Přejít na obsah


Fotka

Filmy ORWO FO5 a FP6


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 8 červenec 2009 - 19:24:23

Zdravím vospolok.
Dostalo sa mi do rúk pár škatúľ filmou ORWO FO5 a FP6.
Na nete nie je o nich ani zmienka, pravdepodobne ide o kontaktné filmy pre polygrafiu..
Nemá niekto náhodou s nimi skúsenosť, dali by sa použiť pre fotografovanie na veľký formát a kontaktné kopírovanie? Netušíte, akú môžu mať citlivosť a prípadne v čom a koľko to volať?
Je toho kopec, spolu desať škatúľ, takže ak, tak bude na čom testovať, ale keby sa bolo od čoho odpichnúť.. :)
Inak sa musím priznať, že boli pre mňa niečim ako znamením..
Narazil som na ne deň potom, ako som objavil na nete Magnolu na predaj.
A potom to nekúpte.. ;-)
Takže vopred ďakujem za prípadné informácie a rady.
S pozdravom športu a dobrému svetlu zdar.
Mišo.
Vložený obrázek
  • 0

#2 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 8 červenec 2009 - 19:45:47

pro focení se nehodí, ale dají se s ním dělat kouzla v komoře- Takovrej ten mokrej fotošop. Masky, diapozitivy, pérovky, reliefy atd. Pokud by Tě to bavilo, tak existuje na to literatura.
Jest-li je nevyužiješ, tak se jistě někdo najde kdo by je využil. Např. já, ale musel by jsem si je vyzkoušet.
Roman
  • 0

#3 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 červenec 2009 - 20:45:11

Já bych byl s tím hodnocením opatrnější Oťecko :D
Před nějakým časem jsem jednu FO5 vyzkoušel. Expozice od oka, voda od oka, 20 let starej rodinal od oka, koupačka od oka cca 3 minuty. Jako nepoužitelnou pérovku bych to rozhodně neviděl..... Spíš bych to viděl jako fajn věc, po vychytání procesu. Na což mých 20ks asi stačit nebude :)
  • 0

#4 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:25:49

Tak sa pustím do toho testovania, aj tak zatiaľ nemám čím kŕmiť Magnolu.. :D
Ak by to u mňa nikam neviedlo, tak sa podelím so šikovnejšími.
  • 0

#5 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:32:40

pro focení se nehodí, ale dají se s ním dělat kouzla v komoře- Takovrej ten mokrej fotošop. Masky, diapozitivy, pérovky, reliefy atd. Pokud by Tě to bavilo, tak existuje na to literatura.
Jest-li je nevyužiješ, tak se jistě někdo najde kdo by je využil. Např. já, ale musel by jsem si je vyzkoušet.
Roman


můžeš prosím hodit tip na nějakou tu literaturu?
díky :D
  • 0

#6 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 8 červenec 2009 - 21:40:31

.. noo, ja som včera u pána Vavříka príšiel ku knížke Zvláštní fotografické postupy, ktorú som doteraz tvrdohlavo blokoval miestnej knižnici. Tam sa určite niečo nájde :D
  • 0

#7 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 červenec 2009 - 22:49:54

mám dojem, že jsem zahlíd 1 nebo 2 ks téhle knihy v jednom ostravském antikvariátě.. ale na dnešní dobu mi tam přišla většina "efektů" jako nesmyslných

uvítal bych spíš jen nějakou kapitolu o těch ručních texturách, prototože to, co dělá např. martin iman v photoshopu sice někdy nevypadá úplně zle, ale z principu se mi to dost příčí..
http://www.humanart....artiniman/dila/

ostatně takovýchhle digitálních stockerů je dneska ve světě těžká hromada.. dělat to ručně je dneska už taky trochu plivnutí do moře, ale aspoň pro ten pocit...
  • 0

#8 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 9 červenec 2009 - 07:26:13

Manin:
bohužel toho mám k technickým filmům také žalostně málo, přeci jen pro mě nemají takové využití, jako snímkové materiály, ale zkus se podívat na toto:
ORWODatenblattFototechnischeFilmeStand1986.pdf
(film FO5 je hned první v kapitole "orthopanchromatisch", otvor pro vazbu odstranil číslici 5)
dále pak:
http://www.jmatusek.cz/fp6.bmp

A ještě tady se dozvíš, jak zpracovat materiál pro čárové předlohy, aby se tvářil jako polotónový:
http://www2.ntm.cz/p...totechniky3.htm
  • 0

#9 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 9 červenec 2009 - 11:35:10

Už je to sice v odkazu od Nicodema, ale jen tak pro jistotu dle mé literatury pro ORWO:

F - technický materiál:
FU - nesenzibilizovaný
FO - ortochromatický
FP - panchromatický
První číslo za písmeny značí strmost (1-6). (Druhé další zvláštní úpravu)
  • 0

#10 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 červenec 2009 - 14:54:13

Já jsem jej používal pro speciální postupy. Tedy mě moc speciální nepřipadaly. Našel jsem postupy v knížce Zvláštní fotografické postupy. Nejraději by jsem nechal tuto knížku kolovat. Protože i dnes by mohla mnohým co říct a nakonec by si je osvojily jako běžný a taky by jim moc speciální nepřipadaly.
Prvně by jsem zkusil po tmě kousek filmu dát pod světlonepropusnou podložku, tak aby kousek koukal a rozsvítil červené světlo. Po cca 10ti minutách jej vyvolal v normální pozitivní vývojce. Pokud by jsi po vyvolání a ustálení viděl přechod mezi zakrytým a odkrytým kouskem, tak je třeba upravit světlo. Pokud by byl celý film stejně šedý. tak je osvětlení správné. Záleží jak šedý. Správně by měl být uplně čirý. Tedy skoro úplně. No a do kdy je míra šedi použitelná????? Řekl by jsem tak do 20ti procent.
V tej knížce je ještě dobře popsán postup s modrou skalicí. Ten doporučuji pročíst všem temnokomorníkům.
rodinalalejkum Roman
  • 0

#11 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 9 červenec 2009 - 21:16:53

Zdravím.
Vďaka za ďalšie info, neviem ako sa mi s tým podarí rozbehnúť, na laborovanie nemám zatiaľ žiadne voľné chemikálie a ani čas zháňať, zatiaľ skúsim aspoň niečo s konfekciou. Zbytok bude musieť počkať na zimu.
Ten panchromatický sa bude dať tiež spracovať pri červenom svetle?
Každopádne sa to bude hodiť asi len na to kontaktovanie, na fotografovanie nie?
Vďaka.
  • 0

#12 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 červenec 2009 - 07:20:12

Panchromatický film zpracovávat jen za tmy
  • 0

#13 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 10 červenec 2009 - 07:39:27

Panchromatická emulze je charakteristická právě tím, že má prodlouženou citlivost až k červené, takže to při červeném těžko zpracuješ aniž bys způsobil minimálně závoj! Pro panchro emulze se připouští použití hodně tmavého olivového filtru (garantuji Ti, že při tom vlastně ani nic neuvidíš - zkušenost) v kombinaci s 15W žárovkou a ještě jen pro krátkodobou orientaci ;)
Strčil bych to do Magnoly a pak nasadil extrémně měkkou negativní vývojku. Otázkou je, kde něco takového v konfekci sehnat. Jediná, která mě napadá, je ADOTECH CMS od Adoxu určená speciálně ke zpracování filmu ADOX CMS 20 (litografický film s extrémní rozlišovací schopností a extrémně jemným zrnem) s níž lze docílit běžného polotónového snímkového výsledku. Bude to ovšem dost pokusničení, protože Ti nikdo neřekne, jak v tom zpracovat cokoliv jiného než filmy ADOX CMS 20 (případně by snad i mohl někdo ve světě mít skušenost v kombinaci s filmy KODAK IMAGELINK HQ, AGFA COPEX RAPID nebo SPUR DSX). Zkusil bych ředit v rozsahu 1+15 až 1+24. Balení 50ml (8,93EUR včetně DPH) by Ti mohlo vystačit na max. 5 listů filmu.
  • 0

#14 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 23 září 2010 - 08:28:49

Mě by se jakákoliv FU 5 hodila. Jednak na focení, tak na dělání tišťáků pro elektroniku.
  • 0

#15 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 23 září 2010 - 11:41:39

Mě by se jakákoliv FU 5 hodila. Jednak na focení, tak na dělání tišťáků pro elektroniku.


Napisal som na majl.
  • 0

#16 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 23 září 2010 - 11:56:38

Jsem další zájemce , také by se hodil film pro kopírování předloh na tišťáky . Prosím o mejl s požadovanou cenou za balení . Díky !
  • 0

#17 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 březen 2014 - 20:51:34

Wephota ortho. Zkoušel jste někdo? Přemýšlím o krabičce či dvou.


  • 0

#18 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 11 březen 2014 - 11:03:32

jo, zkousel: je to technicky film, velmi kontrastni, a tim myslim jak malou pruznost, tak velky rozdil opticke hustoty negativu. v dennim/bleskovym svetle chce to exponovat na EI6 nebo vic (EI3)

 

priklady toho, co z toho leze (skenovane negativy, pak lehce digitalne poupravene):

http://fav.me/d6oz018

http://fav.me/d6nbxin

http://fav.me/d6peapv

 

pak jeste par zvlastnosti:

- vyvolavam to v POTA, kvuli potlaceni kontrastu; pry je to pomale pracujici vyvojka - to sotva s tim filmem, obraz zacina byt viditelny tak 5 vterin od ponoreni, po minute nebo dvou uz se moc nemeni, az na

- vznikajici stribrny ramecek kolem celeho listu (v fomackym xtolu byl ten ramecek vic sedivy); ramecek je tim sirsi, cim dyl se vyvolava; ramecek je mozno setrit pri prani; odkud se sakra bere stribro ve vyvojce?

- krome ramecku obcas, a to spis nachodne, vznika jisty hnedy zavoj, taky lze ho odstranit pri prani (ja na to pouzivam stetec); fakt vznika nachodne, treba vyvolavam 6 planu v jedne varce POTA, a zavoj mam na 2. a 5. filmu

- v POTA to moc se neobjevuje, ale v xtolu nejvic exponovane mista nebyly cerna, ale bila - vypadalo to jak spatne ustalony negativ; je to viditelne hlavne od strany podlozky v odrazenym svetle, v pruchozim moc to nevadi

- obarvuje ustalovac na zluto

- emulze toho filmu je tak hladka, ze kdyz ho dam emulzi dolu na sklo skeneru, vznikaji newtonovy prsteny - byl to jeden z duvodu proc jsem si poridil EvenBetterScanning nadstavec:

883491_10202226077517408_1772566572_o.jp


  • 1

#19 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 listopad 2017 - 12:01:22

Dobrý den,

oživím toto vlákno-nic jiného jsem zde bohužel nevyfiltroval(ani google).

Nevíte někdo nějaké informace o filmech ORWO FO6? Mám možnost koupit nějaké velké planfilmy FO5 a FO6. FO5 je velmi kontrastní jak jsem se dočetl výše, ale jak je na tom FO6, poradíte někdo?

Předem díky všem, chino...


  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 listopad 2017 - 13:38:38

Technické filmy od  soudruhů z NDR,   jak  je  psáno  již  dříve  (v tomto vlákně výše):

FU nesenzibilizovaný (citlivý na modrou),

FO orthochromatická senzibilizace (může se zpracovávat při slabém světle - rubínový filtr),

FP panchromatická senzibilizace (zpracovávat v  totální tmě).

Všechny tyto se  dělaly  ve  vícero kontrastních stupních -  označeno 1 až 6,  kdy  1 je  měkká,  2-3  normální gradace,  4-6   tvrdá až  ultra tvrdá, používané na pérovky  (výkresy,  pouze  černá a bílá). 

Gradace  2-3  se  daly  exponovat  na  8-15 ASA (ISO) a vyvolat  v  běžné neg.  vývojce,  např. typu D76,  příp.  ředěné jako obvykle. 

Gradaci  5-6   na  fotku chce  hodně překrmit (na iso 1 - 1,5 a  podvolat  ve  velmi  jemné,  vyrovnávací vývojce,   jen   dýchnout na pavučinku a neodfouknout).   Jestli  pro  Kodak technical  pan  funguje  R09 1+200,   tu bych zkusil  1+300 (případně  s  výměnou  pracovní lázně  během  standu),  ovšem  bez záruky za  účinnost této rady,  FP6 je super  kontrastní matroš.

(p.s.  něco  z  dávných pamětí,  něco  z prastarých  a  nedávno oživených poznámek)


  • 0

#21 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 listopad 2017 - 15:12:00

jirin_ol: děkuji moc za informace!!!


  • 0

#22 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 11 leden 2019 - 14:07:28

Manin:
bohužel toho mám k technickým filmům také žalostně málo, přeci jen pro mě nemají takové využití, jako snímkové materiály, ale zkus se podívat na toto:
ORWODatenblattFototechnischeFilmeStand1986.pdf
(film FO5 je hned první v kapitole "orthopanchromatisch", otvor pro vazbu odstranil číslici 5)
 

 

Zdravím, nemáte niekto náhodou toto pdf? Link nefunguje a nikde na nete sa nedá zohnať...

Vopred vďaka.


  • 0

#23 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 leden 2019 - 14:55:34

Lomihnáte,   co hledáš,   je  tady: 

http://www.silberpho...ateien/orwo.htm

 

přihlašovací údaje,  aby sis mohl  hledané postahovat,    si  musíš  vyžádat u  provozovatele webu  e-mailem.  

 

Hier finden Photographen, Laborplantscher und Interessierte zahlreiche hilfreiche Informationen. Für den Zugang zur Wissensdatenbank / zu den Datenblättern wird eine Zugangskennung und ein Passwort benötigt, welche formfrei und kostenfrei per Mail beim

 

WEBMASTER („at“) SILBERPHOTOGRAPHIE.DE


  • 1

#24 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 11 leden 2019 - 15:05:44

Lomihnáte,   co hledáš,   je  tady: 

http://www.silberpho...ateien/orwo.htm

 

přihlašovací údaje,  aby sis mohl  hledané postahovat,    si  musíš  vyžádat u  provozovatele webu  e-mailem.  

 

Hier finden Photographen, Laborplantscher und Interessierte zahlreiche hilfreiche Informationen. Für den Zugang zur Wissensdatenbank / zu den Datenblättern wird eine Zugangskennung und ein Passwort benötigt, welche formfrei und kostenfrei per Mail beim

 

WEBMASTER („at“) SILBERPHOTOGRAPHIE.DE

 

Ďakujem, písal som mu začiatkom týždňa a nič, tak som predpokladal, že stránky sú mŕtve...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních