Přejít na obsah


Fotka

Kazety na metráž


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 June 2009 - 19:02:38

Zdravím,
má někdo zkušenost s plastovými kazetami na metráž? Jak dlouho například vydrží sametka jak je odolné otevírání, apod?
Díky předem.
  • 0

#2 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 June 2009 - 20:17:22

ahoj, píšou všude že deset,- já tak po šesti zahodil protože se mi to zdálo dost na to, abych riskoval nějakou závadu v sametce.
funkčnost i světlotěsnost v pohodě
jinak ti ale nevim, já použil asi dvě. daleko jistější mi přišlo zajít do labu a pobrat ty normální a po jednom použití zahodit.
návod jak je s úspěchem použít už tady je :-)
  • 0

#3 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 1 June 2009 - 21:00:01

Jo, taky jsem slyšel, že vydrží asi deset. Já tím prohnal zatím jen tři filmy a už se mi ta sametka zdá trochu unavená :-)
  • 0

#4 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 June 2009 - 03:32:33

Dobrá, ale když sametku vždycky profouknu stlačeným vzduchem a po třeba tom šestém použítí budu držet ve tmě a do aparátu nabíjet za tmy, tak by neměl být problém doufám.
  • 0

#5 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1,252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 2 June 2009 - 07:44:06

Já je používám pořád dokola :wink: mám 5kousků takže přes 10určitě nepřelezli a vypadá ta sametka pořád slušně.
  • 0

#6 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 June 2009 - 08:50:04

ja ich tiez tocim dookola uz nejakych par rokov. Prezriem pred kazdym navinutim tu sametku, popripade ocistim a sup ho. Inak dost dobre rozoberatelne su tie z fomy.
  • 0

#7 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 June 2009 - 10:09:02

Dobrá, ale když sametku vždycky profouknu stlačeným vzduchem a po třeba tom šestém použítí budu držet ve tmě a do aparátu nabíjet za tmy, tak by neměl být problém doufám.

možná, asi jo, na to se nedá odpovědět, jako kdybys chtěl vědět jestli zitra sprchne.
jak říkám, k plné spokojenosti používám jednorázově kovový
  • 0

#8 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 2 June 2009 - 11:40:57

...jako zajda, vezmu použitou s cancourem, přilepím lepící páskou, namotám a je to. Žádný nekupuju, proč taky.
  • 0

#9 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 June 2009 - 14:49:29

No podstatou věci je, že metráž existuje a dělá dobré ceny :wink:. Až pojedu ke Škodovi, tak jich pár koupím a uvidím.
  • 0

#10 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 June 2009 - 21:36:35

No podstatou věci je, že metráž existuje a dělá dobré ceny :). Až pojedu ke Škodovi, tak jich pár koupím a uvidím.

mno, chlape, já bych ještě tady popátral v rubrice společné nákupy :lol:
třeba narazíš na něco zajímavého... :)
  • 0

#11 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 June 2009 - 21:37:30

pardon:
hromadné nákupy
  • 0

#12 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 2 June 2009 - 22:14:04

Záleží na výrobci - např plastové od Škody mají některé vadné sametky od počátku (shrnují se - asi špatně vlepené) a někdy kolem závitu fouká světlo (!). Z USA (adorama.com) mám plastové a evidentně bytelnější. Sametky v pohodě a mnohem důvěryhodnější závit (subjektivně).
Kusy metráží prošlé kazetami jsem nepočítal, ale vždy kontroluji těsnost sametky po navinutí filmu.
  • 0

#13 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 3 June 2009 - 19:41:31

já mám od škody ty kovový, myslim že je to hama, určitě jima prolítlo už deset filmů, od začátku jima teklo světlo, ale je to jenom kolem perforace na vnějším okraji, takže to neřešim.
mám jště doma kazety od svemy, kterou jsem koupil od pignona, ale mám pocit, že ten film krapet škrábou, nechce se mi tam motat ilford, tak jsem zkusil fomu a škrábanec tam byl.
taky začínám koukat po těch plastovejch, závit je jistější, než to zacvakávání, bojim se, že mi to vyskočí třeba když budu vyndávat film z foťáku, to by nebylo příjemný:D
  • 0

#14 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 June 2009 - 19:56:16

No v hromadných nákupech jsem je nenašel, tak jak pojedu do Prahy, tak je koupím a dám referencim jak to dopadlo.
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 June 2009 - 06:25:17

Plastové od Škody mám, fungují, ale mám je teprve krátce, takže o trvanlivosti nevím. Kovové byly tehdy vyprodané a myslím že pořád ještě nejsou. Kromě toho jsou předražené.
V hromadných nákupech se objevit mohly, ve Fotoimpexu je mají a já jsem si je chtěl objednat, ale našlo se jiné řešení.
Hodně používám nerozebiratelné kazety od barevných filmů. Při motání původního filmu do vývojnice nechám z kazety trčet asi 1cm filmu a k němu pak lepící páskou přilepím začátek metráže. Protože takových kazet mám spoustu, použiju každou tak 1-2x a to spolehlivě vydrží, neškrábe a těsní. Navíc si můžu vybrat kazetu s vhodným DX kódem, pro případ, že navinutý film chci použít třeba do kompaktu.
Zásobu nerozebiratelných kazet lze získat ve spřáteleném labu, je třeba se s nimi domluvit, aby nechávali trčet kousek filmu. Já jsem to udělal tak, že jsem koupil 100 prošlých filmů různých ASA po 1 złotém. Film použiju při zkoušení aparátu po opravě, kazetu pak naplním metráží.
Rozebiratelné kazety, podobné jako Foma, používá i Adox.
  • 0

#16 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 June 2009 - 08:09:07

Je fakt, že ty kovové jsou hodně drahé. V labech normálněn nenechávají kousek trčet ven, že bych si nabral zásobu?
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 November 2017 - 01:22:05

neměl by někdo cívku k navinutí metráže kinofilmu? 30-50m, mám film v pytli a nemá cívku a potřeboval bych jej prohnat do kazet

určitě najdem něco, zač ji vyměnit

-

po 7 letech jsem vyhrabl zásobu fimu o citlivosti kolem nula, podle prvních zkoušek vypadá svěže a práce s ním poeticky


  • 0

#18 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 November 2017 - 09:33:28

RHX a potrebuješ tú cievku? Mnoho filmov nových je navynutá len do zvitku bez stredovky. Len musíš dávať trochu viac pozor, aby sa ti ten kotúčik nerozvinul.


  • 0

#19 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 14 November 2017 - 11:12:10

Cívku mohu přenechat, jak předání?


  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 November 2017 - 10:30:44

Cívku mohu přenechat, jak předání?

díky!

 

nakonec po konzultaci s naším metrážovým guru jiřím jsme se usnesli, že si smotek potmě oměřím a cívku slepím z kartonu a film přemístím

že pravděpodobnost, že se získaná cívka vejde do navíječky je stejně nižží


  • 0

#21 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 15 November 2017 - 10:40:44

Nabízel jsem standartní středovku z metráže (NP7 a NP55). Do navíječky ji dávám s bulkem 30m


  • 0

#22 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 15 November 2017 - 11:27:45

pro  našeho všeumětelského a kutilského guru RHx:   Záleží na  tloušče filmové podložky,  jestli se ti  smotek  kinofilmu vleze do navíječky.  většina navíječek,  co  mi  prošly  rukama,   jsou  určeny  pro  max. 30,5m kinofilmu  standartní tloušťky  na  středovém jádru (i když  to nemusí být pravda,   setkal jsem se  s filmy  se silnější podložkou,  kde už bylo  tak tak).    Surveillance  filmy  s  tenčí  podložkou,  např. Ilford P3,  Maco (Rollei)  jsou v pohodě též,   ale  byly dodávány  v  bulku bez  středové cívky,  takže  standartní  středovka  do  dodaného bulku nevlezla,  tento se musel  povolit  (částečně  rozmotat,  vsadit  středovku a  utáhnout,  což  nerad  dělám -  jakékoli  utahování  bulku  by  teoreticky  mohlo  vést k poškození emulze drobky prachu,  pokud by mezi závity filmu  vniknul.  

Vrazit do navíječky  bulk bez  jakéhokoli středového jádra  nemusí být  bezpečné -  jednak  kvůli otěru  emulze  na  konci  filmu  uprostřed  bulku o středový trn,   jednak  kvůli tomu,  že  může hrozit reálné nebezpečí  utahování takto blemcajícího volného návinu filmu na  pevném středovém  trnu a  tím  vzniklého problému s poškozením  emulze  (dokonce mi před lety jeden  člobrda  hlásil  přetržení  filmu  při  navíjení do kazety s použitím  síly)

Proto jsem volil  rychlou a jednoduchou výrobu  kartonové středovky  vylepené zevnitř i  zvenku  pevnou izolepou potřebné šířky,   o  vnitřním průměru  jen o  pár  fousů  větším než je průměr středového trnu navíječky,   což  vyřešilo  oba  výše popsané problémy  najednou,  a  to  u  stovek  smotků filmů,  které jsem  v minulých  letech  jen tak z nudy  motal do kazet.  

Kde se  naopak  orig.  středové jádro velmi hodí,  je  procedura  rozmotávání  smotku cine filmů o standartních délkách 122 a 305m.  Ovšem  pytel orig. středovek  u mě nebyl bezedný,   stejně  jsem  po  namotání  30,5 m  z  velkého  smotku  plastovou středovku  jemně  vymáčkl  a použil  znovu,  vzniklý  smotek bez  středovky balil  do  černé tmy  a krabičky,  a  dále viz předchozí  odstaveček.


  • 0

#23 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 15 November 2017 - 11:34:32

p.s.   do běžné navíječky  se  bezpečně  vleze: 

17m  běžného filmu na  jádru

30,5m běžného filmu na jádru

33 m  běžného filmu bez jádra (utažený, na malém jádru  z kartonu)

50m  Ilford P3 Surveillance či jiného filmu s  nestandartně tenkou podložkou (utažený na malém jádru z kartonu)

 

p.p.s.   za  dobu,  kterou mi trvalo  napsat  předchozí i tento  příspěvek,  bych vyrobil  nejméně  4 šikovná malá středová jádra z kartonu :-D


  • 1

#24 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 23 April 2018 - 10:24:36

Ad kazetky (sice stare komentare ale doplnim). Pouzivam od firmy BIG z Befota za 35kc/ks, zatim bez problemu, nejak ani nevim kolikrat jsem je protocil, ale je to zatim pod 10, sametku je potreba vzdy zkontrolovat samozrejme. S filmem zachazim co nejopatrneji, kdyz neni ve fotaku je v cerne plastove krabicce.

 

Navijecku nemam kupuju 50 m roli motam rucne. Trosku opruz, ale zfouknu 10 - 15 filmu za sezeni :).


  • 0

#25 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 8 March 2019 - 16:59:05

Asi už to tady někde bude, ale nemůžu dohledat. Kolik cca nabiju 36 snímkových kazet z 30,5m role? Zkoušel jsem to spočítat dle velikosti políčka ale výsledkem si nejsem jist. 


  • 0

#26 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 March 2019 - 19:22:37

Cca osmnáct.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních