Přejít na obsah


Fotka

Pavučinky na filtrech,kondenzoru,objektivu!!!???


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 srpen 2009 - 17:26:07

Když už je tu řeč o těch filtrech,tak se také zeptám.Jen založím jiné vlákno,protože můj dotaz je trochu o něčem jiném.Já mám filtry ilford do šuplíku.Když jsem je koupil,tak byly hezky čisté,ale postupem času,kdy je skladuji v komoře, se mi na nich objevily pavučinky.Jsou to takové ty pavučinky či houby od vlhka.Na první pohled nejsou vidět,ale při podívání proti světlu již vidět jsou.Něco podobného se tady již řešilo,ale bylo to v objektivu.No a v tom objektivu zvětšovacím se mi to objevilo také a navíc jednou za čas musím rozdělat zvětšovák a odstranit tento jev i z kondenzoru.Příjde mi to divné,jelikož by takovéto věci měli být proti vlhku odolné,jelikož očekávat od temné komory suché prostředí by bylo naivní.Ten zvětšovák je anaret,ale ten už nějak neřeším,sháním totiž jiný zvětšovací objektiv.Potřeboval bych se zbavit nějak šetrně pavučinek na filtrech.Nechci to ale šmudlat hadříkem na optiku,protože ten mi předchozí foma filtry poškrabal,sice malinko,ale přeci jen škrábnul.Nenapadá vás nějaký způsob jak je odstranit.A to tvoření těch "pavučinek" se vám stává také nebo je to zase moje unikátnost Nevíte jak tomu zamezit? Tedy,kromě toho,že tyto věci budu po zvětšování z komory odnášet.
Jinak komoru větrám tím způsobem,že mám ve vedlejší místnosti otevřeno sklepní okénko.
  • 0

#2 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 srpen 2009 - 18:08:59

Vlhkosti se jinak než účinným větráním asi jednoduše nezbavíte, zvláště pokud máte komoru někde ve sklepě, kde je chladno. Už jenom tím, že v místnosti dýcháte, dostáváte do vzduchu nějakou tu vlhkost. Studený vzduch jak známo „neudrží“ tolik vody a ta se vysráží na povrchu předmětů v místnosti. Obávám se, že sklepní okénko nebude stačit. Jinak filtry i skla objektivů a vůbec sklo obecně, proti vlhkosti odolné jsou, můžete je nechat třeba 100 let ve vodě a nic se jim nestane. Problém je v tom, že vlhkost, která se vám kondenzuje na povrchu filtrů je živná půda pro plíseň která se na něm pak uchytí. Musíte se zbavit té vlhkosti, skla, filtry jsou v pořádku.
  • 0

#3 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 srpen 2009 - 06:36:48

Já bych to radši odnášel. Plíseň je swiňa, může objektiv zničit. Dokáže totiž leptat sklo a i když se potom podaří (zpravidla hodně pracně) plíseň odstranit, poškození skla zůstane.
Jak píše předchozí přispěvatel, opticko-mechanická zařízení by se měla skladovat na místě suchém a větraném. Já dodávám - nikoliv v uzavřených obalech a pouzdrech!
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 srpen 2009 - 10:21:03

Já bych to radši odnášel. Plíseň je swiňa, může objektiv zničit. Dokáže totiž leptat sklo a i když se potom podaří (zpravidla hodně pracně) plíseň odstranit, poškození skla zůstane.
Jak píše předchozí přispěvatel, opticko-mechanická zařízení by se měla skladovat na místě suchém a větraném. Já dodávám - nikoliv v uzavřených obalech a pouzdrech!

to je zajímavý - z dlouhodobýho hlediska, mám některé přístroje co mi spíš leží, než bych je používal (leží v komoře a tam je vlhkost 45-70%)
= komora není vhodné místo
= vyndám je z pouzder a jen omotám prodyšnou tkaninou
  • 0

#5 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 24 srpen 2009 - 11:46:31

No, s vlhkostí bojujeme v bytě pořád.
Kdysi jsem koupil pohlcovač vlhkosti (sáček s granulátem - to celé v takové nádboce) a za čas se z nádobky dala odlívat voda - opravdu to funguje. A tak mě napadá, co zavřít nepoužívané foťáky do krabice s tím to pohlcovačem - to by mělo řešit situaci s uskladněním nepoužívané techniky. Nebo jsem kdesi viděl pohlcovač vlhkosti připojený k elektrice ... podrobnosti nevím, ale pochybuju, že to bude levnější jak ta granulová směs.

Jinak mám ve sklepě taky dost vlhko, ale nechávám pořád otevřené okýnko (i při vyvolávání) a zatím plíseň na sklech nemám. Jak to bude v zimě, to nevím (větrat nebudu a stěhovat zvětšovák se mi taky nechce)

S plísní sem bojoval u starších M42 objektivů. Zažere se to do antireflexu a po odstranění plísně tam zůstanou vrypy (cestičky). pokud je tvrdý antireflex, tak to až tak nevadí (je to na krajích objektivů, kde se menší žilky na fotce opravdu neprojeví), měkký antireflex sleze i s plísní :roll:))) Sklo samotné ale porušeno není/nebylo. Pokud se jedná o zvětšovací belar, popř anaret, tak doporučuju udělat zásobu - jeden z pěti může být dobrý/ostrý. nebo rovnou koupit něco kvalitnějšího a chovat to jak v bavlnce.
  • 0

#6 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 srpen 2009 - 13:08:20

to je zajímavý - z dlouhodobýho hlediska, mám některé přístroje co mi spíš leží, než bych je používal (leží v komoře a tam je vlhkost 45-70%)
= komora není vhodné místo
= vyndám je z pouzder a jen omotám prodyšnou tkaninou


1/ Komora skutečně není vhodné místo k dlouhodobému ukládání techniky. A to nejen z důvodu vlhkosti, ale také korozivních výparů.

2/ To je perfektní, tkanina chrání předměty před prachem a hmyzem, ale dovoluje cirkulaci vzduchu.
  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 srpen 2009 - 13:14:18

Kdysi jsem koupil pohlcovač vlhkosti (sáček s granulátem - to celé v takové nádboce) a za čas se z nádobky dala odlívat voda - opravdu to funguje. A tak mě napadá, co zavřít nepoužívané foťáky do krabice s tím to pohlcovačem - to by mělo řešit situaci s uskladněním nepoužívané techniky. Nebo jsem kdesi viděl pohlcovač vlhkosti připojený k elektrice ... podrobnosti nevím, ale pochybuju, že to bude levnější jak ta granulová směs.

Ta "granulová směs", jinak silikagel (gel kyseliny křemičité) je dobrý pohlcovač vlhkosti. Navic se snadno pozná, kdy už je vodou "nacucaný", pak změní barvu do růžova nebo do modra. Snadno a levně se dá koupit jako "silikonové stelivo pro kočky" v chovatelských potřebách i v supermarketech. Kromě vlhkosti pohlcuje také pachy, dává se k tomuto účelu třeba do chladničky.
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 srpen 2009 - 13:25:55

Ta "granulová směs", jinak silikagel (gel kyseliny křemičité) je dobrý pohlcovač vlhkosti. Navic se snadno pozná, kdy už je vodou "nacucaný", pak změní barvu do růžova nebo do modra. Snadno a levně se dá koupit jako "silikonové stelivo pro kočky" v chovatelských potřebách i v supermarketech. Kromě vlhkosti pohlcuje také pachy, dává se k tomuto účelu třeba do chladničky.


co já se tady všechno nedozvím, budu meset vyzkoušet (s tou ledničkou). :lol: :D
  • 0

#9 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 srpen 2009 - 05:15:43

Tak filtry nechám zalaminovat a objektivy budu z komory odnášet.Nechával jsem je v komoře v uzavřených plastových krabičkách v domnění,že je chráním proti vlhku.... :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních