Přejít na obsah


Fotka

FOMA 200


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
430 odpovědí na toto téma

#401 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 leden 2021 - 13:54:54

Mnojo, Jiřine, děkuji za přání, ovšem nejspíš tak dopadnu. Už se to zjistilo dříve, s klukama z fotoprůvodce, že mrazák není záchrana, jak se kdysi myslelo. Tenkrát se to tak, bohužel, dělalo... :/

Pravda, jeden svitek, stejné expirace, který jsem měl v šuplíku, jako že ho nebudu zamrazovat a využiji "co nevidět", jsem před časem (cca po 14 letech od odložení do šuplíku) zpracoval. A ejhle, byl naprosto dokonalý. Těm ostatním nejspíš odzvonilo. :(


  • 0

#402 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 leden 2021 - 16:02:35

Mnojo, Jiřine, děkuji za přání, ovšem nejspíš tak dopadnu. Už se to zjistilo dříve, s klukama z fotoprůvodce, že mrazák není záchrana, jak se kdysi myslelo. Tenkrát se to tak, bohužel, dělalo... :/

Pravda, jeden svitek, stejné expirace, který jsem měl v šuplíku, jako že ho nebudu zamrazovat a využiji "co nevidět", jsem před časem (cca po 14 letech od odložení do šuplíku) zpracoval. A ejhle, byl naprosto dokonalý. Těm ostatním nejspíš odzvonilo. :(

Trixy ve 120 i 220,  které  průběžně  občas  z mrazáku  už pár let tahám,   jsou  bez vady (i  jiné filmy  netuzemské produkce).   Vlastně  jen na těch  Deltách  byly  super-ultra-hyper kreativní výsledky.    (svitky Fomapan  mi nepřišlo důležité  mrazit,  nakoupil jsem je  jednou  a  dost   (přesně podle hesla  "nekup to, když je to tak levné"   na  každém 3. filmu   v  akčním trojbalení  Fomapan 100 profiline   nebylo  vůbec nic! akorát  na některých takto prázdných filmech byla  záhadná temně fialová barva  podložky  a  na  okrajích  signace  "ultra400",  když na těch "stovkách",  které vyšly normálně,  nebyla  signace žádná.)    Ať mě milovníci  Fomapan filmů  třeba utlučou čepicemi,  netoužím  po dalších nákupech z Fomy.   Promiňte.
 


  • 0

#403 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 20 leden 2021 - 22:28:45

Kime,  přeji ti,   abys  nedopadl  jako já...   svitky Delta 400  exp.2010 zamražené ihned po nákupu v r.2010   hodí se  toliko k lomografickému umění,   neboť překypují  fleky z  barev krycího papíru připomínající dvojexpozici s mramorovou podlahou a  čísly všelikými   v obraze jak duchy se  vynořujícími.

=====
Hm, tos mě zase potěšil, mám v lednici asi tak 5+let zhruba 3-5ks svitků Delta různých citlivostí. To jsem teda zvědavej, co z toho vyleze :-S.


  • 0

#404 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 20 leden 2021 - 22:36:46

Měli by jste si uvědomit že mráz zpomalí proces stárnutí ale nezastaví ho.Ve chvíli kdy něco vytáhnete z mrazáku tak je tam hodně velkej přísun kyslíku a probíhá hodně rychlej proces stárnutí.To je podobný jako když je něco v moři nebo v zemi a vytáhne se to ven.


  • 0

#405 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 21 leden 2021 - 07:39:16

Měli by jste si uvědomit že mráz zpomalí proces stárnutí ale nezastaví ho.Ve chvíli kdy něco vytáhnete z mrazáku tak je tam hodně velkej přísun kyslíku a probíhá hodně rychlej proces stárnutí.To je podobný jako když je něco v moři nebo v zemi a vytáhne se to ven.

myslel som ze kvoli tomu "kysliku" je zabaleny :)  A ked ho rozbalis, no, uz ho musis pouzit.  Prist domov s rozbalenym vo vrecku, to nevysvetlis.


  • 0

#406 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 21 leden 2021 - 10:15:56

Nemam to podlozene, ani nastudovane, ale myslim, ze kyslik za starnutie filmov nemoze. Aspon nie ten z nasho okolia.
 

Moja uvaha sa opiera o pozorovatelny fakt, ze miliony rokov dozadu bolo zlozenie atmosfery temer bez kysliku a aj chlad v dobe ladovej by inak vhodne vplyval na zivotnost filmov. Napriek tomu sa ziadne filmy z tej doby nedochovali. Suma sumarom, ci s kyslikom, ci bez, filmy skratka starnu.


  • 4

#407 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 21 leden 2021 - 12:01:56

Keko, díky za odlehčení tohoto tématu. Smích je zdravá meducína.... Pomáhá prodloužit život. Díky a přeju hezký den.
  • 0

#408 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 21 leden 2021 - 12:16:29

Nemam to podlozene, ani nastudovane, ale myslim, ze kyslik za starnutie filmov nemoze. Aspon nie ten z nasho okolia.
 

Moja uvaha sa opiera o pozorovatelny fakt, ze miliony rokov dozadu bolo zlozenie atmosfery temer bez kysliku a aj chlad v dobe ladovej by inak vhodne vplyval na zivotnost filmov. Napriek tomu sa ziadne filmy z tej doby nedochovali. Suma sumarom, ci s kyslikom, ci bez, filmy skratka starnu.

chronos vs.  kairos


  • 0

#409 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 21 leden 2021 - 14:03:44

Vážení kolegové, i strašliví ještěři byli dříve mnohem větší, fotografické skříně prostorově mnohem výraznější, zrno emulzí mnohem hrubší a po ranním pozdravu svému vlastnímu xichtu před zrcadlem mohu zodpovědně konstatovat, že emulse na podložce byla před lety rovněž vyrovnanější a méně vrásčitá. S pozdravem" Starý Jezevec" Erik

 

Přiložený soubor  Poslední večeře.jpg   45,7K   7 Počet stažení


  • 1

#410 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 21 leden 2021 - 21:31:59

To je pravda smích prodlužuje život.Akorát někdy ani nevíme čemu se smějeme ale hlavně že se smějeme.Jak praví jedno přísloví...Kdo se směje a neví čemu podobá se  přihlouplému. :cry:  :lol:

Keko, díky za odlehčení tohoto tématu. Smích je zdravá meducína.... Pomáhá prodloužit život. Díky a přeju hezký den.


  • 0

#411 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 21 leden 2021 - 21:45:12

 

To je pravda smích prodlužuje život.Akorát někdy ani nevíme čemu se smějeme ale hlavně že se smějeme.Jak praví jedno přísloví...Kdo se směje a neví čemu podobá se  přihlouplému. :cry:  :lol:

Keko, díky za odlehčení tohoto tématu. Smích je zdravá meducína.... Pomáhá prodloužit život. Díky a přeju hezký den.

 

Klid, nikdo tě nejmenoval!


  • 1

#412 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 21 leden 2021 - 21:47:02

Já taky nikoho nejmenoval.

 

 

To je pravda smích prodlužuje život.Akorát někdy ani nevíme čemu se smějeme ale hlavně že se smějeme.Jak praví jedno přísloví...Kdo se směje a neví čemu podobá se  přihlouplému. :cry:  :lol:

Keko, díky za odlehčení tohoto tématu. Smích je zdravá meducína.... Pomáhá prodloužit život. Díky a přeju hezký den.

 

Klid, nikdo tě nejmenoval!

 


  • 0

#413 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 21 leden 2021 - 22:00:45

Vážení kolegové, i strašliví ještěři byli dříve mnohem větší, fotografické skříně prostorově mnohem výraznější, zrno emulzí mnohem hrubší a po ranním pozdravu svému vlastnímu xichtu před zrcadlem mohu zodpovědně konstatovat, že emulse na podložce byla před lety rovněž vyrovnanější a méně vrásčitá. S pozdravem" Starý Jezevec" Erik

 

attachicon.gifPoslední večeře.jpg

Vážený Jezevče Eriku, slavný Bijec ještěrů neměl (alespoň podle Praxitelovy představy) ve "strašném ještěru" až tak mocného protivníka, ale kdo ví, jak to bylo doopravdy. Přeci jen ten Pýthón byl asi o něco větší :-) 

https://upload.wikim...cton_Louvre.jpg


  • 0

#414 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 21 leden 2021 - 22:08:34

 

Já taky nikoho nejmenoval.

 

 

To je pravda smích prodlužuje život.Akorát někdy ani nevíme čemu se smějeme ale hlavně že se smějeme.Jak praví jedno přísloví...Kdo se směje a neví čemu podobá se  přihlouplému. :cry:  :lol:

Keko, díky za odlehčení tohoto tématu. Smích je zdravá meducína.... Pomáhá prodloužit život. Díky a přeju hezký den.

 

Klid, nikdo tě nejmenoval!

 

 

Ale ved sa netoto ...

Skratka, nedalo mi. Este stale sa mi podari byt obetou roztopase.
Medzi kamaratmi sa zas slovicka nesmu vazit na lekarnickych vazkach.
Ospravedlnujem sa.

:)

Co ja viem, tak plyny dychatelneho vzduchu nemaju zasadny vplyv na zivotnost filmov. To co ale rozhodne nejaky vplyv ma, byvaju pary kovov (Hg napr.), pary cyklickych aromatickych uhlovodikov, ale napriklad aj vodna para (vplyv na zelatinu). Ci uz kontajner, alebo zataveny celofan na svitkacoch su preto dobrou ochranou. Ano, otvaram ich az pred zakladanim do aparatu. Je to ustaleny zvyk a i keby nebol vedecky podlozeny, uspeni fotografi tak cili pred nami a tak je tento zvyk hodny nasledovania.


  • 2

#415 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 leden 2021 - 23:42:34

Trochu se nám to zvrtlo ale budiž, přileju petroleje, však jsme všichni do jednoho postižení...
Taky mě kyslík zestařil, více než se sám vnímám - slečnám ten fyzikální jev jen těžko objasňuji. Neměly mě "vytahovat" z latence. A pokud bych měl uhodit do "témy", vždycky si myslím, že právě založený film nafotím "coby dup". Realita snad čaruje červí dírou, či co? Jelikož, to, co mívam za dávno nafocené, se ukazuje jako pouhý obraz představ. Takže kyslík má řádnou převahu.
  • 0

#416 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 21 leden 2021 - 23:51:18

cit:

Medzi kamaratmi sa zas slovicka nesmu vazit na lekarnickych vazkach.

 

Tesat do kamene !


  • 0

#417 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 24 srpen 2023 - 15:20:45

Zdá se mi to, nebo zmizel Fomapan 200 ve formátu 35mm z nabídky? Metráž zatím je, ale kazety nevidím...


  • 0

#418 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 srpen 2023 - 16:05:07

Zdá se mi to, nebo zmizel Fomapan 200 ve formátu 35mm z nabídky? Metráž zatím je, ale kazety nevidím...

Nejspíš ne a Fotoškoda má přímo napsáno že produkt není již v prodeji.Nedávno jsem je kupoval v jednom CEWE Fotolabu a měli jich tam ještě dost.


  • 0

#419 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 24 srpen 2023 - 20:22:54

Fomapan 200 už není v nabídce na of. stránkách výrobce. Takže tady asi konec. Nebyl to špatný film.
  • 0

#420 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 srpen 2023 - 20:35:01

Černobílé filmy 

Tady ho stále mají.V prodeji jenom metráž a svitek.Zavolat nebo poslat email a oni odpoví.


  • 0

#421 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 srpen 2023 - 21:17:51

Prostě když nevím tak se zeptám přímo ve Fomě.To je jako kdyby jste chtěli tvrdit že běhna a coura je to samý vtom je rozdíl. :!:  :grin:


  • 0

#422 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 25 srpen 2023 - 11:12:05

Konec to být nemusí, možná jen výpadek ve výrobě. Já si motám kinofilmy už výhradně z metráží, takže mě to netrápí, že není v kazetách, ale samozřejmě by mě taky mrzelo, kdyby tenhle materiál ukončili úplně.


  • 0

#423 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 180 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 25 srpen 2023 - 12:02:53

Prostě když nevím tak se zeptám přímo ve Fomě.To je jako kdyby jste chtěli tvrdit že běhna a coura je to samý vtom je rozdíl. :!:  :grin:

A co ti tedy řekli v té Fomě?


  • 0

#424 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 25 srpen 2023 - 22:03:35

 

Prostě když nevím tak se zeptám přímo ve Fomě.To je jako kdyby jste chtěli tvrdit že běhna a coura je to samý vtom je rozdíl. :!:  :grin:

A co ti tedy řekli v té Fomě?

 

Že běhna je rychlejší verze coury : D


  • 2

#425 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 27 srpen 2023 - 09:53:56

Prdlajs volat do Fomy. 

Zavolejte mě a neberte čas panu Krejčímu, či prodejcům. Brnkněte mě. Většinu problému s Krejčím  debatujeme o víkendech,( kdy se často vidíme.). Já si mohu na vás udělat více času.

 

  Film 200 se bude nadále vyrábět. Výroba byla na chvíli pozastavena vlivem dodavatele kazet. Což nastal opravdový průšvih. Prej Ilforďáci si dělají krabičky sami rovnou z plechu coby součástí výrobní linky na baleni. Ostatní výrobci filmu jej nakupují. - takové mám informace. - Veliký problém není plech, ale sametka. Taková drobnost, ale škrábe film, nebo netěsní. Vy co jste už velmi dlouho mladí si možná vzpomenete na barevný film od Fomy, kde byly první 3 snímky osvětleny. Holt se na tom podepsala ona sametka. Nyní vypadá, že už je definitivně problém vyřešen. 

  Ještě dodám, že tamtamy z Fomy nenápadně bušily informaci o zavedení do výroby orto v kinofilmu. Problém je v adjustaci, kde se naprosto nestihá. 

 

Jelikož se množí polopravdy o Fomě a o materiálech, tak pan Krejčí bude o5 na setkání a je ochoten zodpovědět otázky. Proto vás prosím, aby jste zalovili v paměti a připravili otázky i vady na fotkách, jenž jste si již vyřešili a  řešení pomůže dalším temnokomorníkům. Osobně jsem se zavázal, že dám dohromady celkový seznam vad a odpovědí, jenž sesbíráme. Prot zakládám další vlákno s touto problematikou. Za pomoc předem děkuji. 


  • 0

#426 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 27 srpen 2023 - 10:48:35

Romane ty mě připomínáš toho jak chtěl pomáhat jiným a sám sobě pomoct nedokázal!.Zamysli se taky sám nad sebou!Nakonec jak se říká kdo chce kam pomozme mu tam.Aktivita je dobrá věc a hyperaktivita škodí.Kdysi se říkalo že aktivní blbec je horší než třídní nepřítel.


  • -2

#427 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 srpen 2023 - 11:20:01

Já spíš obdivuju tu trpělivost, co s vámi Roman ještě má.


  • 2

#428 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 180 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 28 srpen 2023 - 12:19:26

 

 

Prostě když nevím tak se zeptám přímo ve Fomě.To je jako kdyby jste chtěli tvrdit že běhna a coura je to samý vtom je rozdíl. icon_exclaim.gif  icon_biggrin.gif

A co ti tedy řekli v té Fomě?

 

Že běhna je rychlejší verze coury : D

 

Díky, to mi vylepšilo den. :-)


  • 0

#429 Beobachter

Beobachter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 srpen 2023 - 13:59:46

Prdlajs volat do Fomy. 

Zavolejte mě a neberte čas panu Krejčímu, či prodejcům. Brnkněte mě. Většinu problému s Krejčím  debatujeme o víkendech,( kdy se často vidíme.). Já si mohu na vás udělat více času.

 

  Film 200 se bude nadále vyrábět. Výroba byla na chvíli pozastavena vlivem dodavatele kazet. Což nastal opravdový průšvih. Prej Ilforďáci si dělají krabičky sami rovnou z plechu coby součástí výrobní linky na baleni. Ostatní výrobci filmu jej nakupují. - takové mám informace. - Veliký problém není plech, ale sametka. Taková drobnost, ale škrábe film, nebo netěsní. Vy co jste už velmi dlouho mladí si možná vzpomenete na barevný film od Fomy, kde byly první 3 snímky osvětleny. Holt se na tom podepsala ona sametka. Nyní vypadá, že už je definitivně problém vyřešen. 

  Ještě dodám, že tamtamy z Fomy nenápadně bušily informaci o zavedení do výroby orto v kinofilmu. Problém je v adjustaci, kde se naprosto nestihá. 

 

Jelikož se množí polopravdy o Fomě a o materiálech, tak pan Krejčí bude o5 na setkání a je ochoten zodpovědět otázky. Proto vás prosím, aby jste zalovili v paměti a připravili otázky i vady na fotkách, jenž jste si již vyřešili a  řešení pomůže dalším temnokomorníkům. Osobně jsem se zavázal, že dám dohromady celkový seznam vad a odpovědí, jenž sesbíráme. Prot zakládám další vlákno s touto problematikou. Za pomoc předem děkuji. 

Díky, díky. A nabídnuté poradny bych rád okamžitě využil. Dalo by se, Otče, přeptat na Fomatone 131? Od jisté doby to již není starý dobrý 131, ale pololesk, neb prý zase vypadl nějaký dodavatel a s tím novým se lesk jako byl na 131 již docílit nedá. Je to děsná škoda, v tom pololesku to vůbec není ten samý materiál co býval  :cry:


  • 0

#430 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 28 srpen 2023 - 19:38:52

Tak jest brachu.

   S leskem bojují všichni výrobci i ti nejzkušenější a nejdražší.

     Škoda jednu chvíli neměl ani kousek lesklého papíru. --- Je to dáno tím, že dodavatel změnil strukturu papíru a ten už tak lesklý není. Dost lidí si stěžuje, ale nedá se nic dělat. Já jsem zkoušel leštit pomocí náhrady za volskou žluč, kdy černější byla ještě černější a lesk jak psí ... Jenže nevím, co s tím udělá čas. Mohu zaslat vzorek oné želatiny. To kdyby jsi se chtěl s tím zaobírat. Pošlu klidně i leštíčku. 

  ( technolog z Fomy se snažil vlivem změny receptury dosáhnout alespoň lesku jaký je. Zato mu veliký dík.  Boužel .fyziku a chemii neoblbneš, max. vytáhneš co umožní) 


  • 0

#431 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 29 srpen 2023 - 12:28:41

Díky, díky. A nabídnuté poradny bych rád okamžitě využil. Dalo by se, Otče, přeptat na Fomatone 131? Od jisté doby to již není starý dobrý 131, ale pololesk, neb prý zase vypadl nějaký dodavatel a s tím novým se lesk jako byl na 131 již docílit nedá. Je to děsná škoda, v tom pololesku to vůbec není ten samý materiál co býval  :cry:

 

 

Ano je to velká škoda. Největší paradox je porovnání 131 a 132 ... (pololesk a polomat)

Jak psal Roman, jde to na vrub dostupnosti materiálů.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních