Přejít na obsah


Fotka

PYROCAT - HD, negativní vývojka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
209 odpovědí na toto téma

#151 levap75

levap75

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationMariánské Lázně - Úšovice
Reputace: 337

Publikováno 13 duben 2017 - 08:41:50

Dobrý den,
Chtěl bych Vás poprosit, jestli byste někdo nebyl tak hodný a nenamíchal mi koncentrát Pyrocat HD negativní vývojky, nebo třeba neodkázal na někoho, kdo by k tomu byl svolný...Mariánské Lázně

  • 0

#152 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 13 duben 2017 - 19:49:15

 

Dobrý den,
Chtěl bych Vás poprosit, jestli byste někdo nebyl tak hodný a nenamíchal mi koncentrát Pyrocat HD negativní vývojky, nebo třeba neodkázal na někoho, kdo by k tomu byl svolný...Mariánské Lázně

 

Neváhej a vrhni se do toho! Nakup chemii a namíchej si sám. Když to zvládají ostatní zvládneš to taky. Na pokusy potřebuješ víc než jednu dávku. Rozhodně to stojí za to! Mně osobně k tomu dokopal šílený kontrast negativů a bezradnost při pokusech to dostat na papír. A pak uvidíš fotografie nějakého kolegy co používá Pyrocat a je rozhodnuto. 


  • 0

#153 levap75

levap75

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationMariánské Lázně - Úšovice
Reputace: 337

Publikováno 14 duben 2017 - 00:14:46

Je veliký problém sehnat všechny tyhle věci... respektive ten čas chci věnovat něčemu jinému... Nevím jak a teď se chci soustředit na jiné věci, proto se ptám...  :-)


  • 0

#154 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 duben 2017 - 07:03:35

Levap75:

Teď  zrovna  přiobjednávám  nějakou chemii, jejíž zásoby se  vloni  tuze  zmenšily,  příští  týden bych mohl mít  i  dostatek pyrokatechinu pro pyrovývojky i  thiosíranu pro  TF2.

Takže navážit  pro namíchání  nebude  v perspektivě  10-14 dnů  problém,   jen  jak  to  k tobě  dostat?   Tekuté  poštou   nechci zasílat,  navíc  nyní nemám ani  dostatek  demi...  či  destil... vody. 

 

(Už se  konečně  mohu po  přestěhování, účetních závěrkách a  daňových přiznáních dokopat  k   navažování  vývojek  a přestat se  schovávat před  přáteli,  kteří  čekají na  navážky vývojek, které se jim osvědčily,  už  docela  dlouho)


  • 3

#155 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 20 duben 2017 - 07:47:07

Už sa tešíme Jirko, zásoby kruto dochádzajú ;)


  • 0

#156 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 20 duben 2017 - 13:10:30

Levap75:

Teď  zrovna  přiobjednávám  nějakou chemii, jejíž zásoby se  vloni  tuze  zmenšily,  příští  týden bych mohl mít  i  dostatek pyrokatechinu pro pyrovývojky i  thiosíranu pro  TF2.

Takže navážit  pro namíchání  nebude  v perspektivě  10-14 dnů  problém,   jen  jak  to  k tobě  dostat?   Tekuté  poštou   nechci zasílat,  navíc  nyní nemám ani  dostatek  demi...  či  destil... vody. 

 

(Už se  konečně  mohu po  přestěhování, účetních závěrkách a  daňových přiznáních dokopat  k   navažování  vývojek  a přestat se  schovávat před  přáteli,  kteří  čekají na  navážky vývojek, které se jim osvědčily,  už  docela  dlouho)

Ahoj  Jiří!

To  zní fakt nadějně :-P


  • 0

#157 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 20 duben 2017 - 13:22:56

Zdravím. Nemohl bych se taky přidat k dalším s malou objednávkou na zkoušku? I s TF2? Vše uhradím.


  • 0

#158 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 duben 2017 - 13:34:03

mohl...

 

jen  malá, ale  důležitá poznámka: 

jak jsem  s hrůzou zjistil,   dodavatelé  zvedli  cenu  zásadních ingrediencí  oproti  cenám  loňským a předloňským docela  citelně.  

týká se to pyrokatechinu,  siřičitanu,  thiosíranu  i  dalších  složek  nikoli nepodstatných ...

Tudíž  ti,  co byli  zvyklí  dostat  vývojky a ustalovač  za pusu,   budou  muset  něco  přidat,   chtě nechtě. 

 

kam ten  svět spěje ...   do  brusele. 


  • 0

#159 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 20 duben 2017 - 15:01:52

Moc děkuji.

Co se dá dělat, každá sranda něco stojí.

Jinak jsem z Prahy, tak do blízkého i dalekého okolí bych přijel.


  • 0

#160 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 30 duben 2017 - 12:12:32

Ahojte,

 

nenašiel som tu zmienku, o životnosti (A) koncentrátu Pyrocat HD v ktorom je Catechol? máte s tým skúsenosť?

 

Ja používam zatial pyro vývojku Herrman,avšak dosť rýchlo mení farbu Herrman koncentrát,aj keď je fľaška uzavretá poriadne. Po opakovanom odoberaní do striekačky,koncentrátu zrejme vadí prítomnosť vzduchu. Roztok si postupne mení sfarbenie až do farby "kofoly" ...

 

Chem skúsiť P.HD, ale určite nebudem rozrábať roztok pre 1lit., ale len 100ml koncentráty,predpokladám, že sa doporučuje robiť min.100ml koncentr.,zrejme ten pyrokatechin dosť rýchlo oxiduje....

 

Ďakujem.


  • 0

#161 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 duben 2017 - 13:02:06

Ahojte,

 

nenašiel som tu zmienku, o životnosti (A) koncentrátu Pyrocat HD v ktorom je Catechol? máte s tým skúsenosť?

 

Ja používam zatial pyro vývojku Herrman,avšak dosť rýchlo mení farbu Herrman koncentrát,aj keď je fľaška uzavretá poriadne. Po opakovanom odoberaní do striekačky,koncentrátu zrejme vadí prítomnosť vzduchu. Roztok si postupne mení sfarbenie až do farby "kofoly" ...

 

Chem skúsiť P.HD, ale určite nebudem rozrábať roztok pre 1lit., ale len 100ml koncentráty,predpokladám, že sa doporučuje robiť min.100ml koncentr.,zrejme ten pyrokatechin dosť rýchlo oxiduje....

 

Ďakujem.

 

Kdesi som cital, ze roztok A ma v koncentrovanej podobe zivotnost niekde okolo 6 mesiacov. To nie je malo. Ak koncentrat vyvolava dalej, treba vediet, ze uz to nemusi byt  ono. SKratka je niekde hranica, za ktrou sa pri cene tejto vyvojky neoplati ist.
Ak si ale Pyrocat HD pripravuje s glykolom, zivotnost sa nasobi. Je to tym, ze jednotlive zluceniny do glykolu vmiesane nedisociuju, ale hlavne vobec nevedia oxydovat. Nic nefunguje vecne, ale moj pyrocat uz od pohladu vyzera dobre po asi roku a pol.

Preco sa zvykne miesat iba 100ml? Ja to vidim tak, ze 100 ml pri riedeni 1:1:100 mozno vyvolat az 40 filmov. Mnozstvo pyrokatecholu pri nahodnom poziti 100ml nepredstavuje smrtelne riziko, aj ked pecen a ladviny dostanu riadne na frak.
Ja som si namiesal 200ml v glykole. SIel som do toho rizika :)


  • 0

#162 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 30 duben 2017 - 13:09:07

Kdesi som čítal, že namiešali roztok A Pyr.HD v trietanolamine kôli životnosti.

 

Myslím si, že to nebude treba riešiť, nieje to až tak drahé,že by sa to muselo extrémne šetriť. Môj Herrman pomerne rýchlo mení farbu,keď opakovane otváram flaštičku, tak predpokladám, že ani pri tomto Pyr.HD to nebude velký rozdiel.


  • 0

#163 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 duben 2017 - 14:22:46

Trietanolamin sa pouziva pri miesani inych vyvojok. PC-TEA je moja oblubena. TEA ma vsak v tejto vyvojke funkciu naviac. Po rozmusteni koncentratu vo vode vyrazne zvysi pH roztoku.

Pre Pyrocat HD treba ako rozpustadlo pouzit niektory z glykolov. Monoetylenglykol je za par korun.


  • 0

#164 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 30 duben 2017 - 17:30:40

Trietanolamin sa pouziva pri miesani inych vyvojok. PC-TEA je moja oblubena. TEA ma vsak v tejto vyvojke funkciu naviac. Po rozmusteni koncentratu vo vode vyrazne zvysi pH roztoku.

Pre Pyrocat HD treba ako rozpustadlo pouzit niektory z glykolov. Monoetylenglykol je za par korun.

1,2 Propándiol ? ... nieje najlacnejší


  • 0

#165 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 duben 2017 - 17:57:47

1,2 propandiol je drahy, ale etylnglykol CAS 107-21-1 stoji 3,30€/liter v Centralcheme.

Vplyv rozpustadla v Pyrocat-HD na vysleodk vyvolavania je zanedbatelny.
Preto vravim, cim lacnejsi, tym lepsie.

Propandiol sa, myslim, da aj konzumovat, minimalne sa nachadza v zradle pre psov a macicky a je mierne nasladly. Ked ale rozpustis v takejto latke pyrokatechin, ta-tam je moznost pitia.


  • 0

#166 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 30 duben 2017 - 18:11:35

á..Ďakujem za navigovanie, našiel som.

 

Vyvolal som dnes prvý krát v Pyrocat M, FOMA400@400 pri 20 st.C v divided forme A 5min + B 5min, a film vyšiel dosť podvyvolaný,málo kryty, neviem, musím prísť na to ako a čo  s tým. Len pozerám digitaltruth, že tám sú dosť vysoké teploty pri vyvolávaní, zrejme som mal viac prikrmiť film svetlom aspoň na 400@200 a zvýšiť teplotu.

 

Uvidím, či mi Pyro vody budu vyhovovať, dosť smrdí po procese celá kúpelňa z tej vývojky.


  • 0

#167 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 duben 2017 - 21:13:38

Uha!!!

Ja len dufam, ze vies,co robis ...

Kupelka by nemala smrdiet po vyvolavani ziadanej z pyrovyjok.


  • 0

#168 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 květen 2017 - 04:38:35

o důvod víc to nelít do odpadu.... :-/


  • 0

#169 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 1 květen 2017 - 12:37:53

Pyrocat HD používam často a nijak nepáchnu. Niečo asi nie je v poriadku... Pyrocat miešam v destilke tak raz za 5 - 7  mesiacov, keď sa mi predošlý minie. Do konca vyvoláva OK. Skladujem v tmavej fľaštičke po 100 ml, nijak zvlášť sa oň nestarám. To k životnosti roztokov.


  • 0

#170 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 30 červen 2017 - 16:15:33

Ahoj pyrokolegové. Co ovlivním poměrem ředění roztoku A a B u Pyrokatechinu HD? Jaký vliv má třeba zvýšeni koncentrace A oproti B a nebo naopak. Nafotil jsem si dva stejné filmy Fomapan 100 s tím že si zkusím i Pyrocat MC. Ale nemám na něj chemii. Tak jsem si říkal že bych spíš testnul to ředění. Ale nevim co jednotlivé složky ovlivní. Protože už mám cirka rok problémy s velikým kontrastem negativů a taky už mi dochází nápady. Teď používám Pyrocat HD ředění 1/1/100 - 12 min. a ustaluju TF-2. Děkuju předem za pomoc nebo radu.


  • 0

#171 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 červen 2017 - 18:20:55

Ahoj pyrokolegové. Co ovlivním poměrem ředění roztoku A a B u Pyrokatechinu HD? Jaký vliv má třeba zvýšeni koncentrace A oproti B a nebo naopak. Nafotil jsem si dva stejné filmy Fomapan 100 s tím že si zkusím i Pyrocat MC. Ale nemám na něj chemii. Tak jsem si říkal že bych spíš testnul to ředění. Ale nevim co jednotlivé složky ovlivní. Protože už mám cirka rok problémy s velikým kontrastem negativů a taky už mi dochází nápady. Teď používám Pyrocat HD ředění 1/1/100 - 12 min. a ustaluju TF-2. Děkuju předem za pomoc nebo radu.

nepochybně to mít vliv bude, já ovšem nevím, jaký a ozkoušeno nemám. Nejčastější jsou způsoby ředění všech třech částí v poměru 1:1:100 a pak třeba 1:1:150 (semistand) či 1:1:200 i více, a to větší ředění s sebou obvykle nese dost velké prodloužení doby volání.


  • 0

#172 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 30 červen 2017 - 21:18:20

Více Bčka by mělo zvětšit kontrast. Pánové od alternativy dávají více na strmější negativ.

Teoreticky by tedy méně Bčka mohlo kontrast stahnout. Praktickou zkušenost s tím nemám.

Osobně máchám Fomu 100 (svitek) dvanáct minut v 1+1+100 Pyro HD od Jirinola a s výsledkem jsem zcela spokojen. Točím to půl minuty a pak 3x po dvou minutách. Přerušuju vodou a fixuju TF2.

Ahoj pyrokolegové. Co ovlivním poměrem ředění roztoku A a B u Pyrokatechinu HD? Jaký vliv má třeba zvýšeni koncentrace A oproti B a nebo naopak. Nafotil jsem si dva stejné filmy Fomapan 100 s tím že si zkusím i Pyrocat MC. Ale nemám na něj chemii. Tak jsem si říkal že bych spíš testnul to ředění. Ale nevim co jednotlivé složky ovlivní. Protože už mám cirka rok problémy s velikým kontrastem negativů a taky už mi dochází nápady. Teď používám Pyrocat HD ředění 1/1/100 - 12 min. a ustaluju TF-2. Děkuju předem za pomoc nebo radu.


  • 0

#173 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 2 červenec 2017 - 18:52:17

Ty jo a kašlu na to. Tolik pokusů a je to čím dál tím horší. Se mi zdí že se vrátím k R09. Tohle je ukázka na měkký fomácký papír. Pyrocat HD. Ředění a použití klasika. A celej film je (už zase) v čoudu. ..... Ještě mě napadlo: používám Jobo kaskádu. Nemůžou ty bublinky poškozovat nebo dokonce částečně smýt tu drahocennou hnědou vrstvu. Já to od oka nepoznám. Páč jiný negativy než ty svoje neznám. Ustaluju normálně v TF-2. Peru 5minut. 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#174 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 2 červenec 2017 - 21:48:26

Tazko je radit na dialku, ale ja ked mam problem, miesam nanovo.
Mozno treba skontrolovat mnozstvo fenidonu ...


  • 0

#175 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 červenec 2017 - 12:57:45

Hm, těžko říct. Z toho obrázku se mi zdá, že tam je vyrovnávací efekt až moc (ve stínech). Připadá mi to jako ty "skládané" digi obrázky. Nevím jak se domu říká....hrd?
Máš film dobře exponovaný?
Možná by stálo za to, nechat vyvolat film ve vývojce jiného temnokomorníka, jestli není problém v chemii.
  • 0

#176 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 23 srpen 2018 - 14:05:11

Našla by sa ochotná duša, ktorá by novému členovi cirkve Pyrokatechínovej navážila chemikálie tak na pol litra oboch zložiek koncentrátu? Zatiaľ som pracoval s predváženými chemikáliami z talianskeho eBay-u, ale cez 200ml som prefrčal ani som sa nenazdal ako. Propylénglykol mám, takže by mi Ačko malo niečo vydržať, až to namiešam.

 

Eventuálne mám v pláne zohnať aj laboratórne sklo aj váhu, ale zatiaľ som nenašiel odvahu. Apropo, dá sa v Centralchem-e nakupvať ako súkromná osoba? 


  • 0

#177 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 srpen 2018 - 14:48:37

Halka,   pokud máš na mysli  Pyrocat HD:  pokud  pojedeš do  Žirovnice na sraz,    můžu ti  vzít  hotové A v 1/2l lahvi  a v sypkém stavu B na rozpuštění,    nedávno jsem  namíchal  litr Pyrocat HD a  určitě těch půl  litru  nebudu potřebovat,   zájemce, který si ho předběžně objednal,  se k vyzvednutí neměl a dál  se neozval.


  • 0

#178 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 23 srpen 2018 - 20:16:17

Uuu, to by bolo super. Na zraz síce asi nepôjdem, ale možno sa nájde nikto kto by bol ochotný mi to odtransportovať do Bratislavy za pár roliek Portry alebo fľašku - skúsim sa neskôr spýtať v správnom vlákne. Každopádne ti ešte napíšem či som niekoho zohnal, nech to so sebou náhodou nevláčiš zbytočne.

 

(Dík!)


  • 0

#179 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 23 srpen 2018 - 20:25:46

samozrejme to priveziem
.
  • 0

#180 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 3 leden 2020 - 12:28:56

Uha!!!

Ja len dufam, ze vies,co robis ...

Kupelka by nemala smrdiet po vyvolavani ziadanej z pyrovyjok.

Poprvé jsem míchal vývojku s pyrokatechinem a překvapilo mě, že tato látka hned po otevření prachovnice velmi silně páchne. Namíchaná vývojka (Pyrocat-HD) už cítit není, ale když jsem po vyvolání filmu vývojku (1:1:100) vyléval, slabě jsem ten zápach cítil. Snažně prosím některého ze zkušených uživatelů pyro o názor zda je to normální nebo zda mám nějak degradovaný pyrokatechin.


  • 0

#181 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 3 leden 2020 - 12:52:45

Pyrokatechin má takový specifický (dehtový) zápach. Když otevřu namíchanou vývojku, je to lehce cítit, ale to jen samotný stock po otevření lahvičky. Při vyvolávání nic necítím.


  • 0

#182 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 3 leden 2020 - 17:20:39

Díky za informaci. Ten pyrokatechin smrdí velmi intenzivně, u stocku jsem si ničeho nevšiml, ale cíleně jsem k němu nečichal. Pracovní roztok jsem vyléval sobě přímo pod nosem a ucítil jsem jen velmi slabý zápach. Tak je to snad v pořádku.


  • 0

#183 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 3 leden 2020 - 17:52:38

Me teda smrdi jak bolava noha stock i pracovni roztok. Nejspis jsem zhyckany 8-)

Jestli vyvojka vyvolava, tak bych zapach neresil.


  • 0

#184 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 leden 2020 - 21:21:06

Pocuvajte, za ziadnych okolnosti pyrokatechin necuchajte!!

Pyrokatechin i pyrogallol sublimuju a zvysuju v prachovnici mierne tlak. Ak je prachovnica uzavreta, tlak sa dalej nezvysuje. Po otvoreni sa vsak subliamt dostava mimo prachovnicu a hrozi jeho vdychnutie.
Nemyslim, ze by jedno nadychnutie sposobilo zdravotne potiaze, tie sa vsak dostavia pri opakovanom vdychnuti.
Nikdy preto nemiesajte chemikalie bez rusky, nikdy nezabudnite na dobre vetranie. Nevyhnutnostou su okuliare.
Pamatajte, ze najrizikovejsie je prave vazenie, teda cas od otvorenia prachovnice po vsypanie chemikalii do roztoku. Vdychnutie je ovela horsie, ako nahodne pozitie.
Je niekolko neprijemnych latok, s ktorymi sa fotolaborant moze stretnut. Hydrochinon, Pyrogallol, Pyrokatechol, Amidol patria medzi ne. Pokial sa neviete orientovat medzi chemikaliami, dvojchroman si domov ani nenoste.


  • 2

#185 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 4 leden 2020 - 14:14:32

Vzpomínám, jak jsem před lety vdechl obláček fenidonu, od té doby bez hadru přez hubu neotevřu prachovnici. Ten pyrokatechin smrdí tak obludně, že jsem ho navažoval a míchal v otevřené verandě pod stříškou a i tak se mi kroutil nos.


  • 0

#186 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 4 leden 2020 - 23:02:49

A smrdí veľmi vytrvale - keď mi raz tak 2 roky dozadu zostala po ňom pekná tmavá flaška, tak som ju dôkladne vyumýval mnohokrát teplou vodou, usušil a uskladnil som do nej metol... Vždy po otvorení, keď idem navážiť metol, stále cítiť jemne ten smrad po pyrokatechíne :-) :-)


  • 0

#187 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 leden 2020 - 12:08:43

pyrokatechin nesmrdí, pyrokatechin voní. 


  • 4

#188 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 leden 2020 - 18:15:43

Toto je kvalitní názor.
  • 0

#189 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 5 leden 2020 - 21:13:14

pyrokatechin nesmrdí, pyrokatechin voní. 

No tedy - láska je asi nejen slepá.


  • -1

#190 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 6 leden 2020 - 00:48:55

Mně to připomíná vůni prvního fotoaparátu Pionýr.

Oni jsou to vlastně takový příbuzní.


  • 0

#191 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 9 březen 2020 - 19:51:28

Při úklidu jsem našel Pyrocat HD s datem 5/2013, čili bezmála 7 let od nasazení. V lahvičkách zbylo cca  po 1 cm, áčko dost hnědé. Pokusně vyvolaný útržek F400, při ředění 1+1+300 1hodina, vypadá stejnně jako film z archivu, včetně pyrobarvy. Pravděpodobně to bylo zastříknutý plynem do zapalovačů.


  • 0

#192 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 březen 2020 - 14:52:41

Zdravim zde všechny po delší době. Nikdo nezmiňuje v tomhle vláknu extra péči o negativy koupané v pyro HD. Nikdo nezaznamenal větší náchylnost na mechanické poškození čerstvě vyvolaného negativu? S tím se dá žít, ale všiml jsem si na skenech, že ve stínech má tendenci se želatina trhat. Konkrétně to mám u dlažby ve městech. Velký kontrast mezi dlažební kostkou a spárou mi občas způsobí trhlinu v želatině. V praxi jsem nezaznamenal prolbém, Jak při kontaktu na bromostříbrný papír, nebo na uhlotisk je to vidět pouze pod lupou a člověk musí vědět, na co kouká, jinak mu to prostě přijde jako kresba. Ani sem tedy nepozoroval progres, že by se to jako zhoršovalo... Ale raději bych měl negativy bezchybné, obzvláště na to uhlí, kdy mi radost dělá to rozlišení a přece jenom - je to zřetelné...

 

Jsem sám s tímhle problémem? Tak nějak předpokládám, že to způsobuje ten extraspešl přístup k ustalování, kdy tuším (ale nevím), že v obyč. komerčních ustalovačích bývá cosi na utvrzení želatiny


  • 0

#193 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 březen 2020 - 15:05:56

Zdravim zde všechny po delší době. Nikdo nezmiňuje v tomhle vláknu extra péči o negativy koupané v pyro HD. Nikdo nezaznamenal větší náchylnost na mechanické poškození čerstvě vyvolaného negativu? S tím se dá žít, ale všiml jsem si na skenech, že ve stínech má tendenci se želatina trhat. Konkrétně to mám u dlažby ve městech. Velký kontrast mezi dlažební kostkou a spárou mi občas způsobí trhlinu v želatině. V praxi jsem nezaznamenal prolbém, Jak při kontaktu na bromostříbrný papír, nebo na uhlotisk je to vidět pouze pod lupou a člověk musí vědět, na co kouká, jinak mu to prostě přijde jako kresba. Ani sem tedy nepozoroval progres, že by se to jako zhoršovalo... Ale raději bych měl negativy bezchybné, obzvláště na to uhlí, kdy mi radost dělá to rozlišení a přece jenom - je to zřetelné...

 

Jsem sám s tímhle problémem? Tak nějak předpokládám, že to způsobuje ten extraspešl přístup k ustalování, kdy tuším (ale nevím), že v obyč. komerčních ustalovačích bývá cosi na utvrzení želatiny

Nevsimol som si absolutne nic. Vacsinou sa k negativom nevraciam.
Ale negativy zvyknem postrihat a dat do papierovych trezorkov, Tam si potom ziju v nejakych vlhkostnych pomeroch.
Nie ze by som som potrhanu emulziu nevidel. Ale vacsinou to boli farebne filmy Orwo. Filmy sa sa vyvolavali pri nizkych teplotach a myslim, ze velka ich cast sa vyrabala nahradzovanim zelatiny nejakym dostupnym polymerom ...
Plati, ze filmy sa nemaju presusit. A pred strihanim do sleevrov /trezorkov by mali den-dva dychat. Predlzi sa ich zivotnost.
Ak ma film kresbu v tienoch, ci to nahodou aj nie je cielom Tannig&Staining vyojok.
Musim si to popozerat, ci som nepotratil nejake pixele.:D


  • 0

#194 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 březen 2020 - 15:48:40

Tak já mluvím o negativech 5x7, třeba je to tim, že na kinu ta spára není tak veliká, nevim. Skladoval jsem plany v normálních fotoalbech na pozitivy. Je to takovej průhlednej čistej plast. Objednal jsem si klasický pergamenový listy do kroužkovýho pořadače (v česku se to vůbec nedá koupit) hned, jak sem to zjistil... Tak uvidim...

 

"Ak ma film kresbu v tienoch, ci to nahodou aj nie je cielom Tannig&Staining vyojok." - nestěžuji na to, že mám kresbu ve stínech ;-) - netřeba zde ironie. Přemýšlím, kde jsem udělal chybku, že to takto bylo pochopeno. Vadí mi, že se mi občas na negativu při použití pyrovody HD ve stínech udělají trhlinky v želatině. Že to na pozitivu neznalý problému nerozezná, protože to VYPADÁ jako kresba je sice trochu útěcha, ale raději bych to měl bez trhlinek. Používám ještě další vývojky, typicky ID11, FX39 a někdy Rodinal, ale problém s trhlinkama se objevuje pouze na těch zrzcích volaných v HD. Fotím obvykle jednu fotku na obě strany kazety - na uhlotisk volám jinak, než na klasiku. Vím tedy, že problém způsobuje odlišné zpracování. Jak říkám, podezření mám na ustalovač, ale není prakticky ničím podloženo.


  • 0

#195 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 březen 2020 - 16:12:31

Pokoj zbraniam.
Iba hlasim, ze som take nevidel.
Najvacsie fotim 4x5, ale malo a tam je to stejne vacsinou D-76 ci D23 ...


  • 0

#196 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 březen 2020 - 16:19:10

... v pohodě :-) Dík za raport... ale navedl si mě na myšlenku, jestli to nebude souvistet i s plochou negativu, je faktem, že na menších formátech problém nevidím...


  • 0

#197 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 10 březen 2020 - 16:44:12

Nemas ruzne teploty lazni? Se mi jednou zvrasnila/potrhala emulze, kdyz jsem mel studeny ustalovac a teplejsi vypiraci vodu. Format 24x30.


  • 0

#198 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 březen 2020 - 16:52:21

Na to dávám bacha, jak sem psal, problém nastane jenom u pyrovody. Asi sem dám odkaz na skeny. Není to retikulace, utrhne se to na hraně kostka/spára, prostě přechod s náhlým, velkým kontrastem a je to malinkaty. Taky jsem si všiml, že po pyroprocesu je ta želatina strašně měkkoučká než uschne. Stačí se blbě podívat a je tam škrabanec. Po uschnutí je to už pohoda... Fotím na Fomapan 100, takhle moc měkne jenom v pyro HD.


  • 0

#199 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 březen 2020 - 17:34:59

A cim to ustalujes? Aky pouzivas prerusovac? Ako susis?


  • 0

#200 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 březen 2020 - 17:53:11

Ustaluju dle dostupnosti ilfordem (tím správným na pyro), nebo tf2-kou, na ostatní vývojky používám normální Fomafix roztok


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních