Přejít na obsah


Fotka

fleky na negativu 13x18


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 karelveprik

karelveprik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 září 2009 - 21:12:40

dobrý večer všem, chtěl jsem poprosit o radu. zkoušel jsem si konečně udělat velkej negativ z krabice, kterou jsem zde ,,ukazoval". ale mám problém, když jsem vyvolal dva negativy, tak oba dva stejně měli takové černé ťupky na sobě, a ve světlých místech negativ vypadal, jako kdyby byl šmouhatej. stopro jsem si jistej, že světlo do kazety ani měchu nejde, takže někde je zrada ve vyvolávání. ty černé fleky - vypadá to jako tmavej závoj nebo tak, fotku nemám, nevím, jak to mám naskenovat, ale budu dělat kontakty. tak pak kdyžtak dám. děkuju za pomoc. karel vepřík
  • 0

#2 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 14 září 2009 - 07:44:04

a jak jsi to volal? v miska? tank?
  • 0

#3 karelveprik

karelveprik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 09:09:09

v miskách, resp. v pekáči na kuře .-)))))) misky zatím nemám, ale pekáč byl odmaštěnej atd., takže mastnotou to nemohlo být. měl jsem s tím problém i u negativů 9x12 - ilford, bílý flek cca uprostřed snímku, ale pak v druhé kazetě na negativu nic nebylo, tak to bude asi nějakou mechanickou chybou. nevím, asi dotyky prstama, mám používat rukavice?
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 09:09:54

Vyluxuj komoru a kazety,

pokud si volal fomy tak tem se to stava ve svetlech kor kdyz prevladaj se delaji duchove. Zkus predmacet.
  • 0

#5 karelveprik

karelveprik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 10:44:40

dany - myslíš, že by to bylo bordelem v komoře nebo kazetě? protože ty samé věci - duchové - jako kdyby to bylo mazaný prstem - se mi stávaly u 9x12 - filmy ilford a teď i u 13x18 dřevěná bedna - filmy foma, jsou to dva různé filmy dvou různých foťáků, ale nedostatky stejné. tak už nevím. předmáčet - v čem, jak, resp. k čemu to? protože když mi to pak vylejzá flekatý, ztrácí to pro mě smysl takhle fotit, protože středo mám čistý...-((
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 11:03:35

dany - myslíš, že by to bylo bordelem v komoře nebo kazetě? protože ty samé věci - duchové - jako kdyby to bylo mazaný prstem - se mi stávaly u 9x12 - filmy ilford a teď i u 13x18 dřevěná bedna - filmy foma, jsou to dva různé filmy dvou různých foťáků, ale nedostatky stejné. tak už nevím. předmáčet - v čem, jak, resp. k čemu to? protože když mi to pak vylejzá flekatý, ztrácí to pro mě smysl takhle fotit, protože středo mám čistý...-((


Hele asi bych to musel videt.

Predmaceni (presoak) nez nalejes do tanku vyvojku nalejes tam cistou vodu a nechas cca minut s rozumnym pohybem.

Pokud 2 ruzne filmy 2 ruzne stroje tak bych jeste hadal ze ti nekde sviti do vyvojnice pripadne nejaka reflexe ve fotacich nebyl to stejny objektiv?

Zkus eliminovat postupne vsechny faktory. :-)

.D.
  • 0

#7 karelveprik

karelveprik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 11:18:22

no reflexe mě nenapadla, protože když dávám třeba 13x18 negativ do kazety, tak na něj dávám uříznutý sklo 13x18 cm, tak že by to mohlo být i tím? v tom případě potom nevím, jak bych měl upevnit negativ v kazetě, aby tam nelítal, když ho dám na sklo, tak mi ale zavírání kazety poškrábe stopro negativ.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 11:48:43

no reflexe mě nenapadla, protože když dávám třeba 13x18 negativ do kazety, tak na něj dávám uříznutý sklo 13x18 cm, tak že by to mohlo být i tím? v tom případě potom nevím, jak bych měl upevnit negativ v kazetě, aby tam nelítal, když ho dám na sklo, tak mi ale zavírání kazety poškrábe stopro negativ.


Ty mas kazety na sklenene desky? Pokud jo tak to velp foam bord deskou a na presno pak vrstvama papiru? Nebo sehnat normalni kazety.
  • 0

#9 karelveprik

karelveprik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 12:13:25

velp foam bord deskou


furt přemýšlím, jak jsi to myslel, ale nevím .-))) jinak je to stará bedna na skleněné negativy, ty nemám, tak jsem si nechal uříznout skla 13x18 cm, to se tam krásně vejde i na šířku, a když chci fotit, tak negativ dávám pod sklo, abych si ho nepoškrábal.
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 září 2009 - 12:26:48

no já mám tady kazety na skleněný desky a negativ dávám na uříznutý sklo, pod sklem by přeci byl v jiné rovině (o sílu skla) a bylo by jinam zaostřeno na záběru, než to bylo na matnici
(celek) plan film i se sklem neplandá, neboť ho drží takové ruské caplíky, co tam už byly
  • 0

#11 karelveprik

karelveprik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 12:33:46

rhx - no kdybych tam ale to sklo nedal, tak nevím, jestli by v kazetě negativ moc nelítal, jsem v práci, takhle z hlavy nevím, ale myslím, že by tam lítal, zas taková tloušťka to není. ale kdybych dával negativ na sklo - bych se bál, že mi ho poškrábe zavírání u kazety, ale furt mi to neřeší ty světlé fleky na negativu - hodně uprostřed snímku, večer zkusím dát fotku
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 září 2009 - 12:36:48

Proč by škrábal? Světlocitlivá vrstva je i u skleněných desek na vrchu přeci, tak to nemůže být takto špantě uděláno. A Dany tím myslel, abys místo toho skla vlepil desku s pěnovým povrchem, jako jsou třeba kappa desky tuším....
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 12:42:50

rhx - no kdybych tam ale to sklo nedal, tak nevím, jestli by v kazetě negativ moc nelítal, jsem v práci, takhle z hlavy nevím, ale myslím, že by tam lítal, zas taková tloušťka to není. ale kdybych dával negativ na sklo - bych se bál, že mi ho poškrábe zavírání u kazety, ale furt mi to neřeší ty světlé fleky na negativu - hodně uprostřed snímku, večer zkusím dát fotku


Jeden negativ prilep samolepicima ctvereckama na to sklo a fleky 80% zmizej. Je to urco odraz od kraje skla.

A jak pise rhx je nutne mit negativ pred sklem a ne za sklem.
  • 0

#14 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 září 2009 - 13:19:04

ja som si vyrezal z kancelarskeho zakladaca dosky o velkosti negativu a do rohov som si spravil uska z lepiacej pasky aby mi nelietal negativ.. urcite sa to da spravit aj lepsie, ale mne to takto zatial vyhovuje..
Vložený obrázek
  • 0

#15 karelveprik

karelveprik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2009 - 13:32:45

super, díky moc za rady. zkusím to. tak to by mi řešilo ty tmavá místa, teď ještě jedna věc - zkoušel jsem cvaknout krajinku na 13x18, a místo oblohy byla taková divná šmouha, určo ne dluhej čas nebo podobně, ale spíš to vypadá, jako by byl negativ buď blbě vypranej, nebo jako by se po něm malovalo, někde to vypadá jako popraskaná vrstva, ne, že by byl popraskanej, ale jako vizuál textura. používám foma 13x18, 50 ks, iso 100, vývojku tetenal 1:6. tak jak se toho zbavit? jinak vám děkuju moc za rychlé odpovědi, jedu za 14 dní do rumunska do karpat, a chci si ho vzít s sebou, tak abych tam nefotil a pak to neměl zbytečně zprasené. děkuju. karel
  • 0

#16 Pavlatko

Pavlatko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2014 - 14:35:02

Ahojte ;-) Nedávno jsem si pořídíl FKDčko s dřevěnými kazetami na desky a řeším, jak vypodložit planfilm. Stačí na to obyčejné čiré sklo nebo by mělo být černé (aby se ty paprsky za filmem nějak nepoodrážely :-)) Díky


  • 0

#17 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 6 prosinec 2014 - 15:49:12

Nejlepší se mi jeví jako rasťův příspěvak do diskuze.


  • 0

#18 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 6 prosinec 2014 - 17:00:20

Ahojte ;-) Nedávno jsem si pořídíl FKDčko s dřevěnými kazetami na desky a řeším, jak vypodložit planfilm. Stačí na to obyčejné čiré sklo nebo by mělo být černé (aby se ty paprsky za filmem nějak nepoodrážely :smile:) Díky

Nech si uříznout skleněné destičky (změř vnitřní rozměr kazety) a pod ně šoupni černý matný papír, funguje to .o)  Vyzkoušeno v praxi .o)


  • 0

#19 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 6 prosinec 2014 - 17:01:13

 

Ahojte ;-) Nedávno jsem si pořídíl FKDčko s dřevěnými kazetami na desky a řeším, jak vypodložit planfilm. Stačí na to obyčejné čiré sklo nebo by mělo být černé (aby se ty paprsky za filmem nějak nepoodrážely :smile:) Díky

Nech si uříznout skleněné destičky (změř vnitřní rozměr kazety) a pod ně šoupni černý matný papír, funguje to .o)  Vyzkoušeno v praxi .o)

 

Jo, a začínal jsem s podložkou (v kazetě) ze sololitu .o) .....


  • 0

#20 Pavlatko

Pavlatko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2014 - 18:29:24

 

 

Ahojte ;-) Nedávno jsem si pořídíl FKDčko s dřevěnými kazetami na desky a řeším, jak vypodložit planfilm. Stačí na to obyčejné čiré sklo nebo by mělo být černé (aby se ty paprsky za filmem nějak nepoodrážely :smile:) Díky

Nech si uříznout skleněné destičky (změř vnitřní rozměr kazety) a pod ně šoupni černý matný papír, funguje to .o)  Vyzkoušeno v praxi .o)

 

Jo, a začínal jsem s podložkou (v kazetě) ze sololitu .o) .....

 

Díky za odpověď ;-) Dát papír mezi film a sklo nebo až pod sklo? Protože vnitřek kazety je černý, tak dávat ještě na to papír je asi zbytečné(?)


  • 0

#21 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 6 prosinec 2014 - 20:17:10

V tom pripade bych to resil jen tim sklem :-)





Ahojte ;-) Nedávno jsem si pořídíl FKDčko s dřevěnými kazetami na desky a řeším, jak vypodložit planfilm. Stačí na to obyčejné čiré sklo nebo by mělo být černé (aby se ty paprsky za filmem nějak nepoodrážely :smile:) Díky

Nech si uříznout skleněné destičky (změř vnitřní rozměr kazety) a pod ně šoupni černý matný papír, funguje to .o)  Vyzkoušeno v praxi .o)
Jo, a začínal jsem s podložkou (v kazetě) ze sololitu .o) .....
Díky za odpověď ;-) Dát papír mezi film a sklo nebo až pod sklo? Protože vnitřek kazety je černý, tak dávat ještě na to papír je asi zbytečné(?)

  • 0

#22 Pavlatko

Pavlatko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2014 - 20:20:45

V tom pripade bych to resil jen tim sklem :smile:

 

 

 

 

Ahojte ;-) Nedávno jsem si pořídíl FKDčko s dřevěnými kazetami na desky a řeším, jak vypodložit planfilm. Stačí na to obyčejné čiré sklo nebo by mělo být černé (aby se ty paprsky za filmem nějak nepoodrážely :smile:) Díky

Nech si uříznout skleněné destičky (změř vnitřní rozměr kazety) a pod ně šoupni černý matný papír, funguje to .o)  Vyzkoušeno v praxi .o)
Jo, a začínal jsem s podložkou (v kazetě) ze sololitu .o) .....
Díky za odpověď ;-) Dát papír mezi film a sklo nebo až pod sklo? Protože vnitřek kazety je černý, tak dávat ještě na to papír je asi zbytečné(?)

 

Ok, díky :-)


  • 0

#23 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 28 únor 2015 - 04:24:54

Kluci to pisou dobre,kazeta,sklo,mat papir,negativ, Osobne si dovolim poznamku,nebude se triskat svetlo pres plochy,tedy predni a zadni stenu,nebo jen minimalne,ale pres riznute krive boky,ktere nejsou strojne zabrouseny a zmatneny,tedy ze ctyrech stran.Ze stejneho duvodu byli kdysi olepovany hrany projekcnich sklenenych reklam pro kinosaly1900-1948,sklenene promitaci pasy-laterna magica a jine,stejne jako sklenene filtry do zvetsovaku.Teoreticky by sklo melo byt bud komplet zakryto,nebo zmatneno a striknuto cenrou mat barvou ve 2D-celni strana+boky.Domnivam se ,ze kdyz se nekdo pozorne podiva na bok opticke cocky je tomu tak stejne,zabrouseni,nebo cerna.Sklo je dobra cesta,osobne bych se bal pouzit plast z tvrzene cerne PVC-viz elektrostatikcka energie.

Dal uz jen to,ze bych bral v uvahu,ze negativ Foma ma zadni stranu castecne krytou zelenym rozpustnym filtrem,proto bych pri vetsich vadach negativu prohledl i svetlotesnost fotoaparatu a uzaveru cocky,protoze kolikrat se jedna o vic problemu v jednom,nebo posledni prani negativu v destilce pro neutralizaci soli,chemie a mineralii ve vode obsazene.Vim,jsem ukecanej,tak hodne stesti a odvahu Junge porsch.


  • 0

#24 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 28 únor 2015 - 19:33:07

Jeste mi neda spat to vlani v pekaci na kure.Beru v uvahu cistotu,jak se pise.Ale neberte me za ucho,kdyz poznamenam teorii o poskozenem smaltu a kyslele chemii,ktera muze pomoci rukou vytvaret slabe napeti lelektriny,ktere prochazi negative a tim pusobi ty zavoje,ci fleky,je to prakticky stejne jako akumulator.Pokud vezmeme mikromeric,zjistime,ze leva a prava dodava drobne napeti v mikro voltech,otazka je,jestli se toto neumocnuje kyselou,nebo zasaditou chemii,podobne octove clanky byli zname uz v dobe Egypta.Cimz bych dale zmenil nadoby na volani negative a pokusil se vyloucit tuto moznost.Nicmene to zde nepisi,jako dogma,ale opet upozornuji,na teoretickou moznost.Mejte hezky cas,s pranim vseho dobreho Vam vsem preje Hurvinek.


  • 0

#25 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 30 březen 2015 - 12:12:53

Na jednom z negativů se mí táhne šikmo přes střed flek závoje. Netušíte někdo co jsem zmastil? Exponované je to v protisvětle slunka přes husté mraky. Volané je to v miskách v Ultrafinu. Listy před i list po jsou bez závoje.

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#26 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 30 březen 2015 - 13:15:41

Kazety plechove, nafoukat tam nemohlo?

Jinak nekdy taky zlobi ostre prechody vyraznych svetel a hlubokych stinu. Digitalisti maji u cipu k tomu tusim pojem blooming, kdy naboj pretece o kus vedle. Uz jsem to na par snimcich mel taky - paprsek slunce "vytekl" mimo oblast. Nebo bily mrak na hodne tmave obloze (ztmavene cervenym filtrem), pod mrakem to udelalo svetly pas.


  • 0

#27 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 30 březen 2015 - 13:44:31

Treba na tomto snimku to uteklo z okna:

 

http://kozubik.net/gal0004/810_203.htm


  • 0

#28 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 30 březen 2015 - 13:56:21

Jo tak to by mohlo být ono. Drží to směr od zdroje světla. Kazeta je dřevěná a těsná. Na jiných snímcích problém neudělala. 


  • 0

#29 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 30 březen 2015 - 16:02:54

Od spatne kazety by to slo silne od kraju se slabnutim doprostred.Pokud to neni nedopatrenim dosviceny pri vkladani do kazety ,nebo pri volani nejakym nezadoucim tokem svetla,tak me napada otazka,jak dlouho lezel fotak,protoze I me se sem tam stane,ze zaverka po dlouhem spanku chodi nadvakrat,Takze ji parkrat probehnu a pak fotim.Nic jineho me nenapada.


  • 0

#30 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 31 březen 2015 - 07:38:01

Nejspíš to bude tak jak píše jkcz. Do kazety jsem nabíjel v rukávu. Volané to bylo ve stejných podmínkách jako další list bez vady. No a závěrka to taky být nemohla, bo není. Kloboučkoval jsem. Študoval jsem ten negativ a on ten závoj opravdu jakoby přetéká od nejsvětlejšího místa na jinak jednolité obloze.  Podezdříval jsem něco v procesu volání, možná reflexy na optice, ale tohle teda ne. Aspoň neumřu hlupy :smile:


  • 0

#31 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 31 březen 2015 - 08:17:59

Občas jsem měl podobné duchy, když jsem fotil předválečným Tessarem bez antireflexních vrstev v protisvětle (i nepřímém). Pečlivě clonit kompendiem nebo vhodnou sluneční clonou. Ovšem stejně mám dojem, že se tomu v některých případech (velmi světlé pozadí s tmavým popředím) nedá zabránit.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních