Přejít na obsah


Fotka

Padací závěrka- používáte někdo ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
112 odpovědí na toto téma

#1 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 2 říjen 2009 - 18:39:32

Zdravím. Přes určité nenaplnění očekávání od výsledků s VF / již diskutované furt tak nějak charakterem současné ,pouze děsně technicky dokonalé podání / mě zase při pohledu na mého home made 18x24 Lindorfa,se kterým jsem se opravdu nadrbal, začala svrbět ruka . Xenar,který na tom mám je neuvěřitelné hovado, takže nějaká standardní závěrka nepřipadá prakticky v úvahu. Musel jsem tedy kloboučkovat,což mě vzhledem k oblibě malých clon velmi omezovalo v situacích,které bych vůbec mohl zrealizovat. Jediné dostupné a finančně velmi přijatelné řešení vidím ve zhotovení padací závěrky před objektiv,což by ve srovnání s celou předchozí stavbou měla být naprostá brnkačka. Moje představa je asi taková,že bych zhotovil kolejničky / nebo vodící tyčky/,po kterých by před objektivem padala "gilotinka". V té by byla štěrbina,která by průchodem před čočkou exponovala . "Gilotinek" bych měl více, s různě širokými štěrbinami, což by určovalo při stále stejné rychlosti pádu gilotinky expoziční dobu / nebo lépe řečeno - omezovalo by to množství světla bez nutnosti měnit clonu /. Vidíte v tom někdo z optického hlediska problém ? Předek by byl v mém případě stejně plus mínus furt kolmo ,takže rychlost pádu by měla být velmi konstantní. Dík za názor.Tahle vcelku jednoduchá legrace by mi neskutečně pomohla.
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 říjen 2009 - 21:06:44

Ano premo, ta gilotinova je jednou z variant, kterou taky zvazuju. Existuji k tomu i nejake vykresy. Pak je jeste reseni kyvadlove, jakysi trojuhelnik prekryvajici predni clen se klasickou dratenkou vychyli mimo objektiv, pruzina pak vraci cele kyvadlo zpet po uvolneni dratenky. Vyrobne mi pripad jednodussi ta gilotinova. mozna za dlouhych zimnich veceru zkusim neco spachat. Je ale pravdou, ze jsem na sve velke cocky nasadil 105mm denzitni filtry a od te doby jsem mimo problemy co se tyka statickych veci.
U ksichtiku je to samozrejme trochu jine, alespon tedy u skupinovych zalezitosti, tam by to tu zaverku chtelo, nebot se neda uhlidat cela skupina v klidu. Samostatne portrety jsou v mem pojeti sekundove klobouckovane expozice. Jak na klasicky film, tak na kolodium.
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 říjen 2009 - 22:30:22

Jen připomenu snad notoricky známou věc The Jim Galli shutter for barrel lenses
  • 0

#4 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 2 říjen 2009 - 22:52:27

Jo, toho Galliho znám,ale to už mi příjde jako opravdu neúnosné provizorium. Nějaka štabni kultura musi byt!!! A drátěnka nebo balónek v ruce taky. Ta konstrukce není problém, spáchal jsem už při vší skromnosti opravdu jiné věci, než nějakou uslintanou gilotinku,spíše mě šlo o to,jestli / a případně jak/ by mohla ovlivnit ta úzká štěrbina chodící těsně před objektivem obraz. Ale zdá se,že se to kdysi také dělalo,tak to snad nějaký zásadní problém nebude. Mohly by se s tím dělat vcelku slušně i hodně krátké časy. Každopádně to prubnu.
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 říjen 2009 - 23:08:10

A jak velký je ten Xenar? Používal jsem nějakou dobu závěrku za objektiv od Sinaru, ted ji má Jirka a bylo to skvělé a spolehlivé zařízení. Díra měla tuším 8cm průměr. Vliv na ostrost jsem nezpozoroval. A ted už nebudu doporučovat jiný řešení, slibuju :)
  • 0

#6 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 říjen 2009 - 15:39:02

Jaky je potrebny prumer diry ?

Videl jsem VF borce z Ruska co pouziva jako zaverku polorozebrane telo z FEDa. Ma to namontovane tesne za objektivem.
  • 0

#7 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 říjen 2009 - 16:36:36

Průměr zadní čočky je cca 80 mm,do destičky jsem musel vzhledem ke konstrukci tělesa objektivu udělat ďouru 110 mm . Váha 2,2 kg. Jinak tohle jsou ti mí krasavci,vzadu Apo-Tessar 450/9 .


Vložený obrázek
  • 0

#8 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 3 říjen 2009 - 17:56:47

Tak ona ta zaverka Sinar DB pocita s tim, ze objektiv je namontovany na desticce PRED ni, takze zadni cocka 80mm by nemusela vadit... Pred vyrobou nejake doporucuji zaverky doporucuji tuhle variantu minimalne shlednout a zvazit... Samotna zaverka se na eBay da poridit, varim trosku z vody, kolem 120-150EUR kdyz jsem to pred casem sledoval...
Ja uvazoval o jejim pouziti na BB2, protoze prece jenom ty sklicka jsou levnejsi... Nakonec jsem od toho ale upustil, protoze:
- je to na muj vkus docela krava, vazi to kilo a je to dalsi kram do batohu...
- montuje se na Sinara v poradi mech - zaverka - standarta - objektiv a to me nestymovalo do projektu, musel bych vyrabet nejakej mezikus a nechtelo se me...
- kdyz se to spusti, hnou se tam 'geologicky hmoty', Sinar to zvlada, ale kdyz jsem dal na BB2 tuhle zaverku + Symmar-S 300/5.6, konstrukci se temer trasla kolena a asi bych musel spevnit predni standartu...

Mas nekde fotecky toho tvyho vytvoru??

Bohousek
  • 0

#9 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 4 říjen 2009 - 10:34:03

Právě že v případě té gilotinky by rozhýbání prakticky nehrozilo.Jediný lehký otřes by byl až v momentě dosednutí gilotinky do dolní polohy,což už by ovšem byl objektiv opět zakrytý,takže no problemo. Už na tom začínám dělat. Jinak fotečky nikde nemám,tak jsem to narychlo cvaknul .Jestli to tu bude vadit, tak prosím o odstranění. Dík.Přikládám i foto home made kazet,mám 4 kusy. Tahle konstrukce se mi extrémně osvědčila,nikde nefouká,místo sametek chlupatá část samolepících širokých suchých zipů,klouže to náramně,výměna filmů komfortní. :( . Jinak držáky těch naklápěcích standard ještě nemají povrchovku. Dodělám.Jak je vidět,do terénu to není . Ale to ani nebyl záměr. Ostatně z názvu stroje to vyplývá- Lindorf-Lehce Imobilní Nefalšovaný Dřevěný ORlíkův Fotoaparát.

Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek :-P :D :D :D
  • 0

#10 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 4 říjen 2009 - 11:05:18

No heeezky, to bych nekdy zkouknul v realu!
Ja jsem si udelal cestovni fotacek, navic jsem pouzil seriovy kazety...
Ta Sinar DB by ti jenom dala 'jistotu casu' podle meho nazoru vetsi, nez ta padaci...

Bohousek
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 říjen 2009 - 13:28:52

Cau ja u 2 skel pouzivam neco mezi gilotinou a Galiiho zaverkou jedna se o planzetu s dirou kterou mavnu tesne pred sklem a vcelku mam natrenovano neco jako 1/50 1/15 a od 1/4 uz je mi to jedno :(
  • 0

#12 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 4 říjen 2009 - 17:06:27

Dany,vážně nepozoruješ při použití planžety s dírkou nějakou změnu charakteru obrazu ? Přece jenom,když projedeš tím malým otvorem před čočkou,tak to je podobné,jako bys exponoval objektivem z obou stran něčím zakrytým s ponecháním pouze mezery o velikosti toho tvého otvoru. Navíc mi příjde,že bys musel pro zachování stejné délky expozice projíždět před objektivem přesně ve stejné dráze,nejlépe přes optickou osu, což se musí dost blbě hlídat,ne ? Když bys jel mimo osu,tak by se doba zkracovala, i kdybys "švihnul" stejně ,tedy podle mého názoru .Při použití štěrbiny projedu celou / stále stejnou/ plochu objektivu vždy,takže se nic v tomto směru hlídat nemusí. Jo, a ještě, při použití nepohyblivé štěrbiny před objektivem / což je vlastně totéž jako projetí tou tvou dírkou/ jsem pozoroval dost výraznou změnu v DOF - rozjeté části se dost "doostřily".O to mi vlastně v prvním příspěvku šlo. Dík za případné poznatky. Přema.
  • 0

#13 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 4 říjen 2009 - 18:18:15

Nebo myslíš tou dírou také štěrbinu ?
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 říjen 2009 - 18:47:12

Nebo myslíš tou dírou také štěrbinu ?

Ne pomerne velky otvor zitra to cvaknu ted nemam cas.
  • 0

#15 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 říjen 2009 - 12:47:28

inspirace pro bastlire:
kyvadlova zaverka
Vložený obrázek

gilotinova zaverka
Vložený obrázek
  • 0

#16 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 říjen 2009 - 12:51:20

Jeste k vyse zminene Sinar zaverce. Puvodne jsem zamyslel ji vyuzit, ale bohuzel jeji otvor je maly :idea:. Velke portretni cocky typu heliar 360, eidoscope 360 a dalsi to proste neobsahne. a to jsou prave skla, u kterych bych zaverku potreboval. a u ostatnich zase nepotrebuji zaverku, protoze je mam na staticke veci a tam to poresim densitnim filtrem+klobouckem.
  • 0

#17 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 5 říjen 2009 - 13:56:37

inspirace pro bastlire:
kyvadlova zaverka
Vložený obrázek

gilotinova zaverka
Vložený obrázek


Gilotinova zaverka je z techto dvou zajimavejsi. Vzdelnosti "nozu" od sebe se da ridit cas. Cim jsou noze bliz k sobe, tim je cas kratsi.

Nedavno ji nekdo prodaval na ebay (nove delanou) cca za 150USD, nicmene byla poue pro maly prumer.
  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 říjen 2009 - 14:12:30

inspirace pro bastlire:....

to jsou věci
z igelitu, drátu, dřeva jsem už vyrobil všelicos spíš bych se bál potom toho kopání, komora pevností neoplývá
a tak by se to dalo před objektiv na druhej stativ a spojilo pružně :idea:

odbočím, nedělal někdo pro jedno sklo sluneční clonu z měchu zvětšováku?
něco mi říká, že by to mohlo jít - najít optimální vzdálenost, zafixovat a hotovo - myslím jako řešení pro chudé velkoformátníky stojící na začátku chodby do kontaktního světa
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 říjen 2009 - 14:19:55

Radime, neodbočuj, vytvoř si na to nový vlákno, tohle je o závěrkách.

Jinak pokud je ona závěrka vyrobená dobře, nevidím důvod pro strach z vibrací.
  • 0

#20 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 5 říjen 2009 - 14:21:27

Radime, neodbočuj, vytvoř si na to nový vlákno, tohle je o závěrkách.

Jinak pokud je ona závěrka vyrobená dobře, nevidím důvod pro strach z vibrací.


vibrace ti zpusoby dopad noze, nicmene to uz by de facto mela byt zaverka zavrena.
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 říjen 2009 - 14:31:11

Jeste me pri pohledu na tu uhlovou zaverku napadla mozna blbost, ale bylo by to mnohem jednodussi na vyrobu. Kruhovy terc, pro zacatek napriklad z kartonu, v nem vyrez. Stred terciku upevnen vedle osy objektivu. Na terci po strane zavazi, po uvolneni zapadky by se cely terc protocil. Tady uz si ale nejsem uplne jisty rozmnou velikosti, pro takto velky objektiv by uz slo o minimalne dvacet centimetru. Navic, kdovijak by to bylo s rozpohybovanim. Zase je to ale vec, kterou vyzkousis za patnact minut....

Vložený obrázek


Vlcak - no prave. Neco mozna vznikne pri samotnem rozpohybovani, precijen, akce - reakce + bude potreba hodne dobre promyslet spoust.
  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 říjen 2009 - 14:33:28

vibrace ti zpusoby dopad noze, nicmene to uz by de facto mela byt zaverka zavrena.

no kdybych něco neuměle vyráběl, tak mám obavu, je jasný, že tovární výrobek by byl bez obav
no jsme u tý cesty, dát několik tis za hotovej výrobek by bylo rychlejší, ale je nemám a nějakej nástrojek se kterým bych trefil kolem půlvteřiny až pětiny a ovládal to balonkem na deset metrů bych užil - je to jako když si motokrosař koupí silniční enduro - bude ho prohánět po poli
nejvíc mířím objektivy na lidi a proto bych na ně rád mířil i dřevákem bez závěrky

Radime, neodbočuj, vytvoř si na to nový vlákno, tohle je o závěrkách.

no myslel jsem, že je to jen pět centimetrů od tý závěrky a celkem to souvisí

ten terčík je zajímavej nápad, dám to na stůl konstrukční kanceláři :lol:
:)
  • 0

#23 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 5 říjen 2009 - 14:37:35

historicky se pouzivala :
1) gilotina
2) klapka
3) roletova zaverka

Asi by jsem se tim ridil - je dost mozne ze Pavluv kotouc evoluci neprezil, cili aby se nevymyslelo zavrhnute - ta gilotina se mi zda porad nejlepsi.
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 říjen 2009 - 14:37:51

Jo, ten vyrez by zrejme nemohl byt obdelnikovy, ale spise trojuhelnikovy. Takto by to asi u kraje preexponovavalo...
  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 říjen 2009 - 15:06:48

rozumím dobře té gilotině, že se ovládá pouze vlastní vahou a vzdáleností mezi planžetami a fotograf pouze určí okamžik expozice?
= nejde exponovat "béčkem"?
nikdy jsem takovou věc na živo neviděl
  • 0

#26 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 říjen 2009 - 18:27:41

RHx : Přesně tak. Je to natolik primitivní ,že pokud se to vyrobí alespoň trochu rozumně,tak to musí být naprosto spolehlivé. A s tím rázem. Jak jsem uváděl já i Vlčák, nějaký podstatný ráz by připadal v úvahu jen při dosednutí gilotiny do dolní polohy,kdy už je exponováno a objektiv zakrytý. Kdyby se měla uplatnit i reakce na vlastní uvolnění a přímočarý hladký pohyb gilotinky / např. pomocí drátěnky/ ,no tak to by musela být exch nestabilní konstrukce komory nebo stativu . Naproti tomu ty ostatní ,zde uváděné konstrukce mi příjdou pro rozhýbání kamery mnohem rizikovější .
  • 0

#27 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 říjen 2009 - 18:43:23

člověče, Přemo, koukám na ty obrázky víš, to jsi vyráběl sám, ty kazety? to vypadá účasně! Chválím! :)
  • 0

#28 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 6 říjen 2009 - 08:11:50

Edo dík :lol: . Komplet všechno na těch obrázcích , tedy kromě těch objektivů :lol: jsem dělal sám . Vybavení : předsíň panelového bytu ,ruční pilky,vrtačka,malý svěrák a nějaké běžné drobnosti . Největší peklo nebyla ani tak výroba téhle srandy,to mě bavilo, jako spíš čas. Dělal jsem to většinou po nočních,kdy doma nikdo nebyl,takže se to stihlo luxusně uklidit,aby nikdo nebrblal. Pak 2 hodinky spánku a šup pro malou trpajzlici do školky. Zbytek dne se svištěma, k tomu po nocích komora ... Někdy to opravdu zavání masochismem . :lol:
  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 říjen 2009 - 08:21:37

no jo, ale ten masochismus má zdá-se výsledky! takže i ta celá kamerka je samorobo! paráda! To je 18x24cm nebo 8x10in, nebo obojí ;o) ?
Neuvažuješ o nástavci na 11x14in, když ti to tak pěkně jde?
  • 0

#30 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 říjen 2009 - 09:15:42

áno, jak nad tím koukám, tak mi taky přijde na chvění nejlepší i v případě domácí výroby - ta gilotina
nemá někdo jednoduchej nákres, abych viděl jakým časem to asi dokáže exponovat?
obj. 6 cm, nějaká výška mechanismu a rozpětí nastavení štěrbiny od pár milimetrů po deset centimetrů například
jen abych měl představu, gugleovat na zahraničních fórech nevládnu
škoda toho béčka, ale béčko, resp. téčko by tam určitě golfista dokázal přionačit...
  • 0

#31 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 říjen 2009 - 09:52:25

Rhxu, béčko by znamenalo zastavit se v půlce - vibrace.
Jinak jsem se teď pokoušel spočítat rychlost té závěrky a pro díru dlouhou 20cm, kde se díra objeví před objektivem po patnácti centimetrech dráhy běžce mi vychází přibližně jedna setina sekundy...
  • 0

#32 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 říjen 2009 - 10:17:33

hm
no mám jeden nápad, jdu kreslit
(snad se mi nebudete pošklebovat že vymejšlím blbostě)
když už na to mám v práci čas
  • 0

#33 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 6 říjen 2009 - 10:19:25

a na co proboha potrebujes na Becko zaverku? Kdyz becko(tzn. cas sekunda a vic), tak klobouckujes preci a zaverku tudiz na cocku nenasadis.
  • 0

#34 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 říjen 2009 - 10:49:09

Omlouvám se, během oběda mi svitlo, že jsem špatně o řád - mělo by to být jedna desetina sekundy.

Tak jestli jsem někde neudělal botu, tak při rozjezdu patnáct cm (dolní část gilotiny) by tabulka děr/časů vypadala takto:


0,01 - 0,005738028
0,02 - 0,011299373
0,04 - 0,021951429
0,06 - 0,032056115
0,08 - 0,041690031
0,1 - 0,050913423
0,12 - 0,059774686
0,14 - 0,068313395
0,16 - 0,076562402
0,18 - 0,084549334
0,2 - 0,092297689
0,22 - 0,099827648
0,24 - 0,107156699
0,26 - 0,114300115
0,28 - 0,121271323
0,3 - 0,12808221
0,32 - 0,134743352
0,34 - 0,141264213
0,36 - 0,147653298
0,38 - 0,153918288
0,4 - 0,160066144
0,42 - 0,166103201
0,44 - 0,172035241
0,46 - 0,177867562
0,48 - 0,18360503
0,5 - 0,189252126

První údaj je velikost díry v metrech, druhý je rychlost závěrky v sekundách
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 říjen 2009 - 12:52:28

a na co proboha potrebujes na Becko zaverku? Kdyz becko(tzn. cas sekunda a vic), tak klobouckujes preci a zaverku tudiz na cocku nenasadis.

ano, podobné úvahy vypadají doslova ypressově, ale béčkem napřiklad možno zmačnout 1/2 nebo 1/4 s
je to statický přístroj na statické, zejména krajinné motivy, nicméně hodlám jej používat i na společné rodinné záběry kde bych si dovolil být taky, nebo za bé k portrétu, kde lépe působí na modela fotograf stojící kousek opodál, než ten s krytkou v ruce u přední čočky objektívu


Omlouvám se, během oběda mi svitlo, že jsem špatně o řád - mělo by to být jedna desetina sekundy.

Tak jestli jsem někde neudělal botu, tak při rozjezdu patnáct cm (dolní část gilotiny) by tabulka děr/časů vypadala takto:



0,4 - 0,160066144


První údaj je velikost díry v metrech, druhý je rychlost závěrky v sekundách

jen pro ověření vidím tady velikost díry v metrech 0,4 a čas 0,16 = čas tedy asi šestnáctina při štěrbině 40 cm? - to je dlouhá jízda...
pokud jsem natvrdlej, tak se omlouvám


jinak jsem tedy nakreslil před obědem takovej úsměvnej nákres, tak se podívejte:

kamera, objektiv, měch zpevněný vzpěrami -před ním jakési klapátko, kde jedny dvířka otevřou přístup k objektivu a dole "provlají" na pantíku a snad by nezpůsobily otřes a druhé klapátko, které by uzavřelo přístup
ponechal jsem zatím neřešeno jak to spouštět jednou drátěnkou - nebo spíš gumovou vzduchovou hadičkou
před tou zavírací částí je taková věc navíc, označená tečkou, která by měla rovnoměrněji zamezit přístup při zavírání mechanismu
-------------
po obědě bych to otevírací klapátko nechal ale zavírací vyměnil za gilotinový způsob, což by bylo na výrobu jednoduší
snad můžem čvaňhat i takových nesmyslech...
Vložený obrázek
prostě kloboučkovat na dálku, to je mým přáním
  • 0

#36 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 6 říjen 2009 - 14:12:07

Radime, kdyz vidim ty tve nakresy, vzpomnel jsem si na film se Sally Man, jak dela ty sve portrety. Pres cocku kus papiru, zapozuje, klackem papir nazvedne, expozice, papir dolu. fertig. :lol:
  • 0

#37 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 říjen 2009 - 14:16:33

no konečně mě někdo chápe :lol:
mám další nákres (za chvíli)
  • 0

#38 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 6 říjen 2009 - 14:35:23

no konečně mě někdo chápe 8-)
mám další nákres (za chvíli)


I ta klapaci zaverka existuje :lol:, ale dle meho je nepresnejsi.

Ano Sally Mann, staci ti kousek papiru, prilepis na objektiv a odklapis zasouvaci antenou z auta - jedna vim kde se v Hradci vyskytuje - na mamijakove UN aute :)
  • 0

#39 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 říjen 2009 - 15:03:17

nákres číslo dvě:
dvě planžety nad sebou v jedné svislé rovině, mohly by se vzájemně dotýkat
při expozici jedna se uvolní a letí dolů z objektivu ( = žádný otřes) a padá na připravenou deku a druhá se fixuje
při puštění balonku padá druhá na místo té první a kryje přístup k přední čočce
nazval bych to ztrátové kloboučkování erháixovo :lol:
právě na ty časy jedna vteřina až jedna čtvrtina vteřiny odhadově
jistě by tam šel přidat i synchrokontakt :)

Vložený obrázek
  • 0

#40 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 6 říjen 2009 - 15:07:59

nákres číslo dvě:
dvě planžety nad sebou v jedné svislé rovině, mohly by se vzájemně dotýkat
při expozici jedna se uvolní a letí dolů z objektivu ( = žádný otřes) a padá na připravenou deku a druhá se fixuje
při puštění balonku padá druhá na místo té první a kryje přístup k přední čočce
nazval bych to ztrátové kloboučkování erháixovo :lol:
právě na ty časy jedna vteřina až jedna čtvrtina vteřiny odhadově
jistě by tam šel přidat i synchrokontakt 8-)

Vložený obrázek


No Radime - ty v te praci i neco popijis?:)
rozhodne je to zajimave - ale porad nevim, zda-li neni lepsi gilotina a na Bcko, kloboucek. Chapu ze na nekterych fotkach chces take byt, ale to asi neporesis.
Toto mi prijde zbytecne komplikovane, na to, co to ma vlastne delat (zastupovat kloboucek)
  • 0

#41 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 říjen 2009 - 15:16:57

ani nepopíjím, ani nepokuřuju
příště udělám reportáž z tesly na dřevák a hotovo :lol:
  • 0

#42 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 6 říjen 2009 - 15:23:46

ten kloboucek se da nahradit jeste Packardem, ten by mel mit cas 1/25sec + T nebo B - ted nevim :lol:, v sobotu jsem uz pro nej nestihl dojit na postu, zkusim to zitra rano.
  • 0

#43 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 říjen 2009 - 18:28:58

Já jsem ještě četl o nějaké Georgenově závěrce. Prý do 1/50vt. +B+T. Na největší objektivy atelierových přístrojích(trošku se bojím, jestli to na ty laufy nedělal Krupp :lol: ). Třeba je to ona věc, kterou hledáte.
  • 0

#44 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 listopad 2009 - 11:20:09

ano vím už rok, (ze setkání v cafeidoscopu) že se dá koupit kompendium
nicméněně nevíte někdo kde by se dala sehnat ta ohebná "hřídelka" na flare buster?
nějakou mám na lampičce, ale je těžká, potřeboval bych slabší a manželka tu lampičku potřebuje ke čtení, tak proto sháním jinou

Vložený obrázek
  • 0

#45 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 listopad 2009 - 11:24:37

Ja to pred lety ziskal od tohoto pana:
http://www.martinasek.cz/
Predpokladam, ze to mas docela z ruky, proto bych hledal podobne zamerenou firmu v tvem okoli. Pripadne by mozna poslal, ja tam tenkrat (cca 6-7let zpet) zajel osobne...

Bohousek
  • 0

#46 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 listopad 2009 - 11:47:51

díky napsal jsem tam, ale podívám se ještě v železářství, byla by to náhoda - uvidíme
  • 0

#47 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 listopad 2009 - 13:27:34

odpověď je z výroby kladná, tak si budu nechávat posílat nějaké ty ohebné trubky
než tam budu volat nechce někdo taky kousek? Vložený obrázek
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 prosinec 2009 - 20:59:00

trubky mám, dobře udělané, pro sluneční stínění je tahle:
Vložený obrázek
vyjde asi na 120,-
co jsem si dal dělat z průměru 12 mm - bude to dobré na světla se kterými potřebujete hýbat všemi směry
  • 0

#49 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 30 leden 2010 - 17:11:42

Zdravím. Tak jsem konečně dodělal tu padací závěrku. Po původních představách o možnosti regulace štěrbiny přímo na jedné gilotině jsem od tohoto upustil vzhledem k navyšování váhy gilotiny. Celá legrace je vcelku velká, protože je konstruovaná jako univerzální, včetně možnosti užití na mém xenarovi s fest velkou vstupní čočkou.Na přiložených fotografiích nevalné kvality je závěrka hozená současně s malým tessárkem od Danyho. Dělá to zhruba 1/15 s, padá to náramně, odpaluje se to jak je patrné z obrázků drátěnkou. O nějakých vibracích při pádu myslím nemůže být ani řeč. Celá gilotinka je vedena ve čtyřech plastových / není to košer, ale pro funkci je to vynikající matroš/ kolečkách, které jistě znáte ze žaluzií / natáčí se na ně šňůra při jejich vytažení/. Jinak je to všechno lehoulinký dural. Takže tak. Zbytek nutno doregulovati clonou nebo filtrem. Po dlouhodobých zkušenostech z interiéru si ale myslím, že ta 1/15 s bude pro zamýšlené účely a při zamýšlených malých clonách absolutně v cajku. Jestli můžu, jak jsi na tom RHx ty ? Přema. Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 1

#50 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 30 leden 2010 - 17:21:14

krasa...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních