Přejít na obsah


Fotka

Chladnička,lednička,mrazák


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 26 srpen 2009 - 21:08:22

Chtěl by jsem si udělat do komory krabici z polystirénu, kde by jsem uchovával nakřečkované zásoby matroše. Normální lednička, mraznička či chladnička je stavěna pro každodenní otvírání - provoz. Já by jsem od zařízení chtěl jen občasné otevření. Z toho důvodu se nehodí klasický způsob chlazení pomocí čerpadla. Raději by jsem použil peltieruv článek. Krabici by jsem volil z desítky polystirénu. Regulaci dvojkovem. Od vás by jsem rád věděl názor na velikost a teplotu (chladu). Více hlav, více rozumu.
Autoledničku zatím zavrhuji pro danou velikost a malou tepelnou izolaci.
Za názora předem dík.
Rodinalalejkum
Otec.
  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 srpen 2009 - 21:33:47

..otče, ty mrňavý ledničky snad nemají čerpadlo, co si pamatuju, tak měly takovej chladč nahoře a říkalo se jim absorbční. Ale teď mě napadá, ty možná nechceš malou ledničku. Já o ní občas usilovně přemýšlím, vždy když si beru kofolu a vedle stojí flaška IDII, Multigráde, Rodinálu a v šuplíku pro rajčata ve flaškách od magnézie pět litrů X-tolu :)
  • 0

#3 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 26 srpen 2009 - 21:42:19

Mě se Otiku zdá, že by byla zbytečně energeticky náročná i ta absorbční. Jaký rozměr by jsi volil?
  • 0

#4 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 srpen 2009 - 21:57:17

...stačila by mi opravdu malá, třeba tahle , měl by jsem to jenom na štoky a třeba by jsem tam narval i něco dalšího.
  • 0

#5 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 srpen 2009 - 22:08:08

tenhle příspěvek fakt nic nepřinese ani nic neporadí, ale nedá mi to:
romane, to je už několikátý příspěvek od tebe, na kterej jen zírám s otevřenou pusou. tady je prostě úžasná ta totální různorodost lidí který spojuje jedna věc. já kupříkladu absolutně netušim co je peltieruv článek, dvojkov atd, z fyziky,- pokud to do ní patří jsem měl skoro vždycky čtyřku, proto mě vždycky při styku s těmihle termíny obchází takovej ten pocit toho něčeho móc tajemnýho, co prostě nějak záhadně funguje, někdo moc chytrej přišel na to, že když vezme dva dráty atd. a dál už víte vy...
pak to ale zase romane korunuješ tim, že vlastně nevíš co tam máš utvořit za klima?kurňa chlape to nejni prostě možný,- vymyslet takovejhle na hlavu složitej forychtunk a pak tápat v takový banalitě, ne?
já bych na to nešel nijak vědecky,- teda na ten konec.
-já bych tam prostě prdnul k těm filmum a co tam chceš mít ještě sedmičku tramína a aby byla prostě akorát na jazyk kdykoli chci, ne? :)
jaký vymejšleni, pro to ostatni to musí bejt taky akorát
  • 0

#6 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 srpen 2009 - 22:48:35

Pokud ti jde o cestu nejmensich nakladu tak dalsi text nebude pro tebe, ale ber to jako zkusenost nekoho kdo to pred mesicem resil.
Vzdycky jsme meli 2 kombinace chladnicka/mrazak, tu druhou jsem uzurpoval na chemii a filmy. Ted se podelala a tak jsem resil co dalsiho.
Protoze zena nepotrebuje chladnicku ale mrazak, koupil jsem zvlast vysoky mrazak a zvlast chladnicku. Mrazak pochopitelne z pulky okupuju filmama. Chladnicka je cela pro me a jestli myslis ze ji otevres jednou za cas tak se pletes.
Ta co je v odkazu je na nic. Prohledni si ji v realu a zjistis ze do ni nic nedas, je vysoka akorat tak na litrovku chemie a vic nic. Navic dole ma motor, takze spodni cast neni hluboka jako cela lednicka. Na to bacha. Ja koupil nejakou co stala 5-6000,-Kc a je idealni. Nekupuj ty co maj nahore sebemensi mrazak, je na nic a zbytecne zabira misto. V pohode do ni narvu lahve s chemii na cb i e6 + kanystr ustalovace a 18 lahvacu.
  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 srpen 2009 - 06:49:59

V případě peltierova článku bych si s regulací nedělal problém. Ovšem mrazák s ním neuděláš. Reálně lze dosáhnout tak 20°C rozdíl mezi teplou a studenou stranou.
Nevím ale, jestli nakonec není běžná hromadně vyráběná kompresorová chladnička provozně levnější. Peltier má docela vysokou spotřebu, proto se používá zpravidla tam, kde je elektřiny dostatek "zdarma", typicky v dopravních prostředcích.
Další hledisko je, jestli se takto skutečně dá dosáhnout úspory. Jestli několikaleté skladování zásob levně získaného materiálu není nakonec dražší než kupovat materiál vždy čerstvý, byť draho.
  • 0

#8 Wajgl

Wajgl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 srpen 2009 - 07:42:59

Proč tolik práce .... já mám filmy - a mám jich spoustu - v plastových krabičkách na potraviny v mrazáku (mezi párkama a zmrzlinou) při -25°C. Zrovna fotím na Provii s expiračkou 2003 bez sebemenších problémů.
  • 0

#9 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 27 srpen 2009 - 09:55:31

Nevím no.Ten peltier asi není dobrý nápad.Používáme v práci článek na 24V a má to 350W.Vem si,že bys tam měl ještě trafo...vem si,že to by bylo míň ekonomické jak lednička...je fakt,že by to nejelo furt,že bys to spínal,ale proč mět doma 5ledniček atd.
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 srpen 2009 - 10:06:21

používám malé boxíky na 5-10 filmů - jsou v mrazáku a jen je v případě potřeby přesunu o patro nahoru do lednice
jelikož máme jen třízásuvkový mrazák, tak zabírám asi jeho třetinu a vedu tím pádem boje s paní domácí hospodyní temnokomorníkovou :lol:
nemyslím si, že vadí takovýmu uzavřenýmu boxu, že otevírám mrazák, nebo lednici denně, neboť vyvětrá se vzduch, ale teplota tam jsoucích předmětu zůstane, ale co budu povídat otci znalci :cry:
- když do komory, tak bych koupil hotovej kompresorovej spotřebič, ať už led, nebo mrazák
při dnešní třídě "A" nebo "A+" je to nedrahej provoz
  • 0

#11 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 27 srpen 2009 - 10:51:07

asi tak jak píše Radim - malá lednička v Ačkové třídě a není co řešit. Já mám filmy v krabičce od potravin - mám jich tam cca 40ks. Vždycky když klesne zásoba na půlku, tak doplním o nové čerstvé. Staré označím křížkem, ať vím co beru..
V komoře mám stálou teplotu 15 stupňů v zimě a 20 v létě, takže tam nemá cenu nic dávat. Chemie při těchto teplotách nic nedělá, papíry taky ne.. Jestli někdy budu chlazení řešit, tak tam šupnu tu lednici viz.výše a hotovo. Vše ostatní bude na úkor času (výroba něčeho) a nejspíš i místa..
  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 27 srpen 2009 - 12:10:11

Děkuji všem za příspěvky.
Toto téma jsem volil proto, že mám v komoře šikmou střechu a tudíž mám za stolem dost místa, kterého se jinde nedostává. Volný prostor je navíc tak divnej, že tam nedám žádnou ledničku. Proto ta snaha o lepení polystirénu. Chtěl jsem vědět, jak kdo a co skladuje v chladu a co v mrazu. Pokud by jste mi doporučili teplotu někde okolo mínus 20ti stupňů, tak vím, že teploty dosáhnu stěží pomocí peltiéra. To by jsem musel volit asi absorbční chlazení. No a prostor chtěl jsem znát proto, aby jsem za čas nenabyl dojmu, že je nevhodný a měl jsem se poradit. Práce to je na kratší odpoledne. Pro Ty co neví co je dvojkov, tak jen připomínám , že jde o spínač, co spíná elektriku od hodnoty teploty. Najdeme jej jak v ledničce, tak žehličce, v leštičce na fotky atd. Peltierový článek je polovodič, do kterého když pustíš proud, tak z jedné strany chladí a ze druhé hřeje. Celé udělátko se skládá ze 4 částí. Polyst. bedna, trafo, pel. článek a spínač. Mimo pel. článku mám vše doma.
Dost mě mrzí, že jsem svejma příspěvkama naštval Zajdu, kterého si velmi vážím. On je hold učitel humanojd a já zasejc technokrat. Bude asi hodně zámů a přístupů k věci, které budeme mít rozdílné. Ostatně jak píše, jsme zde názorová i zájmová všehochuť, kterou spojuje zájem o fotografickou tvorbu. Někdy se dívám na příspěvky, které mě naprosto nezajímají, ale vím, že někoho osloví, např. zda-li kouříte nebo co pijete..Kterej kaiser, či jaký záda... To je ta ruznorodost.
  • 0

#13 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 27 srpen 2009 - 12:57:06

Kdybys chtěl zjistit ten typ peltieru,tak napiš,ale není to dobrý nápad.
  • 0

#14 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 srpen 2009 - 13:12:42

Děkuji všem za příspěvky.
Toto téma jsem volil proto, že mám v komoře šikmou střechu a tudíž mám za stolem dost místa, kterého se jinde nedostává. Volný prostor je navíc tak divnej, že tam nedám žádnou ledničku. Proto ta snaha o lepení polystirénu. Chtěl jsem vědět, jak kdo a co skladuje v chladu a co v mrazu. Pokud by jste mi doporučili teplotu někde okolo mínus 20ti stupňů, tak vím, že teploty dosáhnu stěží pomocí peltiéra. To by jsem musel volit asi absorbční chlazení. No a prostor chtěl jsem znát proto, aby jsem za čas nenabyl dojmu, že je nevhodný a měl jsem se poradit. Práce to je na kratší odpoledne. Pro Ty co neví co je dvojkov, tak jen připomínám , že jde o spínač, co spíná elektriku od hodnoty teploty. Najdeme jej jak v ledničce, tak žehličce, v leštičce na fotky atd. Peltierový článek je polovodič, do kterého když pustíš proud, tak z jedné strany chladí a ze druhé hřeje. Celé udělátko se skládá ze 4 částí. Polyst. bedna, trafo, pel. článek a spínač. Mimo pel. článku mám vše doma.
Dost mě mrzí, že jsem svejma příspěvkama naštval Zajdu, kterého si velmi vážím. On je hold učitel humanojd a já zasejc technokrat. Bude asi hodně zámů a přístupů k věci, které budeme mít rozdílné. Ostatně jak píše, jsme zde názorová i zájmová všehochuť, kterou spojuje zájem o fotografickou tvorbu. Někdy se dívám na příspěvky, které mě naprosto nezajímají, ale vím, že někoho osloví, např. zda-li kouříte nebo co pijete..Kterej kaiser, či jaký záda... To je ta ruznorodost.

ach jo, romane to je naprostej omyl, to jsme si vůbec nerozumněli.
já se než naštval právě obrovsky pobavil!!!
- jen jsem to asi dost blbě napsal.
proto bych se ti chtěl romane omluvit za nedorozumnění, bylo to fakt míněno jen v dobrým
tímto také slavnostně slibuju, že se nebudu vměšovat do diskuzí na podobně záhadný téma, kterýmu kule rozumím a hlavně, hlavně už nic nebudu psát po více než litru vína :lol:
p.s.: díky za vysvětlení technických zaležitostí
p.p.s.: pokud mi to promineš, dořešíme to přes SZ a to tu neplevelim
  • 0

#15 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 28 srpen 2009 - 17:40:00

Tož já si přidám taky noticku, sice možná blbou, ale když tak se nezlobte a aspoň se zasmějte. Pokud je komora hodně malá, tak kompresor chladničky či mrazáku už může být nezanedbatelné topidlo. To jen tak na okraj, když už tu někdo psal, že v komoře má teplotu tak akorát, že se papíry ani chemie nekazí.
  • 0

#16 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 28 srpen 2009 - 18:09:52

Peltierův článek má taky dvě strany.tzn studený konec a teplý konec.Tu si nepomůžeš.Topit do místnosti budeš vždycky.
Psal jsem mu to,že peltierův článek 200w od supercoolu stojí cca.15tis.
Můj názor je kompresorový mražák 60L,popravit těsnění dveří a zlepšit tepelnou izolaci.Tím se sníží počet spínání kompresoru a "vytápění" místnosti.
  • 0

#17 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 červenec 2015 - 08:59:25

tak taky přemýšlím nad nějakou malou ledničkou pro filmy, ne pro chemii nebo papíry. Říkám si, do třech tisíc je malých ledniček mraky, na filmy co do počtu by stačily (rodina mne rozhodně nepustí do naší již tak malé ledničky s mrazákem:) ), jenže - někde sjem se dočtl názor, že lednička stejně nestačí, že je potřeba mrazit. Jak to vidíte vy? Beru, že něco je lepší než nic (zatím sklep:) ), ale i tak. Díky. 


  • 0

#18 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 25 červenec 2015 - 10:02:58

Vsechny (v praxi pouzivane) lednicky aby nekde chladily, nekde topi (ono by slo udelat neco jako opak topneho telesa, ktere by pouze pohlcovalo energii, ne odvadelo ji z mista A do mista B, ale to by muselo pracovat na principu oteveneho odparovani atd.). Snizeni poctu spinani kompresoru je dobrym napadem, neresi to ale mnozstvi tepla, ktere lednicka na radiatoru vyda, suma sumarum bude to stejne. Setri to ale nejspis zivotnost kompresoru a mozna ma i neco malo s ucinnosti. Lze toho dosahnout zvysenim tepelne inerce obsahu lednicky, napr vlozeni lahvi s vodou (voda ma z beznych latek dost vysokou rel. tepelnou kapacitu). Sam bych skladovani filmu do roka nikterak lednickou neresil, pac to nedelaji ani prodejci. Spis bych resil vykyvy teploty, pokud to mate v nejake mistnosti typu podkrovi.


  • 0

#19 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 červenec 2015 - 10:55:58

By jsem poučen (obchodníky), že energetická třída "pod A+" již v EU není "dovolena", po vyrodání zásob se již nesmí prodávat. Nevím, zda je to pravda, ale je to (asi) rozumné. Mám z dědictví krásnou funglovku Minsk (nepoužívám ji) a když sepne, tak elektroměr šílí...! Pravda, je více, než 30 let stará (nebyla nikdy používána). Věnuji ji známým, kteří ji umístí do sklepa cca 4 metry pod úrovní okolí a budou ji používat k chlazení "nárazovek". Tak snad ano...

Sám jsem si koupil "v akci" mrazák se šesti šuplíky a (zatím) si ho nemohu vynachválit. Filmy, papíry, -20°C. Grahamové housky z Lomné (jsou na chlebovém kvásku) jsou po třech týdnech a nenásilném rozmrazení OPRAVDU jako ráno koupené. Protože mrazák neotevírám často, ani spotřeba není zničující. Za měsíc budu načínat "mražené balení" Ilford MGIV 24x30, 250 ks. Dejte prosím mi tipa, jak ho mám rozmrazit - a jak dlouho by měl pobýt v chladničce... Děkuji!


  • 0

#20 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 červenec 2015 - 11:52:41

takže spíš mražák?


  • 0

#21 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2015 - 15:50:11

By jsem poučen (obchodníky), že energetická třída "pod A+" již v EU není "dovolena", po vyrodání zásob se již nesmí prodávat. Nevím, zda je to pravda, ale je to (asi) rozumné. Mám z dědictví krásnou funglovku Minsk (nepoužívám ji) a když sepne, tak elektroměr šílí...! Pravda, je více, než 30 let stará (nebyla nikdy používána). Věnuji ji známým, kteří ji umístí do sklepa cca 4 metry pod úrovní okolí a budou ji používat k chlazení "nárazovek". Tak snad ano...

Sám jsem si koupil "v akci" mrazák se šesti šuplíky a (zatím) si ho nemohu vynachválit. Filmy, papíry, -20°C. Grahamové housky z Lomné (jsou na chlebovém kvásku) jsou po třech týdnech a nenásilném rozmrazení OPRAVDU jako ráno koupené. Protože mrazák neotevírám často, ani spotřeba není zničující. Za měsíc budu načínat "mražené balení" Ilford MGIV 24x30, 250 ks. Dejte prosím mi tipa, jak ho mám rozmrazit - a jak dlouho by měl pobýt v chladničce... Děkuji!

Ha, to jsem nikdy neřešila, krabici planů jsem jeden den ráno vyndala z mrazáku a druhý den ráno nabíjela do kazet.

Nezdá se, že by listy přišly k úhoně. Taktéž svitky.


  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 červenec 2015 - 16:03:55

na nárazový provoz je jistě v pohodě, jinak všechny minsky měly spotřebu kolem 3kwh/den a to je tak šestinásobek spotřeby dnešních lednic

onehdá měli v našem pneuservisu po mírné úpravě 50 l sud v misku! a vešel se a jaké to bylo chlazení!

jen byla třeba trpělivost, nebylo to studené hned, takovým výkonem zase nedisponovala


  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 červenec 2015 - 16:05:48

spotřeba, kterou jsem naměřil na starých kusech, kolik udával výrobce nevím


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních