Přejít na obsah


Fotka

vytahovač filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
46 odpovědí na toto téma

#1 stanky

stanky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 August 2009 - 10:35:24

Nazdar lidi mám vytahovač filmu na 135ky ale nějak se mi nedaří vytáhnout film neví někdo jak na to Vložený obrázek
  • 0

#2 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 13 August 2009 - 10:42:14

pokud je podobny jako od kaisera ze jsou dve planzety a to jedna pevna druha vytahovaci se zobacky tak se s tim dela tak ze v zatazenem stavu se ty dve planzety narvou do kazety a pak se otaci civkou v kazete tak dlouho nez se ozve lupnuti, potom se knoflik na posouvani planzetou posune do krajni polohy a zase zatahne zpet pote jiz staci celi pripravek vyjmout spolu se zacatkem filmu
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 August 2009 - 10:52:10

Případně pokud nepotřebuješ na ten film ještě fotit, stačí použít otvírák na pivo nebo kombinačky.
  • 0

#4 stanky

stanky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 August 2009 - 11:25:30

jsou tam dvě chodící planžety uplně hladky ten votvírák sem už použil pač sem nemšl nervy na ten vytahovač už sem se rač naucil včas otevřít fotoaparát než zatáhne konec
  • 0

#5 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 13 August 2009 - 12:00:20

ahoj, neblbni s vytahovačem - za ty nervy to nestojí. Vezmi kombinačky a je to! Víčko jde dolu lehce a snadno - film si vyndej a znova nasuň, tak jako by byl povysunutý z kazety. a pak namotáváš rovnou do cívky.. Je to snadné a rychlé..
  • 0

#6 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 13 August 2009 - 12:03:44

Takze to vypada, ze by se to podobalo mymu vytahovaci Ilford, kde jsou taky dve planzety?
Tam je postup takovej, ze se obe planzety zatahnou do vytahovaku a v tomhle stavu se (obe) protahnou skrz sametku. Potom se ta prvni vsune dovnitr a pomalu se otaci filmem (jakoze navijet do kazety), az to lupne (tusim i klidne 2 otacky). Pak se vsune druha planzeta a elegantnim pohybem se vytahne vytahovacka s koncem filmu...
Je to strasne jednoduchy a uspesnost tak 90%, ale blbe se to popisuje, kdyz ti to nekdo ukaze, bude to idel...
Ha!

:roll:

Bohousek
  • 0

#7 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 August 2009 - 13:34:15

na vytahování jsem neměl nikdy moc nervy a neměl jsem potřebu zachovat si kazetu. Takže vždy rozloupnu kazetu kleštěma a je to nejrychlejší.
  • 0

#8 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 13 August 2009 - 13:53:10

Já mám podobný vytahovák od kaisera,ale nemám na to nervy.Vždycky jsem se u toho akorát nasr.. a výsledkem byl akorát tak poskrábaný film.
  • 0

#9 romanf

romanf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationBrrrr, no... žít se tu dá
Reputace: 2

Publikováno 13 August 2009 - 14:17:21

Mám podobný vytahovák JOBO a nemám s tím žádný problémy.... nechápu dost dobře, jak se někdo u toho může až nas... Je to praktická věc, když potřebuješ uprostřed rozfocenýho filmu, třeba barevnýho, fotit na jiný, třeba čb a máš tu smůlu, že ti foťák při zpětném převíjení filmu film zatáhne celý do kazety.

Je potřeba si ale samozřejmě zapamatovat, nejlépe napsat, jaký byl stav počitadla a při opětovném založení filmu do foťáku odexponovat na patřičné políčko - na manuální režim při nejkratším čase a nevyšší cloně a při nasazené krytce na objektivu. Někdy je vhodné odexponovat o jedno políčko více, ale při automatickém převíjení to zase tak není potřeba (tedy u mého nikona)... nestalo se mi, že by se políčka překrývala...

U vytahováku je důležitý, aby nebyli ty plažety kovový, protože ty mohou skutečně vnitřek kazety poškrábat (jo jo, hodně minilabů je používá, a pak se divíme, proč je ten film poškrábanej...).

Jináč postup je jednoduchý: nasadit na kazetu, vtlačit první planžetu do kazety, otáčet filmem až uslyšíš cvaknutí, vtlačit druhou planžetu, vytáhnout.
  • 0

#10 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 13 August 2009 - 18:00:33

Já mám klasické plastové planžety,ale vždy,když jsem to zkoušel vytáhnout přesně podle návodu,tak se mi to povedlo až na x-tý pokus.Ale to bude asi rukama.Každopádně to musím začít opět trénovat,jelikož mám teď mechanickou zrcadlovku.To zas budou nervy :roll:
  • 0

#11 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 13 August 2009 - 18:25:20

...musím začít opět trénovat,jelikož mám teď mechanickou zrcadlovku.To zas budou nervy :roll:


Naopak, s mechanickým foťákem si film nikdy nezatáhneš. Když konec filmu na konci převíjení vyskočí z navíjecí cívky, tak udělá docela hlasitý "cvak/lup", pak už je to jen jedna otáčka, než zajede do kazetky.
Prostě: motáš, motáš, a až se ozve cvaknutí, dotočíš půl otáčky a máš kazetku, ze které čouhají 4cm filmu.
  • 0

#12 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 13 August 2009 - 20:10:07

No u té mé se právě žádné hlasité cvak neozvalo,jen to trochu polevilo v tahu a když jsem otevřel kryt,tak již byl film v kazetě.Ale zkoušel jsem to jen s jedním filmem zatím a byl jsem opět zbrklý,takže si příště dat větší pozor a snad to tak půjde.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 August 2009 - 20:17:03

No u té mé se právě žádné hlasité cvak neozvalo,jen to trochu polevilo v tahu a když jsem otevřel kryt,tak již byl film v kazetě.Ale zkoušel jsem to jen s jedním filmem zatím a byl jsem opět zbrklý,takže si příště dat větší pozor a snad to tak půjde.

To půjde, právě to polevení v tahu je znamení, že už jde film volně. Na to se dá spolehnout. Navíc na (některých) manuálních zrcadlovkách jde při přetáčení do kazety počítadlo zpět k nule, tak to můžeš sledovat a zvolnit při přetáčení.
  • 0

#14 stanky

stanky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 August 2009 - 21:39:02

Dik za rady stím jedním koncem cvakem a druhou planžetou mi už napsal aj ten co mi to prodal tak až bude chut tak to budu skoušet třeba to dostanu do ruk
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 August 2009 - 07:00:40

Mám vytahovák Hama, nepoužívám ho, film nevytáhnu a ještě ho poškrábu. Ale je to rukama / cvikem, kolega má ten samý a jde mu to hladce.
Chtělo by to brigádu ve fotolabu, kdyby člověk musel vytáhnout denně 100 filmů, tak by se to naučil...
  • 0

#16 romanf

romanf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationBrrrr, no... žít se tu dá
Reputace: 2

Publikováno 14 August 2009 - 07:24:29

... no právě na ten vytahovák HAMA jsem slyšel špatný reference, že poškrábe kazetu zevnitř a ta pak film... ale zkušenosti mám jen s tím Jobem a ten můžu s klidným svědomím doporučit všem. A je pravda, že ne vždy se film podaří vytáhnout napoprvé... ale napodruhé to většinou výjde... člověk si dá na to více pozor... jestli se nezadaří řekněme na třetí pokus, pak asi děláš něco z postupu špatně...
  • 0

#17 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 14 August 2009 - 07:54:23

Mám vytahovák od Ilfordu několik let,vytahuji prakticky všechny filmy,protože zpracovávám jejich jednotlivé odstřižené části rozdílně podle potřeby / kontrastněji,měkčeji,občas push atd./. Je pravda,že některé značky filmů jdou obtížněji než jiné,ovšem řekl bych,že tak 40 sekund je absolutní maximum.Většinou 2 - 3 pokus .Škrábance jsem naprosto nikdy neměl,ani omylem.
  • 0

#18 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 August 2009 - 20:30:49

Pokud nějaký film zlobí (mně třeba trochu vzdorovaly Kodak ProFoto 100), tak je dobré v té závěrečné fázi, kdy už jsou obě planžety zastrčené a film se má vytáhnout, vytahovat pomalu planžety a současně pootočit cívku po směru hodinových ručiček (opačně než při navíjení). Od té toby, co to takto dělám, je to vždy na první pokus.
  • 0

#19 stanky

stanky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 August 2009 - 23:20:48

já to skoušel podle rad zde i podle předchozího majitele které jsou stejné
a uspěšnost 99,9% bez poškrábání takže spokojenost
  • 0

#20 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 August 2009 - 11:52:02

TAk vzhledem k tomu, že cipísci se dostanou všude, tak filmy zatahuju úplně a vytahovák používám- taky dost měním filmy v půlce a dofocuji. Používám Kaiser a nemám s tím problém. ČB vytáhnu bez problémů hned a diáky většinou také, jdou trošku hůř, protože jsou silnější.
  • 0

#21 westernboy

westernboy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 March 2010 - 15:04:21

Vytahovač je praktická věc, já zatahuju filmy do kazety záměrně-nestane se mi pak, že bych si jej spletl s novým filmem. Kdysi jsem konečky jen zalamoval, ale i tak jsem se dokázal splést. Mám vytahovák od Kaisera a od Ilfordu...s Kaiserem to jde o trošku hůř, ten Ilford je vynikajíci...obvykle na první pokus. Samozřejmě i ten otvírák v komoře jde v nouzi použít, ale zastřihávat pak konec filmu potmě je obtížné.
  • 0

#22 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 May 2010 - 14:50:25

Prosím vás, nevíte někdo jak na sestrojení nějakého na homemade udělátka pro vytažení filmu, nebo aspoň fígl, jak film vytáhnout a nějak výrazně ho nepoškodit/neosvítit?Vlastní blbostí, se mně zatáhla nová Delta :roll:
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 May 2010 - 15:03:56

Prosím vás, nevíte někdo jak na sestrojení nějakého na homemade udělátka pro vytažení filmu, nebo aspoň fígl, jak film vytáhnout a nějak výrazně ho nepoškodit/neosvítit?Vlastní blbostí, se mně zatáhla nová Delta :roll:

Býval na netu návod na vytahovák z PET flašky. Momentálně odkaz negfunguje. Našel jsem aspoň toto: http://www.paladix.c...d=3704&did=1080
Zkušenost s tím ovšem nemám.
  • 0

#24 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 May 2010 - 16:59:36

Dík, přesně to sem měl na mysli, už sem to kdysi viděl, ale nepamatuju si, jak tam měli udělaný ten zobáček na perforaci...mně se vždycky vyhne při vytahování a vyhákne :-D
  • 0

#25 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 29 May 2010 - 22:54:16

Zkus si ten vytahovák udělat raději z nějakýho neprůhlednýho plastu. Několikrát se mně s tou petkou stalo, že sem si na filmu vysvítil takovou úzkou příčnou šmouhu. Přisoudil jsem to světlu, který vlítlo hranou do transparentního materiálu onoho udělátka, vznikl takový světlovod.
  • 0

#26 extremo

extremo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 141 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 May 2010 - 07:14:13

Prosím vás, nevíte někdo jak na sestrojení nějakého na homemade udělátka pro vytažení filmu, nebo aspoň fígl, jak film vytáhnout a nějak výrazně ho nepoškodit/neosvítit?Vlastní blbostí, se mně zatáhla nová Delta :-D


koupil jsi přeci eos 30, tam ti bude film při správném nastavení v CF koukat z kazety. Vykašli se na udělátka :D Tu Deltu by ti mohli vytáhnout v Labu a snad i zdarma, ale asi jak kde.
  • 0

#27 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 May 2010 - 12:41:12

Jo, to máš sice pravdu, ale já jsem špatně pochopil anglický manuál a po_ral sem si film...Jinak je mi šumák jestli u vyfoceného filmu čouhá konec..já si ale myslím, že bych film vystavoval zbytečnému nebezpečí poškrábání, když to tolikrát poleze přes sametky....chtěl sem jenom jednorázovou radu, jak z tama ten film dostat.dík, zkusím to :-D
  • 0

#28 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 4 August 2011 - 21:51:15

Nazdar lidi mám vytahovač filmu na 135ky ale nějak se mi nedaří vytáhnout film neví někdo jak na to Vložený obrázek


http://www.lightq.cz...-z-patrony.html

Vložený obrázek
  • 0

#29 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 4 August 2011 - 21:59:33

Klasika...
Mas tam dve planzety... mas je normalne zasunuty... Strcis je do kazety... Tu vnitrni zasunes co to jde... Motas civkou normalne jako bys natacel film... Az to lupne (moc ne, spis citem nez zvukem), tak zasunes druhou planzetu...Tak nejak primerene rychle vytahnes...
A zkusis pripadne znovu.
Ja mam Ilford a to je nemlich to stejny, malokdy to neni na prvni pokus...

Jo a jeste priste!!
http://www.bohousek.com/bart.jpg
a


Bohousek
  • 0

#30 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 4 August 2011 - 22:04:05

Hmm, pripadne koukam, ze presnejsi postup jsem i s linkem na youtube psal asi o 2 obrazovky nahore. :-)
Neber to vylozene osobne, plati na TK obecne, ale...
KDYZ UZ JSEM NESCHOPNEJ HLEDAT NA INTERNETU, ASPON SI PRECTU VLAKNO, KAM DAVAM DOTAZ!!!!
  • 0

#31 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 10 May 2016 - 07:49:14

Ahoj,

 

sice stare vlakno ale doplnim info :-) Pouzivam tu dvouplanzetovou vytahovacku od Kaiseru, je skvela, v 90% pripadu vytahnu film napoprve, je to hned. S klestema nebo otvirakem (kterej ani nemame doma protoze nepiju pivo a vyvrtka na vino asi nepomuze:)) bych si akorat ublizil. Jsem proste takovej ze jsem sikovnej na jemnou motoriku, ale nekde kde je neco s naradim nebo silou jsem levej :) rozhodne nejsem kutil. Ale k vytahovaku, je to snadny jednoduchy a nedestruktivni, nikdy jsem film neposkrabal, pri mechanickem otvirani, ktere jsem jednou jako test delal s jiz prazdnou krabickou na svetle jsem ji slisoval a porezal si ruku :D a film by byl zniceny komplet.


  • 0

#32 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 January 2018 - 16:18:43

Dnes mi dorazil z eBay tento vytahovák filmu https://www.ebay.com...2IAAOxy7vJTehfN a zatím musím říct, že je super. Zkoušel jsem to zatím na šesti filmech a kromě jednoho, který jsem vytáhl až na druhý pokus, tak všechny ostatní vytaženy hned napoprvé a používá se to fakt snadno. Tak odteď už zase přestanu demolovat kazetky :grin:. Takže kdyby někdo potřeboval laciný vytahovák na filmy, tak tento mohu doporučit :smile:.


  • 0

#33 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 29 January 2018 - 17:03:05

Vystačím si s otvírákem na pivo, vzít ju za spodní víčko a luponout :cool:


  • 0

#34 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 29 January 2018 - 18:35:19

Dnes mi dorazil z eBay tento vytahovák filmu https://www.ebay.com...2IAAOxy7vJTehfN a zatím musím říct, že je super. Zkoušel jsem to zatím na šesti filmech a kromě jednoho, který jsem vytáhl až na druhý pokus, tak všechny ostatní vytaženy hned napoprvé a používá se to fakt snadno. Tak odteď už zase přestanu demolovat kazetky :grin:. Takže kdyby někdo potřeboval laciný vytahovák na filmy, tak tento mohu doporučit :smile:.

 

 

Já mám podobný od Kaisera a zatím jsem s ním skoro všechny filmy skoro na poprvé vytáhl, ale chtělo to trochu cvik. Jediná kazetka, na kterou jsem musel vzít kleště, byl Fomapan 100 24 snímků, možná byl problém právě v tom že film uvnitř byl moc krátký.


  • 0

#35 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 29 January 2018 - 18:58:40

Používám cca 5cm starého negativu, tři slepené kousky izolepy a vytáhnu film z kazety raz dva :-) A nejlepší je samozřejmě film nezatáhnout až do kazety při zpětném převíjení a odhadnout kdy přestat točit kličkou :-)
  • 0

#36 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 29 January 2018 - 19:44:38

Používám cca 5cm starého negativu, tři slepené kousky izolepy a vytáhnu film z kazety raz dva :smile: A nejlepší je samozřejmě film nezatáhnout až do kazety při zpětném převíjení a odhadnout kdy přestat točit kličkou :smile:

 

Což nejde bohužel u novějších mašinek s automatickým převíjením, jako třeba Nikon F100. Dočetl jsem se ale na internetech, že údajně šlo dříve vzít foťák do servisu Nikonu a oni ho přenastavili tak, aby nechával zaváděcí kousek venku během převíjení. Kdybyste někdo věděl o někom kdo tohle umí nastavit, nebo jak vůbec na to, dejte vědět :-) Ocenil bych to u své F100 a F4.


  • 0

#37 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 January 2018 - 20:46:58

Zvláštní, Minolta Dynax 7 to má normálně volitelné jako funkci v menu. Zatáhout do kazety a nebo nechat konec čouhat. Inu, Nikon marketing ... co dodat.

 

Vytahovák mám Hama, ale co už nemám Nikon tak ho nepoužívám. U praktik není třeba a Minolta mi film nezatáhne.


  • 0

#38 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 29 January 2018 - 20:52:55

Tak to je jasná věc. Měl jsem ještě před rokem Nikon F80, ale přišla mi už jako moc elektronická, tak šla do světa. Teď už vlastním pouze mechanické strojky, přeci jen to zpětné navíjení filmu do kazety je tak trochu emotivní zážitek :-) To s tím upravením zpětného navíjení jsem taky už někde četl a dokonce myslím že tady na TK.
  • 0

#39 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 29 January 2018 - 21:45:28

Tak to je jasná věc. Měl jsem ještě před rokem Nikon F80, ale přišla mi už jako moc elektronická, tak šla do světa. Teď už vlastním pouze mechanické strojky, přeci jen to zpětné navíjení filmu do kazety je tak trochu emotivní zážitek :smile: To s tím upravením zpětného navíjení jsem taky už někde četl a dokonce myslím že tady na TK.

 

Já jsem v tomhle u kina takový rozpolcený. Na jednu stranu, přesně jak říkáš, není nad tu radost fotit plně manuálním strojem. Nadruhou stranu, měl jsem v plánu právě kino používat na takové ty "akčnější" věci, kdy záleží na tom nepropásnout okamžik, což se mi při plně manuálním nastavování expozice a ostření občas děje. Tady jsem občas naopak rád za vymoženosti jako priorita clony, autofocus apod. Z toho důvodu mám právě zmíněný Nikon F100 pro novější skla a fičury a Nikon F4 pro starší skla. Ale právě pro ten pocit plně mechanického stroje jsem si nechal starý Spotmatic SPII. Je omlácený, závěrka občas chodí jak chce, expozimetr řekl bych má občas horší a občas lepší chvilky, ale je to prostě radost s ním fotit :-)


  • 0

#40 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 January 2018 - 22:46:57

Ještě bych doplnil, proč jsem ten vytahovák vlastně kupoval. Tak není to kvůli vytahování filmu z kazetky před vyvoláním, tady si v pohodě vystačím s otvírákem na lahve. Ale už několikrát se mi stalo, že nedopatřením jsem si smotal do kazetky ještě nenafocený film a tady s otvírákem moc nenadělám :grin:. Zkoušel jsem metodu vytahování pomocí kousku mokrého negativu, ale toto se mi podařilo asi jen dvakrát. Zkoušel jsem takto film vytahovat i různými drátky či jinými udělátky, ale neúspěšně a spíš se obávám, jestli jsem při těchto pokusech nepustil do kazetky přes sametku světlo. Tak proto jsem se pro ten vytahovák rozhodl. A taky jsem si pohrával s myšlenkou na plnění použitých kazetek z metráže a po použití otvíráku na lahve už ty kazetky nejsou už tak světlotěsné :grin:.

 


  • 0

#41 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 30 January 2018 - 00:22:08

Už to tu někde je popsané -  tuhle je jeden ze způsobů jak to funguje když potřebuju vytáhnout fim nemaje žádné spešl pomůcky  

Tedy to co popisuje Mirda


  • 0

#42 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 30 January 2018 - 09:05:50

Dokud jsem neměl vytahovák (od Kaisera), tak jsem kazetky prostě rozlousknul palcem přes otvor, kde je sametka. Otvíráku netřeba, ten plech je dost měkký.


  • 0

#43 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 January 2018 - 09:26:28

Tak to je jasná věc. Měl jsem ještě před rokem Nikon F80, ale přišla mi už jako moc elektronická, tak šla do světa. Teď už vlastním pouze mechanické strojky, přeci jen to zpětné navíjení filmu do kazety je tak trochu emotivní zážitek :smile: To s tím upravením zpětného navíjení jsem taky už někde četl a dokonce myslím že tady na TK.

 

Já mám taky raději FM2 nebo EM (mimochodem, začínám mít tohoto žebráka malého strašně moc rád), ale když chci vytáhnout nějaké lepší sklo a fotit s ním (třeba 70-200 f/2.8 nebo 28mm f/1.8), je to jediný stroj, protože umí AF-S i stabilizaci. A když už mechaniky neumí ovládat clonu "Gčkových" objektivů, mohli to aspoň udělat tak, ať ten objektiv fotí na plnou díru namísto f/22 :???: Tohle Nikon nedomyslel.


  • 0

#44 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 January 2018 - 09:30:21

Zvláštní, Minolta Dynax 7 to má normálně volitelné jako funkci v menu. Zatáhout do kazety a nebo nechat konec čouhat. Inu, Nikon marketing ... co dodat.

 

Vytahovák mám Hama, ale co už nemám Nikon tak ho nepoužívám. U praktik není třeba a Minolta mi film nezatáhne.

 

Tahle Minolta mě kdysi zaujala, měl ji na prodej pan Blažek a nabízel mi ji. Problém je, že už tehdy jsem měl docela dost Nikon skel a nechtělo se mi měnit systém. Kolik bych si měl nachystat, kdybych k tomu chtěl nějakou 28čku, 50ku a něco delšího? Předpokládám, že na tom fungují všechny Minolty, Konicy i Sony A-mount objektivy, je tak?


  • 0

#45 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 January 2018 - 11:26:24

No a právě tuhle Minoltu od p. Blažka mám. A když se mi k tomu ještě povedlo sehnat Minoltí 50ku F1,7 za 1000Kč ve stavu uloženky, to bylo radosti. Navíc je možno redukce s AF čipem bez optického členu a můžu nasadit M42 objektivy nebo už jsem i narouboval Triplan 50/2,9 s Altix bajonetem. Nikon toto bez optického členu neumí. Akorát Dynax 7 oproti F80 žere baterky o dost rychleji. Nikon na jedny baterky vydržel klidně 50 filmů, nezmar. Ale to už je jiný příběh a do tohoto vlákna o vytahováku to nepatří.


  • 0

#46 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 30 January 2018 - 21:33:51

Už to tu někde je popsané -  tuhle je jeden ze způsobů jak to funguje když potřebuju vytáhnout fim nemaje žádné spešl pomůcky  https://www.youtube....h?v=SB6wY-sX6rI
Tedy to co popisuje Mirda


Přesně podle tohoto videa jsem se to naučil používat a je to super vychytávka, funguje to spolehlivě a snadno :-)
  • 0

#47 dcisar

dcisar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationUherskobrodsko / Trnava
Reputace: 7

Publikováno 30 January 2018 - 23:43:17

Já jsem to nedělal podle videa, ale z nudy na intru jsem přišel na stejnou věc, kterou u klasických kazetek využívám dodnes. Naštěstí pro mně většinou jedu na plastových kazetkách s metráží a stačí my jí pouze otevřít :) Jinak je tenhle zpusob s páskou "velice použitelný", takže vlastně nějakého spešl harampádí netřeba.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních