal stůl s fotoaparátem nahoru a dolu, měl jsem radost jak to krásně funguje. Potom jsem zajel na skoro spodní hranici a vyfotil to (fotografie níže). V ten okamžik jsem byl pyšný. Asi tak za jednu minutu po vyfotografování, jsem si dřepl za stativ a chtěl vyjet nahoru, po záběru kliky jsem ale přestřihl závlačku pr. 3.5mm která držela trapézový šroub, rána, celý stojan i s foťákem padl o těch asi 30cm níž a hned před obličejem se mi rozletěla matnice na milion střepů, zařval jsem(tuším to slovo na "K"). Byl jsem zděšený a nemohl uvěřit tomu co se stalo, po chvilce jsem si ale uvědomil, že to vlastně všechno dobře dopadlo. Protože se mi mohl rozbít objektiv co byl nabitý, mohlo mi to min. zlomit ruky kterou jsem stačil vytáhnout a hlavně rozbité sklo spadlo všechno dovnitř fotoaparátu a ne na obličej. Tak jsem byl nakonec rád, že to dobře dopadlo a že se mi rozbila jenom matnice. Závlačku jsem nahradil 5mm imbusem a matnici vybrousil novou(opět rozbita/při manipulaci, ale dá se s tím ostřit i tak). Takže jsem si uvědomil, že pýcha opravdu předchází pád :-P ...

 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 5

#1278 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 5 červen 2020 - 08:11:04

grandiozne, fantasticke, prekrasne... ale nielen fotoaparat, ale aj myslienka, a ta posledna veta... "pýcha opravdu předchází pád"    

 

je to aj moja skusenost :)   

 

 

.


  • 2

#1279 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 7 červen 2020 - 00:04:40

tak tak, aj moja pycha a pad / fotil palo laco

.

zaciatky su tazke ale beriem to s pokorou a mam radost ze to dopadlo aspon tak jak to dopadlo

 

.

8x10 / nikkor150mm / mamut-photo ambrotype

 

Přiložený soubor  sinarP_200606_1.jpg   305,03K   1 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_200606_2.jpg   253,03K   1 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_200606_3.jpg   202,78K   1 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_200606_4.jpg   244,46K   1 Počet stažení


  • 5

#1280 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 8 červen 2020 - 12:00:56

aaach, ak ma oci neklamu, tak eskimo uz funguje... :)  

 

 

 

ambrportann.jpg

 

odpoludnajsie svetlo (10x12" ambrotypia)

 

 

 

.


  • 7

#1281 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 8 červen 2020 - 12:06:52

no takto nejak:

Přiložený soubor  IMG_5179.jpeg   406,89K   3 Počet stažení

 

Přiložený soubor  B412E708-0FB8-4E86-A232-CEDCC91DF8E3.jpeg   243,48K   3 Počet stažení

 

 

Přiložený soubor  IMG_5188.jpeg   14,97K   3 Počet stažení

 

Přiložený soubor  IMG_5190.jpeg   239,15K   3 Počet stažení


  • 5

#1282 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 8 červen 2020 - 22:20:10

vyvolavat a prerusovat polievanim po kratsej strane koli uspore miesta v stane fungovat nebude

.

12x16 / voigtlander 45.3cm / stary poe boy

 

.

Přiložený soubor  camera12x16_200608_1.jpg   136,16K   1 Počet stažení


  • 4

#1283 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 9 červen 2020 - 21:27:25

myslis, na 8x10" dosky... alebo chces 12x16" ?  eskimo je dost velky stan... alebo...?   :)

 

 

ambrobc.jpg

 

Bonnie a Clyde (30x40cm ambrotypia / Lea 3)

 

 

 

 

.


  • 5

#1284 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 10 červen 2020 - 11:31:40

na 12x16 nemam tank takze striebro skaredo do misky, preto ta komplikacia s miestom

.

chcem 24x24, ale na to uz bude tank pekne v rohu na zemi


  • 0

#1285 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 10 červen 2020 - 12:18:40

Pánové, ohledně velkého tanku co jsem dělal na 60x70cm (18l. stříbra). L


  • 1

#1286 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 10 červen 2020 - 12:26:21

Lepil jsem už třetí tank, tak jsem myslel že jsem nad věcí, nařezal sklo tl. 3mm a slepil silikonem, všechno šlo v rámci možností dobře. Pak jsem vzal tank, posadil ho na prkno na vanu, dal do něj držák skla a sklo 60x70, abych zjistil přesný objem co do toho budu lít. Nalil jsem první litr vody a udělal fixou čárku na skle, nalil druhý litr a udělal druhou čárku. Když jsem nalil šestnáctý litr, tak jsem se díval, že jsou ty čárky nějak blíž u sebe, kouknul jsem se shora a viděl jak je tank roztáhlý do luku. Byl roztáhnutý opravdu hodně, trojka sklo ¨se ohnulo. Hodně opatrně sem to vylil, bylo to na hraně! Pozdějším změřením jsem zjistil, že první čárka byla 48mm a ta šestnáctá jenom 26mm. Takže doporučuji lepit ze silnějšího skla, popř. vyztužit. Já jsem to vyztužil střešní latí a svorníkem, viz. obrázek níže...

 

 

...předchozí příspěvek jsem nějak odeslal nedopatřením?!...

Přiložený soubor (y)


  • 3

#1287 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 10 červen 2020 - 12:36:19

paradna praca


  • 1

#1288 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 10 červen 2020 - 18:47:40

pane chino, neskutocne... 18 litrov AgNO3....  mam tu jeden tank na 10x12", ale vzdy som pouzival na vsetky formaty obycajnu misku... no preto mam obrazy flakate :)  mam tie starsie misky, nie rebrovane, ale s plochym dnom, na 40x50cm potrebujem 3 litre dusicnanu strieborneho...  a na 30x40 len 2 litre.

je to fantasticke, co pisete. ten Vas tank je uzasny. mate domyslene a vyborne urobene konstrukcie. 

 

 

.


  • 1

#1289 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 180

Publikováno 10 červen 2020 - 22:51:05

striebro nieje problem, mam ho tu na cca 80 litrov roztoku

.

aj ked uznavam ze co najrychlejsie ponaranie do misky je vzdy vzruuso kedy a kde to co "okvapka"

 

.

nezvykol som ale zacal som pouzivat ochranne okuliare


  • 2

#1290 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 11 červen 2020 - 07:32:50

Brýle nepoužívám, ale asi bych měl. Pánové, není nějak moc škodlivé dýchat výpary při procesu, třeba stříbro? Nerad bych zbytečně dýchal nějaké svinstvo, používáte něco?

 

Jinak ohledně konstrukcí, všechno mám velice jednoduše, např. fotoaparáty-všechny jdou vzájemně propojit pomocí přírubových spojů. Kdysi jsem dělal nějaké potrubí, savku na Kaplanovu turbínu, bylo to tedy kruhových průřezů, ale přírubové spoje, takže jsem zase nevymyslel nic nového(fotoaparát).

 

Sháněl jsem teď kademnaté soli na Lea3, vlastně jsem nic tady v ČR nemohl sehnat, nakonec jsem našel pána v Praze, má spoustu chemikálií za myslím rozumné peníze, přikládám odkaz pro případné zájemce:

 

www.lubosmoc.cz


  • 4

#1291 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 11 červen 2020 - 08:05:15

...ohledně výše uvedeného odkazu na chemii. Prý je pouze omezené množství, takže případně neváhejte.


  • 0

#1292 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 11 červen 2020 - 08:28:31

milos, striebro tecie potokom :)  ja som skromnejsi, viac ako 10 litrov roztoku nikdy nemam, ale tolko musim mat, lebo inak nespim dobre. a este 200-300g krystalickeho dusicnanu str. stale drzim  v kredenci.

.... podla mna jednoznacne tank, ako miska, ale robim naopak, ani neviem preco mam rad misky a tanky nie :)   potopenie skla v miske je este hej, ale hlinikovej dosky su problematicke... hlavne velke kusy maju tendenciu plavat. kvoli nerovnomernemu potopeniu vzniknu flaky a ciary, ktore uz tam ostanu (vyznacene cervenymi sipkami). 

 

ambrsom06-1.jpg

 

 

pane chino, ochranne bryle tiez nenosim, radsej chodim na ocny urgent, su tam pekne sestricky. stale dychame dajake svinstvo, trosku viac alebo menej...  nemam rad tie maskary. jedine rukavice, aj to malokedy, len pri cisteni s kyselinou. no, ale bezpecnost je bezpecnost, takze nech kazdy robi podla vlastneho. 

no ved preto Vam pisem... :)  Vase konstrukcie su skutocne skvele.

dakujeme za link, pekny retro-webdizajn, zaujimava zivotna filozofia. okrem toho ma aj veci, uvidime.

 

vcera cely den som chcel dat do vizualnej podoby jedno zatisie, ktore uz mam treti tyzden v hlave. jedenast ambrotypii, jedenast umytych dosiek. pekny vysledok. 

 

 

.


  • 3

#1293 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 12 červen 2020 - 16:41:50

Inak Markus tu ma taku vychytavku ako prerusit vyvolavanie v terene...

 

https://youtu.be/QEH0bE0Lyac?t=118

 

rucny postrekovac:

https://www.instrume...zar-venus-super


  • 2

#1294 Janmasa

Janmasa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 červen 2020 - 10:01:05

Zdravím.Uchvatil mne mokrý kokoidivý proces. Chtěl bych to také vyzkoušet.
Chtěl bych se zeptat jestli by tady někdo neměl na prodej fotoaparát i s objektivem ?
Díky Honza.
  • 0

#1295 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 22 červen 2020 - 20:52:51

Zdravím.Uchvatil mne mokrý kokoidivý proces. Chtěl bych to také vyzkoušet.
Chtěl bych se zeptat jestli by tady někdo neměl na prodej fotoaparát i s objektivem ?
Díky Honza.

uzivatel DuroT ma drevacik 13x18 pripadne resolut mal komplet sadu pre wetplate


  • 0

#1296 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 23 červen 2020 - 11:30:18

Zdravím.Uchvatil mne mokrý kokoidivý proces. Chtěl bych to také vyzkoušet.
Chtěl bych se zeptat jestli by tady někdo neměl na prodej fotoaparát i s objektivem ?
Díky Honza.

Poslal jsem zprávu ;) 13x18 komplet k mání..


  • 0

#1297 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 30 červen 2020 - 09:20:45

Pánové kontrolní otázka, mám tetrahydrát bromidu kademnatého tzn. CdBr2 4H2O, počítám správně když chci odečíst vodu. Místo 1gr. dám 1.21gr. tetrahydrátu?

 

A další otázka, nedělají se Vám někdy na větších formátech takové mapy? Nevím jestli je to tím, jak stíká po skle vývojka do potůčků, nebo až přerušovač? Nepoužívám tedy vyvolávací podnosy, nemáte s tím někdo zkušenost?

 

Např. zde, níže...


  • 0

#1298 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 30 červen 2020 - 09:21:30

pardón...

Přiložený soubor (y)


  • 3

#1299 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 30 červen 2020 - 09:34:42

Jo, takove mapy se mi stavaji na formatu 24x30. Je to dle mych zkusenosti vyvojkou, kterou neumim poradne rozlit. Castecne pomuze pridat lih. Pak je o neco lepsi nalit vyvojku do misky a sklo/plech do ni rychle vsunout, nebo udelat vlnu a prelit, vyndat a nad jinou miskou prerusit. Nicmene kvalit pana jmpetzvala se mi zatim nedari dosahnout.


  • 0

#1300 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 307

Publikováno 30 červen 2020 - 16:10:03

pan chino, zdravim :)    neviem ako ste pocitali, ale vysledok mate spravny. mne vychadzalo 1.24, ale som asi okruhlil trosku inak :)  zase na stotiny tu podla mna nema velky zmysel pocitat, ale cloveka tesi ked vie co je atomova/ molekulova hmotnost :) 

samozrejme s podobnymi ztecenymi mapami aj ja bojujem. moj nazor je trosku iny, ako ma pan vlkm, podla mna to vacsinou robi voda pri prerusovani. tento jav som skumal dost podrobne, pozoroval som, ze mapy sa objavuju niekedy viac, niekedy menej, a pritom som pouzival tu istu vyvojku a taky isty sposob vyvolania. niekolkokrat som skontroloval dosku po vyvolani, a nezbadal ziadne mapy, chyby sa objavili len po preruseni a to polievanim vodou z vodovodu. takze odporucam nasl. postup: vyvolanie, preusenie v miske v destilke par sekund (ako papiere), oplachnutie s polievanim s destilkou, ustalovanie. samozrejme v miske destilku vymenim po kazdom preruseni. mne to funguje, skuste.  nehovorim, ze s vyvojkou nemoze byt problem... treba pozorovat cely proces po krokoch...  ale ked do vyvojky pridavate alkohol, tak len opatrne. vela liehu Vam rozpusti vrstvu... 

ano, a po zcitliveni (pred vlozeni do kazety) treba nechat v zvislej polohe riadne ztiect dusicnan strieborny z dosky...  aby kaluze dusicnanu nestiekali po doske... lebo aj nadmerne (velmi) mokra doska moze byt pricinou. tento problem s rozmermy rastie, preto je castejsi u ULF rozmeroch.

 

pan vlkm - dakujem za kompliment, ale nevydarene dosky Vam neukazujem, takze vidite len malu cast mojej tvorby :D

 

 

 

.


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních