Přejít na obsah


Fotka

Mapy na fotce


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
51 odpovědí na toto téma

#1 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 červenec 2009 - 21:57:12

Milá temná komoro,

jsem nešťastný šafářův dvoreček. S pozitivním procesem jakž takž válčím, ale ještě jsem neudělal dobrou zvětšeninu 30x40. Zkoušel jsem to několikrát, ale vesměs byly objektivní důvody, proč to nemůže dobře dopadnout. Pokusné prošlé papíry, všelijaká chemie, divný negativ, neschopnost práce s MG, a tak dále.
Dnes jsem si řekl, že prolomím.
Mám krásný negativ s portréty jedné slečny z M645. Na 18x24 vše vypadalo prima, tak jsem se do toho pustil.
Namíchal jsem veškerou chemii čerstvou, tetenal variospeed W, fomafix. Dával jsem velmi dobrý pozor, aby se chemie nikde nepotkala, umyl jsem předem misky. Tetenal mám načatý asi čtvrt roku, namíchal jsem si z něj novou vývojku.
Připravil jsem si zvětšovák a negativ, vybral MG filtr. Otevřel jsem nové papíry, koupené před dvěma měsíci u škody, Fomabrom Variant 112 (pravda, není na nich expirace). Obětoval jsem jeden papír a udělal zkoušky. Vše ok, čili jsem udělal první zvětšeninu a jal se postupně koupat.
Ve vývojce jsem ji nechal dostatečně dlouho a přitom jsem dbal na to, aby se dostala všude, kvedlal jsem ze strany na stranu, pak totéž kolmo, pak jsem papír otočil. Asi po dvou minutách do přerušovače, což byl "loňský ustalovač", tam asi půl minuty, zase pečlivé kvedlání a stále potopený papír. Nakonec ustalovač, opět pořád kolíbání miskou ze strany na stranu a jednou otočení papíru. Asi po dvou minutách jsem rozsvítil lampičku a vše se zdálo nádherné. Nadšeně jsem to okukoval a stále udržoval ustalovač v pohybu.
Asi po deseti minutách jsem hodil fotku do vany a pustil na ni vodu a dál se kochal na dobrém světle. Po dalších pár minutách jsem to nechal ve stojaté vodě, když jsem si všimnul jakýchsi map u okraje snímku. Prostě tmavší mapy, takové přelomové hraniční čáry mezi světlejším a tmavším odstínem. Naprosto jsem se zděsil a zkusil jsem udělat další (úplně stejnou) fotografii, s ještě pečlivějším postupem. Výsledek stejný, ba horší, jedna z map na podobném místě (u dolního okraje), ve tváři portrétu podivný tmavší flíček.
Třetí zvětšenina snad nejhorší, u dolního okraje opět pruh skoro rovný, na bradě flek jako po otisku palce.

Jsem z toho zcela zdecimován, s přítelkou temnokomornicí řešíme, čím to může být. Světlo skoro jistě vylučujeme, nečistota lázní se nám moc nezdá, skoro se přikládním k vadným papírům. Je to možné?
  • 0

#2 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 2 červenec 2009 - 22:01:07

Moc mě to připomíná moje temné začátky, kdy se mě na papírech FOMA máčených v TETENALU dělala jako by stékaná plocha, vypadalo to jako by tam bylo moc barvy a ta tekla (samo že blbost) postupně jsem odstraňoval chyby na které jsem byl upozorněn, např. odraz obrazu na dlaždičkách v koupelně ale výsledek byl ten že nefungovala kombinace vývojka-papír v Bromophenu ty papíry fungují úplně bez problémů.

Nevím zda ti to pomůže, můj problém byl asi trošku jinej.
  • 0

#3 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 červenec 2009 - 22:11:13

Ještě poznámka - u druhé a třetí zvětšeniny jsem dával pozor a ty mapy tam byly už v ustalovači, tj. vylučuji problém při praní
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 červenec 2009 - 22:34:56

Hoď sem fotku té fotky :)
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 červenec 2009 - 22:36:22

Hádám. nemáš třeba špinavý skla ve zvětšováku? Pokud teda nemáš negativ v plechových maskách. U menších formátů by se to mohlo stratit, větší papír ukáže :?

Jsou "stejné" nebo na každém papíře jiné/jinde?
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 červenec 2009 - 22:40:35

nedostal se ti ustalovac do vyvojky??

chce to fotku, lepsi jedno foto nez 100 moznych nazoru
  • 0

#7 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 06:49:10

Mapy jsou na různých místech, i když jedna z nich je na všech třech fotkách podobná. Negativ mám v plechových maskách, objektiv můžu zkusit vyčistit, i když na to moc nesázím. MG filtry jsem koupil nedávno z druhé ruky a ten, který jsem použil, je docela poškrábaný, ale hergot to by bylo na každé fotce stejně, ne?
Na čistotu chemie jsem dbal úzkostlivě a troufnu si tvrdit, že se mi pomíchat nemohla, už jen proto, že kvůli místu mám ustalovač na zemi (takže by se nedostal do vývojky na stole).
Nemůže být problém v té přerušovací lázni, že to je starý ustalovač?
Zkusím zavolat Danymu, jestli by se na to nepodíval. Večer to zkusím i vyfotit a vložit. Jsem z toho fakt nešťastnej :)
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 červenec 2009 - 06:55:30

Nemůže být problém v té přerušovací lázni, že to je starý ustalovač?
Zkusím zavolat Danymu, jestli by se na to nepodíval. Večer to zkusím i vyfotit a vložit. Jsem z toho fakt nešťastnej :)

Mi se dělaly mapy na Fomaspeedech Variantech, když jsem měl už vyčerpanej ustalovač(roztok kys. citronové)=bylo v něm nakapáno už dost vývojky. Výměna za čerstvý vždy pomohla. Mapy vypadaly jako nestejně vyvolaná místa, často ostře ohraničená. V komoře nebylo nic vidět, ale pak na světle to bylo na infarkt.
  • 0

#9 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 07:00:25

Zní (vypadá) to dost podobně, i když nechápu, jak by se mohla vývojka dostat do ustalovače, když všechno bylo čerstvé. Taky mě překvapují relativně ostře ohraničená místa, zvlášť, když jsem s tím pořád kvedlal.
Jestli za to tedy fakt nemůže ten přerušovač.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 červenec 2009 - 07:03:23

Promiň, napsal jsem to blbě. Jde o vyčerpaný přerušovač.
  • 0

#11 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 07:13:15

To by mohlo odpovídat!
O víkendu to tedy zkusím znovu. Včerejší čerstvý ustalovač použiju jako přerušovač a ustalovač namíchám zase nový. Leze to všechno do peněz, ale hlavně mě točí, že se s tím člověk mazlí jak blázen, líp už to prostě udělat nemůže a stejně z toho vyleze nějaká flekatá nehezkost.
  • 0

#12 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 3 červenec 2009 - 07:13:28

Možná se paranoik (nebo jak se to jmenuje), ale pro mne jsou dvě minuty v ustalovači málo.
  • 0

#13 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 07:20:23

napsal jsem to špatně, po dvou minutách v ustalovači jsem rozsvítil, ale nechal to ustalovat dalších cca 10 minut
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 červenec 2009 - 07:37:23

Notórie, přerušovač není ani potřeba :) Asi máš krapet rozbitý ustalování.

A co se himselfova problému týče. Jestli na jiných papírech dopadlo vše OK a postup jsi neměnil, tak prvním podezřelým by měly být papíry samotné...
  • 0

#15 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 07:40:05

Ne, použil jsem tři papíry a na všech jsou mapy, na každém jinde, ale jedna je na podobném místě na všech třech
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 červenec 2009 - 07:50:47

Notórie, přerušovač není ani potřeba :) Asi máš krapet rozbitý ustalování.

Pavle, tohle je trošku stará historie, na fomaspeedy už nedělám a přerušuju vodou, pokud vůbec. :D
  • 0

#17 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 3 červenec 2009 - 10:30:56

Papíry 112 to dělají často, nějaké podivné chemické procesy při zpracování, 111 stejně zpracovaná to neudělá téměř nikdy. Nepoužívej žádný přerušovač, dej do misky jen vodu a občas vyměň. Papír je třeba ponořit rychle, aby na něm nebylo dlouho rozhraní lázeň/vzduch a s dobou okapávání to nepřeháněj, stékající potůčky taky dělají peklo a hlavně je nedrž za roh, to potom udělá krásný úhlopříčný tmavý pruh, vždy za dva rožky jen lehce nakloněné.
  • 0

#18 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 10:54:20

No, tak to by taky mohl být problém - nechávám okapat hodně dlouho, abych zbytečně necintal vývojku do dalších lázní.
Jak se liší papíry 111 a 112? Povrchem, nebo 111 není MG?
  • 0

#19 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 červenec 2009 - 11:18:19

Škoda, že není ukázka, to by se hned vědělo.

1. Jak dlouho papír vyvoláváš a zda je celá plocha papíru ve vývojce ponořena? Kvedlání je jedna věc, ale papír by už měl být celý ponořený do vývojky. Předpokládám, že je papír emulzí nahoru.

2. Jak fotku z misky vyndaváš? Ruce, pinzety, jedna pinzeta na všechny lázně?

3. Přerušovat starým ustalovačem to bych nedělal. Voda, kys. citrónová nebo méně jak 2% kys. octová. Koupené Fomacitro...atd.

4. papír v ustalovači má být ponořen emulzí dolu. Po vložení ještě pinzetou trochu s papírem pohybuj nebo jemně jej poklepej. Nesmí vzniknout pod plochou bublina.

Ať se dílo daří a dobré světlo.
  • 0

#20 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 3 červenec 2009 - 11:19:05

Ano, povrchem, 111 je lesklý, 112 matný.
  • 0

#21 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 11:24:58

Ukázku snad přidám večer.

1) volám tak 2 minuty, samozřejmě se snažím ponořit co nejrychleji celou plochu. Včera jsem do dělal tak, že jsem dal emulzí dolu a asi po minutě otočil emulzí nahoru. Dost možná je problém i to, že vývojky je jen litr (jsem zavedený na menší formáty), a v misce 30x40 se rozplizne, že je toho vrstva sotva centimetrová

2) jednou pinzetou, uprostřed horní strany. Každá lázeň má svoji pinzetu (vývojka a přerušovač plastové, ustalovač nerezovou s gumovými konci)

3) tady je zřejmě rezerva, na kterou se zaměřím

4) první dvě minuty v ustalovači emulzí dolu, stále mírně míchám, pak otočím emulzí nahoru, chvíli ještě míchám, pak rozsvítím a dál ještě 10 minut ustaluju


Otázka do pléna: dělat velký formát je (pro mě) skutečně náročné, v komoře bylo dost teplo, výpary se z těch misek jen řinou. Co myslíte o postupu vyzkoušet proužky, vykoupat v malých miskách, ve kterých dělám běžně, bliknout velký papír a uklidit ho. Až takhle budu mít třeba 4-5 papírů, třeba i po pár dnech, rozdělat velké misky a vykoupat to všechno?
  • 0

#22 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 11:25:48

Acer: nejsem v tom zatím nijak ustálený, takže bych asi klidně ten lesklý vydržel. Mimochodem, kroutí se všechny stejně?
  • 0

#23 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 červenec 2009 - 11:33:11

Je to tím, jak položíš fotku do ustalovače. Taky se mi to stávalo před 3mi lety.
pokud tam máš tmavší a světlejší šmouhy, je to způsobený tím že emulze dostává šok ze zásaditýho prostředí do kyselýho.
Pak když fotku položíš nerovnoměrně, nebo přez ní v ustalovači přejedeš prstem tak ti udělá tyhle fleky.
U fomy se mi to stává skoro furt. U ilforda ještě nikdy.Ještě bych řešil přerušovač v podobě ledový čistý vody! u RC papírů už seru na nějaký ilfostopy a ocet atd. Prostě jen opláchnout pořádně od vývojky! pak při vztupu do ustalovače ten papír pokládej klidně pomalu, ale rovnoměrně. Ponořím jeden konec, a pomalinku pokládám až tam je celej. Omulze se v ustalovaši nesmíš ničim dotknout! Patrně ti prodali prošlej papír.
  • 0

#24 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 11:40:55

Děti moje, a já jsem si bláhově myslel, že fakt už nemám co udělat precizněji!
Ale jak se ubránit prošlému papíru nevím, protože na tom, co mi u Škody prodali, vůbec není datum :roll:
  • 0

#25 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 červenec 2009 - 11:50:21

Ukázku snad přidám večer.

1) volám tak 2 minuty, samozřejmě se snažím ponořit co nejrychleji celou plochu. Včera jsem do dělal tak, že jsem dal emulzí dolu a asi po minutě otočil emulzí nahoru. Dost možná je problém i to, že vývojky je jen litr (jsem zavedený na menší formáty), a v misce 30x40 se rozplizne, že je toho vrstva sotva centimetrová

2) jednou pinzetou, uprostřed horní strany. Každá lázeň má svoji pinzetu (vývojka a přerušovač plastové, ustalovač nerezovou s gumovými konci)

3) tady je zřejmě rezerva, na kterou se zaměřím

4) první dvě minuty v ustalovači emulzí dolu, stále mírně míchám, pak otočím emulzí nahoru, chvíli ještě míchám, pak rozsvítím a dál ještě 10 minut ustaluju


Otázka do pléna: dělat velký formát je (pro mě) skutečně náročné, v komoře bylo dost teplo, výpary se z těch misek jen řinou. Co myslíte o postupu vyzkoušet proužky, vykoupat v malých miskách, ve kterých dělám běžně, bliknout velký papír a uklidit ho. Až takhle budu mít třeba 4-5 papírů, třeba i po pár dnech, rozdělat velké misky a vykoupat to všechno?


1. Nevím jak máš velkou misku, ale opravdu je důležité, aby byl papír ponořen. Těch dalších cca 0,5l tě už nestojí tolik, aby tě to finačně zrujnovalo. Tady bych viděl problém. Rozdělávám na velké papíry 1,5 - 2 litry (podle toho kolik zvětšenin budu dělat - pár dnů nebo jen kusy). Ony si ty papíry i něco nasajou. Proto možná ty další pokusy byly ještě horší - méně vývojky než u prvního papíru.

3. Vyhodit meziustalování a bude to OK

4. To je asi v pořádku, jen bych nenechával ustalovat 10 minut pokud používáš Fomafix nebo jiný rychloustalovač. Pokud klasický kyselý postup je v pořádku. Jen už s tím papírem nemusíš kvedlat (ani ty první dvě minuty)

Exponovat do foroty asi jde, už se to někde řešilo, ale osobně skoro každou fotografii nadržuji a dokud neuvidím zvětšeninu tak nevěřím, že jsem to udělal dobře. Takže by jsi si pak stějně musel udělat další zkoušku na problematické místo. Navíc pokud si vývojku mícháš nebo by jsi dělal s různě starou (vyčerpanou) mohlo by ti po pár dnech lézt něco jiného než máš na zkouškách.

Tož tak .-)
  • 0

#26 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 11:54:01

1) No prosím, hlavně, že jsem si koupil stlačovací láhev na 1-2 litry a furt to šmudlám v litrové poděbradce a nechce se mi toho namíchat víc. Takže to určitě přidělám

3) vyhodit = chápu vymáchat v čisté vodě

4) používám fomafix, mám ustalovat méně?
  • 0

#27 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 červenec 2009 - 12:46:10

S mapami jsem se myslím kdysi setkal, když jsem nesprávně papír ponořoval do vývojky. Chce to ponořit ho rychle po hraně. Možná déle vyvolávat.
  • 0

#28 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 červenec 2009 - 14:13:31

Jak se tu bavíte o té nutnosti rychle a správně a rovnoměrně ponořit papír do vývojky a ustalovače, tak bych to neviděl jako příliš kritický moment .... spousta lidí pracuje "protahovacím" způsobem a po mapách ani památky. Zrovna u té vývojky je to dost vidět, jak okraj, který byl ponořen první černá dříve než zbytek, jsou tam různá rozhraní, nevyrovnanost atd., ale když papír pořádně nasákne a dojde k důkladnému provolání vše se krásně srovná (při ustalování pozorovatelné efekty nevznikají a mapy také ne). Tak kde je tedy ten zakopaný pes :roll:
  • 0

#29 Shopingjs

Shopingjs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 červenec 2009 - 19:19:24

To je napínavé jako kšandy :roll:
  • 0

#30 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 červenec 2009 - 19:40:31

1) No prosím, hlavně, že jsem si koupil stlačovací láhev na 1-2 litry a furt to šmudlám v litrové poděbradce a nechce se mi toho namíchat víc. Takže to určitě přidělám

3) vyhodit = chápu vymáchat v čisté vodě

4) používám fomafix, mám ustalovat méně?



Nemusíš přerušovat jen v čisté vodě, ale ten druhý starý ustalovač se mi osobně moc nelíbí. Za tu chvilku papír neustálíš a můžeš si něco ze starého zanést do nového. Ten šok ze zásady do kyselého prostředí je pro papír taky asi větší než když nejdřív vypereš vývojku ve vodě nebo slabě kyselém roztoku a pak teprve dáš ustálit.

Papír má být ve Fomafixu ustálen za 3 minuty. Osobně nechávám cca 5 minut pro sychr. Dál už bych to tam nenechával, nevidím důvod proč ano. Spíš důvody proč ne - vybělení snímku, horší vypírání, zbytečné vyčerpávání lázně.

NLC:

Ano, fotografie, filmy jdou vyvolávat protahováním, ale vždy když jsem zbytečně šetřil nevyplatilo se mi to. Pár map jsem si dříve na papírech udělal a bylo to právě díky malému množství vývojky. Dnes papír dám do vývojky, párkrát nakloním misku, nechám 3 - 4 minuty ležet a mám klid. Když potřebuji dodat trochu kontrast tak ještě párkrát zahýbu s miskou.
  • 0

#31 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 22:19:55

Tak jsem tu s ukázkami, nejprve jedna Vložený obrázek
  • 0

#32 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 22:22:01

Na levé fotografii je (míň typický) flek vlevo pod okem a více na tváři. V levém dolním rohu je vidět typická mapa.
Na pravém snímku jsou úplně divné fleky na levé tváři a prakticky celá brada je divná, i krk. Na dolním okraji snímku je typická mapa, či spíše pruh podél celého snímku
  • 0

#33 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 22:23:47

A druhá ukázka Vložený obrázek
  • 0

#34 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 22:26:02

Levý snímek je vlastně ten úplně první (je asi celkově nejlepší), na něm je problém hlavně flek vpravo ve výšce čela. To je typická "mapa" o které jsem mluvil na začátku. Taky tam je vodorovné přetnutí kořene nosu mezi očima.
Pravý snímek je starší, jinou chemií a na prošlý papír, to přidávám spíš pro úplnost.
  • 0

#35 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2009 - 22:27:30

Ještě na té horní pravé si povšimněte nahnědlého fleku nad okem :o
  • 0

#36 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 červenec 2009 - 00:01:56

Mě sa totok eště nestalo, tož do teho nechcu moc mrmlat... ale nemáš náhodúc fleky na negativu? Eště to tu nepadlo a dyž sem sa podíval na ty fotky, tož mě to tak nejak příde...
Ináč 2 minuty volat je docela málo. Estli sú to bromy, tož to nech kúpat aspoň 3min (nebo eště víc, 4min bárjak). Přerušovat ve starém ustalovaču né. Čistá voda je dobrá neenom na pití:o A stejnak jak NLC bych v tom zaváďání do vývojky/ustalovača problém neviděl (dyž to tam necháte dostatečně dlúho, tož sa nejaká sekunda při vkládání dožene)
  • 0

#37 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 4 červenec 2009 - 09:12:58

ochu:

Díky za připomenutí. Taky bych se ještě podíval na negativ. Ono jen blbé fleky z vody dokáží pěkně potrápit. To je asi poslední připomínka a jinak netuším čím dalším by to mohlo být.
  • 0

#38 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 5 červenec 2009 - 13:06:45

Hnědý flek by mohl být od ustalovače (často vidět na odfláknutých proužkovkách) nebo od reznoucí pinzety (to se tu probíralo nadávno - a i nerez rezne!). Také bych se přiklonil k prohlédnutí negativu, fleky od vody na straě podložky se projevují podobně.
  • 0

#39 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 srpen 2009 - 22:19:53

Přátelé, tak jsem se po ostudně dlouhé době dostal k reparátu.
Opět všechna chemie nová, tentokrát pěkně od každého dva litry, abych to necmrndal po dně, přerušování v čisté vodičce, před vývojkou namočení, vyvíjení 3-5 minut, ustalování tak 5, žádné dlouhé (a našikmo) okapávání ..
a výsledek? Je to tam :)
Bojuju ještě se správným kontrastem a expozicí, ale to je věc jiná.
Děkuju ještě jednou všem zúčastněným, hlavní problém podle mě byl skutečně v tom, že bylo málo vývojky (a i ten nedobře definovatelný přerušovač tomu zjevně nepomohl).
Ještě jedna otázka do pléna - exponujete někdo mokré papíry? Asi by mi dost pomohlo, jak si pěkně lehnou a nekroutí se. Nebo to má nějaká jiná úskalí?
  • 0

#40 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 srpen 2009 - 11:09:11

Zkusím to ještě jednou: exponujete někdo na mokrý papír? Líbí se mi, jak si lehne :roll:
  • 0

#41 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 srpen 2009 - 11:23:37

když namočíš emulzi, dost ztratí citlivost... joa snadno takhle uděláš mapy.
na druhou stranu když kápneš pár kapek vody na sklo a na to plácneš papír, tak si opravdu hezky lehne .) nicméně zkušenost s tím nemám, neboť se mi konečně podařilo sehnat rámeček.
  • 0

#42 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 srpen 2009 - 11:49:50

No rámeček mi vadí z jednoho prostého důvodu - negativ 6x4,5 je ve zvětšováku "na výšku" a rámeček se pro formát 30x40 už nevejde na desku - vadí mu noha zvětšováku :roll:
  • 0

#43 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 srpen 2009 - 07:40:10

No rámeček mi vadí z jednoho prostého důvodu - negativ 6x4,5 je ve zvětšováku "na výšku" a rámeček se pro formát 30x40 už nevejde na desku - vadí mu noha zvětšováku :roll:


Pokud neděláš v panelákové koupelně, kde je opravdu hodně málo místa u spustu zvětšováků lze rameno otočit na druhou stranu. Pak můžeš např. položit zvětšovák na stůl a zvětšovat velké formáty na zem.

P.S. S mokrými papíry bych nedělal pokud bych nemusel. Na to jsem moc pohodlný. Už jen si pořát ráchat ruce ve vodě a patlat si jí na desku zvětšováku nebo stolu by mě štvalo.
  • 0

#44 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 srpen 2009 - 08:38:04

Tak na začátku jsem si taky patlal desku zvětšováku vodou - samozřejmě ne rukama, páč to by bylo samý namáčení a utírání. Používal jsem na to klasickou štětku....

Jinak Himselfe, ogaro, nemůže tohle být původ těch tvých map na fotkách, jak jsi tuhle řešil? Jestli jsi postupoval stejným způsobem, vsadil bych na to poslední pětník!
  • 0

#45 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 14 srpen 2009 - 13:22:47

Papíry jsem kvůli rovinnosti nikdy nenamáčel, nemám rád mokro pod zvětšovákem.Baryt jde narovnat o hranu základny (s trochou cviku i starý Forte,nejkroutivější papír na světě). A na RC sem si přiříznul kus samolepící nástěnky a v poho, po cca 300 papírech furt samolepí.
  • 0

#46 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 14 srpen 2009 - 16:17:56

Stříbrokazi, můžeš trochu rozvést tu samolepící nástěnku?
kde, za kolik a jak se to dá sehnat?
  • 0

#47 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 14 srpen 2009 - 17:20:53

Jasně, nástěnku jsem koupil v papírnictví, tu nejmenší 60*80 prodávali za zhruba 300. Je to měkká fólie,dobře se stříhá, na ní lepidlo podobný tomu ze žlutejch papírků na poznámky a nakonec ochranný igelit. Dekor má jako korek,pokusem "černý pytlík pod půl fotky" se ukázalo,že nebezpečný světlo neodráží (nedělám na multigrade). Pak už stačilo jen vystřihnout 26*32, oboustrannou páskou nalepit na kus skla a jedem. Používám to od dubna (návrat k focení po 6ti letech),skladuji přelepený igeliťákem a pořát lepí. Pod růžkem papíru je dobrý nechat pytlík od fotek, jde to líp sundat. Modernější nástěnky prý jdou po zaprášení umýt vodou a 3M dělá to samolepidlo ve spreji, ale přišlo mi na pokusy drahý.Kdo rád dělá na spadávačku, tak je nástěnka optimální. Možná by se dala sehnat na chodbě nělaké kancelářské budovy, ale bacha na kamery.
  • 0

#48 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 srpen 2009 - 20:18:55

Pavle, mapy jsem snad definitivně zapudil, viz výše. Na mokrý papír jsem ještě nezvětšoval, jen mě napadlo, jestli to nezkusit.
  • 0

#49 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 14 srpen 2009 - 23:31:55

A proč vlastně zvětšovat na mokrej papír ? Presoak (nebo jak se to říká) má snad význam na odeprání antihalačky u filmu, když si nechci obarvit vývojku pro další použití,ale to u papíru fakt nehrozí. Na papír nacucanej vývojkou se dá zvětšovat pro změkčení obrazu, ale je to dost "duchařina" s mizernou opakovatelností. Navíc každá zapomenutá kapka před osvitem je fatální. Šlo to naplácnutín nacucaný fotky na suchou misku a utřít superssavou houbičkou na utírání kuchyňské linky. Fakt pozor na zapomenutý kapky.
  • 0

#50 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 srpen 2009 - 00:26:29

ale prdlajz zvětšovat na mokrej papír...
kápnout pár kapek na sklo a na to plácnout svrchu papír tak, aby se přilepil a nekroutil se. vršek papíru suchej, spodek přicucnutej ke sklu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních