Přejít na obsah


Fotka

Kinofilmové zrcadlovy, budou se ještě někdy vyrábět?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
73 odpovědí na toto téma

#1 OTWu85

OTWu85

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2009 - 13:44:00

Budou se někdy v budoucnu ještě vyrábět kinofilomé zrcadlovky? Anebo fotografování na kinofilm zemře spolu se svými, pravda kvalitními, ale již stárnoucími přístroji?
  • 0

#2 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 duben 2009 - 13:51:51

Tak stále se ještě něco dělá...

Pokud mě pamět neklame, tak určo dělá něco Nikon, Canon (??), jistě Leica (pravda né zrcadlovku)...... možná Olympus Om4 (??)

Každopádně stále vyrábí přístroje ruský Zenit, sice nic špičkového, ale za pár kaček solidní mechanickej strojek, buď na M42, nebo Pentax K...

Dělaj se dálkoměrné Bessy..

Nebyl bych zas takový pesimista... :-D

No a starý dobrý mechanický zrcadlovky jako třeba moje Minolta SrT 101...ty musej vydržet furt... :roll:
  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 duben 2009 - 14:01:40

JJ, vymře. Ale jedině když všichni přejdem na větší :-D
  • 0

#4 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 duben 2009 - 14:06:28

Dokud budou takoví nadšenci jako u Cosiny (Voigtlander), tak se určitě zase něco objeví. Ale taky záleží na tom, jestli to bude někdo kupovat. Jak je totiž vidět, životnost klasické konstrukce na film je totiž obvykle výrazně trvanlivější než tikipřístrojů, který morálně zastarávají neuvěřitelně rychle. Osobně věřím spíš v delší budoucnost vývoje a výroby větších formátů na svitek.
A některý konstrukce jsou opravdu "nesmrtelný". Osobně vidím větší problém v náhradních dílech a schopných opravářích-skutečných fachmanech. Těch už bude jen ubývat.
  • 0

#5 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 duben 2009 - 14:09:37

Kurňa Ploci, tys to s tím formátem už napsal. :-D Ale fakt - větší formát toho má v konkurenci s digitálem určitě víc co nabídnout než kinofilm.
  • 0

#6 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 17 duben 2009 - 14:11:35

Nějakou dobu zpět se hodně diskutovalo o nástupci FM3a od Nikonu ... ale skutek utek :-D
  • 0

#7 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 duben 2009 - 14:23:36

FM3a potřebuje nástupce? :-D
  • 1

#8 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 17 duben 2009 - 14:37:34

...bude-li poptávka, bude i nabídka. A ta je teď obrovská i bez výroby nových kousků :-D
  • 1

#9 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 duben 2009 - 14:52:14

Výroba F6 ukončena. Prodává se už jen ze skladu.
kosiní FM10 nevím
  • 0

#10 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 17 duben 2009 - 15:10:37

něco dělá Canon (nejnovější verzi EOS1 - otázka je jak dlouho ještě), Cosina dělá Bessy, Leica možná stále M7, pro Zeiss dělá Cosina onen Zeiss Ikon a pak ti různí podovní výrobci v Číně a Rusku. Toť vsjo.
  • 0

#11 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 duben 2009 - 16:22:08

Výroba F6 ukončena. Prodává se už jen ze skladu.


Toto možná není pravda.
  • 0

#12 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 duben 2009 - 09:25:53

mno pro jistotu se budu zásobit ,a snad mi to chvíli vydrží,i když jak koukám na ty bazary furt se dá sehnat dobrej fotáček a kvalitní skkla ,tož asi bude ještě chvilku klid
  • 0

#13 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 18 duben 2009 - 09:52:44

Vždycky se nějakej výrobce najde, i když to nebudou třeba zrcadlovky, ale dálkoměry...
  • 0

#14 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 duben 2009 - 12:13:49

... no, anebo naopak... přežije kinofilm, protože se na něj točej filmy a kina na celým světe na to maj mašiny. Kdežto svitek zahyne dřív, poražen digitálním středoformátem (Hasselblad, Mamiya, dělaj se dneska 40 megapixelový senzory ve velikosti 5x4cm)...

...všechny diskuze na tohle téma jsou na fórech zbytečný. Já na digitál kašlu a dokud je film, tak fotím, neb mě to baví. Až nebude, budu dělat něco jinýho... neobávejte se konce, kterej stejně přijde (každej umře) a foťte si, dokud můžete.
  • 0

#15 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 18 duben 2009 - 19:27:25

... no, anebo naopak... přežije kinofilm, protože se na něj točej filmy a kina na celým světe na to maj mašiny. Kdežto svitek zahyne dřív, poražen digitálním středoformátem (Hasselblad, Mamiya, dělaj se dneska 40 megapixelový senzory ve velikosti 5x4cm)...

...všechny diskuze na tohle téma jsou na fórech zbytečný. Já na digitál kašlu a dokud je film, tak fotím, neb mě to baví. Až nebude, budu dělat něco jinýho... neobávejte se konce, kterej stejně přijde (každej umře) a foťte si, dokud můžete.


no kdyz uz nebude film, tak vedle je vlakno mokry kolodiovy proces :roll:
  • 0

#16 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 18 duben 2009 - 21:48:46

Proč mám pocit že se tu schází zoufalci aby brečeli že odchází staré dobré věci? Nebrečte a udělejte s tím něco! Popadněte foťák a běžte fotit. Jak tu někdo psal předemnou: dokud bude poptávka, bude i nabídka. Tvořte aspoň tu poptávku...
  • 0

#17 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 duben 2009 - 07:55:59

Jestli mne paměť neklame, stále se vyrábí Cosina Bessaflex. Také v Číně stále jede fabrika Pentaxu na K-1000. Poté, co je Pentax přestal nabízet, Číňané fabriku i licenci koupili a jedou dál, pod různými obskurními názvy, ale uvnitř je stále původní K-1000.
Ale nejdůležitější je co tady už napsali předchůdci - bude-li poptávka, bude i výroba. Kinofilm byl taky "mrtvý" a dnes - noví výrobci, nové typy filmů, stále širší nabídka.
  • 0

#18 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 duben 2009 - 17:41:18

Bessaflex se bohužel už leta nedělá. Nicméně Cosina časem, pokud přežije nebo nezmění zaměření, určitě něco podobného nabídne znovu, snad s různými bajonety. Snad docela slušnou kameru s Nikon F bajonetem uvedla nedávno i firma Kenko (vyrábí to asi Phenix v Číně). Jenže kdo by to chtěl, když může získat výborná použitá Japonská těla z směšné ceny? Snad jedině školy, pro ty je to skvělé. Proto všem radím, aby si udělali zásobičku foťáků do budoucna už teď. Ceny můžou jít už jedině nahoru.
  • 0

#19 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 20 duben 2009 - 06:39:26

Nikon nedělá na 90% nic, Canon dělá 1V (ale jak jsem psal jinde, moc nevěřím v dlouhé trvání v souvislosti s tím, že profidigi přešly do hodně překopané řady mark III, zatímco 1V odpovídá řadou koumponentů předchozím řadám). Leica zrcadlovky R patrně stopla, dělají se dálkoměry.
Určitě se dělají levné "výukové" typy, například pod zde zmíněnou značkou Phenix, viz třeba zde: http://www.firstcall...-50mm-f17-lens/ , typů je více, dokonce s různými bajonety. Podobných čínských lowend je několik.
Celkově nic moc.
Osobně jsem velmi skeptický k nějaké produkci opravdu špičkových modelů, na druhé straně bych ale docela věřil v dlouhodobé udržení nějakých lowend dělaných zakázkově v Číně - důkazem budiž aktivity "Lomographic society", která si nechává "nově" dělat Dianu, Ljubitel i Lomo LC-A - pokud je poptávka, tak podobné jednodušší přístroje udělají čongové ochotně za pár šupů (neřešme teď, za kolik se to potom prodává). Naproti tomu "vychytané" tělo jako třeba FM3 by asi bylo v kusové výrobě naprosto nereálně drahé...
  • 0

#20 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 20 duben 2009 - 06:43:05

Kinofilm byl taky "mrtvý" a dnes - noví výrobci, nové typy filmů, stále širší nabídka.


Docela by mě zajímal nějaký příklad... Podle mě poslední nový film je Rollei R3, jinak jde vesměs o přebaly něčeho klasického (Rollei-Efke-Shanghai-Lucky...). Přirozeně kladem je zachovaná dostupnost, ale vývoj to opravdu není :wink:
  • 0

#21 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2009 - 07:58:48

Kinofilm byl taky "mrtvý" a dnes - noví výrobci, nové typy filmů, stále širší nabídka.


Docela by mě zajímal nějaký příklad... Podle mě poslední nový film je Rollei R3, jinak jde vesměs o přebaly něčeho klasického (Rollei-Efke-Shanghai-Lucky...). Přirozeně kladem je zachovaná dostupnost, ale vývoj to opravdu není :wink:


No minimálně nedávno Kodak uvedl nový TMY, a pak je tu samozřejmě Ektar 100 a už starší novinka Provia 400X. Těch nových ČB filmů je víc, ale z hlavy je přesně nevyjmenuju. Kouknu a hodím to sem.

F6 se dělá v malých várkách. Výrobní linky je nechrlí každý den.
  • 0

#22 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 20 duben 2009 - 08:29:42

No minimálně nedávno Kodak uvedl nový TMY, a pak je tu samozřejmě Ektar 100 a už starší novinka Provia 400X. Těch nových ČB filmů je víc, ale z hlavy je přesně nevyjmenuju. Kouknu a hodím to sem.


Ektar 100 není žádná novinka, snad jen je nově ve svitku, ale jinak je to ještě "starší novinka" než Provia 400X. TMY je pak spíš takové "drobné zlepšení".
Jinak přirozeně je potěšitelná i takováhle inovace - sám teď pro jeden projekt po delší pauze na film fotím a každé rozšíření (nebo aspoň udržení) výběru potěší, ale stojím si za tím, že se dá jen těžko mluvit o nějakém rozvoji. S trochou štěstí by ale mohl relativně dlouho vydržet stabilizovaný stav, kdy sice nebude nic moc nového, ale klasické slušné filmy budou dostupné za v mezích možností rozumné ceny celkem dlouhodobě.
  • 0

#23 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2009 - 09:48:36


No minimálně nedávno Kodak uvedl nový TMY, a pak je tu samozřejmě Ektar 100 a už starší novinka Provia 400X. Těch nových ČB filmů je víc, ale z hlavy je přesně nevyjmenuju. Kouknu a hodím to sem.


Ektar 100 není žádná novinka, snad jen je nově ve svitku, ale jinak je to ještě "starší novinka" než Provia 400X.


Velký omyl. Ektar 100 v kinofilmu byl uveden v září 2008, ve svitku v dubnu 2009. Provia 400X byla uvedena v únoru 2006.

TMY je pak spíš takové "drobné zlepšení".


Nicméně zlepšení to je. Ono u už tak dobrého filmu člověk nemůže čekat žádný převratný pokrok. Film je zralá záležitost, která už se vyvíjí jen pomalu. Ale pořád se vyvíjí.
  • 0

#24 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 20 duben 2009 - 09:50:44

Podle mého, co se filmů týče další vývoj není ani příliš potřeba, docela by postačilo zachování šíře sortimentu, který je na trhu dnes. Co vlastně od těch nových filmů chtít? Vždyť stejně u čb většina lidí "nadává" na sterilní podání moderních emulzí. S fotoaparáty je to jiné, tam by alespoň zachování malosériové výroby vyspělých modelů (např. zmíněná FM3a) nebo občasná výroba nějaké retro edice, třeba u TLR, byla super, leč marketing v dněšní době velí jinak.
  • 0

#25 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2009 - 10:05:17

Fujifilm také ohlásil novou negativní čtyřstovku, která ale bude zatím dostupná jenom v Japonsku. Asi nejde o nic převratného co do vlastností, spíš o nahrazení "čtyřvrstvé" technologie "třívrstvou", nicméně aspoň o vývoj ve výrobě to je... Pak teď máme i Superpan 200, jestli se ještě dělá, pak obnovenou Agfu RSX II a další, viz APUG. Prostě, na to jak různí lidé předpovídali (ba si ji i přáli) brzkou smrt filmu, si na množství novinek a obnovinek nemůžeme stěžovat.
  • 0

#26 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 20 duben 2009 - 10:20:55

Osobně si myslím,že dnes už jsou díky bazarovým kupům všichni tak brutálně rozmlsaní / až absurdně nízkými cenami,modely,o kterých se spoustě lidí ještě nedávno ani nesnilo-a to mnohdy v super kvalitě/,že si vůbec nejsem jist, kolik lidí by např. nové kino / o adekvátně kvalitním SF nemluvě/ za opravdu adekvátní cenu koupilo. Když navíc mnohdy vidím pro mě až neuvěřitelné šetření některých jedinců,kteří si koupí / příkladem,ať se nikdo konkrétní neurazí!/ např. RB,P 67 nebo podobně a pak ho zajímá prodlužovací faktor 10. filmu v ID 11 / opět např./. ,tak mi to mé přesvědčení jen utvrzuje.
  • 1

#27 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 20 duben 2009 - 11:17:58

Co vlastně od těch nových filmů chtít? Vždyť stejně u čb většina lidí "nadává" na sterilní podání moderních emulzí.


Ano, v tomhle je hodně pravdy. Hodně lidí (včetně mě) s filmy laboruje spíš kvůli "přirozenému retro vzhledu" (nevím jak to říct lépe) a v podstatě maximální kvalitu ani nechce, nějaký TRI-X nebo třeba Rollei Retro s klasickým zrnem je vlastně ideální. Že je rozlišovací schopnost v podstatě prachmizerná pro podobné účely vůbec nevadí, jde o něco jiného. V podstatě je pak dost smysluplnou formou "inovace" nevymýšlet nic nového, ale naopak vyhrabávat staré v podstatě přežité emulze - pro ten dnešní přístup k analogu se mohou hodit lépe než ty na pohled modernější.

Mimochodem jak tu někdo psal, že se obnovila Agfa RSX - tohle mě zajímá - dá se někde reálně sehnat? Film jako Agfa RSX (nebo v negativu Agfa Optima) by se mi pro jeden konkrétní účel vyloženě hodil...
  • 1

#28 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 20 duben 2009 - 11:27:11

Proto všem radím, aby si udělali zásobičku foťáků do budoucna už teď. Ceny můžou jít už jedině nahoru.

Gorgi?! :wink:

a pak ho zajímá prodlužovací faktor 10. filmu v ID 11 / opět např./.

Je to +90% a nepoznáš rozdíl mezi prvním a posledním;) Aji bych řekl, že posledních pět je eště lepších.
  • 0

#29 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 20 duben 2009 - 20:14:52

Kurňa Ploci, tys to s tím formátem už napsal. :lol: Ale fakt - větší formát toho má v konkurenci s digitálem určitě víc co nabídnout než kinofilm.


Musím se pochválit, že jsem to napsal správně - zároven si z toho ale dělám trošku legraci. Jak už tu bylo řečeno - jen méně příkrými slovy - je naprostá čůrovina řešit, zda-li má kinofilm taký či onaký ekvivalent rozlišení megapixelů a blablablabla. Kdo se tomu věnujeme máme přece důvody trošku jinde - jsou to důvody kvalitativní, ale vyššího druhu, nepřipouštějící nic neříkající a nízké kouzly z čísly. Kurz und einfach věříme a také víme.
  • 0

#30 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 duben 2009 - 06:45:36

Kurňa Ploci, tys to s tím formátem už napsal. 8-) Ale fakt - větší formát toho má v konkurenci s digitálem určitě víc co nabídnout než kinofilm.


Musím se pochválit, že jsem to napsal správně - zároven si z toho ale dělám trošku legraci. Jak už tu bylo řečeno - jen méně příkrými slovy - je naprostá čůrovina řešit, zda-li má kinofilm taký či onaký ekvivalent rozlišení megapixelů a blablablabla. Kdo se tomu věnujeme máme přece důvody trošku jinde - jsou to důvody kvalitativní, ale vyššího druhu, nepřipouštějící nic neříkající a nízké kouzly z čísly. Kurz und einfach věříme a také víme.


Má pravdu, předsedo....
  • 0

#31 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 21 duben 2009 - 08:24:52

Pánové,že vy myslíte hned na nejhorší...

Tuším, že čísla jsem jako argument proti tikitální fotografii použil naposledy v roce 2000 8-). Od té doby hraju zásadně na subtilnější notě, protože vím, že vytáhnout na číslicového fotografa čísla je naprostá pitomost :!: Stačí nenápadně předvést prostý kontakt nebo jen negativ 6*9(a co teprve zvětšeninka) a jako argument proč fotím na film to zatím vždycky bohatě stačilo. :) Prostě větší formát je výrazněji jinačejší než digi a právě tím podle mě zaujme člověka odchovaného již číslicovou fotografií jako alternativa spíš než kino.
Jinak nic proti kinu, jeho smrt by mě taky moc mrzela-vyrostl jsem na něm a pořád na něj fotím, občas dokonce i jedním modernějším strojem od Minolty.
  • 0

#32 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 22 duben 2009 - 17:16:13

mam taky dojem, ze dnesna doba sa v urcitom zmysle podoba dobe spred 150 rokov, ked sa viedli rozne disputy o mieste fotografii v spolocnosti a pod... jedno je iste... tak ako vtedy museli maliari rozmylat o novom smerovani ich cinnosti, pretoze zakazkove portretovanie a ine komercne aktivity im prevzali fotografi, tak aj dnes analogova fotografia si musi najst svoje nove miesto, pretoze digitalisti obsadili miesto masoveho uzitia fotografie... tak ako kedysi sa snazili maliari o realisticke stvarnenie predloh, tak sa snazil aj analogovy material o spickovu technicku kvalitu a verne podanie skutocnosti... tak ako prisla po fotografii silna vlna impresionizmu v ktorom sa kresba vyrazne rozbijala, tak aj dnes po nastupe digiperfekcionalizmu sa vraciame s analogom na cestu "nedokonalosti"... a to ma osobne tesi, pretoze tam kde sa straca popisnost, nastupuje svet fantazie a pocitov... :)
  • 2

#33 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 duben 2009 - 19:51:46

Nelze než souhlasit, ale ač jsem jejím příznivcem, nesmíme to s tou jednoduchostí či řejněme nedokonalostí přehnat. Když porovnáváme s malířstvím, mrazí mne v zádech při vědomí, kam až se tato umělecká disciplína dopracovala. Nepřekračujme tedy příliš hranici realističnosti, jinak se nám může stát, že co vytvoříme pochválí nějaký odborník, ale člověk věci neznalý, jen zájmem o ušlechtilé krásno vedený, nic nepochopí a nepozná.
  • 0

#34 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 duben 2009 - 01:06:58

mam taky dojem, ze dnesna doba sa v urcitom zmysle podoba dobe spred 150 rokov, ked sa viedli rozne disputy o mieste fotografii v spolocnosti a pod... jedno je iste... tak ako vtedy museli maliari rozmylat o novom smerovani ich cinnosti, pretoze zakazkove portretovanie a ine komercne aktivity im prevzali fotografi, tak aj dnes analogova fotografia si musi najst svoje nove miesto, pretoze digitalisti obsadili miesto masoveho uzitia fotografie... tak ako kedysi sa snazili maliari o realisticke stvarnenie predloh, tak sa snazil aj analogovy material o spickovu technicku kvalitu a verne podanie skutocnosti... tak ako prisla po fotografii silna vlna impresionizmu v ktorom sa kresba vyrazne rozbijala, tak aj dnes po nastupe digiperfekcionalizmu sa vraciame s analogom na cestu "nedokonalosti"... a to ma osobne tesi, pretoze tam kde sa straca popisnost, nastupuje svet fantazie a pocitov... :)


Jaká nedokonalost, o čem to mluvíš ogaro rastcamúv??? A že zrovna ty o tym mluvíš??? Klasická fotografie, když je dobře udělaná, je dokonalá, aji když je na ní, mno, jak to řéct slušně....... nevím :lol: :)
  • 0

#35 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 23 duben 2009 - 06:54:05

prepac Kraken.. nechcel som sa ta dotknut, ale asi si si nevsimol, ze ta nedokonalost je v uvodzovkach.. som si vedomy mravnych zasad TK... :)
  • 0

#36 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 23 duben 2009 - 08:04:21

...člověk věci neznalý, jen zájmem o ušlechtilé krásno vedený, nic nepochopí a nepozná.


Mno je-li co, tak člověk zájmen o ušlechtilé krásno vedený to pozná i v abstrakci nejhrubšího zrna. Ale ono "to" tam pak musí opravdu být. :)
Ale to už je trochu dost mimo téma.
  • 0

#37 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 duben 2009 - 09:58:32

mam taky dojem, ze dnesna doba sa v urcitom zmysle podoba dobe spred 150 rokov, ked sa viedli rozne disputy o mieste fotografii v spolocnosti a pod... jedno je iste... tak ako vtedy museli maliari rozmylat o novom smerovani ich cinnosti, pretoze zakazkove portretovanie a ine komercne aktivity im prevzali fotografi, tak aj dnes analogova fotografia si musi najst svoje nove miesto, pretoze digitalisti obsadili miesto masoveho uzitia fotografie... tak ako kedysi sa snazili maliari o realisticke stvarnenie predloh, tak sa snazil aj analogovy material o spickovu technicku kvalitu a verne podanie skutocnosti... tak ako prisla po fotografii silna vlna impresionizmu v ktorom sa kresba vyrazne rozbijala, tak aj dnes po nastupe digiperfekcionalizmu sa vraciame s analogom na cestu "nedokonalosti"... a to ma osobne tesi, pretoze tam kde sa straca popisnost, nastupuje svet fantazie a pocitov... :lol:


Jaká nedokonalost, o čem to mluvíš ogaro rastcamúv??? A že zrovna ty o tym mluvíš??? Klasická fotografie, když je dobře udělaná, je dokonalá, aji když je na ní, mno, jak to řéct slušně....... nevím :lol: :D


Ty ogaro, nevšimnul, já sem mněél už nakoupíno a to nehledím ani doprava ani doleva :) Jak sa mi rozsvítí před kzichtem, vidím červeně a kúlám očiskama.

Tož ešče jednúc promiň su trúba jak sviňa :wink:
  • 0

#38 Ignacius

Ignacius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 duben 2009 - 23:41:04

Pochybuji, že se ještě vyrábí a silně pochybuji, že se ještě vyrábět někdy budou, snad nějaký ten skládek. Výrobní technologie, je totiž dosti rozdílná od jedniček a nul. V tržním hospodářství rozhoduje nabídka a poptávka. Obětujte prosím vás pár minut, projeďte si obchody /ne bazary/ a uvidíte tu poptávku. A pro digitální věk je klasická techn. středověk. Člověk narozený cirka po r. 1990 film neudrží. Skryté nebezpečí však vidím blíž, než se může zdát. A to z EU, kde mohou nařídit stop vývojkám, stop papírům, stop chemii pod velkými hesly, která jsou jim ukradená ať z důvodu aby vykazovali činnost, aby na sebe upozornili nebo v skrytém byznysu. Koho by před pár lety napadlo, že úřada, který pole viděl tak max z letadla vám bude nařizovat, že okurky mají být takové a kostka másla onaká. Mějte se pánové, přeji vám/nám dlouhou budoucnost.
  • 0

#39 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 23 duben 2009 - 23:59:08

Obětujte prosím vás pár minut, projeďte si obchody /ne bazary/ a uvidíte tu poptávku.

V pardubickém Intersparu teď vyprodávali nový Nikon F90 začínal na 4500 a nakonec se ztratil s cenou kolem 1500...
  • 0

#40 Ignacius

Ignacius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2009 - 00:35:45

Obětujte prosím vás pár minut, projeďte si obchody /ne bazary/ a uvidíte tu poptávku.

V pardubickém Intersparu teď vyprodávali nový Nikon F90 začínal na 4500 a nakonec se ztratil s cenou kolem 1500...

Jo, jo, díky za za podporu chlapče.
Příští rok ti v pardubickém Intersparu budou vyprodávat nový Nikon F90 za 1500 s tím, že se ztatí za 150
Přespříští začnou na 150 a ztratí se za 15
Přespřespříší ti ho budou dávat zadarmo.
Přeji ti hezké pokouření
  • 0

#41 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 duben 2009 - 01:02:40

Tož to já si počkám na přespříští rok, mezitým si taky zakúřím... :-(
  • 0

#42 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 duben 2009 - 06:22:31

[quote]Výrobní technologie, je totiž dosti rozdílná od jedniček a nul.[/quote]
Výrobní technologií na digitální zrcadlovku se dá docela dobře vyrobit klasická zrcadlovka. Navíc technologie dnes není problém - bude-li poptávka, Číňan postaví fabriku za pár měsíců.

[quote]Obětujte prosím vás pár minut, projeďte si obchody /ne bazary/ a uvidíte tu poptávku. [/quote]
To je zásadní omyl. V obchodech lze vidět NABÍDKU, nikoliv poptávku.

[quote]Člověk narozený cirka po r. 1990 film neudrží. [/quote]
A jistě jen proto se znovu rozběhla výroba primitivních filmových aparátů Holga, Diana, Lomo, se kterými se baví především mládež.

quote="Ignacius"]Skryté nebezpečí však vidím blíž, než se může zdát. A to z EU, kde mohou nařídit stop vývojkám, stop papírům, stop chemii pod velkými hesly [/quote]
Ano, toto je reálné nebezpečí. Už dnes, kdyby se po tom chtěl někdo vozit, je domácí temnokomorničení na hranici legality. Zejména proto, že dnes je již ptrakticky každá chemická látka považována za nebezpečnou. A pokud se její nebezpečnost neprokázala, tak alespoň podezřelou.
  • 0

#43 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 24 duben 2009 - 07:09:51

Ano, toto je reálné nebezpečí. Už dnes, kdyby se po tom chtěl někdo vozit, je domácí temnokomorničení na hranici legality. Zejména proto, že dnes je již ptrakticky každá chemická látka považována za nebezpečnou. A pokud se její nebezpečnost neprokázala, tak alespoň podezřelou.


Tak si to vezmeme hezky popořádku-žárovka ve zvětšováku, případně jinde v komoře(aladinka, červená/zelená bezpečná žárovka), rtuťovej teploměr, potom samozřejmě ta chemie...Potom nějaký ty zakázaný prvky v objektivech, jedno jestli v mechanismu nebo ve sklech.

"...a vlci už jdou sem, už slyším je výt blíž a blíž, už mají mou stopu..."

Čili jak už tu několikrát padlo, pánové - dělejme si zásoby nejen přístrojů, ale i skladovatelné chemie. A dobře uložený filmy a papíry vydrží taky dlouho...
(No snad to tak horký nebude a když už klasika nedej bůh jednou skoná, tak aspoň nějak důstojně.)
  • 0

#44 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2009 - 07:28:58

Jo jo EU je skrytý ďábel ,ale snad to nebude tak hrozné ,jinak nám nezbyde než vyvolávat v nescafé a ustalovat citronkou a nebo zakáží prodej chemie těm co si ji potom míchají doma a zustanou nám jen konfekční "sterilní" vývojky a ustalovače,a myslím ,že to bude pro pár z nás hodně smutný stav.
  • 0

#45 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 24 duben 2009 - 07:31:27

Jo jo EU je skrytý ďábel ,ale snad to nebude tak hrozné ,jinak nám nezbyde než vyvolávat v nescafé a ustalovat citronkou a nebo zakáží prodej chemie těm co si ji potom míchají doma a zustanou nám jen konfekční "sterilní" vývojky a ustalovače,a myslím ,že to bude pro pár z nás hodně smutný stav.


ja nevim, ja se toho zase tak nebojim, spis si myslim ze film dneska proziva renesanci.
Jinak i doma se da udelat spousta veci, vcera jsem zrovna delal albuminovy papir - takhle leskly papir jsem v ruce jeste nemel :-()
  • 0

#46 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 24 duben 2009 - 07:39:03

A jistě jen proto se znovu rozběhla výroba primitivních filmových aparátů Holga, Diana, Lomo, se kterými se baví především mládež.


Tak já sám se těmto "hračkám" věnuji a docela v tom mám přehled, a možná proto tvůj optimismus nesdílím. Holga se vlastně vyrábět nepřestala, tento "zázrak" vznikl až v 80 tých letech a výroba se kvůli jistému oživení zájmu o podobné věci spíš jen udržela. Diana sice obnovena byla, ale jde o důsledek velkého marketingu Lomography.com a navíc ruku na srdce - jde o tak triviální výrobek, že ho v Číně udělá každá továrna na plastové hračky, to nemá s fototechnikou nic společného (myslím z hlediska specializace výroby).
Na okraj - na http://www.fotozona.cz/lomocameras mám takovou galérii přístrojů tohoto typu...
Navíc ale zrovna zájem o ty Holgy/Diany ve své podstatě spíš ilustruje problém klasické fotografie - do velmi značné míry se zájem o ni posouvá spíš do oblasti určité kuriozity, která slouží spíš k odlišení se od masy - kvalita vlastně nikoho nezajímá. Řada publikovaných věcí jsou navíc opravdu absolutní sračky, které v nezaujatém pozorovateli, který neví o co jde, spíš vzbudí dojem, že je klasické focení opravdu naprosto přežitá alternativa.
A docela bych pochyboval i o té masovosti oživení, v praxi se podobné věci na pohled prodávají hodně, ale v celkovém pohledu si to koupí naprostá minorita lidí (opravdu jde jen o zlomeček procenta fotografujících) a i z toho "zlomečku"´to pak většina ještě ke všemu použije tak na zkoušku s 1-2 filmy a pak to zahodí nebo dá do vitríny.
Prostě bych si fakt nedělal moc iluzí...
  • 0

#47 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 duben 2009 - 07:52:00

Pánové, ta skleslost není na místě. Jsme na tom ještě dobře, v Sodomě a Gomoře byl spravedlivých ještě větší nedostatek :-( . Podle mého názoru nejvíce z nás stejně dá nakonec přednost klidnému pořizování pěkných snímků krajin, architektury, či naopak útočné obžalobě konané tím, že znázorníme pokleslé výtvory této doby. A co k tomu třeba? Dřevěná bedýnka, deska s nějakou citlivou vrstvou, železnou solí zcitlivený papír. Kdysi jsem se tu někde zapřísáhl, že udělám vlastní desky - a teď jsem objevil postup, který jistě dobře odpovídá přesnému postupu továrnímu, bude celkem snadno proveditelný a vůbec, prostě už vím, že to doopravdy udělám. A ani bych se nebál nedostatku chemie v budoucnu. Něco jistě zůstane, jsou látky, které za nebezpečné označit nelze, z nich se však často dají rozličnými postupy udělat jiné, a z nich ještě zajímavější. Asi budeme nělteří muset proniknout do chemie mnohem hlouběji, a dělat si sami opravdu všechno. A ani k tomu možná nedojde. Jestli ta slavná EU nepřestane konat hovadiny, které koná doposuď(zahnutí okurek a omezení prodeje "jedovatých" lučebnin je jen drobný vnější projev), dlouho tu nebude. Vždyť i sovětský svaz zahynul vlastní blbostí.
  • 0

#48 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 24 duben 2009 - 08:02:38

Navíc ale zrovna zájem o ty Holgy/Diany ve své podstatě spíš ilustruje problém klasické fotografie - do velmi značné míry se zájem o ni posouvá spíš do oblasti určité kuriozity, která slouží spíš k odlišení se od masy...

No to mi připomíná, jak jsem tuhle večer jel šalinou po Brně a přistoupila slečna "já jsem už od pohledu velmi originální, asi půjdu studovat nějaký umělecký obor":lol: - prostě rádobyoriginální exot - a v kabelce-síťovce se jí vyjímala růžová Holga(pečlivě sladěná s nehty a několika dalšími drobnostmi), pečlivě umístěná tak, aby ji bylo vidět.Prostě módní doplněk-pochybuju, že tím kdy něco vyfotila.
  • 0

#49 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 24 duben 2009 - 08:27:40

já bych to taky tak tragicky neviděl - kurňa chlapi, vždyť jsme v Čechách (samo i na Slovensku) - co ty naše zlaté ručičky?? A co ten náš pověstný um všehosplašení - vždycky se najde šikula, který opravý naše i více jak 50let staré stroje a dalších 50 budou fotit.. Vždycky se najde nějaký chemik se všema potvrzeníma, že může obchodovat (Prowlere, vkladáme do Tebe naděje :-( ) Ono to půjde...
  • 0

#50 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 24 duben 2009 - 09:25:24

v kabelce-síťovce se jí vyjímala růžová Holga(pečlivě sladěná s nehty a několika dalšími drobnostmi), pečlivě umístěná tak, aby ji bylo vidět.Prostě módní doplněk-pochybuju, že tím kdy něco vyfotila.


Aby ses nemýlil - znám jednu holku, která nemá k tvému popisu moc daleko, akorát že opravdu fotí a její fotky za zhlédnutí stojí...

Dokonce mi občas přijde, že je podobná "nanynka" ve výhodě právě proto, že technice vůbec nerozumí - ono prostě tu spoušť zmáčkne když ji něco zaujme z toho emocionálního hlediska a ničím okolo se nezatěžuje. A ejhle - ono to sice někdy nevyjde, ale překvapivě často to taky vyjde a pak je tu fotka, kterou by "pořádný" fotograf třeba nikdy nezkusil.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních