Přejít na obsah


Fotka

Fomatol M


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
46 odpovědí na toto téma

#1 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 15 květen 2009 - 12:22:18

Kluci.Objednal jsem si na Bé fotu fomatolM,že ho vyzkouším,ale nemůžu o něm na internetu nic najít.Zkoušeli jste ho někdo?Fomatol LQN už mi došel a z ničím jiným zkušenost nemám.
  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 květen 2009 - 13:07:44

Kluci.Objednal jsem si na Bé fotu fomatolM,že ho vyzkouším,ale nemůžu o něm na internetu nic najít.Zkoušeli jste ho někdo?Fomatol LQN už mi došel a z ničím jiným zkušenost nemám.

Charakteristika
Dvoudílná prášková, normálně pracující vývojka. Vývojka je vhodná i ke zpracování starších fotopapírů – potlačuje sklon ke žloutnutí a šedému závoji.
Použití
Vývojka je určená pro ruční zpracování černobílých pozitivních fotomateriálů.
Příprava pracovního roztoku
V 800 ml vody teplé 50 – 70 OC se rozpustí obsah menšího, potom většího sáčku a vše se doplní vodou na celkový objem 1 litr.
Vydatnost
Z jednoho balení práškové vývojky lze zpracovat 1,5 m2 papírů na barytované podložce nebo 3 m2 papíru na laminované RC podložce.
Adjustace
Balení se dvěma PE sáčky o hmotnosti 45 g.

Potřebuješ ještě něco?
  • 0

#3 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 15 květen 2009 - 13:10:57

Jo tohle jsem našel.Mě spíš zajímá jak pracuje.někdo mě postrašil,že to M znamená,že tonuje do modra a fomatol H do hněda,ale to bude nějaká žvást.Teda aspoň doufám.
Nezkoušeli jste v tom někdo koupat baryty.
  • 0

#4 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 15 květen 2009 - 17:50:35

Úplný žvást to není,za komančů ,kdy nic moc jiného nebylo řekl bych standardně užívané vývojky minimálně v amatérské praxi. Fomatol H dělal spíše teplejší podání / hnědá je trochu nadsazené,prostě teplejší vývojka/,Fomatol M byl spíše studenější / opět ne modrá,aby bylo jasno,ale se studeným JAKOBY namodralým nádechem/. Třeba jako Multigrade kontra Eukobrom.
  • 0

#5 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 15 květen 2009 - 18:37:04

Děkuju.To je to co jsem chtěl vědět.Už jsem měl strach,že budu mít fotky jako z labu.tzn modro šedé :)
  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 květen 2009 - 01:39:32

Ahoj, pokud to nemáš "hodně ve voku", nebo přímý srovnání, tak si studnější černé ani nevšimneš. Baryty samozřejmě vyvolává, Forte papíry prošlé v r.1992 jedou bez závoje (sobotní zkušenost). I po letech mě spolehlivě pobavilo, že po otevření krabičky vypadnou dva stejně velké pytlíky,a aby se to nepletlo, je na jednom napsáno "Menší sáček" (ve skalních dobách byl opravdu menší)
  • 0

#7 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 20 květen 2009 - 05:56:47

Mám právě doma starší baryty,tak jsem to chtěl vyzkoušet.Díky za rady chlapci.
  • 0

#8 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 9 červen 2009 - 18:36:52

Tak sem v tom fomatolu M udělal několik zvětšenin a parádička.řekl bych,že je to o něco víc černější než ve fomatolu LQN.
No za 13kč to nebyl tak špatný kup :lol:
  • 0

#9 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 19 červen 2009 - 14:28:24

Včera sem opět dělal ve fomatolu M.Tentokrát baryty ilford matné a ty mají modrý nádech.u těch lesklých fomabromů v měkké gradaci jsem to nepozoroval.
  • 0

#10 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 květen 2011 - 19:14:04

Neviete niekto chemické zloženie vývojok Fomatol H a M? Kedysi to robila Reprografia, potom to prevzala Foma a zdá sa mi, že už tieto vývojky nerobia, na východe Slovenska ich nedostať vôbec. A aj keby ich ešte niekde mali, tak za nenormálne peniaze. Niekedy som tieto vývojky kupoval za 20 korún, keď som ich videl v posledných baleniach, cena sa prešvihla cez trojnásobok. S nostalgiou si spomínam aj na Kyselý ustaľovač od Reprografie, kde boli krásne kryštály tiosíranu, kým Fomafix P vyzeral skôr ako cukor. Ceny boli tiež o dosť nižšie, než tie Fomácke.
  • 0

#11 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 24 květen 2011 - 19:41:42

Fomatol H je moje oblíbená, myslím že se stále vyrábí, nechávám si ji posílat z Fomaobchodu, cena je asi 45,-Kč.
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 květen 2011 - 19:42:52

feromarcin
Dnes to chce asi více hledat, srovnávat, přemýšlet...
Pravda, jsou vývojky (CG512 a pod.), ve kterých si vyvoláte film za 50,-, ustalovače, ve kterých ustálíte za desetikorunu, ale také vývojky, ve kterých vyvoláte za 2-3 koruny nebo ještě méně (DS-12, Rodinal).
Pokd jste "zásadním odpůrcem domácího míchání" (což je mnohdy ekonomicky naprosto nejvýhodnější), orientujte se právě na tyto vývojky a ustalovače (jak negativy, tak pozitivy). Ještě výhodnější je nákup "venku". Např.: Fuji Neopan Acros 120 u macodirect.de 79,-, Škoda 114,-, momentálně u Škody trojbalení HP5+ 135-36 za 256,-, pozitivní GD-L (5litrů, 1litr) u pana ing. Šilara za cca 414,- a cca 85,-, což - troufám si tvrdit - při ředění 1+4 a pravidelné regeneraci nezlikvidujete "za půl života".
Na Slovensku to nebude jiné.
  • 0

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 květen 2011 - 19:48:34

fomaobchod prodává "Kyselý ustalovač" (prášek na 5 litrů pracovního roztoku pro papíry a 3,75 litru pro filmy) za 115,- . Pokud ustálíte v 1 litru 8 filmů, pak Vás stojí 1 film necelé tři kačky. To už jde, ne?!
  • 0

#14 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 květen 2011 - 19:56:47

Práve naopak, nie som odporcom domáceho miešania, preto som sa pýtal aj na zloženie týchto vývojok. Trochu je problém za rozumnú cenu zohnať fenidon (50 g vychádza skoro na 30 Eur), ale zasa pri tej spotrebe je to nejakých 4 - 5 korún na liter vývojky. Chcel by som sa ešte spýtať: našiel som doma cca 150 g hydrochinónu. Jeho vzhľad je však už viac sivý ako biely. Má to zmysel spracovať, alebo je lepšie kúpiť čerstvý? Je pravda, že už má svoje roky. Na druhej strane, keď som začínal, našiel som jednu asi 30 ročnú Fomatol M a fungovala perfektne.
  • 0

#15 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 květen 2011 - 20:01:01

S Rodinalom (R09) mám dobré skúsenosti až na to, že sa mi párkrát zapiekol uzáver na fľaši, Momentálne som dokonca našiel asi 5 rokov rozrobenú pozitívnu vývojku v pol litrových fľašiach a je úplne číra (ale ešte som neskúšal, či je aj použiteľná), tak až také zlé to nie je. Zásadný problém je v tom, že zo Slovenska miznú fotografické predajne, a obyčajný Fomapan je už skoro nemožné zohnať. O chémii to isté. Preto som prešiel na navažovanie vlastných vývojok, no chcel by som sa čo najviac priblížiť tým, s ktorými som kedysi pracoval.
  • 0

#16 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 květen 2011 - 20:40:40

feromarcin
No, to hodně záleží na tom, co od vývojky očekáváte...
Myslím si, že když napíšete očekávané vlastnosti, dostane se Vám na zdejším fóru kvalifikovaných rad. Ještě předtím by nebylo špatné, kdybyste popátral, protože se zde hovoří téměř POUZE O TĚCHTO VĚCECH.
Já osobně bych Vám doporučil:
Negativní vývojky: Instant Mytol, Rodinal, DS-12, DS-10
Přerušovač: kyselina citrónová (ze supermarketu)
Ustalovač: Fomafix nebo Kyselý ustalovač Foma
Smáčedlo: leštidlo do myčky na nádobí
Pozitivní vývojka: GD-L, Univerzální vývojka Foma
Filmy z Fomy - viz výše, "dovoz z Norska"
Papíry: Ilford X-Press (RC) nebo Foma (baryt)

Hydrochinon (pokud je mi známo) není bílý ani "nový". Já sám jsem "dojel" hydrochinon z roku 1946 (nebo 48). Pracoval jako ďas...
Fenidon (lépe Dimesone-S) je bezpochyby dobrý, ale určitě bych nezavrhoval metol - třeba do DS-12 a do pozitivních vývojek (např. u pana Macha v Ostravě).
  • 0

#17 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 24 květen 2011 - 20:45:24

tak tak... kilečko metolu a hydrochinonu se nikdy neztratí...
  • 0

#18 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 květen 2011 - 20:50:17

Metol mi dorazil zrovna včera :D z Centralchemu. Chcem si namiešať DK-20 a vyskúšať dvojzložkové vyvolávanie - pri klasických vývojkách som na to nemal odvahu, keďže som nevedel, čo je v ktorom sáčku zabalené. V každom prípade veľmi pekne ďakujem za rady. Je to perfektné fórum a teší ma, že existuje ešte aj niečo klasické. Väčšina fór je len o digitálnej fotografii a to je naozaj bieda :(
  • 0

#19 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 květen 2011 - 10:51:35

Neviete niekto chemické zloženie vývojok Fomatol H a M?

Ahoj Fero, vítej na Temný !
Přesné složení nemám, u Fomatolu M je pravděpodobně vtip s přidáním Benztriazolu (to je těch pár krystalků, co zbydou na dně lahve a rozpustí se až druhý den). Benztriazol funguje jako protizávojová látka, ovlivňuje růst krystalů stříbra, které má pak studený nádech. Až benztriazol seženu, pustím se do míchání, zásoby Fomatolu M se mi tenčí.
  • 0

#20 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 25 květen 2011 - 10:59:14

Ďakujem za privítanie. No benztriazol je ďalšia z látok, ktoré je problém zohnať. Naozaj ma zaujíma - aký zákon zamedzil predávanie chemikálií bežným smrteľníkom? Naozaj nemôže byť nejaký e-shop, ktorý bude ponúkať fotochemikálie?
  • 0

#21 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 25 květen 2011 - 11:05:03

Fero, zdravím!
Odkiaľ si?
V katalógu scart som našiel, ale neviem aká je to cena (sám sa v chémii nevyznám):

č. 90431593 Neurčená Benzotriazol 20g 8,50
  • 0

#22 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 25 květen 2011 - 11:15:19

Ja som z Prešova. No ako pozerám, tak síce k Benzotriazolu som sa nedopátral, ale tých zopár chemikálií majú za slušné ceny. Benzotriazolu idú tak malé množstvá, že by som tú cenu ako tragédiu nebral.
  • 0

#23 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 25 květen 2011 - 11:19:26

Tak zdravím východ!
Benzotriazol tam určite je, kopíroval som odtiaľ (katalógové číslo). Treba sa kontaktovať (tel/mail), s majiteľom obchodu bežne komunikujem(e) a je to bez problémov a s ochotou.
  • 0

#24 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 květen 2011 - 11:20:35

Ďakujem za privítanie. No benztriazol je ďalšia z látok, ktoré je problém zohnať. Naozaj ma zaujíma - aký zákon zamedzil predávanie chemikálií bežným smrteľníkom? Naozaj nemôže byť nejaký e-shop, ktorý bude ponúkať fotochemikálie?

Taky to nechápu, holt jsme asi nesvéprání Eurovovčani :x Zákon to asi nebude (nejsem právník), jen spousta předpisů a vyhlášek, takže bez osvědčení pro práci s jedy nekoupíš pomalu ani kuchyňskou sůl, když je v chemickým obalu. Zase Tě může těšit ta spousta zábavný chemie v pajcovaným jídle. :twisted:
  • 0

#25 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 květen 2011 - 11:55:50

Benzotriazol a jemu podobné látky (např. nitrobenzimidazol) jsou "přísady", jejichž úkolem je "separovat" vyvolání/nevyvolání krystalů halogenidu stříbra, které byly/nebyly zasaženy fotony (jejich potřebným počtem za nutný čas). Pokud vývojka začne redukovat v době "normálního vyvolávacího času" i nezasažené krystaly, vzniká závoj. Úkolem benzotriazolu je "omezit" vyvolávání nezasažených krystalů (úplně to neplatí, protože při anomálně dlouhé době působení vývojky na emulzi se nakonec vyvolají úplně všechny krystaly nebo jejich podstatná část).
Přidáte-li benzotriazolu "hodně"(tedy více, než je doporučeno - obvykle v řádu setin gramů), film bude podvolaný - benzotriazol totiž zabrání (nebo omezí) redukci i fotony "zasažených" krystalů halogenidu Ag a jejich přeměně na kovové stříbro.
Tak jsem kdysi vyčetl...
P.S. 20g vystačí "na hektolitry vývojek".
P.P.S. Velmi podobnou fci plní KBr !!!
  • 0

#26 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 26 květen 2011 - 16:31:36

Neviete niekto chemické zloženie vývojok Fomatol H a M?

Tak jdu zase kolem.
A vzpomněl jsem si na své historické poznámky. A ouha.

U vývojky FV 111 mám drobnou poznámku "Fomatol H" a u FV 112 "Fomatol M".
Dá se tomu věřit? :-)

FV 111
fenidon - 0,15 g
hydrochinon - 4,5 g
disiřičitan sodný - 11 g
uhličitan sodný - 29 g
bromid draselný - 0,25 g
voda do 1000 mL

FV 112
fenidon - 0,25 g
hydrochinon - 4,5 g
disiřičitan sodný - 11 g
uhličitan sodný - 29 g
bromid draselný - 0,25 g
benzotriazol - 0,08 g (ano 80 mg!)
voda do 1000 mL

Celková hmotnost chemikálií u FV 111 je 44,9 g a u FV 112 je 45,08 g.
U FV 111 mám drobně poznamenáno pH 9,8 až 10,2, ale tady bez záruky.

Recept viz také Junge, Hübner: Fotografická chemie (strana 297 a 298) či Receptář lázní Foma z roku 1980.
V brožurce Lázně Foma z roku 1970 je složení také, ale patrně s chybou, kdy u obou vývojek je disiřičitanu 1 g (?). U FV 112 je fenidonu 0,23 g.
  • 0

#27 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 květen 2011 - 18:47:17

Receptům FV111 a FV112 (primárně určeným pro papíry Foma Kontakt) se věřit dá, takto jsou uvedeny ve všech historických receptářích Fomy, ale myslím, že není totožný s recepisem Fomatolu H a M, kteréžto byly vývojky metol-hydrochinonové a pyrosiřičitan (disiřičitan) v nich téměř určitě nebyl. Ve Fomatolu H bylo víc hydrochinonu, proto pracoval rychleji a kontrastněji i v teplejším tónu, ve Fomatolu M (normálně pracující) byl kromě jiného poměruí metolu a hydrochinonu i benztriazol - udané množství zhruba sedí, dávalo se 1,8 až 2,5ml 3% roztoku benztriazolu na litr vývojky pro snížení závoje na prošlých papírech (pro což byl konfekční Fomatol M primárně určen) a modročerný tón byl s ním snadno dosažitelný u papírů Foma Kontakt, Neobrom, Bromofort.
(Obdobně Agfa Blautol, o kterém hovořili starší pánové v době, kdy já byl kluk, nebo ORWO B114, což podle těch starších pánů byl Blautol)
  • 0

#28 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 26 květen 2011 - 20:32:25

Rozhodně nechci obhajovat, zda FV 111 je Fomatol H (atd.), spíš poradit, aby případný experimentátor příliš netápal.
Ale.

...myslím, že není totožný...

...pyrosiřičitan (disiřičitan) v nich téměř určitě nebyl...

To jsou argumenty?

Dále.

...benztriazol - udané množství zhruba sedí, dávalo se 1,8 až 2,5ml 3% roztoku benztriazolu na litr

2,5 ml 3% roztoku benzotriazolu (záleží jak je udělán, že) je nějakých 76 mg látky. Slovo "zhruba" bych já, puntičkářský chemik, použil u významnější odchylky.

...Fomatolu H a M, kteréžto byly vývojky metol-hydrochinonové...

A co TADY?

... a pyrosiřičitan (disiřičitan) v nich téměř určitě nebyl...

A co TOTO?
Vložený obrázek
Stačí přepočítat. Jistě, to nemusí vůbec nic znamenat.
Blíže TADY

Hmotnost komerčního balíčku také ledacos napoví.

Nezbývá než si pohrát :-)
  • 0

#29 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 květen 2011 - 21:46:14

aha. pak mohu leda konstatovat, že Fomatol M z roku 1967, 1974 a 1976 tak, jak ho znám já, a z roku 2004 či 2006 jedno a totéž asi není. :D
Už mlčím. :-)
  • 0

#30 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 26 květen 2011 - 21:51:24

Všetkým ďakujem za rady, chcel by som sa opýtať, keďže nemám fenidon, či by šlo dosiahnúť rovnaký účinok pridaním 5 násobného množstva metolu namiesto fenidonu.
  • 0

#31 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 květen 2011 - 11:51:08

Obecně se metol za fenidon nahradit dá (fenidon se začal používat jako méně nebezpečná náhrada metolu). Bohužel nemám benztriazol, jinak bych to testnul.
Imho: vývojky s metolem a benztiazolem se ve starší literatuře nevyskytují asi proto, že benztriazol je příliš "moderní".
  • 0

#32 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 květen 2011 - 12:20:10

Recept na vývojku s benztriazolom som našiel v knihe z roku 1961, teraz si nepamätám, ako sa volá kniha, ale bola to normálne pracujúca poz. vývojka Foma. Číslo tam nebolo uvedené
  • 0

#33 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 13 listopad 2011 - 12:45:50

Prosil by som pána Chemika o rýchlu odpoveď. Mám možnosť zohnať Nitrobenzimidazol nitrát. Dá sa tým (a v akom pomere) nahradiť beztriazol?
  • 0

#34 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 listopad 2011 - 18:50:57

návod na výrobu benztriazolu je aj tu na TK treba pohľadať.

Zloženie vývojok M a H bolo zverejnené v časopise Amatérsky film, takto:
.............................. H 111 ............. M 112
Fenidon .................. 0,15 ............. 0,25
Hydrochinon ........... 4,5 ............. 4,5
Uhličitan sodný bezv. 29 ............... 29
Bromid draselný.......... 0,25 ............. 0,25
Dvojsiričitan sodný ..... 11 ............. 11
Benzotriazol .............. 0 ............ 0,08

Kto chce, nech si to porovná s hore uvedenými, toto zloženie bolo uverejnenie ako náhrada za prvú vývojku v súprave Fomaset na vyvolanie ČB inverzie, s prídavkami ďalších chemikálii.

P Feromarcin, ak sa mi ozvete, tak zo 10g Benzotriazolu Vám môžem spustiť za nejakú malu odplatu.
  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 listopad 2011 - 19:00:24

Ináč fenidon sa metolom dá nahradiť v pomere 1:10, len výsledok nemusí byť vždy úplne rovnaký, to záleží aj od ostatných chemikálii vo vývojke.

A hydrochinon, že nie je biely? Nič to za to, ja používam z roku cca 67 a maká jak nový. pokiaľ nenavlhol alebo nebol vystavený priamému slnečnému svetlu tak je OK.
  • 0

#36 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 listopad 2011 - 12:16:22

Dakujem za pomoc, uz som sa Vam mal ozvat ohladom tych starych fomacolorov, ale cakak som, kedy mi dorazi tovar. Slo by to vyrovnat za jeden-dva zvitky fomy 100?
  • 0

#37 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 listopad 2011 - 17:14:34

Samozrejme, ja na tom nechcem zarábať, len chcem pomôcť, a tie zvitky vezmem rád, lebo som zistil, že mi došli. Ináč v Prešove sa dajú v pohode kúpiť jak zvitky, tak kino Foma u p. Jedláka pri Trojici, a niečo je aj vo Fotokine oproti bývalému Rozvoju/Tescu, na jeho meno si momentálne nemôžem spomenúť, a on má aj ČB vývojky Foma.
  • 0

#38 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 18 listopad 2011 - 11:25:51

Áno, obe predajne poznám, čo sa zvitkov týka, tak jeden týždeň ma vysmiali, že kto by im to dnes kúpil a o dva týždne ich už mali :D. Ale sú strašne drahé. Kino som poriešil metrážou a zvitky priamym objednaním z Fomy.
  • 0

#39 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 listopad 2011 - 16:56:38

p.Jedláka som k tomu dokopal asi ja, a toho druhého zase žiaci z učilišťa služieb, odbor fotograf. Páči sa mi na tom to, že ich učitelia tlačia do toho, aby robili mokrý proces, a žiadne digi, aj keď si myslím, že 99% študentov nakoniec aj tak bude robiť digitalom.
  • 0

#40 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 27 prosinec 2013 - 20:33:15

poznatky z pouzivani Fomatol M ... v lahvi od kofoly to musim uchovavat mimo lednici aby si to nejaka navsteva nahodou nedala jako mnamku :-D ...

(nemam filtry, takze asi nejaka "vychozi gradace")
s Fomaton MG Classic vytvori "perfektni hnedozluty retro", ale to se zrovna dvakrat moc nehodi na rodinou fotografii
s Fomaspeed 311/312 to jen lehce chytne hnedou, ale cerna je krasna, ma riz
s Ilford RC MG se chova dosti neutralne, hnedy sem si nevsiml, ale tomu dam jeste cas

s cim je ale absolutne nepouzitelna je ADOX Vario Classic (pojem "zavoj" je hodne slabej vyraz, spis bych to nazval mlha), Tura PE (udajne Ilford - proste se s tim tak nejak nedeje) a Orwo BN113 (behem prvni pulminuty nic, nasledne takovej frmol, ze vidim neco tak 10-15 vterin a pak cerno) - moc tomu nerozumim proc se tak deje, s Calbe N113 se to chova velice dobre
- co taky nechapu je, jak "studena" vyvojka dokaze delat extremne teply tony ...

(muzete doporucit v soucasnosti prodavanou konfekcni "modrou" vyvojku? Porad se snazim najit tu spravnou)
  • 0

#41 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 prosinec 2013 - 21:38:21

Bimbak
Zkuste do MH vývojky (lépe PH vývojky) cmrndnout TROŠKU benz(o)triazolu, zpravidla to nepatrně sníží její aktivitu a začne "táhnout do studena - modrošeda".
  • 0

#42 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 prosinec 2013 - 21:47:35

Když jsem byl mladý (běhali tady ještě dinosauři), bylo udáváno: Fomatol M = "pracující v modročerném tónu", Fomatol H = "pracující v hnědočerném tónu".
  • 0

#43 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 19 leden 2014 - 06:20:04

Pane kolego Pentaxisto, dekuji za tip, nedostal jsem se k tomu. Stalo se ale neco zvlastniho, vyvojka udrzovana ve tme, bez vzduchu a v lednici se rozhodla, ze necely mesic po namichani a jen par papirech proste "chcipla", takze jsem ji poslal do pane bozi a dal se tomu nebudu venovat... C'est la vie :-) ...
  • 0

#44 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 leden 2014 - 10:07:49

Bimbaku, a to skladuješ použitú pozitívnu vývojku? Ja osobne po použití aj trebárs dvoma troma papiermi, keď nebudem robiť na druhý-tretí deň vylievam a namiešam si novú. Použitá pozitívna vývojka veľmi skoro chradne aj v plne naplnenej fľaši a po mesiaci v 99% bude mŕtva.
  • 0

#45 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 leden 2014 - 16:32:19

Bimbaku, a to skladuješ použitú pozitívnu vývojku? Ja osobne po použití aj trebárs dvoma troma papiermi, keď nebudem robiť na druhý-tretí deň vylievam a namiešam si novú. Použitá pozitívna vývojka veľmi skoro chradne aj v plne naplnenej fľaši a po mesiaci v 99% bude mŕtva.


ehmm... ehm... ehm...
  • 0

#46 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 19 leden 2014 - 16:49:24

no to je mi zahadou proc tedy o skoro tri mesice starsi Calbe N113 porad funguje :-D (a v obycejny prevareny vode :-))
  • 0

#47 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 20 leden 2014 - 09:27:20

Všetko závisí od zloženia, prípravy, skladovania. Tých faktorov je tam viac. Sú vývojky (GD-L), ktoré proste fungujú aj s farbou koly, ale potom sú aj také, ktoré chcípnu aj za mesiac a občas ani nemusia byť výrazne tmavé. A navyše - pri fľaši od kofoly je vždy riziko, že sa tá vývojka kontaminovala, alebo že fľaša netesní. Skôr by som odporúčal rozdeliť vývojku na dva diely a používať najprv prvý diel, keď scípne, tak buď regenerovať, alebo vyliať a použiť druhý diel. V miske 18x24 je pol litra vývojky dostatočné množstvo.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních