Přejít na obsah


Fotka

tetenal colortec C41 rapid


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 11 květen 2009 - 06:27:07

Chtel bych pochvalit trvanlivost teto vyvojky. Namichana dva roky, z petek vymackly vzduch, ve tme pri pokojove teplote, naposledy pouzita, po treti, pred rokem. Vcera jsem s ni volal posledni film na jaky ma kapacitu a ona fungovala uplne normalne, neskutecne.
  • 0

#2 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 12 květen 2009 - 06:29:09

Jo jo, ta trvanlivost půl roku uváděná výrobcem je asi marketingový tah. Mám jí něco kolem roku v hnědých lékárenských lahvích a stále pracuje dobře.
  • 0

#3 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 19 duben 2014 - 19:12:18

Chystám se vyvolat svůj první barevný svitek :-) A řeším takové dilema - mám litrový kit Tetenal a chci ho rozdělat na dvakrát po půl litrech. Když ale naliju půl litru do vývojnice Paterson s cívkou pro svitek, hladina je v podstatě zarovnaná s horní částí cívky, možná tak milimetr tam je rezerva. Svítek by tedy měl být ponořen, ale mám trochu obavy, že nebude rovnoměrně vyvolaný a nebo tím jak emulze něco nasákne, že hladina klesne a okraj nebude vyvolaný. Máte někdo s tímto zkušenost, že to je ok? Napadlo mě vnitřní část "trubky" na které je navlečena cívka částečně vyplnit alobalem, aby se snížil objem toho vnitřního prostoru a o něco se zvedla hladina, ale rozdíl jsem moc nevypozoroval :-)


  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 duben 2014 - 19:44:04

První várka by měla být OK, ale do lahve sleješ o trochu míň a na druhou či třetí serii by to už stačit nemuselo. Obvykle tohle řešit nemusím, protože tanky jobo jsou hezky na 250/500ml (jeden/dva kinofilmy), svitek má tak velikou rezervu. Musel jsem to ale řešit na jaře, kdy jsem vyvolával diáky v E-6 a měl jsem k dispozici tank pro 300ml. Rozdělil jsem tedy litr chemie na 3části a zdá se že to klaplo.

 

Snad by nemuselo vadit když do toho cvrkneš pár ml vody navíc? A taky doporučuju nejdřív změřit celkové množství koncentrátů, bývá toho ve flaškách trochu víc než je napsáno - když to rozdělíš na půl a adekvátně rozředíš, nemusel by to být problém.


  • 0

#5 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 duben 2014 - 21:41:36

Tak tak, štamprle destilky to vyřeší.

Nebo přednamáčet, pak není úbytek první lázně tak velký.


  • 0

#6 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 20 duben 2014 - 00:36:43

Díky, nakonec ty roztoky skutečně vyšly o fous víc jak 500 ml, ani jsem nemusel nic dolévat a film je vyvolaný správně.


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 20 duben 2014 - 08:56:26

Jej, len nie alobal, staniol, nic hlinikove, medene, zinkove ... Opatrny by som bol aj so zelezom a striebrom. Zlato postrada logiku.

Ide o farebny proces, kde je vzdy zaradeny bielic, chrumac kovov.

Coze alobal, ten sa vyhodi.

Ale bielic sa zmeni na piesok a vino na vodu...


  • 0

#8 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 20 duben 2014 - 21:48:32

snáď tam skúsiť napechovať potravinársku fóliu, ale tým si človek viac problémov vyvolá, ako vyrieši. Bude vyššia kontaminácia nasledujúcich roztokov a môže to viesť k závojom. Radšej pár ml destilky. Ja bežne pridávam 20 ml vody pre JOBO tanky, ak mám pripravených 250 ml pracovného roztoku, ale do tanku je potrebných 270 ml. 


  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 21 duben 2014 - 15:15:07

Mozno nejaka prebyvajuca Lego kocka. Proste plast akehokolvek druhu. Ani sklo nie je marne.


  • 0

#10 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 21 duben 2014 - 17:30:39

Tak ještě štěstí, že jsem ten alobal nakonec zavrhnul, to mě vůbec nenapadlo, že by s tím mohl být problém :-) Původně jsem chtěl ten prostor celý vyplnit něčím, jenže po nějaké době zběsilého koumání mi došlo, že bych neměl jak do vývojnice nalévat roztoky. A vyplnit to jen částečně nemělo po otestování významný efekt, navíc bych ještě při snížení průtočnosti riskoval, že než vývojku celou naleju, bude film vyvolaný nerovnoměrně – zvlášť tady u C-41 kdy jsou ty vyvolávací časy dost krátké.

A přednamáčel jsem, jak radil dubraro, takže jsem tím jednak předehřál vývojnici a eliminoval úbytek vývojky a současně tolik nezasvinil vývojku zelenou antihalační vrstvou :-)


  • 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 duben 2014 - 18:56:38

U všetkých stock lázni dolievam po vyvolaní filmu/ov chýbajúce množstvo roztoku na pôvodné množstvo destilovanou vodou a nikdy som nepozoroval nejaké nepriaznivé dôsledky, ani po vyvolaní desiatého filmu v litri stocku. Ani u farebných lázni či lázni pre kinematografické filmy.

U C41 sa mi stalo, že som mal film nerovnomerne vyvolaný, keď som nakoľko nepoužívam rotačné vyvolanie málo preklápal (po pol minúte). Keď som zintenzívnil frekvenciu preklápania na každých 15 sekúnd nerovnomernosť sa stratila. Pre farbu je výhodnejšie rotačné vyvolávanie.


  • 0

#12 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 2 září 2014 - 14:10:37

Zdravím, tak jsem včera vyvolával (ne poprvé) Ilford XP2 a film je vyvolán výborně, ale  byl jakoby "zaprášený". Všiml jsem si toho už v průběhu praní, ale ani delší praní nepomohlo. Podařilo se mi po uschnutí opatrně mikroutěrkou prach z filmu setřít, ale přemýšlím, čím to je. Mám podezření na ustalovač z bleach-fix roztoku, jelikož jsem měl litrovou Tetenal chemii od dubna rozdělanou na poloviny a včera jsem namíchal druhý půllitr s tím, že dno a stěny lahvičky s ustalovačem byly pokryty usazeninami a po rozmíchání v bleach-fixu plavaly na hladině drobné krystalky, které nešlo rozmíchat. Tak přemýšlím, jestli v tomto vyvolat další filmy... myslíte, že může být problém s nedostatečným ustálením?


  • 0

#13 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 2 září 2014 - 15:44:44

Na binec v chemikáliích užívám toto a max. spokojenost: http://www.srovnanic.../kavove filtry/

 

Jo a co RZ? doufám, že šlape jak má ;-)


  • 0

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 září 2014 - 18:21:17

Zdravím, tak jsem včera vyvolával (ne poprvé) Ilford XP2 a film je vyvolán výborně, ale  byl jakoby "zaprášený". Všiml jsem si toho už v průběhu praní, ale ani delší praní nepomohlo. Podařilo se mi po uschnutí opatrně mikroutěrkou prach z filmu setřít, ale přemýšlím, čím to je. Mám podezření na ustalovač z bleach-fix roztoku, jelikož jsem měl litrovou Tetenal chemii od dubna rozdělanou na poloviny a včera jsem namíchal druhý půllitr s tím, že dno a stěny lahvičky s ustalovačem byly pokryty usazeninami a po rozmíchání v bleach-fixu plavaly na hladině drobné krystalky, které nešlo rozmíchat. Tak přemýšlím, jestli v tomto vyvolat další filmy... myslíte, že může být problém s nedostatečným ustálením?

Kedze nejde prebielit a preustalit, skus znova, prejst bielenim, ustalovanim a pranim. Pokial problem zmizol, bol na vine bielic, alebo ustalovanie, resp oba.

Nepoznam Tetenal C-41, ale oddeleny bielic a ustalovac je rozhodne lepsia volba. Moja skusenost.


  • 0

#15 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 2 září 2014 - 21:07:43

Na binec v chemikáliích užívám toto a max. spokojenost: http://www.srovnanic.../kavove filtry/

 

Jo a co RZ? doufám, že šlape jak má ;-)

Jo, přefiltrovat by to bylo vhodný, ale spíš mi přijde, že je problém ve vyčerpanosti lázně. Krystalky má na svědomí ustalovač, ale podle toho zaprášení bych spíš řekl, že to má na svědomí bělič. Každopádně negativy vypadají po setření v pohodě, tak to asi nebudu řešit.

A RZ je skvělá, šlape parádně... teď jsem ji přes léto odložil a fotil jen dokumentární fotky s malým dálkoměrem, ale jak začne padat listí a ráno budou mlhy, vyrazím do přírody fotit s RZ :-) 

 

 

 

Zdravím, tak jsem včera vyvolával (ne poprvé) Ilford XP2 a film je vyvolán výborně, ale  byl jakoby "zaprášený". Všiml jsem si toho už v průběhu praní, ale ani delší praní nepomohlo. Podařilo se mi po uschnutí opatrně mikroutěrkou prach z filmu setřít, ale přemýšlím, čím to je. Mám podezření na ustalovač z bleach-fix roztoku, jelikož jsem měl litrovou Tetenal chemii od dubna rozdělanou na poloviny a včera jsem namíchal druhý půllitr s tím, že dno a stěny lahvičky s ustalovačem byly pokryty usazeninami a po rozmíchání v bleach-fixu plavaly na hladině drobné krystalky, které nešlo rozmíchat. Tak přemýšlím, jestli v tomto vyvolat další filmy... myslíte, že může být problém s nedostatečným ustálením?

Kedze nejde prebielit a preustalit, skus znova, prejst bielenim, ustalovanim a pranim. Pokial problem zmizol, bol na vine bielic, alebo ustalovanie, resp oba.

Nepoznam Tetenal C-41, ale oddeleny bielic a ustalovac je rozhodne lepsia volba. Moja skusenost.

 

Film už mám bohužel nastříhaný, ale dnes budu vyvolávat další film, tak zkusím více prodloužit dobu pro blech-fix.


  • 0

#16 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 3 září 2014 - 12:41:24

Prodloužil jsem teda u druhého filmu bleach-fix o 10 % nad standardní prodloužení a film je naprosto čistý. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních