Přejít na obsah


Fotka

Staré barevné procesy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 září 2009 - 22:51:14

Hello,
dneska se mi poprvé dostaly do rukou 2 svitky Orwocolor NC19 z roku 1975.. to by v tom byl čert, abych je nějak nevyužil.. :)
no jo, ale co s tím procesem?
je to nějaký cXXXX proces, že
možnosti jsou následující:
1. sehnat nějakou starou orwocolor chemii v prášku
2. namíchat si chemii doma (problém s T22/32, Dubaro bude vědět víc)
3. poslat to do http://www.processc22.co.uk/ , kde jeden film stojí 20GBP + pošta atd.
4. zkusit to hodit do C41 na nějakou nižší teplotu, čet jsem někde o 25°C, ale k tomu neznám časy (mám jen pro 86°F (asi 30°C ?? .. to už zas prý je limitní teplota pro to, aby z toho filmu odlezla emulze))

umí to někdo vyvolat? Dubaro.. nesháněl jsi T32 jen tak pro nic za nic, ne? :-)

co další procesy? co tak C22.. není to taky něco takového ? Agfacolor N ?
  • 0

#2 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2009 - 23:45:36

jednak gratuluju... orwo barva se mi vzdycky libila ... :)
teda ono orwo cernobile byl tez muj oblibeny material ...

ale k veci. C-22 je predchudce C-41

spisi si rozhodni, co od tech filmu cekas?

mam tim na mysli, ze tahle situace ti primo nabizi experimentovat, ja osobne bych moc neuvazoval, z C-41 by mel vylezt pouzitelnej vysledek...
  • 0

#3 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 19 září 2009 - 00:16:10


tenhle frajer to asi strčil normálně do labu a vylezly mu výsledky, které se mi tuze líbí
nicméně ten jeho expiroval 1992 a můj o 20 let dřív
celý ten Orwo 5166 proces probíhal při 20°C, takže tu C41 bych rozhodně klasicky ve 38°C nedělal
mám dojem, že tu nedávno někdo psal, že dělal nějaké barevné fomy v C41 a emulze mu odplavala.
  • 0

#4 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 19 září 2009 - 00:41:32

tak podle tohodle fora http://www.fotolabor...opic=1810&st=20
to vypadá, že to v C41 jde.
bohužel moje němčina je na mizerné úrovni, ale základ jsem +- pochopil.
ten Tüp tam podle mě aproximoval časy pro studenější C41 lázeň, prubnul to s čerstvým filmem, pak crossnul Orwochrom a pak udělal i Orwocolor, pak tam někdo píše o tom, že to normálně prdnul do labu (38°C) a myslím, že mu to snad taky vyšlo..
no vida :)
  • 0

#5 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 září 2009 - 10:04:52

T32 jsem sháněl jako náhradu beta-oxyethyl-ortho-aminofenol-sulfátu do Atomalu. Pak jsem koupil A49 a přestalo to být aktuální.
Do barevné vývojky bych ho s klidem nahradil CD-4 v příslušném poměru.

Vývojka do fotolabu má utvrzující složku. Možná proto se při domácím volání Orwocoloru v C-41 emulze poškodí a při volání v labu ne.
  • 0

#6 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 19 září 2009 - 10:23:16

[quote name="hypnogen"]Hello,
dneska se mi poprvé dostaly do rukou 2 svitky Orwocolor NC19 z roku 1975.. to by v tom byl čert, abych je nějak nevyužil.. :)

Já mám tak trochu pocit, že si tu pokoutně někdo činí dobře utajenou, za to o to větší srandu. Za jediné smysluplné využití Orwocoloru a ešté po tolikých letech bych viděl angažovat jej coby testovací film ohledné zkoušek transportu převíjecího mechanizmu např, u P-sixu apod.
  • 0

#7 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 19 září 2009 - 16:27:35

Tak tohle mě zajímá. Mám po zesnulém strejdovi jeden ORWO Chrom UT18 exponovaný ve Stereu 35 a rád bych ho nějak vyvolal. Nevíte někdo co s tím?
Jinak se přikláním k názoru, že ORWO filmy jsou dobré na test posuvu nebo nácvik zakládání do tanku.
  • 0

#8 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2009 - 22:30:24

sice to sem nepatri, ale k diskuzi na tema, k cemu je dobry stary film bych zde rad uverejnil toto ... musim rict, ze jsem byl vysledkem prijemne prekvapenej (ackoliv jasne, ten clanek se da brat i jako PR znacky Ilford...)

k cemu je pres 30 let stary exponovany film
  • 0

#9 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 13:04:46

pánové mám v nabídce ORWOCOLOR 1975 ve svitkový podobě. Kdo jej chce nechť se dostaví do Hradce. Tento svitek nabízím zcela zdarma.
  • 0

#10 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 13 únor 2011 - 13:02:55

Mam otazku na vas priatelia ktory sa zaoberate rucnym robenim farebnych fotiek.
Mam moznost nakupit vyvojku Orwocolor C5168. Mala by to byt negativna vyvojka a mali by sa v nej dat vyvolavat Orwocolor NC19. Myslite ze by sa dala pouzit na vyvolavanie c41 filmov alebo na crossovanie diakov?
Chcel by som si par baleni kupit ale otazkaje pre mna ci v tom vobec tieto filmy vyvolam... Neskusali ste to dakto? Na internete o tom neviem skoro nic najst...
Dakujem
S.
  • 0

#11 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 13 únor 2011 - 13:37:55

vcerajsi zazitok z labu:
neodolal som a pod vplyvom "chcem vidiet ako to dopadlo"
som dal zvitok fuji nph400/220 vyvolat do labu "kodak certified" (vsade na policiach chemia fuji) co mam cez cestu v nakupaku
pan za pultom mi pri odovzadavani sacku predviedol trik z kartami
vytiahol nastrihany film, mierne ho rozvinul v rukach a cakal, ze ci je to moje a mozme prejst k plateniu
vyraz aky som dokazal od prekvapenia vytvorit v tvari ho zjavne uspokojil a dal sa tukat cisielka do kasy
na otazku preco niesu filmy v transportnych trezoroch mi bolo racionalne
vysvetlene, ze tie maju iba na predaj
len som stihol poznamenat cosi o ucte k filmovemu materialu, zaplatil pozadovanu sumu a ...
zapraseny material, otlacky prstov, staticvac, martell, retus

az dnes viem preco sa mi to prihodilo
urychli to proces zapojenia procesoru a chemia na C41 a E-6 uz nebude lazat pod stolom :wink:

aj z uplnej banality ako je strojove vyvolanie sa stava stary dobry farebny proces :lol:
  • 0

#12 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 11 březen 2011 - 15:00:09

Ahojte.
Vyvolaval som uz druhy film v starej vyvojke Orwocolor C5168. Postupoval som podla navodu (len som prvu vyvojku poriadne zohdial a trocha som skratil cas). Prvy film takto vysiel v pohode. Ale druhy a dneska este vyvolany planfilm 9x12 diak dopadli velmi cudne.
Chcel by som sa vas spytat: Ked vytiahnem s ustalovaca film a je na nom evidentne obraz ked sa pozriem do svetla a vyzera aj celkom fajn ale film je strasne husty a vsetko naznacuje tomu ze ma este antihilacnu vrstvu (proste ked sa snazim na film pozriet inak ako do svetla tak nevidim nic.) znamena to ze bol zle vybieleny? Bielil som dost dlho v oboch pripadoch a bielic bol teplejsi ako by sa doporucovalo... A stale nic. Chapem ze je to 25 rokov stara vyvojka a asi uz neni uplne v pohode. Ale zaujimalo by ma ci sa s takymto filmom da este cosi urobyt aby mu zmizla ta antihilacna vrstva... Zoslabovac? Poradte. Tetenal c41 kit uz je na ceste takze typujem ze s nim to asi pojde lepsie. Ale da sa s takto dodrbanymi filmami este daco urobyt?
Dakujem
S.
  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 březen 2011 - 15:49:24

Nie je ten film inverzný, to by odpovedalo tomu čo popisujete, a preto tam ostala antihalačná vrstva,
ak je to tak, treba skusiť urobiť bielič na farebný diak (E6) a v ňom to cca 5 minút vymáčať, film by mal dostať taký zelený nádych, a potom ho normálne ustáliť v neutrálnom ustaľovači
Jednoduchý bielič : 80g červenej krvnej soli 20g octanu sodného do litra vody, alebo podľa podobných predpisov. ak to nepomôže, znamená to, že
vývojka je už v háji
  • 0

#14 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 11 březen 2011 - 19:57:13

Vyvolal som v tom aj jeden normalny negativny film a jeden 9x12 planfilm diak. Oba vyzeraju velmi pdoobne. teda ked si ich pozeram oproti svetlu tak je vidno farby a tvary ale proste opacna strana filmu je cierna a ked som skusil dat negativ takto vyvolany do skeneru tak vysledok vyslovene nanic. Ani som to nenaskenoval.
Asi som si ten bielic kontaminoval vyvojkou (moc som medzi prerusovanim a bielenim nepral. Len som to par krat preplachol)
Mam este jednu sadu tak namiesam a uvidim.
S.
  • 0

#15 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 březen 2011 - 21:39:31

to pranie medzi prerušovačom a bielením by problém nemal byť, prerušovač by bieliacej lázni nemal poškodiť, skôr by som sa opýtal, či je to lázeň s červenou krvnou soľou či s niečim iným, a či nebola už stará a poškodená, aj tak mi je to divné, nakoľko viem, že táto lázeň je hodne trvanlivá a má aj veľkú kapacitu

ešte jeden dotaz, je to staré ORWO, alebo niečo iné, ono totiž v predpisoch ORWO sa používali ako farebne vývojky T22 a T32, takže filmy pre C41 nemusia s touto vývojkou výjsť
  • 0

#16 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 12 červen 2011 - 10:51:26

Postup vyvolávania ORWOcolor

1. Vývojka Orwocolor 15 (obsahuje T 22) - 7 - 8 min
2. Dovyvolávacia lázeň Orwocolor 207 - 5 min
3. Pranie 15 min
4. Bielič Orwocolor 55 (s hexakyanoželezitanom) - 5 min
5. Pranie 5 min
6. Ustaľovač Orwocolor 71 (neutrálny) 5 min
7. Záverečné pranie 15 min
8. Roztok zmáčadla 1 min

Je dosť možné, že zloženie z továrenskej sady je trochu odlišné a aj časy môžu byť preto iné. Proces prebieha pri 20 °C

Zloženie vývojok pre negatív a pre diapozitív je iné!

T 32 sa používala vo vývojkách pre papier (nižšia toxicita), neskôr bola nahradená látkou AC 60, ktorá bola účinnejšia a dávala lepšiu farebnosť.
  • 0

#17 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 červen 2011 - 11:53:22

Ešte ma napadlo, že som celkom s úspechom používal na vyvolávanie v postupe od feromarcina , ale aj v inverznom postupe, 8 a 16 mm filmy ORWO, AGFA a FOMA, vývojku od FOMY SM20 (SM 20T), čo je náhradná farebná vývojka pre papiere FOMA. U inverzie časy podľa postupu, u negatívu cca o 2-3 min dlhšie.
Uvedenú náhradu som len tak zo srandy použil na vyvolanie filmu v C41 a film vyšiel, len je celkovo posunutý, má taký zeleno-šedý nádych, ale po odfiltrovaní fotky vyzerajú celkom v pohode, síce je pravda, že som skúšal len po skene negatívu, ale myslím si, že aj na papier sa to dá, musím skúsiť.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních