Přejít na obsah


Fotka

Magnitarus 13x18


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
214 odpovědí na toto téma

#201 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 53

Publikováno 7 březen 2023 - 18:47:52

Nemám foto, ale sehnal jsem si náhradní ostřící kolečko (abych nekurvil, kdybych pokazil) , to odpreparoval z osky a na konec pomocí závitových redukcí nasadil nástavec na akumulátorový šroubovák, který má ůhel cca 120 o, na ten jsem připevnil táhlo dolů k prknu,


  • 1

#202 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 151 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 únor 2024 - 14:23:58

P5emýšlím, že pustím svého Magnitara 10x15. Chtěl by jej někdo?


  • 1

#203 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 280 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 23 únor 2024 - 15:52:59

P5emýšlím, že pustím svého Magnitara 10x15. Chtěl by jej někdo?

Take ešte nemam  :cool:


  • 1

#204 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 165 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 11

Publikováno 14 květen 2024 - 13:22:03

Kdyby náhodou měl někdo Magnitara 13x18 k prodeji nebo o něčem věděl....sem s tím :)

 

A zeptám se, netušíte, zda jde 10x15 nějak upravit, aby zvládnul negativ 13x18? Ani nevím, jaké jsou tam rozdíly, ve velikosti těch zvětšováků.

Díky.


  • 0

#205 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 102 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 70

Publikováno 14 květen 2024 - 14:09:31

Obávám se, že nějaká jednoduchá úprava nepadá v úvahu, protože model 10x15 má menší průměr kondenzoru, než 13x18. Resp. by musela vyměnit celá lampová skříň i s kondenzory, měchem atd. za tu z 13x18. "Podvozek" tj. vodící tyče s protizávažím atd. budou pravděpodobně stejné, ale už to nedokážu ověřit, neb jsem model 13x18 před lety prodal, poté co jsem od jednoho zdejšího člena zakoupil 138 Durst. Tu 10x15 ještě mám a může být ev. k mání....


  • 0

#206 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 165 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 11

Publikováno 14 květen 2024 - 14:18:59

Děkuji za odpověď, toho jsem se obával.

 

Napsal jsem tady zprávu.


  • 0

#207 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 155 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 21

Publikováno 14 květen 2024 - 15:36:14

Obávám se, že nějaká jednoduchá úprava nepadá v úvahu, protože model 10x15 má menší průměr kondenzoru, než 13x18. Resp. by musela vyměnit celá lampová skříň i s kondenzory, měchem atd. za tu z 13x18. "Podvozek" tj. vodící tyče s protizávažím atd. budou pravděpodobně stejné, ale už to nedokážu ověřit, neb jsem model 13x18 před lety prodal, poté co jsem od jednoho zdejšího člena zakoupil 138 Durst. Tu 10x15 ještě mám a může být ev. k mání....

Ani "podvozek" není stejný. Závaží vyvažuje hlavně váhu kondenzoru a skříně 13x18, tudíš je podstatně větší....


  • 0

#208 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 165 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 11

Publikováno 14 květen 2024 - 15:52:43

Tak to mě celkem překvapivolo, že se to až tak liší. Úprava tedy opravdu nepřipadá v úvahu.
Snad na nějaký ten větší narazím...
  • 0

#209 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 466 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 263

Publikováno 14 květen 2024 - 18:06:35

V době, kdy se vyráběly zvětšováky, neměli konstruktéři k dispozici nic lepšího, než žárovku a kondenzor, neznali LED panely. Když jsem řešil stereozvětšovák, skončil jsem u konstrukce, kde je LED panel položený skoro úplně na negativu a funguje to. A došlo mi, že takto by se dal vyrobit zvětšovák pro libovolný maxiformát, stačil by jen rámeček, měch a příslušný objektiv, vůbec by to nemuselo být takové monstrum jako Magnitarus. Možná by to stálo za vyzkoušení.


  • 0

#210 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 097 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 730

Publikováno 14 květen 2024 - 18:42:36

Magnitarus 13x18 se mi nikam nevejde, ale tenhle formát bych rád zvětšovat (sklopka a ještě panorama 5x12).
Šikovností jako ty ale neoplývám. Pokud bys nějaké to zkoušení vzal vážně, sponzorsky se připojím ...
  • 0

#211 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 165 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 11

Publikováno 14 květen 2024 - 21:46:50

V době, kdy se vyráběly zvětšováky, neměli konstruktéři k dispozici nic lepšího, než žárovku a kondenzor, neznali LED panely. Když jsem řešil stereozvětšovák, skončil jsem u konstrukce, kde je LED panel položený skoro úplně na negativu a funguje to. A došlo mi, že takto by se dal vyrobit zvětšovák pro libovolný maxiformát, stačil by jen rámeček, měch a příslušný objektiv, vůbec by to nemuselo být takové monstrum jako Magnitarus. Možná by to stálo za vyzkoušení.

 

Tak stejným způsobem lze na Magnifaxu 4 zvětšovat 9x12.

Sundá se kondenzor, na 3D tiskárně jsem vytisknul mezikus + rám na negativ a pár centimetrů nad tím je LED panel, co se používá jako stopní svítidlo. Asi 14W.

 

V Magnitaru bych používál minimálně LED žárovku. Ale stejně je potřeba nějak vyřešit stabilní a celkem vysoký posuv (pokud to nebude horizontální zvětšovák).


  • 1

#212 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 489 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 116

Publikováno 14 květen 2024 - 21:49:43

Neřeknu nic nového, ale jako zvětšovák se dá použít fotoaparát, kterým se fotografovalo (pokud je aspoň trochu festovní a s dobrým výtahem, ne nějaký dřevák z předminulého století nebo panoramatická kamera), k tomu vhodný objektiv (je jich mezi vf objektivy dost, co zvládnou i zvětšování). Jen to chce udělat adaptér na záda a tu osvitovou jednotku - a ani to nemusí obojí dělat tentýž řemeslník..
Samozřejmě nějaký pojezd atd., ale to může být klidně základna s tyčí z Magnifaxu postavená na stole a promítání na zem. Určitě by to bylo míň práce než postavit nový zvětšovák..

Případně pokud by se zvětšoval pouze jeden formát negativu na jeden formát papíru, uměl bych si představit zvětšovák bez měchu, nastavený na pevno.. jen ten světelný panel by to chtělo:) Nebo i to by se dalo obejít halogenkou s reflektorem za mléčným plastem?

Asi to zkoušet nebudu, mám rád kontakty všech velikostí..
  • 0

#213 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 165 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 11

Publikováno 23 květen 2024 - 19:06:15

Tak už Magnitara 13x18 mám a dávám ho dohromady. Musím se zbavit nějaké té rzi, možná i oživím nátěr.

Mohu pár otazek?

Jaký je závit pro objektivy? Naměřil jsem jen průměr zhruba 52mm, ale vypadá to na nějakou redukci/vložku, kterou jsem zatím nepovolil.

Jak řešíte správnou polohu desek s negativy? Máte na nich nějaké značky?
A negativ tedy mezi dvě sklíčka? Objednám nějaká antireflexní.
  • 0

#214 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 53

Publikováno 26 květen 2024 - 15:09:08

Tak už Magnitara 13x18 mám a dávám ho dohromady. Musím se zbavit nějaké té rzi, možná i oživím nátěr.

Mohu pár otazek?

Jaký je závit pro objektivy? Naměřil jsem jen průměr zhruba 52mm, ale vypadá to na nějakou redukci/vložku, kterou jsem zatím nepovolil.

Jak řešíte správnou polohu desek s negativy? Máte na nich nějaké značky?
A negativ tedy mezi dvě sklíčka? Objednám nějaká antireflexní.

povolit jde, jen zastříknout WD 40 - pokud i to nepomůže vyvrtat dvě protilehlé dír\ cca 3-4 mm a vyrobit protikus- klíč k povolení


  • 0

#215 Blindman

Blindman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 4

Publikováno 2 červenec 2024 - 02:07:30

Prodám Magintarus 13x18  objektivy 210mm , 165mm a 105 mm, kompletní, dřevěné rámečky se skly na filmy a rámečky pro skleněné negativy, celkem 7 ks. Žárovka 500 W.  Váha asi 40 kg. Cena 3850,-Kč

Brno, tel.603 218 131


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních