Přejít na obsah


Fotka

Receptář - obecná diskuze


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
306 odpovědí na toto téma

#101 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 23 February 2010 - 20:29:11

... mi pan Mastný prodal kyselinu solnou a má jen 35%...

Poznámka k pojmu "koncentrovaný":

K tomu slůvku jen
Aby nevznikl dojem, že pan Mastný mohl prodat něco silnějšího.

U roztoků kyselin jako jsou např. chlorovodíková (solná), sírová, dusičná, fosforečná, se pojem koncentrovaný používá pro specifikaci určité, dalo by se říci "nejvyšší" (i když existují výjimky) koncentrace kyseliny v roztoku, která je pro danou kyselinu charakteristická a obvykle pro každou (zejména výše citovaných) různá. Velice jednoduše, je to dáno technologií výroby a vlastností dané směsi. Přeci jenom je to tzv. dvousložková směs (voda - kyselina), která se může z pohledu fyzikálního dle typu kyseliny chovat jinak.

Takže kyselina chlorovodíková (solná); CAS: 7647-01-0.
Pokud hovoříme o koncentrované, tak takto pojmenováváme obvykle kyselinu o koncentraci 35 %, která je na "civilním" trhu asi nejběžnější. Často bývá "síla" kyseliny popsána intervalem, který těch 35 % většinou zahrnuje nebo se před procenta uvede "min" (minimálně).
V katalozích chemických firem je kyselina třeba o koncentraci 37 %, kdy je někde v závorce uvedeno ještě rozpětí 36,5 % - 38,0 %. Nejsou výjimkou různé chuťovky (a cena jim odpovídá), jako je třeba například dýmavá kyselina chlorovodíková s obsahem specifikovaným jako větší nebo rovno 37 %.

Kyselina sírová; CAS: 7664-93-9.
Koncentrovaná je o koncentraci (min) 96 %, někdy 98 %, někdy interval, např. 95 % - 98 %.
Opět lze koupit za odpovídající cenu chuťovku o koncentraci 99,999 %. O oleu (1. pád oleum) možná již také někdo slyšel, roztok oxidu sírového v koncentrované kyselině sírové (ale ten už má jiné číslo CAS: 8014-95-7).

A jen pro doplnění.
Kyselina dusičná; CAS: 7697-37-2.
Koncentrovaná je obvykle o koncentraci (min) 65 %, ale není výjimkou i 70 %, dále třeba interval 68 % - 70 %. Opět chuťovky s koncentrací větší než 90 % nebo dýmavá o koncentraci 100 %.

Kyselina fosforečná; CAS: 7664-38-2.
Koncentrovaná je obvykle o koncentraci (min) 85 %. Zajímavá je koncentrace téměř stoprocentní (99,9 %), jde o krystalickou látku.

Z kapalných kyselin používaných ve fotochemii by měla padnout ještě zmínka o kyselině octové; CAS: 64-19-7.
Koncentrovaná (zvaná též ledová) se vyskytuje o koncentraci 100 %, někdy s intervalem 99 % - 100 % nebo se specifikací více než 99,7 %.

Ke všem těm kyselinám s těmi procenty se uvádějí i jejich hustoty, podle kterých je možné v chemických tabulkách příslušnou koncentraci ověřit.

Pozn.: Všechna procenta jsou míněna jako procenta hmotnostní.



...nebo se počítá v receptech s technickou koncentrací ? ...

Poznámka k pojmu "technický":
Pojem technická (či technický) popisuje kvalitu (čistotu) kyseliny (obecně chemikálie) nikoliv koncentraci. S použitím technických chemikálií ve fotochemii bych byl velice opatrný. Třeba pro analytické účely je "technická" kvalita nedostatečná. Rukama mi prošlo docela dost technických chemikálií a mohu říci, že i v jejich kvalitě bývá docela rozdíl. Například kyselinu chlorovodíkovou (technickou) jsem viděl jak čirou (ke které bych asi výhrady neměl) a na druhou stranu žlutou, jak čerstvou ranní moč, kterou bych maximálně použil k odstranění vodního kamene z klozetové mísy (samozřejmě s použitím všech ochranných pomůcek :-)). Podobně kyselina sírová. Technická může hrát různými "černobílými" barvami.


Poznámka ke křížovému pravidlu:
Asi budu opakovat známé, ale laiků je tu také pár.
Křížové pravidlo zcela platí pro mísení roztoků dle hmotnostních! poměrů (platí zákon o zachování hmoty), což není v řadě fotochemických příruček zdůrazněno. A protože je běžné z roztoky pracovat "objemově", může dojít k chybám.
Pokud se totiž roztoky mísí dle objemových poměrů, je třeba ke křížovému pravidlu přistupovat opatrně. Obecně totiž neplatí zákon o zachování objemů.
Z jednoho litru koncentrované kyseliny sírové a jednoho litru vody se nezískají dva litry roztoku kyseliny sírové!
Křížové pravidlo lze s určitou tolerancí přesnosti použít u zředěných roztoků nebo u roztoků jejichž hustota se příliš neliší od hustoty vody (kyselina octová a jakžtakž kyselina chlorovodíková). Ale u zmiňované kyseliny sírové se lze dopustit, pokud je potřeba připravit roztok o správné koncentraci z koncentrované kyseliny (např. akumulátorovou o koncentraci 38 %), při aplikaci křížového pravidla a objemových poměrů docela významné chyby.

Ve fotochemii máme to štěstí, že ve velké většině pracujeme s tak zředěnými roztoky, kde při ředění k objemovým změnám nedochází (anebo dochází v zanedbatelné míře) a křížové pravidlo lze použít.
  • 0

#102 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 31 March 2010 - 13:26:49

Poprosil bych o radu někoho zběhlejšího ve fotochemii. Zajímá mě nahraditelnost hydrochinonu kyselinou askorbovou (ve Verkonu nějak přestali prodávat na přímo bez živnostňáku a objednávat jenom hydrochinon poštou se prodraží).

1) Jak moc zaměnitelné jsou tyto látky u klasických vývojek.
2) Zaměnitelnost u teplých pozitivních vývojek.
3) Zaměnitelnost u lith vývojek (tady tuším zradu).
4) Nějaký hmotnostní poměr pro záměnu?
  • 0

#103 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 March 2010 - 15:21:18

Poprosil bych o radu někoho zběhlejšího ve fotochemii. Zajímá mě nahraditelnost hydrochinonu kyselinou askorbovou (ve Verkonu nějak přestali prodávat na přímo bez živnostňáku a objednávat jenom hydrochinon poštou se prodraží).

1) Jak moc zaměnitelné jsou tyto látky u klasických vývojek.
2) Zaměnitelnost u teplých pozitivních vývojek.
3) Zaměnitelnost u lith vývojek (tady tuším zradu).
4) Nějaký hmotnostní poměr pro záměnu?


1) vůbec. Kyselina askorbová je kyselá, normální vývojka alkalická. Tedy dojde k chem. reakci zvané neultralizace. Výsledkem je sůl a voda. Roztok zůstane buďto zásaditý, nebo kyselý. Záleží od jednotlivých možství. Vzácně neutrální. Tudy cesta nepovede.
2)Add 1
3) netuším, tenhle proces jsem nikdy nedělal, ani ho moc neznám.
4) add 1

Ano, kyselina askorbová se použít dá, výsledky jsou dost rozdílný od klasické vývojky. Složení těchto "vývojek" je dost odlišné. Třeba kyselina L-Askorbová a instantní kafe a další podobné "recepty". Neříkám, že jsem tohle nezkoušel, ale výsledky, slušně řečeno, na nic a na ho..o. Kolega Chemik dodá hlubší rozbor problematiky.
  • 0

#104 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 31 March 2010 - 15:33:04

Oprava, píšu a myslím něco jiného - samozřejmě ji srovnám louhem na askorbát sodný a celkově pH dostanu na normální hodnoty. Důkazem že to jde je třeba E-72. Spíš by mě zajímala univerzálnost té záměny.

Askorbovku můžu v práci objednat a dostat do dvou hodin. Hydrochinonu se dočkám, až mi toho dojde tolik, že to bude na další pořádný nákup u pana Lukeše (to mi náčelník firmou prožene, ale abych si od něho půjčoval originál živnostňáku kvůli nějaké slepici za pultem, to fakt ne).
  • 0

#105 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 March 2010 - 15:45:46

Oprava, píšu a myslím něco jiného - samozřejmě ji srovnám louhem na askorbát sodný a celkově pH dostanu na normální hodnoty. Důkazem že to jde je třeba E-72. Spíš by mě zajímala univerzálnost té záměny.

Askorbovku můžu v práci objednat a dostat do dvou hodin. Hydrochinonu se dočkám, až mi toho dojde tolik, že to bude na další pořádný nákup u pana Lukeše (to mi náčelník firmou prožene, ale abych si od něho půjčoval originál živnostňáku kvůli nějaké slepici za pultem, to fakt ne).


No to už bohužel neporadím...... Pan Chemik by určitě věděl. Tohle by mělo fungovat, jen netuším jak moc to přímo nahradit jde. Ale z mého omezeného chemického pohledu to fungovat může. Možná to bude potřebovat nějaký katalizátor, ale netuším.
  • 0

#106 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 April 2010 - 07:38:33

IMHO je schůdnější cesta sehnat hydrochinon, než provádět takováto "zvěrstva" se složením vývojek. Hydrochinon se dá často koupit na Aukru nebo na Allegru.
  • 0

#107 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 2 April 2010 - 22:37:24

u hydrochinonu a askorbovky se dost lišej parametry látky, která ve vývojce zůstane po redukci halogenidů stříbra. ono se to většinou "nahrazuje" kvůli superaditivitě s druhym vyvolávačem, nicméně tonalita bejvá rozdílná.
já vývojky s askorbovkou právě kvůli tonalitě zavrhnul komplet.
  • 0

#108 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 3 April 2010 - 07:43:29

Dík moc, dlabu na nahrazování a jdu shánět někoho se živnostňákem, koho tam pro kilečko pošlu.
  • 0

#109 M

M

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 April 2010 - 05:26:37

Nevím kam to přesně napsat, kdyžtak to přesunte, za to se předem omlouvá. Všude jsem tu četl chválu na jistého p. Lukeše že se tam bez potíží dají sehnat chemikálie....Tak jsem ho kontaktoval a jediné co se dozvěděl bylo že smrtelníkům(bez žl) neprodává a že mám smůlu. Na dotaz proč tomu tak je, přestrože legislativa omeuje prodej jen jistých látek, se se mnou už nebaví-neodpovídá. Znáte nějaký obchod kde se norálně dá bez kecl nakupit chemie normálním člověkem...?
  • 0

#110 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 4 April 2010 - 10:04:33

Poprosil bych o radu někoho zběhlejšího ve fotochemii. Zajímá mě nahraditelnost hydrochinonu kyselinou askorbovou (ve Verkonu nějak přestali prodávat na přímo bez živnostňáku a objednávat jenom hydrochinon poštou se prodraží).

1) Jak moc zaměnitelné jsou tyto látky u klasických vývojek.
2) Zaměnitelnost u teplých pozitivních vývojek.
3) Zaměnitelnost u lith vývojek (tady tuším zradu).
4) Nějaký hmotnostní poměr pro záměnu?


E-72 jsem opustil - nedostávalo se mi kontrastu, což u některých snímků bylo na škodu. U filmů ta náhrada je asi lepčejší (Pentaxistův XTOL), ale u papírů mě po čase zklamala. On tu někde je odkaz na silvergrain, či co a s hydrochinonem by to mělo být následovně.

hydrochinon - kontrastní, energický
Askorbovka - pracuje pomaleji a měkčeji.(user friendly - žádné ekzémy, ekologie)
aditivita s další látkou (metol, fenidon, pyrokatechin bude fungovat u obou)

http://silvergrain.c..._Recommendation

1) Zaměnitelnost ano
2) nebál bych se toho, vyzkoušej
3) zradu tuším taky. Vývojka je dle složení hodně kontrastní (Hydrochinon, louh)
4) Poměr pokusně vyčíst z normální D-72 a E-72.

P.S. U Verkonu chtějí živnosťák už hodně dlouho.
  • 0

#111 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 4 April 2010 - 10:36:52

Tak, problém se vyřešil pokusničením a volovinama - hydrochinon mizí z mého nákupního seznamu až do doby, kdy chytím hyperaktivní rapl a začnu se pokoušet o lith print (teď se odkládá).

Při testování upraveného Avuse jsem zkusil vyhnat kontrast do naprosto ohavných hodnot (řádně převolat v PMK) a pak to zvětšovat na speciální gradaci a volat v GAF-120 (měkká portrétní metolovka, surovinově skoro zadarmo). Fotky na hovno (musím se naučit neostřit s tím někam do řiti), ale ty barvičky mě okouzlily.

Co se teplé vývojky týče, stačí do pracovního roztoku hodit trošku (půl lžičky) pyrogallolu a máme po zbytek sezení krásně teplé fotky s krásně krémovou (jenom baryty) podložkou.

Ano, jsem prase, nemusíte mi to říkat :)
  • 0

#112 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 11 May 2010 - 09:05:13

Prosím zdejší chemiky za shovívavost, jsem chemické embryo - jaký je přesný název vyvolávací látky Rodinalu?
našel jsem buď tohle
http://pl.wikipedia....ki/P-aminofenol
http://en.wikipedia....i/4-Aminophenol
nebo
http://www.chemblink...cts/51-78-5.htm

Tady v článcích i v knížce se používá paraaminofenolhydrochlorid, na wikipedii je použitý jen paraaminofenol.
  • 0

#113 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 15 May 2010 - 15:30:47

Vzhledem k přiznání o znalostech chemie si však nevím rady, jak začít s vysvětlením :)

O složitosti řady organických sloučenin asi není pochyb. Takže i tvoření názvu také není jednoduché. Nutno doplnit, že i anorganická chemie je v mnoha případech složitostí molekul, a tím i tvoření jejich názvů, také docela komplikovaná.

Aminofenol (anglicky aminophenol)
Jak už sám název napovídá, jedná se o fenol, na kterém je substituována ("pověšena") amino skupina (-NH2). Fenol je benzen se substituovanou hydroxyskupinou (-OH). Benzen je aromatická sloučenina tvořená šestičlenným kruhem tvořeným šesti skupinami CH (vzorec benzenu je C6H6). Ale to již zacházím asi do přílišných detailů.

Aminofenol je tedy disubstituovaný derivát benzenu, v kterém jsou na benzenový kruh "pověšeny" dvě skupiny, hydroxylová a amino. Díky tomu, že benzen má šest možností, kam se mohou skupiny "pověsit", tak podle toho se definují tzv. izomery.
Očíslujme tedy atomy uhlíku na benzenu hezky dokola 1, 2, 3, 4, 5 a 6.
Na uhlík 1 "pověsíme" hydroxyl (-OH).
Na aminoskupinu zbývají polohy 2, 3, 4, 5 a 6.
První možnost "pověšení" je na uhlík 2, tímto vzniká 2-aminofenol.
Druhá možnost "pověšení" je na uhlík 3, vzniká 3-aminofenol.
Třetí možnost "pověšení" je na uhlík 4 (přímo proti 1), vzniká 4-aminofenol.
Pokud bychom chtěli popsat čtvrtou možnost "pověšení" na uhlík 5, tak zjistíme, že to je to samé jako možnost druhá, "pověšení" na uhlík 3. Obdobně pátá (poslední) možnost je na uhlík 6, která je totožná s možností první s "pověšením" na uhlík 2.
Z výše uvedeného vyplývá, že lze definovat tři izomery aminofenolu (2-aminofenol, 3-aminofenol a 4-aminofenol).
V organickém názvosloví se vyskytují pro popis polohy dvou substituentů i předpony ortho, meta a para, které se ve vlastních názvech zkracují na jednopísmenné předpony o-, m- a p-.
Odpovídají polohám 2-, 3- a 4-.
2-aminofenol je o-aminofenol (čtěme: orthoaminofenol), 3-aminofenol je m-aminofenol (metaaminofenol) a 4-aminofenol je p-aminofenol (paraaminofenol).

A aby to nebylo tak jednoduché, může ke vzniku názvu přistoupit určitá tvořivost. Neřešme nyní, zda oprávněná, či neoprávněná (dle nějakých pravidel), zda záměrná, či nikoliv (z důvodu nějaké taktiky či strategie).
Takže na takový 4-aminofenol lze pohlížet třeba jako na derivát anilínu, což je aminobenzen (aminoskupina na benzenovém jádře). V tomto případě by vznikl 4-hydroxyanilín. Lze taká odvozovat od benzenu, tzn. 1-amino-4-hydroxybenzen nebo 4-amino-1-hydroxybenzen. A tak dále.

Rodinal
Jednou s důležitých vlastností organických sloučenin je jejich rozpustnost. V případě 4-aminofenolu se to má tak, že má rozpustnost nějakých 15 gramů na litr. Pro přípravu koncentrátu to však nemusí stačit.
Často se tyto tzv. základní látky (někdy se používá i pojem báze) převádějí vhodnou kyselinou na příslušné soli, protože tyto soli mají rozpustnost mnohem vyšší než samotná základní látka.
Pokud se použije například kyselina chlorovodíková (solná), vznikají hydrochloridy, pokud kyselina sírová, tak sulfáty.
Situaci mírně komplikuje (zejména při psaní vzorců) i případný poměr základní látky (báze) proti "kyselině".
Například nám známý Metol je základní látka (4-methylaminofenol) s polovinou kyseliny sírové, což lze též napsat jako dvě molekuly základní látky s jednou "sírovkou". Nebo takový Amidol je základní látka (2,4-diaminofenol) s dvěma molekulami "chlorovodice" (dihydrochlorid).
Nejinak tomu je i u 4-aminofenolu, pokud se převede na sůl, hydrochlorid, tak se tím významně zvýší rozpustnost, a tím i možnost přípravy roztoku o vysoké koncentraci aktivní látky, koncentrátu.
Je jasné, že z pohledu chemických účinků jsou základní látka vs. její sůl zcela totožné a lze na základě molekulových hmotností vypočítat jejich vzájemná ekvivalentní množství. Obdobně jako se například přepočítávají ekvivalentní množství mezi látkami bezvodými a jejich hydráty. Problémem je však otázka pH. U hydrátů samozřejmě případná náhrada (bezvodá látka vs. hydrát) nehraje žádnou roli. V případě však výše popsaných solí organických látek se náhradou základní látky ekvivalentním množstvím její solí (a i naopak) v roztoku dostaneme k jiné hodnotě pH roztoku. S touto skutečností je třeba při náhradách počítat a je třeba mít na zřeteli, která látka se má dle přepisu použít. Není od věci si ověřit předpis, pokud to lze, z několika zdrojů.

A jak to je s tím Rodinalem.
Překvapivé je, že podle literárních zdrojů se pod Rodinalem rozumí pouze základní látka, 4-aminofenol. Kdežto u řady předpisů se píše o jeho soli, hydrochloridu. Toto asi není důležité řešit, já bych se v případě přípravy vývojky oprostil od názvu Rodinal a podřídil bych se (samozřejmě po důkladném ověření) danému receptu.
  • 0

#114 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 May 2010 - 11:22:56

Vzhledem k přiznání o znalostech chemie si však nevím rady, jak začít s vysvětlením :-)


Mnohokrát děkuji za parádní vysvětlení. Myslím, že to začínám snad trošku chápat. Škoda, že jsme se neznali, když jsem bojoval s chemií na střední škole. :)
  • 0

#115 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 16 May 2010 - 13:01:36

Pan Chemik budiž pochválen ! :wink:
  • 0

#116 Darline

Darline

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 September 2010 - 18:02:48

Doufám že se nebude jednat o OT. Konečně jsem se odhodlal objednat chemii na vývojku a ustalovač a zadrhl jsem se u Thiosíranu sodného jelikož nevím který z této nabídky http://eshop.merci.c...&OK.x=86&OK.y=9 je ten pravý tj. krystalický aneb v chemii se věru prdlajz vyznám. Jde to z toho nějak vyčíst a nebo se mám obrátit s dotazem na prodejce?
  • 0

#117 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 21 September 2010 - 19:06:09

Doufám že se nebude jednat o OT. Konečně jsem se odhodlal objednat chemii na vývojku a ustalovač a zadrhl jsem se u Thiosíranu sodného jelikož nevím který z této nabídky http://eshop.merci.c...&OK.x=86&OK.y=9 je ten pravý tj. krystalický aneb v chemii se věru prdlajz vyznám. Jde to z toho nějak vyčíst a nebo se mám obrátit s dotazem na prodejce?

Na tuhle nabídku si se už koukal? - http://www.temnakomo...iewtopic&t=4423
  • 0

#118 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 September 2010 - 19:34:08

Kristovanoho , to sou ceny ! :)
Tilbreine , díky za reklmau :lol:
Thiosíran sodný jako samostatný aktuál na skladu není , ale kdyby se našlo dostatek zájemců , tak objednám na rozebrání jeden či více 25kg pytů . Cena dle množství 70 - 65 kč/kg .
  • 0

#119 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 21 September 2010 - 19:36:00

Kristovanoho , to sou ceny ! :)
Tilbreine , díky za reklmau :lol:
Thiosíran sodný jako samostatný aktuál na skladu není , ale kdyby se našlo dostatek zájemců , tak objednám na rozebrání jeden či více 25kg pytů . Cena dle množství 70 - 65 kč/kg .

Nemáš zač, ale když už se to nakouslo, jaký je ten Tvůj thiosíran, bezvodý nebo krystalický?
  • 0

#120 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 September 2010 - 19:41:19

Pentahydrát , tedy 4mm krásné perly .
  • 0

#121 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 21 September 2010 - 19:50:44

Pentahydrát , tedy 4mm krásné perly .

Dík, takže pro nechemické ucho jako já - pro TF-2, kde je předepsáno 250 g thiosíranu sodného použiji kolik g pentahydrátu? Prosím, prosím.

Díky :)
  • 0

#122 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 September 2010 - 19:58:12

No přeci 250 gramů ! Ve fotopraxi se používá to nejběžnější , nejlevnější , tedy pentahydrát . A teď jdu zabrousit do knihovničky jestli nekecám.
Po pěti minutách listování kulhánkem a ostatními : Kulhánek říká to samé co já ...
Jinak je přepočet - 1g krystalového = 0,64g bezvodého. Bezvodý se při rozpouštění ohřívá , krystalický ochlazuje . Sypná hustota krystalového thiosíranu je velmi přibližně 1g/cm3 .
  • 0

#123 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 21 September 2010 - 19:59:29

No přeci 250 gramů ! Ve fotopraxi se používá to nejběžnější , nejlevnější , tedy pentahydrát . A teď jdu zabrousit do knihovničky jestli nekecám.
Po pěti minutách listování kulhánkem a ostatními : Kulhánek říká to samé co já ...
Jinak je přepočet - 1g krystalového = 0,64g bezvodého. Bezvodý se při rozpouštění ohřívá , krystalický ochlazuje . Sypná hustota krystalového thiosíranu je velmi přibližně 1g/cm3 .

Deo grazie. :)
  • 0

#124 Darline

Darline

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 September 2010 - 21:06:22

Děkuji za odezvu. Přiznávám se že nabídku jsem četl, ale čecháčkovsky předpokládajíc že když někdo něco nabízí je to méně výhodné než když si to člověk udělá sám jsem se vyhnul jakýmkoliv kalkulacím. Ještě jsem nic neobjednal ale zatím je ta cena za chemii cca na 2200,- (příprava D-76d a ustalovače) ale samozřejmě rád přejdu k předem připravenému. Co se týče rozhořčení u cen, tak to bylo myšleno předpokládám jejich předražením. Zkrátka my šlo o to mít třeba na rok pokoj a nemít potřebu nic nového objednávat.
  • 0

#125 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 September 2010 - 21:30:25

Když nabízí kony , je to nejvýhodnější kauf široko daleko :)
Ale teď vážně - třeba D-76ku mám minimálně o 30kč na litr levnější než originál , nehledě na jeho blbou sehnatelnost , ustalovač je taky za směšný peníz v poměru ke konfekci .
Dám příklad - 10 sad na D-76 + 1 sada na papíry Agfa 135 + 14 ustalovačů máš 1115Kč , v separe obalech , bez práce s vážením , na 2m2 papíru a 100 filmů, jen rozmíchat a dělat .... Taky záleží na lokalitě odkud jsi - pokud ostravak a přiostravak nemusíš křečkovat , stačí mi dát vědět a já operativně dodám .

Takže ekonomický kalkul vřele doporučuji , aby sis nakonec nerval vlasy , že si zbůhdarma vyhodil 1500kč (PS: merci fakt néé) , 30 hodin práce a 5 hodin hledání co všechno je potřeba , bo dát 2k jen za vývojku a ustalovač mi připadá doost zcestné i kdyby se jednalo o barevné procesy .
  • 0

#126 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 21 September 2010 - 21:34:23

Ještě k tomu čecháčkovství , blbě sem se vyjádřil , dodávám , že z jedné sady nemám pro sebe víc jak 10 korun a to mi příjde jako jakš takš adekvátní k času stráveným nad přípravou .
  • 0

#127 Darline

Darline

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 September 2010 - 17:05:36

Jasně no, dal jsem si je stranou (Merci) jelikož je tady myslím někdo kdysi doporučil. (anebo to je můj blud, už je to nějakou dobu) U jiných věcí převracím korunu, ale zde kde to není má parketa jsem to již nechtěl řešit.
Se zbytkem se tedy přesouvám do příslušného vlákna.
  • 0

#128 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 October 2010 - 23:13:45

hosi, mozno blba otazka, ale nenasiel by sa niekde nejaky solidny receptar kde to je vsetko pekne pokope? mozno niekoho sukromny? pomalicky zbieram recepty, je s tym celkom fuska ... predpokladam, ze viaceri z vas maju pekne tucne receptariky aj s pokecom, kedy zarezat kohuta a tancovat okolo pentagramu ... :-)
poskytne niekto?
  • 0

#129 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 October 2010 - 23:23:12

hosi, mozno blba otazka, ale nenasiel by sa niekde nejaky solidny receptar kde to je vsetko pekne pokope? mozno niekoho sukromny? pomalicky zbieram recepty, je s tym celkom fuska ... predpokladam, ze viaceri z vas maju pekne tucne receptariky aj s pokecom, kedy zarezat kohuta a tancovat okolo pentagramu ... :-)
poskytne niekto?

nějaký recepisy jsou na digital truth, a pak po knížkách, celkem hodně receptů je v hodně staré knížce Černobílá fotografie, můžu oskenovat a poslat mailem.
  • 0

#130 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 9 October 2010 - 07:33:22

Nevím kam to přesně napsat, kdyžtak to přesunte, za to se předem omlouvá. Všude jsem tu četl chválu na jistého p. Lukeše že se tam bez potíží dají sehnat chemikálie....Tak jsem ho kontaktoval a jediné co se dozvěděl bylo že smrtelníkům(bez žl) neprodává a že mám smůlu. Na dotaz proč tomu tak je, přestrože legislativa omeuje prodej jen jistých látek, se se mnou už nebaví-neodpovídá. Znáte nějaký obchod kde se norálně dá bez kecl nakupit chemie normálním člověkem...?



Napiš mi na mail, poradím ti.
  • 0

#131 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 October 2010 - 17:27:08

hosi, mozno blba otazka, ale nenasiel by sa niekde nejaky solidny receptar kde to je vsetko pekne pokope? mozno niekoho sukromny? pomalicky zbieram recepty, je s tym celkom fuska ... predpokladam, ze viaceri z vas maju pekne tucne receptariky aj s pokecom, kedy zarezat kohuta a tancovat okolo pentagramu ... :-)
poskytne niekto?

nějaký recepisy jsou na digital truth, a pak po knížkách, celkem hodně receptů je v hodně staré knížce Černobílá fotografie, můžu oskenovat a poslat mailem.


jo dik, pozeram digitalnu pravdu, nieco tam je ... kulhankovu knihu mam pozicanu momentalne, tam toho az tak moc zas nie je ... takze nikto neposkytne svoju sukromnu zbierku receptov? :-)
btw, slo by niekde este kupit kulhankovu knihu cernobiela fotografia?
  • 0

#132 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 9 October 2010 - 17:34:26

Krilo, pošli mi mail prosím, něco bych našel :-)
  • 0

#133 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 October 2010 - 17:44:57

Krilo, pošli mi mail prosím, něco bych našel :arrow:


kriloter@kriloter.com

nezobrazuje sa mi v profile?
btw, dik moc
  • 0

#134 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 11 October 2010 - 12:31:46

Ještě k objednávání chemie a její shánění, bylo mi doporučeno toto, zadal jsem si tam nějaké vyvíječe co mě tak napadly a jsou tam, tak že časem možná poreferuji.
  • 0

#135 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 October 2010 - 21:34:58

Mám takovou pitomou otázku - jak doma přesně odvážit 0,13g? Chtěl bych zkusit ID68, ale nejsem schopný vážit takto malé množství fenidonu přesně. Zkoušlel jsem navážit dva gramy a rozdělit to na stejné hromádky, ale chyba by dle mého byla až moc velká. Navíc, když jsem ty dva původní gramy sesypal dohromady, váha ukazovala něco přes gram. :)
  • 0

#136 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 October 2010 - 21:36:52

Plus doplňující dotaz - když bych ten fenidon nahradil metolem, vývojka už asi bude mít jiné vlastnosti, že?
  • 0

#137 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 30 October 2010 - 23:36:08

Co udělat 10% roztok (10 g dobře rozpustit a dolít do 100 ml vody) a pak 1,3 ml natáhnout do stříkačky? Asi je to blbost :wink:
  • 0

#138 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 31 October 2010 - 07:49:51

Co udělat 10% roztok (10 g dobře rozpustit a dolít do 100 ml vody) a pak 1,3 ml natáhnout do stříkačky? Asi je to blbost :wink:

To se hned poznají valaši,hned všechno zkapalňujů. :)
  • 0

#139 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 31 October 2010 - 08:55:53

Pokud mám problém s navážkou,koupím kvalitní čokoládu,tu donesu do lékárny a tam mi naváží co chci a třeba 20x.Pokud je hezká lékárnice, nebo laborantka, ukážu nějaké fotečky,navnadím......
  • 0

#140 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 October 2010 - 10:06:44

Mám takovou pitomou otázku - jak doma přesně odvážit 0,13g?


to je přece naprosto triviální.

jednou jsem slyšel na baru v Shoreditchi vyprávět jednoho bankéře ze City svému osazenstvu, jak si připravuje lajnu. Jeho postup lze úspěšně aplikovat i na odvážení ingrediencí do receptů jako je D-68.

Tak tedy. K postupu potřebujeme váhu (na ní odvážíme počáteční minimální množství, které naše váha v rámci tolerance zvládne), kreditní kartu a rovnou, nejlépe skleněnou pracovní plochu.

Na váze si odvážíme 2 gramy suroviny. Tyto dva gramy látky vysypeme na stůl. Kreditní kartou napřed pěkně urovnáme do hezké hromádky. Poté okometricky použijeme kreditní kartu na rozdělení látky na dvě stejné hromádky. Každá bude mít jeden gram. Tyto dvě hromádky opět rozdělíme na další dvě, čili budeme mít na pracovní ploše 4 hromádky látky, každá bude vážit 0.5g. V dalším kroku... princip je jasný, ne...? 8 hromádek, každá 0.25g. Posledním krokem se dostaneme na 16 hromádek, každá váží 0.125gramů, a pokud k jedné z nich přidáme pár zrníček z hromádky sousední, dostaneme požadované množství 0.13 gramů. Rázným pohybem kreditní kartou po pracovní ploše takto připravené množství chemické látky vsypeme rovnou do nádoby s vodou, ve které budeme míchat vývojku.

Jak prosté!

:wink:
  • 0

#141 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 October 2010 - 10:08:47

S tou lékárnou je to dobrý nápad.
Já zatím použil tento postup - vzal jsem si cca půl metru cínové trubičky, zvážil ji a narovnal podle metru. Použil trojčlenku a oddělil kousek, který by měl vážit 0,13 g. Z nití a špejle jsem si udělal rovnovážné váhy a snad to bude ono :)
  • 0

#142 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 October 2010 - 10:10:39

To co šneku píšeš jsem samozřejmě zkoušel, ale chyba se mi zdála značná :) Ten můj postup mi přijde takový víc opakovatelný...
  • 0

#143 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 October 2010 - 11:25:41

zkus lékárnu a nebo roztok (doporučuju v diethylenglykolu nebo nějakym jinym glykolu - dobře se rozpouští a neoxiduje).

p.s.: neni marný mít doma ještě jedny váhy s váživostí kolem 10-50 g a přesností na 0,01 g či lepší. já teda všechno jedu na 50/0,01 g, ale daj se sehnat i přesnější, peněženku to neutrhne a když navažuju větší hromádky tak se to stejnak nevejde do filmovek :-) takže navíckrát.
  • 0

#144 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 October 2010 - 12:16:37

Jo jo ještě nějaký pořídím. Po výplatě .)
K té ID-68 se můžu chovat jak k ID 11 co se ředění a opakovaného použití týká?
  • 0

#145 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 October 2010 - 16:28:30

já bych to neředil.
u microphenu to ilford taky nedoporučuje... a ono to ostatně ani pak nevypadá dobře.
používej doplňovač (replenisher, regenerátor - jak se tomu kurňa česky říká?)
  • 0

#146 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 31 October 2010 - 23:38:35

No v literatuře se vyskytuje buď regenerátor, regenerační roztok, nebo opravdu čistě české doplňovací roztok. Ale doplňovač mi přijde jako pěkné české jednoslovné zkrácení poslední varianty, asi to budu používat.
  • 0

#147 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 1 November 2010 - 13:00:53

No v literatuře se vyskytuje buď regenerátor, regenerační roztok, nebo opravdu čistě české doplňovací roztok. Ale doplňovač mi přijde jako pěkné české jednoslovné zkrácení poslední varianty, asi to budu používat.


ploci vzdycky pravíval doplňovací roztok, neboť je zastáncem správné češtiny(vlastně moravštiny, protože jak se mluví v Čechách...).Co kdybychom ustanovili shromáždění, které by doplnilo domácí názvosloví fotografické(světlorytecké? :D ), abychom se cizáckým slovům docela vyhýbati mohli.
  • 0

#148 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 1 November 2010 - 13:06:30

No v literatuře se vyskytuje buď regenerátor, regenerační roztok, nebo opravdu čistě české doplňovací roztok. Ale doplňovač mi přijde jako pěkné české jednoslovné zkrácení poslední varianty, asi to budu používat.

Doplňovač je pomocná temnokomornická profese, která má za úkol zajistit pravidelné doplňování vývojky doplňovacím roztokem :!: , omlouvám se, ale nemohl jsem jinak.
  • 0

#149 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 1 November 2010 - 13:56:27

No já bych zůstal u toho, že správně česky je doplňovcí roztok, lidově pak zvaný také doplňovač :), variantě s regenerací se vůbec nebráním, ale otázka zněla, jak je to česky. A k tomu doplnění názvosloví - ono to spíš chce nebýt líný a hledat a přemýšlet, většinou už nějaký ekvivalent existuje. A když už se zdá že neexistuje, obvykle se najde u Koblice :!: . Doslova miluju jeho novotvary rozměrec a žárka. Koneckonců osvit ve významu expozice je pokud vím taky Koblicova zásluha. Ale to už je vážně z jiného soudku (nepěkně by se řeklo off topic :)).
  • 0

#150 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 November 2010 - 14:13:12

No v literatuře se vyskytuje buď regenerátor, regenerační roztok, nebo opravdu čistě české doplňovací roztok. Ale doplňovač mi přijde jako pěkné české jednoslovné zkrácení poslední varianty, asi to budu používat.


ploci vzdycky pravíval doplňovací roztok, neboť je zastáncem správné češtiny(vlastně moravštiny, protože jak se mluví v Čechách...).Co kdybychom ustanovili shromáždění, které by doplnilo domácí názvosloví fotografické(světlorytecké? :!: ), abychom se cizáckým slovům docela vyhýbati mohli.

Občerstvující roztok - občerstvovač ?
Úplně doslova pak "znovutvůrce".
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních