Přejít na obsah


Fotka

Staré fotoaparáty - jak je udržet v chodu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#1 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 August 2009 - 11:45:43

Dobrý den,
napadlo mne založit vlákno ohledně pravidelné preventivní péče o starší fotoaparáty. Přeci jenom digitalizace nezadržitelně postupuje, a filmové přístroje jsou stále méně využívány. V praxi to vede k tomu, že nepoužívané přístroje postupně tuhnou v mechanismech, bývalá spolehlivost se vytrácí a o nechtěná překvapení po vytažení filmu z vývojnice pak není nouze.
Věřím, že mezi účastníky tohoto fóra je řada těch, kdo by třeba mohli poradit, co s tím, aby k tomuto nedocházelo. A aby ty nádherné přístroje z minulých desetiletí byly i po čase funkční, ne jenom jako pouhé exponáty do vitríny.
Děkuji za podnětné příspěvky. PL
  • 0

#2 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 31 August 2009 - 11:54:47

Asi jak ktere. Ja zdedil Leicu IIf ktera byla aspon 30 let v krabici a kdovi jestli ne dele, naladoval jsem film a fotil. Bez problemu. Koupil jsem Autocorda v bazaru od nekoho kdo ho evidentne sotva kdy pouzil a taky OK. Tak nevim.
  • 0

#3 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 August 2009 - 12:12:55

1/ Správné uložení. Přístroje se ukládají na suchém, tmavém místě s volným přístupem vzduchu, bez prachu, vibrací, agresivních výparů, náhlých změn teploty. Zásadně vyjmuté z krabic, pouzder a jiných obalů. Závěrky a jiné pérové mechanismy mají být v co možná uvolněném stavu.

2/ CLA, neboli Cleaning, Lubricating, Adjusting. Fotoaparát je výrobek jemné mechaniky a k jeho provozu patří náležitá údržba. Alespoň jednou za 10 let by si zasloužil prohlídku mechanikem a pokud bude potřeba, tak odborné CLA, čili rozebrat - vyčistit - namazat - složit - seřídit.

Takto udržovaný aparát je schopen provozu i po 100 letech*).

*) Myslí se tím aparát mechanický, vyrobený převážně z kovu a skla. Fotoaparáty obsahující plasty a elektroniku se řadí do kategorie spotřební elektroniky, s důrazem na slovo "spotřební". Z toto vyplývá jejich životnost, víceméně bez ohledu na to jak jsou udržovány.
  • 0

#4 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 August 2009 - 12:18:14

doporučuji aspoň jednou za měsíc vytáhnout, pomazlit a procvakat :(

... bohužel jsem nemazlil a necvakal a znefunkčnil mýho rolleicorda art deco :(
  • 0

#5 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 31 August 2009 - 13:48:02

Doporučuji preventivně neprovádět žádnou preventivní péči, dokud vše funguje jak má. Když už něco, tak má smysl koupit další přístroj na náhradní díly. Asi tak...
  • 0

#6 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 31 August 2009 - 14:23:56

Doporučuji preventivně neprovádět žádnou preventivní péči, dokud vše funguje jak má. Když už něco, tak má smysl koupit další přístroj na náhradní díly. Asi tak...


Tohle mi přijde jako postup doslova zločinný a upáleníhodný - je to nejlepší cesta k tomu, aby naše děti už tyhle mechanické dědečky znaly jenom z vyprávění...
  • 0

#7 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 August 2009 - 14:42:34

souhlasím s "dubraro" ale jsou dvě úskalí. Pláténka závěrky a měchy. v tom vidím největší problém stoletého chodu.
  • 0

#8 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 August 2009 - 15:00:04

souhlasím s "dubraro" ale jsou dvě úskalí. Pláténka závěrky a měchy. v tom vidím největší problém stoletého chodu.

To jsou vyměnitelné náhradní díly, které by v případě opotřebení měl mechanik nahradit.
  • 0

#9 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 August 2009 - 17:26:33

zlaté české ručičky. Fotoaparát je soustluh vizuálního umění.
Co se zadře - promažu,
co se rozšteluje - utáhnu a nastavím
co praskne slepim,
co se rozemele na drtky nahradim vlastnoručně vyrobenou replikou, popř součástkou z něčeho jinýho která po úpravě dává původní tvar i vlastnosti.

Pokud něco nejde vyřešit jinak, tak máte evidentně fotoaparát z Číny a tak doporučuju jeho umístění do: vitrýny, koše, dětskýho hřiště nabo na aukro :-)
  • 0

#10 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 August 2009 - 19:29:36

Tak to bude potreba fotit na sklenene desky (ty lze pripravit doma) pomoci nejake drevene krabice s jednoduchym objektivem bez zaverky :-)

Protoze jemnou mechaniku si doma ani nespravis, ani nepostavis
  • 0

#11 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 August 2009 - 21:00:22

dubraro napsal:
To jsou vyměnitelné náhradní díly, které by v případě opotřebení měl mechanik nahradit.

Plátenka závěrky a měch? To myslíte vážně? Já myslím vážně: pokud toho mechnaika znáte prosím o adresu.
  • 0

#12 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 August 2009 - 21:33:14

Tohle by melo patrit k zakladnim dovednostem kazdeho opravare fotoaparatu - vymenit platna v zaverce a mech. U jednoduchych aparatu (FED, Leica) to jde udelat i doma podle navodu z netu. Vyroba a vymena mechu je tak jednoducha ze to bych snad ani nikomu nedaval delat.
  • 0

#13 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 August 2009 - 22:00:00

dokážete tedy vyrobit a vyměnit pláténka u několika aparátů Exakta a vyrobit měchy pro aparáty 6x6-6x9? Kolik by to stálo?
  • 0

#14 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 August 2009 - 22:19:47

To je prave ten problem - nechat to nekoho udelat tak aby to nestalo jako 4 funkcni aparaty v bazaru

U Exakty zalezi na typu - nefunkcni na soucastky stoji 50 (Exa II) -300 Kc (Varex IIb), coz je jediny zdroj dilu ktery existuje. Nahradni platna se daji koupit na Ebay. Nejslozitejsi cast je vymenit u zaverky kovovou listu tak aby byl vysledek shodny s originalem.

Mech je nejlepsi si rovnou udelat sam:
http://www.rolandand...or_Isolette.pdf

Pri cene tech aparatu v bazaru si jen mechanik za praci rekne vic, a to nepocitam cenumaterialu.
  • 0

#15 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 September 2009 - 08:13:56

To je prave ten problem - nechat to nekoho udelat tak aby to nestalo jako 4 funkcni aparaty v bazaru

U Exakty zalezi na typu - nefunkcni na soucastky stoji 50 (Exa II) -300 Kc (Varex IIb), coz je jediny zdroj dilu ktery existuje. Nahradni platna se daji koupit na Ebay. Nejslozitejsi cast je vymenit u zaverky kovovou listu tak aby byl vysledek shodny s originalem.

Mech je nejlepsi si rovnou udelat sam:
http://www.rolandand...or_Isolette.pdf

Pri cene tech aparatu v bazaru si jen mechanik za praci rekne vic, a to nepocitam cenumaterialu.


1) znal jsem několik dobrých mechaniků, ku př. p. Doleček vyrobil cokoliv už jen ze stavovské cti. Dneska znám jen pana Maštalíře, který se ale nepouští do všeho. Ptal jsem se tady na adresu dobrého mechanika, nebo jetli byste se do toho pustil vy- žádná věcná odpověď

2) opravit cokoliv je dneska velký problém, tzv. opraváři vám řeknou to co vy: bylo by to drahé, to nestojí za to, tohle vyhoďte. U současných elektronických aparátů umí vyměnit jen kompletní elektroniku jako celek, za cenu nového aparátu, pár let staré digitální kompakty se neopravují vůbec. Kdysi vám Leitz nebo Hasselblad opravil jakýkoliv starý aparát, to dávno není pravda. Nikdo dnes už neopravuje (ani firma) Synchro-Compury v původních Hasselblad 500C objektivech.

3)největší nesnáz je s materiálem. To co popisuje člověk který si vyrobil měch není podstatné. Podstatné je že dneska se dostane materiál leda na měchy ve zvětšováku, tenká kůžička ze které byly staré měchy se nesežene a vyrobený měch se vám nevejde do žádné sklopky.

4)říkal jste přece že vyrobit pláténka do Leiky (tedy i do Exakty) není pro vás žádný problém. Tak jakto že to najednou problém je? Je to stejný problém jako ad 3).

Několik původních plátének pro Exaktu jsem sehnal v muzeu v Drážďanech. Měch pro Makinu od bývalého pracovníka fy. Plaubel. Teď to mám vyřešeno. Ale jak to bude příště nevím.

M.
  • 0

#16 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 September 2009 - 08:39:52

dokážete tedy vyrobit a vyměnit pláténka u několika aparátů Exakta a vyrobit měchy pro aparáty 6x6-6x9? Kolik by to stálo?

Jedna otázka je "dokázat to" a druhá je "kolik by to stálo".
Opraváři, kteří to dokážou, existují. Není jich moc, ale jsou. Materiál je dostupný.
Kolik by to stálo - to záleží na tom, kdo to dělá.
Jsou lidé, kteří dělají opravy jako hobby nebo vedlejší přivýdělek. Za práci nechtějí moc. Takový opravář se ale musí živit něčím jiným (pokud není důchodce) a na opravování nemá moc času. Jakmile se o něm dozví více lidí, je zavalen požadavky na opravu a kdyby se snažil sebevíc, čekací doba roste nade všechny meze. Lidé ho upomínají, obtěžují, někteří jsou bezohlední. Dřív či později si řekne, že mu to za těch pár korun nestojí a opravuje jen pro sebe a nejbližší známé.
Komerční opraváři většinou jsou ochotni opravovat jen relativně nové přístroje s podporou výrobce. Nelze se jim divit, už jen proto, že na opravu musí poskytovat záruku. Pokud by komerční opravář uměl restaurovat staré aparáty a byl ochoten podstupovat rizika s tím spojená, zůstává otázka finanční. Komerční opravář, aby se uživil a zaplatil daně a všechno co je povinen, musí za svou práci účtovat, je-li hodně skromný a žije sám, alespoň 300Kč na hodinu. Spíše ale tak 500Kč a více. Poctivá oprava starého aparátu zabere podle mých zkušeností 10, ale taky 60 hodin. A to máme jen práci. Počítejme ještě materiál, náhradní díly, vybavení dílny, práce které sám neudělá (chromování, nanášení vrstev...). Pokud budou sběratelé a uživatelé starých aparátů schopni platit takové částky za údržbu, bude opravářů dostatek.
  • 0

#17 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 1 September 2009 - 08:43:59

Opraváři zatím jsou, ale většinou už v důchodu. Pokud mám s něčím problém, kontaktuju p. Doležela. Opravuje Hasselblady (i staré závěrky), Rolleje, Pentaxy a mnohé další...
A dělá to dobře.
  • 0

#18 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 September 2009 - 09:14:00

Kdo je pan Doležel, máte adresu?
  • 0

#19 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 September 2009 - 09:21:31

napsal jsem dubrabro že s vámi souhlasím, ale problém 100 letého chodu vidím v závěrkách a měchách.

Napsali jste mi, vy a petr22, že to žádný problém není, každý opravář to umí levou zadní a petr 22 si to opraví dokonce sám, doma na koleně a bez nezbytných přípravků (jejichž tajemství a know how-jak na to, si každý opravách chrání jak oko v hlavě).

Proto jsem se na to ptal, protože já si to opravit neumím a s opravami mám velké problémy. Jakto že najednou tak obracíte?
  • 0

#20 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 September 2009 - 12:33:54

Abych mohl opravit třeba závěrku, musím nejprve vědět a hlavně chápat, jak funguje. Takových lidí je dneska málo a za několik let nebude skoro žádný. Potom nezbývá než měnit kolečko za kolečko, pérko za pérko, šroubek za šroubek. Proto nákup aparátu „na součástky“ je vážně míněná rada. A zbytečně nerozebírat, nemazat a preventivně neservisovat, když všechno funguje jak má, je vážně míněná rada druhá. Stačí, když vám vystřelí pružinka a jste v řiti. Proto opakuji znova, pokud máte starý pěkný fotoaparát, sežeňte mu ještě bráchu na orgány, a hlavně ať se vám v něm zbytečně nevrtá někdo, kdo tomu taky vůbec nemusí rozumět, obzvlášť když je aparát ve funkčním stavu! Enthropy připrav sirky :D
Jinak musím potvrdit, že u měchů je největší problém materiál. Prostě neseženete! Sametky to samé, neexistují.
  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 September 2009 - 12:40:47

...materiál leda na měchy ve zvětšováku, tenká kůžička ze které byly staré měchy se nesežene a vyrobený měch se vám nevejde do žádné sklopky.
...

M.


ten matroš by mě taky zajímal (tenoučká neprůsvitná kůže/koženka + něco na vylepení vnitřku měchu)...
  • 0

#22 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 1 September 2009 - 13:14:07

Kdo je pan Doležel, máte adresu?


jen telefon 603773225. Je z Prahy
  • 0

#23 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 September 2009 - 14:11:25

napsal jsem dubrabro že s vámi souhlasím, ale problém 100 letého chodu vidím v závěrkách a měchách.

Napsali jste mi, vy a petr22, že to žádný problém není, každý opravář to umí levou zadní a petr 22 si to opraví dokonce sám, doma na koleně a bez nezbytných přípravků (jejichž tajemství a know how-jak na to, si každý opravách chrání jak oko v hlavě).

Proto jsem se na to ptal, protože já si to opravit neumím a s opravami mám velké problémy. Jakto že najednou tak obracíte?

Vážený kolego,
nikdo tady neobrací. Předchozí přispěvatelé se vám všichni snaží vysvětlit, že to není jednoduché, ale je to možné. Nikdo nepoužil formulace "doma na koleně", "levou zadní" a podobně. Jestli budete překrucovat dobře míněné rady a zkušenostmi podložené informace, může se vám stát, že příště žádnou informaci nedostanete.
  • 0

#24 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 1 September 2009 - 14:11:58

ten matroš by mě taky zajímal (tenoučká neprůsvitná kůže/koženka + něco na vylepení vnitřku měchu)...


Na tohle je nejlepší knihařská kůže - dá se vyžebrat u knihaře, kde to berou oni nevím, protože mi stejně stačí jen malé kousky na záplaty. Neprůsvitnost řeším natřením rozředěného lepidla na pneumatiky (z libovolného lepení, ředidlo vyzkoušet pro daný druh) smíchaného s trochou práškového grafitu (konzistence alergické rýmy, barva totálně černá). Pokud v měchu není díra, ale jenom lehce ošoupané prosvítající místo, není potřeba záplata a stačí na to zevnitř napatlat pár vrstev tohohle nátěru - stačí to a s trochou šikovnosti to není z venku vidět. Po každém lepení se foťák musí nechat otevřený několik dní, aby se sajrajty z lepidla nenapařily kam nemají.
Mám takhle ošetřovaný zvětšovák a Weltax a ani jedno nezlobí.
  • 1

#25 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 September 2009 - 14:22:47

Děkuji za telefon na pana Doležela.

dubraro
promiňte jestli jsem urazil ale to jsem nechtěl, omlouvám se. Pochopil jsem vaše příspěvky tak že "to není žádný problém". Vy víte že jsou to základní znalosti opraváře, druhý kolega si dokonce dokáže vyrobit závěrku k Leice. To mě překvapilo, snad proto že já jsem nemehlo a neumím nic.

V minulosti jsem znal opraváře kteří by nepřiznali že jim něco nejde, raději se s tím mořili přes víkend jen aby se mohli vytáhnout. Dneska znám jen měniče elektroniky. Nejsou náhradní díly, to vyhoďte, to je starý krám, oprava by byla drahá, kupte si digitální kompakt.

Mám aparáty z let 1925 do roku asi 1980. Od původní Leiky, přes Exakty, po Yashicamat 124G a podobně. Chovám k nim úctu jak se sluší na jejich stáří, zacházím s nimi šetrně, ale pořád jich ubývá. Když přestanou fungovat musím si je jenom vystavit na památku ve vitrince.

Máslák
  • 0

#26 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 1 September 2009 - 14:25:31

omlouvám se za překlep, jeho jméno je Doležal.
  • 0

#27 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 September 2009 - 18:56:04

Nikdy jsem nepsal ze bych vyrabel zaverku k Leice - platna na zaverku se prodavaji treba na Ebay a pak je staci jen vymenit. Jsou na to na internetu i obrazkove navody. Cela zaverka jsou v podstate dva valce s namotanymi platny. Kdyz to zvladly baby vyrobit na kolene v roce 1925, tak to musi jit s mnohem dokonalejsi technikou v roce 2009 take.

U jednoduchych aparatu jako je Leica nebo Exa je vymena platen zaverky relaitivne jednoducha a rychla. Opravdova zabava je u slozitejsich aparatu - Olympus OM, Nikon FA. U AF elektronickych zrcadlovek je to brnkacka, vymena celych modulu (je potreba je ale mit)

Problem je v tom, ze Exakta je tak levna, ze se ji nevyplati opravovat - dat do opravy aparatu 2000-3000 Kc pokud ten aparat stoji v bazaru 900 Kc plne funkcni i s objektivem se nevyplati.

Financne se vyplati pouze sehnat si dily a opravu provest sam.

Aparaty na soucastky stoji od 50 Kc (Exa) po 300-500 Kc (Varex IIa), pricemz dilu je pouzitelnych minimalne 95%.

Pokud se do opravy pusti opravar, jenom za dily si nauctuje stovky nebo tisice. Nahradni dily na Exy a Praktiky jsou navic nesehnatelne (neproda je ani Pentacon v Drazdanech).

V pripade Exy bych doporucoval koupit v bazaru plne funkcni, to same u mechace.
  • 0

#28 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 September 2009 - 22:13:29

Mluvil jsem s panem Doležalem, po telefonu vypadá rozumně a ceny má taky rozumné. Všecko ale neopravuje, musím za ním někdy zajít a poptat se. Děkuji za dobrý typ.

Ceny měchových aparátů neznám, zajímají mě Exy a Exakty, záleží na typu, v jakém je stavu a jak je původní, pro vaší informaci hodně přibližné ceny těch vzácnějších jsou takovéhle, i když cen Leiek zdaleka nedosahují.

Kine Exakta „Runde Sucherlupe“ s Tessarem, min.800 Euro
Nacht-Kine Exakta „Runde Sucherlupe“ s Xenonem, min. 900 Euro
Exakta 66 s Tessarem, taky 900 Euro
Ihagee Patent-Klapp-Reflex 6x9, kolem 300-400 Euro ale těžko se hledá zachovalá.

Ten Contarex který jste dal na Krásné staré stroje, to je krásná mašinka, to vám gratuluju.

Máslák
  • 0

#29 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 September 2009 - 22:38:41

U vzacnejsich kousku je porad riziko, ze se to pri oprave rozbije definitivne - rozbit si vlastni aparat az tak nevadi, rozbit cizi je podstatne horsi. Opravar uz z principu nerad rozebira neco na co nejsou dily.

Za raritni kousky jde zaplatit hodne penez, ale da se na ne natrefit i o dost levneji:

Exaktu 66 jsem kupoval za 3600 Kc u Skody
Contarex i s Planarem (a brasnou) meli u Skody za 1500 Kc
Exaktu 6x6 (praskla matnice) u Pazdery za 1800 Kc
  • 0

#30 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 September 2009 - 22:44:25

Ta nerentabilita oprav ma na druhou stranu i svoje vyhody - do sbirky se da koupit rada aparatu velmi levne (a pripadne opravit)

Napr. FED-2 s 50mm sklem a brasnou za 150 Kc, pravdepodobne nikdy nepouzity

Na Hasselblady ma fachmana p. Pazdera, pry dela i objektivy. Spravoval mi jednu 500 EL/M a kazety.
  • 0

#31 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 September 2009 - 07:59:24

Contarex s Planarem stojí 600 Euro, ceny Škoda a vídeňský Leica shop jsou stejné.

K Pazderovi a Škodovi lezu pořád nikdy jsem tam takové ceny neviděl, myslím že patří do stejné kategorie jako objev Leicy s Compurem na půdě u babičky, ale je to možné. Nechodím tam každý den a foťák za tak absurdní cenu by se okamžitě prodal.

Pazdery se na opraváře Synchro-Compurů zeptám jak půjdu kolem.

Výměnu plátének u Exakty mi dělal pan Maštalíř un Škody asi před dvěma lety, cenu si nepamatuju ale bylo to pár stovek.

Nejsem žádný sběratel, natož opravář mám jen pár foťáků většinou zděděných po příbuzných, žádné vzácnosti, ale rád s nimi fotografuju. Digitální zrcadlovku mám taky, nejsem žádný bojovník proti digi, jen mě klasické zpracování barevných i černobílých filmů a fotek baví víc.
  • 0

#32 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 September 2009 - 12:13:19

10 rad pro práci se starými fotoaparáty:

I. Nabíjení kazet v temné komoře, nebo i vkládání filmového svitku do přístroje.

II. Vyhledání vhodného motivu.

III. Se stativem: Přístroj upevnit na stativ. Hledání vhodného záběru u skříňkových, filmových komor a u přístrojů s dálkoměrem v hledáčku; u stativních komor otevřít závěr na matné desce, podobně u zrcadlovek.
Z ruky: Přístroj pevně držet v ruce a vyhledat vhodný záběr hledáčkem, u zrcadlových komor na matné desce.

IV. Zaostřit. U skríňkových komor, vše co je dále než 2,5m je dokonale ostré. U stativních a zrcadlových kamer se zaostřuje na matnou desku. U filmových komor je možné odhadnout vzdálenost, použít dálkoměr a pod.

V. Zjistit správnou expozici podle expozičních tabulek nebo pomocí elektrického nebo optického expozimetru.

VI. Uzavřít závěr. Vyjmout matnici, zasunout kazetu a vytáhnout zasouvátko.

VII. Nařídit clonu, natáhnout závěr, nasadit filtr případně sluneční clonu.

VIII. Se stativem: stisknout drátěnou spoušť tak, aby se přístroj nepohnul.
Z ruky: Přístroj pevně držet, nejlépe u oka, zrcadlovky na břiše, pozorovat motiv a prstem stisknout páčku (tlačítko) uzávěru.

IX. Se stativem: uzavřít zasouvátko kazety, kazetu vyjmout, uložit do brašny, zasunout matnou desku.
Z ruky: Přetočit film o další políčko. Každý fotografující si má zvyknout po každé exposici automaticky přetočit film na další obrázek.

X. Se stativem: Komoru a stativ složit-
Z ruky: Komoru připravit k dalšímu snímku.

No není to hezkých 10 kroků pro fotografování? Milan
  • 0

#33 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 September 2009 - 19:01:48

Vsak se taky ty fotaky za ty absurdni ceny ihned prodaly, neohraly se tam ani par hodin :)

Vzhledem k tomu ze za podobne ceny nakoupim nekolik fotoaparatu tydne tak bych to zase za nejakou nahodu nepovazoval. Pan Pazdera ma v krabici neco pekneho temer vzdy. Cca pred mesicem mel Exaktu 6x6 pod 2000 Kc s nejakou vadou a nemeckeho Contaxe za neco pres 3000 Kc take s nejakou vadou.

Sleduju web u Skody, uvidim, zarezervuju, potvrdim, dojedu vyzvednout. Jine reseni neni, kdo pozde chodi sam sobe skodi - u lepsich kousku je treba ihned volat, jinak se muze stat ze nez si vsimnou emailove rezervace prodaji to na prodejne.
  • 0

#34 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 4 September 2009 - 15:01:24

No tak já si taky přihodím. I když se mi nechtělo.
Potvrzuji pravidelný výskyt neuvěřitelných kousků za absurdní ceny u Pazdery. Loni na podzim se mi dařilo se u Pazdery stavit i třikrát denně :evil: , a několikrát mi byly nabízeny nejpodivnější věci za neuvěřitelné ceny. Pravda, nejsem sběratel a tak jsem si většinu jen prohlédl a maximálně si cvakl. Ale nějaký kousky "na náhradní díly" jsem si už takhle připsal.
B) Jako vyjádření názoru na to, jak udržet stroje v chodu snad postačí informace, že předevčírem jsem si dělal CLA natahování Flexarety, včera jsem čistil a mazal šicí stroj (pravda, není to k focení, ale do kategorie krásné staré stoje Singerovka patří taky :D ), a dneska se zabývám přetěsněním bubnu starýho Horizonta.
  • 0

#35 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 5 September 2009 - 06:28:27

Mám jen staré foťáky. Zdá se mi pravdou, jak tady někdo psal nahoře že nepoužíváním se asi kazí. Vycházím ze skušenosti s retinou z roku 1937, u které se vůbec nepohybovaly časy od 1 do 1/10 sec. No a po půl roce používání běhá jako hodinky.
  • 0

#36 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 November 2009 - 10:49:58

Když mi ještě před revolucí řekli v opravně, že na mojí Praktice se musí vyměnit celá závěrka a oprava bude stát několik tisíc (1600 rozložit a složit + 2000 závěrka) tak jsem koupil vrtáky 2, 3, 4 mm, udělal z nich hodinářské šroubováky a foťák rozdělal. Byla prasklá pružina, která dle opravny jako náhradní díl není a proto se mění komplet závěrka. Jen se nebát. Přinejhorším zůstane hromádka malých šroubků a zbytek lze věnovat nějakému opraváři.
  • 0

#37 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 December 2009 - 14:15:35

Doporučuji preventivně neprovádět žádnou preventivní péči, dokud vše funguje jak má. Když už něco, tak má smysl koupit další přístroj na náhradní díly. Asi tak...


Tohle mi přijde jako postup doslova zločinný a upáleníhodný - je to nejlepší cesta k tomu, aby naše děti už tyhle mechanické dědečky znaly jenom z vyprávění...


Ono se na to dá koukat i z druhé strany. Buď budou výsledkem dva nefunkční stroje, které - pokud nepůjde o nějakou raritu, ale možná i v tom případě - časem někdo neznalý vyhodí, nebo se holt jeden nefunkční stroj, který by stejnak nejspíš skončil v popelnici, použije k prodloužení života toho funkčního, který tak zůstane ochráněn. Pokud i zbytek druhého stroje zůstane zachován (byť bez součástek použitých k opravě), je vždy šance, že pokud k tomu bude důvod, tak se najde někdo, kdo ho opraví i za cenu výroby součástek, které chybí.

Navíc preventivní syslení fotoaparátů "na součástky" je v podstatě způsob, jak je uchovat vůbec v existenci - jinak je jejich majitelé často budou vyhazovat kvůli nemožnosti prodat.
  • 0

#38 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 December 2009 - 19:07:36

Netušíte, kde by se v Brně dal sehnat nějaký kvalitní nezamrzající a nevysychající olej (a pokud možno v co nejmenším balení)? Potřebuju něco na promazání zubožených částí dvou závěrek.
  • 0

#39 Jskliba

Jskliba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 March 2021 - 20:37:43

Zdravím a prosím o radu. Zkouším fotit na dva staré sklopné fotoaparáty po dědovi. Měchy jsem zkoušel prosvítit, a zdají se být v pořádku, ale vůbec netuším zda je vhodné o ně nějak pečovat. Poradí prosím někdo?  Děkuji moc.


  • 0

#40 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 30 March 2021 - 20:59:21

Řekl bych to takhle. Záleží na stavu a kvalitě kůže. Pokud jsou v dobrém stavu a pružné, nechal bych měchy být.
Pokud vykazují známky vysychání, jsou nějaké nepatřičně krabaté nebo se odlupují atp., natřel bych je něčím pro ošetření kůže. Velmi jemně.

Kdysi jsem, z přehnané péče, ošetřil měch Linhovky, 50 let staré, nevhodným mazáním. Nezničilo ho to ale dodnes na mě mlaskne, když vytahují standartu. U druhé, které je, bez mála, 70 let a je mnohonásobně opotřebenější, je měch pořád ve výborné kondici bez mazání.
S nimrodem jsme to tu před časem řešili...
  • 1

#41 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 4 February 2023 - 20:58:31

Nechce se mi zakládat nové vlákno, tak jsem vytáhl tohle, které je mému dotazu relativně blízko. Nevíte někdo, kdo by mi dokázal opravit závěrku na Olympusu 35 RD? Nějakou dobu funguje normálně, potom se zasekne. Na některých obrázcích to ale udělá jakýsi světlý flek, něco jako reflex, ale bez ohledu na přítomnost slunce nebo přímého zdroje světla. Samozřejmě bych našel i ukázku, pokud by byla potřeba, musel bych ale trochu hrabat v negativech, možná 10 let jsem na to nesáhl.
  • 0

#42 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 6 February 2023 - 19:47:01

U Mamči C330S mám to samé. Předchozí majitel měch něčím namazal a ten teď mlaská jako kocour nad miskou. Na funkci (rostlináře) to ale nemá vliv, tudíž to neřeším.

 

Shimpan

 

 

Kdysi jsem, z přehnané péče, ošetřil měch Linhovky, 50 let staré, nevhodným mazáním. Nezničilo ho to ale dodnes na mě mlaskne, když vytahují standartu.

 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních