Přejít na obsah


Fotka

opravy fotoaparátů - součástky, nástroje atd


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
51 odpovědí na toto téma

#1 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 květen 2009 - 16:46:49

Nenašel jsem vhodné vlákno pro svůj dotaz, snad tedy nenaštvu moderátory, když založím toto. Směřujte sem veškěré dotazy k této široké problematice.

K věci: kde sehnat šroubek asi tak M2/M3 s levým závitem? Jde o upevnění přetáčecí páčky, která by se (upevněna šroubem s pravým závitem) jinak neustále uvolňovala? Tiše doufám, že něco vymyslí Oteccasu, ale vděčný budu za jakoukoli radu od kohokoli.
  • 0

#2 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 15 květen 2009 - 17:15:14

Podle toho jakou chceš hlavu. Jinak bych ho nejspíš dělal doma...
  • 0

#3 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 květen 2009 - 06:21:50

U nas na Slovensku mame jedneho skveleho sikovneho, seriozneho opravara fototechniky.
Ten pan sa vola Jan Matunak a opravi vsetko, od Ljubitela cez VF zavierku az po digi strojceky.

Ma aj web, kde je na neho kontakt: www.matunak.sk
  • 0

#4 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 16 květen 2009 - 07:32:31

Nooo, podíval bych se do svých hromad zbytků a asi by se něco našlo. V nejhorším by se dal vytočit na soustruhu. Chtělo by to přesnější specifikaci.
  • 0

#5 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 květen 2009 - 18:08:21

Normálně bych zašel do nejbliší průmyslový školy nebo to nějaký soukromý autodílny nebo menšího autoservisu..Já si takhle nechávám dělat redukce na objektivy.Normálně na průmce za 100Kč mě vitočili prakticovej závit s cannoňáckým bajonetem.Tam by ti tohle udělali taky.
  • 0

#6 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 květen 2009 - 19:33:15

Pánové díky za tipy.

ad specifikace: jde o délku asi tak 8mm (zkrátit půjde vždycky). Hlava co největšího průměru (třeba 5 až 6mm) bez zapuštění. Momentálně hledám šupléru, ale myslím, že to nebude více než ty dva-tři mm.

Byl jsem ve Fabory, kde mi nabídli závitovou tyč 3mm + matici. Cena asi 190,-

Já to doma zcela jistě vyrobit nezvládnu (chybí jak vybavení, tak materiál a znalost), ale posílat to opravit se mi taky moc nechce.

Pokud by někdo něco takového doma našel, bylo by to ideální. Nevím, kde jinde než u fotoaparátů se tohle může používat.

Pokud jde o výrobu na míru, nemám s tím žádné zkušenosti. Ve Fabory se na to moc netvářili. Zřejmě to již spadá do jemné mechaniky nebo nevím...

Z jakého materiálu to jsou takhle lidé v dílnách/na PRUMce vyrobit? Vydrží to něco?

Ještě jednou díky.
  • 0

#7 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 16 květen 2009 - 20:22:43

Jestli má závit 2, nebo 3 mm je dost zásadní. (protože to klidně může být 2,2 2,5 2,7 mm a ten by ti do závitu 2 a ani 3 mm neseděl) Pořádně si to změř, nebo dej někomu změřit a klidně ti ten šroubek udělám. Pak máš taky problém, pokud budeš dělat závit s opačným stoupáním, jak ho uděláš do protikusu (fotoaparátu)... To si už vyřešil?
  • 0

#8 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 květen 2009 - 20:26:30

No já jsem si tam nechával dělat redukční kroužek s vnitřním závitem cca 45mm udělali to z mosazi.Nebo možná z bronzu.Ne, spíš to bude mosaz.Nemám s tím problémy, je to docela tvrdý.Ale jestli chceš teda nějakej ten šroubek tak by to chtělo asi z něčeho tvrdšího a pevnějšího.Moc se v tom nevyznám. Chce se to jít zeptat
  • 0

#9 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 květen 2009 - 21:46:40

u nás na střední (elektropůrmka) sme točili všechno z oceli...
myslim, že třeba na Třebešíně by si s tim mohli poradit.
  • 0

#10 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 16 květen 2009 - 22:27:38

jedna se opravdu o metricky zavit?
jednou sem se pekne vypekl sice ne s fotakem ale s pc :roll:
  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 květen 2009 - 07:45:59

Vyrobit na soustruhu závitovou redukci o průměru cca 50mm je něco úplně jiného, než šroubek o průměru 2mm. To první jde na běžném universálním soustruhu, jaký nejspíš mají na učilišti nebo kdekoliv jinde. Na to druhé budeš potřebovat jemnomechanický nebo hodinářský soustruh, jaký zas tak úplně všude nemají.
  • 0

#12 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 17 květen 2009 - 07:57:09

Vyrobit na soustruhu závitovou redukci o průměru cca 50mm je něco úplně jiného, než šroubek o průměru 2mm. To první jde na běžném universálním soustruhu, jaký nejspíš mají na učilišti nebo kdekoliv jinde. Na to druhé budeš potřebovat jemnomechanický nebo hodinářský soustruh, jaký zas tak úplně všude nemají.

Jde to i na univerzálním soustruhu pokud máš odpovídající závitové očka. Dělal jsem a dělám podobné věci běžně na svá letadýlka...
  • 0

#13 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 květen 2009 - 08:35:44

vždyť to píšu - Třebešín.... je tam střední strojnická průmyslovka.
a nebo kontaktuj ČVUT - Fakultu Strojní. s tim by ti mohl pomoct třeba sbriza, jelikož tam studoval/studuje
  • 0

#14 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 květen 2009 - 09:15:51

Myslím, že nejprve zkusím nějaký standart a až když to zklame, tak budu hledat jiné řešení. Hlavně najít tu šupléru. Bohužel z toho zbytku, který mi zůstal se toho o typu závitu moc nedozvíme.

V každém případě jste mi dodali naději, což je nejdůležitější.

Jinak jedná se o ruský fotoaparát manufactured by Krasnogorskiy Zavod, pokud to pomůže. Doufám, že se nedrží nějakých zásadně odlišných standardů (pokud vůbec nějakých :roll: )
  • 0

#15 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 17 květen 2009 - 11:59:17

co sroub dle CSN EN 1207 (02 1131)
Vložený obrázek
http://www.technik-d...pojový materiál

dela se pro M1,6;2;2,5;3;4...
  • 0

#16 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 květen 2009 - 13:20:35

a jak poznám, že jde o levý závit? to je to některá z těch číslic?
  • 0

#17 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 17 květen 2009 - 13:35:40

a jak poznám, že jde o levý závit? to je to některá z těch číslic?

:roll:
Jestli ti můžu poradit, tak ten šroubek ani neměř, ale nech ho změřit někým kdo to s posuvkou umí.
  • 0

#18 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 17 květen 2009 - 13:45:30

levotocivy zavit se z toho udela tim ze se za rozmer dopise -LH (Left Hand)
takze pro sroub M3 s delkou 3,2mm by to vipadalo takto: M3x3,2-LH
  • 0

#19 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 květen 2009 - 16:44:19

KGB: jo, to jsem potřeboval. dik
  • 0

#20 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 květen 2009 - 17:02:42

a jak poznám, že jde o levý závit? to je to některá z těch číslic?

:roll:
Jestli ti můžu poradit, tak ten šroubek ani neměř, ale nech ho změřit někým kdo to s posuvkou umí.


Netušil jsem, že je to taková věda. Myslel jsem, že prostě změřím vnější průměr. Pokud jde o typ závitu, to už by bylo horší a prostředky na to nemám, ale to je stejně fuk, protože originál součástku také nemám. Jen její kus, tak akorát na to změřit ten průměr. Z otvoru, kam má šroub padnout to asi není tak jednoduchá záležitost, ne? Leda nějaký odlitek? :wink:
  • 0

#21 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 17 květen 2009 - 18:48:49

a jak poznám, že jde o levý závit? to je to některá z těch číslic?

:roll:
Jestli ti můžu poradit, tak ten šroubek ani neměř, ale nech ho změřit někým kdo to s posuvkou umí.


Netušil jsem, že je to taková věda. Myslel jsem, že prostě změřím vnější průměr. Pokud jde o typ závitu, to už by bylo horší a prostředky na to nemám, ale to je stejně fuk, protože originál součástku také nemám. Jen její kus, tak akorát na to změřit ten průměr. Z otvoru, kam má šroub padnout to asi není tak jednoduchá záležitost, ne? Leda nějaký odlitek? :wink:



dira se da zmerit kalibrem a nebo tim ze se zna priblizne prumer diry a stoupani, podle tabulek se potom zjisti jaky sroub
pokud se ovsem nezna stoupani tak se muze zkusit standartni pro dany prumer
  • 0

#22 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 18 květen 2009 - 07:55:51

Jestli se bude jednat o standartní metrický závit mohl bys možná pochodit i ve Feroně. Asi před rokem jsem potřeboval šroubek M2 (pravda pravotočivý) s válcovou hlavou dlouhý 38mm (takže dost nestandard), šel jsem s prosíkem za zámečníkem a ten mi doporučil zajít nejdříve do Ferony a pak případně zase za ním (kdo by se točil s jedním šroubkem). byl jsem opravdu překvapen co všechno se v té Feroně nabízí (stačilo pak doma šroubek o 2mm upilovat a měl jsem, co jsem chtěl. A navíc za skutečně MRZSKÝ PENÍZ! U zámečníka by to nebyla halířová položka! Pro Tebe to má i tu výhodu, že s sebou můžeš vzít patřičný protikus a zkusit tam ten šroub jemně-rukou našroubovat; když to půjde bez odporu, máš vyhráno, znáš typ závitu a když zrovna nebudou mít tu správnou délku, alespoň budeš schopen specifikovat, co potřebuješ vyrobit.
  • 0

#23 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 květen 2009 - 12:23:01

Možná by nebylo od věci tu napsat, o jakýže fotoaparát se jedná, řekl bych, že nejsnazší řešení je prohodit dotyčnou součástku (např.) z vraku...
  • 0

#24 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 18 květen 2009 - 15:04:30

Když to tak čtu, že chodíte kvůli jedinému šroubku do ferony nebo do fabor... 8-)
Nedělejte to, nemám sice skladové zásoby ferony, ale něco málo doma mám.
Tak např.:
M2x3 hlava válcová i zápustná - ocel
M2x4 hlava válcová i zápustná - ocel
M2x5 hlava půlkulatá - mosaz
M2x6 hlava válcová i zápustná - ocel
M2x8 hlava válcová i zápustná - ocel
M2x10 hlava válcová - ocel
M2x12 hlava válcová , zápustná, imbus - ocel
M2x16 hlava válcová i zápustná - ocel

M2,5x4 hlava zápustná - mosaz
M2,5x8 hlava zápustná - ocel
M2,5x23 závit 11 hlava zápustná - ocel

M3 mám několik druhů taky s těmi se mi psát už nechce.

Některé délky se dají upravit. Pokud potřebujete jeden, nebo dva kousky tak napište adresu a pošlu vám to.
Pomůžu pokud někomu nějaký šroubek chybí, rozdávat ve velkém ale nehodlám.
  • 0

#25 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 18 květen 2009 - 15:45:43

Mám takový pocit, že dokud venca neřekne přesně co chce, tak tady budeme naprázdno mlátit donekonečna. Jestli tomu sám nerozumí, tak:
a/ proč se pouští do opravy
b/ ať si najde ve svém okolí někoho znalého, kdo dokáže šroubek nebo závitový otvor změřit a specifikovat, a pak se ozve s konkrétním požadavkem - z dobré vůle zde projevené už by se dala postavit Eifellovka
  • 0

#26 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 květen 2009 - 16:37:20

Pánové, je pravda, že je zde již k mému dotazu požehnaně informací. Všem vám děkuji, pokud se rozhodnu využít nabídky od některého z Vás ochotných temnokomorníků, dám vědět osobně na mail nebo SZ.

V podstatě jsem jen chtěl vědět, kde sehnat šrouby s levým závitem, popřípadě jaké se pro ně užívá značení.

Vyměnit šroubek nepovažuji za akci vyžadující velkého umění. Mnoho aparátů jsem si již opravil. Vlastně jsem si těch funkčních nikdo mnoho nekoupil. Nyní mě jen zarazil ten levý závit. Neznalost norem a značek mi prosím odpusťte. Za domácí úkol si látku doplním.

VH
  • 0

#27 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 18 květen 2009 - 17:05:05

Venco, já si myslím, že minimálně za založení tématu to chce pochvalu :) . Jak víš, jsem co se týče nákupů techniky podobné nátury. :) A co se týká značení a norem, tak co se týká jemné mechaniky, v tom by tu asi šlo zkoupat kdekoho, protože to je opravdu trochu dost speciální téma(a notně rozsáhlý). Ovšem neodpustím si jednu radu - Je-li ten stroj ruského původu (Horizont 8-)), tak nejlíp se hledají náhradní díly v ruských strojích.
Jinak tu KGB psal, že levý závit se prostě označí za pomlčkou LH. No je to sice pravda, ale to je dobrý tak na výkres, pokud to chceš vyrobit. Levotočivý šrouby se zas až tak obvykle v železářstvích/Feroně moc nevyskytují.
Jinak jsou celkem dobrým zdrojem "drobných" součástek třeba modelářský prodejny. A nejen těch normovaných.
  • 0

#28 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 18 květen 2009 - 17:38:33

Bret3: levej sroub se da ve standartnim stoupani pro dany rozmer sehnat relativne dobre ale s jejich delkama je to uz horsi
  • 0

#29 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 18 květen 2009 - 18:14:28

Mnó 8-) Z vlastní zkušenosti vím, že sehnat něco, co je sice normovaný a existuje, může být celkem zábava. Kupříkladu šroubky M1,6 s křížovou hlavou, délka celkem malá (už nevím kolik, rozhodně pod 5mm), závit k hlavě - dalo mi to celkem dost práce - prostě asi měsíc nebyly (protože dodavatel je zrovna nedodal, což mi ovšem nikde nebyli schopní říct a tvářili se, že to prostě neexistuje). A jezdit kvůli 5 šroubkům do Ferony, když je na druhým konci města se mi fakt nechtělo.
Jinak ono s tou dostupností - někomu se prostě něco zdá dostupný, protože ví, kde to koupit. :) Myslím že i toto byl jeden z důvodů, proč venca toto vlákno založil - abychom si řekli, kde tyto věci sehnat.
  • 0

#30 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 18 květen 2009 - 19:18:32

Když už jsme u těch šroubů, TADY najdete vše na co si vzpomenete... :idea:
  • 0

#31 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 květen 2009 - 21:59:37

TAK ZNOVU: CO JE TO ZA FOŤÁK ?
  • 0

#32 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 květen 2009 - 22:25:53

Jde opravdu o Horizon, jeden z posledních modelů. Náhradní díl bych však sháněl asi až "v druhém kole" neboť bych mu po zkušenosti s jeho předchůdcem příliš nevěřil. Jinak kvalitní přístroj by si to myslím zasloužil. V zadání jsem to nenapsal úmyslně.
  • 0

#33 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 květen 2009 - 22:58:41

Hledat a najít kvalitního mechanika, který by měl vyrobit něco, co ani neví přesně, jak by mělo vypadat a nejspíš by ani neměl rozumět opravám foťáků, (to aby si jakože výrobu součástky nepodmínil opravou foťáku), hm...to bude pěkná fuška. Já bych asi volil cestu nejmenšího odporu a poptal se nejspíš u Škody - prostě tam, kde se tyhle produkty vyskytují nejčastěji a jsou jákés takés zkušenosti. Nepochybuju, že např pan Kolín by to nesvedl, pár hodně dobrých fachmanú se najde i porůznu jinde, ale nechal bych jim to určitě i s foťákem, finančně by Vás to zruinovat ani nemuselo.
Co je myšleno onou "zkušeností s předchůdcem" ?
  • 0

#34 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 květen 2009 - 08:09:12

Tím jsem měl na mysli originální díl, šroubek, který jednoduše odpadl.

Děkuji za snahu, teď je řada na mně. Možná máte pravdu, že člověk typu pana Kolína by to měl asi za pár minut hotové. Ale já jsem už takový.
  • 0

#35 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 23 říjen 2009 - 13:03:28

ja by som vytiahol trochu toto užitočné vlákno...
hľadal som tu na fóre, ale neúspešne, na zdá sa mi, že niekde sa to rozoberalo.....:

- ako sa najlepšie postarať o mech, ktorý niekde ležal pár (desiatok) rokov? má význam ho niečím natrieť / impregnovať / "zvláčniť"?

- rozdiel v starostlivosti o kožený / syntetický mech?

- nejaké dostupné "domáce" prípravky, prípadne niečo z kutilovej kuchyne?

ďakujem za každú radu,
na zahraničných fórach je informácií dosť, ale exotické názvy ako "neatsfoot", "lanolin" a pod. si neviem preložiť.

Ďuro
  • 0

#36 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 říjen 2009 - 18:47:22

Lanolin je z latiny a je to součást mastí. Určitě se dá koupit v lékárně, ale nevím za kolik.
  • 0

#37 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 23 říjen 2009 - 20:36:56

Jeste je casto doporucovan vceli vosk. Ja jsem s nim matlal svuj mech a vysledek vyborny. Da se koupit i ve sportovnich potrebach. Osetruji se jim kozene boty.
  • 0

#38 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 24 říjen 2009 - 19:52:22

jednou za rok prejedu mech kamery francouzskym kremem od avelu. obsahuje cca 30procent vceliho vosku. vyborne se nanasi a vstrebava.
click

dovazi to k nam firma proteching

ted nejnoveji pod nazvem Gel Cristal. 50ml/100,-czk
  • 0

#39 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 24 říjen 2009 - 22:35:22

Na ten kožený by možná stačilo z Daichmanu takový krém ze včelím voskem.Stojí to 99kč a je to jen vazelína a včelí vosk.Používám to na boty a sedáky v autě.
  • 0

#40 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 25 říjen 2009 - 10:27:33

páni,
vďaka za cenné rady. a ako je to so syntetikou, tiež použiť včelí vosk alebo niečo "syntetizované"?

Ď.
  • 0

#41 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 25 říjen 2009 - 10:46:11

Mozna by stalo za to optat se nejakeho brasnare - sedlare. Meli by mit zkusenosti. Ja tim voskem namatlal i syntetiku, ale to spis proto, ze rozky ma ten synteticky mech z prave kuze. Jinak nevim, prijde mi, ze syntetiku asi nic moc nezachrani.
  • 0

#42 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 2 duben 2010 - 10:12:17

mám dotaz, mám lupový nástavec kde je pohyblivá část co se nastavuje šroubováním = závit plast-kov
je tam původní mazadlo, rád bych to vyčistil odmastil a nově namazal, je snadno rozebiratelné

ptám se čím (dostupným) to zbavit starého mazadla a nečistot :roll:

jako nové mazadlo bych použil modelářskou proklatě drahou vazelínu na plasty
  • 0

#43 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 2 duben 2010 - 10:41:05

mám dotaz, mám lupový nástavec kde je pohyblivá část co se nastavuje šroubováním = závit plast-kov
je tam původní mazadlo, rád bych to vyčistil odmastil a nově namazal, je snadno rozebiratelné

ptám se čím (dostupným) to zbavit starého mazadla a nečistot :wink:

jako nové mazadlo bych použil modelářskou proklatě drahou vazelínu na plasty

Já používám technický benzín (be z toulenu),bez problémů na "všechny" materiály. :roll:
  • 0

#44 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 červen 2010 - 21:05:14

není tu asi vhodnější vlákno, tak to lupnu sem...

opravář pan Pavel Francírek má novou adresu (na té staré mu prostě zrušili hosting a hotovo): http://fotoservis-pf.wz.cz/
  • 0

#45 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 21 červen 2010 - 11:11:20

Mám dotázek, čím přemazat (lehce) závěrku u meziválečnýho měcháče? Starýho zkaženýho maziva je tam spousta (podle šroubů už byl někdo vevnitř), myslíte, že je vhodné toto v minimální vrstvě? Teplotní rozsah vynikající, bez silikonu, vhodný pro vakuum, tak by se snad neměl odpařovat. Co dál bych měl po mazivu vyžadovat, nejsem tribotechnik :wink:
  • 0

#46 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 červenec 2010 - 12:54:37

Má někdo tip, kde sehnat chybějcí kuličku do aretace zvětšovacího objektivu? Ložiska nebo něco takového, všechno, co jsem našel doma je moc velké...
  • 0

#47 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 17 červenec 2010 - 13:29:50

Ha, vim :(

Resil jsem stejny problem.

Nakonec mel po haluzi kolega v praci nejaky pokazeny pojezd ze supliku. Byly v nem kulicky prumer 3,2 mm.

Vyhovovaly by?

Jednu dve bych obetoval.
  • 0

#48 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 červenec 2010 - 15:05:20

diky moc za nabídku, bohužel to je moc velké... otvor je asi 2mm
navíc jsem zjistil, že tam chybí ještě pružinka, co tu kuličku přitlačuje k aretacím

Prozatím jsem to vyřešil stlačenou gumičkou a kuličku vyrobil z cínu, životnost asi nic moc, ale lepší než nic. Předchozí majitel asi dělal barvu :(
  • 0

#49 Leo

Leo

    Nováček

  • Předplatitel
  • 85 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 15

Publikováno 17 červenec 2010 - 21:49:38

Všechny Vás tu zdravím. Jsem zde teprve chvíli, ale tato debata mě zaujala. Máte prosím kontakt na někoho, kdo by mi vyměnil závěrku na p-six? Vlastní blbostí jsem si ji nechal zničit. Děkuju.
  • 0

#50 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 18 červenec 2010 - 08:07:23

Má někdo tip, kde sehnat chybějcí kuličku do aretace zvětšovacího objektivu? Ložiska nebo něco takového, všechno, co jsem našel doma je moc velké...

Železářství / kovobazar v Havířově, ul. Na Nábřeží, poblíž ZUŠ.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních