Přejít na obsah


Fotka

Padací závěrka- používáte někdo ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
112 odpovědí na toto téma

#101 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 duben 2018 - 10:47:16

bez rozebírání jsem kdysi protlačením přes papír "obkresloval" ty tři díly

třeba se to někomu hodí

jak říká znalec třípalcová pětka

 

Přiložený soubor  packard001.jpg   106,42K   5 Počet stažení


  • 0

#102 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 18 duben 2018 - 15:18:50

Tak jen krátké info z vývoje situace: RHx - našel jsem fotky rozebrané Packardky se synchrokontaktem, takže je už odkud to okoukat :-) Trochu jsem měl čas zapracovat na rozměrových verzích hlavních dvou lamel, teď mě čeká hlavní práce na masterblade a mechanismu krátkého času. Trochu jsem uvažoval, a "technologický demonstrátor" asi udělám komplet v plastu, trochu si upravím pár detailů, možná se to promítne i do finálního designu, který tím pádem nebude tak čistý jako původní Packardka, ale o to to bude jednodušší sbastlit :-)

vlkm - trochu jsem uvažoval a kreslil, a pokud by ti stačila závěrka jen s dlouhým časem, tak je asi výrobně jednodušší Packard No.1 - má jen dvě pracovní lamely, místo poměrně složitě tvarované masterblade je jen jednoduchá kulisa. Vychází to pak do rozměru závěrky cca 25x18cm, otvor je excentricky blízko k jedné z delších stran. Pro představu jak to vypadá třeba tady - http://piercevaubel....2-053-small.jpg Oproti tomu No.5/No.6 je ve čtverci o straně cca 21cm. V obou případech už je to teda i na Packardku pořádná kráva :-)


  • 0

#103 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 duben 2018 - 15:30:56

jasně funkční maketu dělám skoro vždy, poněvadž tuhle previzualizaci zas takovou nemám a kolikrát se přitom vymyslí zlepšení

to máme stejně

dělal jsem i třímetrovou maketu schodů, zubatici ze střešní latě, prostě jestli vyjdou, jak inžinýr spočítal

a vyšly, všechna čest jeho náčrtku a mohl jsem se s klidem dát do díla


  • 0

#104 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 19 duben 2018 - 10:10:07

Pane Bret3, parada.

Dlouhym casem rozumime kolem 1 sec a vyse?

Nejcasteji fotimTessarem 300/4,5 o prumeru 110mm a mam jeste jeden vetsi 360/4,5.  

Pro ten casem postavim dalsi drevak. Predbezne pocitam format 24x30, takze rozmery zaverky me netrapi.

V soucasnem fotaku pouzivam i objektivy o ohnisku 250 a 180, ty jsou podstatne mensi a u nich bych rad i kratsi casy.


  • 0

#105 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 duben 2018 - 14:56:47

dlouhý čas je tvořen-omezen jen pohybem ruky - mačkáním balonku, délkou potrubí, pružností balonku

okem se dá tou závěrkou bez krátkého času dělat nejrychlejší čas asi 1/5 sec a dál záleží jen na rytmu zmačknutí,  hudebníci budou mít jistě vteřinu naprosto přesnou, poněvadž mají metronom v hlavě

ale u vteřiny půlvteřina navíc určitě nezahraje

-

osobně dám půl království za ten čas kolem dvacetiny, kterej balonkem  a pohybem tam - zpátky udělat nejde


  • 0

#106 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 19 duben 2018 - 19:27:01

A princeznu ?


  • 0

#107 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 duben 2018 - 08:54:28

:-) Ještě k těm časům - "dlouhej" čas je zdola omezen v podstatě dvěma parametry - velikost závěrky, resp. délka chodu pístku, a schopnost ruky a ucha provést úkon zmáčknout - uchem odhadnout kompletně otevřenou závěrku - pustit. Jsem ochoten tvrdit, že s dobrou pneumatickou částí a dobrým odhadem se u "menších" závěrek, jako je ta moje "studijní" No.5 s dírou 2 palce jde dostat i k 1/15. Ale u velkých asi těžko. Tam už to chce ten mechanismus, kterej převrací směr chodu masterblade sám. Ale pozor! Z principu funkce dosažený čas pak zase záleží na rychlosti stisku balonku (a opět délce chodu pístku, kde větší závěrka znamená delší chod).

Jinak jsem při návštěvě u rodičů dostal nápad a vyraboval jsem trochu svůj Merkur (Je to už takovej chudáček, pořád z něj něco rabuju, asi si budu muset koupit buď díly, nebo novou velkou stavebnici :-)), takže pružinky pro demonstrátor/prototyp snad mám. Uvidíme, jak budou případně fungovat, jestli to nebude chtít slabší, pak bych asi zkusil tu Lověnu. Ale to dost předbíhám.

Příští týden doplním materiály na demonstrátor a snad se dostanu ke konstrukci (míněno výkresů, ne fyzické) vratného mechanismu.


  • 0

#108 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 duben 2018 - 09:10:04

to je střelec, patnáctina!
  • 0

#109 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 20 duben 2018 - 19:54:46

Dneska jsem fotil ve stinu 5sec pri clone 11. Takze pokud dobre pocitam, tak pri 4,5 by to mela byt necela sekunda.

S tim bych byl pro kolodium vice nez spokojen. Ses fakt dabel.


  • 0

#110 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 27 duben 2018 - 11:39:58

Vcera jsem laboroval s kartonem a jak to vypada, stacil by u Packardovy zaverky prumer otvoru 95mm a 65mm.


  • 0

#111 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 květen 2018 - 19:22:21

byl jsem slaměným vdovcem tak jsem o víkendu zcela volný v čase svojí závěrce přidal vedení na nd filtry - dvě drážky v pěně nalepené zpředu, zvenku po obvodu závěrky nasazovací rámeček na který se magneticky připlácne kartonová sluneční clona a dále synchrokontakt na horní polohu pístku, je to součástka z lampového radia, které jsem co by dítě kdysi rozebral a díly do škatulky uložil, jen jsem musel přeskládat plíšky, hádám, že tak postupuje kde kdo po celém vf světě

funguje výborně, neboť jsem provedl už i ostrý odpal a také mnoho zkušebních

synchročas je ten nejrychlejší dostupný že áno, u mě ta pětina asi = když už blýskáš, musíš se podívat jestli se nepřidá světlo trvalekolemjsoucí :smile:

Přiložený soubor  packard synchro.jpg   158,91K   6 Počet stažení


  • 1

#112 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 21 listopad 2018 - 12:11:58

Pekny den,

chtel bych se nesmele zeptat jak to vypada s konstrukci/vyrobou zaverky.

Vanoce se blizi...


  • 0

#113 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 březen 2023 - 13:41:58

dovolím si obnovit vlákno, technické možnosti některých fotografických pracovníků rostou a třeba zde najdou inspiraci

jistě nejsem sám, kdo by ocenil dokončenou výrobu kopie packard závěrky s možností rychlého času, tedy kolem té dvacetiny 

připomínám, že takovou závěrku můžete pro kritické časy použít i pro kamery, které svojí závěrkou, případně zrcadlem způsobí nežádoucí otřes-neostrost snímku, prostě je umístíte před objektiv, otevřete cestu k negativu béčkem a vlastní exposici provedete závěrkou před objektivem a pochopitelně ovládáte pneuspouští 

přecizně naladěnou kovovou padací závěrku 2.0 vlastní konstrukce mám, packard obyčejný mám, ale ten s rychlým časem bych uvítal, jarní slunko již se klube


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních