Přejít na obsah


Fotka

Herrmanova vývojka - negativní


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
57 odpovědí na toto téma

#1 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 28 duben 2009 - 06:51:51

Herrmanova vývojka je představitelem jemnozrných vyrovnávajících vývojek. Připravujeme ji rozpuštěním jmenovaných přísad v teplé destilované vodě dodržujíce stanovené pořadí:

metol 9g
pyrokatechin 9g
siřičitan sodný 60g
soda bezvodá 60g
voda do 1l

Narazil jsem na ni celkem náhodou a musím říci, že jsem byl jejími vlastnostmi až překvapen. Negativy vypadají skoro jako z rodinalu, tedy skvěle, jak známo, dobře využívá citlivosti(ač nedoporučuji film ani tak o světlo šidit), poskytuje při větším zvětšení značně jemné a při menším dosti jemné zrno, zabraňuje naprosto překrytí světel, navíc zřejmě potlačuje závoj, protože svemu 100, kterou jsem vzal spíše kvůli kazetám, jsem v ní vyvolal tak, že na normálním fomabromu dala pěkné pozitivy.

Užíváme ředění 1+9 a 1+19. Koncentrát je trvanlivý, ne však zcela. Můj začal po třech měsích slábnout, až zcela umřel. Domnívám se však, že to bylo proto, že jsem užil studniční vody, a že roztok pyrokatechinu jsem měl již dlouho připraven pro jiný účel, a protože(kupodivu) koncentrací zcela seděl, užil jsem jej.

Pro fomu 100 zkoušejte kolem 20-25 minut při ředění 1+19 a teplotě 18-20°C, přiměřené expozici a s ohledem na míru pohybu. Slavný sovětský výrobek vyšel na těch 20 minut. Já jsem obracel celkem zuřivě. Pro ostatní filmy bych to bral tak nějak poměrně.
  • 0

#2 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 duben 2009 - 06:43:30

Vývojka mi pracovala skvěle i po jedenácti měsících skladování zásobního roztoku při pokojové teplotě. Koncentrát byl již hnědooranžový, ale fungoval bezvadně i při ředění 1+19. Připraveno samozřejmě z destilky, zastříknuto Protectanem.
  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 30 duben 2009 - 09:08:29

Výborně, takže budu pečlivější při přípravě. A dojem - odlišný od mého, či souhlasný?
  • 0

#4 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 duben 2009 - 09:17:22

Dojem v podstatě souhlasný. Nemám ji ale ještě zcela vychytanou, co se týče vyvolávacích dob. Zatím jsem zkoušel pro FP4 a vypadá to na časy mnohem kratší - tak asi devět deset minut při 1+19.
  • 0

#5 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 30 duben 2009 - 10:02:41

Tady asi pracuje čistota přísad. I tak mi to připadne podezřelé - opravdu nebylo ředěno 1+9, či pozměněny koncentrace? Když jsem v ní vyvolával poprvé věděl jsem jen, že deska foma gradual se v ní při ředění 1+19 volala 16min, tak jsem pro první nástřel násobil x 7/5 a ono to šlo hned a bez úprav. Zkusím na více různých filmech, a pak to tu ještě předělám. Pokud to bude dělat více lidí, napište mi SZ, at to tu nezamoříme, porovnáme to, a pak to tu doplním o nějakou tu tabulku.
  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 leden 2010 - 10:58:29

Ahoj,máte nějaké nové zkušenosti s Hermanovou vývojkou? Děláte s ní někdo ? Chci si ji pro letošek navážit, tak abych neobjevoval Ameriku.
  • 0

#7 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 13 leden 2010 - 11:46:21

S touto vývojkou jsem dokonce šel na ředění 1+39 na foma 100,exponováno na 50 ASA ,mix 2x za tři minuty,celkový čas 20 minut,ještě podotýkám,že jsem exponoval na stíny. V tomto ředění se z toho stala extrémně vyrovnávací vývojka s ostrostí vynikající. Hermann si ale podle mně moc nerozumí s delta filmy.
  • 0

#8 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 leden 2010 - 12:46:43

Dík, láká mě čímdál víc, jak na tom vycházela pleťovka, přijatelně ?
  • 0

#9 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 13 leden 2010 - 14:26:30

Na to bohužel nedovedu řádně odpovědět,moc portréty nefotím,jsa znechucen tím,jak se na mně tlemí různé obličeje z většiny časopisů,jakoby v celým vesmíru nebylo jiné téma než ženský obličej,nebo tělo,takže jsem doma v zátiší. Nicméně vzhledem k tomu,že tato vývojka výborně separuje jednotivé půltóny,dá se s jistotou označit za univerzální.
  • 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 leden 2010 - 15:36:18

Dík za odpověď, Hermana zkusím. Na vysvětlenou: o pleťovku mi jde proto, že fotím hlavně svoje potomstvo a na to mi "rodinalové zrno" nesedí. Tvé znechucení nad vlezlými obrázky umělohmotných DTP modelek chápu a podepisuju. BTW: prvně jsem držel v ruce pravou barbbinu a hruza, proč se snaží průmysl udělat z holčiček blky? - Silně OT, já vím.
  • 0

#11 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 leden 2010 - 19:45:05

Ha Herrman-mám chuť ho prubnout,ale díky poměrně velkému rozsahu ředění se mi nechce ničit hory svitků,tak kdyby měl někdo zkušenost s hp5,tak sem s tím-iso/poměr/čas atd
  • 0

#12 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 20 leden 2010 - 21:21:52

Minimálně jednomu testu se určitě nevyhnete,jde totiž o vývojku doma sestavovanou,z chemie různé síly,kvality,stáří...je tedy dobré obětovat jeden film na vlastní kalibraci.
Herrman je hodně divná vývojka,s každým typem filmu vykazuje podivné rozdíly v oblasti gradací,zdá se mi,že její parketa je hlavně v rozmezí 25 až 100 ASA filmů,je povahy změkčující a tak je otázkou,zda-li by se vytvořilo s čtyřstovkovou HP-5 "šťastné manželsví". Přesto bych vycházel z této pozice: ředění 1:19,mix 3x za minutu,celkový čas 10-12 minut,20 stup. Celsia.
  • 0

#13 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 leden 2010 - 21:43:19

jj,to 1-2-3 svitky padnou,jen sem nechtěl plácat víc,jinak díky za info
  • 0

#14 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 20 leden 2010 - 22:37:09

Na citlivější nezkoušet, je sama o sobě měkká a citlivější taky, zrno se chová jinak, ale na střední ciltivost funguje, používal jsem ji již coby začínající. Dnes včer končím, ale napíšu posleze pro ORWO stř. citlivosti doporučení mého učitele, kdy i ORWO doporučuje o 2 diny podexponovat, vývojka to zvládne...
  • 0

#15 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 21 leden 2010 - 14:21:29

Pro zájemce zde umístním grafy s vyvolávacíma křivkama na orientační zjištění gama,pro ředění 1:9 a 1:19. Plná čára 50 ASA filmy,přerušovaná pak 100 ASA filmy klasických emulzí. Standart je gama 0,6. Pro zvládnutí přeexpozicí a nebo větších světelných rozpětí je dobré použít více zředěnou variantu,vyvolávat na gama 0,50 a přidat expozici o 1 clonu,či čas. Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#16 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 21 leden 2010 - 14:36:12

Ještě přiložím jeden zkušební snímek,vyvolaný raritně zředěným Herrmanem 1:39. Zde se projevila jeho výborná schopnost poradit si s ostře směrovaným světlem. Původní snímek má velikost 21x30 cm,kinofilm Fomapan 100,exponován jako 50 ASA,vyvolání popsáno výše. Vložený obrázek
  • 0

#17 marten

marten

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 18:00:12

tož jaký ustalovač-jde Ilford fix rapid,nebo jen TF2?
  • 0

#18 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 22 leden 2010 - 18:23:08

U této vývojky zdá se není druh ustalovače podstatnou věcí,není to pyrospeciál sestavený pro vytváření zvláštního nahnědlého,či hnědo-zeleného tónu na negativech,na který právě kys. ustalovač působí destruktivně. S Herrmanem se nemusí zacházet v rukavičkách,je to dělník ulice,vydrží téměř všechno... :lol:
  • 0

#19 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 leden 2010 - 16:57:06

Tak Hermana jsem včera namíchal, odpočívá a o výsledcích a subjektivních pocitech z fotek podám hlášení. Taky vám vychází vývojka nahnědlá, nebo ,a to pravděpodobněji, za to může moje kdysičerstvá chemie?
  • 0

#20 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 26 leden 2010 - 18:23:35

Ano,určitý nahnědlý odstín má tato vývojka vždy. Avšak pozor na okamžik,kdy se zásobní roztok promění na " kofolu",pak je konec...
  • 0

#21 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 26 leden 2010 - 19:10:17

Tak přidávám slíbené zkušenosti. Kdysi jsem ji s ORWEM používal, takže s tímto filmem prověřeno - a nejen mnou.
Při ředění 1:19, teplotě 20 st. a při pohybu (kinofilm) 3 sec. - 3 min. klid, bylo možno 20 DIN exponovat jako 23 DIN a vyvolávat 18 minut, pro Fomu 21 DIN exponovat jako 23 DIN při daném pohybu vyvolávat 20 minut.
Takže vývojka má značné možnosti, ustalovač - normální. Vyvolané zrno také nejeví hnědé zabarvení, na to je to příliš zředěné.
Mohu ze starších dob potvrdit, že negativy při 1:19 vyrovnané velice, ostrost výborná - moderní vývojka!
Jisto je, že v uzavřených lahvích sama o sobě vydrží určitě rok! A pro spolehlivou funkci nesmí být hnědá - pak nelze pro proces oxidace i pro další zředění výsledek spolehlivě vůbec kontrolovat...
Pro ciltivé film, už i proto, že jsou měkčí a tato vývojka velmi vyrovnává, nedoporučuji - ledaže pro zvláštní účely...
Takže nezbývá než vyzkoušet, ale věřím, že tonálně i ostrostí obstojí i dnes!
  • 0

#22 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 26 leden 2010 - 19:12:36

Teď mi donesli Pyrokatechin - takže pošta funguje!! Díky Martene a jde se na to!
  • 0

#23 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 únor 2010 - 22:11:36

Tak první volání a dojmologie: Foma T200 1+19, 20 min, 20 St, nastaveny různé citlivosti, minolta XD, měkké světlo zataženo : Nejlíp vypadá exp. na 400.
Ilford P3, 1+19, 25 min, 20 St, nastaveno 400, Hi-matic 7, interiér+autobus+zataženo+slunce svítí dírou v mracích : Políčka vyvolaná stejnoměrně, stíny naprosto v pohodě, ve světlech trochu přetažený, sneslo by to trochu podexponovat.
O zrnu a pleťovce napíšu po nazvětšování. Vypadá to, že na F200 bude chodit, a že P3 je extrémě pružnej film - však je vymyšlenej pro policajty a to jsou sakra velký nároky na materiál ! A to není ironie !!!
  • 0

#24 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 7 únor 2010 - 22:43:07

Trochu mne zarazil vyvolávací čas pro Fomu 200 a to 20 minut. Není to moc ? Ten film je docela trvďoch a já osobně bych u tohoto filmu a při ředění 1+19 nešel nad 15 minut i při difuzním světle. Doufám,že nemáte film moc tvrdý a nezanevřete na tuto vývojku :wink: .
  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2011 - 16:53:46

Vážení páni, aj keď pracujem s pyrokatechínom už viac ako 20 rokov, nikdy som nim nevyvolával negatív. rôzne príspevky tu na TK ma vzprovokovali urobiť si taktiež nejakú pyro vývojku, ale niktoru z tých, ktoré tu boli prezentované, preto som si vzhľadal jednu v knihe od p.Absolóna, tu je recept na 1liter:
metol 5g
siričitan sodný bezvodý 40g
pyrokatechin 5g
uhličitan sodný bezvodý 50g
čas vyvolania pri riedeni 1:4 a 18 st 12-16 min

pokus: FOMA 100 exp ako 200 teplota 22st čas 12 min riedenie 1:4:
fotene pri priamom slnečnom svetle, kocúr na parapete, Pentax f 3,5-4,5/28-80, jeden záber prepnuté na makro
  • 0

#26 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2011 - 16:57:05

neviem prečo, ale nepodarilo sa mi vložiť scany z filmu, chcel som ukázať, ako vývojka zvládla veľký kontrast
  • 0

#27 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 duben 2011 - 17:17:58

A nekazí se to bez siřičitanu? Co zrno?
  • 0

#28 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2011 - 17:57:13

zrno je v pohode, kontrast tak isto OK, čo sa týka trvanlivosti, mám to rozrobené len asi týždeň, takže zatiaľ neviem, riešil som to tak, že som dal 60ml zásobného roztoku a dolial do 300ml pracovného (1:4) pre jeden kinofilm, a po vyvolaní vylial
  • 0

#29 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2011 - 18:33:26

p.Absolon pri recepte píše, že vývojka je trvanlivá, jemnozrná a vyrovnávajúca, v litri vývojky je možné spracovať 6 filmov. Tu som to veľmi nepochopil, pretože pri riedeni 1:4 vynikne vlastne 5litrov pracovného roztoku, a na to by bolo 6 filmov málo, ak by to bolo 6 filmov v 1litri pracovného roztoku, potom by to bolo veľmi dobré - 30 filmov v litri koncentrátu. Spôsobom ako som to urobil ja by to bolo 16 filmov. Ešte skúsim urobiť to, že v 300ml vývojky skúsim vyvolať hneď po sebe dva filmy, potom by to bolo 32 filmov v litri koncentrátu, a to by bola paráda.
V poslednej dobe som si zvykol na vývojky koncentrované a používané pri vätšom riedení, nakoľko mám stále rovnaký roztok a nemusím sledovať, koľko filmov som v stoku vyvolal a pridávať čas pri vyvolávaní, čo sa mi v minulosti občas stalo, a bol problém
  • 0

#30 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 duben 2011 - 18:53:41

Tyjo, kam jsem dal voči, vždyď v tom siřičitan je, Sorry!
Hermanku jsem používal, tohle je varianta, tak to bude volat v pohodě.
  • 0

#31 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2011 - 19:57:20

práve preto som to dal do tohoto vlákna, aby som neotváral nové, urobím ešte niekoľko pokusov a výsledky dám sem, pán Absolón ju nazýva ako metol-pyrokatechinová univerzálna vývojka, urobil som jej 250 ml, takže ešte mám na nejaké pokusy
  • 0

#32 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2011 - 20:06:46

ináč, urobil som si ešte jednu vývojku, ktorú som zatiaľ nevyskúšal,
zloženie:
roztok A: pyrokatechín 8g
siričitan sodný kryšt. 2,5g

roztok B: 10% roztok hydroxidu sodného

vývojka: dest. voda 500 ml
roztok A 12 ml
roztok B 7 ml
čas vyvolania pri 18 st 100 ASA 14 min
400 ASA 18 min
vývojka má byť jemnozrná, vyrovnáva svetelné kontrasty a je veľmi lacná
  • 0

#33 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 duben 2011 - 20:08:10

akosi mi vypadlo, roztok A je na 1 liter
  • 0

#34 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 duben 2011 - 12:39:02

Není ty náhodou Windischova vyrovnávačka?
  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2011 - 15:45:02

tak to neviem, ja mám napísané len pyrokatechínová vyrovnávajúca vývojka, takže je to možné
  • 0

#36 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2011 - 18:00:12

Vložený obrázek Vložený obrázek

tak dúfam, že sa to konečne podarilo, fotky sú k môjmu príspevku trochu vyššie, priame slnečné svetlo z ľavej strany, scan negatívu neupravovaný, len zmenšené
  • 0

#37 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 duben 2011 - 21:23:33

Tak, vyskúšal som aj tu druhú - vyrovnávaciu pyro vývojku, ešte sa perie, film je na prvý pohľad podvolaný, a až málo kontrastný, (veľmi veľký vyrovnávajúci efekt)
film Foma 100 exp ako 200, pri 22 st volané 15 minút, zmieslo by to aj 20 minút
  • 0

#38 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 6 březen 2012 - 10:38:56

V jednom receptáři je předpis na ostrozrnnou vývojku podobnou Hermanovi.

metol 5g
Pyrokatechin 5g
bezvodý siřičitan sodný 40g
bezvodý uhličitan sodný 20g
hydrogenfosforečnan disodný 35g
vody do 1 litru

Ředí se 1:4, teplota vyvolávání nejlépe 24°C a čas vyvolávání by se měl vejít do 5 min.
Po dvou měsících vyvolává měkčeji, takže není vhodná pro dlouhé skladování.


Po vývojkách s fosforečnany se nesmí používat utvrzování kamencem.
  • 0

#39 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 20 březen 2013 - 10:36:19

No vyskúšal som Herrmana 1+19 na Fomapan 100 - 22 minút a môžem povedať, že toľko poltónov som na negatíve nikdy predtým nemal :)
Chcel by som sa ale spýtať, akú životnosť bude mať pracovný roztok? Dá sa opakovane použiť, či ho radšej vyliať a namiešať nový?
  • 0

#40 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 20 březen 2013 - 11:00:15

Pracovní roztok do záchoda hned po užití. A neboj se více ředit.
  • 0

#41 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 22 březen 2013 - 15:19:55

Jen bych chtel upozornit, ze ani stock nema buhvijakou zivotnost. Tusim ze po cca 2 mesicich mi odesel do vecnych lovist. Zvykly na nesmrtelne pyrovody typu PCHD, Pyro510 apod. me to lehce vyvedlo z miry, kdyz jsem kdysi vytahnul z valce pruhledny planfilm.
  • 0

#42 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 22 březen 2013 - 16:10:06

Tak to nevím, jak je to možné - vodou? vzduchem? Koncentrovaný zásobní roztok jest vyzkoušen - v lahvičkách bez přístupu vzduchu vydrží určitě rok - to nejsou jen mé zkušenosti... Po odebrání jest vhodné doplnit opět "kuličkami" do stavu bez vzduchu nad hladinou koncentrátu... Je to ale jednoduché - když se z původní lehce narůžovělé barvy zás. roztoku stane čajová a hnědá - nepoužívat, zoxidováno!
  • 0

#43 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 březen 2013 - 16:34:09

Jen bych chtel upozornit, ze ani stock nema buhvijakou zivotnost. Tusim ze po cca 2 mesicich mi odesel do vecnych lovist. Zvykly na nesmrtelne pyrovody typu PCHD, Pyro510 apod. me to lehce vyvedlo z miry, kdyz jsem kdysi vytahnul z valce pruhledny planfilm.


Mně napoprvé taky. Stál za tím přestárlý siřičitan.
  • 0

#44 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 2 červenec 2013 - 13:08:53

Porovnal jsem si Pyrocat HD a Herrmana a na jeden litr pracovního roztoku připadá:
0,5g pyrokat., 2,5g metolu a 7,5g uhličitanu pro první případ (ředění 1:1:100).
0,45 pyrokat., 0,45g metolu a 3g uhličitanu pro Herrman 1:19.

Z toho vyplývá, že vývojky jsou dost podobné.
P-HD má ale výhodu, že vyvolávací látky jsou v jednom roztoku chráněné disiřičitanem a alkálie je v roztoku druhém. Já ho používám vyjímečně a funguje mi i po třech letech.
Herrman má méně zásady a delší vyvolávací časy. P-HD vyvolává za cca 10 min.
  • 0

#45 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 12 srpen 2016 - 14:11:13

ináč, urobil som si ešte jednu vývojku, ktorú som zatiaľ nevyskúšal,
zloženie:
roztok A: pyrokatechín 8g
siričitan sodný kryšt. 2,5g

roztok B: 10% roztok hydroxidu sodného

vývojka: dest. voda 500 ml
roztok A 12 ml
roztok B 7 ml
čas vyvolania pri 18 st 100 ASA 14 min
400 ASA 18 min
vývojka má byť jemnozrná, vyrovnáva svetelné kontrasty a je veľmi lacná

SOKOLVIDEO,

 

Tie objemy A12ml a B 7ml sú ako myslené, predpokladám,že sú to objemy koncentrátu k riedeniu pracovných roztokov o objeme 500ml ?

 

Chcem skúsiť túto vyrovnávačku. Už ste s ňou pracovali ?


  • 0

#46 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 srpen 2016 - 14:38:04

Presne tak. do 500 ml destilky dáme najprv 12ml roztoku A a potom 7ml roztoku B a nalejeme do tanku. Pracovný roztok po vyvolaní vyliať. Robil som niekoľko filmov a bolo to OK.


  • 0

#47 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 12 srpen 2016 - 14:42:42

Rozumiem, časovo to je ako, 14-18min  v A čku.

V B čku aký čas močíme ?


  • 0

#48 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 srpen 2016 - 16:25:11

Drpetko, ale to nie je dvojlázňovka. Do 500ml destilky sa vleje najprv 12ml roztoku A a potom 7ml roztoku B a vyvolá sa v tom film a potom sa roztok vyleje.


  • 0

#49 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 12 srpen 2016 - 16:42:45

Ak by bol zaujem o dvojkupelovu verziu Pyrocat HD, potom tu:

http://www.pyrocat-hd.com/

presnejsie tu:http://www.pyrocat-h...athPyrocat.html


  • 0

#50 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 12 srpen 2016 - 19:35:38

Drpetko, ale to nie je dvojlázňovka. Do 500ml destilky sa vleje najprv 12ml roztoku A a potom 7ml roztoku B a vyvolá sa v tom film a potom sa roztok vyleje.

Pardon, mýlilo ma to rozdelenie A a B koncentrátov, takže len jeden roztok. Takže namiešame a skúsime.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních