Přejít na obsah


Fotka

IR filtr z filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 June 2009 - 03:22:14

Někde jsem četl, že se dá vyrobyt ucházející IR filtr z dvou na sebe položených neexponovaných vyvolaných barevných filmů. Máte někdo zkušenost s tímto experimentem?
  • 0

#2 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 June 2009 - 06:45:48

Pokud vim tak tak staci jeden a navic diak a ne negativni film. Na fotoaparatu to nekdo s uspechem pouzival...
Problemem bude mit dostatecne velke policko filmu a jak ten film pridrzovat aniz by okolo lezlo parazitni svetlo...
  • 0

#3 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 2 June 2009 - 07:57:10

Používá se na to svitkový film.Na paladixu je o tomto tématu dost článků,stačí zadat do vyhledavače na jejich stránkách infračervená fotografie.
  • 0

#4 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 2 June 2009 - 08:11:44

No a já o tom poprvé četl u Andrewa Davidhazyho, má o tom na svých stránkách články i s fotkama. Má tam i porovnávací křivky spektrální propustnosti pro jednu a dvě vrstvy filmu. Film dostatečného rozměru je asi svitek, ale na jedné té fotce to vypadá na Ektachrom v planu. Jinak taky používá metodu umístění filtru do filmovýho okýnka. No a asi nejzajímavější mi připadá to uplatnění pro focení "infrableskem". Jinak odkaz na články kde o tom píše - pdf prezentace(strana 32 a 33), a pak tady.
  • 0

#5 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 June 2009 - 10:06:11

ja jsem na to pouzilil kus vyvolaneho neosviceneho svitku, Provie nebo neco takoveho,
Zkousel jsem to na digi krabicce a fungovalo to spolehlive, udelal jsem si na to takovy tubus, ktery se nastrcil na objektiv.
  • 0

#6 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 June 2009 - 14:49:34

Jo to jsem taky zkoušel. No objektiv s 82mm závitem, nepoužitelný, takovej fil nemám. Tak za objektiv. Jo to funguje, jenom ten film při pohledu do slunce a přiclonění hoří. Dost blbý. Navíc to má nedefinovaný parametry. IR filtr stojí pár korun, tak proč?
  • 0

#7 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 4 June 2009 - 08:27:50

No jestli je IR filtr za pár korun tak to je bezva. Kde nakupuješ? Jinak jsem článek na paladixu četl. Mám udělanej tubus s vlepeným "filtrem", Ten tubus jsem oblepil alobalem kvůli tepelnému záření. Jen mne zajímalo jestli jste už s tím někdo fotil a s jakým úspěchem.
  • 0

#8 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 4 June 2009 - 08:58:43

No jestli je IR filtr za pár korun tak to je bezva. Kde nakupuješ?


Pár korun je bohužel nadsázka, nicméně na docela slušné ceny velmi hluboko pod 1000 korun se dostaneš, třeba něco jako http://www.dealextre...ls.dx/sku.22988 . Pár filtrů z podobného zdroje mám a nejsou nijak špatné. Je to ale bohužel obvykle jen do 77mm, pro 82mm už to jde s nabídkou rychle dolů..
  • 0

#9 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 4 June 2009 - 14:35:20

Pár korun je bohužel nadsázka, nicméně na docela slušné ceny velmi hluboko pod 1000 korun se dostaneš, třeba něco jako http://www.dealextre...ls.dx/sku.22988 . Pár filtrů z podobného zdroje mám a nejsou nijak špatné. Je to ale bohužel obvykle jen do 77mm, pro 82mm už to jde s nabídkou rychle dolů..

Juuuuuuu DXko prodava i IR filtry. No nevim jestli bych se nebal z DX kupovat neco za tolik penez preci jen je to tam vetsinou dost loterie...
Mas zkusenost?
  • 0

#10 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 5 June 2009 - 15:42:13

Juuuuuuu DXko prodava i IR filtry. No nevim jestli bych se nebal z DX kupovat neco za tolik penez preci jen je to tam vetsinou dost loterie...
Mas zkusenost?


IR od nich zatím nemám, ale nějaké UV a polarizáky ano a je to dost podle očekávání - naprosto stejná kvalita jako u různých HAMA, ROWI, Marumi a podobných levnějších typů, ovšem cena je o dost nižší než to, co za podobné produkty chtějí u nás. Ono se to taky dost možná dělá všechno v jedné fabrice :roll:
Nemůžeš čekat úplně zaručenou kvalitu ve stylu BW, ovšem cenový rozdíl je brutální - třeba v tom mnou odkázaném 77mm stojí BW cca 160USD.
Podle mého názoru pro někoho, kdo si chce opravdu "jen zkusit" jak bude výstup z nějakého MACO 820 vypadat a nemá tušení, zda se chce IR focení věnovat soustavně, je ten filtr z DX zajímavá alternativa.
Sám bych do toho šel, ale mám tu z dřívějška IR Cokin a tak bylo efektivnější koupit (taky v DX) jeden levný držák "jako Cokin P" a v něm tento filtr oblepit černou izolepou proti bočnímu světlu. Kdybych to ale ten Cokin neměl, tak neváhám a zkusím to.
  • 0

#11 margareta

margareta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 June 2009 - 16:24:37

Na ebay jsou z číny i kolem 10 až 15 dolarů i z poštovným ,asi jeden zkusim,přeci jenom na 67mm jsou ty značkové pěkné pálky.
Jeden dotaznebo třeba na to maco 820 koupit filtr z prostupností 820 nebo raději o něco méně?
  • 0

#12 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 7 June 2009 - 07:15:28

Já bych to viděl na méně, páč je senzibilovaný do 820 nm. Ale podrobnosti budou nejspíš v návodu k filmu.
  • 0

#13 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 8 June 2009 - 07:21:43

tomashr: diky za info
margareta: mene. Ja na to Maco s uspechem pouzival prave zminovaneho Cokina a ten zacina tusim nekde kolem 720nm

Jinak jak uz jsem psal jinde, ja kdysi (kdyz jsem o nejakem DX, PayPalu, eBay a pod nemel ani zdani) koupil toto Cokina 007 a nechal si ho vsadit do nejake filtrove redukce (tusim 67/72), ktera mi zbyla - bylo to relativne levne a problem s bocnim svetlem veskery zadny...
  • 0

#14 margareta

margareta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 June 2009 - 08:29:44

Díky

Tak trochu jsem si myslel že asi méně bude na znamenat na negativu více :)
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 June 2009 - 13:04:02

Jo pár korun je nadsázka, slušnej filtr se dá pořídit od cca 1500Kč, tedy na normální závity. Na 82 a výš už leze do několika tisíců. Ale pokud netřeba antireflexu a přehnané kvality, dají se produkty od číňanů a jiných podobných pořídit i levněji. Viděl jsem i 82mm filtr za 1300Kč.
  • 0

#16 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 8 June 2009 - 16:44:21

Tak mám oproti tomu, co jsem psal, jeden IR filtr z Číny na cestě. Při testech Canonu G10 jsem totiž odhalil nečekaně dobré parametry v IR, ale mám u něj určité potíže s "odstíněním" toho Cokinu, což se na fotce projevuje. Tak jsem se rozhodl pro koupi šroubovacího (cena 18USD s poštovným)... Bude to 720nm, tedy s redukcí by to mělo chodit i na Bronice ETR s Efke IR820.
Uvidíme, jak to dopadne, výsledek pak napíšu.
  • 0

#17 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 June 2009 - 18:01:03

Já bych potřeboval 58 mm. Mohl by jsi písnout odkaz?
  • 0

#18 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 26 September 2014 - 17:46:14

Běhal jsem přes den s přeexponovaným, vyvolaným a ustáleným kouskem Fomapanu 100 připlácnutém na telefonu sem a tam, a nikde nebylo žádné bílé listí na stromech :D.

Blikání IR ovladače mobil vidí, tak by mě zajímalo, čím to je. Může být na senzoru v mobilu furt nějaký slabý IR filtr, který nezablokuje IR LEDku z ovladače, ale blokuje venkovní IR ze stromů?

Musí to být neexponovaný diák? Nestačí přeexponovaný ČB nebo barevný negativ? Nebo lepší výsledky než film poskytne kotouček ze staré diskety? Chtěl bych něco "zadarmo".

Nebo je IR venku pod mrakem už slabé a listy na počátku podzimu seschlé?

 

Vydražil jsem starej digikompakt, tak bych ho chtěl předělat na focení IR (eventuelně i s IR bleskem, pokud ten v kompaktu bude blikat v IR spektru).


  • 0

#19 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 26 September 2014 - 19:46:20

Martine, mobil má hot mirror, takže omezení IR tam je, na světlo v ovladači to nestačí, ale podzimní slunce odrážející se od listů to odfiltruje pryč. Neexponovaný diapozitiv je velice dobrý, sám používám dvě vrstvy, přeexponovaný barevný negativ funguje taky, ale aspoň z mé zkušenosti to není tak dobré, jako diapozitiv.

 

Některé kompakty jsou dobré tak, jak jsou, některé vyžadují úpravu, ale to už je spíš lepší koupit upravenou starší DSLR. Na kvalitu filmové IR fotografie ale tohle mít nebude.


  • 1

#20 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 28 September 2014 - 08:54:52

Díky za info, aspoň vím proč ten počáteční neúspěch.

Zatím počkám na foťák, u lacného kompaktu mě aspoň nebude mrzet kdyby se to nepovedlo, DSLR jsem taky zvažoval, ale to je cenově o řád až dva jinde, to na experimenty nechci. K IR filmu se možná taky dopracuju, ale i pak se možná bude hodit náhledový digitál na vycvičení oka, hledání kompozice, případě odhad expozice.

Pokud nebude fungovat ČB film, tak mám svitek Fujichrome Velvia, Flexareta mi tam snad i nějaké neexponované místečka na začátku nebo na konci udělá, možná můžu i jeden snímek obětovat, tak snad mi to v labu nevyhodí...
  • 0

#21 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 29 September 2014 - 12:18:13

Jako náhledový digitál je velice dobrý Olympus C2020, který má velmi slabý IR cut, takže je na infračervené světlo citlivý i bez úprav a lze fotit z ruky.

Na Aukru se dá sehnat za cenu kolem 300,- Kč.

Více informací zde: http://darksome.eu/c...fotografii.html


  • 1

#22 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 29 September 2014 - 13:45:23

Pěkný článek, díky za něj. To s tím sklíčkem (Po vyjmutí je nutné filtr nahradit čirým sklíčkem totožné tloušťky jako má filtr původní, neboť v opačném případě by nefungoval správně autofocus.) jsem nevěděl.

Měl jsem za to, že u těch kompaktů ostří autofokus podle toho, co vidí čip, takže by měl ostřit vždycky tak, aby to bylo co nejostřejší na čipu. Ale třeba je tam ještě nějaké jiné měření, to zjistím, až mi dorazí foťák.


  • 0

#23 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 29 September 2014 - 14:09:20

Jde o to, že když se filtr vyjme a ničím nenahradí, tak se o nějaký ten milimetr změní vzdálenost mezi zadním optickým členem a snímačem, což může například znemožnit zaostření na nekonečno.

Na druhou stranu, faktem je, že kompakty mají vzhledem k malé velikosti snímačů poměrně velkou hloubku ostrosti, takže ta by to teoreticky mohla do jisté míry kompenzovat.


  • 0

#24 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 3 October 2014 - 16:10:19

Tak jenom info pro ostatní. Úpravu digikompaktu (Olympus FE-100) mám po pár elektrošocích zdárně za sebou. Filtr jsem jenom vyndal, sklíčko nenahrazoval. Ostření mi přijde tak akorát na poměry foťáku, který beztak nikdy nefotil moc ostře. MF to nemá. Navíc to je na dlouhé časy, takže je tam asi i více pohybové neostrosti. Kvalita nic moc (viz obrázek - originál z foťáku a ČB verze z gimpu).

 

Jako filtr jsem zkoušel exponované Fomapan 100 a něco jako AGFA 200, obojí volané v ČB vývojce, ale ani jedno řešení moc nefungovalo (buď netlumilo viditelné světlo nebo to tlumilo i IR). Exponovaný barevný negativ vyvolaný u Rossmanna funguje (i když mi okem přijde, že je průhledný i pro normální fialové světlo). Expozici z aparátu nevyčtu, jenom z EXIFu v počítači, takže ani jako IR expozimetr do terénu to asi nevyužiju.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  3.JPG   176.92K   9 Počet stažení
  • Přiložený soubor  PA030020.JPG   115.97K   6 Počet stažení

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních