Přejít na obsah

Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1413 odpovědí na toto téma

#1401 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 167

Publikováno 4 červen 2021 - 21:44:42

...vidím že neleníte a kolodiem nešetříte pánové, všechna čest! Já už hodlám taky tento víkend nasát plnými doušky vůni étheru, konečně. Budu zkoušet nově dovezený záblesk strobex, dneska jsem ho poprvé zkušebně odpaloval, generátor je na 5000W, jenomže mi to při plném výkonu vyhodí pojistky(než se generátor plně nabije), výbojka jde odpálit pouze na 3/4 výkonu, tzn. nějakých 3700W teoreticky, bude s tím ještě nějaká práce, ale fungovat by to mělo. Výbojka-trubice je dlouhá 1.6m, generátor váží 128kg, byl to docela adrenalin to poprvé odpálit, těch 5000W už budí respekt.

Taky mám nový stan půdorysně 1.8x3.6m, ale bude chtít doladit světlotěsnost, ještě jsem ho ani nesložil a už se mi něj dneska stihlo vylít víno(nejspíš rybízák) z roku 1937, litrová lahev, ručně zadrátovaný korkový špunt-zcela nečekaně samovolně vyletěl, tu lahev jsem uložil na trám asi před deseti lety, obrovská náhoda byla, že jsem byl zrovna asi čtyři metry od toho, než jsem zjistil co se vlastně stalo tak se asi třetina vylila, stan už má tedy vůni rybízu ročník 1937.

Už se těším až něco zase budu fotit, sezona právě začíná, nechť teče kolodium proudem...

Přiložený soubor (y)

• 4

#1402 jmpetzval

jmpetzval

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 554 příspěvků(y)
Reputace: 987

Publikováno 5 červen 2021 - 13:15:58

pane Chino, dobre, ze ste napisali, lebo som uz sa chytal Vam pisat mail, ze kde ste strateny. no, nieco neskutocne nadherne zaroven strasidelne. stratim slova, uplne mi vyrazi dych. takym pekelnym strojom este som v zivote nerobil.  som zvedavy na vysledky. stan tiez mate dost velky. no aspon ste aj pokrstili riadne.  ribezlove vino  z r. 1937 sa nenajdete na kazdom rohu. samozrejme prajem Vam vela radosti a uspechov z pouzita Vasich novych zariadeni.

u mna len nepodstatne zmeny, drobne upravy v atelieri (stropny a nastenny system) a "novy"  historicky Petzvalov objektiv  Lerebours et Secretan à Paris, 300mm f/4,5 - rok vyroby 1887 s irisovou clonou na 18x24cm, tesno vykresli aj 24x30cm, kupene z Istambulu, este caka na celkovu restauraciu. 

po01.jpg

.

• 5

#1403 milosm

milosm

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 719 příspěvků(y)
Reputace: 1 926

Publikováno 27 červen 2021 - 10:45:09

prototyp v2 40x40cm od lattyho

.

Přiložený soubor  IMG_20210627_100005X.jpg   139,44K   1 Počet stažení Přiložený soubor  IMG_20210627_095957X.jpg   66,61K   1 Počet stažení

• 4

#1404 jmpetzval

jmpetzval

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 554 příspěvků(y)

Publikováno 1 červenec 2021 - 20:10:01

Klasicka fotograficka dielna/ mokry kolodiovy proces - Gombasek 15.7.- 17.7.2021 

2021ambrocsend001.jpg

Dve jablka a jedna hruska / ambrotypia 24x30cm, kolodium Lea 3, objektiv Zeiss Tessar 360/4.5

.

• 4

#1405 resolut

resolut

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 890 příspěvků(y)
Reputace: 356

Publikováno 13 červenec 2021 - 15:47:33

Ahoj Kamarádi :) Za měsíc - 14.srpna se u nás (v Žirovnici) uskuteční menší jednodenní hudebně/umělecká akce. Měl by někdo z Vás zájem se zúčastnit, jako kolódiový portrétní fotograf? Bude tam cca 100-150 lidí (asi jen zvaných). Ideál pro někoho, kdo má proces zmáknutý...Možnost prezentace/možná přivýdělku.. Mohu případně asistovat..  Já  jsem vše na kolódium prodal, jinak by jsem to samozřejmě dělal já.. Akce na dost zajímavém místě - umělecká kovárna, zahrada, les, stodola..

No, pokud by to někoho zaujalo, prosím co nejdříve napište na resolut@tiscali.cz

Zdar ;)

• 0

#1406 jmpetzval

jmpetzval

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 554 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2021 - 20:33:14

Klasicka fotograficka dielna/ mokry kolodiovy proces - Gombasecky letny tabor madarskych studentov / Gombaszögi Nyári Tábor 

Gombasecka dolina je nedaleko od Roznavy, pri gomaseckej jaskyni a pod silickou planinou. okolie nadherne, ale velka relativna vlhkost vzduchu, teplota 30-34 st., caste prehanky a burky...  zaujem bol vazny, ale samotny proces obmedzil pocet moznych ucastnikov. museli sme vybudovat v improvizovanych priestoroch jednu tmavu komoru a jeden atelier. sest mladych zacinajucich fotografov a  ja sme pracovali intenzivne tri dni kolodiom denne aj 10 hod. je to obraska radost, ale musim povedat, aj poriadna drina : - )

prvy den - portretna fotografia (atelierove portrety - ambrotypie a ferrotypie 18x24cm, 24x30cm)

port001.jpg

portret/ ambrotypia 24x30cm

druhy den - kolodium v pleneri ( klasicka krajinarska fotografia, panormaticka fotografia)

pano01-1s.jpg

panorama gombaseckej doliny/ 4 ferrotypie 24x30cm -  celkovy rozmer 120x24 cm

treti den - problematika pouzivanych chemikalii, problematicke body procesu, dokoncovanie prace, ramovanie a celkova adjustacia kolodiovych fotografii

pano2.jpg

fotoaparat 24x30cm pri fotografovani poslednej ferrotypie panoramy 120x24cm

.

• 8

#1407 milosm

milosm

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 719 příspěvků(y)
Reputace: 1 926

Publikováno 26 červenec 2021 - 16:05:29

.

obcasna spust na selficka

• 4

#1408 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2021 - 22:43:11

Zdravím pánové, přispěji také svou troškou do mlýna:

resolut: kdyby to nebylo tak složité, tzn. dopravit všechnu tu objemnou techniku do Žirovnice, plus mít zajištěnou elektřinu na několik záblesků, temnou místnost, nejlépe tekoucí vodu a spoustu dalších podstatných detailů, přijel bych. Uvažoval jsem o tom v prvním okamžiku, ale nejde moc improvizovat aby to za něco stálo, to chce svoje zaběhnuté prostředí. Jinak ta akce zní zajímavě.

Pane Petzvale, opět krásná a záslužná práce jak jinak. Já se pořád chystám na focení přírody venku, ale není to jednoduché zorganizovat, má to několik háčků a není čas vše hned vyřešit, takže zatím jenom občasný portrét v interiéru. Panorama Gombaseckej doliny  96x30cm je super, ty přechody máte opravdu přesně.

Jinak jsem si pořídil do komory hodiny s červeným podsvícením. Mimo červené světlo počítá i sekundy, mám rád vše přesně, takže nemusím počítat nebo koukat na stopky při polití vývojkou, pro mě prostě zlepšovák. Foto níže, plus ambro 45x45cm.

Koncem srpna a tuším začátkem října pořádám dvě menší veřejnokulturní akce(viz. aktuality na webu), jste zváni!...i mimo tyto termíny samozř...

Práce moc, ale nic nehoří, je třeba si to umět v klidu zorganizovat, nikdy nikam nespěchám.

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  deml.JPG   70,57K   2 Počet stažení
  • Přiložený soubor  deml1.JPG   81,91K   2 Počet stažení

• 2

#1409 jmpetzval

jmpetzval

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 554 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2021 - 10:29:14

Pane Chino,  no dakujem za Vase slova, a hlavne, ze ste korigovali moj hlupo udany rozmer kolodiovej panoramy... samozrejme 4x 24x30 je 96x30.  vidno, ze to ide dole vodou, uz ani pocitat neviem a vidim po sebe aj tie neskutocne preklepy. 

Tie prechody samozrejme este by mohli byt lepsie, ale aj tak nam to dalo dost roboty... ale aj zabavy a radosti. Tu Vasu tmavu mate uzesne vyriesenu a vidim, ze aj ten Vas novy pekeny stroj funguje dobre, co ma nesmierne tesi.

Pan  Resolut, prepacte, ze na Vasu vyzvu som nereagoval, ale pre mna je to pomerne velka vzdialenost - soferujem tolko, kolko skutocne musim - , aj ked Vasa akcia vyzera byt velmi sympaticka.

.

.

• 1

#1410 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 2 srpen 2021 - 21:38:11

Pane Petzvale, s pekelným strojem je to velice zapeklité. Vyměnil jsem jistič v el. rozvaděči, takže už se dobíjí kondenzátory generátoru na plný výkon, takže blýskám na plný výkon teoretických 5000Ws.

Ale co se děje?...nějakým zatím nevysvětlitelným jevem zde již platí zákony kvantové mechaniky, nikoli logicky ty fyzikální. Tedy, s kolegou Fabiem jsem flashmetrem porovnával výkony různých záblesků, vše probíhalo dle plánu, matematicky vše sedělo, výkon záblesku(resp. EV) byl dvojnásobný než 2000Ws(v době kdy ještě nebyl silnější jistič). V ničem jsem tedy neviděl problém až do doby, než jsem zkušebně exponoval desku na plný výkon. Tedy, čekal jsem přeexpozici, ale výsledek byl opačný, černá deska zůstala černá. Toto jsem ještě samozř. zopakoval, ale se stejným výsledkem. Takže jsem blýsknul 2x...na desce už se objevil obraz. Když to shrnu, flashmetr měřil 4000Ws, ale desku mi to osvítí pouze 1000Ws. Pro mě velká záhada, ty trubice jsou snad někdy z osmdesátých let, jestli je to napuštěné xenonem, kryptonem nebo něčím jiným netuším, je možné že to dává jinou vlnovou délku než potřebuji(což tedy napadlo Fabia). Momentálně mám tuhle elektrárnu odstavenou a blýskám na osvědčené záblesky. Každopádně chci tuhle záhadu "ztraceného světla" ještě vyřešit.

• 0

#1411 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 595 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 354

Publikováno 3 srpen 2021 - 11:24:35

.

obcasna spust na selficka

to je výborné!
osobně, co by konstruktér a průkopník ztrátové padací závěry, žasnu nad jednoduchostí a plnou funkcí tohoto systému!

zmíněný způsob s krytkou a provázkem jsem použil již před mnoha léty a jistě jsem nebyl sám, ovšem až teprve nyní vidím, jak byl nedokonalý

šlo o deseti vteřinové exposice a zakrytí jsem řešil, vzpomenuv na vybíjenou na základní škole, hozením hadru směrem ke kameře

tento dvoustupňový hadroidní systém opravdu zaslouží být v učebnicích protože se s ním dají dělat i sportovní časy kolem vteřiny

• 0

#1412 jmpetzval

jmpetzval

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 554 příspěvků(y)

Publikováno 7 srpen 2021 - 14:39:24

Pane Petzvale, s pekelným strojem je to velice zapeklité. Vyměnil jsem jistič v el. rozvaděči, takže už se dobíjí kondenzátory generátoru na plný výkon, takže blýskám na plný výkon teoretických 5000Ws.

Ale co se děje?...nějakým zatím nevysvětlitelným jevem zde již platí zákony kvantové mechaniky, nikoli logicky ty fyzikální. Tedy, s kolegou Fabiem jsem flashmetrem porovnával výkony různých záblesků, vše probíhalo dle plánu, matematicky vše sedělo, výkon záblesku(resp. EV) byl dvojnásobný než 2000Ws(v době kdy ještě nebyl silnější jistič). V ničem jsem tedy neviděl problém až do doby, než jsem zkušebně exponoval desku na plný výkon. Tedy, čekal jsem přeexpozici, ale výsledek byl opačný, černá deska zůstala černá. Toto jsem ještě samozř. zopakoval, ale se stejným výsledkem. Takže jsem blýsknul 2x...na desce už se objevil obraz. Když to shrnu, flashmetr měřil 4000Ws, ale desku mi to osvítí pouze 1000Ws. Pro mě velká záhada, ty trubice jsou snad někdy z osmdesátých let, jestli je to napuštěné xenonem, kryptonem nebo něčím jiným netuším, je možné že to dává jinou vlnovou délku než potřebuji(což tedy napadlo Fabia). Momentálně mám tuhle elektrárnu odstavenou a blýskám na osvědčené záblesky. Každopádně chci tuhle záhadu "ztraceného světla" ještě vyřešit.

Pane Chino, je mi to luto... vychadzam z toho, ze ste vsetko skontorlovali a odmerali, priznam sa Vam, ze nieviem co sa deje.  Podla technickych dat tiez sa da zistit povodna farebna teplota... ale...  Dakde som cital, ze starnutim povodna farebna teplota zableskovych trubic sa posuva do teplejsieho spektra. Ale az na tolko? Neviem, nemam s tym skusenosti. Ja by som este odmeral tu ferebnu teplotu... a tu odmerat s potrebnou presnostou nie je problem. Su aj vaznejsie pristroje, ale  na to Vam postaci napr. nastavec Gossen Profi Color pre/ s Profisix/ Mastersix. Vo Vasom okoli urcite  niekto vlastni taky pristroj...

.

• 1

#1413 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 25 srpen 2021 - 19:57:50

Sklo 60x70, Dogmar 480mm.

Přiložený soubor (y)

• 5

#1414 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2021 - 19:47:12

Menší výstava u známého na mlýně(více v aktualitách u mě). V kazetě je vidět sklo 60x70, kotel Strebel(Camino, 7článků), pivo Ježek 11°, akce trvá do soboty.

V pátek před zahájením jsem instaloval desku 200x125cm a fotoaparát, toto bylo ve 20h. hotovo, byl jsem rád že už mě čeká pouze sobotní dovoz fotek a jejich instalace. Pro dobrý pocit bezpečí jsem vzal ještě kleště sikovky a zlehka dotáhl šroub kulové hlavy, ten půlcentimetr páky byl moc, přetrhl jsem závit na objímce(matici), zděšení. Celý fotoaparát jsem musel rychle a opatrně demontovat, odjížděl jsem domů s rozbitým stativem a faktem že to musím hned opravit. Nakonec to dopadlo ale nad očekávání, tedy rychle. Vytočil jsem hlavní duralovou tyč s hřebenem a držákem a natočil ji na jiný stativ, ulevilo se mi, ten pozdní večer jsem usnul spravedlivým spánkem. 

Přiložený soubor (y)

• 5

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních