Přejít na obsah


Fotka

Padací závěrka- používáte někdo ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
112 odpovědí na toto téma

#51 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 30 leden 2010 - 18:56:45

nádhera !
  • 0

#52 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 30 leden 2010 - 21:38:05

premo, poklona, smekam, uctivost!
jsi proste machr!
  • 0

#53 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2010 - 21:40:08

krásná práce. s úctou...
  • 0

#54 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 30 leden 2010 - 23:21:23

Krásnej foťák a parádní práce. Z jakého materiálu jsou ty clonky?

Měl bych s dovolením doplňující dotaz - nezkoušel jste někdo Packardovu závěrku
http://www.electrice...es/00006060.htm
Zajímalo by mě, jestli by šla v domácích podmínkách udělat. Zkoušel jsem si ty lamely stříhat z papíru a přemyšlím z čeho je udělat ve skutečnosti. Jestli nějaká tuhá plastová folie, nebo slabý plech.
  • 0

#55 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 30 leden 2010 - 23:24:10

Krásnej foťák a parádní práce. Z jakého materiálu jsou ty clonky?

Měl bych s dovolením doplňující dotaz - nezkoušel jste někdo Packardovu závěrku
http://www.electrice...es/00006060.htm
Zajímalo by mě, jestli by šla v domácích podmínkách udělat. Zkoušel jsem si ty lamely stříhat z papíru a přemyšlím z čeho je udělat ve skutečnosti. Jestli nějaká tuhá plastová folie, nebo slabý plech.


ano - stale jeste je v uvaze vyroba packardky okopirovanim u sprateleneho truhlare JKCZ. Ve skutecnosti jsou lamely z plechu, ja mam nejakou origos nadrozmernou packardku takze tam je ten plech opravdu silny. Ale jinak s rozumnym promerem (kolem 8cm) by stacilo neco slabouckeho.
  • 0

#56 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 30 leden 2010 - 23:31:18

Krásnej foťák a parádní práce. Z jakého materiálu jsou ty clonky?

Měl bych s dovolením doplňující dotaz - nezkoušel jste někdo Packardovu závěrku
http://www.electrice...es/00006060.htm
Zajímalo by mě, jestli by šla v domácích podmínkách udělat. Zkoušel jsem si ty lamely stříhat z papíru a přemyšlím z čeho je udělat ve skutečnosti. Jestli nějaká tuhá plastová folie, nebo slabý plech.


ano - stale jeste je v uvaze vyroba packardky okopirovanim u sprateleneho truhlare JKCZ. Ve skutecnosti jsou lamely z plechu, ja mam nejakou origos nadrozmernou packardku takze tam je ten plech opravdu silny. Ale jinak s rozumnym promerem (kolem 8cm) by stacilo neco slabouckeho.

Koukal jsem sem
http://www.litomysky.cz/mat/evdht.htm
a mám objednanou desku 0,5 mm. Doufám, že na ni nebo jinej systém závěrky půjde použít. Dále mě napadlo použít modelářské servo a nějaký jednočip na otvírání a zavírání. To servo se otočí za 0,1 s takže na nějaké pomalejší časy 1, 1/2, 1/4 a pod by to mohlo být relativně spolehlivé.
  • 0

#57 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 31 leden 2010 - 09:00:56

Ad Tilberien : Clonky jsou z 0,7 mm duralového plechu, oboustranně potaženého černou matnou samolepící fólií , uchycené jsou Alkaprénem pro nesavé materiály / Chemoprén nebrat, je to totální nesmradlavý ekošmejd za dvojnásobnou cenu , který má s původním chemoprénem společný pouze název/ v lehkých hliníkových L profilech 7x7 mm z OBI, které fungují jako vodící lišty. Ty L profily jsem zvolil kvůli tvarové stálosti a osvědčily se výborně.
  • 0

#58 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 31 leden 2010 - 13:03:23

Ad Tilberien : Clonky jsou z 0,7 mm duralového plechu, oboustranně potaženého černou matnou samolepící fólií , uchycené jsou Alkaprénem pro nesavé materiály / Chemoprén nebrat, je to totální nesmradlavý ekošmejd za dvojnásobnou cenu , který má s původním chemoprénem společný pouze název/ v lehkých hliníkových L profilech 7x7 mm z OBI, které fungují jako vodící lišty. Ty L profily jsem zvolil kvůli tvarové stálosti a osvědčily se výborně.

Děkuji, ta Tvoje závěrka vypadá parádně. Líbí se mi takový čistý a funkční provedení.
  • 0

#59 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 12 únor 2010 - 16:21:15

Zdravím, ne, že bych se chtěl stavět do role kutila domácího, nicméně musím se pochlubit s ještě jedním tuningem výše popsané závěrky. Vzhledem k tomu, že nejsem Rotschild a musím proto fungovat při daném formátu 18x24 pouze s Fomou 100, po několika pokusech s uvedenou 1/15 s mi bylo jasné, že zvláště při jen trochu zataženém dni to bude i při odcloněném objektivu v interiéru mnohdy problém. Furt jsem si tak nějak myslel, že tu fomu trochu pushnu, jak jsem v interiéru s jinými filmy zcela bez problémů zvyklý a ono ne, prostě ona chce svoje, jinak je to v pytli. Peníze na stabilní užívání HP5 v tomhle formátu nebudou / a to mě s.../ , takže jsem musel pořešit delší časy. Závěrku jsem opatřil brzdou,která funguje na principu zvyšování tření . Tření se zvyšuje změnou přítlaku na vodící lišty. Přítlak se reguluje posuvem závažíčka po horizontálním rameni / páka/, na kterém jsou značky pro jednotlivé časy. Funguje to naprosto nečekaně luxusně !!! ,dobu otevření závěrky jsem měřil pomocí natočení na videozáznam a odečtem množství jednotlivých políček záznamu. Opakované videa potvrdily neuvěřitelnou přesnost téhle legrace. Takže nyní mám časy od 1/2 s do 1/15 s s plynulou změnou, na rameni mám vyznačeny 4 polohy pro 4 časy. :-D Nic nedrcá, jede to jak po másle. Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#60 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 únor 2010 - 17:14:10

Premo smekam. Parada.

pokud to neni vyrobni tajemstvi, bylo by mozne poskytnouti nakres?
Diky
  • 0

#61 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 únor 2010 - 20:46:31

tak z toho jsem si sedl na prdel, s prominutim.
neskutecne. neskutecne co jeden sikovny clovek dokaze vymyslet a hlavne zrealizovat!
  • 0

#62 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 13 únor 2010 - 07:01:33

Chlopi dík . Jinak Vlčáku, tajemství to samo není, ale výkresy jsem si nikdy žádné nedělal. Maximálně nějakou pracovní skicu na kousek papíru, jinak to řeším výhradně v hlavě a přizpůsobuji to materiálu který mám nebo jsem schopen sehnat. Jestli bys chtěl, mohl bych ti poslat fotografie podstatných částí jako mechanismu spouště atp. . Stejně by sis to musel přizpůsobit svým materiálním možnostem. Vlastní výroba není žádný problém, všechen potřebný vercajk kromě vrtačky mám v malé krabici od bot. Celá tahle sranda je vlastně v principu děsně jednoduchá záležitost, u které bych viděl jen dvě kritické věci . První je ta, že není vhodné používat u chodící části kov na kov, to plastové vedení je opravdu o něčem jiném- nedrhne, krásně to klouže. Druhá věc ,kterou jsem musel udělat jinak než jsem původně zamýšlel bylo dosednutí gilotiny. Žádné tlumící pryže ani nic podobného se neosvědčily, dělalo to všechno zbytečný ráz a mělo to tendenci poskakovat. Nakonec jsem to vyřešil úplně jednoduše a maximálně efektivně / ráz minimální, poskakování po dopadu nulové /. Víc na případných fotografiích,bude-li zájem. Přema.
  • 0

#63 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 říjen 2011 - 15:38:15

Zdravím. Tak jsem konečně dodělal tu padací závěrku. ..... Jestli můžu, jak jsi na tom RHx ty ? Přema.

tady koukám otázka na kterou jsem neodpověděl

tedy závěrku fungující přesně dle popisu z druhého nákresu ze 6.10.2009 jsem vyrobil z překližky a cuprextitu (planžety) a úspěšně odzkoušel včetně dopadové plochy - to ovšem nebyla deka nýbrž bunda či jiná oděvní součást
závěrka je nyní v sáčku na stěně a čeká až ji zase budu potřebovat
  • 0

#64 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 únor 2014 - 09:26:01

nevidím zde vlákno závěrek packard

po rozebrání jsem byl překvapen, zčásti mosaz a staré dobré časy, zčásti neošetřený plech a koroze koroze

jako by se tam prali dva chlápci, jeden by to chtěl udělat pořádně a druhý nikoli

nějak jsem to opravil černou a ptám se na ten pístek - v podstatě pracuje na veřejnosti, jestli ho něčím namazat? je to mosaz-mosaz, cit mi říká nechat, aby se na to nelepil prach

dále jestli někdo pístek nahrazoval něčím komerčně dostupným? jistě je možno takový vyrobit, ale proč nekoupit hotový, to kdyby originál nedržel béčko dostatečně dlouho (únik tlaku)

jinak potenciál toho zařízení mi připadá velký, navíc - ovládá se vzduchem - PNEUMATICKY - a to je to pravé

jistěže je patentově chráněno, jak by to bylo, kdyby to chtěl někdo maloseriově vyrábět a nabízet? docela by mě zajímal ten algoritmus, nebo už patent neplatí?

co se tak dívám po regálu, tak třeba na sixe by to byla dobrá pomůcka před širokáč, na delší časy kolem čtvrtiny/desetiny do interieru, kde závěrka originální přístrojem mlaskne


  • 0

#65 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 11 únor 2014 - 10:19:27

Patentová ochrana bývala 17 let v době Jamese Watta, od té doby to tolik nesleduji, tedy mohlo dojít k jistým změnám, zejména v různých státech.


  • 0

#66 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 11 únor 2014 - 12:43:49

Sveho casu jsem chtel rozjet maloseriovou vyrobu pro ty skutecne velke packard, ktere se spatne shani. Ale bylo by s tim spousta laborovani co se tyka materialu pro jednotlive casti konstrukce. Tak jsem z toho nakonec vybruslil.  Vyuziti by to pro me melo jen pro portret, kde potrebuju kratky cas, vse ostatni klobouckuju.

S tim mazanim spis ani ne, chodi mi to i na sucho.


  • 0

#67 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 11 únor 2014 - 13:13:18

Sveho casu jsem chtel rozjet maloseriovou vyrobu pro ty skutecne velke packard, ktere se spatne shani. Ale bylo by s tim spousta laborovani co se tyka materialu pro jednotlive casti konstrukce. Tak jsem z toho nakonec vybruslil.  Vyuziti by to pro me melo jen pro portret, kde potrebuju kratky cas, vse ostatni klobouckuju.

S tim mazanim spis ani ne, chodi mi to i na sucho.

Můžu se zeptat zda by bylo možné získat nějaký nákres zamýšlené konstrukce, pokud se došlo až k němu? Bylo by to vhodné doplnění jednoho právě probíhajícího projektu. Díky.


  • 0

#68 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 11 únor 2014 - 16:19:44

Jirka podle me mysli prakticky okopirovani mechanismu packardky, tam neni moc co vymyslet noveho, snad jen samotne uchyceni na kameru/objektiv


  • 0

#69 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 únor 2014 - 17:06:49

 

Sveho casu jsem chtel rozjet maloseriovou vyrobu pro ty skutecne velke packard, ktere se spatne shani. Ale bylo by s tim spousta laborovani co se tyka materialu pro jednotlive casti konstrukce. Tak jsem z toho nakonec vybruslil.  Vyuziti by to pro me melo jen pro portret, kde potrebuju kratky cas, vse ostatni klobouckuju.

S tim mazanim spis ani ne, chodi mi to i na sucho.

Můžu se zeptat zda by bylo možné získat nějaký nákres zamýšlené konstrukce, pokud se došlo až k němu? Bylo by to vhodné doplnění jednoho právě probíhajícího projektu. Díky.

 

já jsem si to po rozebrání chtěl okopírovat, ale lamely by se musely roznýtovat a do toho se mi nechce

dát to zpátky. aby to chodilo lehce by mohla být potíž, bez obráběcího zařízení, už nýty 1,5 mm měď nahrazuju 2 mm šroub, abych měl pístek a jeho pouzdro z celku demontovatelný, no nemá se to, ale nejsem restaurátor a není to muzeální kus

mmch bál jsem se o šroubky m2, ale běžně se dají koupit v hk, pochopitelně nemosazné, ale lepší, než nic

 

jinak je to prosté, hlavní by byl ten plast na lamely, černý, pružný, lehký, ale kde ho vzít nevím


  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 únor 2014 - 17:08:40

Jirka podle me mysli prakticky okopirovani mechanismu packardky, tam neni moc co vymyslet noveho, snad jen samotne uchyceni na kameru/objektiv

uchycení dopředu - to je výzva

věřím v úspěch, asi překližka, možná plech, navíc se na čtverec po obvodu nechá udělat sluneční clona, bude to tedy "dílo" na kameře vpředu


  • 0

#71 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 11 únor 2014 - 17:25:41

takhle jsem to na sve obri packardce planoval... z jedne strany uchyceni na objektiv. z druhe pripadne filtry a clonu...a pak me ji Jirka zabavil :D ale cas navratu se blizi...
a
  • 0

#72 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 11 únor 2014 - 17:39:57

Ano, je pravdou, ze ta giganticka packard neni moje. Uchyceni z predni strany mam vyreseno proste a jednoduse redukci na filtrovy zavit 127mm, takze to muzu nasadit napr. na Heliar 420. Step down krouzky pak na mensi cocky.


  • 0

#73 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 12 únor 2014 - 07:38:06

Jirka podle me mysli prakticky okopirovani mechanismu packardky, tam neni moc co vymyslet noveho, snad jen samotne uchyceni na kameru/objektiv

Já jsem bohužel opravdovou packardku v ruce ještě neměl, znám jí jen z obrázků, což je pro opravdovou výrobu trochu nešikovné, proto jsem měl zájem o dokumentaci od někoho, kdo s ní má více zkušeností ;) Výroby se až tak nebojím, nějaké možnosti mám, jen se chci vyhnout slepým cestám.


  • 0

#74 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 únor 2014 - 09:38:47

nlc: bohuzel nepomuzu, zadny vykres k packardce nemam. Ale nekde na netu jsem videl obrazky rozebrane zaverky. Idealni by pro tebe bylo mit v ruce original, cely rozebrat, roznytovat a obkreslit. A pripadne proporcionalne zvetsit, pokud by se ti zachtelo ji mit krapet vetsi. Je s tim spousta usili, ktere se u malych zaverek asi nevyplati. Ta Premova padaci vypada moc dobre, umoznuje vice kratkych casu. Packard ma bud jen "b"ecko nebo ty lepsi modely jeden kratsi cas.


  • 0

#75 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 12 únor 2014 - 10:40:13

nlc: bohuzel nepomuzu, zadny vykres k packardce nemam. Ale nekde na netu jsem videl obrazky rozebrane zaverky. Idealni by pro tebe bylo mit v ruce original, cely rozebrat, roznytovat a obkreslit. A pripadne proporcionalne zvetsit, pokud by se ti zachtelo ji mit krapet vetsi. Je s tim spousta usili, ktere se u malych zaverek asi nevyplati. Ta Premova padaci vypada moc dobre, umoznuje vice kratkych casu. Packard ma bud jen "b"ecko nebo ty lepsi modely jeden kratsi cas.

Jasně, chápu, ptal jsem se jen proto, že byla zmíněna malosériová výroba. Ta rozborka by mi pomohla, ale kupovat kvůli tomu nějakou menší závěrku se mi zatím nechce, uvidím, třeba to nakonec bude nejlepší cesta. Pro sebe uvažuji o závěrce s průměrem cca 120 mm. Přémova padací je opravdu pěkná, ale packard by mi vyhovoval asi víc.


  • 0

#76 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 únor 2014 - 20:38:45

je to jednoduché zařízení, ale rozhodně bych ho detailně okopíroval, ty úhly a poměry, páč to asi hned tak nevymyslíš

dost by mě zajímal vnitřek té verze, která po přepnutí nejde béčkem, ale má jeden přednastavený čas

 

tjo stodvacítka, to by bylo skoro jako stodvacítka, kterou jsme jezdili i když to byla vlastně stopětka na stodvacítku vytuněná :-)


  • 0

#77 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 únor 2014 - 21:18:07

no to je takova blbost Radime. do takove dirky das trn. ktery zajisti to ze jak se ti cela otevre.tak se hned zavre..zadna slozitost.
  • 0

#78 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 12 únor 2014 - 22:39:45

ten černý plast na lamely by mohl být vhodný tenhle od

Ing. Petr Litomyský - železniční modely (úvodní stránka)

 jsou to černé plátky  0,25,nebo 0,50,nebo 0,75 až 2 mm - pružné,lehké,plocha tak akorát,že člověk nemusí kupovat nějaké velké pláty

http://www.litomysky.cz/mat/plasty.htm

http://www.litomysky.cz/mat/evdht.htm


  • 0

#79 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 únor 2014 - 23:52:06

odealni by bylo vyrezat to spis z plechu, neco od Litomyskeho mam od Evergreenu, a je to mekke, ve vetsi plose by se to asi mohlo kousnout, ale na mensi by to asi fungovalo.

 

Spis vypalit do plechu, origos je take plecharina


  • 0

#80 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 13 únor 2014 - 09:34:01

Taky mi ten plast pripada dost mekky. Zkusil bych asi kartit, ale nejtensi se dela 0.5, coz je mozna zbytecne moc.

http://www.rempo.cz/...zeny-papir.aspx

 

No a jsme u toho laborovani s materialy :) Kdyz jsem vyrabel kazety pro drevak 12x15, tak na sibr jsem mel asi 5 -6 ruznych materialu v ruznych tloustkach, nez jsem trefil ten spravny To je to usili, ktere neni pak na konecnem produktu videt. Rekne se takova blbost a kolik to dalo prace. Timto zdravim tam nekde nahore pana Kodeta.


  • 0

#81 Wisly

Wisly

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 9 prosinec 2014 - 20:20:26

Zdar chlapi. Skuste zabehnut do najblizsich tlaciarni. Ofsetove stroje pouzivaju hlinnikove dosky. Maju hrubku 0,15 alebo 0,30 mm, a rozmeroch 40x50 cm az 48x65 cm, podla stroja (aj viac). Hrubka je vsade rovnaka. Je to jednorazovy material, ktory sa po pouziti hned vyhadzuje (do zberu). Myslim, ze jednu vam daju s radostou. Je to genialny material. Skuste..
  • 0

#82 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 prosinec 2014 - 11:38:30

Ještě jeden malý rest se „Ztrátovou padací závěrkou“

Jako náčelník pneumatiků jsem se rozhodně nemohl spokojit s gilotinou, protože ta neumožní „B“. Navíc Foma 100 v interieru, nejčastější to planfilm pro fotografování osob pod lampičkou,  s časy pod půl vteřinou vystačí málokdy.  Dále potřebujete společné snímky s rodinou i s fotografem – kloboučkovat krytkou nelze.

Čili nápad-jistota, že to musí fungovat-dal jsem se do práce. Materiál překližka, kousek prkna, nějaké ty lišty, kousek plastu, metrické šrouby, vruty,  cuprextit, magnetka… a gravitace pochopitelně.

Zařízení se navlékne zpředu na objektiv, dělal jsem jej pro jeden průměr, tak to bylo snadné, jestli by bylo sklíček víc, můžete tam mít trubku a nějaké to vymezení-vložky.

 

Klidový stav:  Závěrka je nasazena, spodní planžeta zajištěna trnem, který leze z plastové páky, horní planžeta nad ní – leží na spodní planžetě,  pneuspoušť připojena.

 

Expozice: Zmačknete balonek, tlak způsobí pohyb tyčky, ta pohne plastovou pákou. V tu chvíli se uvolní spodní planžeta a nezadržitelně padá dolů na kus hadru, či mikinu. Tyčka, která nám leze s z pístku pneuspoušti pohla plastovou pákou a zároveň nám fixuje horní planžetu ve stávající poloze. Horní planžeta v tuto chvíli už neleží na spodní planžetě, ale na vysunuté tyčce.

 

Uzavření: Uvolníte balonek a náhlý úbytek tlaku způsobí, že tyčinka pístku pneuspoušti zaleze zpátky, tím uvolní horní planžetu, která uzavírá přístup světla k přední čočce. Klap a je to.

 

Žádný otřes při otevření závěrky a to je oč tu běží.  Navíc, průměr přední čočky není nijak omezen.

 

Dva týdny práce po večerech, mám už i výpalky z plechu na druhou verzi a pak…. jsem sehnal Packarda. Nicméně je to inspirace, zejména pro pneumatiky. Hodně zábavy ve společnosti se zažije při takových expozicích.

 

Přiložený soubor  zaverka a planzety.jpg   138,8K   16 Počet stažení

Přiložený soubor  patentni paka.jpg   144,96K   14 Počet stažení

Přiložený soubor  pripraveno k expozici.jpg   131,11K   12 Počet stažení

Přiložený soubor  pred expozici.jpg   130,55K   14 Počet stažení

Přiložený soubor  behem expozice.jpg   126,26K   12 Počet stažení

Přiložený soubor  po expozici.jpg   131,07K   12 Počet stažení


  • 1

#83 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 květen 2016 - 21:36:24

po čase obnovím vlákno a ptám se, jestli někdo neuvažuje o výrobě  závěrky packard na velký průměr čočky, že bych se přidal

co já vím komu se co aktuálně líhne v hlavě, třeba budu mít štěstí a nebudu muset kutit sám

jedná se mi o atelierový tessar 300/4,5 a to je velká čočka, na tu svojeho packarda nenavléknu


  • 0

#84 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 březen 2017 - 19:52:41

usilovně nyní pracuji na zpz 2.0 tedy druhé verzi předešlé závěrky a sice v kovu, již jsem u povrchové úpravy ( :cool: ) a orientačně se ptám na štěrbinu

dvojka by měla mít jednak od jedné  pětiny až po béčko, to trefíš okem odstřelem krycí planžety, která padá dolů, jako na nákresu z podzima 2009 a zavřením druhé a potom jsem chtěl jednu nastavitelnou planžetu se štěrbinou, ale pozor, bez velkého rozjezdu, resp. rozjezd by byl asi 10 mm

a tak mě zajímá, jestli centimetrová štěrbina s rozjezdem 10 mm u čočky s průměrem 80 mm mi udělá asi tak desetinu/patnáctinu čas a bude/nebude tam hrát na negativu viditelně gravitační zrychlení

koukám do vlákna a štěrbinová závěrka na rychlé časy tam počítá s kloudným rozjezdem tomu bych se rád vyhnul

jistě bych si to mohl vyzkoušet, ale třeba to někdo umí počítat, nebo zná odpověď zpaměti


  • 0

#85 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 duben 2017 - 15:56:57

dovolím si ještě zopakovat proběhlý dotaz, zda někdo nemá (neví kde je) nákres packarda, nejlépe takového, co umožní jeden rychlý čas, jako šroubovák tomuto pánovi při demonstraci

kdybych jistě věděl, že čas kolem dvacetiny dosáhnu, asi bych se pokusil ji vyrobit, neboť slunečné dny jsou v dohledu a pětinu někdy neucloním a ten objektiv je velkého průměru


  • 0

#86 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 6 duben 2018 - 10:03:52

Ahojky, Radime, pokud stále toužíš po pohledu do rozebrané Packardky s "Instantaneous mode", tak koukni sem http://dougkerr.net/...ard_shutter.pdf a sem http://throughavinta...ackard-shutter/

Osobně jsem před časem pořídil jednu Packardku za celkem levný peníz na E-bayi bez "I" modu (tzv. typ 5) v rámci zájmu o historii a kostrukci těchto závěrek. No a zjistil jsem, že ty výkresy, co jsem asi před čtyřmi lety spáchal v AutoCADu jako studijní výsledek těchto podkladů a odložil opravdu nemají chybu. Tedy pro verzi bez I modu. Na verzi s pružinkou a I modem se chystám, to už je trochu výzva, ale jen co to bude, chystám se sbastlit si technologický demonstrátor z toho, co dům dá pro ověření funkce. A pak se uvidí, možná se pustím do výroby ve velikosti kterou bych chtěl :-) (nic extrémního, ale teď už vím, že platit k ceně ještě to poštovný z Améru fakt nechci, když se tím můžu tak krásně zabavit...). Ta věc je totiž fakt krásně jednoduchá. Pokud člověk ví jak to vypadá, není problém to "okopírovat" (tedy tvar). Proměnné jsou pak v podstatě průměr díry, rozměr celé závěrky a průměr ložisek/trnů a použitých nýtků. Pak už je odvození funkčních částí tvaru tří hlavních lamel jen cvičení z konstruktivní geometrie...Tedy pro mě, kterého to baví :-) Kopírovat tvar přímo z hotové packardky nedoporučuju, ta moje má třeba "křídla" vyříznutá dost ledabyle, je na nich místy vidět předkreslení jehlou až 1mm jinde :-) Na funkci to přitom u ní nemá vliv :-), ale při zvětšování by to mohlo dělat neplechu.

Jinak k diskuzi plast / plech u lamel...Originál u "menších" (cca do průměru díry 3 palce ) je i historicky plast, u větších a pro speciální požadavky plech...Ale ta páka zajišťující I mod je viditelně vždy kovová (vypadá to na hliník/dural). Jinak o historii Packardek na internetu koluje spousta různě věrohodných informací, nicméně se zdá, ýe ověřenou pravdou podpořenou zkoumáním různých katalogů je, že v podobě, v jaké se vyrábí dodnes (!) je na trhu cca od let 1905-6. Předtím byly sice podobné, ale přeci jen trochu odlišné verze, obecně řečeno složitější (resp. s více díly, většími nároky na přesnost...atd.). Ta "současná" i tak už přes sto let stará splňuje 2 požadavky - čtvercová deska s co největším centrovaným otvorem a konstrukce tak jednoduchá, co se jen dá při požadované funkci.

A jen zajímavost - nevím jak u vašich, ale na mé je na válci odkaz na US Patent z roku 1895, který sice patentoval Packardovu závěrku, ale dost podstatně jiné konstrukce.


  • 1

#87 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 7 duben 2018 - 18:58:40

Pekny vecer,

bylo by mozne dat vsanc vykres? Byl bych ochoten se i primerene revansovat. Pivem, destilatem, protisluzbou, penezi...

Objektiv mam o  prumeru 110 mm a klobouckovani mi u kratsich casu moc nejde.  


  • 0

#88 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 duben 2018 - 09:51:46

Ahojky, Radime, pokud stále....

jak na stanici praha - a léta běží...

dneska jsem v situaci, že RÁD dám někomu nějakou tu ¨sestavu stokorun, když se chopí výroby

= kdyby někdo dovedl vyrobit závěrku s tím jedním rychlým časem, zaplatím co si řekne, poněvadž na snímcích mám vždycky mázlou ruku, jak stíhám nejrychlejší čas balonkem kolem tý pětiny, ošetřené to mám nd filtry, abych uclonil, to není problém, ale mooooc by se mi hodila

třeba by nás bylo více a kdybys uměl výkres pro vodní paprsek například, řezání je otázka minut

aktuálně v komoře ladím "bojler" na destilku, 30l beztlaká nádoba, ohřev a všeliké otvory, to za mě nikdo neudělá, ale na závěrku si asi čas nenaleznu

tak 

asi 

tak

zdar!


  • 0

#89 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 10 duben 2018 - 14:34:31

Pánové, těší mě váš zájem - zapracovávám poznatky z originální Packardky a dávám si dohromady ten výkres na verzi s "krátkým" časem. Přiznám se, že u téhle verze je stanovení správné geometrie trochu náročnější -  pohyb té páky na pružince není zrovna úplně jednoduše popsatelnej, takže je to poctivý kreslení mechanismu v mnoha polohách (pánbůh zaplať za příkaz "copy" a "rotate" v AutoCADu :-)), navíc tady je už potřeba brát vážně to, že "master blade" se nepohybuje čistě posuvně, ale nepatrně se kýve - má to vliv na chování té "vracecí" páky. Což práci trochu brzdí.

Navíc starou úvodní "skicu" pro díru 50mm a rozměry nýtů a čepů stanovených "od oka" přepracovávám do formátu pro díru 70mm a zároveň vymejšlím, jak by se některé věci daly udělat z hotvých sehnatelných kousků. Čepy a válec s pístkem se asi neobejdou bez nějaké formy spolupráce se šikovným soustružníkem (nenápadné pomrkávání směrem ke Golfistovi :-)), ale proč mu tu práci nějak nezjednodušit použitím nějakých šikovných polotovarů.

Výkres...No umím klasickej technickej výkres. To, co momentálně vytvářím a mám pro No.5 verzi je takovej výkres funkčních tvarů pohyblivých částí mechanismu, nic, co by člověk strčil do ruky řemeslníkovi a řekl mu "tohle mi vyrob". Až budu mít odvozenou No.6, udělám podle toho  papírově-špendlíkovo-plastovo-gumičkový demonstrátor, na kterým chci odladit a ověřit funkční tvary toho momentního mechanismu. Většina tvarů dílů není zase tak kritická, ale vzájemná poloha čepů a otvorů definujících pohyb je o dost choulostivější, bohužel nejchoulostivější je právě ten momentní mechanismus. Až bude toto hotovo, budu teprve vymejšlet další věci, jako jak postavit tělo závěrky a tak, jestli lamely z plechu nebo plastu...

Paralelně hledám podklady/vymejšlím, jak se zařídí rychlý čas u Packardek, co mají jen dvě lamely (nemají třetí "masterblade") - sice je pak závěrka na větší desce, ale zase by byla jednodušší výroba.V inzerátech ze začátku 20 století se tvrdí, že to uměli zařídit vsunutím "pinu" jako u klasické packardky No.6, takže princip je asi podobnej.

Dejte mi tak půl roku a uvidíme, jak to dopadne - zůstaňte naladěni, vysílání bude pokračovat v nepravidelných intervalech. Pokud by vlkm stačila verze bez krátkého času, tak asi můžu sloužit s geometrií pro větší průměr a postřehy z konstrukce originální Packardky i rychleji. 

Kdyby měl někdo pocit, že je to zbytečný masochismus, tak ano, je. Ale mě to baví :-)


  • 0

#90 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 duben 2018 - 20:21:35

výborně!

jsem na příjmu a jestli prototyp vyjde jistě se mnou počítej, cenu akceptuji

-

nejsem úplně nejvíc nejlepší přítel mistra, co kreslí ty křivky pro vodní paprsek, ale třeba bych s tím řezáním potom pomohl už proto, že s tím strojem běžně dělám a že tam nějaká zatáčka není problém je dobře známo

no a do měsíce mi vedle fréz budou dávat další stroj, řezání laserem, tak uvidíme


  • 0

#91 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 11 duben 2018 - 07:25:19

Radime, ty víš jak mě pošťouchnout k výkonu :-) S tím strojním zázemím který popisuješ se to snad povede dovést ke zdárnému cíli!


  • 0

#92 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 11 duben 2018 - 07:34:46

Jo a mimochodem, jakoupak díru pro objektiv bys vlastně potřeboval?


  • 0

#93 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 duben 2018 - 10:05:11

já se doma kouknu
nyní ve hluku fréz jsem v očekávání oběda
určitě počítej i se synchrokontaktem na blesky
usvitit doma tváře není snadné
  • 0

#94 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 11 duben 2018 - 12:01:40

Pekny den, pro zacatek bych se spokojil i se zaverkou s delsim casem.

Nemam ji v ruce a z netovych prezentaci si ji dost dobre nedovedu predstavit.

Takze jesli by byla nejaka skica, byl bych vdecny.

Na zaverku s kratsim casem si klidne pockam. Co je pul roku...


  • 0

#95 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 11 duben 2018 - 15:12:58

Takže popořadě.

Skica plus popis No.5 - tedy závěrky pro delší časy ve velikosti díry 120mm (ať je tam rezerva) - dám to dohromady. Odhadem tak čtrnáct dní, tři týdny. Mám teď trochu plný víkendy a přes týden na to vyšetřím vždy jen chvilku a ne každý den.

RHx - jo synchrokontakt... Zkusím dohledat, a vymyslet, jak to má řešené originál. Protože originál se synchrem taky existuje, ale otevřenou se synchrem jsem na fotce neviděl, jen vím, že jsou dva kontakty někde nahoře zhruba nad tou vracecí pákou. To bude trochu vyšší dívčí, aby to fungovalo.

Jinak si musím někdy v dohledné době cestou na oběd zastavit v družstvu Lověna, co ho mám skoro za rohem a poptat se po vhodné pružince. Nýtky a šroubky mám v merku v modelářských prodejnách. Nějaký ty tyčky na osky a trubičky coby prefabrikát pístku, válce plánuju ze stejného zdroje.  


  • 0

#96 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 11 duben 2018 - 15:34:34

na tyčky jsou dobrý nerezový dráty z kola. průměry do 2,3mm. větší průměry pak mají motorky


  • 0

#97 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 duben 2018 - 17:21:19

Jo a mimochodem, jakoupak díru pro objektiv bys vlastně potřeboval?

díru na objektiv mám 76 mm a vystačím s odřenýma oběma ušma

na druhé straně placky jsem přidělal plechovou objímku s pružnou pěnou uvnitř a navlíkám to na objektiv, měkké uložení a drží to pěkně

čili mě by jistě stačila díra vpředu-skrz 90 mm a z druhé strany objímka 110 ale jak to uděláš, tak to bude

vložky na různé průměry objektivů směrem dolů si jistě každý doladí

osobně nepředpokládám moc větších skel u mě doma

synchro by mohlo být i na tom delším času prostě krajní poloha pístku nebo tak něco

tam ta pětina nevadí, stávající osvětlení exozičně nezahraje - většinou

jo udělat to synchro na rychlý čas to by byla machrovina!

 

 

Přiložený soubor  objimka.jpg   127,07K   1 Počet stažení


  • 0

#98 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 12 duben 2018 - 08:28:05

Takže koukám třípalcová "pětka". Upřímě - netuším, jestli to originál synchro funguje na rychlej čas. Vzhledem k tomu, že se při něm závěrka hned po otevření zase zavírá - není tam prodleva - tak to podle mě moc dobře nejde. Ale nevím, funkci synchra jsem zatím podrobně u Packardek fakt nezkoumal.

Já se zatím soustředím na funkční mechanismus závěrky, systém upevnění budeme řešit postupně. Já plánuju tu svou používat tak jak je původně myšlená, tj. zezadu na objektivové desce, resp. za ní na standartě...takže upevnění na objektiv jsem neřešil.

Nimrode, dráty od kola jsou fajn, ale já mám určité zásoby mosazných profilů, takře to nemíním nějak hrotit. Líp se to roztemovává, nereziví to a závity snad nebudou potřeba. Ale jo, taky už jsem o nich uvažoval v jisté fázi. V podstatě počítám s nýtováním (teda spíš takovým roztemováním) nějaký to pájení a nějaký ten závit, víceméně stejně jako u originálu.Akorát kastlík bych viděl jako přední plech+distanční kus po obvodu z hranolku(spájet)+přední plech.Čili rozměr závěrky jako celku bude o něco větší než u ekvivalentního originálu (o ten hranolek oproti dvěma vrstvám plechu) Do ohýbání lemu ála originál nemá smysl se vrhat bez přípravků a ten nemá u kusovky smysl.

Teď se asi na čtrnáct dní celkem odmlčím - trochu záběr v práci, holt budu kreslit něco jinýho :-) Vše co potřebuju vědět asi znám, takže po večerech můžu pomalu tvořit. 


  • 0

#99 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 duben 2018 - 18:41:59

já jsem takový neklidný, když nevidím při expozici činnost těch lamel, tak jsem pro přední instalaci a pořádné kartonové "kompendium"

ale dle vkusu každého druha!

-

tak za dva týdny, nebo čtyři? to je jedno

pěkné jaro


  • 0

#100 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 13 duben 2018 - 05:41:42

Skvele, casu dost a predem mnohe diky.

Napadlo me, jestli by misto klasickych kontaktu na odpaleni blesku neslo pouzit magnetu a jazyckoveho kontaktu.

https://www.gme.cz/j...ky-senzor-ka-80


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních