Přejít na obsah


Fotka

510 pyro


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
75 odpovědí na toto téma

#51 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 21 listopad 2012 - 05:25:06

ha, vzpomněl jsem si, kde jsem četl o tom fenidonu a dimezone s. vlákno o instant mytolu, pentaxista: D.Neville Super Bulletin 37: nahrazujete-li Dimeson S fenidonem, pak použijte místo 0,15g Dimesonu S 0,19g fenidonu
zkoušel někdo míchat 510-pyro s dimezone s? upravoval někdo těch 0,25 na 0,2 gramů?
  • 0

#52 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 21 listopad 2012 - 05:55:22

A včem jsi ustaloval?
  • 0

#53 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 listopad 2012 - 12:24:07

syndrom rychlý smrti xtolu je spojenej s iontama železa ve vodě, nemá nic společnýho s oxidací.
  • 0

#54 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 21 listopad 2012 - 14:24:05

tf-2, jako vždy
  • 0

#55 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 listopad 2012 - 11:50:23

tak jsem to řešil s panem pentaxistou a byl tak hodný, že se mi zeptal i chemika a vyplnily se mé obavy. pyrogallol má krátkou životnost. přece jen pyrogallol barví (a pochopitelně vyvíjí), proto je podložka málo zabarvená a chtěla by asi delší čas. ještě udělám poslední pokus, namíchám 510-pyro s čerstvým vitamínem c a vymáchám v tom prošlý pan f+ a uvidím, jak to bude vypadat. pak se pochlubím, snad to bude do týdne...
  • 0

#56 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 listopad 2012 - 16:31:59

ještě k tomu triethanolaminu... je normální, že je do žluta? nějak si nevybavuju, že bych ho totiž někdy měl nalitý v něčem bezbarvém, až dnes, ale měl jsem za to, že je bezbarvý
  • 0

#57 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 26 listopad 2012 - 17:31:55

TEA je bezbarvý. Jenom je rozdíl v "hustotě", dle čistoty.
  • 0

#58 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 listopad 2012 - 18:07:40

v hustotě bezbarevnosti? :-D mám uvedeno "čistý", je od pana lukeše
  • 0

#59 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 26 listopad 2012 - 18:37:10

Nee. Je bezbarvý. Jenom čím je čistější, tj. p.a, nebo pro chelatometrii je hustější. Prostě kejda, která se špatně míchá.
  • 0

#60 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 listopad 2012 - 18:52:37

jasný :-) takže spíš než hustota, tak viskozita, jestli tomu dobře rozumím. nicméně to furt tak nějak nevysvětluje, proč má ten můj starý tea barvu jak chcánky... asi raději koupím nový a tenhle budu míchat jen do ds-14
  • 0

#61 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 listopad 2012 - 19:06:02

jestli tě to uklidní: před nedávnem jsem kupoval čerstvý p.a. a vypadá za denní teploty jako jemně nažloutlé amarouny. .... a od druhého výrobce čistý, ten je bezbarvý a taky je to amaroun...
  • 0

#62 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 listopad 2012 - 19:08:09

uklidnilo, děkuju :-)
  • 0

#63 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 listopad 2012 - 17:25:44

pokud to někoho zajímá.. teď jsem dovyvolal prošlý pan f+ s nově namíchaným 510-pyro s čerstvým vitamínem c a je furt růžový... soudě dle mokrýho negativu, jistá snaha o vyrovnání tam je dost zřetelná, ale ne tak dokonalá, jak to tahle vývojka umí.. takže to bude tím pyrogallolem...
ještě jeden zajímavý poznatek - dýl funguje 510-pyro než surový pyrogallol
  • 0

#64 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 březen 2020 - 18:45:22

Vážení kolegové, mohl bych Vás poprosit o radu? Jak by měla tahle 510 barvit? Volal jsem v ní plany Fomu 400, 1+500, stand. Mělo to pěkně hnědo-žluto-zelenou (nebo jakou) barvu, takhle jsem předpokládal, že by to mělo vypadat. Pak jsem to ředil 1+100 a volal v procesoru, Foma 100, svitek. Ten pak ale byl růžový jako fomí multigradační filtr. A to jsem jel ze stejné lahvičky v rozmezí asi týdne, takže si nemyslím, že by to bylo degradací té vývojky. Je ta změna barevnosti daná ředěním? Nic jiného mě nenapadlo. P.S. ustalováno stejně.


  • 0

#65 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 22 březen 2020 - 19:20:48

pokud zůstane podložka růžová, je to dáno většinou ustalováním nebo vypíráním

510pyro mi nechávalo krásně hnědý negativy a samotný koncentrát vývojky fungoval beze změn i po asi 5 letech


  • 0

#66 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 22 březen 2020 - 20:17:03

Mám teď na vyzkoušení 100ml 510-Pyro a rád bych ji co nejrychleji použil. Můžete doporučit konkrétní ustalovač? Ideálně práškový / tekutý koncentrát, který mohu běžně  koupit, např. v BeFoto. Díky předem.

Dan


  • 0

#67 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 březen 2020 - 20:22:14

pokud zůstane podložka růžová, je to dáno většinou ustalováním nebo vypíráním

510pyro mi nechávalo krásně hnědý negativy a samotný koncentrát vývojky fungoval beze změn i po asi 5 letech

Díky! To bych předpokládal u Kodaku, kde je to dáno antihalačkou (nebo čím, znalci mě případně opraví). Foma má ale antihalačku zelenou a podložka je taková našedlá, rozhodně ale ne růžová. Tohle myslím zrůžovělo až ve vývojce. A ta barva byla jak multigradační M2 filtr, ne tak trochu narůžovělá. Tak nevím. Dřív mi to právě při standu taky barvilo  pěkně hnědě...

 

 

Mám teď na vyzkoušení 100ml 510-Pyro a rád bych ji co nejrychleji použil. Můžete doporučit konkrétní ustalovač? Ideálně práškový / tekutý koncentrát, který mohu běžně  koupit, např. v BeFoto. Díky předem.

Dan

Tady mě snad případně taky opraví zkušení uživatelé, ale myslím, že nejsnazší je použít čistý thiosíran, ten se dá koupit v drogerii ve Zlatnické ul. v Praze https://drogerie-zlatnicka.cz/ Myslím, že se používá 200 nebo 250 g na litr vody (ale takhle samo to asi není moc trvanlivé)


  • 0

#68 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 březen 2020 - 21:04:27

 

pokud zůstane podložka růžová, je to dáno většinou ustalováním nebo vypíráním

510pyro mi nechávalo krásně hnědý negativy a samotný koncentrát vývojky fungoval beze změn i po asi 5 letech

Díky! To bych předpokládal u Kodaku, kde je to dáno antihalačkou (nebo čím, znalci mě případně opraví). Foma má ale antihalačku zelenou a podložka je taková našedlá, rozhodně ale ne růžová. Tohle myslím zrůžovělo až ve vývojce. A ta barva byla jak multigradační M2 filtr, ne tak trochu narůžovělá. Tak nevím. Dřív mi to právě při standu taky barvilo  pěkně hnědě...

 

 

Mám teď na vyzkoušení 100ml 510-Pyro a rád bych ji co nejrychleji použil. Můžete doporučit konkrétní ustalovač? Ideálně práškový / tekutý koncentrát, který mohu běžně  koupit, např. v BeFoto. Díky předem.

Dan

Tady mě snad případně taky opraví zkušení uživatelé, ale myslím, že nejsnazší je použít čistý thiosíran, ten se dá koupit v drogerii ve Zlatnické ul. v Praze https://drogerie-zlatnicka.cz/ Myslím, že se používá 200 nebo 250 g na litr vody (ale takhle samo to asi není moc trvanlivé)

 

Nemam skusenosti s kombinaciou Foma a 510Pyro. Ani s roznymi koncentraciami.
Myslim, ze za mnoho farebnych odlisnosti moze byt zodpovedna podlozka filmu, 120-ka a plochac ju maju inu.
Dolezite je asi hladat chyby aj v spracovani. Bol pouzity kysly prerusovac, ktory je pri 510Pyro nepripustny?
Za vsetky ustalovace vhodne na pyro spomeniem ustalovac C-41 ktorejkolvek proveniencie, ale za polus stoji aj Fomafix. Ten hadam este odobri niektory z tunajsich pyro-uzivatelov.


  • 0

#69 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 březen 2020 - 21:45:26

Díky za odpověď. Ta foma je kousek z metráže, kterou zajišťoval Otec času a v jiných vývojkách rozhodně nemá růžovou barvu, takže to podložkou myslím nebude. Přerušoval jsem to vodou a ustalovač je taky ok, to jsem už vyzkoušel. Nijak mi to teda nevadilo, jen mě ta barva fakt překvapila, nečekal jsem ji. Ale film jinak vyšel podle mých představ, tak se asi neděje nic závažného.


  • 0

#70 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 březen 2020 - 22:11:12

Ziadne pochybnosti. :)
Asi to chce viac s tou 510 vyvolavat.
Co mna prekvapilo bolo, ze vyvojky s pyrogallom davaju inu farbu zavoja, ako vyvojka PyrocatHD s pyrokatecholom.
Pyrogallol je navyse menej stabilny, ako pyrokatechol a budu tam este ine rozdiely. Ale ta moja 510 je ale spolahliva (reda spon bola :) ).
510Pyro navrhol Jay DeFer.
Mozno by som hladal odpoved na
http://www.pictorial...y/510_pyro.html

a inde.


  • 0

#71 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 3 únor 2021 - 09:18:26

Ahoj, oživuji toto starší vlákno a přidávám odkaz na čerstvé video Johna Finche - semistand vyvolání negativu v 510-pyro.

John Finch napsal i docela zajímavou knihu o vyvolávání negativů (dostupná za velmi rozumný peníz) a je velkým propagátorem této vývojky.

Starší video je pak návodkou na namíchání si této vývojky doma.

https://youtu.be/WRJOelLX0nc

 

Já aktuálně zkouším dvě vývojky Jay de Fehra - 510-pyro a Obsidian Aqua. U jedné z těchto dvou zůstanu.


  • 3

#72 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 únor 2021 - 10:28:46

já se také přidám s dotazem. první recept byl s 0,25g fenidonu na 100ml roztoku, pak byl upraven na 0,375g fenidonu na 100ml roztoku. zkoušel někdo, jaký je reálný rozdíl? první verzi znám. dle jaye je po úpravě lépe využita citlivost filmu, ale víc k tomu nevím (zrno, ostrost)


  • 0

#73 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 3 únor 2021 - 13:53:32

IMHO tento malý rozdíl v  množství fenidonu  v koncentrátu, následně i v pracovním roztoku (tam už je to jen homeopatická stopa)  na funci rostlináře,  zrno a ostrost  zde mít  žádný vliv nebude.  Že dojde k  mírně  lepšímu využití citlivosti filmu a tím zlepšení kresby v utopených stínech,  tomu věřím  (na základě  mnohých vlastních hrátek při zkoušení  různých vývojek,  obsahujících kombinaci vyvolávačů  fenidon/hydrochinon,  resp.  fenidon/pyrokatechin  či  dokonce  fenidon/pyrogallol)


  • 0

#74 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 3 únor 2021 - 15:53:42

Ta nepatrná změna vede k dalšímu zlepšení superaditivity všech vyvolávačů v Py510. Nezapomínejte na vitamin C. Tato vývojka má tři vyvolávače. Poslední roky používám Py510 upravenou verzi. Pro zajímavost se podívejte na srovnání co dovede 510 s Foma Retropan od Fausto Saporito


  • 1

#75 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 29 březen 2023 - 17:07:30

Ahoj. objednávám od známého z Polska 510-pyro v lahvičkách po 100ml - 2 kousky - jeden pro sebe a druhý pro jednoho zdejšího temnokomorníka.

Kolega mám ještě 2 další lahvičky po 100ml. Kdyby měl někdo zájem, napište - ale asi dnes večer, zítra mi to bude posílat.

Cena cca 550 Kč / za 100 ml plus doprava v rámci ČR. 


  • 0

#76 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 29 březen 2023 - 19:22:15

Pokud by jste chteli tak Vám 510Pyro namíchám. Používám ji stále a chémie je doma dost...


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních