Přejít na obsah


Fotka

Protectan vs plyn do zapalovače


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 červen 2009 - 09:50:45

Propan do zapalovačů vyjde mnohem levněji a nemyslím si, že bude fungovat hůř...
  • 0

#2 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 15 červen 2009 - 10:29:21

Propan do zapalovačů vyjde mnohem levněji a nemyslím si, že bude fungovat hůř...


Jo, máš pravdu, ale mě se líbí na Protectanu to jemné dávkování. Vydržel opravdu hodně dlouho i při častém používání. Jak to řešíš s tím propanem do zapalovačů? Kdyby se dělali stejný flašky, tak by stačilo přehodit ten plastovej vršek.
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 červen 2009 - 11:18:34

Nevím přesně co myslíš tím jak to řeším. Prostě buď ten plyn do kanystru fouknu z pixly na doplňování zapalovačů, co je mají v každém PNS, nebo když někde najdu zapalovač, přetočím ho na maximum foukání a půl zapalovače do toho fouknu. S tou pixlou velkou je možná jen malý problém, že fouká pod větším tlakem, tak jsem měl strach aby ten plyn při tom svém běhu po kanystu měl šanci se usadit, nicméně, vždy když nalévám obsah kanystru do misek, velmi silně zavane, takže to asi funguje...
  • 0

#4 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 červen 2009 - 12:14:07

Já jsem to zatím neřešil, ale při hlubokém rozjímání při práci se svářečkou jsem si tak říkal, když je ten CO2 těžší než vzduch a při běžných teplotách se chová inertně, že by snad...
  • 0

#5 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 červen 2009 - 13:50:53

Nechova se tak úplně inertně - je rozpustný ve vodě. Vzniká kyselý roztok takže do alkalické vývojky rozhodně ne.
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 červen 2009 - 18:27:39

Používám ho i na vývojku již asi dva roky a nic nesleduji. Z mé strany můžu doporučit.
  • 0

#7 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 15 červen 2009 - 18:43:25

Hmmm, asi jsem bélbej, ale nevím na co by to bylo k focení vhodný?????
  • 0

#8 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 červen 2009 - 19:47:42

Tu rozpustnost jsem měl na mysli u oxidu uhličitého, který zmiňoval Vladivostok protectan je tušim na bázi butanu.
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2009 - 08:50:01

Hmmm, asi jsem bélbej, ale nevím na co by to bylo k focení vhodný?????


ochrana lázní před oxidací... jakože dýl vydržej nezkažený
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 červen 2009 - 09:14:36

Hmmm, asi jsem bélbej, ale nevím na co by to bylo k focení vhodný?????


ochrana lázní před oxidací... jakože dýl vydržej nezkažený


taky rituál!
odleju vývojku, vezmu plechovku, obřadně zakvedlám - někdy jako ty číšnící se šejkrem, otočím vzhůru nohama, namířím do vývojky a fouknu
a mám dobrej pocit, když vidím ten plyn, jak sedá na vývojku a říká: buď hodná a zachovej svoje vlastnosti
  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 červen 2009 - 06:16:10

Radime, ogaro, ty to vždycinky umíš tak krásně napsat, že sem si šel do komory a zafoukl si znovu vývojku (kdyby to náhodú nekama utéklo).
Při tej příležitosti (když už sem tam býl zafukovat) sem si dal po kalíšku.
  • 0

#12 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 19:53:51

taky rituál!
odleju vývojku, vezmu plechovku, obřadně zakvedlám - někdy jako ty číšnící se šejkrem, otočím vzhůru nohama, namířím do vývojky a fouknu
a mám dobrej pocit, když vidím ten plyn, jak sedá na vývojku a říká: buď hodná a zachovej svoje vlastnosti


a ty ten plyn vidis? ja striekam zo zapalovaca a to je fakt len baj ocko ... da sa zohnat nejaky zafarbeny plyn???
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2010 - 20:42:10

a ty ten plyn vidis? ja striekam zo zapalovaca a to je fakt len baj ocko ... da sa zohnat nejaky zafarbeny plyn???


dá, ale nevím, nevím, jestli by to protectan nebo butan do zapalovačů nahradilo... i když prý fouknutý přes svíčku, když se zadaří, hoří taky.... :-)
  • 0

#14 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 12 leden 2010 - 21:00:46

http://www.fotoskoda...an-spray-105193


Ta cena mi nepřijde tak hrozná. Zvláště když jsem slyšel reference, že hodně dlouho vydrží.
  • 0

#15 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 12 leden 2010 - 21:02:18



taky rituál!
odleju vývojku, vezmu plechovku, obřadně zakvedlám - někdy jako ty číšnící se šejkrem, otočím vzhůru nohama, namířím do vývojky a fouknu
a mám dobrej pocit, když vidím ten plyn, jak sedá na vývojku a říká: buď hodná a zachovej svoje vlastnosti


a ty ten plyn vidis? ja striekam zo zapalovaca a to je fakt len baj ocko ... da sa zohnat nejaky zafarbeny plyn???

když se to foukne z lahve, část plynu se změní v cosi jako mlhu a tu vidíš. Během chvilky se ta mlha vypaří a vzniklý plyn rychle vytlačí kyslík z lahve. Myslím že ze zapalovače to nebude tak dobrý, protože dlouho trvá, než tam vůbec něco nafoukáš.
  • 0

#16 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 12 leden 2010 - 22:03:47

Ano, plyn Protectan spray od firmy Tetenal je stejný, jako plyn do zapalovačů od i v Česku známé firmy Ronson.
Na stránkách obou výrobců se lze doklikat až k bezpečnostním listům. Zhruba jde o směs 50 % butanu, 25 % izobutanu a 25 % propanu. Směs také dobře známá ve spojitosti s tábornickými vařiči na plyn. Firma Primus touto směsí plní plynové kartuše různých objemů. Jiné firmy kartuše plní třeba směsí 20 % propan a 80 % butan, což je +/- směs používaná i v běžných bombách pro domácnost.
Ta mlha je vlastně aerosol, drobné kapénky plynu, který se za dané teploty a atmosférického tlaku rychle mění v čirý plyn.
Letmým nahlednutím na trh s plynem do zapalovačů se 250ml bombička s plynem Ronson prodáva za 45 Kč (nevím jak v kamenných obchodech), dvě bombičky, tj. 500 ml za 90 Kč.
Protectan spray (tuším 400 ml) stojí ... (viz odkaz výše).
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2010 - 22:26:32

Ano, plyn Protectan spray od firmy Tetenal je stejný, jako plyn do zapalovačů od i v Česku známé firmy Ronson.
Letmým nahlednutím na trh s plynem do zapalovačů se 250ml bombička s plynem Ronson prodáva za 45 Kč (nevím jak v kamenných obchodech), dvě bombičky, tj. 500 ml za 90 Kč.
Protectan spray (tuším 400 ml) stojí ... (viz odkaz výše).



Přitakám. Tento zapalovačový plyn 250ml za 45K jsem koupil zrovna nedávno v krámě naproti foto "š...." doma jsem našel starý vršek z již prázdného sprejového mazání na řetězy s 10cm plastovou hadičkou, vypucoval to propláchnutím v tech.benzínu, odřízl trubičku dole, vyvrtal ďůrku přesně na jeden z adaptérů na zapalovače, sesadil dohromady, nasadil na flašu s plynem (pár minut činnosti sakumprásk) a ejhle, dávkování fajnové a díky té dlouhé měkké trubičce to dostanu pěkně dolů k hladince skulinkou pod folií, kterou dávám pod víčka. ...
po zastříknutí je vidět aerosol plynu? snad také, možná, že to souvisí i prudkým poklesem teploty při expanzi stlačeného butanu, silným podchlazenímí vzduchu v prostoru, kam je fouknuto, může to být vedle aerosolu plynu i kondenzát vzdušné vlhkosti? jako ranní rosenka?
  • 0

#18 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 leden 2010 - 22:28:15

vidíš/nevidíš.. ten plyn by měl dycky klesnout k hladině, ne? je třeba vždy vytlačovat všechen původní vzduch, nebo stačí jen jistá "hladinka", která dostatečně zmírní osmózu/difúzi?
  • 0

#19 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 22:58:58

vidíš/nevidíš.. ten plyn by měl dycky klesnout k hladině, ne? je třeba vždy vytlačovat všechen původní vzduch, nebo stačí jen jistá "hladinka", která dostatečně zmírní osmózu/difúzi?


ano, klesne na hladinu, ale mne slo skor o dostatocne mnozstvo ... ked ho nevidim neviem ci som dal dost ci nie ...
  • 0

#20 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 12 leden 2010 - 23:17:14

To už je na inženýrský výpočet :)
Kolik je potřeba plynu na totální výměnu vzduchu v lahvi s prázdným prostorem 0,5 litru. Otázku, zda je veškerá výměna nutná v tuto chvíli nechme stranou.
Litr? Dva?
Přece jenom při tom foukání plynu do flašky může dojít k tzv. zkratovým proudům, kdy plyn již uniká z flašky ven, ale přitom v ní ještě nějaký vzduch zůstává.
Litr plynu má za laboratorní teploty hmotnost tak 2,3 g (+/- 10 %).
Zbývá zjistit, k jakému úbytku plynu dojde třeba po 2 sekundách pšouknutí. Tak mne s tím pšouknutím napadlo, ale to raději ne, že ... :D
  • 0

#21 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 23:24:08

takze od oka a spoliehat sa na placebo :)
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 00:30:42

To už je na inženýrský výpočet :D
Kolik je potřeba plynu na totální výměnu vzduchu ...
Litr? Dva?
Zbývá zjistit, k jakému úbytku plynu dojde třeba po 2 sekundách pšouknutí. Tak mne s tím pšouknutím napadlo, ale to raději ne, že ... :D


I bez matematiky jsi uhodil hřebíček na hlavičku. Ty 2 sekundy stačí na totální výměnu vzduchu v celém lokále. :)
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 leden 2010 - 07:18:48

A proč by se měl komplet vyměnit objem vzduchu? Stačí mít prostě jen dělící vrstvu mezi vzduchem a roztokem, ne? Já to foukám buď z butelky na doplňování zapalovačů, nebo přímo zapalovačem - pustím ho na max výkon a fouknu tam tak čtvrtku zapalovače. Funguje to, roztoky jsou spokojený....
  • 0

#24 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 13 leden 2010 - 10:19:49

A proč by se měl komplet vyměnit objem vzduchu? Stačí mít prostě jen dělící vrstvu mezi vzduchem a roztokem, ne? Já to foukám buď z butelky na doplňování zapalovačů, nebo přímo zapalovačem - pustím ho na max výkon a fouknu tam tak čtvrtku zapalovače. Funguje to, roztoky jsou spokojený....

Hm.
Zásadní otázka je, co se děje s tou domnělou plynnou vrstvou a domnělou vzduchovou vrstvou nad ní. Plyny jsou obecně tekutiny, stejně jako kapaliny. Na rozdíl od kapalin, které mohou být tzv. nemísitelné (nebo omezeně mísitelné), třeba olej a voda, kdy dojde k prakticky k stabilnímu rozvrstvení tzv. fází podle hustoty jednotlivých kapalin, však plyny jsou mísitelné. A někde tady byla řeč i o difuzi, takové spontánní promíchávání. Jistě, je znám jev spojený s oxidem uhličitým, který v uzavřených prostorách (čím jsou ty prostory užší a vyšší, tím lépe) vytvoří nebezpečnou vrstvu. Studny, jeskyně. Člověk se v přítomnosti v tomto prostoru může udusit. Je popsáno plno takovýchto případů, kdy zahynuli i zachránci a dokonce i zachránci zachránců.
V tomto případě se jedná o vcelku stabilní systém narušený návštěvníkem. U pšouknutí do flašky nemusí jít o ustálený stav. Stáčí i nepatrný pohyb (přenesení lahve do regálu nebo pouhé posunutí) už dojde k mírnému pohybu kapaliny, která té difuzi napomáhá. I když plyn v zapalovači má o trošku větší hustotu než zmíněný oxid uhličitý. Otázkou také je, když už jsme u té pšoukologie, kolik toho plynu tam pšouknu. Nedalo mi to a na analytických vahách jsem si stanovil úbytek hmotnosti zapalovače při odpšouknutí trvajíci 10 s. Ubylo zhruba 60 mg (průměr z pěti měření +/- 10 %), při hustotě plynu 2,3 g/L to je 26 mL. Když vezmu lahev a zhruba odhadnu plochu hladiny na 1 dm2 (1 decimetr čtvereční, tj. 100 centimetrů čtverečních), tak 26 ml vytvoří vrstvu o výšce 2,6 mm! Při desetisekundovém pšouknutí, kdo to vydrží deset sekund? :D . Já o její stabilitě mám silné pochybnosti. Někdo tady hovořil o placebo efektu. Já to nebyl :)
  • 0

#25 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 13 leden 2010 - 12:37:41

... fouknu tam tak čtvrtku zapalovače...

Tak jsem to změřil :wink:
V běžném jednorázovém zapalovači (ten nejlevnější, "nedoplnitelný") jsou cca 2 g plynu. Čtvrtka z něj pšoukala přes 8 minut (asi nějaký šmejd), nějakých 200 mL. To už by nějakou vrstvu vytvořit mohlo, teoreticky necelé 2 cm. Ale ta zatracená difuze, není nijak rychlá (v klidu), ale je a rozhodně se tam ten plyn v klidu nedávkuje, ten pšouk nějakou dunamiku má. A co víc, použitý plyn se, sice málo, ale přece, rozpouští ve vodě. Tak zhruba 60 mg/L.
  • 0

#26 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 leden 2010 - 12:44:46

Tak zapalovač má samozřejmě regulaci množství plynu, takže sundat plíšek, chytnout regulační kolečko a točit a točit. Pak to fouká tak, že při max povolení je zapalaovač během pár sekund prázdný. Už od mala jsem si s tím hrál, ten maxiplamen je v dětské ruce tou nejlepší hračkou :) Je jasné, že turbulence tímto vznikají, nicméně já to prostě normálně fouknu do láhve s úzkým hrdlem a okamžitě zavřu. O tom, že tam je dostatek plynu a že leží na hladině mě přesvědčí, že to začne smrdět až při vylévání....
  • 0

#27 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 13 leden 2010 - 12:58:40

O tom, že tam je dostatek plynu a že leží na hladině mě přesvědčí, že to začne smrdět až při vylévání....

Tak to není ale žádný důkaz. Zúčastněné plyny jsou bez zápachu, smrdí tam pachové látky (obvykle nějaký miliprd merkaptanu, říká se tomu odorizace), které tam jsou právě z důvodu bezpečnosti, aby smrděly co nejvíce. Myslím, že se zápachem merkaptanů máme všichni určité zkušenosti. Takže to, že to smrdí vůbec není kvantitativní údaj o dostatečnosti plynu. A že leží na hladině, opět, je veliká šance, že se to promísí. A není pochyb o tom, že tato směs bude smrdět.
  • 0

#28 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 16:17:27

chemik: pekny vyklad :-D
a co nam z toho teda vyplyva? ze sa s kludom vykaslat na nejake plynovanie? ked tak nad tym rozmyslam, tak chemikalie oxiduju so vzduchom a cim menej ho tam bude tym to menej zoxiduje, ci nie? cize aj "nejake"zastreknutie zapalovacom lepsie ako ziadne ... ci? :-)
  • 0

#29 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 13 leden 2010 - 18:07:37

chemik: pekny vyklad :)
a co nam z toho teda vyplyva? ze sa s kludom vykaslat na nejake plynovanie? ked tak nad tym rozmyslam, tak chemikalie oxiduju so vzduchom a cim menej ho tam bude tym to menej zoxiduje, ci nie? cize aj "nejake"zastreknutie zapalovacom lepsie ako ziadne ... ci? :D

Na to by měli odpovědět praktici, já jsem odchovanec kuliček :D a jednoznačnou odpověď se neodvažuji vyslovit.
Ohledně oxidace opět nabídnu úvahu založenou na velice hrubém výpočtu (silně zaokrouhluji). Dejme tomu, že máme litrovou láhev s půllitrem vývojky. To znamená půl litru vzduchu. V tomto půllitru vzduchu je nějakých 100 mL kyslíku tj. 150 mg. Tento kyslík podlehne nejspíše díky siřičitanu redukci a bude siřičitan oxidovat na síran. Obecně (pouze roztok siřičitanu) redukce probíhá docela pomalu. Pokud je však katalyzována nějakým kovem, jede to docela rychle. Chemická rovnice je velice jednoduchá a vyplývá z ní, že 150 mg kyslíku spotřebuje či odčerpá či "znehodnotí" 120 mg siřičitanu sodného.
Podobný výpočet lze použít u oxidu uhličitého. V půllitru vzduchu to vychází na nějakých 0,4 mg. To už v té destilce ho je více. S ním si však poradí alkalické prostředí vývojky s tlumivými systémy. Tímto nám v láhvi nad roztokem zbýva pouze dusík (+/-). Jak kyslík "zmizí" z plynné fáze do roztoku, dojde i k poklesu tlaku v láhvi (vliv oxidu uhličitého na tuto změnu není významný). Takže problém nastává, že mezi prostředím v láhvi a okolním vzduchem nastává určitá nerovnováha, navíc umocněná tím, že obvykle vytemperovaný roztok na laboratorní teplotu uzavřeme v láhvi a šoupneme do chladničky. A v zimě se všechno smrskne. Takže z fyzikálního pohledu se tlaky budou chtít vyrovnat, z pohledu chemického se tam bude rvát ten kyslík (resp. vzduch i s tím oxidem uhličitým). Takže ten siřičitan by měl stále co dělat. Otázkou je jak rychle. Tuto rychlost však lze zvládnout či znatelně omezit vhodným nádobím, zda máme dobře těsně uzavřené láhve. Zábrus pro alkalické roztoky vhodný není, takže je potřeba kvalitní láhev se šroubovacím uzávěrem a odpovídajícím kvalitním těsněním (např. silikonová pryž potažená teflonovou folií). O kvalitě se lze dobře přesvědčit, když poloprázdnou láhev s teplou vodou dobře uzavřeme a dáme do lednice. Druhý den by to po pootevření mělo docela zasyčet, jak vzduch vnikne do láhve, což je známka, že láhev podtlak vydrží.
Je na každém z nás, jak si s tím poradíme. Nezanedbatelnou roli hraje i skutečnost, jak dlouho chceme takový roztok uchovávat.
  • 0

#30 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 18:14:55

no a teraz som uz uplne mimo :)
  • 0

#31 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 13 leden 2010 - 18:21:53

no a teraz som uz uplne mimo :)

Sorry.
Tak plynuj, ale pořádně :D
  • 0

#32 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 18:24:44

no a teraz som uz uplne mimo :)

Sorry.
Tak plynuj, ale pořádně :D


skor mi to vychadza, ze sa na to vybodnem :D
ale dik za osvetu
  • 0

#33 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 13 leden 2010 - 18:37:43

skor mi to vychadza, ze sa na to vybodnem :D
ale dik za osvetu

Já se to neodvážil říci tak nahlas :)
Chce to pojmout dialekticky :D
  • 0

#34 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 13 leden 2010 - 22:07:40

chemik: pekny vyklad :-)
a co nam z toho teda vyplyva? ze sa s kludom vykaslat na nejake plynovanie? ked tak nad tym rozmyslam, tak chemikalie oxiduju so vzduchom a cim menej ho tam bude tym to menej zoxiduje, ci nie? cize aj "nejake"zastreknutie zapalovacom lepsie ako ziadne ... ci? :!:

Na to by měli odpovědět praktici, já jsem odchovanec kuliček :-) a jednoznačnou odpověď se neodvažuji vyslovit.
Ohledně oxidace opět nabídnu úvahu založenou na velice hrubém výpočtu (silně zaokrouhluji). Dejme tomu, že máme litrovou láhev s půllitrem vývojky. To znamená půl litru vzduchu. V tomto půllitru vzduchu je nějakých 100 mL kyslíku tj. 150 mg. Tento kyslík podlehne nejspíše díky siřičitanu redukci a bude siřičitan oxidovat na síran. Obecně (pouze roztok siřičitanu) redukce probíhá docela pomalu. Pokud je však katalyzována nějakým kovem, jede to docela rychle. Chemická rovnice je velice jednoduchá a vyplývá z ní, že 150 mg kyslíku spotřebuje či odčerpá či "znehodnotí" 120 mg siřičitanu sodného.
Podobný výpočet lze použít u oxidu uhličitého. V půllitru vzduchu to vychází na nějakých 0,4 mg. To už v té destilce ho je více. S ním si však poradí alkalické prostředí vývojky s tlumivými systémy. Tímto nám v láhvi nad roztokem zbýva pouze dusík (+/-). Jak kyslík "zmizí" z plynné fáze do roztoku, dojde i k poklesu tlaku v láhvi (vliv oxidu uhličitého na tuto změnu není významný). Takže problém nastává, že mezi prostředím v láhvi a okolním vzduchem nastává určitá nerovnováha, navíc umocněná tím, že obvykle vytemperovaný roztok na laboratorní teplotu uzavřeme v láhvi a šoupneme do chladničky. A v zimě se všechno smrskne. Takže z fyzikálního pohledu se tlaky budou chtít vyrovnat, z pohledu chemického se tam bude rvát ten kyslík (resp. vzduch i s tím oxidem uhličitým). Takže ten siřičitan by měl stále co dělat. Otázkou je jak rychle. Tuto rychlost však lze zvládnout či znatelně omezit vhodným nádobím, zda máme dobře těsně uzavřené láhve. Zábrus pro alkalické roztoky vhodný není, takže je potřeba kvalitní láhev se šroubovacím uzávěrem a odpovídajícím kvalitním těsněním (např. silikonová pryž potažená teflonovou folií). O kvalitě se lze dobře přesvědčit, když poloprázdnou láhev s teplou vodou dobře uzavřeme a dáme do lednice. Druhý den by to po pootevření mělo docela zasyčet, jak vzduch vnikne do láhve, což je známka, že láhev podtlak vydrží.
Je na každém z nás, jak si s tím poradíme. Nezanedbatelnou roli hraje i skutečnost, jak dlouho chceme takový roztok uchovávat.


Nemohu si pomoci,ale 100ml kyslíku dle mého výpočtu znehodnotí asi 1,1g siřičitanu sodného. Samozřejmě si nemyslím, že se zredukuje všechen kyslík, ale ten úbytek je poněkud větší.
  • 0

#35 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 14 leden 2010 - 07:19:21

Nemohu si pomoci,ale 100ml kyslíku dle mého výpočtu znehodnotí asi 1,1g siřičitanu sodného. Samozřejmě si nemyslím, že se zredukuje všechen kyslík, ale ten úbytek je poněkud větší.

Naprosto správně.
Omlouvám se. Mé uznání Goro, dík za kontrolu.
(Jinak ta reakce za přítomnosti katalyzátoru a v přebytku siřičitanu doopravdy probíhá kvantitativně, takže jsem udělal řádovou chybu)
Musím se ještě hodně učit :D

Tak plynovat nebo ne?
  • 0

#36 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 14 leden 2010 - 20:25:05

No já plynuju, ale ze zapalovače je to jen alibi, chce to tam prostě fouknout z tý plnící lahve, tak aby butan vytlačil co nejvíce vzduchu- vlastně všechen a ještě trochu přetekl.
  • 0

#37 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 leden 2010 - 20:58:11

Mně se osvědčilo tam z té plnící lahve bez nástavce (trn chytnu do kleští a pustím to na plný kule) pořádně flusnout - kapalný plyn vletí pod hladinu a začne se zuřivě vypařovat. Z vývojky stoupají bublinky jak ze sodovky a plyn do prostoru nad ní přichází ze spoda - mělo by to být pro vytlačování vzduchu vhodnější. Pak dám ještě jeden flus a hned zavřu. V takto natlakovaných 250ml skleněných lékovkách mi například samoserný Fomatol PW vydrží několik měsíců. Květnovou dávku jsem dorazil v listopadu a jela jak nová - i v homeopatickém ředění 1+2,5.

Původně jsem se bál, že mi ochlazení vypařujícím se plynem může z roztoku něco vyrazit, ale zatím se nestalo.
  • 0

#38 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2010 - 22:01:08

díky Vám všem.Tak jsem ušetřil za Protektan.Tak jsem si pořídil nápln do zapalovačů a udělal jsem si z kousku pevného plastu páčku na trysku (Páčka s otvorem na trysku je držená měděným drátem za hrdlo náplně).Hned jsem to vyskoušel a zastříkl vývojky :-)
  • 0

#39 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 30 leden 2010 - 18:11:45

Já kupuju plyn do zapalovače, který má ve vršku na odloupnutí několik nástavců na různý zapalovače a na jeden z nich se dá docela pevně narazit běžná tryska od spreje.
  • 0

#40 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 18:05:12

nevím jak mi dlouho vydrží plyn do zapalovačů.Stříknu sem stříknu tam :wink: Dnes jsem si pro jistotu koupil fungl nágl nový
  • 0

#41 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2010 - 19:21:36

kdo má jiné poznatky nebo návrhy? :)
  • 0

#42 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2010 - 19:22:07

kdo má jiné poznatky nebo návrhy? :)
  • 0

#43 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 září 2010 - 07:28:55

S plnou úctou k výpočtům, provedeným zde přítomnými vědci, se domnívám, že zaplynování vývojky smysl má, protože:
- účinnost je empiricky ověřená,
- výrobci vývojek to výslovně doporučují,
- i kdyby účinnost nebyla stoprocentní, přínosy převažují náklady.

Zejména a zvláště u roztoků, se kterými se často manipuluje, například:
- mnohonásobně opakovaně používané vývojky (Emofin, Diafine...),
- koncentráty, jejichž obal se mnohonásobně otevírá pro odebrání malého množství.

Já osobně používám plyn do zapalovače. Jelikož většinou skladuji roztoky v PET lahvích, vyrobil jsem si jednoduchou pomůcku. Víčko na PET lahev s jedním menším otvorem kam nasadím trysku nádoby s plynem a větším otvorem, kudy utíká vytlačený vzduch.
Důkaz účinnosti, pro mne dostatečný, je tento: V láhvi s roztokem A vývojky Emofin vždy po několika týdnech vznikal zjevný podtlak, viditelný na deformaci lahve. Ten byl způsoben rozpuštěním kyslíku ze vzduchu v roztoku. Po zaplynování roztoku podtlak v lahvi nevzniká, vrstva plynu tedy vstup kyslíku do roztoku účinně zpomaluje.
  • 0

#44 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 září 2010 - 15:46:16

Já pracoval s koncentráty a roztoky naposledy někdy na jaře.Při úklidu jsem řádně zastříkl plynem do zapalovače.Od té doby jsem si toho nevšim a je to v teple.Tak nevím jaké to v lahvích bude aš začnu po takové době s roztoky pracovat :)
  • 0

#45 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 16:19:35

plyn do zapalovačů se dá koupit kde koliv i u větnamcu :) :wink:
  • 0

#46 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 31 leden 2011 - 16:31:36

plyn do zapalovačů se dá koupit kde koliv i u větnamcu :) :wink:


Proto ty tržnice furt hoří.
  • 0

#47 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 31 leden 2011 - 17:07:25

Hmn chlapi, ja mam teda zkusenosti celkem neradostne. Zkousel jsem plyn do zapalovacu i protectan. A s obouma mi chemie nevydrzela tolik jako kdyz jsem z lahvi vymackal vsechen vzduch a poradne utahl. Bavim se o barevne chemii, u cernobile jsem nepozoroval nikdy problem...
  • 0

#48 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 31 leden 2011 - 18:34:01

Zafoukával jsem plynem ze zapalovače pyro510.Tvrdí se o ní že má životnost na polici i několik let.Po necelým roce se ze" světlého medu"stal skoro"dehet!Zatím jsem nenašel odvahu dát do něj film.Dělám s novým ze srazu,ten jede jak čert.
  • 0

#49 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 31 leden 2011 - 18:48:13

Češtináři, oprava! novou pyro510.
  • 0

#50 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 19:01:04

já po použití roztoků preventivně zastříkávám.No někdy mi ujede ruka a něco tím tlakem vycmrndám :) :wink:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních