Přejít na obsah


Fotka

Ideální clona


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
51 odpovědí na toto téma

#1 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 7 červen 2009 - 10:42:37

Je zde někdo, kdo by popsal, jak získat ideální poměr clona versus doba osvitu při pozitivním procesu? Teoreticky by mělo být jedno jaký poměr zvolíme, pokud hodnota osvícení vyjde stejná, ale nic není větší lež. :)
  • 0

#2 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 7 červen 2009 - 11:33:49

Já volím pokud možno clonu v prostřed rozsahu, nějak jsem se stal součástí mýtu že v této poloze kreslí objektivy nejlépe.
  • 0

#3 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 červen 2009 - 11:39:40

to není mýtus... pokud má objektiv maximální světelnost K= 2,8 a je průměrný (v kresbě a atd.) je optimální clonit o dvě clonové čísla nahoru... alespoň tohle nám cpu do hlav v mém foto ústavu...
  • 0

#4 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 7 červen 2009 - 11:41:37

Tak jsme na tom stejně :)
  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 červen 2009 - 12:18:27

Když na to půjdeme "vědecky", pak pro zčernání je (v rozsahu, kdy není třeba kompenzovat S-jev) opravdu jedno, jaký poměr clona-čas zvolíme.
Druhou - a podstatnou - věcí je "kvalita" zčernání a především kresba.
A to už na kombinaci clona-čas až tolik nezávisí. Podstatná je kvalita objektivu, resp. jeho schopnost vypořádat se s opt. vadami.
Některé objektivy jsou staré, jednoduché, těžko předpokládat, že výrobci měli k dispozici technologie a materiály, které mají dnes - a objektivy kreslí jako víno (Componon 50/4). Ale protože je vždycky "něco za něco", tak například tento objektiv je méně světelný (hůře se zaostřuje, dlouhé doby osvitu atd.), až tolik se nedokáže vypořádat s reflexy a podobně.
Jiné objektivy jsou schopny kreslit v podstatě "od plné díry" (nebo třeba pouze stupínek nad nejnižší clonové číslo), mají "dokonalou" antireflexní úpravu, jsou vysoce světelné (Rodagon, Componon S, HM). Jejich zásadní "nevýhodou" je, že jsou abnormálně drahé - jako hodně dobré snímací objektivy.
Já jsem uvažoval následovně:
Do těla, objektivů a měřící techniky jsem nastrkal peněz až hanba, pak jsem se s tím vším musel naučit zacházet (a učím se do dneška) a nakonec si to zmrším špatným zvětšovacím objektivem a nevycentrovaným zvětšovákem....
Takže: co možná nejkvalitnější objektiv, vyzkoušet, při jaké cloně má nejlepší kresbu (asi to bude ony pověsné dva schody nad nejnižší clonové číslo), ostatní "přizpůsobit". Přizpůsobení by v ideálním případě mělo proběhnout tak, aby expoziční doba nebyla kratší než 10-15sec. a delší, než 20-30sec. (u velkých zvětšenin a dlouhých expozičních časů se již dějí "těžko pochopitelné věci" - a navíc, je to otravné).
Pozn.: U mé Konicy Hexar AF (s objektivem se světelností 2) kreslí nejlépe clony 4 a 5,6. Zvětšovací APO Rodagon se světelností 2,8 kreslí nejlépe při cloně 8, APO Componon HM 90mm se mi nejvíce zamlouvá při cloně 5,6.
  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 7 červen 2009 - 12:19:25

Ideální je clona okolo 8. Rozdíl mezi 5,6, 8, 11 je spíše pro akademiky, nikoliv pro běžné temnokomorníky. Měřil jsem rozdíly na tesaru v laborce. Nejhorší výsledky měl při plně otevřené cloně. Při plně zavřené cloně se též ostrost snížila. V prvém případě šlo o konstrukční omezení v druhém případě o hranový jev na lamelách.
Závěrem: Netrap se tím a používej minimálně druhou až předposlední clonu. :)
  • 0

#7 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 7 červen 2009 - 12:56:24

Souhlas, já jsem to testoval na objektivech Rodagon 2,8/50 a 4/80. Udělal jsem vždy dvě fotky A4 s odlišnou clonou (a pochopitelně časem), přičemž všechny ostatní faktory byly stejný (chemie, papír...). U padesátky jsem udělal dvě fotky s clonama 5,6 a 8, u osmdesátky 8 a 11. Rozdíl jsem na výslednejch fotkách nějak nebyl schopen zaznamenat.

Takže většinou s oběma objektivama používám clonu 8, neb tam mi vychází na A4 časy většinou mezi těma 15-30 sekundama, což je ideální pro laborování s dobou osvitu.
  • 0

#8 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 červen 2009 - 17:05:46

JO, vcelku používám dvě clony nad maximální světelnost. Ale občas potřebuju větší, málokdy nižší. Můj objektiv nejlíp kreslí na F8, ale vpodstatě to využiju jenom na velké zvětšenině. Zrovna včera jsem páchal 30x40 z kinoDelta 100 a dost podstatně se to liší. Ale na druhou stranu, na to se nekouká z pár cm. Takže vyhnout se minimu a maximu, mělo by to být OK.
  • 0

#9 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 8 červen 2009 - 20:12:44

Mně zas známý radil, že české objektivy je potřeba zaclonit o dvě nebo tři clony a že u zahraničních to není potřeba.Nevím co je na tom pravdy,ale mám objektiv Rodenstock 2.8 a cloním na 5.6. Ale vzhledem k (zatím) nevalné kvalitě objektivu na fotoaparátu se tímhle prozatím moc nezabývám.
  • 0

#10 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 červen 2009 - 23:36:02

No to jsou mi tedy věci - já vlastním rodagona 2,8/50 a jakmile zaclonim míň jak 8, tak je to vždycky průšvih... ale časy 15-30 sekund vám docela závidim! Mně to vychází na formát 24x30 tak kolem minuty. Teď jsem dělal do školy soubor 25 fotek 30x40 a občas jsem se dostal i přes 3 minuty - to už je největší peklo jen než se k tomu člověk přes proužky dopracuje. zvětšovák mám Kaiser 6002 se 100W halogenkou- nevim kde je problém... Navíc, když změřim hrany promítnutýho obrazu, tak mi vychází lehounkej lichoběžník - rovnal sem to všechno do váhy, ale úplně jsem to furt neodstranil... zná někdo pomoc?
  • 0

#11 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 červen 2009 - 23:38:38

BTW- mám dojem, že jsem se kdysi v příbalovym letáku Ilforďáckejch multigrejdů IV dočet, že aby byly všechny tóny dobře podány, je třeba svítit aspoň (tušim) 42 sekund. Nevíte někdo co je na tom pravdy?
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 červen 2009 - 01:19:20

Dělám anaretem 105, cloním vesměs na 8 někdy i na 5,6, niž ne. Nemám to s čím srovnat, lepší zvětšovací skléčko sem neměl...časy na 30x40 okolo minuty, nekdy aji 15 minut.

tož tak.
  • 0

#13 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 červen 2009 - 09:59:12

to Folkenstein:

Těžko říct, objektiv může být kusová záležitost, opravdu nevím. Jinak s tím časem, já svítím multigradační hlavou a mám dojem, že je tam 150 W halogenka, nevím jistě, podívám se. O té minimální době osvitu multigradačních Inford papírů (taky na ně dělám) jsem neslyšel. Na mou multigradační hlavu reagujou podle mě docela citvivě i při těch 20 sekundách osvitu.[/quote]
  • 0

#14 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 červen 2009 - 15:15:05

No Rodenstock 50/2.8 se fakt přiclonit musí. F8 je asi nejlepší, na 5.6 v nouzi jo. Na 2.8 je to bláto. JInak k časům, mám OP5, kondenzor, 150W opálka a na 30x40 jsem někde kolem 40s. Pokud dělám něco malýho jako 10x15, dávám do serie se zvětšovákem diodu. Teda mam jí tam furt, ale normálně je přemostěná vypínačem. Jinak jsou časy už brutálně krátký a nedá se stím rozumně dělat. STejně tak na velkým formátu, když chci vykrejvat.
  • 0

#15 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 9 červen 2009 - 15:43:22

používám Componon S a na 90% cloním na 8 a zbylá procenta se mělní mezi 5,6 a 11. Jiná clonová čísla jsem prakticky nepoužil..
  • 0

#16 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 9 červen 2009 - 18:32:37

A vubec,když tak čtu vaše názory,že já jsem zase naletěl,když jsem uvěřil článku ve ktrém se psalo,že rodenstock patří mezi nejlepší zvětšovací skla... :lol: :!:
  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 9 červen 2009 - 19:47:12

Lídi foťte a dlabejte na teorii, jinak se nikam nedostanete. Cloňte na 5,6 a 8, tím nic nezkazíte a je to.
  • 0

#18 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 červen 2009 - 19:51:08

hm no jo, to jsem taky čet, než jsem si pořídil toho rodagona (z druhý ruky asi 2200,-). ale jedinej posun vpřed kterej jsem zarnamenal oproti meopťáckýmu belaru (tušim, že se tak jmenuje) byla nižší clona, tudíš lepší práce při komponování ap. a prosvícená stupnice... obrazově mi to přišlo dost stejný (teda já si představoval neuvěřitelnej skok, po tom, co sem o něm čet...) naopak - zdálo se mi, že ten belar nevyžadoval takovou clonu:-) ale fakt je, že sem v začátcích byl ke svejm výtvorum dosti nekritickej, takže s odstupem času by se ten názor dost možná změnil... Každopádně s Anaretem zvětšuju ze svitku pořád a přijde mi v poho!
  • 0

#19 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 červen 2009 - 20:25:51

jsem sehnal za 1250 Kč EL-Nikkor 5.6/80
vůbec toho nelituju
najednou jsem na zvětšenině našel zrno, narozdíl od toho bláta, co mi produkoval anaret 80. do tý doby sem myslel, že je HP5+ jemnozrnnej film....
  • 0

#20 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 červen 2009 - 08:29:20

Lukas:

No konečně mi nekdo vysvětlil, proč su pořád plácám v tym bahně. Anaretem to je..... :roll:
  • 0

#21 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 10 červen 2009 - 10:21:04

Lídi foťte a dlabejte na teorii, jinak se nikam nedostanete. Cloňte na 5,6 a 8, tím nic nezkazíte a je to.


Už to v některých případech taky začínám praktikovat,ale úplně se na ni vykašlat asi taky neni dobrý.
  • 0

#22 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 10 červen 2009 - 12:08:43

No konečně mi nekdo vysvětlil, proč su pořád plácám v tym bahně. Anaretem to je..... :oops:


srandu si z toho nedělaj, já valil bulvy jako čerstvě vyoraná myš!
možná jsem měl špatnej kus (oba) anaretu.... každopádně to bylo poznat i na těch mejch 15x15 cm čtverečkách....
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 červen 2009 - 14:16:57

Už to v některých případech taky začínám praktikovat,ale úplně se na ni vykašlat asi taky neni dobrý.


Čoveče, absolutně nechápu, proč máš v základu nicku "punk". Vždyť ty všechno tak řešíš? (viz třeba ta analogie s voláním filmu podexponovaného o 1/3 clony. Fotopunkera si představuji krapet jinak. Třeba jak říkal kamarád - na film stačí nachcat a něco tam bude. A v zásadě má vlastně pravdu :)
  • 0

#24 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 10 červen 2009 - 15:14:01

No konečně mi nekdo vysvětlil, proč su pořád plácám v tym bahně. Anaretem to je..... :oops:


srandu si z toho nedělaj, já valil bulvy jako čerstvě vyoraná myš!
možná jsem měl špatnej kus (oba) anaretu.... každopádně to bylo poznat i na těch mejch 15x15 cm čtverečkách....


Kraken má zaručeně ten nejlepší kus Anaretu.
  • 0

#25 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 červen 2009 - 06:40:01

No konečně mi nekdo vysvětlil, proč su pořád plácám v tym bahně. Anaretem to je..... :oops:


srandu si z toho nedělaj, já valil bulvy jako čerstvě vyoraná myš!
možná jsem měl špatnej kus (oba) anaretu.... každopádně to bylo poznat i na těch mejch 15x15 cm čtverečkách....


Kraken má zaručeně ten nejlepší kus Anaretu.


Ogaři, ale já si zas takovú prdel nedělám, hovno vím jak mi ten anaret kreslí, testy sem si nedělal, ale zasejc to zas tak moc neřeším. Je pravda, že kdyby sa našeél nekdo, kdo by mi nejaké to "lepší" skléčko půčil, tož bych to s ním určitě zkusíl a kdyby sa mi to jevilo lepší, neměél bych nic proti temu si ho kúpit a zvětšovat s ním.

Druhá věc je zas ta, eslivá bych ten rozdíl poznal, páč mám poslední dobu pocit, že sem ztratíl zrak, chuť a duši :wink:
  • 0

#26 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 červen 2009 - 06:40:59

Kubikulo, děkuju..... aspoň nejaké povzbuzení :oops:
  • 0

#27 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 11 červen 2009 - 07:25:44

stratil zrak, chuť...dušu? Nechcem rýpať, ale myslel som, že dušu si už dávno upísal čertovi diablovi a zrak a chuť by sa mohli stratiť napr. vďaka metanolu :lol: :oops:

No ale vážne..také veci jak aj prišli tak aj odídu.. a kalíšok slivky ako liečebný prostriedok isto neuškodí :wink:
  • 0

#28 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 11 červen 2009 - 10:40:20

Už to v některých případech taky začínám praktikovat,ale úplně se na ni vykašlat asi taky neni dobrý.


Čoveče, absolutně nechápu, proč máš v základu nicku "punk". Vždyť ty všechno tak řešíš? (viz třeba ta analogie s voláním filmu podexponovaného o 1/3 clony. Fotopunkera si představuji krapet jinak. Třeba jak říkal kamarád - na film stačí nachcat a něco tam bude. A v zásadě má vlastně pravdu :lol:


V základu sice punk mám,ale punker rozhodně nejsem.To spíše můj způsob života je takový chaotický.Ale máš pravdu,že už to někdy přeháním.Časem bych se totiž v černobílé fotografii chtěl nějak vypracovat a tak řeším naprosto zbytečně kdejakou kravinu.
  • 0

#29 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 11 červen 2009 - 11:16:52

Já mám nejvíce zacloněno po několika pivech. To pak ty fotky za moc nestojí.
--------Proto zásadně NECLONIT----------
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 červen 2009 - 11:31:40

Vypracovat se můžeš leda tím, že tomu doopravdy porozumíš. Nebudeš se pak ptát - chci vykoupat film focený tak a tak v tom a tom - jak na to? Špičkový výsledek nutně neznamená vysokou přesnost. U lidí, kteří opravdu umějí se zdá, že naopak vše berou jen tak, halabala. Nicméně je to jen tím, že vědí co si kde můžou dovolit. A to dokážeš jedině tak, že celý proces opravdu poznáš. Ideální je pro začátek používat jeden film, jednu vývojku, jedny papíry. Ostatní přijde tak nějak samo. Pan Adams nám vše doopravdy potřebné shrnul ve svém knižním triptichu a stěžejním zónovém systému, takže tomu se opravdu doporučuju víc než věnovat. Mimochodem, mně trvalo dva roky, než jsem konečně uposlechl Danyho a nafotil si jeden film stejným motivem s různými expozicemi a posléze si nafotil stejným způsobem film a různě ho vyvolal. Tahle zkouška, která ti zabere jednu deštivou neděli ti dá víc, než milion slov na diskuzáku... A přitom to měla být věc, kterou jsem měl udělat jako vůbec úplně první...

Prostě sečteno a podtrženo - sám píšeš, že naprosto zbytečně řešíš kdejakou kravinu. To je však velmi vyčerpávající způsob, tak se na to vyprdni :) Černobílý proces je velmi tolerantní, ber to v klidu, ono se to samo vytříbí. Nahonit to úzkostlivým měřením všeho nejde. Na začátku jsem byl při vyvolávání úplně podělanej, měřil jsem čas získaný z desítky zdrojů na stopkách, úzkostlivě hlídal teplotu, složitě překlápěl a stejně to stálo za prd. Dnes tomu všemu věnuju desetinu pozornosti a výsledky jsou lepší a lepší... Základ je, dělat to furt stejně, neměnit víc věcí najednou....
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 červen 2009 - 11:48:15

Pavle moc pěkně jsi to napsal.
Já jen čekám, kdy se to zlomí u mě a dokopu se k výše uvedenému otestování filmu. :lol:
  • 0

#32 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 11 červen 2009 - 12:00:42

Pavel_P: Ano,pěkně napsáno.Díky.
  • 0

#33 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 červen 2009 - 12:17:34

Zönový systém??? O čem je to ogaři vlastně reč??? Co je to takové to tryptych???
  • 0

#34 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 červen 2009 - 12:20:11

Zönový systém??? O čem je to ogaři vlastně reč??? Co je to takové to tryptych???

To první bude asi překlep. Má být asi ten ozónový systém. A ten tryptych bude neco s kořalkou. Asi tři kalíšky po sobě. BYch to viděl tak. :lol: :D
  • 0

#35 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 červen 2009 - 13:42:58

Aha, tož to zasejc ja, na tym neco bude Notorie... Už to chápu :lol:

Tož vidíme jasně, že ten ogara Adamsů taky píl jk duha a vymyslél kořalku co tryptych sa menuje. Nooo, to sem ešče nepíl, docela bych to koštl, zní to dobře :D
  • 0

#36 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 11 červen 2009 - 16:05:55

To se nepije, to se tři štamprdlata nalejou do vývojnice. Dojde k uvolnění morálky, zrna se prolnou a když se to nechá bujet jen 28,653 sec. je výsledkem dokonalý negativ. Jinak děkuji všem co mne zde poučili.
  • 0

#37 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 červen 2009 - 16:45:11

Krakene, tvůj Kraken systém jsem původně měl v příspěvku taky, nicméně, nechtěl jsem ogaru hned mást zednickým fištrónem a napsal jsem to tak víc jako vědecky. Navíc a to je na pováženou, heslo "Kraken systém" v google odkazuje na úplně jiné věci, než by správně mělo. Tryptich má být triptych :) Měl jsem na mysli tři velmi chytré knížky od pana Ansela Adamse - Camera, Negativ a Pozitiv. Česká verze bohužel neexistuje, což je veliká škoda, ale pro lidi kteří vládnou anglicky či německy to je opravdu neocenitelná pomůcka. Asi to nejlepší, co kdy bylo k fotografii napsáno... Dle mého, samozřejmě.
  • 0

#38 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 červen 2009 - 17:06:56

Tak jen ve zkratce Kraken systém, je jakýmsi přirozeným destilátem zonálního systému, což sice Kraken popírá, páč si na něj přišel sám, nicméně, je to tak :) Ale jelikož je jak jsem řekl destilátem, lze o něm vykládat pouze v přítomnosti ušlechtilého alkoholu...
  • 0

#39 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 11 červen 2009 - 17:56:43

Kraken systém to zní dobře.Já si minulý čtvrtek vzpoměl na to jak někde psál že si dá štamplku slivovice dyž ide do komory.Já poslechl sem dál sem si pár hltů slivovice a už ani nevím jak sem cloníl,ale vyšli ně nejlepší fotky co sem kdy dělál :lol: .
Eště mosím poladit ten negativní proces.je fakt lepší dyž je u toho člověk takový uvolněný.Aj sa mu lepší přemýšlá :D
  • 0

#40 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 červen 2009 - 00:17:03

Jen tak pro info - kouk sem se znova do příbalovýho letáku těch ilfordů a to s tim, že by se na papíry mělo svítit aspoň 45 sekund ja největší kec! já to čet tehdá v komoře a vono jak tam bylo nějaký temno nebo co... no zkrátka ta informace se týká doby máchání ve vývojce no...:?:
  • 0

#41 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 červen 2009 - 06:12:08

Pavlíku, ogaro, tys mi to s tým tryptichem (triptychem) úplně pokaziíl :-o
Já už sa těším na nejakú veselú gořalku a to su enem nejaké zasraté knížky, navíc napsané tú hatmatilkú kerévá vúbec nezorumím :?:

Co sa týká tej gořaly v komoře, tož je pravda, že taky nevím jak sem cloníl, ale občas sa stává, že když pak k polednímu (zvětšuju v noci) kóknu do tej řeznickej bedýnky co sa mi v ní kúpú fotky, tož tam kolikrát vidím umněéní jak sviňa :lol: ( a to hlavně když si nechám během osvita na papíře štamprlu 8-) )

To enem tak upozornění pro ostatní temnokomornictvo, že štamprla je při červeném světle špatně vidět.
  • 0

#42 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 červen 2009 - 06:20:14

Tož to ně dostalo!!!
Zadal sem si na návrh Pavlíka do vyhledavača (seznam) "Kraken systém" a v tych vyhledavačoch sú fakt chytří jak sviňa :?:

První mi to vyplulo, že sú rádi, že sem sa pokontaktil s nejakú firmú UPC, a že su 53. idiot v pořadí, že ať počkám...... (tož nevím, možná ňa znajú aji přes ty dráty) :lol:

Pak to vyplulo, že prej je to také nejaká krochna co střílá tenisáky po liďoch...... (no toto!!!!)

Radši sem z tama hnedkajc vyskočíl a vyrestartoval počítač, páč mi aji antivir zahlásil přítomnost jakéhosik trojana či co......
  • 0

#43 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 19 červen 2009 - 14:24:39

Mě to vyplulo toto ale je to z gůgla.
http://hracky-lego.l...-utoci dp38610/
  • 0

#44 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 28 říjen 2009 - 11:54:00

Máte někdo zkušenosti se zvětš. objektivem Paterson 3 Element 50mm 1:3,5? Jak si třeba stojí oproti Anaretu 4,5/50? Mám teď oba a nemůžu se rozhodnout. Mé laické oko tam rozdíl nevidí.
Ten Paterson má větší stětelnost, to jo, i když zase "blbou" řadu clon, resp. začátek: 3,5-4-5,6.... Neni tam skok o celou clonu, trošku to zavádí.
  • 0

#45 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 říjen 2009 - 18:15:33

a 4,5-5,6 ti taky přijde jako skok o celou clonu?
ehehe
voboje vyhodit a koupit nikkor 2.8/50 :-)
  • 0

#46 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 28 říjen 2009 - 18:53:43

a 4,5-5,6 ti taky přijde jako skok o celou clonu?


No, to mi nepříjde, to je pravda. Já jsem to moc ze začátku neřešil, páč na RC papíry mi vycházely slušný časy pro proužkovky i na 5,6 či 8. Ale jak jsem teď začal dělat na baryty a zrovna i vyměnil ten objektiv, tak tam už je to jiná. Proužkovky by se hodily na 3,5 finál na 5,6 (nebo 8).
Ale jinak ... darovanému koni na nic nehledím :-) Nikkor je hudba světlé budoucnosti, a já mám zrovna přítomnost :-)
  • 0

#47 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 27 říjen 2010 - 10:12:27

http://aukro.cz/item...gon_2_8_50.html
co na to říkáte :? dobrá cena :)
  • 0

#48 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 27 říjen 2010 - 12:24:36

Na česko jistě dobrá:?
  • 0

#49 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 listopad 2010 - 12:02:42

Ahojte, jak je to myšleno

je to z textu výrobce u APO rodagon

The optimal working aperture is reached by stopping down by only 1 to 2 stops.

je to myšleno jako že pokud je minimum clona 4 tak optimum je 5.6-8

a nebo je to bráno pro mě logičtější:

prvni nebo druhé zaskočení na clonovem kroužku ,ale to potom se nedostanu ani na 5.6
:-)
  • 0

#50 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2010 - 12:13:52

za A) je správně.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních